Czym jest Ethereum Classic i kryptowaluta ETC?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 29 sierpnia 2022
ikona autora biały
ethereum classic etc

Ethereum Classic to platforma blockchain obsługująca smart kontrakty. Natywna kryptowaluta projektu handluje pod symbolem ETC.

Projekt powstał w wyniku rozłamu w społeczności Ethereum po hacku The DAO w 2016 roku.

To, co wyróżnia Ethereum Classic, to zachowanie oryginalnej architektury Ethereum, w szczególności zachowanie algorytmu konsensusu Proof-of-Work.

Kto i kiedy stworzył Ethereum Classic?

Sieć Ethereum Classic jest produktem kontrowersyjnego hard forka Ethereum, przeprowadzonego po zhakowaniu projektu The DAO w czerwcu 2016 roku. Wówczas hakerzy zdołali wykraść kryptowaluty o wartości około 50 milionów dolarów. Twórcy, wspierani przez współzałożyciela Ethereum, Vitalika Buterina, postanowili przeprowadzić hard fork, aby odzyskać skradzione środki od użytkowników. Część społeczności sprzeciwiła się temu, domagając się zachowania integralności i niezmienności blockchaina.

Po tygodniach kontrowersji i przygotowań, Ethereum rzeczywiście przeprowadziło hardfork. Sieć podzieliła się na dwa odrębne odłamy 20 lipca 2016 roku. Ci, którzy nie zgadzali się z decyzją, postanowili kontynuować oryginalny łańcuch, nadając sieci nazwę Ethereum Classic.

W sierpniu 2016 roku opublikowano Deklarację Niepodległości Ethereum Classic, w której przedstawiono główne zarzuty wobec hard forka Ethereum, a także zdefiniowano fundamentalne zasady rozwoju i istnienia sieci, w tym wykluczenie cenzury, integralność rejestru transakcji i poszanowanie zasady "kod jest prawem".

Jakie są cechy Ethereum Classic?

Ethereum Classic to platforma blockchain o otwartym kodzie źródłowym, oparta na algorytmie konsensusu Proof-of-Work, służąca do wdrażania i wykorzystywania smart kontraktów uruchamianych przez Ethereum Virtual Machine (EVM).

Twórcy Ethereum Classic na bieżąco śledzą aktualizacje sieci "matki" i okresowo wprowadzają do niej aktualizacje. Według pracownika Mantis, Stevana Lohja, społeczność projektu nie może ignorować rozwoju w branży kryptowalutowej i musi zapożyczyć innowacje od Ethereum. Tak więc Ethereum Classic zachowuje kompatybilność z EVM w celu łatwego przenoszenia inteligentnych kontraktów z jednej sieci do drugiej i odwrotnie.

Ethereum Classic wykorzystuje algorytm konsensusu Proof-of-Work. Nowe bloki powstają dzięki wydobyciu, które wymaga specjalnego sprzętu. Transakcje w blockchainie dokonywane są za pomocą natywnej kryptowaluty ETC, którą górnicy otrzymują jako nagrodę za znalezienie bloku.

Emisja ETC jest ograniczona do 210,7 mln monet. Ethereum Classic posiada mechanizm deflacyjny: mniej więcej co dwa lata nagrody za wydobycie są zmniejszane o 20%, aż do osiągnięcia maksymalnej podaży.

tabela wzrostu emicji ETC

Jakie są kluczowe kamienie milowe w rozwoju Ethereum Classic?

Pomimo wspólnej historii z Ethereum, społeczność Ethereum Classic zdołała wdrożyć wiele ważnych zmian, które przyczyniają się do realizacji celów i założeń Deklaracji Niepodległości. Oto najważniejsze kamienie milowe w rozwoju projektu:

Usunięcie "bomby trudności"

W połowie 2018 roku usunięto mechanizm mający na celu przejście oryginalnego Ethereum na algorytm Proof-of-Stake. Bomba trudności ma na celu zachęcenie do przejścia oryginalnego Ethereum z algorytmu Proof-of-Stake na Proof-of-Work i uniemożliwia w przyszłości mining. Społeczność Ethereum Classic odmówiła zmiany algorytmu i postanowiła zachować dotychczasowy.

Ograniczenie emisji ETC

W pierwszej połowie 2017 roku sieć Ethereum Classic ograniczyła emisję tokenów ETC do 210,7 mln tokenów i zmniejszyła nagrodę za blok. Zdaniem autorów inicjatywy, taka polityka pozwoli zachować równowagę pomiędzy długoterminowymi interesami inwestorów, deweloperów i przedstawicieli biznesu.

Zmiana algorytmu wydobywczego

W okresie od stycznia 2019 r. do listopada 2020 r. sieć Ethereum Classic została poddana serii ataków na blockchain, które doprowadziły do jej reorganizacji. Wymagało to od programistów wdrożenia aktualizacji protokołów w celu poprawy bezpieczeństwa sieci. Wśród zmian znalazł się nowy algorytm wydobywczy Etchash, który zastąpił Ethash, używany w Ethereum.

Jak aktualizacja Ethereum 2.0 wpłynie na Ethereum Classic?

Podobna baza kodowa i algorytm wydobywczy Ethereum i Ethereum Classic sugeruje, że przejście drugiej kryptowaluty na Proof-of-Stake doprowadzi do migracji górników z jednej sieci do drugiej.

Badacze uważają, że nieodebrane zdolności wydobywcze z Ethereum zostaną wykorzystane do pracy w jakiejś innej sieci z algorytmem Proof-of-Work. Ethereum Classic jest najbliższym, choć nie jedynym, kandydatem do tej roli. Na rynku kryptowalut jest kilka innych odpowiednich projektów nadających się do migracji: Grin, Ravecoin, Beam i inne.

Według założyciela Ethereum, Vitalika Buterina, Ethereum Classic jest "bardzo dobrym łańcuchem" dla zwolenników miningu PoW.

Warto zwrócić uwagę na zainteresowanie platformą także ze strony inwestorów instytucjonalnych. Ethereum Classic Trust (ETHC) to trzeci pod względem aktywów fundusz Grayscale Investments. Na dzień 19 sierpnia 2022 roku ETHC posiada na swoich rachunkach prawie 12 milionów ETC, czyli równowartość 485 milionów dolarów.

Według analityków JPMorgan, aktywacja Proof-of-Stake będzie miała pozytywny wpływ na konkurentów Ethereum z PoW, ale tylko w krótkim okresie. Górnicy Ethereum Classic są wymieniani jako jedni z głównych beneficjentów aktualizacji, szczególnie ze względu na rentowność wydobycia ETC. A Huobi zauważył, że hard fork Ethereum ma najwyższy hash rate i kapitalizację w porównaniu z innymi blockchainami PoW.

Co wchodzi w skład ekosystemu Ethereum Classic?

Blockchain Ethereum Classic nie może konkurować z Ethereum pod względem liczby działających aplikacji i aktywów, a także ilości płynności. Według strony Ethereumclassic, w chwili publikacji w sieci działa mniej niż 40 aktywnych aplikacji. Jak podaje serwis DeFi Llama, łączna wartość aktywów w Ethereum Classic wynosi nieco ponad 1,3 mln dolarów.

Pomimo braku rozwiniętego ekosystemu aplikacji i usług zbudowanych wokół Ethereum Classic, projekt jest promowany przez duże firmy inwestycyjne.

Jednym z nich jest Grayscale Investments, spółka zależna szefa Digital Currency Group Barry'ego Silberta. Zgodnie z dokumentami Grayscale, do jednej trzeciej dochodów funduszu inwestycyjnego Ethereum Classic Trust mogłoby zostać przeznaczone na rozwój ekosystemu ETC.

Powiązany z Bitmainem mining pool AntPool ogłosił inwestycję o wartości 10 milionów dolarów w ekosystem Ethereum Classic. Prezes AntPool zapowiedział również plany zwiększenia inwestycji w przyszłości. W rozwój ekosystemu zaangażowany był również deweloper Blockchain Cardano Input Output Hong Kong (IOHK).

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

Jak przelewać kryptowaluty i Bitcoina?

Kupiłeś krypto, ich cena wzrosła, a ty zarobiłeś pieniądze. Aktywa znajdują się jednak w Twoim prywatnym portfelu. Aby zrealizować zyski będziesz musiał wysłać te kryptowaluty na giełdę. Jak to zrobić? Jak przelewać kryptowaluty i Bitcoina? W dzisiejszym artykule przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku! Tak więc, zaczynajmy! Przelewanie kryptowalut na giełdę Jak już […]

Najlepsze tanie kryptowaluty z potencjałem na 2023 rok

Obecnie na rynku istnieją już dziesiątki tysięcy kryptowalut, a każdego dnia kolejne wyrastają jak grzyby po deszczu. Bitcoin nie kosztuje już paru centów, lecz dziesiątki tysięcy dolarów. Dla wielu osób jest więc za drogi, aby zaoferować duży potencjał zysku. W jakie kryptowaluty warto więc zainwestować? Jakie są najlepsze tanie kryptowaluty z potencjałem na 2023 rok? […]

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty i Bitcoina? (2023)

Jeżeli tutaj trafiłeś, to zakładam, że jesteś początkującym jeśli chodzi o świat kryptowalut. Zapewne zastanawiasz się więc: jak inwestować w kryptowaluty i Bitcoina? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie jak najbardziej kompleksowo. Poruszymy takie kwestie jak: gdzie inwestować w Bitcoina, jak zacząć krok po kroku, jak analizować rynek, na co uważać. Oprócz […]

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

Binance czy Zonda - Porównanie giełd kryptowalut

Na Polskim rynku królują dwie giełdy kryptowalut - Binance i Zonda. Pierwsza z nich jest największą giełdą kryptowalut na świecie i oferuje ogromny ekosystem produktów. Zonda to mniej skomplikowana platforma, która jest najlepszą bramką wejścia i wyjścia z rynku do polskich złotówek. Ale która jest lepsza? Binance czy Zonda? Nasze porównanie giełd kryptowalut postara się […]

Inwestowanie małych kwot w kryptowaluty. Czy się oplaca?

Inwestowanie w kryptowaluty ma bardzo konkretną zaletę: można w nie inwestować nawet małe kwoty. Oznacza to, że z rynkiem tym może zapoznać się niemal każdy - nie ma przy tym znaczenia zasobność portfela. Ale czy inwestowanie małych kwot w kryptowaluty ma sens? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie! Inwestowanie niewielkich kwot w Bitcoin […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram