Czym są stablecoiny? Poradnik

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 16 listopada 2021
ikona autora biały
stablecoiny

Od momentu powstania, kryptowaluty były uważane za szczególnie zmienne instrumenty inwestycyjne, jeśli chodzi o ich cenę. Doprowadziło to do skoków cen i krachów, uniemożliwiając w niektórych przypadkach wykorzystanie kryptowalut do zakupu codziennych towarów i usług, ze względu na ryzyko dla sprzedawców i kupców.

Tutaj właśnie wkraczają stablecoiny. Teoria mówi, że jeśli stworzysz walutę, która jest "powiązana" z regularną walutą fiat, taką jak dolar amerykański lub coś innego o stosunkowo stabilnej cenie, zapobiegnie to wahaniom cen.

Co to jest stablecoin?

Stablecoiny są kryptowalutami, które utrzymują, że są wspierane przez waluty fiat - dolary, funty, szekle, ruble itp.

Chodzi o to, że w przeciwieństwie do kryptowalut takich jak Bitcoin, ceny stablecoinów pozostają stałe, zgodnie z tym, która waluta fiat je wspiera.

Stablecoiny są używane jako magazyn wartości lub jednostki rozliczeniowe. Mają także inne przypadki użycia. Różne stablecoiny używają różnych strategii, aby osiągnąć stabilność cen; niektóre są scentralizowane, inne zdecentralizowane.


Przykłady stablecoinów

Scentralizowane stablecoiny

 • Tether (USDT): Tether jest jednym z pierwszych stablecoinów i najbardziej znanym. Twierdzi, że jest wspierany przez rezerwę prawdziwych dolarów - "zabezpieczenie" - które znajduje się "poza łańcuchem", tj. w rzeczywistym miejscu, które jest kontrolowane przez scentralizowaną stronę trzecią. Mając ten zapas bezpiecznie w skarbcu banku, inwestorzy mogą być pewni, że ich USDT naprawdę są warte jednego dolara każdy, utrzymując cenę na stałym poziomie. Na stablecoiny przypada aż 48% całego wolumenu obrotu kryptowalutami. Jest tylko jeden problem: firma Tether Ltd, która emituje tokeny USDT, nigdy nie udowodniła, że waluta naprawdę ma pełne pokrycie, co podsyca wątpliwości inwestorów.
 • Gemini Dollar (GUSD)/Paxos Dollar (PAX)/USDC: Stworzone przez inwestorów venture capital, bliźniaków Winklevoss, startup blockchain Paxos i giełdę kryptowalut Coinbase (we współpracy z platformą płatniczą Circle), te stablecoiny zyskują przychylność inwestorów instytucjonalnych - wszystkie zostały dokładnie skontrolowane przez firmy z Wall Street i są zgodne z lokalnymi systemami regulacyjnymi. W miarę jak Tether staje się mniej godny zaufania, tokeny te stają się coraz bardziej popularne.
 • (EMOJI): Filecoin (oneFIL): Opracowany przez ICHI, protokół do tworzenia "zdecentralizowanych organów pieniężnych", oneFIL jest stablecoinem dla sieci Filecoin. Jest on wspierany przez USDC i natywną monetę Filecoin, FIL. Jego celem jest zapewnienie stabilnego pieniądza dla szerszego rozwoju sieci Filecoin, a także zapewnienie zachęt i zniżek dla kupujących i dostawców pamięci masowej Filecoin.
schiff junior btc

Stablecoiny oparte na złocie

Podczas gdy zdecydowana większość stablecoinów jest wspierana przez dolary amerykańskie przechowywane w skarbcu bankowym, osłabienie nastrojów wokół USD i fiat doprowadziło do opracowania stablecoinów wspieranych przez inne aktywa, w tym różne kryptowaluty wspierane przez złoto. Różnią się one znacznie pod względem formy i użyteczności, ale wszystkie są wspierane przez złoto klasy inwestycyjnej.

CACHE gold (CACHE) należy do najpopularniejszych z nich. Każdy CACHE jest wspierany przez 1g czystego złota przechowywanego w skarbcach na całym świecie. Wysłanie tokenów CACHE jest równoznaczne z wysłaniem 1g złota na każdy token, ponieważ mogą one być łatwo wymienione na fizyczne złoto w dowolnym momencie.

Istnieją również Tether Gold (XAUt) i PAX Gold (PAXG), które działają w podobny sposób, ale są powiązane z jedną uncją trojańską złota inwestycyjnego. Mają one również wyższą minimalną kwotę wykupu niż CACHE.

Algorytmiczne stablecoiny

Terra (LUNA) jest zdecentralizowanym stablecoinem, co oznacza, że zamiast polegać na zaufanej stronie trzeciej, używa złożonego algorytmu do utrzymania stabilności. W tym celu automatycznie równoważy rezerwy "on-chain" - tzn. środki są przechowywane w inteligentnych kontraktach - z podażą i popytem, zmniejszając szanse na przypadkowe lub celowe manipulowanie ceną przez traderów.

Ampleforth (AMPL) opiera się na podobnym procesie. Zamiast fizycznego wsparcia każdego AMPL przez 1 USD, zamiast tego wykorzystuje proces znany jako "rebase" do automatycznego dostosowania krążącej podaży kryptowaluty w odpowiedzi na zmiany podaży i popytu. Jeśli cena AMPL jest wyższa lub niższa o więcej niż 5% od ceny referencyjnej USD, wówczas zwiększy lub zmniejszy podaż krążącą w celu popchnięcia ceny z powrotem w kierunku 1 USD. Ponieważ rebase jest proporcjonalna we wszystkich portfelach, posiadacze AMPL zawsze utrzymują swój udział w całej sieci AMPL.

Mówi się, że Dai (DAI) wyróżnia się spośród innych konkurencyjnych stablecoinów, ponieważ może być szeroko stosowany, pozostając jednocześnie zdecentralizowanym i pozbawionym zaufania. DAI, który został stworzony przez firmę blockchain MakerDAO, jest tokenem ERC20, którego wartość jest powiązana z dolarem amerykańskim i może być używany do transferów między portfelami Ethereum.

Lista popularnych stablecoinów


Powiązane z USD

 • Tether (USDT)
 • True USD (TUSD)
 • Gemini Dollar (GUSD)
 • Moneta USD (USDC)
 • Paxos Standard (PAX)
 • Binance USD (BUSD)
 • DAI
 • HUSD
 • sUSD (SUSD)
 • mStable USD (MUSD)
 • Ampleforth (AMPL) (algorytmiczny)

Powiązane z GBP

 • Binance GBP Stable Coin (BGBP)

Powiązane z EUR

 • Stasis Euro (EURS)

Powiązane z TRY

 • BiLira (TRYB)

Powiązane z KRW

 • Binance KRW (BKRW)

Satblecoiny oparte na złocie

 • CACHE Gold (CACHE)
 • Tether Gold (XAUt)
 • Paxos Gold (PAXG)

Inne

 • Petro (PTR) (wspierany przez ropę)
 • Libra (oparta na koszyku walut)

Jak wykorzystywane są stablecoiny?

Podobnie jak większość aktywów cyfrowych, stablecoiny są przede wszystkim używane jako magazyn wartości i jako środek wymiany. Dają one inwestorom tymczasowe wytchnienie od zmienności, gdy rynek jest w rozsypce, a także mogą być wykorzystywane w szybko rozwijającym się świecie zdecentralizowanych finansów (DeFi) do takich celów, jak yield farming, udzielanie pożyczek i zapewnianie płynności.

Większość traderów i inwestorów zyskuje ekspozycję na stablecoiny poprzez zakup ich na platformach giełdowych. Jednak często możliwe jest również wybijanie świeżych stablecoinów poprzez zdeponowanie wymaganego zabezpieczenia w firmie emitującej, takiego jak dolary amerykańskie w przypadku Tether lub fizyczne złoto w przypadku CACHE gold.


Dlaczego ludzie wybierają stablecoiny zamiast kryptowalut takich jak Bitcoin?

Są one (względnie) stabilne. Ponieważ są one rzekomo wspierane przez walutę fiat, inwestorzy mogą być pewni, że ich tokeny zawsze będą sprzedawane po jednym dolarze każdy. To rzekomo oznacza, że ceny nie spadną: ceny monet są napędzane przez wiarę, więc jeśli inwestorzy wierzą, że ich stablecoiny są warte i wspierane przez jednego dolara każdy, cena powinna to odzwierciedlać.

Są one bezpieczną przystanią dla zaniepokojonych inwestorów. Wiele giełd - w tym Binance - nie pozwala inwestorom na kupno waluty fiat, a jedynie na kupno i sprzedaż kryptowalut. Oznacza to, że inwestorzy często mają trudności z szybkim wypłaceniem swoich kryptowalut, gdy sytuacja na rynku staje się niedźwiedzia. Aby to zrobić, mogą być zmuszeni do transferu przez kilka giełd, a nawet czekać kilka dni.

Tu właśnie wkraczają stablecoiny. Ponieważ są one kryptowalutami, działają na większości giełd. Jednak ponieważ są one zgodne z wartością jednej waluty fiat, działają jako rodzaj tymczasowego schronienia dla inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swoje fundusze podczas rynku niedźwiedzia. Stablecoiny są cyfrową wersją dolara opartą na blockchainie. Oczywiście jeśli tylko zachowają swoją wartość.

Wady stablecoinów

Inwestorzy potrzebują dowodu, że monety są wspierane przez rezerwy. W przypadku Tethera, dowód ten nigdy nie został ostatecznie dostarczony, wywołując plotki, że waluta nie ma oparcia i została w rzeczywistości wyemitowana z powietrza.

Stablecoiny niekoniecznie są stabilne. W ciągu ostatniego roku Gemini Dollar wzrósł kilka razy o kilka centów, ponieważ inwestorzy wpłacali w niego pieniądze. Jak na ironię, wiele środków tych inwestorów pochodziło z Tether - który wcześniej spadł do poziomu 0,51 USD na niektórych giełdach. Jako takie, stablecoiny mogą być uważane za "względnie" stabilne, a nie całkowicie stabilne - zwłaszcza w porównaniu z niestabilnymi aktywami, takimi jak Bitcoin.

Tether konsekwentnie twierdzi, że jest w rzeczywistości w 100% wspierany przez dolara amerykańskiego, ale kiedy po raz pierwszy ujawnił podział swoich rezerwa okazało się, że mniej niż 3% Tetherów było faktycznie wspierane przez gotówkę.

Amerykańscy prawodawcy również nie są fanami stablecoinów. W swoim półrocznym raporcie na temat polityki monetarnej dla Kongresu, przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że stablecoiny potrzebują ściślejszych regulacji.

Jeśli mają zamiar stać się znaczącą częścią wszechświata płatności, co naszym zdaniem nie będzie kryptowalutami, ale stablecoiny mogą być, to potrzebujemy odpowiednich ram regulacyjnych, których szczerze mówiąc nie mamy - powiedział.

W lipcu 2021 r. sekretarz skarbu prezydenta Bidena, Janet Yellen, spotkała się z najwyższymi organami regulacyjnymi, aby "omówić prace międzyagencyjne" wokół stablecoinów. Sekretarz wezwała organy regulacyjne do "szybkiego działania w celu zapewnienia odpowiednich ram regulacyjnych w USA".

W tym samym miesiącu bank centralny Chin, Ludowy Bank Chin (PBoC), podniósł alarm w sprawie stabilnych monet, a zastępca prezesa PBoC Fan Yifei stwierdził, że globalne stablecoiny organizacji komercyjnych "mogą przynieść ryzyko i wyzwania dla międzynarodowego systemu monetarnego oraz systemu płatności i rozliczeń". Yifei dodał, że chińskie władze są "dość zaniepokojone tą kwestią" i podjęły niesprecyzowane środki.

Przyszłość stablecoinów

Mając za sobą boom kryptowalutowy z 2017 roku, inwestorzy coraz częściej spoglądają na stablecoiny jako bezpieczniejszy sposób na eksperymentowanie z technologią. W pierwszej połowie 2020 roku podaż stablecoinów wzrosła o 94%, osiągając w czerwcu 11 miliardów dolarów. We wrześniu 2020 r. amerykański Urząd Kontrolera Waluty (OCC) dał bankom krajowym i federalnym stowarzyszeniom oszczędnościowym zielone światło do utrzymywania rezerw dla emitentów stablecoinów.

W miarę jak coraz więcej szanowanych graczy wnosi swój wkład - na przykład bliźniacy Winklevoss, Circle i Coinbase - idea cyfrowego dolara, waluty, która przenosi fiat na blockchain bez ryzykowania jego wartości, staje się coraz bardziej kusząca.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Giełda kryptowalut bez weryfikacji

W poniższej instrukcji znajdziesz informacje o tym jak przyśpieszyć transakcje handlu bitcoina lub innej kryptowaluty z wykorzystaniem giełd kryptowalut i…

Co to jest automatyczny animator rynku (AMM)?

Automated Market Maker (AMM) to algorytm oprogramowania do kontrolowania płynności i wyceny kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach. Systemy AMM są szeroko stosowane w DeFi, szczególnie w zdecentralizowanych giełdach (DEX), takich jak w tym Uniswap, Balancer, Bancor i Curve. Aby stworzyć zdecentralizowane rynki, AMM wykorzystuje płynność w kryptowalutowych publicznych pulach wielu tokenów zablokowanych w specjalnych inteligentnych kontraktach. […]

Co to są BTokeny i jak je pożyczać na Binance?

Binance to nie tylko giełda kryptowalut. To cały ekosystem, na który składa się wiele różnych produktów. Jednym z nich jest BNB Chain, czyli blockchain Binance. Na jego potrzeby giełda ta zaczęła "opakowywać" swoje tokeny. Tak jak np. na Ethereum możemy przechowywać Bitcoina w formie WBTC, tak w przypadku BNB Chain również możemy posiadać tzw. BTokeny. […]

Binance Simple Earn - czyli połączenie Binance Savings i Staking!

Giełda Binance od niemal początku swojego istnienia oferowała inwestorom funkcje Stakingu oraz Oszczędności. Niemniej jednak teraz postanowiła połączyć oba te produkty w jeden, nazwany Binance Simple Earn. Jak sama nazwa wskazuje pozwala on w łatwy sposób zarabiać na posiadanych już kryptowalutach. W tym artykule wyjaśnimy dokładniej czym jest ta funkcja i jak jej używać. Tak […]

Co to jest Binance Swap Farming i jak z niego korzystać?

Jeżeli korzystasz z giełdy Binance z całą pewnością wiesz, że nie jest to jedynie klasyczna giełda. Jest to cały ekosystem złożony z wielu różnych ciekawych produktów. Jednym z nich jest Binance Swap Farming i to na nim skupimy się w tym poradniku. Wyjaśnimy czym on dokładnie jest, jak działa, jakie ma zalety oraz ryzyko oraz […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram