Czy ujemna stopa procentowa jest powodem braku stablecoina euro? Wszystko o EUROC od Circle

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 6 lipca 2022
ikona autora biały
euro stablecoin

Istnieje wiele stablecoinów, które obiecują być cyfrowym wariantem dolara amerykańskiego. Niewiele jest jednak stablecoinów, które odzwierciedlają wartość euro. Zdaniem Jonasa Grossa z Etonec, wynika to z faktu, że w niemal całej Europie stopy procentowe są ujemne. Mimo to firma Circle odważyła się uruchomić stablecoin powiązany z euro. Niestety, póki co będzie on dostępny tylko w USA.

USDC w stosunku do Euro

Nazwa Circle może nie brzmieć znajomo, ale zapewne zetknąłeś się z stablecoinem tej firmy - USDC. Istnieje on od lat i jest najpopularniejszą stabilną walutą na rynku kryptowalut po Tetherze (USDT). Euro jest obecnie na najniższym poziomie od 20 lat w stosunku do dolara. Oznacza to, że z perspektywy Europejczyka wymiana euro na USDC jest opłacalna.

Poniżej przedstawiamy kurs USDC wyrażony w euro. Od początku 2021 roku wartość wzrosła tak bardzo, że wydaje się kwestią czasu, kiedy jeden dolar będzie wart jedno euro.

usd do euro

Na razie tylko w Stanach Zjednoczonych

30 czerwca firma Circle wprowadziła na rynek swoją monetę euro - EUROC. Jest on zarządzany przez amerykański bank Silvergate, co jest konieczne, aby stablecoin miał zawsze tę samą wartość. W końcu użytkownicy muszą mieć możliwość wymiany EUROC na prawdziwe euro w każdej sytuacji.

Na razie EUROC wydaje się być dostępny tylko dla niszowej grupy odbiorców, ponieważ Circle nie oferuje jeszcze tej waluty poza USA. Aby wyjść na szerszy rynek, firma musi najpierw uzyskać wszystkie odpowiednie licencje.

To odróżnia Circle od, na przykład, Tethera i upadłej Terry. Spółka ta nie zrobi nic, jeśli nie będzie miała zgody prawnej. Co więcej, jej rezerwy są w pełni transparentne.

Circle nie będzie bezpośrednio zwracać się do klientów spoza Stanów Zjednoczonych, dopóki nie uzyska odpowiednich licencji w tych jurysdykcjach.

Na stronie internetowej Circle czytamy, że standardy nowego stablecoina będą zgodne z amerykańskimi normami regulacyjnymi obowiązującymi największe firmy fintechowe i płatnicze, takie jak PayPal, Stripe, Square i Vemo.

Ujemne stopy procentowe, a euro strablecoin

W topce rankingów kryptowalut znajduje się kilka stablecoinów. Wszystkie one są jednak oparte na dolarze. Dlaczego nie ma tam stablecoina euro? Według Jonasa Grossa, szefa działu aktywów cyfrowych i walut w Etonec, głównym powodem były negatywne stopy procentowe w Europie.

Oparte na fiatach euro stablecoiny wykorzystują pieniądze zebrane od użytkowników, aby zainwestować w obligacje rządowe lub umieścić te pieniądze na koncie bankowym. Dla obu wariantów stopa procentowa od dłuższego czasu jest ujemna. Nie opłacało się więc emitować stabilnej waluty euro opartej na fiatach. Wraz ze wzrostem stóp procentowych, model biznesowy stojący za stablecoinami staje się bardziej obiecujący.

Rozporządzenie europejskie

Ponadto nasz parlament europejski również nie jest zbyt klarowny. Nie zajęli jeszcze oficjalnego stanowiska w sprawie stablecoinów i nie wydali w tej sprawie wytycznych dla krajów członkowskich. Według Maximiliana Forstera z powodem, dla którego nie powstał euro stablecoin jest właśnie niepewność.

Ze względu na niepewność regulacyjną i publikację MiCA w UE, kilka firm i startupów w Europie waha się, aby zbudować stablecoin lub w szczególności taki powiązany z euro.

Unijni regulatorzy osiągnęli jednak niedawno porozumienie w sprawie MiCA. Zgodnie z ustawą, duże stablecoiny będą podlegały rygorom i limitowi 200 mln euro transakcji dziennie.

Europoseł Ernest Urtasun zauważył na Twitterze, że rezerwy stablecoinów muszą być "prawnie i operacyjnie oddzielone i odizolowane" oraz "w pełni chronione w przypadku niewypłacalności".

Wracając do USDC i rynku stablecoinów. Wraz z upadkiem Terry oraz problemami firm Celsius, 3AC i BlockFi pojawiły się pytania o to, czy Circle posiada odpowiednie rezerwy.

Czy Circle posiada odpowiednie rezerwy?

Jeremy Allaire, CEO Circle, udzielił wyjaśnień na Twitterze. Powiedział, że to "zrozumiałe, dlaczego niektórzy użytkownicy mają paranoje". Dodał, że Circle posiada odpowiednie rezerwy, aby przetrwać obecny kryzyk i zapobiec próbom destabilizacji USDC.

Circle jest w najsilniejszej pozycji w historii pod względem finansowym i będziemy nadal zwiększać naszą przejrzystość.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada). "Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele […]

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]

Tether zapewnia, że nie ma ryzyka ze strony USDT na Solanie

Największy na świecie emitent stablecoinów, Tether, zapewnił, że nie ma żadnych zagrożeń ze strony USDT w sieci Solana. 18 listopada Tether wydał oświadczenie, że USDT emitowany w Alamedzie był bezpieczny względem wszelkich wypadków zarażenia ze strony upadłej giełdy FTX. Według raportu przejrzystości Tethera, Solana jest trzecią co do wielkości siecią dla stablecoina po Tron i […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram