Czym jest VeChain i kryptowaluta VET?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 29 sierpnia 2022
ikona autora biały
vechain vet

VeChain to platforma blockchain, która dostarcza rozwiązania B2B do zarządzania łańcuchem dostaw, przeciwdziałania fałszerstwom i innej automatyzacji procesów biznesowych.

Projekt wykorzystuje dwie kryptowaluty: natywną monetę VeChain (VET) oraz VeThor (VTHO), która jest potrzebna do uiszczania opłat transakcyjnych.

Założona w 2015 roku firma VeChain jest jednym z pionierów w opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań blockchain do uwierzytelniania przedmiotów i sprzedaży detalicznej, a obecnie posiada biura w Chinach, Unii Europejskiej, USA, Japonii i Singapurze;

Firma od dawna współpracuje z największymi międzynarodowymi korporacjami, takimi jak BMW, BYD, Wallmart i innymi, a także z agencjami rządowymi w Chinach i innych krajach.

Kto założył i finansował VeChain?

VeChain został założony w 2015 r. w Singapurze przez byłego szefa Louis Vuitton China Sonny'ego Lu i Jen Zhang, którzy wcześniej pracowali w Deloitte i PricewaterhouseCoopers.

W 2017 roku zarejestrowali organizację non-profit, Vechain Foundation, która podjęła się rozwoju i wsparcia platformy blockchain, a także zaangażowania partnerów i rozwoju ekosystemu VeChain.

VeChain zdołał zebrać 22 miliony dolarów w sprzedaży natywnych tokenów VET w tym samym roku. Już wtedy istniało kilka dużych partnerstw, w tym jedno z niemieckim producentem samochodów BMW, co pomogło przyciągnąć uwagę inwestorów.

Wiosną 2018 roku VeChain pozyskał inwestycje od PricewaterhouseCoopers (PwC), DNV GL, Haitao Capital, BlockVC i IOSG Ventures w trzech rundach korporacyjnych.

Prototyp VeChain pierwotnie działał w sieci Ethereum, ale latem 2018 roku twórcy uruchomili mainnet VeChainThor. W kolejnych latach projekt otworzył filie w Chinach, Unii Europejskiej, USA i Japonii. W lutym 2022 roku Fundacja VeChain otworzyła swoją siedzibę w San Marino, podkreślając znaczenie rynku europejskiego dla firmy.

Dlaczego VeChain posiada dwie kryptowaluty i jakie mają one cechy?

W 2017 roku twórcy VeChain wyemitowali w sieci Ethereum 1 miliard rodzimych tokenów o nazwie VEN. 9% z nich zostało sprzedane w zamkniętej sprzedaży tokenów dla wczesnych inwestorów, podczas gdy kolejne 41% zostało przeznaczone na otwarte ICO, dzięki któremu zebrano 20 milionów dolarów. Po uruchomieniu blockchaina VeChainThor, VEN został wymieniony na rodzime monety VET w stosunku 1:100.

Blockchain VeChainThor wykorzystuje obecnie dwie natywne kryptowaluty - VeChain Token (VET) i VeThor Token (VTHO).

Całkowita podaż VET wynosi około 86,7 mld tokenów, z czego prawie 70% zostało rozdane wczesnym inwestorom i uczestnikom sprzedaży tokenów, a pozostałe 30% zostało wykorzystane na rozwój ekosystemu VeChain i nagradzanie deweloperów.

Moneta VeChain posiada cztery podstawowe cechy:

 • Sposób rozliczenia - VET jest używany do przelewów w blockchainie VeChainThor;
 • Zabezpieczenie - ta kryptowaluta jest potrzebna do uruchomienia każdego węzła VeChain;
 • Staking - będąc w portfelu węzła, VET generuje token VTHO. Na każde 10 000 VET w adresie węzła, dziennie generowane jest 4,32 VTHO;
 • Zarządzanie - węzły mają prawo uczestniczyć w zarządzaniu siecią w zależności od liczby posiadanych VET. Wszystkie 101 zaufanych masternodów dzieli 40% całkowitej siły głosu.

Token VeThor (VTHO) służy do opłacania prowizji za przelewy w sieci VeChainThor. 70% wszystkich wypłacanych przez VTHO prowizji jest spalanych, a pozostałe 30% to nagrody dla zaufanych masternodów.

VeChain Token (VET) znajduje się w pierwszej 50 kryptowalut pod względem kapitalizacji. Obie kryptowaluty są przedmiotem obrotu na wszystkich głównych giełdach kryptowalut.

Czym jest blockchain VeChainThor?

Wszystkie rozwiązania VeChain działają na blockchainie VeChainThor, który jest zbudowany na oryginalnym mechanizmie konsensusu Proof-of-Authority. Jest to zmodyfikowany algorytm Proof-of-Stake, w którym generowanie bloków i zatwierdzanie transakcji przypisane jest węzłom sieci (nodes).

W VeChainThor węzły główne (Authority Masternodes) nie mogą być anonimowe: przed przyczynieniem się do stabilności i bezpieczeństwa oraz wydajności blockchaina, każdy kandydat jest weryfikowany przez Fundację VeChain pod kątem zgodności technicznej i procedury identyfikacji. Wykonalność blockchaina VeChain jest wspierana przez 101 takich węzłów, z których każdy wymaga 250 milionów VET.

W VeChainThor występują trzy rodzaje węzłów ekonomicznych i cztery rodzaje węzłów X. Nie sprawdzają transakcji, nie generują bloków i nie potrzebują wysokowydajnego sprzętu, ale zapewniają stabilność ekosystemu i produkują VTHO (drugie aktywo ekosystemu).

Rodzaj węzła określa minimalny wymóg stakingu (od 600 tys. do 15 mln VET), czas "dojrzewania" nagród VTHO (od 10 do 90 dni) oraz związane z nim bonusy.

Sama liczba węzłów jest ograniczona: na sierpień 2022 roku istniało 1665 węzłów ekonomicznych i 2430 węzłów X. Prawo do utrzymania węzła potwierdzają odpowiednie NFT, które są przedmiotem obrotu na specjalnym rynku.

Nowe bloki w blockchainie VeChainThor są generowane co 10 sekund. Według twórców, przy takich parametrach wydajność sieci sięga 10 tysięcy transakcji na sekundę. Fundacja VeChain będzie jednak mogła elastycznie dostosowywać czas generowania bloków i wydajność sieci w zależności od aktualnych potrzeb.

Blockchain VeChainThor posiada maszynę wirtualną. Została zaprojektowana w oparciu o Ethereum Virtual Machine (EVM) i obsługuje wykonywanie inteligentnych kontraktów Solidity. Sieć może emitować tokeny użytkowników, w tym NFT, i uruchamiać zdecentralizowane aplikacje.

Jak rozwiązania VeChain pomagają przedsiębiorstwom?

Vechain jest jednym z pionierów w opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań blockchain dla logistyki, uwierzytelniania produktów, handlu detalicznego i innych procesów biznesowych.

Rozwiązania VeChain opierają się na digitalizacji fizycznych obiektów: każdemu śledzonemu obiektowi przypisany jest unikalny identyfikator (Vechain ID). Inteligentny kontrakt tworzy odpowiedni wpis w blockchainie VeChainThor. Sam obiekt nosi nośnik (chip NFC, tag RFID lub kod QR) z zapisanym identyfikatorem Vechain lub czujniki IoT, które rejestrują dane o lokalizacji i statusie obiektu.

Interakcja z blockchainem VeChainThor i przechowywanymi danymi jest możliwa poprzez API, które Vechain udostępnia swoim partnerom. Za jego pomocą można śledzić w czasie rzeczywistym drogę przedmiotów: ich przemieszczanie się przez magazyny dystrybutorów, datę i miejsce ich sprzedaży oraz inne czynności.

W zależności od potrzeb, przedsiębiorstwa mogą wybrać różne rodzaje produktów blockchain:

 • Podstawowa platforma, dla której muszą sami tworzyć aplikacje;
 • platforma typu low-code middleware, która może być zbudowana z gotowych bloków oprogramowania;
 • gotowej aplikacji, która jest w pełni dostosowana do potrzeb klienta i gotowa do wdrożenia.

Od momentu powstania VeChain zdążył współpracować przy projektach pilotażowych z ponad 200 firmami na całym świecie. Oto tylko kilka najbardziej spektakularnych przykładów:

 • we współpracy z BMW powstała aplikacja VerifyCar, która rejestruje dane dotyczące użytkowania pojazdu (przebieg, ubezpieczenie i znaki serwisowe) w blockchainie, ułatwiając interakcję z serwisami samochodowymi.
 • W 2018 roku wprowadzono BrightCode, platformę zbudowaną na blockchainie VeChainThor dla Bright Food Corporation. Dzięki kodowi QR konsumenci mogą uzyskać zweryfikowane informacje o pochodzeniu produktów spożywczych.
 • Walmart China ogłosił w 2019 roku wspólny projekt z VeChain, którego celem jest śledzenie autentyczności i bezpieczeństwa żywności.
 • W tym samym roku władze chińskiej prowincji Shuangjiang zatwierdziły wykorzystanie VeChain do śledzenia łańcuchów dostaw herbaty;
 • Na początku 2021 roku producent e-papierosów PuffBar postanowił wykorzystać platformę VeChain do walki z podróbkami.
 • VeChain rozwija platformę śledzenia rolnictwa na zlecenie rządu prowincji Mongolia Wewnętrzna w Chinach. Z systemu korzysta już kilka firm w regionie.

Jakie zdecentralizowane aplikacje działają na VeChain?

Chociaż VeChain początkowo koncentrował się na rozwiązaniach B2B, pojawienie się wielu zdecentralizowanych ekosystemów pobudziło rozwój sfery zdecentralizowanych finansów (DeFi) opartej na VeChainThor, która charakteryzuje się wysoką wydajnością.

Według serwisu VeChainStats, od sierpnia 2022 roku w ekosystemie VeChain wyemitowano około 30 tokenów użytkowych. W sieci VeChain działa kilkadziesiąt aplikacji DeFi, w tym zdecentralizowana giełda kryptowalut VexChange, a także wirtualny świat Vulcan Verse i gry blockchain. VeChain uruchomił również ponad 30 kolekcji NFT, z których wiele jest klonami popularnych kolekcji na Ethereum.

W maju 2022 roku VeChain współpracował z firmą Stable zajmującą się tokenizacją aktywów, aby uruchomić VeUSD, natywny stablecoin w pełni wspierany przez dolara amerykańskiego. Zabezpieczenie dla VeUSD jest przechowywane na rachunku powierniczym zarządzanym przez Prime Trust. Na sierpień 2022 roku kapitalizacja VeUSD wynosi około 5,5 mln dolarów.

Jak rozwijał się VeChain?

Od momentu powstania VeChain aktywnie współpracuje z uniwersytetami na całym świecie, tworząc rozwiązania blockchain dla opieki zdrowotnej i ochrony środowiska. Do partnerów akademickich należą Uniwersytet Tsinghua, Uniwersytet Stanforda, Massachusetts Institute of Technology, Oxford Mathematical Institute i City University of Hong Kong.

Jednym z godnych uwagi przykładów było wykorzystanie blockchaina VeChainThor w opiece zdrowotnej i zapobieganiu rozprzestrzeniania się COVID-19.

We wrześniu 2020 roku VeChain nawiązał współpracę z DNV GL, aby uruchomić VeTrust. Zawiera listę kontrolną do potwierdzenia czystości i bezpieczeństwa, którą hotele mogą wykorzystać podczas obsługi pokoi i gotowania dla gości. Do systemu podłączono ponad 200 hoteli i miejsc publicznych w Chinach.

Ponadto władze miejskie w kilku chińskich prowincjach wykorzystały VeTrust do wizualizacji zarządzania ryzykiem infekcji w 95 kompleksach mieszkalnych o łącznej populacji ponad 300 000 osób.

Na początku 2022 roku Fundacja VeChain ogłosiła uruchomienie platformy VeCarbon służącej do obliczania i kontrolowania emisji dwutlenku węgla. Pomoże on przedsiębiorstwom osiągnąć neutralność węglową, cele emisyjne i cele zrównoważonego rozwoju. Produkt znalazł zastosowanie w kilku przedsiębiorstwach. Został on również przetestowany w samochodach elektrycznych chińskiego producenta BYD: właściciele samochodów mogli otrzymać drobne nagrody dzięki sprzedaży swoich kredytów węglowych.

Od sierpnia 2022 roku partnerem VeChain w projekcie VeCarbon został Amazon Web Services (AWS).

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Czym są kryptowaluty inflacyjne i deflacyjne?

Czy Bitcoin i altcoiny są aktywami deflacyjnymi, czy też, podobnie jak zwykłe papierowe pieniądze podlegają zjawisku inflacji? Jak odróżnić monety deflacyjne od inflacyjnych? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Co to jest inflacyjna kryptowaluta? Niektóre kryptowaluty są inflacyjne, ponieważ ich podaż rośnie w czasie. Takie kryptowaluty wykorzystują kombinację z góry określonych stóp […]

Pepe Coin (PEPE) - Co to? Jak i gdzie kupić?

W ostatnim czasie napewno słyszałeś o kryptowalucie Pepe Coin (PEPE) lub rzuciła Ci się w oczy memowa żaba Pepe the Frog. Nic dziwnego. Projekt ten zyskał dziesiątki tysięcy procent wartości i stworzył kolejnych krypto milionerów. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci co to jest Pepe Coin (PEPE), jak i gdzie kupić ten token oraz wiele więcej. […]

Co to jest EIP-4844? Proto Danksharing Ethereum

Ostatnim ważnym wydarzeniem w sieci Ethereum było wdrożenie aktualizacji Shapella, które odbyło się w połowie kwietnia. Jest to jednak dopiero początek transformacji do Ethereum 2.0. Deweloperzy wciąż muszą rozwiązać największe problemy blockchaina: wysokie opłaty i niską przepustowość. Kolejnym krokiem w tym kierunku będzie wprowadzenie shardingu. Funkcja ta również zostanie wdrożona w kilku etapach - pierwszym […]

WalletConnect - Co to jest i jak używać?

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi. Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i […]

W jakie kryptowaluty inwestować? Nowe kryptowaluty 2023

Tematem naszego dzisiejszego przeglądu będą nowe kryptowaluty 2023. Jeśli myślisz, że krypto zima hamuje powstawanie nowych projektów to jesteś w błędzie. Na przykład Grin i Beam zostały uruchomione na początku 2019 roku. Wówczas to nie tylko sceptycy, ale wielu entuzjastów kryptowalut myślało, że to już koniec. Inwestor powinien zawsze przeprowadzić własny research. Ci, którzy zainwestują […]

Czym są kryptowaluty inflacyjne i deflacyjne?

Czy Bitcoin i altcoiny są aktywami deflacyjnymi, czy też, podobnie jak zwykłe papierowe pieniądze podlegają zjawisku inflacji? Jak odróżnić monety deflacyjne od inflacyjnych? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Co to jest inflacyjna kryptowaluta? Niektóre kryptowaluty są inflacyjne, ponieważ ich podaż rośnie w czasie. Takie kryptowaluty wykorzystują kombinację z góry określonych stóp […]

Pepe Coin (PEPE) - Co to? Jak i gdzie kupić?

W ostatnim czasie napewno słyszałeś o kryptowalucie Pepe Coin (PEPE) lub rzuciła Ci się w oczy memowa żaba Pepe the Frog. Nic dziwnego. Projekt ten zyskał dziesiątki tysięcy procent wartości i stworzył kolejnych krypto milionerów. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci co to jest Pepe Coin (PEPE), jak i gdzie kupić ten token oraz wiele więcej. […]

Co to jest EIP-4844? Proto Danksharing Ethereum

Ostatnim ważnym wydarzeniem w sieci Ethereum było wdrożenie aktualizacji Shapella, które odbyło się w połowie kwietnia. Jest to jednak dopiero początek transformacji do Ethereum 2.0. Deweloperzy wciąż muszą rozwiązać największe problemy blockchaina: wysokie opłaty i niską przepustowość. Kolejnym krokiem w tym kierunku będzie wprowadzenie shardingu. Funkcja ta również zostanie wdrożona w kilku etapach - pierwszym […]

Blockchain ETF: Jak inwestować i zarabiać?

Nie jesteś jeszcze gotowy na ogromną zmienność panującą na rynku kryptowalut? Wówczas możesz zainteresować się instrumentem finansowym, który jest bezpośrednio powiązany z branżą krypto: blockchain ETF. Jak w inwestować w taki produkt? Jak na nim zarabiać? Już wyjaśniamy! Co to jest blockchain ETF? ETF sam w sobie jest funduszem, którego akcje są przedmiotem obrotu na […]

Copy trading na Bybit: Co to jest i jak działa?

Aby handlować kryptowalutami, musisz zastosować analizę i wiedzę fundamentalną z handlu akcjami. Początkujący uczą się strategii bardziej doświadczonych rówieśników i wprowadzają je w życie. Jednak ta metoda sprawdza się tylko z perspektywy czasu i czasami jest już za późno, aby na niej bazować. Giełdy oferują nowe narzędzie do zawierania transakcji - replikowanie w czasie rzeczywistym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram