Czym jest IOTA i Internet Rzeczy

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 20 kwietnia 2019
ikona autora biały
internet rzeczy iota

Słysząc pojęcie “Internet rzeczy” wiele osób myśli sobie, że jest to miejsce w sieci internetowej, w którym gromadzone są jakieś rzeczy, np. na sprzedaż. Nic bardziej mylnego, pojęcie to nie ma z powyższą definicją nic wspólnego.

Czym jest Internet rzeczy?

Internet rzeczy jest specjalną koncepcją, która pozwala przedmiotom na gromadzenie, przetwarzanie lub wymianę danych. Dzieje się to przy udziale instalacji elektrycznej KNX lub specjalnej sieci komputerowej. Dane mogą być w takim miejscu gromadzone w formie bezpośredniej lub pośredniej. Takimi przedmiotami mogą być różnego rodzaju urządzenia znajdujące się na terenie gospodarstwa domowego, urządzenia przenośne, ale też wszelkie artykuły oświetleniowe. Porównać można to do tego, że jedna globalna sieć służyłaby do podpinania pod nią coraz większej ilości przedmiotów.

Praktyczne zastosowanie Internetu rzeczy

Systemy związane z Internetem rzeczy są obecnie nieograniczone, dlatego też może być on wykorzystywany w wielu sektorach, m.in. w:

  • inteligentnych budynkach,
  • inteligentnych sieciach zdrowia lub miastach,
  • procesie monitorowania środowiska lub wszelkich zagrożeń,
  • inteligentnych systemach pomiarowych i energetycznych,
  • inteligentnych przedsiębiorstwach oraz zakładach przemysłowych.

Jak widać zastosowanie może być naprawdę bardzo szerokie, a klienci sami decydują, w jakim sektorze chcą skorzystać w danym momencie z Internetu rzeczy. Nie jest to wcale bardzo skomplikowane działanie, któremu nie da się podołać. Do dyspozycji ma się przecież grupę fachowców, którzy o Internecie rzeczy wiedzą dosłownie wszystko i mogą swoją wiedzę przekazać wszystkim zainteresowanym osobom. Jednocześnie tacy specjaliści zajmą się wdrożeniem Internetu rzeczy do poszczególnych miejsc, np. w inteligentnych budynkach lub domach. 

Zaawansowane usługi sieciowe stanowią bardzo wygodną alternatywę dla wielu osób, ponieważ można z ich pomocą zarządzać różnorodnymi powierzchniami użytkowymi w swoim domu. Niekoniecznie musi mieć to miejsce wtedy, gdy domownik znajduje się w budynku. Wszelkie działania można wykonać na odległość, np. przy pomocy swojego telefonu.

Przykładowo w inteligentnych sieciach zdrowia Internet rzeczy jest niezastąpiony, ponieważ pozwala on na stałe monitorowanie stanu zdrowia poszczególnych pacjentów. To bardzo ważne, ponieważ można sobie w ten sposób skutecznie poradzić z malejącym przyrostem naturalnym i wzrostem zachorowalności u osób starszych. W takich przypadkach należy podjąć odpowiednie działania doprowadzające do poprawy stanu zdrowia u zainteresowanych osób, co bez Internetu rzeczy może być trudne do wykonania. Internet rzeczy pozwala też na:

  • śledzenie podstawowych parametrów życia u ludzi,
  • śledzenie wszelkich sygnałów fizjologicznych,
  • zbieranie danych dotyczących wszelkich aktywności u pacjentów.

Śmiało można rzec, że jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które przydaje się w wielu sektorach życia publicznego.

Kryptowaluta IOTA

Przykładem wykorzystania Internetu rzeczy w życiu codziennym jest też rozwinięta kryptowaluta IOTA. Stworzona została ona w sposób dość specyficznym, posiada otwarty kod źródłowy. Wykorzystuje oczywiście technologię Blockchain, podobnie jak większość kryptowalut dostępnych obecnie na rynku. Kryptowaluta ta powstała jako projekt związany z technologią integralności danych oraz różnorodnych urządzeń przemysłowych dla Internetu rzeczy. Dzięki temu w zdecydowanie lepszy sposób można skorzystać z wydajnej technologii Blockchain, co w swoich działaniach wykorzystują bardzo doświadczone osoby.

Kryptowaluta ta nie posiada żadnych bloków, aktualnie nie jest już wydobywana. Nie posiada również opłat transakcyjnych, więc zdecydowanie wyróżnia się na rynku kryptowalut. Transakcje zatwierdzane są w tym przypadku przy pomocy POW. Eksperci uważają jednak, że w najbliższej przyszłości wszelkie transakcje z udziałem kryptowaluty IOTA będą obsługiwane przez nowoczesne procesory JINN. Wiele na to właśnie wskazuje, jednak popularność tej kryptowaluty stale rośnie, a każda transakcja może doprowadzić do tego, że człowiek zgłębi swoją wiedzę na temat Internetu rzeczy. 

Kategoria wpisu:

Artur Kuśmierek

Redaktor bloga kryptowaluty2.pl. Autor publikacji na temat bitcoina, kryptowalut i finansów. Na rynku kryptowalut od 2018 roku.

Powiązane tematy:

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Czym jest agregator DeFi i jak działa?

Świat DeFi jest pełen niesamowitych możliwości. Istnieją zdecentralizowane giełdy, różne protokoły pożyczkowe i oczywiście platformy oferujące różne formy dodatkowego zarobki z kryptowalut, czy to w formie stakingu, wydobywania płynności czy zaawansowanego yield farmingu. Wiele z nich jest zorientowanych na różne sieci, a ponieważ ich poziom wykorzystania jest dyktowany przede wszystkim przez społeczność. Różnią się one […]

Binance Coin (BNB)

Co to jest Binance Coin Binance Coin, znany również jako BNB, to kryptowaluta wyemitowana przez giełdę Binance. Jest to jedna z najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie. BNB początkowo opierał się na sieci Ethereum, ale z czasem przekształcił się w natywną walutę dedykowanego blockchaina Binance, zwanego Binance Chain. BNB został stworzony jako token umożliwiający korzystanie z […]

Czy warto kupić kartę graficzną po koparce kryptowalut?

Bbranża kryptowalut została dotknięta spadkiem Bitcoina, a następnie spadkiem Ethereum. To wszystko sprawiło, że wydobywanie GPU stało się nieopłacalne. W rezultacie rynek wtórny został zalany tanimi kartami graficznymi. Chociaż mogą one być o 50%, a nawet 70% tańsze niż w sklepach, należy dwa razy zastanowić się, czy warto kupować kartę graficzną po kopaniu kryptowalut. Praca […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram