Czym jest analiza onchain i jak ją stosować?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 23 sierpnia 2022
ikona autora biały
onchain

Analiza onchain to metodologia specyficzna dla rynku kryptowalut, która ma na celu wyjaśnienie zachowań inwestorów i przewidywanie ruchów cen aktywów przy użyciu danych z blockchaina.

Analiza onchain wykorzystuje różne metryki pozyskiwane z sieci kryptowalut: całkowitą liczbę i tempo wzrostu adresów, zmiany sald giełd, proporcje posiadaczy krótkoterminowych i długoterminowych i tak dalej.

Narzędziem analizy onchain są wskaźniki, które ustalają związek między zmianami w poszczególnych metrykach blockchaina a ceną kryptowaluty.

Dlaczego potrzebujemy analizy onchain?

Analiza onchain jest stosunkowo młodą dziedziną, która w przeciwieństwie do analizy technicznej czy fundamentalnej nie ma zbyt długiej historii ani solidnych podstaw teoretycznych, ale aktywnie się rozwija.

Badacze stosujący analizę onchain wykorzystują zestaw podstawowych metryk związanych z adresami i posiadaczami kryptowalut, transakcjami i prowizjami sieciowymi.

Jedną z popularnych metryk jest liczba aktywnych użytkowników, którą definiuje się jako osoby, które dokonały przynajmniej jednego przelewu w danym okresie czasu. Jeśli kryptowaluta odnotowała wzrost liczby aktywnych adresów i transakcji, może to być znak, że jej cena wkrótce wzrośnie.

onchain analiza
Liczba aktywnych adresów w sieci bitcoin i ich cena. Dane: Glassnode

Blockchain może wykazywać także inne oznaki tego trendu. Przykładowo, wzrost udziału inwestorów długoterminowych wśród wszystkich posiadaczy monet, czyli tych, którzy przez dłuższy czas nie ruszali swoich środków, wskazuje na byczy sentyment.

Gdzie i jak stosuje się analizę onchain?

Dzięki analizie onchain, przedsiębiorca lub inwestor może nie tylko ulepszyć swoją własną strategię handlową, ale także lepiej dostrzegać przyszłe ruchy rynkowe.

Jednym z podstawowych wskaźników onchain jest tzw. Hodl Waves (HODL Waves): adresy w sieci kryptowalutowej są podzielone na kilka grup na podstawie ich aktywności i przedstawiają zmianę udziału każdej grupy na osi czasu. Fale Hodl pokazują, czy traderzy oczekują wzrostu ceny monety, czy też pozbywają się jej w oczekiwaniu na spadek.

Fale HODL Bitcoina i wykres jego wartości
Fale HODL Bitcoina i wykres jego wartości. Dane: Glassnode

Eksperci mówią, że nie należy wyciągać wniosków wyłącznie na podstawie metryk lub wskaźników onchain: należy również zrozumieć kontekst konkretnej kryptowaluty. Na przykład wysoki udział długoterminowych posiadaczy kryptowalut może wynikać raczej z uwarunkowań vestingu dla dużych inwestorów niż z oczekiwań.

Inną popularną metryką onchain jest udział koncentracji kryptowalut - pokazuje on procentowy udział największych adresów w całkowitym obrocie monet. Dzięki temu możliwe jest określenie dominacji "wielorybów".

Wielu analityków monitoruje aktywność głównych posiadaczy danej kryptowaluty, których działania, w zależności od kontekstu, mogą dostarczyć dodatkowych argumentów dla danej prognozy. Szczególnie duże transakcje są śledzone i tweetowane przez Whale Alert.

Jakie są wskaźniki onchain?

  • NVT Ratio to stosunek kapitalizacji rynkowej do kwoty transakcji wyrażonej w dolarach amerykańskich. Wysoki wskaźnik NVT Ratio wskazuje na "wykupienie" monety.
wykres wskaźników onchain
  • MVRV Ratio - stosunek kapitalizacji bieżącej do kapitalizacji zrealizowanej. Pokazuje czy cena składnika aktywów jest poniżej czy powyżej godziwego poziomu.
  • Liczba aktywnych adresów - pokazuje popyt i stopień wykorzystania kryptowaluty.
  • Napływy bitcoinów na giełdy - pokazuje zamiary dużych inwestorów. Pozytywny trend w bilansie giełdy wskazuje na dominację niedźwiedzi, negatywny na sentyment byczy.
  • Mnożnik Puella (The Puell Multiple) - stosunek ilości bitcoinów wydobywanych dziennie (w dolarach) do wartości 365-dniowej średniej kroczącej. Służy do wyznaczania optymalnych punktów kupna i sprzedaży BTC,
wykres przedstawiający Mnożnik Puella
Mnożnik Puella. Zielony obszar oznacza okresy korzystne dla kupna bitcoina, natomiast czerwony - okresy korzystne dla sprzedaży bitcoina. Dane: LookIntoBitcoin

Jak analiza onchain pomaga w zwalczaniu przestępczości finansowej?

Oprócz handlu i inwestowania, analiza onchain jest również wykorzystywana do egzekwowania przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML), czyli do wykrywania skradzionych kryptowalut.

Wszelkie firmy i aplikacje, które wykorzystują adresy blockchain do przyjmowania płatności - takie jak giełdy kryptowalut - są zobowiązane do filtrowania transakcji przychodzących od użytkowników pod kątem "brudnych" aktywów. Usługi takie świadczone są przez wyspecjalizowane serwisy, np. Chainalysis czy Crystal.

Takie programy automatycznie sprawdzają wszystkie przychodzące przelewy i dzięki otwartości danych blockchaina znajdują wśród nich powiązane z przestępstwami. Procedury KYC i należytej staranności wobec klienta (CDD/EDD) pozwalają na identyfikację przestępców i ich wspólników.

Jakie usługi są dostępne dla analityki onchain?

Obecnie istnieje kilka popularnych platform, które zapewniają narzędzia analityczne onchain, takie jak interfejsy API i wizualizacja danych blockchaina:

  • Nansen. Skupia się na analizie blockchaina Ethereum. Produkuje własne badania rynku kryptowalut.
  • Dune Analytics. Platforma z możliwością tworzenia niestandardowych dashboardów wizualizujących różne metryki onchain. Rozwija społeczność, której członkowie dzielą się ze sobą spostrzeżeniami.
  • Glassnode. Kolejny popularny serwis z możliwością przeglądania standardowych wykresów za darmo.
Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Pozwala ona także inwestować w kryptowaluty. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Dużo taniej jest kupić cyfrowe aktywa na giełdzie, która pozwala w łatwy sposób wpłacić środki przez Revolut. Przykładem takiej platformy jest www.bybit.com lub www.binance.com. […]

Jak wypłacić Ethereum ze stakingu?

Na skutek aktywacji aktualizacji Shapella w sieci głównej Ethereum, użytkownicy otrzymali możliwość wycofania kryptowaluty ze stakingu. Ale jak to konkretnie zrobić? Czym jest staking Ethereum? Staking to sposób generowania pasywnego dochodu z monet w oparciu o algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) i jego warianty. Staking w prostym języku to udział w potwierdzaniu transakcji i produkcji nowych […]

Staking kryptowalut na Binance: Kompletny poradnik

W ciągu ostatnich kilku lat kryptowaluty naprawdę zawładnęły światem mainstreamu. NFT, giełdy kryptowalutowe i cały szereg różnych narzędzi związanych z kryptowalutami powstają jak grzyby po deszczu! W dzisiejszym poradniku skupimy się jednak na jednej z najciekawszych koncepcji, a mianowicie stakingu na giełdzie Binance. Jest to bowiem proces, który pozwala zarabiać kryptowaluty w sposób pasywny! Staking […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram