Analiza onchain to metodologia specyficzna dla rynku kryptowalut, która ma na celu wyjaśnienie zachowań inwestorów i przewidywanie ruchów cen aktywów przy użyciu danych z blockchaina.
Analiza onchain wykorzystuje różne metryki pozyskiwane z sieci kryptowalut: całkowitą liczbę i tempo wzrostu adresów, zmiany sald giełd, proporcje posiadaczy krótkoterminowych i długoterminowych i tak dalej.
Narzędziem analizy onchain są wskaźniki, które ustalają związek między zmianami w poszczególnych metrykach blockchaina a ceną kryptowaluty.
Analiza onchain jest stosunkowo młodą dziedziną, która w przeciwieństwie do analizy technicznej czy fundamentalnej nie ma zbyt długiej historii ani solidnych podstaw teoretycznych, ale aktywnie się rozwija.
Badacze stosujący analizę onchain wykorzystują zestaw podstawowych metryk związanych z adresami i posiadaczami kryptowalut, transakcjami i prowizjami sieciowymi.
Jedną z popularnych metryk jest liczba aktywnych użytkowników, którą definiuje się jako osoby, które dokonały przynajmniej jednego przelewu w danym okresie czasu. Jeśli kryptowaluta odnotowała wzrost liczby aktywnych adresów i transakcji, może to być znak, że jej cena wkrótce wzrośnie.
Blockchain może wykazywać także inne oznaki tego trendu. Przykładowo, wzrost udziału inwestorów długoterminowych wśród wszystkich posiadaczy monet, czyli tych, którzy przez dłuższy czas nie ruszali swoich środków, wskazuje na byczy sentyment.
Dzięki analizie onchain, przedsiębiorca lub inwestor może nie tylko ulepszyć swoją własną strategię handlową, ale także lepiej dostrzegać przyszłe ruchy rynkowe.
Jednym z podstawowych wskaźników onchain jest tzw. Hodl Waves (HODL Waves): adresy w sieci kryptowalutowej są podzielone na kilka grup na podstawie ich aktywności i przedstawiają zmianę udziału każdej grupy na osi czasu. Fale Hodl pokazują, czy traderzy oczekują wzrostu ceny monety, czy też pozbywają się jej w oczekiwaniu na spadek.
Eksperci mówią, że nie należy wyciągać wniosków wyłącznie na podstawie metryk lub wskaźników onchain: należy również zrozumieć kontekst konkretnej kryptowaluty. Na przykład wysoki udział długoterminowych posiadaczy kryptowalut może wynikać raczej z uwarunkowań vestingu dla dużych inwestorów niż z oczekiwań.
Inną popularną metryką onchain jest udział koncentracji kryptowalut - pokazuje on procentowy udział największych adresów w całkowitym obrocie monet. Dzięki temu możliwe jest określenie dominacji "wielorybów".
Wielu analityków monitoruje aktywność głównych posiadaczy danej kryptowaluty, których działania, w zależności od kontekstu, mogą dostarczyć dodatkowych argumentów dla danej prognozy. Szczególnie duże transakcje są śledzone i tweetowane przez Whale Alert.
Oprócz handlu i inwestowania, analiza onchain jest również wykorzystywana do egzekwowania przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML), czyli do wykrywania skradzionych kryptowalut.
Wszelkie firmy i aplikacje, które wykorzystują adresy blockchain do przyjmowania płatności - takie jak giełdy kryptowalut - są zobowiązane do filtrowania transakcji przychodzących od użytkowników pod kątem "brudnych" aktywów. Usługi takie świadczone są przez wyspecjalizowane serwisy, np. Chainalysis czy Crystal.
Takie programy automatycznie sprawdzają wszystkie przychodzące przelewy i dzięki otwartości danych blockchaina znajdują wśród nich powiązane z przestępstwami. Procedury KYC i należytej staranności wobec klienta (CDD/EDD) pozwalają na identyfikację przestępców i ich wspólników.
Obecnie istnieje kilka popularnych platform, które zapewniają narzędzia analityczne onchain, takie jak interfejsy API i wizualizacja danych blockchaina: