Czym jest agregator DeFi i jak działa?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 czerwca 2023
ikona autora biały
agregatory defi

Świat DeFi jest pełen niesamowitych możliwości. Istnieją zdecentralizowane giełdy, różne protokoły pożyczkowe i oczywiście platformy oferujące różne formy dodatkowego zarobki z kryptowalut, czy to w formie stakingu, wydobywania płynności czy zaawansowanego yield farmingu. Wiele z nich jest zorientowanych na różne sieci, a ponieważ ich poziom wykorzystania jest dyktowany przede wszystkim przez społeczność. Różnią się one również pod względem tego, jakie projekty oferują i w jakim stopniu. W związku z tym wahania potencjalnego APY lub APR różnią się zarówno między różnymi protokołami, jak i nawet w ciągu kilku dni na jednym protokole.

Wśród setek projektów DeFi, w których APY za stakowanie ulubionego tokena jest inne każdego ranka, poruszanie się jest prawie niemożliwe dla zwykłego śmiertelnika. A kiedy już uda się to zrobić w rozsądnym stopniu, następnego ranka można zacząć wszystko od nowa ze względu na stale zmieniające się oprocentowanie. Właśnie dlatego powstała zupełnie nowa kategoria projektów DeFi - agregatory DeFI. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się im bliżej i wyjaśnimy ich wady i zalety.

Czym jest agregator DeFi?

Agregator DeFi to projekt w świecie zdecentralizowanych finansów, za pomocą którego można dodatkowo zwiększyć i zautomatyzować zarabianiekryptowalut na innych protokołach DeFi. Pozwoli to na przykład zautomatyzować dostarczanie płynności w pulach płynności giełdy i kontynuować gromadzenie zarobionych tokenów LP, nawet w innym projekcie, aby jeszcze bardziej zwiększyć zarobione nagrody. Reinwestowanie nagród jest również częścią tych strategii.

Wszystkie te kroki zwykle wykonywane są automatycznie za pomocą inteligentnych kontraktów - rodzaju programów istniejących bezpośrednio w blockchainie. Na przykład Yearn Finance, jeden z najbardziej znanych agregatorów DeFi, obsługiwał ponad 250 skarbców w swoim czasie istnienia. O skarbcu można myśleć jak o koncie oszczędnościowym w banku, ale z tą różnicą, że jest to w pełni niezależny i całkowicie przejrzysty zapis na blockchainie.

Z pewnością opracowanie, przetestowanie i ciągłe aktualizowanie działającej strategii yield farmingu zajmuje dużo czasu. Jeśli zdecydujesz się na korzystanie ze skarbców w Yearn Finance lub innym agregatorze DeFi, zaoszczędzisz ten czas, ponieważ skorzystasz z gotowych strategii, które grupa doświadczonych traderów kryptowalut i yield farmerów już wymyśliła przed tobą.

Kolejną ważną zaletą jest łączenie lub masowe inwestowanie środków klientów. To właśnie dzięki temu agregatory często uzyskują wyższe nagrody, co oznacza lepszy wynik dla ciebie. Łącząc swoje środki z innymi inwestorami, często oszczędzasz również na opłatach.

Uwaga: opłaty za transakcje kryptowalutowe mogą w niektórych sieciach osiągać ogromne kwoty. Najbardziej cierpi na tym Ethereum, dla którego 30 USD za transakcję kryptowalutową nie jest niczym wyjątkowym w czasie hossy.

Jednak największą korzyścią (ale często paradoksalnie również największą wadą agregatorów zysków, jak wyjaśnimy poniżej) jest zaoszczędzony czas. Nie musisz już spędzać godzin na przeszukiwaniu stron internetowych uznanych lub wschodzących projektów DeFi, ponieważ agregator DeFi zmienia strategie w czasie rzeczywistym - możesz mieć pewność, że korzystasz z najlepszych aktualnych ofert na rynku. Ale tylko wtedy, gdy agregator działa zgodnie z oczekiwaniami.

Jakie są najbardziej znane agreagory DeFi?

Prawdopodobnie najbardziej znanym agregatorem DeFi, którego koncepcja została później przyjęta przez wiele innych projektów, jest Yearn Finance. Ale porozmawiamy również o projektach takich jak Autofarm, Beefy i Reaper Farm oraz o tym, jak często są One ze sobą powiązane.

Yearn Finance

Dzięki tokenowi zarządzania YFI, którego posiadacze wykorzystują do decydowania o przyszłym rozwoju platformy, Yearn Finance oferuje szereg opcji dodatkowego zarobku na posiadanych kryptowalutach. Projekt został założony przez dewelopera Andre Conje, znaną osobę w świecie kryptowalut i "ojca" DeFi.

Głównym produktem oferowanym przez Yearn Finance są tak zwane skarbce lub inteligentne kontrakty, w których można zdeponować określoną ilość kryptowalut. Skarbce te oferują dodatkowy zarobek dzięki wcześniej zdefiniowanym strategiom. Yearn Finance jest obecnie najbardziej powiązany ze zdecentralizowaną giełdą Curve Finance, dla której oferuje najwięcej skarbców, a także szereg innych produktów.

screen strony Curve 3crypto

Powyższy obrazek jest przykładem skarbca 3Crypto i jego tokena crv3crypto. Pula płynności w Curve Finance, która korzysta z tego skarbca, łączy USDT, WBTC i WETH. Jeśli użytkownik umieści swoje środki w tej puli, aby rozpocząć dostarczanie płynności, zostanie nagrodzony tokenem crv3crypto, który może następnie umieścić w skarbcu tutaj na Yearn Finance. W chwili pisania tego tekstu APY wspomnianej puli wynosi około 11%.

Inne produkty Yearn Finance obejmują yCRV i yBribe, z których oba są ponownie powiązane z giełdą Curve Finance. Pierwszy z nich oferuje optymalizację stakowania tokenów CRV za pośrednictwem syntetycznego instrumentu pochodnego st-yCRV, podczas gdy drugi, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu "przekupstwo", a dokładniej głosowanie nad tym, która pula na giełdzie Curve Finance otrzyma dodatkowy udział w nagrodach w tokenach CRV.

Beefy Finance

Kolejnym projektem jest agregator Beefy Finance. Jest to młodszy, ale znacznie bogatszy projekt, który łączy możliwości zarobku na wszystkich wiodących blockchainach, czy to Ethereum, czy BNB Chain, Polygon, czy nawet Arbitrum. Wśród obecnie najbardziej dochodowych pul ponownie znajdziemy pulę 3Crypto od Curve Finance, o której wspominaliśmy powyżej.

screen ze strony Beefy Finance

Jego APY konkuruje jednak z innymi możliwościami takich projektów jak Balancer, Thena, PancakeSwap czy Velodrome. Beefy jest zatem znacznie przyjaźniejszą platformą pod względem dostępnych możliwości niż wspomniany wcześniej i mocno dominujący Yearn Finance.

Jednak to, w czym Beefy Finance bezpośrednio się wyróżnia, to łatwość obsługi. Po kliknięciu w jedną z oferowanych strategii, użytkownikowi prezentowane są jej szczegóły - okno dialogowe do wprowadzenia niezbędnych tokenów, wykres z historycznymi zwrotami, rekomendowane ubezpieczenia DeFi, dla pul płynności ich szczegółowe informacje (np. udział każdego tokena) oraz oczywiście opis i wyjaśnienie samej strategii. Najciekawszy jest jednak wynik bezpieczeństwa, który Beefy Finance ustala dla każdej ze strategii. Wynik ten składa się z kilku kryteriów, których pomyślne spełnienie jest prezentowane użytkownikom.

Przykład oceny bezpieczeństwa na farmie SushiSwap

Poniższy obrazek przedstawia przykładowy opis indywidualnych cech strategii wykorzystującej pulę płynności ETH-USDC na SushiSwap. Strategia ta polega na wykorzystaniu tokenów dostawcy płynności (LP), które użytkownik otrzymuje po zablokowaniu równych udziałów ETH i USDC w puli płynności na farmie na SushiSwap.

Za farming użytkownik otrzymuje nagrody w postaci SUSHI, natywnego tokena użytkowego giełdy. Inteligentny kontrakt sprzedaje te tokeny i automatycznie kupuje ETH i USDC, które blokuje i za które otrzymuje dodatkowe tokeny LP. Blokuje je z powrotem na farmie. W ten sposób maksymalizuje zysk z yield farmingu na SushiSwap tak bardzo, jak to możliwe. Aby jeszcze bardziej zaoszczędzić użytkownikowi na opłatach, transakcja inteligentnego kontraktu łączy wszystkich użytkowników razem.

Według Beefy Finance strategia ta jest w większości bezpieczna - nie jest tak złożona jak inne strategie, jest używana od dłuższego czasu, wykorzystuje dość stabilne kryptowaluty o wysokiej kapitalizacji rynkowej i działa na audytowanej platformie ze zweryfikowanym inteligentnym kontraktem. Jedynym minusem jest nietrwała strata, tj. utrata wartości, gdy ceny kryptowalut się zmieniają, czego niestety nie można uniknąć w tej kombinacji tokenów.

oceny bezpieczeństwa strony Beefy Finance

Reaper Farm

Wspomnieliśmy już, że zdecydowana większość agregatorów zysków DeFi działa dokładnie tak samo i różni się jedynie możliwościami, jakie oferują swoim klientom. W rzeczywistości strategie yield są zwykle tworzone przez samych autorów projektów z pomocą społeczności, dlatego też różnią się one w zależności od projektu. Do tej pory omówiliśmy projekty zorientowane na większość najbardziej znanych sieci kryptowalutowych - są to na przykład wspomniane wcześniej Yearn Finance, Beefy, czy Autofarm, kolejna rezonująca nazwa, którą z pewnością zna każdy doświadczony yield farmer.

Ale są też projekty istniejące tylko w jednej sieci. Chociaż są one nieco trudniejsze w obsłudze, ponieważ użytkownik często musi mieć portfel kompatybilny z konkretną siecią projektu, może to być opłacalne, ponieważ w takich projektach często można znaleźć lepsze możliwości. Do takich projektów należą Yield Yak (Avalanche), Kamino Finance (Solana), Convex Finance (Ethereum) i Reaper Farm, który koncentruje się głównie na Phantom i ostatnio Optimism.

Reaper Farm agreguje możliwości zoptymalizowanego yield farmingu na różnych giełdach w sieciach Fantom i Optimism. Np. dla Fantom możemy znaleźć zagregowane możliwości dla 7 różnych zdecentralizowanych giełd.

grafika przedstawiająca kilka strategii Reaper Farm w sieci Fantom

Powyższy rysunek przedstawia kilka strategii Reaper Farm w sieci Fantom. Ponownie, jest to głównie automatyczne kumulowanie nagród za zapewnienie płynności różnym giełdom - tak więc inteligentny kontrakt Reaper Farm automatycznie zbiera nagrody w imieniu użytkownika i kupuje za nie więcej kryptowalut w celu reinwestycji. Zasada ta została w prosty sposób opisana na poniższej infografice Reaper Farm.

komiks Reaper Farm w sieci Fantom

Na co uważać?

Chociaż inwestowanie za pośrednictwem optymalizatorów zysków DeFi może być zarówno wygodne, jak i znacznie bardziej opłacalne, niż gdyby użytkownik miał samodzielnie farmować nagrody na samej giełdzie, otwiera to również miejsce na inne problemy. Inwestowanie w różne zdecentralizowane aplikacje, czy to zdecentralizowane giełdy, czy protokoły pożyczkowe, już samo w sobie jest dość ryzykowne.

Zawsze istnieje ryzyko oszustwa w każdym projekcie - jest to część minimalnej ogólnej regulacji, którą ma DeFi, i jest to prawdziwe zwlaszcaa w przypadku młodych i mniej znanych projektów. Jednak nawet jeśli ich założyciele zamierzają wszystko poprawnie, nadal są tylko ludźmi i mogą popełniać błędy. Dlatego też nierzadko zdarza się, że z czasem popełniany jest błąd w kodzie smart kontraktów giełdy. giełdy. Czasami może to mieć absolutnie katastrofalne konsekwencje - może np. otworzyć drzwi hakerom.

Agregatory DeFi nie minimalizują tego ryzyka, wręcz przeciwnie, zwiększają je, ponieważ działają jako pośrednicy między użytkownikami a samymi projektami DeFi. Z cynicznego punktu widzenia jest to kolejne miejsce, w którym sprawy mogą pójść nie tak jak trzeba. Oznacza to, że podobnie poważna wada może wystąpić w smart kontraktach agragatora. Równie dobrze moglibyśmy dyskutować o potencjalnej zmowie ich autorów.

Ostatnim potencjalnym ryzykiem jest również źle zaprojektowana strategia inwestycyjna. Jak już wspomnieliśmy, strategie w agragatorach DeFi są również tworzone w całości przez zwykłych ludzi. Sprawdź więc nie tylko sam agragator, ale także to, jak faktycznie on działa i jaką strategię przyjmuje.

Podsumowanie

Jeśli wypróbowałeś już kilka strategii yield farmingu, będziesz wiedział, jak zmienne jest to środowisko i jak czasochłonne jest nadążanie za wszystkimi trendami DeFi i nie przegapienie znaczących okazji. W końcu wydobywanie płynności na ulubionej parze może nie być tak opłacalne na jednej giełdzie w ciągu miesiąca, jak na innej.

Ale nawet w tej dziedzinie projektów DeFi trzeba trochę poszukać. Obecnie istnieją dosłownie dziesiątki agregatorów - bez wątpienia znajdziesz co najmniej tuzin w każdej z najbardziej znanych sieci. Pomimo faktu, że większość z nich działa dokładnie w ten sam sposób, każdy z nich może oferować inne możliwości - niestety, po raz kolejny natrafiamy na ten sam problem, co może być nieco kłopotliwe.

W dzisiejszym artykule omówiliśmy kilka dobrze znanych i sprawdzonych agreagatorówDeFi. Jeśli chcesz wybrać z bardziej szczegółowej listy, możemy polecić na przykład spis na alchemy.com. Niezależnie jednak od tego, na jaki agragator DeFi się zdecydujesz, zawsze podchodź do niego w taki sam sposób, jak do każdej innej okazji inwestycyjnej - dokładnie zbadaj projekt.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

Jak przelewać kryptowaluty i Bitcoina?

Kupiłeś krypto, ich cena wzrosła, a ty zarobiłeś pieniądze. Aktywa znajdują się jednak w Twoim prywatnym portfelu. Aby zrealizować zyski będziesz musiał wysłać te kryptowaluty na giełdę. Jak to zrobić? Jak przelewać kryptowaluty i Bitcoina? W dzisiejszym artykule przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku! Tak więc, zaczynajmy! Przelewanie kryptowalut na giełdę Jak już […]

Najlepsze tanie kryptowaluty z potencjałem na 2023 rok

Obecnie na rynku istnieją już dziesiątki tysięcy kryptowalut, a każdego dnia kolejne wyrastają jak grzyby po deszczu. Bitcoin nie kosztuje już paru centów, lecz dziesiątki tysięcy dolarów. Dla wielu osób jest więc za drogi, aby zaoferować duży potencjał zysku. W jakie kryptowaluty warto więc zainwestować? Jakie są najlepsze tanie kryptowaluty z potencjałem na 2023 rok? […]

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty i Bitcoina? (2023)

Jeżeli tutaj trafiłeś, to zakładam, że jesteś początkującym jeśli chodzi o świat kryptowalut. Zapewne zastanawiasz się więc: jak inwestować w kryptowaluty i Bitcoina? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie jak najbardziej kompleksowo. Poruszymy takie kwestie jak: gdzie inwestować w Bitcoina, jak zacząć krok po kroku, jak analizować rynek, na co uważać. Oprócz […]

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

Binance czy Zonda - Porównanie giełd kryptowalut

Na Polskim rynku królują dwie giełdy kryptowalut - Binance i Zonda. Pierwsza z nich jest największą giełdą kryptowalut na świecie i oferuje ogromny ekosystem produktów. Zonda to mniej skomplikowana platforma, która jest najlepszą bramką wejścia i wyjścia z rynku do polskich złotówek. Ale która jest lepsza? Binance czy Zonda? Nasze porównanie giełd kryptowalut postara się […]

Inwestowanie małych kwot w kryptowaluty. Czy się oplaca?

Inwestowanie w kryptowaluty ma bardzo konkretną zaletę: można w nie inwestować nawet małe kwoty. Oznacza to, że z rynkiem tym może zapoznać się niemal każdy - nie ma przy tym znaczenia zasobność portfela. Ale czy inwestowanie małych kwot w kryptowaluty ma sens? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie! Inwestowanie niewielkich kwot w Bitcoin […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram