Czym jest VeChain i kryptowaluta VET?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 29 sierpnia 2022
ikona autora biały
vechain vet

VeChain to platforma blockchain, która dostarcza rozwiązania B2B do zarządzania łańcuchem dostaw, przeciwdziałania fałszerstwom i innej automatyzacji procesów biznesowych.

Projekt wykorzystuje dwie kryptowaluty: natywną monetę VeChain (VET) oraz VeThor (VTHO), która jest potrzebna do uiszczania opłat transakcyjnych.

Założona w 2015 roku firma VeChain jest jednym z pionierów w opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań blockchain do uwierzytelniania przedmiotów i sprzedaży detalicznej, a obecnie posiada biura w Chinach, Unii Europejskiej, USA, Japonii i Singapurze;

Firma od dawna współpracuje z największymi międzynarodowymi korporacjami, takimi jak BMW, BYD, Wallmart i innymi, a także z agencjami rządowymi w Chinach i innych krajach.

Kto założył i finansował VeChain?

VeChain został założony w 2015 r. w Singapurze przez byłego szefa Louis Vuitton China Sonny'ego Lu i Jen Zhang, którzy wcześniej pracowali w Deloitte i PricewaterhouseCoopers.

W 2017 roku zarejestrowali organizację non-profit, Vechain Foundation, która podjęła się rozwoju i wsparcia platformy blockchain, a także zaangażowania partnerów i rozwoju ekosystemu VeChain.

VeChain zdołał zebrać 22 miliony dolarów w sprzedaży natywnych tokenów VET w tym samym roku. Już wtedy istniało kilka dużych partnerstw, w tym jedno z niemieckim producentem samochodów BMW, co pomogło przyciągnąć uwagę inwestorów.

Wiosną 2018 roku VeChain pozyskał inwestycje od PricewaterhouseCoopers (PwC), DNV GL, Haitao Capital, BlockVC i IOSG Ventures w trzech rundach korporacyjnych.

Prototyp VeChain pierwotnie działał w sieci Ethereum, ale latem 2018 roku twórcy uruchomili mainnet VeChainThor. W kolejnych latach projekt otworzył filie w Chinach, Unii Europejskiej, USA i Japonii. W lutym 2022 roku Fundacja VeChain otworzyła swoją siedzibę w San Marino, podkreślając znaczenie rynku europejskiego dla firmy.

Dlaczego VeChain posiada dwie kryptowaluty i jakie mają one cechy?

W 2017 roku twórcy VeChain wyemitowali w sieci Ethereum 1 miliard rodzimych tokenów o nazwie VEN. 9% z nich zostało sprzedane w zamkniętej sprzedaży tokenów dla wczesnych inwestorów, podczas gdy kolejne 41% zostało przeznaczone na otwarte ICO, dzięki któremu zebrano 20 milionów dolarów. Po uruchomieniu blockchaina VeChainThor, VEN został wymieniony na rodzime monety VET w stosunku 1:100.

Blockchain VeChainThor wykorzystuje obecnie dwie natywne kryptowaluty - VeChain Token (VET) i VeThor Token (VTHO).

Całkowita podaż VET wynosi około 86,7 mld tokenów, z czego prawie 70% zostało rozdane wczesnym inwestorom i uczestnikom sprzedaży tokenów, a pozostałe 30% zostało wykorzystane na rozwój ekosystemu VeChain i nagradzanie deweloperów.

Moneta VeChain posiada cztery podstawowe cechy:

 • Sposób rozliczenia - VET jest używany do przelewów w blockchainie VeChainThor;
 • Zabezpieczenie - ta kryptowaluta jest potrzebna do uruchomienia każdego węzła VeChain;
 • Staking - będąc w portfelu węzła, VET generuje token VTHO. Na każde 10 000 VET w adresie węzła, dziennie generowane jest 4,32 VTHO;
 • Zarządzanie - węzły mają prawo uczestniczyć w zarządzaniu siecią w zależności od liczby posiadanych VET. Wszystkie 101 zaufanych masternodów dzieli 40% całkowitej siły głosu.

Token VeThor (VTHO) służy do opłacania prowizji za przelewy w sieci VeChainThor. 70% wszystkich wypłacanych przez VTHO prowizji jest spalanych, a pozostałe 30% to nagrody dla zaufanych masternodów.

VeChain Token (VET) znajduje się w pierwszej 50 kryptowalut pod względem kapitalizacji. Obie kryptowaluty są przedmiotem obrotu na wszystkich głównych giełdach kryptowalut.

Czym jest blockchain VeChainThor?

Wszystkie rozwiązania VeChain działają na blockchainie VeChainThor, który jest zbudowany na oryginalnym mechanizmie konsensusu Proof-of-Authority. Jest to zmodyfikowany algorytm Proof-of-Stake, w którym generowanie bloków i zatwierdzanie transakcji przypisane jest węzłom sieci (nodes).

W VeChainThor węzły główne (Authority Masternodes) nie mogą być anonimowe: przed przyczynieniem się do stabilności i bezpieczeństwa oraz wydajności blockchaina, każdy kandydat jest weryfikowany przez Fundację VeChain pod kątem zgodności technicznej i procedury identyfikacji. Wykonalność blockchaina VeChain jest wspierana przez 101 takich węzłów, z których każdy wymaga 250 milionów VET.

W VeChainThor występują trzy rodzaje węzłów ekonomicznych i cztery rodzaje węzłów X. Nie sprawdzają transakcji, nie generują bloków i nie potrzebują wysokowydajnego sprzętu, ale zapewniają stabilność ekosystemu i produkują VTHO (drugie aktywo ekosystemu).

Rodzaj węzła określa minimalny wymóg stakingu (od 600 tys. do 15 mln VET), czas "dojrzewania" nagród VTHO (od 10 do 90 dni) oraz związane z nim bonusy.

Sama liczba węzłów jest ograniczona: na sierpień 2022 roku istniało 1665 węzłów ekonomicznych i 2430 węzłów X. Prawo do utrzymania węzła potwierdzają odpowiednie NFT, które są przedmiotem obrotu na specjalnym rynku.

Nowe bloki w blockchainie VeChainThor są generowane co 10 sekund. Według twórców, przy takich parametrach wydajność sieci sięga 10 tysięcy transakcji na sekundę. Fundacja VeChain będzie jednak mogła elastycznie dostosowywać czas generowania bloków i wydajność sieci w zależności od aktualnych potrzeb.

Blockchain VeChainThor posiada maszynę wirtualną. Została zaprojektowana w oparciu o Ethereum Virtual Machine (EVM) i obsługuje wykonywanie inteligentnych kontraktów Solidity. Sieć może emitować tokeny użytkowników, w tym NFT, i uruchamiać zdecentralizowane aplikacje.

Jak rozwiązania VeChain pomagają przedsiębiorstwom?

Vechain jest jednym z pionierów w opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań blockchain dla logistyki, uwierzytelniania produktów, handlu detalicznego i innych procesów biznesowych.

Rozwiązania VeChain opierają się na digitalizacji fizycznych obiektów: każdemu śledzonemu obiektowi przypisany jest unikalny identyfikator (Vechain ID). Inteligentny kontrakt tworzy odpowiedni wpis w blockchainie VeChainThor. Sam obiekt nosi nośnik (chip NFC, tag RFID lub kod QR) z zapisanym identyfikatorem Vechain lub czujniki IoT, które rejestrują dane o lokalizacji i statusie obiektu.

Interakcja z blockchainem VeChainThor i przechowywanymi danymi jest możliwa poprzez API, które Vechain udostępnia swoim partnerom. Za jego pomocą można śledzić w czasie rzeczywistym drogę przedmiotów: ich przemieszczanie się przez magazyny dystrybutorów, datę i miejsce ich sprzedaży oraz inne czynności.

W zależności od potrzeb, przedsiębiorstwa mogą wybrać różne rodzaje produktów blockchain:

 • Podstawowa platforma, dla której muszą sami tworzyć aplikacje;
 • platforma typu low-code middleware, która może być zbudowana z gotowych bloków oprogramowania;
 • gotowej aplikacji, która jest w pełni dostosowana do potrzeb klienta i gotowa do wdrożenia.

Od momentu powstania VeChain zdążył współpracować przy projektach pilotażowych z ponad 200 firmami na całym świecie. Oto tylko kilka najbardziej spektakularnych przykładów:

 • we współpracy z BMW powstała aplikacja VerifyCar, która rejestruje dane dotyczące użytkowania pojazdu (przebieg, ubezpieczenie i znaki serwisowe) w blockchainie, ułatwiając interakcję z serwisami samochodowymi.
 • W 2018 roku wprowadzono BrightCode, platformę zbudowaną na blockchainie VeChainThor dla Bright Food Corporation. Dzięki kodowi QR konsumenci mogą uzyskać zweryfikowane informacje o pochodzeniu produktów spożywczych.
 • Walmart China ogłosił w 2019 roku wspólny projekt z VeChain, którego celem jest śledzenie autentyczności i bezpieczeństwa żywności.
 • W tym samym roku władze chińskiej prowincji Shuangjiang zatwierdziły wykorzystanie VeChain do śledzenia łańcuchów dostaw herbaty;
 • Na początku 2021 roku producent e-papierosów PuffBar postanowił wykorzystać platformę VeChain do walki z podróbkami.
 • VeChain rozwija platformę śledzenia rolnictwa na zlecenie rządu prowincji Mongolia Wewnętrzna w Chinach. Z systemu korzysta już kilka firm w regionie.

Jakie zdecentralizowane aplikacje działają na VeChain?

Chociaż VeChain początkowo koncentrował się na rozwiązaniach B2B, pojawienie się wielu zdecentralizowanych ekosystemów pobudziło rozwój sfery zdecentralizowanych finansów (DeFi) opartej na VeChainThor, która charakteryzuje się wysoką wydajnością.

Według serwisu VeChainStats, od sierpnia 2022 roku w ekosystemie VeChain wyemitowano około 30 tokenów użytkowych. W sieci VeChain działa kilkadziesiąt aplikacji DeFi, w tym zdecentralizowana giełda kryptowalut VexChange, a także wirtualny świat Vulcan Verse i gry blockchain. VeChain uruchomił również ponad 30 kolekcji NFT, z których wiele jest klonami popularnych kolekcji na Ethereum.

W maju 2022 roku VeChain współpracował z firmą Stable zajmującą się tokenizacją aktywów, aby uruchomić VeUSD, natywny stablecoin w pełni wspierany przez dolara amerykańskiego. Zabezpieczenie dla VeUSD jest przechowywane na rachunku powierniczym zarządzanym przez Prime Trust. Na sierpień 2022 roku kapitalizacja VeUSD wynosi około 5,5 mln dolarów.

Jak rozwijał się VeChain?

Od momentu powstania VeChain aktywnie współpracuje z uniwersytetami na całym świecie, tworząc rozwiązania blockchain dla opieki zdrowotnej i ochrony środowiska. Do partnerów akademickich należą Uniwersytet Tsinghua, Uniwersytet Stanforda, Massachusetts Institute of Technology, Oxford Mathematical Institute i City University of Hong Kong.

Jednym z godnych uwagi przykładów było wykorzystanie blockchaina VeChainThor w opiece zdrowotnej i zapobieganiu rozprzestrzeniania się COVID-19.

We wrześniu 2020 roku VeChain nawiązał współpracę z DNV GL, aby uruchomić VeTrust. Zawiera listę kontrolną do potwierdzenia czystości i bezpieczeństwa, którą hotele mogą wykorzystać podczas obsługi pokoi i gotowania dla gości. Do systemu podłączono ponad 200 hoteli i miejsc publicznych w Chinach.

Ponadto władze miejskie w kilku chińskich prowincjach wykorzystały VeTrust do wizualizacji zarządzania ryzykiem infekcji w 95 kompleksach mieszkalnych o łącznej populacji ponad 300 000 osób.

Na początku 2022 roku Fundacja VeChain ogłosiła uruchomienie platformy VeCarbon służącej do obliczania i kontrolowania emisji dwutlenku węgla. Pomoże on przedsiębiorstwom osiągnąć neutralność węglową, cele emisyjne i cele zrównoważonego rozwoju. Produkt znalazł zastosowanie w kilku przedsiębiorstwach. Został on również przetestowany w samochodach elektrycznych chińskiego producenta BYD: właściciele samochodów mogli otrzymać drobne nagrody dzięki sprzedaży swoich kredytów węglowych.

Od sierpnia 2022 roku partnerem VeChain w projekcie VeCarbon został Amazon Web Services (AWS).

Podobne tematy

Jak kopać Ethereum PoW (ETHPoW)?

Tydzień temu deweloperzy Ethereum zakończyli migrację sieci na algorytm konsensusu PoS. Górnikom nie pozostało więc nic innego jak zacząć szukać alternatywnych "miejsc pracy". Niemniej jednak zwolennicy "starego" ETH stworzyli fork oryginalnej kryptowaluty ETH - ETHPoW, który nadal da się kopać. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy krok po kroku w jaki sposób! Tak więc, zaczynamy! Jak kopać […]

Czym jest VeChain i kryptowaluta VET?

VeChain to platforma blockchain, która dostarcza rozwiązania B2B do zarządzania łańcuchem dostaw, przeciwdziałania fałszerstwom i innej automatyzacji procesów biznesowych. Projekt wykorzystuje dwie kryptowaluty: natywną monetę VeChain (VET) oraz VeThor (VTHO), która jest potrzebna do uiszczania opłat transakcyjnych. Założona w 2015 roku firma VeChain jest jednym z pionierów w opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań blockchain do uwierzytelniania […]

Czym jest Ethereum Classic i kryptowaluta ETC?

Ethereum Classic to platforma blockchain obsługująca smart kontrakty. Natywna kryptowaluta projektu handluje pod symbolem ETC. Projekt powstał w wyniku rozłamu w społeczności Ethereum po hacku The DAO w 2016 roku. To, co wyróżnia Ethereum Classic, to zachowanie oryginalnej architektury Ethereum, w szczególności zachowanie algorytmu konsensusu Proof-of-Work. Kto i kiedy stworzył Ethereum Classic? Sieć Ethereum Classic […]

Co to jest Elrond (EGLD)? Wszystko co musisz wiedzieć

Elrond to platforma blockchain, której architektura implementuje sharding. Wykorzystuje on algorytm konsensusu Secure Proof-of-Stake (SPoS). W zależności od obciążenia , blockchain Elrond może być podzielony na wiele części lub shardów. Każdy shard to osobna sieć, z osobną grupą walidatorów odpowiedzialnych za jej działanie. Każdy blok jest podzielony na trzy części dla interakcji między shardami. Transakcja […]

Co to jest short squeeze? Wszystko co musisz wiedzieć

Wyciskanie shortów (Short squeeze) to sytuacja, w której cena waloru rośnie z powodu nadpodaży krótkich pozycji, których zamknięcie tworzy dodatkowy popyt na zakup waloru i prowadzi do dalszego wzrostu cen. Short squeeze charakteryzuje się szybkim wzrostem ceny aktywa, zwiększonym wolumenem obrotu i dużą zmiennością - może to prowadzić do znacznych strat dla shortujących traderów. Aby […]

Jak kopać Ethereum PoW (ETHPoW)?

Tydzień temu deweloperzy Ethereum zakończyli migrację sieci na algorytm konsensusu PoS. Górnikom nie pozostało więc nic innego jak zacząć szukać alternatywnych "miejsc pracy". Niemniej jednak zwolennicy "starego" ETH stworzyli fork oryginalnej kryptowaluty ETH - ETHPoW, który nadal da się kopać. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy krok po kroku w jaki sposób! Tak więc, zaczynamy! Jak kopać […]

Kryptowalutowe karty podarunkowe od Binance (Poradnik)

Z całą pewnością słyszałeś o wynalazku jakim jest karta podarunkowa. W końcu w dzisiejszych czasach z rozwiązania tego korzystają niemal wszystkie sieci sklepów. Ale czy wiedziałeś, że możliwe jest wysyłanie gift cardów zawierających kryptowaluty? Jest to jak najbardziej możliwe dzięki giełdzie Binance! Co to jest karta podarunkowa Binance? Kryptowalutowa karta podarunkowa od Binance działa podobnie […]

Jak unikać oszustw na platformach handlu P2P?

Binance to najbardziej znana i renomowana giełda kryptowalut do zawierania transakcji peer-to-peer (P2P). Platforma Binance P2P giełdy pozwala użytkownikom handlować aktywami cyfrowymi bezpośrednio ze sobą, w oparciu o uzgodnione warunki. Wielu użytkowników kryptowalut preferuje ten system handlu ze względu na jego liczne zalety, w tym możliwość korzystania z lokalnej waluty i szeroką gamę dostępnych metod […]

Czym są sidechainy i jak działają?

Sidechainy to technologia skalowania blockchaina poprzez stworzenie równoległej sieci z dwukierunkowym powiązaniem z siecią bazową. Głównym problemem, który rozwiązuje sidechain, jest zwiększenie szybkości transakcji i zmniejszenie ich kosztu dla kryptowalut sieci "macierzystej". Główną wadą sidechaina jest zmniejszone bezpieczeństwo ze względu na ograniczoną decentralizację. W tej chwili sidechainy działają przede wszystkim dla dwóch blockchainów: Bitcoina i […]

Czym jest VeChain i kryptowaluta VET?

VeChain to platforma blockchain, która dostarcza rozwiązania B2B do zarządzania łańcuchem dostaw, przeciwdziałania fałszerstwom i innej automatyzacji procesów biznesowych. Projekt wykorzystuje dwie kryptowaluty: natywną monetę VeChain (VET) oraz VeThor (VTHO), która jest potrzebna do uiszczania opłat transakcyjnych. Założona w 2015 roku firma VeChain jest jednym z pionierów w opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań blockchain do uwierzytelniania […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram