Słysząc pojęcie “Internet rzeczy” wiele osób myśli sobie, że jest to miejsce w sieci internetowej, w którym gromadzone są jakieś rzeczy, np. na sprzedaż. Nic bardziej mylnego, pojęcie to nie ma z powyższą definicją nic wspólnego.
Internet rzeczy jest specjalną koncepcją, która pozwala przedmiotom na gromadzenie, przetwarzanie lub wymianę danych. Dzieje się to przy udziale instalacji elektrycznej KNX lub specjalnej sieci komputerowej. Dane mogą być w takim miejscu gromadzone w formie bezpośredniej lub pośredniej. Takimi przedmiotami mogą być różnego rodzaju urządzenia znajdujące się na terenie gospodarstwa domowego, urządzenia przenośne, ale też wszelkie artykuły oświetleniowe. Porównać można to do tego, że jedna globalna sieć służyłaby do podpinania pod nią coraz większej ilości przedmiotów.
Systemy związane z Internetem rzeczy są obecnie nieograniczone, dlatego też może być on wykorzystywany w wielu sektorach, m.in. w:
Jak widać zastosowanie może być naprawdę bardzo szerokie, a klienci sami decydują, w jakim sektorze chcą skorzystać w danym momencie z Internetu rzeczy. Nie jest to wcale bardzo skomplikowane działanie, któremu nie da się podołać. Do dyspozycji ma się przecież grupę fachowców, którzy o Internecie rzeczy wiedzą dosłownie wszystko i mogą swoją wiedzę przekazać wszystkim zainteresowanym osobom. Jednocześnie tacy specjaliści zajmą się wdrożeniem Internetu rzeczy do poszczególnych miejsc, np. w inteligentnych budynkach lub domach.
Zaawansowane usługi sieciowe stanowią bardzo wygodną alternatywę dla wielu osób, ponieważ można z ich pomocą zarządzać różnorodnymi powierzchniami użytkowymi w swoim domu. Niekoniecznie musi mieć to miejsce wtedy, gdy domownik znajduje się w budynku. Wszelkie działania można wykonać na odległość, np. przy pomocy swojego telefonu.
Przykładowo w inteligentnych sieciach zdrowia Internet rzeczy jest niezastąpiony, ponieważ pozwala on na stałe monitorowanie stanu zdrowia poszczególnych pacjentów. To bardzo ważne, ponieważ można sobie w ten sposób skutecznie poradzić z malejącym przyrostem naturalnym i wzrostem zachorowalności u osób starszych. W takich przypadkach należy podjąć odpowiednie działania doprowadzające do poprawy stanu zdrowia u zainteresowanych osób, co bez Internetu rzeczy może być trudne do wykonania. Internet rzeczy pozwala też na:
Śmiało można rzec, że jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które przydaje się w wielu sektorach życia publicznego.
Przykładem wykorzystania Internetu rzeczy w życiu codziennym jest też rozwinięta kryptowaluta IOTA. Stworzona została ona w sposób dość specyficznym, posiada otwarty kod źródłowy. Wykorzystuje oczywiście technologię Blockchain, podobnie jak większość kryptowalut dostępnych obecnie na rynku. Kryptowaluta ta powstała jako projekt związany z technologią integralności danych oraz różnorodnych urządzeń przemysłowych dla Internetu rzeczy. Dzięki temu w zdecydowanie lepszy sposób można skorzystać z wydajnej technologii Blockchain, co w swoich działaniach wykorzystują bardzo doświadczone osoby.
Kryptowaluta ta nie posiada żadnych bloków, aktualnie nie jest już wydobywana. Nie posiada również opłat transakcyjnych, więc zdecydowanie wyróżnia się na rynku kryptowalut. Transakcje zatwierdzane są w tym przypadku przy pomocy POW. Eksperci uważają jednak, że w najbliższej przyszłości wszelkie transakcje z udziałem kryptowaluty IOTA będą obsługiwane przez nowoczesne procesory JINN. Wiele na to właśnie wskazuje, jednak popularność tej kryptowaluty stale rośnie, a każda transakcja może doprowadzić do tego, że człowiek zgłębi swoją wiedzę na temat Internetu rzeczy.