Czym jest APE Coin? Natywna kryptowaluta Bored Ape Yacht Club

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 23 marca 2022
ikona autora biały
co to jest ape coin

Bored Ape Yacht Club i związane z nim kolekcje NFT stały się jednym z najgłośniejszych trendów w 2021 roku. Szum wokół nich nie słabnie również w roku 2022.

Kilka miesięcy temu zespół wspomniał o stworzeniu własnej kryptowaluty - APE coin - która zasiliłaby cały ekosystem. Teraz stało się to rzeczywistością.

W tym artykule przyglądamy się bliżej długo oczekiwanej monecie APE stworzonej przez Yuga Labs - twórców Bored Ape Yacht Club - i wszystkim, co powinieneś o niej wiedzieć.

Czym jest APE Coin?

Mówiąc najprościej, APE Coin jest natywną kryptowalutą ekosystemu BAYC. Została ona zaprojektowana jako zdecentralizowana warstwa protokołu dla różnych inicjatyw, które mają być prowadzone przez społeczność.

Jest zbudowana na standardzie tokenów ERC-20 Ethereum, a jej adres można znaleźć tutaj. Kryptowaluta ta jest przedmiotem obrotu na największych giełdach, takich jak Binance, FTX, Huobi, KuCoin, Bybit, Kraken itd.

Tokenomika APE

Całkowita podaż APE jest ustalona na poziomie 1 miliarda tokenów. Nie ma możliwości wybijania kolejnych tokenów poprzez interfejs kontraktu, więc ta podaż nie powinna się nigdy zwiększyć. Co więcej, nie ma też możliwości spalania, więc podaż nie będzie się zmniejszać.

Całkowita podaż rozkłada się w następujący sposób:

150 milionów tokenów z funduszu ekosystemu zostało rozdanych posiadaczom NFT związanych z BAYC w następujących proporcjach:

 • Bored Ape NFT = 10094 tokeny
 • Mutant Ape = 2042 tokeny
 • Bored Ape + Kennel Club = 10950 tokenów
 • Mutant Ape + Kennel Club = 2898 tokenów

470 milionów tokenów z tego samego funduszu trafia do skarbca DAO i zasobów, gdzie 117 500 000 z nich zostanie odblokowanych w momencie startu, a 7 343 750 będzie odblokowywane co miesiąc przez 48 miesięcy.

16%, które trafi do Yuga Labs i na cele charytatywne, jest podzielone w następujący sposób:

 • 150 milionów trafi do Yuga Labs w ramach 12-miesięcznego lockupu, a następnie 4 166 666,67 tokenów odblokowywanych co miesiąc przez 36 miesięcy.
 • 10 milionów tokenów lub ich równa wartość zostanie przekazana fundacji Jane Goodall Legacy Foundation z początkowym lock-upem na 12 miesięcy, a następnie 277 777,78 tokenów odblokowywanych miesięcznie przez 36 miesięcy.

Jest też 14% dla sponsorów startowych, którzy są objęci różnymi lock-upami, a 8% tokenów trafi do założycieli BAYC z 12-miesięcznym lock-upem i 2 222 222,22 odblokowanymi tokenami miesięcznie przez 36 miesięcy po tym okresie.

Fundacja Ape i DAO

Opiekunem monet APE jest fundacja Ape - to warstwa bazowa, na której mogą bazować posiadacze i DAO. Jak czytamy na oficjalnej stronie:

Fundacja ułatwia zdecentralizowane i kierowane przez społeczność zarządzanie i jest zaprojektowana tak, by z czasem stać się jeszcze bardziej zdecentralizowana. Fundacja ma za zadanie administrować decyzjami ApeCoin DAO i jest odpowiedzialna za codzienną administrację, księgowość, zarządzanie projektami i inne zadania, aby zapewnić społeczności DAO wsparcie, którego potrzebuje, by zrealizować swoje pomysły.

Z drugiej strony, samo DAO istnieje po to, by zapewnić władzę społeczności posiadaczy APE. Proces Propozycji Ulepszenia APE pozwoli członkom DAO podejmować decyzje dotyczące wniosków, projektów, partnerstw i innych kwestii związanych z Funduszem Ekosystemu.

Zarząd DAO będzie działał jako rada Fundacji APE, a jego członkowie mają za zadanie sprawować nadzór nad administratorami Fundacji. Rada ma za zadanie administrować wnioskami DAO i służyć ogólnej wizji wspólnoty. Oto początkowi członkowie DAO:

Są to:

 • Alexis Ohanian z Reddita
 • Amy Wu - szefowa działu ventures i gier w FTX
 • Maaria Bajwa - dyrektor w sound ventures
 • Yat Siu - współzałożyciel i prezes Animoca Brands
 • Dean Steinbeck - prezes i główny radca prawny w Horizen Labs

Protokół APE Coin

Jak wspomnieliśmy powyżej, APE jest tokenem ERC-20, który służy do celów zarządzania. Przynosi też jednak korzyści, gdy jest używany w ekosystemie APE.

Warstwa protokołu open-source całego ekosystemu ma kilka celów do spełnienia:

 • Motywacja - APE ma służyć jako narzędzie dla deweloperów, by uczestniczyli w ekosystemie poprzez włączanie go do swoich produktów, gier, usług itd.
 • Zarządzanie - Jak wyjaśniliśmy powyżej, zarządzanie jest jednym z głównych celów APE, ponieważ pozwala posiadaczom uczestniczyć w DAO.
 • Dostęp - Kryptowaluta zapewnia dostęp do niektórych części ekosystemu, które w innym przypadku byłyby niedostępne. Należą do nich między innymi towary, wydarzenia, gry i tak dalej - wyłącznie dla hodlerów.

APE to token użytkowy ekosystemu. Daje więc swoim uczestnikom walutę, którą można używać bez żadnych scentralizowanych pośredników.

Jak kupić APE Coin?

Jak wspomniano powyżej, APE jest już notowany i handlowany na niektórych z głównych giełd. Należą do nich Binance, Coinbase, FTX, Huobi, KuCoin, Bybit, Kraken itd.

Jednak w momencie pisania tego tekstu, lwia część płynności znajduje się na giełdzie Binance. Koncentruje się ona zarówno na parach APE/USDT, jak i APE/BUSD.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku z powodu halvingu i recesji

Mike McGlone twierdzi, że Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku, a następnie nadejdzie halving i seria innych fundamentalnych wydarzeń. Analityk Bloomberga wyraził swoje prognozy podczas wywiadu ze Scottem Melkerem. Bitcoin i efekt halvingu Zanim zanurkujemy dalej w jego przewidywania, szybkie słowo na temat tego tak zwanego halvingu. Co cztery lata liczba nowo […]

Tim Draper radzi przedsiębiorcom, by kupowali Bitcoina

Amerykański miliarder i legenda inwestycji Tim Draper radzi przedsiębiorcom, aby kupili Bitcoin. Według niego jest to sposób na zabezpieczenie się przed potencjalnym kryzysem bankowym. Nawiasem mówiąc, Tim Draper nie jest osobą nową w świecie Bitcoina, ponieważ już w czerwcu 2014 roku kupił od rządu USA 30 000 Bitcoinów za 19 milionów dolarów. Te Bitcoiny zostały […]

Czy zarobki górników sugerują nową hossę?

Dochód z opłat górników Bitcoin gwałtownie wzrósł w ostatnim czasie, częściowo z powodu sukcesu niewymiennych tokenów (NFT) w sieci Bitcoin (BTC) dzięki Ordinals. Dane z Glassnode pokazują, że dwuletni Z-score dla przychodów górników, wskaźnik używany do odróżnienia okresów z wysokimi i niskimi opłatami transakcyjnymi, zmienił się na dodatni po raz pierwszy od połowy 2021 roku. […]

Do Kwon aresztowany w Czarnogórze

Współzałożyciel Terraform Labs, Do Kwon, został aresztowany w Czarnogórze. Takie informacje podał Minister spraw wewnętrznych Filip Adzic na Twitterze: "Podgorica aresztowała jednego z najbardziej poszukiwanych uciekinierów na świecie. Czarnogórska policja zatrzymała Do Kwona - współzałożyciela i CEO singapurskiej firmy Terraform Labs" Wcześniej Ajic napisał, że przestępcy nie będą rządzić Czarnogórą, a władze kontynuują rozpoczęte reformy. […]

Jak wysłać USDT na Telegramie? Instrukcja

Telegram rozszerza swoje opcje kryptopłatności. Aplikacja dodała przelewy w USDT do swojego bota portfelowego @wallet. Wcześniej bot obsługiwał tylko dwie monety - BTC i TON. Teraz użytkownicy Telegrama mogą płacić za zakupy w USDT, a także wysyłać/odbierać stablecoina na czacie aplikacji. W zeszłym roku Telegram wprowadził do swojej platformy BTC i Toncoin (TON). Co więcej, […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram