Czym jest średnia krocząca i jak się ją wykorzystuje w przypadku kryptowalut?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 1 lipca 2022
ikona autora biały
średnia krocząca

Średnia krocząca (MA) w analizie technicznej to wskaźnik oparty na średniej wartości ceny w wybranym okresie czasu. MA odnosi się do wskaźników śledzących trend, wygładzających zmienność i pomagających określić kierunek kursu.

Wskaźnik MA jest stosowany nie tylko do danych cenowych, ale do wszelkich innych danych, w tym wolumenu obrotu, wartości innych wskaźników, statystyk, walut, towarów i innych instrumentów.

Wskaźniki 50-dniowej i 200-dniowej średniej ruchomej są często wykorzystywane podczas analizy rynku kryptowalut.

Jakie są rodzaje średnich kroczących?

MA jest jednym z najłatwiejszych w użyciu i przez to popularnych wskaźników analizy technicznej. W zależności od celów i strategii handlowej stosuje się różne rodzaje średnich kroczących:

  • Prosta średnia krocząca (SMA) jest obliczana jako średnia arytmetyczna poszczególnych okresów (minut, godzin, dni i tak dalej) w wybranym przedziale czasowym. Na przykład, aby obliczyć 100-SMA na wykresie godzinowym, wskaźnik bierze wartość ceny z każdej oddzielnej godziny, sumuje poprzednie 100 wartości i dzieli przez 100. Dla 20-SMA sumuje ona 20 poprzednich wartości i dzieli przez 100.
  • Wykładnicza średnia krocząca (EMA) jest bardziej wrażliwa na zmiany cen. Jest obliczana podobnie jak SMA, ale daje pierwszeństwo najbliższym okresom danych, zamiast tych w "ogonie" okresu. EMA są używane do szacowania przedniej części krzywej ze względu na ich pierwszeństwo w stosunku do świeżych danych.
  • Wygładzona średnia krocząca (SMMA) "nadaje" większą wagę danym z końca okresu obliczeniowego i znacznie mniejszą wartościom początku. Dlatego SMMA nie jest tak wrażliwa na impulsy i wygładza przednią część krzywej, zwracając większą uwagę na ogólny trend.
  • Ważona średnia krocząca (LWMA) w pierwszej kolejności uwzględnia świeże wartości okresów i zmniejsza wagę danych liniowo do końca. LWMA jest bardziej wrażliwa na świeże dane niż EMA.

Jak używać średniej kroczącej?

Wszystkie średnie kroczące mają swoje własne zalety. Są też dostosowywane indywidualnie, w zależności od strategii handlowej, ram czasowych, instrumentów i innych warunków. Mając równe okresy korekty, każda średnia krocząca będzie zachowywała się w sposób unikalny.

Jak widać na poniższym obrazku, średnie kroczące SMA, EMA i SMMA mają tę samą długość 200 dni. Zachowują się jednak zupełnie inaczej.

średnia krocząca co to jest kryptowaluty

Oprócz określenia ogólnego trendu, traderzy używają wskaźnika MA do obliczenia możliwych poziomów wsparcia i oporu. Przecięcie średnich ruchomych może również sygnalizować siłę lub kontynuację trendu.

Na przykład, znalezienie ceny poniżej 200-dniowej średniej kroczącej może sygnalizować silny niedźwiedzi trend. W przykładzie z ceną poniżej 50-dniowej średniej kroczącej jest to krótkoterminowy trend spadkowy. Kiedy cena aktywa znajduje się powyżej 200-dniowej średniej kroczącej i jednocześnie powyżej 50-dniowej średniej kroczącej, jest to silny trend byczy.

Jakie MA są wykorzystywane na rynku kryptowalut?

W przypadku trendów długoterminowych najczęściej spotykane są okresy 50, 100, 150, 200 i 250 dni. Dla ruchów krótkoterminowych stosuje się okresy 5, 10, 20 i 50-dniowe.

Ustalanie okresów związane jest z liczbą dni sesyjnych na giełdzie, z wyłączeniem weekendów i świąt. Tak więc w przykładzie z 50-dniową średnią kroczącą mówimy o dziesięciu tygodniach handlowych, a z 200-dniową MA - o 40 tygodniach. Najmniejszy okres 5 dni odpowiada jednemu tygodniowi aktywności giełdowej.

Chociaż na rynku kryptowalut weekendy i święta nie mają znaczenia, do analizy cen cyfrowych aktywów zaadoptowano narzędzia z tradycyjnego rynku finansowego. Z tego powodu podczas handlu kryptowalutami stosuje się te same okresy: 50, 100, 150, 200 i 250 dni.

Najczęściej używanymi wskaźnikami na rynku kryptowalut jest 50 i 200 dniowa średnia krocząca.

Czym jest złoty krzyż i krzyż śmierci?

Formacje Złotego Krzyża i Krzyża Śmierci są jednymi z najczęściej przywoływanych przez traderów formacji przecięcia średnich kroczących.

Złoty krzyż jest wtedy, gdy krótkoterminowa (50-dniowa) średnia krocząca krzyżuje się w górę nad długoterminową (200-dniową) średnią kroczącą. Jest to uważane za byczą formację.

Z kolei krzyż śmierci jest niedźwiedzią formacją, która implikuje spadkowe przecięcie krótkoterminowej (50-dniowej) średniej kroczącej pod długoterminową (200-dniową) średnią kroczącą.

Powszechność i popularność opisanych powyżej wzorców nie jest gwarancją sukcesu. Zawsze warto oceniać ryzyko i perspektywy tylko w połączeniu z innymi czynnikami.

Jakie są zalety i wady średniej ruchomej?

Z jednej strony, wszystkie MA znacznie ułatwiają identyfikację krótko- i długoterminowych trendów. Poprzez wygładzenie zmienności cenowej danego aktywa, można łatwo zobaczyć kierunek ruchu cenowego instrumentu.

Inne zalety stosowania średnich kroczących to prostota w procesie ich ustalania i stosowania oraz przejrzystość wyświetlanych danych.

Ale jak każdy inny wskaźnik, MA ma swoje wady:

  • Spóźniona natura: Średnie kroczące zawsze spóźniają się na wzrosty i spadki - na ostrych ruchach różnica z ceną rzeczywistą może być dość znaczna. Zanim średnia krocząca zacznie reagować na zmiany, trend może się już odwrócić.
  • Tylko trendy: W ruchu bocznym średnia krocząca może być jedynie myląca i nie pokaże żadnego określonego kierunku ruchu ceny.
  • Fałszywe sygnały: Duża zmienność na rynku prowadzi do wielu fałszywych sygnałów kupna lub sprzedaży. Znalezienie cen powyżej lub poniżej MA nie gwarantuje, że rynek będzie zachowywał się tak samo w przyszłości.
Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Giełda kryptowalut bez weryfikacji

W poniższej instrukcji znajdziesz informacje o tym jak przyśpieszyć transakcje handlu bitcoina lub innej kryptowaluty z wykorzystaniem giełd kryptowalut i…

Co to jest automatyczny animator rynku (AMM)?

Automated Market Maker (AMM) to algorytm oprogramowania do kontrolowania płynności i wyceny kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach. Systemy AMM są szeroko stosowane w DeFi, szczególnie w zdecentralizowanych giełdach (DEX), takich jak w tym Uniswap, Balancer, Bancor i Curve. Aby stworzyć zdecentralizowane rynki, AMM wykorzystuje płynność w kryptowalutowych publicznych pulach wielu tokenów zablokowanych w specjalnych inteligentnych kontraktach. […]

Co to są BTokeny i jak je pożyczać na Binance?

Binance to nie tylko giełda kryptowalut. To cały ekosystem, na który składa się wiele różnych produktów. Jednym z nich jest BNB Chain, czyli blockchain Binance. Na jego potrzeby giełda ta zaczęła "opakowywać" swoje tokeny. Tak jak np. na Ethereum możemy przechowywać Bitcoina w formie WBTC, tak w przypadku BNB Chain również możemy posiadać tzw. BTokeny. […]

Binance Simple Earn - czyli połączenie Binance Savings i Staking!

Giełda Binance od niemal początku swojego istnienia oferowała inwestorom funkcje Stakingu oraz Oszczędności. Niemniej jednak teraz postanowiła połączyć oba te produkty w jeden, nazwany Binance Simple Earn. Jak sama nazwa wskazuje pozwala on w łatwy sposób zarabiać na posiadanych już kryptowalutach. W tym artykule wyjaśnimy dokładniej czym jest ta funkcja i jak jej używać. Tak […]

Co to jest Binance Swap Farming i jak z niego korzystać?

Jeżeli korzystasz z giełdy Binance z całą pewnością wiesz, że nie jest to jedynie klasyczna giełda. Jest to cały ekosystem złożony z wielu różnych ciekawych produktów. Jednym z nich jest Binance Swap Farming i to na nim skupimy się w tym poradniku. Wyjaśnimy czym on dokładnie jest, jak działa, jakie ma zalety oraz ryzyko oraz […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram