Czy ujemna stopa procentowa jest powodem braku stablecoina euro? Wszystko o EUROC od Circle

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 6 lipca 2022
ikona autora biały
euro stablecoin

Istnieje wiele stablecoinów, które obiecują być cyfrowym wariantem dolara amerykańskiego. Niewiele jest jednak stablecoinów, które odzwierciedlają wartość euro. Zdaniem Jonasa Grossa z Etonec, wynika to z faktu, że w niemal całej Europie stopy procentowe są ujemne. Mimo to firma Circle odważyła się uruchomić stablecoin powiązany z euro. Niestety, póki co będzie on dostępny tylko w USA.

USDC w stosunku do Euro

Nazwa Circle może nie brzmieć znajomo, ale zapewne zetknąłeś się z stablecoinem tej firmy - USDC. Istnieje on od lat i jest najpopularniejszą stabilną walutą na rynku kryptowalut po Tetherze (USDT). Euro jest obecnie na najniższym poziomie od 20 lat w stosunku do dolara. Oznacza to, że z perspektywy Europejczyka wymiana euro na USDC jest opłacalna.

Poniżej przedstawiamy kurs USDC wyrażony w euro. Od początku 2021 roku wartość wzrosła tak bardzo, że wydaje się kwestią czasu, kiedy jeden dolar będzie wart jedno euro.

usd do euro

Na razie tylko w Stanach Zjednoczonych

30 czerwca firma Circle wprowadziła na rynek swoją monetę euro - EUROC. Jest on zarządzany przez amerykański bank Silvergate, co jest konieczne, aby stablecoin miał zawsze tę samą wartość. W końcu użytkownicy muszą mieć możliwość wymiany EUROC na prawdziwe euro w każdej sytuacji.

Na razie EUROC wydaje się być dostępny tylko dla niszowej grupy odbiorców, ponieważ Circle nie oferuje jeszcze tej waluty poza USA. Aby wyjść na szerszy rynek, firma musi najpierw uzyskać wszystkie odpowiednie licencje.

To odróżnia Circle od, na przykład, Tethera i upadłej Terry. Spółka ta nie zrobi nic, jeśli nie będzie miała zgody prawnej. Co więcej, jej rezerwy są w pełni transparentne.

Circle nie będzie bezpośrednio zwracać się do klientów spoza Stanów Zjednoczonych, dopóki nie uzyska odpowiednich licencji w tych jurysdykcjach.

Na stronie internetowej Circle czytamy, że standardy nowego stablecoina będą zgodne z amerykańskimi normami regulacyjnymi obowiązującymi największe firmy fintechowe i płatnicze, takie jak PayPal, Stripe, Square i Vemo.

Ujemne stopy procentowe, a euro strablecoin

W topce rankingów kryptowalut znajduje się kilka stablecoinów. Wszystkie one są jednak oparte na dolarze. Dlaczego nie ma tam stablecoina euro? Według Jonasa Grossa, szefa działu aktywów cyfrowych i walut w Etonec, głównym powodem były negatywne stopy procentowe w Europie.

Oparte na fiatach euro stablecoiny wykorzystują pieniądze zebrane od użytkowników, aby zainwestować w obligacje rządowe lub umieścić te pieniądze na koncie bankowym. Dla obu wariantów stopa procentowa od dłuższego czasu jest ujemna. Nie opłacało się więc emitować stabilnej waluty euro opartej na fiatach. Wraz ze wzrostem stóp procentowych, model biznesowy stojący za stablecoinami staje się bardziej obiecujący.

Rozporządzenie europejskie

Ponadto nasz parlament europejski również nie jest zbyt klarowny. Nie zajęli jeszcze oficjalnego stanowiska w sprawie stablecoinów i nie wydali w tej sprawie wytycznych dla krajów członkowskich. Według Maximiliana Forstera z powodem, dla którego nie powstał euro stablecoin jest właśnie niepewność.

Ze względu na niepewność regulacyjną i publikację MiCA w UE, kilka firm i startupów w Europie waha się, aby zbudować stablecoin lub w szczególności taki powiązany z euro.

Unijni regulatorzy osiągnęli jednak niedawno porozumienie w sprawie MiCA. Zgodnie z ustawą, duże stablecoiny będą podlegały rygorom i limitowi 200 mln euro transakcji dziennie.

Europoseł Ernest Urtasun zauważył na Twitterze, że rezerwy stablecoinów muszą być "prawnie i operacyjnie oddzielone i odizolowane" oraz "w pełni chronione w przypadku niewypłacalności".

Wracając do USDC i rynku stablecoinów. Wraz z upadkiem Terry oraz problemami firm Celsius, 3AC i BlockFi pojawiły się pytania o to, czy Circle posiada odpowiednie rezerwy.

Czy Circle posiada odpowiednie rezerwy?

Jeremy Allaire, CEO Circle, udzielił wyjaśnień na Twitterze. Powiedział, że to "zrozumiałe, dlaczego niektórzy użytkownicy mają paranoje". Dodał, że Circle posiada odpowiednie rezerwy, aby przetrwać obecny kryzyk i zapobiec próbom destabilizacji USDC.

Circle jest w najsilniejszej pozycji w historii pod względem finansowym i będziemy nadal zwiększać naszą przejrzystość.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]

Kryptowaluty AI: Po co nam one i jakie niosą ryzyko?

Chatbot ChatGPT pojawił się pod koniec 2022 roku i stał się najszybciej rozwijającą się usługą w historii. Zaledwie dwa miesiące po jego uruchomieniu liczba użytkowników narzędzia osiągnęła 100 milionów. Podniecenie wokół aplikacji internetowych opartych na sieciach neuronowych nie mogło nie wpłynąć na branżę kryptowalutową - pojawiło się wiele tokenów związanych ze sztuczną inteligencją (przynajmniej według […]

Aktualizacja Shanghai wdrożona w sieci testowej

Walidatorzy Ethereum są teraz o krok od możliwości odłączenia swojego Ethereum od Beacon Chain. Hard fork Shapella został wykonany w sieci testowej Goerli - ostatnim testowym uruchomieniu przed tym, jak walidatorzy Ethereum będą mogli wypłacić swoje Ethereum z Beacon Chain. Pojawiły się jednak problemy z hard forkiem. Programista Ethereum Tim Beiko zauważył, że podczas gdy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram