Czym jest IOTA i Internet Rzeczy

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 20 kwietnia 2019
ikona autora biały
internet rzeczy iota

Słysząc pojęcie “Internet rzeczy” wiele osób myśli sobie, że jest to miejsce w sieci internetowej, w którym gromadzone są jakieś rzeczy, np. na sprzedaż. Nic bardziej mylnego, pojęcie to nie ma z powyższą definicją nic wspólnego.

Czym jest Internet rzeczy?

Internet rzeczy jest specjalną koncepcją, która pozwala przedmiotom na gromadzenie, przetwarzanie lub wymianę danych. Dzieje się to przy udziale instalacji elektrycznej KNX lub specjalnej sieci komputerowej. Dane mogą być w takim miejscu gromadzone w formie bezpośredniej lub pośredniej. Takimi przedmiotami mogą być różnego rodzaju urządzenia znajdujące się na terenie gospodarstwa domowego, urządzenia przenośne, ale też wszelkie artykuły oświetleniowe. Porównać można to do tego, że jedna globalna sieć służyłaby do podpinania pod nią coraz większej ilości przedmiotów.

Praktyczne zastosowanie Internetu rzeczy

Systemy związane z Internetem rzeczy są obecnie nieograniczone, dlatego też może być on wykorzystywany w wielu sektorach, m.in. w:

  • inteligentnych budynkach,
  • inteligentnych sieciach zdrowia lub miastach,
  • procesie monitorowania środowiska lub wszelkich zagrożeń,
  • inteligentnych systemach pomiarowych i energetycznych,
  • inteligentnych przedsiębiorstwach oraz zakładach przemysłowych.

Jak widać zastosowanie może być naprawdę bardzo szerokie, a klienci sami decydują, w jakim sektorze chcą skorzystać w danym momencie z Internetu rzeczy. Nie jest to wcale bardzo skomplikowane działanie, któremu nie da się podołać. Do dyspozycji ma się przecież grupę fachowców, którzy o Internecie rzeczy wiedzą dosłownie wszystko i mogą swoją wiedzę przekazać wszystkim zainteresowanym osobom. Jednocześnie tacy specjaliści zajmą się wdrożeniem Internetu rzeczy do poszczególnych miejsc, np. w inteligentnych budynkach lub domach. 

Zaawansowane usługi sieciowe stanowią bardzo wygodną alternatywę dla wielu osób, ponieważ można z ich pomocą zarządzać różnorodnymi powierzchniami użytkowymi w swoim domu. Niekoniecznie musi mieć to miejsce wtedy, gdy domownik znajduje się w budynku. Wszelkie działania można wykonać na odległość, np. przy pomocy swojego telefonu.

Przykładowo w inteligentnych sieciach zdrowia Internet rzeczy jest niezastąpiony, ponieważ pozwala on na stałe monitorowanie stanu zdrowia poszczególnych pacjentów. To bardzo ważne, ponieważ można sobie w ten sposób skutecznie poradzić z malejącym przyrostem naturalnym i wzrostem zachorowalności u osób starszych. W takich przypadkach należy podjąć odpowiednie działania doprowadzające do poprawy stanu zdrowia u zainteresowanych osób, co bez Internetu rzeczy może być trudne do wykonania. Internet rzeczy pozwala też na:

  • śledzenie podstawowych parametrów życia u ludzi,
  • śledzenie wszelkich sygnałów fizjologicznych,
  • zbieranie danych dotyczących wszelkich aktywności u pacjentów.

Śmiało można rzec, że jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które przydaje się w wielu sektorach życia publicznego.

Kryptowaluta IOTA

Przykładem wykorzystania Internetu rzeczy w życiu codziennym jest też rozwinięta kryptowaluta IOTA. Stworzona została ona w sposób dość specyficznym, posiada otwarty kod źródłowy. Wykorzystuje oczywiście technologię Blockchain, podobnie jak większość kryptowalut dostępnych obecnie na rynku. Kryptowaluta ta powstała jako projekt związany z technologią integralności danych oraz różnorodnych urządzeń przemysłowych dla Internetu rzeczy. Dzięki temu w zdecydowanie lepszy sposób można skorzystać z wydajnej technologii Blockchain, co w swoich działaniach wykorzystują bardzo doświadczone osoby.

Kryptowaluta ta nie posiada żadnych bloków, aktualnie nie jest już wydobywana. Nie posiada również opłat transakcyjnych, więc zdecydowanie wyróżnia się na rynku kryptowalut. Transakcje zatwierdzane są w tym przypadku przy pomocy POW. Eksperci uważają jednak, że w najbliższej przyszłości wszelkie transakcje z udziałem kryptowaluty IOTA będą obsługiwane przez nowoczesne procesory JINN. Wiele na to właśnie wskazuje, jednak popularność tej kryptowaluty stale rośnie, a każda transakcja może doprowadzić do tego, że człowiek zgłębi swoją wiedzę na temat Internetu rzeczy. 

Kategoria wpisu:

Artur Kuśmierek

Redaktor bloga kryptowaluty2.pl. Autor publikacji na temat bitcoina, kryptowalut i finansów. Na rynku kryptowalut od 2018 roku.

Powiązane tematy:

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

Jak przelewać kryptowaluty i Bitcoina?

Kupiłeś krypto, ich cena wzrosła, a ty zarobiłeś pieniądze. Aktywa znajdują się jednak w Twoim prywatnym portfelu. Aby zrealizować zyski będziesz musiał wysłać te kryptowaluty na giełdę. Jak to zrobić? Jak przelewać kryptowaluty i Bitcoina? W dzisiejszym artykule przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku! Tak więc, zaczynajmy! Przelewanie kryptowalut na giełdę Jak już […]

Najlepsze tanie kryptowaluty z potencjałem na 2023 rok

Obecnie na rynku istnieją już dziesiątki tysięcy kryptowalut, a każdego dnia kolejne wyrastają jak grzyby po deszczu. Bitcoin nie kosztuje już paru centów, lecz dziesiątki tysięcy dolarów. Dla wielu osób jest więc za drogi, aby zaoferować duży potencjał zysku. W jakie kryptowaluty warto więc zainwestować? Jakie są najlepsze tanie kryptowaluty z potencjałem na 2023 rok? […]

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty i Bitcoina? (2023)

Jeżeli tutaj trafiłeś, to zakładam, że jesteś początkującym jeśli chodzi o świat kryptowalut. Zapewne zastanawiasz się więc: jak inwestować w kryptowaluty i Bitcoina? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie jak najbardziej kompleksowo. Poruszymy takie kwestie jak: gdzie inwestować w Bitcoina, jak zacząć krok po kroku, jak analizować rynek, na co uważać. Oprócz […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram