Czym jest średnia krocząca i jak się ją wykorzystuje w przypadku kryptowalut?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 1 lipca 2022
ikona autora biały
średnia krocząca

Średnia krocząca (MA) w analizie technicznej to wskaźnik oparty na średniej wartości ceny w wybranym okresie czasu. MA odnosi się do wskaźników śledzących trend, wygładzających zmienność i pomagających określić kierunek kursu.

Wskaźnik MA jest stosowany nie tylko do danych cenowych, ale do wszelkich innych danych, w tym wolumenu obrotu, wartości innych wskaźników, statystyk, walut, towarów i innych instrumentów.

Wskaźniki 50-dniowej i 200-dniowej średniej ruchomej są często wykorzystywane podczas analizy rynku kryptowalut.

Jakie są rodzaje średnich kroczących?

MA jest jednym z najłatwiejszych w użyciu i przez to popularnych wskaźników analizy technicznej. W zależności od celów i strategii handlowej stosuje się różne rodzaje średnich kroczących:

  • Prosta średnia krocząca (SMA) jest obliczana jako średnia arytmetyczna poszczególnych okresów (minut, godzin, dni i tak dalej) w wybranym przedziale czasowym. Na przykład, aby obliczyć 100-SMA na wykresie godzinowym, wskaźnik bierze wartość ceny z każdej oddzielnej godziny, sumuje poprzednie 100 wartości i dzieli przez 100. Dla 20-SMA sumuje ona 20 poprzednich wartości i dzieli przez 100.
  • Wykładnicza średnia krocząca (EMA) jest bardziej wrażliwa na zmiany cen. Jest obliczana podobnie jak SMA, ale daje pierwszeństwo najbliższym okresom danych, zamiast tych w "ogonie" okresu. EMA są używane do szacowania przedniej części krzywej ze względu na ich pierwszeństwo w stosunku do świeżych danych.
  • Wygładzona średnia krocząca (SMMA) "nadaje" większą wagę danym z końca okresu obliczeniowego i znacznie mniejszą wartościom początku. Dlatego SMMA nie jest tak wrażliwa na impulsy i wygładza przednią część krzywej, zwracając większą uwagę na ogólny trend.
  • Ważona średnia krocząca (LWMA) w pierwszej kolejności uwzględnia świeże wartości okresów i zmniejsza wagę danych liniowo do końca. LWMA jest bardziej wrażliwa na świeże dane niż EMA.

Jak używać średniej kroczącej?

Wszystkie średnie kroczące mają swoje własne zalety. Są też dostosowywane indywidualnie, w zależności od strategii handlowej, ram czasowych, instrumentów i innych warunków. Mając równe okresy korekty, każda średnia krocząca będzie zachowywała się w sposób unikalny.

Jak widać na poniższym obrazku, średnie kroczące SMA, EMA i SMMA mają tę samą długość 200 dni. Zachowują się jednak zupełnie inaczej.

średnia krocząca co to jest kryptowaluty

Oprócz określenia ogólnego trendu, traderzy używają wskaźnika MA do obliczenia możliwych poziomów wsparcia i oporu. Przecięcie średnich ruchomych może również sygnalizować siłę lub kontynuację trendu.

Na przykład, znalezienie ceny poniżej 200-dniowej średniej kroczącej może sygnalizować silny niedźwiedzi trend. W przykładzie z ceną poniżej 50-dniowej średniej kroczącej jest to krótkoterminowy trend spadkowy. Kiedy cena aktywa znajduje się powyżej 200-dniowej średniej kroczącej i jednocześnie powyżej 50-dniowej średniej kroczącej, jest to silny trend byczy.

Jakie MA są wykorzystywane na rynku kryptowalut?

W przypadku trendów długoterminowych najczęściej spotykane są okresy 50, 100, 150, 200 i 250 dni. Dla ruchów krótkoterminowych stosuje się okresy 5, 10, 20 i 50-dniowe.

Ustalanie okresów związane jest z liczbą dni sesyjnych na giełdzie, z wyłączeniem weekendów i świąt. Tak więc w przykładzie z 50-dniową średnią kroczącą mówimy o dziesięciu tygodniach handlowych, a z 200-dniową MA - o 40 tygodniach. Najmniejszy okres 5 dni odpowiada jednemu tygodniowi aktywności giełdowej.

Chociaż na rynku kryptowalut weekendy i święta nie mają znaczenia, do analizy cen cyfrowych aktywów zaadoptowano narzędzia z tradycyjnego rynku finansowego. Z tego powodu podczas handlu kryptowalutami stosuje się te same okresy: 50, 100, 150, 200 i 250 dni.

Najczęściej używanymi wskaźnikami na rynku kryptowalut jest 50 i 200 dniowa średnia krocząca.

Czym jest złoty krzyż i krzyż śmierci?

Formacje Złotego Krzyża i Krzyża Śmierci są jednymi z najczęściej przywoływanych przez traderów formacji przecięcia średnich kroczących.

Złoty krzyż jest wtedy, gdy krótkoterminowa (50-dniowa) średnia krocząca krzyżuje się w górę nad długoterminową (200-dniową) średnią kroczącą. Jest to uważane za byczą formację.

Z kolei krzyż śmierci jest niedźwiedzią formacją, która implikuje spadkowe przecięcie krótkoterminowej (50-dniowej) średniej kroczącej pod długoterminową (200-dniową) średnią kroczącą.

Powszechność i popularność opisanych powyżej wzorców nie jest gwarancją sukcesu. Zawsze warto oceniać ryzyko i perspektywy tylko w połączeniu z innymi czynnikami.

Jakie są zalety i wady średniej ruchomej?

Z jednej strony, wszystkie MA znacznie ułatwiają identyfikację krótko- i długoterminowych trendów. Poprzez wygładzenie zmienności cenowej danego aktywa, można łatwo zobaczyć kierunek ruchu cenowego instrumentu.

Inne zalety stosowania średnich kroczących to prostota w procesie ich ustalania i stosowania oraz przejrzystość wyświetlanych danych.

Ale jak każdy inny wskaźnik, MA ma swoje wady:

  • Spóźniona natura: Średnie kroczące zawsze spóźniają się na wzrosty i spadki - na ostrych ruchach różnica z ceną rzeczywistą może być dość znaczna. Zanim średnia krocząca zacznie reagować na zmiany, trend może się już odwrócić.
  • Tylko trendy: W ruchu bocznym średnia krocząca może być jedynie myląca i nie pokaże żadnego określonego kierunku ruchu ceny.
  • Fałszywe sygnały: Duża zmienność na rynku prowadzi do wielu fałszywych sygnałów kupna lub sprzedaży. Znalezienie cen powyżej lub poniżej MA nie gwarantuje, że rynek będzie zachowywał się tak samo w przyszłości.
Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Dlaczego warto sprzedawać NFT na Binance NFT? Oto powody

NFT niezwykle szybko zyskują na popularności, rozszerzając możliwości blockchaina. Użytkownicy mogą teraz kupować i sprzedawać prawie wszystko w formie NFT. Dotyczy to głównie cyfrowych dzieł sztuki, pamiątek, aktywów w grze, a nawet niektórych momentów historycznych. Zazwyczaj NFT określa się jako rodzaj kryptograficznego tokena na blockchainie, który reprezentuje unikalne aktywa. Mogą one być albo całkowicie cyfrowymi […]

Jak wysyłać pieniądze za granicę za darmo przy użyciu kryptowalut?

Wysyłanie pieniędzy za granicę może być drogim i czasochłonnym procesem. W tym przewodniku wyjaśnimy jednak, jak wykorzystać kryptowaluty do wysyłania pieniędzy za granicę za darmo - przy pomocy platformy Binance P2P. Tradycyjne metody, takie jak przelewy lub Western Union, często wiążą się z wysokimi opłatami i powolnym czasem przetwarzania, co utrudnia ludziom wysyłanie pieniędzy szybko […]

BNB Greenfield: Czym jest nowy, trzeci blockchain od Binance?

Giełda Binance w lutym zapowiedziała swój nowy produkt, a mianowicie nowy blockchain nazwany BNB Greenfield. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym dokładnie on jest, jak będzie działał, jakie może mieć zastosowania oraz wiele więcej! Tak więc, zaczynajmy! Czym jest BNB Greenfield? BNB Greenfield to zdecentralizowana infrastruktura pamięci masowej w ramach szerszego ekosystemu BNB Chain, w którym […]

Testnet ZetaLabs: Jak przygotować się pod airdrop?

Testnety to zawsze okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Jakich? To zależy od projektu i jego możliwości. W tym poradniku opowiemy o ZetaChain - projekcie, który obecnie prowadzi testnet. Wyjaśnimy co musisz zrobić, aby zdobyć ewentualne dropy i darmowe NFT. Czym jest ZetaChain? ZetaChain to testnet dla nowych omnichain dApps i kluczowy element ekosystemu, który opiera […]

Zarabianie na NFT w 2023 roku: gdzie inwestować i gdzie szukać obiecujących kolekcji?

Pozytywny impet na początku 2023 roku ożywił rynek kryptowalut, co pomogło projektom odzyskać siły po ubiegłorocznych wpadkach i bankructwach. Segment NFT nie był wyjątkiem. Również przyciągnął uwagę wielu nowych graczy. Jednak NFT mają swoją własną specyfikę i nawet doświadczeni inwestorzy nie do końca rozumieją cechy tego rynku. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy ci jak ma się […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram