Czym jest Ethereum Classic i kryptowaluta ETC?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 29 sierpnia 2022
ikona autora biały
ethereum classic etc

Ethereum Classic to platforma blockchain obsługująca smart kontrakty. Natywna kryptowaluta projektu handluje pod symbolem ETC.

Projekt powstał w wyniku rozłamu w społeczności Ethereum po hacku The DAO w 2016 roku.

To, co wyróżnia Ethereum Classic, to zachowanie oryginalnej architektury Ethereum, w szczególności zachowanie algorytmu konsensusu Proof-of-Work.

Kto i kiedy stworzył Ethereum Classic?

Sieć Ethereum Classic jest produktem kontrowersyjnego hard forka Ethereum, przeprowadzonego po zhakowaniu projektu The DAO w czerwcu 2016 roku. Wówczas hakerzy zdołali wykraść kryptowaluty o wartości około 50 milionów dolarów. Twórcy, wspierani przez współzałożyciela Ethereum, Vitalika Buterina, postanowili przeprowadzić hard fork, aby odzyskać skradzione środki od użytkowników. Część społeczności sprzeciwiła się temu, domagając się zachowania integralności i niezmienności blockchaina.

Po tygodniach kontrowersji i przygotowań, Ethereum rzeczywiście przeprowadziło hardfork. Sieć podzieliła się na dwa odrębne odłamy 20 lipca 2016 roku. Ci, którzy nie zgadzali się z decyzją, postanowili kontynuować oryginalny łańcuch, nadając sieci nazwę Ethereum Classic.

W sierpniu 2016 roku opublikowano Deklarację Niepodległości Ethereum Classic, w której przedstawiono główne zarzuty wobec hard forka Ethereum, a także zdefiniowano fundamentalne zasady rozwoju i istnienia sieci, w tym wykluczenie cenzury, integralność rejestru transakcji i poszanowanie zasady "kod jest prawem".

Jakie są cechy Ethereum Classic?

Ethereum Classic to platforma blockchain o otwartym kodzie źródłowym, oparta na algorytmie konsensusu Proof-of-Work, służąca do wdrażania i wykorzystywania smart kontraktów uruchamianych przez Ethereum Virtual Machine (EVM).

Twórcy Ethereum Classic na bieżąco śledzą aktualizacje sieci "matki" i okresowo wprowadzają do niej aktualizacje. Według pracownika Mantis, Stevana Lohja, społeczność projektu nie może ignorować rozwoju w branży kryptowalutowej i musi zapożyczyć innowacje od Ethereum. Tak więc Ethereum Classic zachowuje kompatybilność z EVM w celu łatwego przenoszenia inteligentnych kontraktów z jednej sieci do drugiej i odwrotnie.

Ethereum Classic wykorzystuje algorytm konsensusu Proof-of-Work. Nowe bloki powstają dzięki wydobyciu, które wymaga specjalnego sprzętu. Transakcje w blockchainie dokonywane są za pomocą natywnej kryptowaluty ETC, którą górnicy otrzymują jako nagrodę za znalezienie bloku.

Emisja ETC jest ograniczona do 210,7 mln monet. Ethereum Classic posiada mechanizm deflacyjny: mniej więcej co dwa lata nagrody za wydobycie są zmniejszane o 20%, aż do osiągnięcia maksymalnej podaży.

Jakie są kluczowe kamienie milowe w rozwoju Ethereum Classic?

Pomimo wspólnej historii z Ethereum, społeczność Ethereum Classic zdołała wdrożyć wiele ważnych zmian, które przyczyniają się do realizacji celów i założeń Deklaracji Niepodległości. Oto najważniejsze kamienie milowe w rozwoju projektu:

Usunięcie "bomby trudności"

W połowie 2018 roku usunięto mechanizm mający na celu przejście oryginalnego Ethereum na algorytm Proof-of-Stake. Bomba trudności ma na celu zachęcenie do przejścia oryginalnego Ethereum z algorytmu Proof-of-Stake na Proof-of-Work i uniemożliwia w przyszłości mining. Społeczność Ethereum Classic odmówiła zmiany algorytmu i postanowiła zachować dotychczasowy.

Ograniczenie emisji ETC

W pierwszej połowie 2017 roku sieć Ethereum Classic ograniczyła emisję tokenów ETC do 210,7 mln tokenów i zmniejszyła nagrodę za blok. Zdaniem autorów inicjatywy, taka polityka pozwoli zachować równowagę pomiędzy długoterminowymi interesami inwestorów, deweloperów i przedstawicieli biznesu.

Zmiana algorytmu wydobywczego

W okresie od stycznia 2019 r. do listopada 2020 r. sieć Ethereum Classic została poddana serii ataków na blockchain, które doprowadziły do jej reorganizacji. Wymagało to od programistów wdrożenia aktualizacji protokołów w celu poprawy bezpieczeństwa sieci. Wśród zmian znalazł się nowy algorytm wydobywczy Etchash, który zastąpił Ethash, używany w Ethereum.

Jak aktualizacja Ethereum 2.0 wpłynie na Ethereum Classic?

Podobna baza kodowa i algorytm wydobywczy Ethereum i Ethereum Classic sugeruje, że przejście drugiej kryptowaluty na Proof-of-Stake doprowadzi do migracji górników z jednej sieci do drugiej.

Badacze uważają, że nieodebrane zdolności wydobywcze z Ethereum zostaną wykorzystane do pracy w jakiejś innej sieci z algorytmem Proof-of-Work. Ethereum Classic jest najbliższym, choć nie jedynym, kandydatem do tej roli. Na rynku kryptowalut jest kilka innych odpowiednich projektów nadających się do migracji: Grin, Ravecoin, Beam i inne.

Według założyciela Ethereum, Vitalika Buterina, Ethereum Classic jest "bardzo dobrym łańcuchem" dla zwolenników miningu PoW.

Warto zwrócić uwagę na zainteresowanie platformą także ze strony inwestorów instytucjonalnych. Ethereum Classic Trust (ETHC) to trzeci pod względem aktywów fundusz Grayscale Investments. Na dzień 19 sierpnia 2022 roku ETHC posiada na swoich rachunkach prawie 12 milionów ETC, czyli równowartość 485 milionów dolarów.

Według analityków JPMorgan, aktywacja Proof-of-Stake będzie miała pozytywny wpływ na konkurentów Ethereum z PoW, ale tylko w krótkim okresie. Górnicy Ethereum Classic są wymieniani jako jedni z głównych beneficjentów aktualizacji, szczególnie ze względu na rentowność wydobycia ETC. A Huobi zauważył, że hard fork Ethereum ma najwyższy hash rate i kapitalizację w porównaniu z innymi blockchainami PoW.

Co wchodzi w skład ekosystemu Ethereum Classic?

Blockchain Ethereum Classic nie może konkurować z Ethereum pod względem liczby działających aplikacji i aktywów, a także ilości płynności. Według strony Ethereumclassic, w chwili publikacji w sieci działa mniej niż 40 aktywnych aplikacji. Jak podaje serwis DeFi Llama, łączna wartość aktywów w Ethereum Classic wynosi nieco ponad 1,3 mln dolarów.

Pomimo braku rozwiniętego ekosystemu aplikacji i usług zbudowanych wokół Ethereum Classic, projekt jest promowany przez duże firmy inwestycyjne.

Jednym z nich jest Grayscale Investments, spółka zależna szefa Digital Currency Group Barry'ego Silberta. Zgodnie z dokumentami Grayscale, do jednej trzeciej dochodów funduszu inwestycyjnego Ethereum Classic Trust mogłoby zostać przeznaczone na rozwój ekosystemu ETC.

Powiązany z Bitmainem mining pool AntPool ogłosił inwestycję o wartości 10 milionów dolarów w ekosystem Ethereum Classic. Prezes AntPool zapowiedział również plany zwiększenia inwestycji w przyszłości. W rozwój ekosystemu zaangażowany był również deweloper Blockchain Cardano Input Output Hong Kong (IOHK).

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Czym są kryptowaluty inflacyjne i deflacyjne?

Czy Bitcoin i altcoiny są aktywami deflacyjnymi, czy też, podobnie jak zwykłe papierowe pieniądze podlegają zjawisku inflacji? Jak odróżnić monety deflacyjne od inflacyjnych? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Co to jest inflacyjna kryptowaluta? Niektóre kryptowaluty są inflacyjne, ponieważ ich podaż rośnie w czasie. Takie kryptowaluty wykorzystują kombinację z góry określonych stóp […]

Pepe Coin (PEPE) - Co to? Jak i gdzie kupić?

W ostatnim czasie napewno słyszałeś o kryptowalucie Pepe Coin (PEPE) lub rzuciła Ci się w oczy memowa żaba Pepe the Frog. Nic dziwnego. Projekt ten zyskał dziesiątki tysięcy procent wartości i stworzył kolejnych krypto milionerów. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci co to jest Pepe Coin (PEPE), jak i gdzie kupić ten token oraz wiele więcej. […]

Co to jest EIP-4844? Proto Danksharing Ethereum

Ostatnim ważnym wydarzeniem w sieci Ethereum było wdrożenie aktualizacji Shapella, które odbyło się w połowie kwietnia. Jest to jednak dopiero początek transformacji do Ethereum 2.0. Deweloperzy wciąż muszą rozwiązać największe problemy blockchaina: wysokie opłaty i niską przepustowość. Kolejnym krokiem w tym kierunku będzie wprowadzenie shardingu. Funkcja ta również zostanie wdrożona w kilku etapach - pierwszym […]

WalletConnect - Co to jest i jak używać?

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi. Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i […]

W jakie kryptowaluty inwestować? Nowe kryptowaluty 2023

Tematem naszego dzisiejszego przeglądu będą nowe kryptowaluty 2023. Jeśli myślisz, że krypto zima hamuje powstawanie nowych projektów to jesteś w błędzie. Na przykład Grin i Beam zostały uruchomione na początku 2019 roku. Wówczas to nie tylko sceptycy, ale wielu entuzjastów kryptowalut myślało, że to już koniec. Inwestor powinien zawsze przeprowadzić własny research. Ci, którzy zainwestują […]

Czym są kryptowaluty inflacyjne i deflacyjne?

Czy Bitcoin i altcoiny są aktywami deflacyjnymi, czy też, podobnie jak zwykłe papierowe pieniądze podlegają zjawisku inflacji? Jak odróżnić monety deflacyjne od inflacyjnych? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Co to jest inflacyjna kryptowaluta? Niektóre kryptowaluty są inflacyjne, ponieważ ich podaż rośnie w czasie. Takie kryptowaluty wykorzystują kombinację z góry określonych stóp […]

Pepe Coin (PEPE) - Co to? Jak i gdzie kupić?

W ostatnim czasie napewno słyszałeś o kryptowalucie Pepe Coin (PEPE) lub rzuciła Ci się w oczy memowa żaba Pepe the Frog. Nic dziwnego. Projekt ten zyskał dziesiątki tysięcy procent wartości i stworzył kolejnych krypto milionerów. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci co to jest Pepe Coin (PEPE), jak i gdzie kupić ten token oraz wiele więcej. […]

Co to jest EIP-4844? Proto Danksharing Ethereum

Ostatnim ważnym wydarzeniem w sieci Ethereum było wdrożenie aktualizacji Shapella, które odbyło się w połowie kwietnia. Jest to jednak dopiero początek transformacji do Ethereum 2.0. Deweloperzy wciąż muszą rozwiązać największe problemy blockchaina: wysokie opłaty i niską przepustowość. Kolejnym krokiem w tym kierunku będzie wprowadzenie shardingu. Funkcja ta również zostanie wdrożona w kilku etapach - pierwszym […]

Blockchain ETF: Jak inwestować i zarabiać?

Nie jesteś jeszcze gotowy na ogromną zmienność panującą na rynku kryptowalut? Wówczas możesz zainteresować się instrumentem finansowym, który jest bezpośrednio powiązany z branżą krypto: blockchain ETF. Jak w inwestować w taki produkt? Jak na nim zarabiać? Już wyjaśniamy! Co to jest blockchain ETF? ETF sam w sobie jest funduszem, którego akcje są przedmiotem obrotu na […]

Copy trading na Bybit: Co to jest i jak działa?

Aby handlować kryptowalutami, musisz zastosować analizę i wiedzę fundamentalną z handlu akcjami. Początkujący uczą się strategii bardziej doświadczonych rówieśników i wprowadzają je w życie. Jednak ta metoda sprawdza się tylko z perspektywy czasu i czasami jest już za późno, aby na niej bazować. Giełdy oferują nowe narzędzie do zawierania transakcji - replikowanie w czasie rzeczywistym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram