Czym jest Ethereum Classic i kryptowaluta ETC?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 29 sierpnia 2022
ikona autora biały
ethereum classic etc

Ethereum Classic to platforma blockchain obsługująca smart kontrakty. Natywna kryptowaluta projektu handluje pod symbolem ETC.

Projekt powstał w wyniku rozłamu w społeczności Ethereum po hacku The DAO w 2016 roku.

To, co wyróżnia Ethereum Classic, to zachowanie oryginalnej architektury Ethereum, w szczególności zachowanie algorytmu konsensusu Proof-of-Work.

Kto i kiedy stworzył Ethereum Classic?

Sieć Ethereum Classic jest produktem kontrowersyjnego hard forka Ethereum, przeprowadzonego po zhakowaniu projektu The DAO w czerwcu 2016 roku. Wówczas hakerzy zdołali wykraść kryptowaluty o wartości około 50 milionów dolarów. Twórcy, wspierani przez współzałożyciela Ethereum, Vitalika Buterina, postanowili przeprowadzić hard fork, aby odzyskać skradzione środki od użytkowników. Część społeczności sprzeciwiła się temu, domagając się zachowania integralności i niezmienności blockchaina.

Po tygodniach kontrowersji i przygotowań, Ethereum rzeczywiście przeprowadziło hardfork. Sieć podzieliła się na dwa odrębne odłamy 20 lipca 2016 roku. Ci, którzy nie zgadzali się z decyzją, postanowili kontynuować oryginalny łańcuch, nadając sieci nazwę Ethereum Classic.

W sierpniu 2016 roku opublikowano Deklarację Niepodległości Ethereum Classic, w której przedstawiono główne zarzuty wobec hard forka Ethereum, a także zdefiniowano fundamentalne zasady rozwoju i istnienia sieci, w tym wykluczenie cenzury, integralność rejestru transakcji i poszanowanie zasady "kod jest prawem".

Jakie są cechy Ethereum Classic?

Ethereum Classic to platforma blockchain o otwartym kodzie źródłowym, oparta na algorytmie konsensusu Proof-of-Work, służąca do wdrażania i wykorzystywania smart kontraktów uruchamianych przez Ethereum Virtual Machine (EVM).

Twórcy Ethereum Classic na bieżąco śledzą aktualizacje sieci "matki" i okresowo wprowadzają do niej aktualizacje. Według pracownika Mantis, Stevana Lohja, społeczność projektu nie może ignorować rozwoju w branży kryptowalutowej i musi zapożyczyć innowacje od Ethereum. Tak więc Ethereum Classic zachowuje kompatybilność z EVM w celu łatwego przenoszenia inteligentnych kontraktów z jednej sieci do drugiej i odwrotnie.

Ethereum Classic wykorzystuje algorytm konsensusu Proof-of-Work. Nowe bloki powstają dzięki wydobyciu, które wymaga specjalnego sprzętu. Transakcje w blockchainie dokonywane są za pomocą natywnej kryptowaluty ETC, którą górnicy otrzymują jako nagrodę za znalezienie bloku.

Emisja ETC jest ograniczona do 210,7 mln monet. Ethereum Classic posiada mechanizm deflacyjny: mniej więcej co dwa lata nagrody za wydobycie są zmniejszane o 20%, aż do osiągnięcia maksymalnej podaży.

Jakie są kluczowe kamienie milowe w rozwoju Ethereum Classic?

Pomimo wspólnej historii z Ethereum, społeczność Ethereum Classic zdołała wdrożyć wiele ważnych zmian, które przyczyniają się do realizacji celów i założeń Deklaracji Niepodległości. Oto najważniejsze kamienie milowe w rozwoju projektu:

Usunięcie "bomby trudności"

W połowie 2018 roku usunięto mechanizm mający na celu przejście oryginalnego Ethereum na algorytm Proof-of-Stake. Bomba trudności ma na celu zachęcenie do przejścia oryginalnego Ethereum z algorytmu Proof-of-Stake na Proof-of-Work i uniemożliwia w przyszłości mining. Społeczność Ethereum Classic odmówiła zmiany algorytmu i postanowiła zachować dotychczasowy.

Ograniczenie emisji ETC

W pierwszej połowie 2017 roku sieć Ethereum Classic ograniczyła emisję tokenów ETC do 210,7 mln tokenów i zmniejszyła nagrodę za blok. Zdaniem autorów inicjatywy, taka polityka pozwoli zachować równowagę pomiędzy długoterminowymi interesami inwestorów, deweloperów i przedstawicieli biznesu.

Zmiana algorytmu wydobywczego

W okresie od stycznia 2019 r. do listopada 2020 r. sieć Ethereum Classic została poddana serii ataków na blockchain, które doprowadziły do jej reorganizacji. Wymagało to od programistów wdrożenia aktualizacji protokołów w celu poprawy bezpieczeństwa sieci. Wśród zmian znalazł się nowy algorytm wydobywczy Etchash, który zastąpił Ethash, używany w Ethereum.

Jak aktualizacja Ethereum 2.0 wpłynie na Ethereum Classic?

Podobna baza kodowa i algorytm wydobywczy Ethereum i Ethereum Classic sugeruje, że przejście drugiej kryptowaluty na Proof-of-Stake doprowadzi do migracji górników z jednej sieci do drugiej.

Badacze uważają, że nieodebrane zdolności wydobywcze z Ethereum zostaną wykorzystane do pracy w jakiejś innej sieci z algorytmem Proof-of-Work. Ethereum Classic jest najbliższym, choć nie jedynym, kandydatem do tej roli. Na rynku kryptowalut jest kilka innych odpowiednich projektów nadających się do migracji: Grin, Ravecoin, Beam i inne.

Według założyciela Ethereum, Vitalika Buterina, Ethereum Classic jest "bardzo dobrym łańcuchem" dla zwolenników miningu PoW.

Warto zwrócić uwagę na zainteresowanie platformą także ze strony inwestorów instytucjonalnych. Ethereum Classic Trust (ETHC) to trzeci pod względem aktywów fundusz Grayscale Investments. Na dzień 19 sierpnia 2022 roku ETHC posiada na swoich rachunkach prawie 12 milionów ETC, czyli równowartość 485 milionów dolarów.

Według analityków JPMorgan, aktywacja Proof-of-Stake będzie miała pozytywny wpływ na konkurentów Ethereum z PoW, ale tylko w krótkim okresie. Górnicy Ethereum Classic są wymieniani jako jedni z głównych beneficjentów aktualizacji, szczególnie ze względu na rentowność wydobycia ETC. A Huobi zauważył, że hard fork Ethereum ma najwyższy hash rate i kapitalizację w porównaniu z innymi blockchainami PoW.

Co wchodzi w skład ekosystemu Ethereum Classic?

Blockchain Ethereum Classic nie może konkurować z Ethereum pod względem liczby działających aplikacji i aktywów, a także ilości płynności. Według strony Ethereumclassic, w chwili publikacji w sieci działa mniej niż 40 aktywnych aplikacji. Jak podaje serwis DeFi Llama, łączna wartość aktywów w Ethereum Classic wynosi nieco ponad 1,3 mln dolarów.

Pomimo braku rozwiniętego ekosystemu aplikacji i usług zbudowanych wokół Ethereum Classic, projekt jest promowany przez duże firmy inwestycyjne.

Jednym z nich jest Grayscale Investments, spółka zależna szefa Digital Currency Group Barry'ego Silberta. Zgodnie z dokumentami Grayscale, do jednej trzeciej dochodów funduszu inwestycyjnego Ethereum Classic Trust mogłoby zostać przeznaczone na rozwój ekosystemu ETC.

Powiązany z Bitmainem mining pool AntPool ogłosił inwestycję o wartości 10 milionów dolarów w ekosystem Ethereum Classic. Prezes AntPool zapowiedział również plany zwiększenia inwestycji w przyszłości. W rozwój ekosystemu zaangażowany był również deweloper Blockchain Cardano Input Output Hong Kong (IOHK).

Podobne tematy

Jak kopać Ethereum PoW (ETHPoW)?

Tydzień temu deweloperzy Ethereum zakończyli migrację sieci na algorytm konsensusu PoS. Górnikom nie pozostało więc nic innego jak zacząć szukać alternatywnych "miejsc pracy". Niemniej jednak zwolennicy "starego" ETH stworzyli fork oryginalnej kryptowaluty ETH - ETHPoW, który nadal da się kopać. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy krok po kroku w jaki sposób! Tak więc, zaczynamy! Jak kopać […]

Czym jest VeChain i kryptowaluta VET?

VeChain to platforma blockchain, która dostarcza rozwiązania B2B do zarządzania łańcuchem dostaw, przeciwdziałania fałszerstwom i innej automatyzacji procesów biznesowych. Projekt wykorzystuje dwie kryptowaluty: natywną monetę VeChain (VET) oraz VeThor (VTHO), która jest potrzebna do uiszczania opłat transakcyjnych. Założona w 2015 roku firma VeChain jest jednym z pionierów w opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań blockchain do uwierzytelniania […]

Czym jest Ethereum Classic i kryptowaluta ETC?

Ethereum Classic to platforma blockchain obsługująca smart kontrakty. Natywna kryptowaluta projektu handluje pod symbolem ETC. Projekt powstał w wyniku rozłamu w społeczności Ethereum po hacku The DAO w 2016 roku. To, co wyróżnia Ethereum Classic, to zachowanie oryginalnej architektury Ethereum, w szczególności zachowanie algorytmu konsensusu Proof-of-Work. Kto i kiedy stworzył Ethereum Classic? Sieć Ethereum Classic […]

Co to jest Elrond (EGLD)? Wszystko co musisz wiedzieć

Elrond to platforma blockchain, której architektura implementuje sharding. Wykorzystuje on algorytm konsensusu Secure Proof-of-Stake (SPoS). W zależności od obciążenia , blockchain Elrond może być podzielony na wiele części lub shardów. Każdy shard to osobna sieć, z osobną grupą walidatorów odpowiedzialnych za jej działanie. Każdy blok jest podzielony na trzy części dla interakcji między shardami. Transakcja […]

Co to jest short squeeze? Wszystko co musisz wiedzieć

Wyciskanie shortów (Short squeeze) to sytuacja, w której cena waloru rośnie z powodu nadpodaży krótkich pozycji, których zamknięcie tworzy dodatkowy popyt na zakup waloru i prowadzi do dalszego wzrostu cen. Short squeeze charakteryzuje się szybkim wzrostem ceny aktywa, zwiększonym wolumenem obrotu i dużą zmiennością - może to prowadzić do znacznych strat dla shortujących traderów. Aby […]

Jak kopać Ethereum PoW (ETHPoW)?

Tydzień temu deweloperzy Ethereum zakończyli migrację sieci na algorytm konsensusu PoS. Górnikom nie pozostało więc nic innego jak zacząć szukać alternatywnych "miejsc pracy". Niemniej jednak zwolennicy "starego" ETH stworzyli fork oryginalnej kryptowaluty ETH - ETHPoW, który nadal da się kopać. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy krok po kroku w jaki sposób! Tak więc, zaczynamy! Jak kopać […]

Kryptowalutowe karty podarunkowe od Binance (Poradnik)

Z całą pewnością słyszałeś o wynalazku jakim jest karta podarunkowa. W końcu w dzisiejszych czasach z rozwiązania tego korzystają niemal wszystkie sieci sklepów. Ale czy wiedziałeś, że możliwe jest wysyłanie gift cardów zawierających kryptowaluty? Jest to jak najbardziej możliwe dzięki giełdzie Binance! Co to jest karta podarunkowa Binance? Kryptowalutowa karta podarunkowa od Binance działa podobnie […]

Jak unikać oszustw na platformach handlu P2P?

Binance to najbardziej znana i renomowana giełda kryptowalut do zawierania transakcji peer-to-peer (P2P). Platforma Binance P2P giełdy pozwala użytkownikom handlować aktywami cyfrowymi bezpośrednio ze sobą, w oparciu o uzgodnione warunki. Wielu użytkowników kryptowalut preferuje ten system handlu ze względu na jego liczne zalety, w tym możliwość korzystania z lokalnej waluty i szeroką gamę dostępnych metod […]

Czym są sidechainy i jak działają?

Sidechainy to technologia skalowania blockchaina poprzez stworzenie równoległej sieci z dwukierunkowym powiązaniem z siecią bazową. Głównym problemem, który rozwiązuje sidechain, jest zwiększenie szybkości transakcji i zmniejszenie ich kosztu dla kryptowalut sieci "macierzystej". Główną wadą sidechaina jest zmniejszone bezpieczeństwo ze względu na ograniczoną decentralizację. W tej chwili sidechainy działają przede wszystkim dla dwóch blockchainów: Bitcoina i […]

Czym jest VeChain i kryptowaluta VET?

VeChain to platforma blockchain, która dostarcza rozwiązania B2B do zarządzania łańcuchem dostaw, przeciwdziałania fałszerstwom i innej automatyzacji procesów biznesowych. Projekt wykorzystuje dwie kryptowaluty: natywną monetę VeChain (VET) oraz VeThor (VTHO), która jest potrzebna do uiszczania opłat transakcyjnych. Założona w 2015 roku firma VeChain jest jednym z pionierów w opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań blockchain do uwierzytelniania […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram