Czym są tokeny ERC-20, gaz i ether? Wyjaśnienie architektury Ethereum

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 29 kwietnia 2022
ikona autora biały
ethereum

Aby zrozumieć, jak działa Ethereum, trzeba zrozumieć trzy pojęcia: Ether, gaz i tokeny ERC-20. Wspólnie pomagają one zasilać, zachęcać i umożliwiać innym budowanie własnych tokenów w oparciu o blockchain Ethereum.

Czym jest Ether?

Ether można najlepiej postrzegać jako cyfrowe paliwo dla Ethereum. Aby zasilić swój samochód, musisz kupić benzynę. Aby zasilić swoje transakcje na Ethereum, musisz kupić Ether.

W Ethereum, Ether to ilość mocy komputera wymagana do przeprowadzenia transakcji.

Wracając do analogii z samochodem, jest to ilość benzyny, która jest wymagana, aby silnik działał i napędzał samochód do celu, do którego chcesz się dostać.

Aby obliczyć, ile Etheru jest potrzebne do przeprowadzenia transakcji, programiści stojący za Ethereum stworzyli tzw. gaz

Czym jest gaz?

Gaz to koszt, który sieć pobiera, aby przetworzyć Twoją transakcję.

W analogii do samochodu, jest to kwota, jaką stacja benzynowa pobierze od Ciebie za napełnienie samochodu benzyną - zazwyczaj jest to koszt litra paliwa

Jeśli chcesz wysłać Ether, wejść w interakcję z inteligentnym kontraktem lub cokolwiek innego, co musi zostać zapisane w blockchainie, musisz za to zapłacić.

Ta płatność jest obliczana w gazie i jest wypłacana w Etherze.

Górnicy Bitcoina pobierają opłaty transakcyjne za przetwarzanie transakcji dokonywanych przez ludzi; podobny proces ma miejsce w Ethereum. Aby zachęcić górnika Ethereum do szybkiego przetworzenia transakcji, tworzy się zachętę.

Cena tego gazu rośnie i spada w zależności od tego, jak bardzo obciążona jest sieć Ethereum, tzn. jak wiele transakcji musi zostać zweryfikowanych.

Czym są tokeny ERC-20?

Ethereum to nie tylko blockchain, jak Bitcoin; to platforma. Oznacza to, że mogą na nim działać inne tokeny, a na jego szczycie można budować zdecentralizowane aplikacje (dapps) wykorzystujące inteligentne kontrakty.

Gdy popularność Ethereum rosła i wiele osób zaczęło tworzyć własne inteligentne kontrakty, pojawił się problem: jak sprawić, by te różne kontrakty współdziałały ze sobą?

Odpowiedzią było ERC-20. Jest to standard, czyli zbiór zasad, które ułatwiają interakcję między kontraktami.

Standard tokenów ERC-20 pozwala deweloperom tworzyć własne tokeny w sieci Ethereum. Zapewnia to firmom łatwiejszą drogę do opracowywania produktów blockchain zamiast budowania własnej infrastruktury.

Niektóre tokeny, takie jak UNI, mają pozostać tokenami ERC-20; inne kryptowaluty, takie jak Binance Coin, przeszły już na swoje własne blockchainy.

Jakie są właściwości tokenów ERC-20?

Tokeny ERC-20 są najczęściej używanymi tokenami w sieci Ethereum. Są one przeznaczone do płacenia za funkcje i znane są jako tokeny użytkowe. Można ich również używać do płacenia za towary i usługi. Tokeny ERC-20 są:

 • Wymienne - kod każdego tokena jest taki sam jak każdego innego, chociaż historie transakcji mogą być wykorzystane do identyfikacji i segregacji tokenów.
 • Zbywalne - można je przesyłać z jednego adresu na drugi.
 • Mają stałą podaż - musi zostać stworzona stała liczba tokenów, aby twórcy nie mogli wyemitować większej ich liczby i tym samym zwiększyć podaży.

Jak kupować i przechowywać tokeny ERC-20?

Wiele tokenów ERC-20 jest zbywalnych na giełdach kryptowalutowych, takich jak Coinbase i Binance.

Potrzebny będzie również portfel kryptowalutowy, który może przechowywać tokeny Ethereum; albo portfel programowy, taki jak MetaMask, albo portfel sprzętowy.

Jakie kryptowaluty są oparte na standardzie ERC-20?

Od czasu sfinalizowania standardu tokenów ERC-20 wyemitowano ponad 500 000 tokenów zgodnych z ERC-20. Niektóre z czołowych to:

 • Uniswap (UNI) - zdecentralizowana giełda (DEX), która umożliwia użytkownikom wymianę tokenów w systemie peer-to-peer, bez korzystania ze scentralizowanego pośrednika.
 • Decentraland (MANA) - token, na którym opiera się platforma metaverse Decentraland. MANA jest spalany w celu nabycia niewymiennych LAND reprezentujących działki wirtualnej ziemi.
 • ApeCoin (APE) - token użytkowy i zarządzania ekosystemem Bored Ape Yacht Club, oparty na popularnej kolekcji NFT.
 • Aave (AAVE) - token natywny platformy zdecentralizowanych pożyczek (DeFi) Aave.
 • Wrapped Bitcoin (WBTC) - token ERC-20, który jest zabezpieczony w stosunku 1:1 przez Bitcoin, który może być wykorzystany jako zabezpieczenie, zwiększając płynność w aplikacjach DeFi.

Jakie są wady tokenów ERC-20?

 • Niska przepustowość - Sieć Ethereum zapychała się, gdy dappy doświadczały dużego popytu, jak na przykład CryptoKitties (który od tego czasu przeniósł się na własny blockchain Flow). W takiej sytuacji sieć zwalnia, a transakcje stają się droższe.
  Powolne transakcje - Czas trwania bloku wynosi około 14 sekund, więc przetwarzanie transakcji może trwać nawet minutę. Dla niektórych zastosowań może to być wystarczające, a dla innych zbyt wolne.
  Ether - Kiedy dokonywane są transakcje, potrzebna jest druga kryptowaluta, zwana Ether, aby pokryć opłaty transakcyjne. Może to być zarówno czasochłonne, jak i kosztowne, ponieważ może powodować powstawanie tzw. pyłu na różnych platformach.

Vitalik Buterin, twórca Ethereum powiedział kiedyś:

Jest faktem powszechnie znanym, że 90% startupów upada. I powinno być również ustalonym faktem, że 90% z tych ERC-20 na CoinMarketCap spadnie do zera

Jakie są inne standardy Ethereum?

Inne standardy Ethereum zostały stworzone z różnych powodów to:

 • ERC-721 - Standard tokenów dla NFT. Każdy token jest unikatowy i ma swój własny kod, co doprowadziło do rozwoju rynku kryptowalut kolekcjonerskich, w tym kart handlowych i cyfrowych dzieł sztuki.
 • ERC-1400 - są to tokeny security, dzięki czemu można je sprzedawać jako papiery wartościowe. Standard ten wymaga większej kontroli nad tym, kto może uzyskać dostęp do monet i wprowadza protokoły know-your-customer.
 • ERC-223 - Kiedy użytkownik dokonuje transakcji, opłaty są obecnie uiszczane w Etherze. Standard ten pozwala na uiszczanie opłat transakcyjnych za pomocą tokenów, których dotyczy transakcja. Oznacza to, że transfer Augur byłby opłacany w tokenach Augur - REP.
 • ERC-777 - ma na celu ulepszenie standardu ERC-20 poprzez obniżenie kosztów ogólnych i dodanie nowych funkcji. Jest kompatybilny wstecz. Oznacza to, że może zostać przyjęty na szerszą skalę.

Przyszłość tokenów ERC-20

Wiele platform blockchain było reklamowanych jako "zabójcy Ethereum", ale Ethereum zdołało utrzymać swoją pozycję tuż za Bitcoinem.

Tokeny ERC-20 są powszechnie używane, a ich trakcja będzie trwała tak długo, jak długo Ethereum utrzyma swój status. Największym zagrożeniem dla nich jest wróg wewnętrzny: nowe standardy Ethereum.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Karta Binance - wszystko co musisz wiedzieć

Wydawanie kryptowalut takich jak Bitcoin i Ethereum w sklepach i restauracjach staje się z dnia na dzień coraz łatwiejsze. Coraz więcej sprzedawców dostrzega bowiem ich potencjał i stosuje je w taki czy inny sposób. Ostatnio pojawiło się kilka kryptowalutowych kart debetowych, które pomagają firmom przyjmować cyfrowe aktywa jako metodę płatności. Podobnie jak te tradycyjne, kryptowalutowe […]

Czym są rollupy Ethereum? Rozwiązanie pozwalające obniżyć koszty transakcji

Nawet po ostatnim krachu na rynku, Ethereum wciąż może być drogie w użyciu. Dlaczego? Ponieważ blockchain ten jest powolny i osiągnął już maksimum swoich możliwości. Aby kupić kolejne NFT, trzeba teraz płacić krocie za każdy dodatkowy bajt przestrzeni blokowej. Dopóki "Ethereum 2.0", następna generacja blockchaina Ethereum, nie rozwiąże wszystkich tych problemów, społeczność musi polegać na […]

Tryb Multi-Assets na Binance Futures - Czym jest i dlaczego warto używać tej funkcji?

Binance to największa giełda kryptowalut na świecie. Od czasu powstania, stworzyła ona szereg różnych produktów. Jednym z nich jest platforma do handlu kontraktami terminowymi na kryptowaluty Binance Futures. Dotychczas oferowała ona możliwość handlu jedynie w trybie Single-Asset. Od jakiegoś czasu wprowadziła jednak również model Multi-Assets, tym samym dostarczając inwestorom wiele różnych korzyści. W dzisiejszym artykule […]

Kryptowalutowa pożyczka bez zabezpieczenia - czy jest możliwa na Binance?

Pewnie słyszałeś już o kryptowalutowych pożyczkach Binance. W końcu jakiś czas temu pisaliśmy artykuł na ten temat. Być może zastanawiałeś się nad tym czy istnieje możliwość pożyczenia środków bez zabezpieczenia. Niektóre platformy oferują taką możliwość, jednak zazwyczaj okazują się scamem. Jeśli jednak scamem nie są, ich warunki są co najmniej wątpliwe. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy […]

Binance Oszczędności - Czyli jak zarabiać pasywny dochód na Binance

Rosnąca inflacja wpływa nie tylko na gospodarkę. Ma ona także negatywny wpływ na zawartość naszych portfeli. Dlaczego? Ponieważ zmniejsza siłę nabywczą pieniądza. Właśnie dlatego powinniśmy nauczyć się oszczędzać oraz inwestować w odpowiedni sposób. Tylko tak możemy utrzymać wartość swojego majątku. Najprostszym sposobem, aby przezwyciężyć inflację jest zarabianie odsetek. Niemniej jednak procent, który oferują banki jest […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram