Czym jest APE Coin? Natywna kryptowaluta Bored Ape Yacht Club

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 23 marca 2022
ikona autora biały
co to jest ape coin

Bored Ape Yacht Club i związane z nim kolekcje NFT stały się jednym z najgłośniejszych trendów w 2021 roku. Szum wokół nich nie słabnie również w roku 2022.

Kilka miesięcy temu zespół wspomniał o stworzeniu własnej kryptowaluty - APE coin - która zasiliłaby cały ekosystem. Teraz stało się to rzeczywistością.

W tym artykule przyglądamy się bliżej długo oczekiwanej monecie APE stworzonej przez Yuga Labs - twórców Bored Ape Yacht Club - i wszystkim, co powinieneś o niej wiedzieć.

Czym jest APE Coin?

Mówiąc najprościej, APE Coin jest natywną kryptowalutą ekosystemu BAYC. Została ona zaprojektowana jako zdecentralizowana warstwa protokołu dla różnych inicjatyw, które mają być prowadzone przez społeczność.

Jest zbudowana na standardzie tokenów ERC-20 Ethereum, a jej adres można znaleźć tutaj. Kryptowaluta ta jest przedmiotem obrotu na największych giełdach, takich jak Binance, FTX, Huobi, KuCoin, Bybit, Kraken itd.

Tokenomika APE

Całkowita podaż APE jest ustalona na poziomie 1 miliarda tokenów. Nie ma możliwości wybijania kolejnych tokenów poprzez interfejs kontraktu, więc ta podaż nie powinna się nigdy zwiększyć. Co więcej, nie ma też możliwości spalania, więc podaż nie będzie się zmniejszać.

Całkowita podaż rozkłada się w następujący sposób:

150 milionów tokenów z funduszu ekosystemu zostało rozdanych posiadaczom NFT związanych z BAYC w następujących proporcjach:

 • Bored Ape NFT = 10094 tokeny
 • Mutant Ape = 2042 tokeny
 • Bored Ape + Kennel Club = 10950 tokenów
 • Mutant Ape + Kennel Club = 2898 tokenów

470 milionów tokenów z tego samego funduszu trafia do skarbca DAO i zasobów, gdzie 117 500 000 z nich zostanie odblokowanych w momencie startu, a 7 343 750 będzie odblokowywane co miesiąc przez 48 miesięcy.

16%, które trafi do Yuga Labs i na cele charytatywne, jest podzielone w następujący sposób:

 • 150 milionów trafi do Yuga Labs w ramach 12-miesięcznego lockupu, a następnie 4 166 666,67 tokenów odblokowywanych co miesiąc przez 36 miesięcy.
 • 10 milionów tokenów lub ich równa wartość zostanie przekazana fundacji Jane Goodall Legacy Foundation z początkowym lock-upem na 12 miesięcy, a następnie 277 777,78 tokenów odblokowywanych miesięcznie przez 36 miesięcy.

Jest też 14% dla sponsorów startowych, którzy są objęci różnymi lock-upami, a 8% tokenów trafi do założycieli BAYC z 12-miesięcznym lock-upem i 2 222 222,22 odblokowanymi tokenami miesięcznie przez 36 miesięcy po tym okresie.

Fundacja Ape i DAO

Opiekunem monet APE jest fundacja Ape - to warstwa bazowa, na której mogą bazować posiadacze i DAO. Jak czytamy na oficjalnej stronie:

Fundacja ułatwia zdecentralizowane i kierowane przez społeczność zarządzanie i jest zaprojektowana tak, by z czasem stać się jeszcze bardziej zdecentralizowana. Fundacja ma za zadanie administrować decyzjami ApeCoin DAO i jest odpowiedzialna za codzienną administrację, księgowość, zarządzanie projektami i inne zadania, aby zapewnić społeczności DAO wsparcie, którego potrzebuje, by zrealizować swoje pomysły.

Z drugiej strony, samo DAO istnieje po to, by zapewnić władzę społeczności posiadaczy APE. Proces Propozycji Ulepszenia APE pozwoli członkom DAO podejmować decyzje dotyczące wniosków, projektów, partnerstw i innych kwestii związanych z Funduszem Ekosystemu.

Zarząd DAO będzie działał jako rada Fundacji APE, a jego członkowie mają za zadanie sprawować nadzór nad administratorami Fundacji. Rada ma za zadanie administrować wnioskami DAO i służyć ogólnej wizji wspólnoty. Oto początkowi członkowie DAO:

Są to:

 • Alexis Ohanian z Reddita
 • Amy Wu - szefowa działu ventures i gier w FTX
 • Maaria Bajwa - dyrektor w sound ventures
 • Yat Siu - współzałożyciel i prezes Animoca Brands
 • Dean Steinbeck - prezes i główny radca prawny w Horizen Labs

Protokół APE Coin

Jak wspomnieliśmy powyżej, APE jest tokenem ERC-20, który służy do celów zarządzania. Przynosi też jednak korzyści, gdy jest używany w ekosystemie APE.

Warstwa protokołu open-source całego ekosystemu ma kilka celów do spełnienia:

 • Motywacja - APE ma służyć jako narzędzie dla deweloperów, by uczestniczyli w ekosystemie poprzez włączanie go do swoich produktów, gier, usług itd.
 • Zarządzanie - Jak wyjaśniliśmy powyżej, zarządzanie jest jednym z głównych celów APE, ponieważ pozwala posiadaczom uczestniczyć w DAO.
 • Dostęp - Kryptowaluta zapewnia dostęp do niektórych części ekosystemu, które w innym przypadku byłyby niedostępne. Należą do nich między innymi towary, wydarzenia, gry i tak dalej - wyłącznie dla hodlerów.

APE to token użytkowy ekosystemu. Daje więc swoim uczestnikom walutę, którą można używać bez żadnych scentralizowanych pośredników.

Jak kupić APE Coin?

Jak wspomniano powyżej, APE jest już notowany i handlowany na niektórych z głównych giełd. Należą do nich Binance, Coinbase, FTX, Huobi, KuCoin, Bybit, Kraken itd.

Jednak w momencie pisania tego tekstu, lwia część płynności znajduje się na giełdzie Binance. Koncentruje się ona zarówno na parach APE/USDT, jak i APE/BUSD.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Fundusze Bitcoin i Ethereum notują największe odpływy od czasu krachu FTX

Instytucjonalni krypto inwestorzy stali się dużo bardziej konserwatywni po problemach z FTX. Niestety, nie wygląda na to, żeby to był to już koniec. Nowe badanie pokazuje, że te grube ryby wolą na razie wyjąć swoje pieniądze z rynku kryptowalut. Fundusze kryptowalutowe odnotowują duże odpływy Tak pisze CoinShares w swoim cotygodniowym raporcie badawczym. W zeszłym tygodniu […]

Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada). "Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele […]

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram