Czym jest Ethereum Classic i kryptowaluta ETC?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 29 sierpnia 2022
ikona autora biały
ethereum classic etc

Ethereum Classic to platforma blockchain obsługująca smart kontrakty. Natywna kryptowaluta projektu handluje pod symbolem ETC.

Projekt powstał w wyniku rozłamu w społeczności Ethereum po hacku The DAO w 2016 roku.

To, co wyróżnia Ethereum Classic, to zachowanie oryginalnej architektury Ethereum, w szczególności zachowanie algorytmu konsensusu Proof-of-Work.

Kto i kiedy stworzył Ethereum Classic?

Sieć Ethereum Classic jest produktem kontrowersyjnego hard forka Ethereum, przeprowadzonego po zhakowaniu projektu The DAO w czerwcu 2016 roku. Wówczas hakerzy zdołali wykraść kryptowaluty o wartości około 50 milionów dolarów. Twórcy, wspierani przez współzałożyciela Ethereum, Vitalika Buterina, postanowili przeprowadzić hard fork, aby odzyskać skradzione środki od użytkowników. Część społeczności sprzeciwiła się temu, domagając się zachowania integralności i niezmienności blockchaina.

Po tygodniach kontrowersji i przygotowań, Ethereum rzeczywiście przeprowadziło hardfork. Sieć podzieliła się na dwa odrębne odłamy 20 lipca 2016 roku. Ci, którzy nie zgadzali się z decyzją, postanowili kontynuować oryginalny łańcuch, nadając sieci nazwę Ethereum Classic.

W sierpniu 2016 roku opublikowano Deklarację Niepodległości Ethereum Classic, w której przedstawiono główne zarzuty wobec hard forka Ethereum, a także zdefiniowano fundamentalne zasady rozwoju i istnienia sieci, w tym wykluczenie cenzury, integralność rejestru transakcji i poszanowanie zasady "kod jest prawem".

Jakie są cechy Ethereum Classic?

Ethereum Classic to platforma blockchain o otwartym kodzie źródłowym, oparta na algorytmie konsensusu Proof-of-Work, służąca do wdrażania i wykorzystywania smart kontraktów uruchamianych przez Ethereum Virtual Machine (EVM).

Twórcy Ethereum Classic na bieżąco śledzą aktualizacje sieci "matki" i okresowo wprowadzają do niej aktualizacje. Według pracownika Mantis, Stevana Lohja, społeczność projektu nie może ignorować rozwoju w branży kryptowalutowej i musi zapożyczyć innowacje od Ethereum. Tak więc Ethereum Classic zachowuje kompatybilność z EVM w celu łatwego przenoszenia inteligentnych kontraktów z jednej sieci do drugiej i odwrotnie.

Ethereum Classic wykorzystuje algorytm konsensusu Proof-of-Work. Nowe bloki powstają dzięki wydobyciu, które wymaga specjalnego sprzętu. Transakcje w blockchainie dokonywane są za pomocą natywnej kryptowaluty ETC, którą górnicy otrzymują jako nagrodę za znalezienie bloku.

Emisja ETC jest ograniczona do 210,7 mln monet. Ethereum Classic posiada mechanizm deflacyjny: mniej więcej co dwa lata nagrody za wydobycie są zmniejszane o 20%, aż do osiągnięcia maksymalnej podaży.

Jakie są kluczowe kamienie milowe w rozwoju Ethereum Classic?

Pomimo wspólnej historii z Ethereum, społeczność Ethereum Classic zdołała wdrożyć wiele ważnych zmian, które przyczyniają się do realizacji celów i założeń Deklaracji Niepodległości. Oto najważniejsze kamienie milowe w rozwoju projektu:

Usunięcie "bomby trudności"

W połowie 2018 roku usunięto mechanizm mający na celu przejście oryginalnego Ethereum na algorytm Proof-of-Stake. Bomba trudności ma na celu zachęcenie do przejścia oryginalnego Ethereum z algorytmu Proof-of-Stake na Proof-of-Work i uniemożliwia w przyszłości mining. Społeczność Ethereum Classic odmówiła zmiany algorytmu i postanowiła zachować dotychczasowy.

Ograniczenie emisji ETC

W pierwszej połowie 2017 roku sieć Ethereum Classic ograniczyła emisję tokenów ETC do 210,7 mln tokenów i zmniejszyła nagrodę za blok. Zdaniem autorów inicjatywy, taka polityka pozwoli zachować równowagę pomiędzy długoterminowymi interesami inwestorów, deweloperów i przedstawicieli biznesu.

Zmiana algorytmu wydobywczego

W okresie od stycznia 2019 r. do listopada 2020 r. sieć Ethereum Classic została poddana serii ataków na blockchain, które doprowadziły do jej reorganizacji. Wymagało to od programistów wdrożenia aktualizacji protokołów w celu poprawy bezpieczeństwa sieci. Wśród zmian znalazł się nowy algorytm wydobywczy Etchash, który zastąpił Ethash, używany w Ethereum.

Jak aktualizacja Ethereum 2.0 wpłynie na Ethereum Classic?

Podobna baza kodowa i algorytm wydobywczy Ethereum i Ethereum Classic sugeruje, że przejście drugiej kryptowaluty na Proof-of-Stake doprowadzi do migracji górników z jednej sieci do drugiej.

Badacze uważają, że nieodebrane zdolności wydobywcze z Ethereum zostaną wykorzystane do pracy w jakiejś innej sieci z algorytmem Proof-of-Work. Ethereum Classic jest najbliższym, choć nie jedynym, kandydatem do tej roli. Na rynku kryptowalut jest kilka innych odpowiednich projektów nadających się do migracji: Grin, Ravecoin, Beam i inne.

Według założyciela Ethereum, Vitalika Buterina, Ethereum Classic jest "bardzo dobrym łańcuchem" dla zwolenników miningu PoW.

Warto zwrócić uwagę na zainteresowanie platformą także ze strony inwestorów instytucjonalnych. Ethereum Classic Trust (ETHC) to trzeci pod względem aktywów fundusz Grayscale Investments. Na dzień 19 sierpnia 2022 roku ETHC posiada na swoich rachunkach prawie 12 milionów ETC, czyli równowartość 485 milionów dolarów.

Według analityków JPMorgan, aktywacja Proof-of-Stake będzie miała pozytywny wpływ na konkurentów Ethereum z PoW, ale tylko w krótkim okresie. Górnicy Ethereum Classic są wymieniani jako jedni z głównych beneficjentów aktualizacji, szczególnie ze względu na rentowność wydobycia ETC. A Huobi zauważył, że hard fork Ethereum ma najwyższy hash rate i kapitalizację w porównaniu z innymi blockchainami PoW.

Co wchodzi w skład ekosystemu Ethereum Classic?

Blockchain Ethereum Classic nie może konkurować z Ethereum pod względem liczby działających aplikacji i aktywów, a także ilości płynności. Według strony Ethereumclassic, w chwili publikacji w sieci działa mniej niż 40 aktywnych aplikacji. Jak podaje serwis DeFi Llama, łączna wartość aktywów w Ethereum Classic wynosi nieco ponad 1,3 mln dolarów.

Pomimo braku rozwiniętego ekosystemu aplikacji i usług zbudowanych wokół Ethereum Classic, projekt jest promowany przez duże firmy inwestycyjne.

Jednym z nich jest Grayscale Investments, spółka zależna szefa Digital Currency Group Barry'ego Silberta. Zgodnie z dokumentami Grayscale, do jednej trzeciej dochodów funduszu inwestycyjnego Ethereum Classic Trust mogłoby zostać przeznaczone na rozwój ekosystemu ETC.

Powiązany z Bitmainem mining pool AntPool ogłosił inwestycję o wartości 10 milionów dolarów w ekosystem Ethereum Classic. Prezes AntPool zapowiedział również plany zwiększenia inwestycji w przyszłości. W rozwój ekosystemu zaangażowany był również deweloper Blockchain Cardano Input Output Hong Kong (IOHK).

Podobne tematy

WalletConnect - Co to jest i jak używać?

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi. Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i […]

W jakie kryptowaluty inwestować? Nowe kryptowaluty 2023

Tematem naszego dzisiejszego przeglądu będą nowe kryptowaluty 2023. Jeśli myślisz, że krypto zima hamuje powstawanie nowych projektów to jesteś w błędzie. Na przykład Grin i Beam zostały uruchomione na początku 2019 roku. Wówczas to nie tylko sceptycy, ale wielu entuzjastów kryptowalut myślało, że to już koniec. Inwestor powinien zawsze przeprowadzić własny research. Ci, którzy zainwestują […]

Co to jest automatyczny animator rynku (AMM)?

Automated Market Maker (AMM) to algorytm oprogramowania do kontrolowania płynności i wyceny kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach. Systemy AMM są szeroko stosowane w DeFi, szczególnie w zdecentralizowanych giełdach (DEX), takich jak w tym Uniswap, Balancer, Bancor i Curve. Aby stworzyć zdecentralizowane rynki, AMM wykorzystuje płynność w kryptowalutowych publicznych pulach wielu tokenów zablokowanych w specjalnych inteligentnych kontraktach. […]

Co to są BTokeny i jak je pożyczać na Binance?

Binance to nie tylko giełda kryptowalut. To cały ekosystem, na który składa się wiele różnych produktów. Jednym z nich jest BNB Chain, czyli blockchain Binance. Na jego potrzeby giełda ta zaczęła "opakowywać" swoje tokeny. Tak jak np. na Ethereum możemy przechowywać Bitcoina w formie WBTC, tak w przypadku BNB Chain również możemy posiadać tzw. BTokeny. […]

Co to jest Binance Swap Farming i jak z niego korzystać?

Jeżeli korzystasz z giełdy Binance z całą pewnością wiesz, że nie jest to jedynie klasyczna giełda. Jest to cały ekosystem złożony z wielu różnych ciekawych produktów. Jednym z nich jest Binance Swap Farming i to na nim skupimy się w tym poradniku. Wyjaśnimy czym on dokładnie jest, jak działa, jakie ma zalety oraz ryzyko oraz […]

Co to jest appchain? Wszystko co musisz wiedzieć

Application-specific blockchain lub appchain (blockchain specyficzny dla aplikacji) to blockchain zaprojektowany wyłącznie do uruchamiania jednej konkretnej aplikacji. Zastosowanie takich rozwiązań daje deweloperom większą swobodę w kształtowaniu ekosystemów, struktur zarządzania i algorytmów konsensusu dla tworzonych przez nich zdecentralizowanych aplikacji. Jak działa appchain? Appchainy działają w dużej mierze w taki sam sposób jak bazowy blockchain, ale na […]

Giełda kryptowalut bez weryfikacji

W poniższej instrukcji znajdziesz informacje o tym jak przyśpieszyć transakcje handlu bitcoina lub innej kryptowaluty z wykorzystaniem giełd kryptowalut i…

Jak prawidłowo zabezpieczyć konto Binance? 9 wskazówek

Kryptowaluty z natury rzeczy kojarzą się z wysokim bezpieczeństwem. Istnieje uzasadnione przekonanie, że dopóki ktoś nie uzyska dostępu do twojego seedu, czyli klucza prywatnego, twoje kryptowaluty są bezpieczne. Możemy śmiało powiedzieć, że rzeczywiście tak jest. Ale co jeśli nie posiadasz frazy seed do prywatnego portfela? Dane dostępu do kryptowalut przechowywane na scentralizowanych platformach, takich jak […]

WalletConnect - Co to jest i jak używać?

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi. Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i […]

Jak kopać w chmurze na Binance?

Sprzęt do wydobywania kryptowalut jest dość drogi i wiele osób nie może sobie na niego pozwolić. Kopanie w chmurze na Binance pozwala jednak uczestniczyć w wydobyciu BTC bez obarczania się zbędnymi uciążliwościami. Wystarczy kupić kontrakt i już można zarabiać. Ale jak to dokładnie zrobić? Już wyjaśniamy! Cloud mining na giełdzie Binance W sieci jest wiele […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram