Czy ujemna stopa procentowa jest powodem braku stablecoina euro? Wszystko o EUROC od Circle

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 6 lipca 2022
ikona autora biały
euro stablecoin

Istnieje wiele stablecoinów, które obiecują być cyfrowym wariantem dolara amerykańskiego. Niewiele jest jednak stablecoinów, które odzwierciedlają wartość euro. Zdaniem Jonasa Grossa z Etonec, wynika to z faktu, że w niemal całej Europie stopy procentowe są ujemne. Mimo to firma Circle odważyła się uruchomić stablecoin powiązany z euro. Niestety, póki co będzie on dostępny tylko w USA.

USDC w stosunku do Euro

Nazwa Circle może nie brzmieć znajomo, ale zapewne zetknąłeś się z stablecoinem tej firmy - USDC. Istnieje on od lat i jest najpopularniejszą stabilną walutą na rynku kryptowalut po Tetherze (USDT). Euro jest obecnie na najniższym poziomie od 20 lat w stosunku do dolara. Oznacza to, że z perspektywy Europejczyka wymiana euro na USDC jest opłacalna.

Poniżej przedstawiamy kurs USDC wyrażony w euro. Od początku 2021 roku wartość wzrosła tak bardzo, że wydaje się kwestią czasu, kiedy jeden dolar będzie wart jedno euro.

usd do euro

Na razie tylko w Stanach Zjednoczonych

30 czerwca firma Circle wprowadziła na rynek swoją monetę euro - EUROC. Jest on zarządzany przez amerykański bank Silvergate, co jest konieczne, aby stablecoin miał zawsze tę samą wartość. W końcu użytkownicy muszą mieć możliwość wymiany EUROC na prawdziwe euro w każdej sytuacji.

Na razie EUROC wydaje się być dostępny tylko dla niszowej grupy odbiorców, ponieważ Circle nie oferuje jeszcze tej waluty poza USA. Aby wyjść na szerszy rynek, firma musi najpierw uzyskać wszystkie odpowiednie licencje.

To odróżnia Circle od, na przykład, Tethera i upadłej Terry. Spółka ta nie zrobi nic, jeśli nie będzie miała zgody prawnej. Co więcej, jej rezerwy są w pełni transparentne.

Circle nie będzie bezpośrednio zwracać się do klientów spoza Stanów Zjednoczonych, dopóki nie uzyska odpowiednich licencji w tych jurysdykcjach.

Na stronie internetowej Circle czytamy, że standardy nowego stablecoina będą zgodne z amerykańskimi normami regulacyjnymi obowiązującymi największe firmy fintechowe i płatnicze, takie jak PayPal, Stripe, Square i Vemo.

Ujemne stopy procentowe, a euro strablecoin

W topce rankingów kryptowalut znajduje się kilka stablecoinów. Wszystkie one są jednak oparte na dolarze. Dlaczego nie ma tam stablecoina euro? Według Jonasa Grossa, szefa działu aktywów cyfrowych i walut w Etonec, głównym powodem były negatywne stopy procentowe w Europie.

Oparte na fiatach euro stablecoiny wykorzystują pieniądze zebrane od użytkowników, aby zainwestować w obligacje rządowe lub umieścić te pieniądze na koncie bankowym. Dla obu wariantów stopa procentowa od dłuższego czasu jest ujemna. Nie opłacało się więc emitować stabilnej waluty euro opartej na fiatach. Wraz ze wzrostem stóp procentowych, model biznesowy stojący za stablecoinami staje się bardziej obiecujący.

Rozporządzenie europejskie

Ponadto nasz parlament europejski również nie jest zbyt klarowny. Nie zajęli jeszcze oficjalnego stanowiska w sprawie stablecoinów i nie wydali w tej sprawie wytycznych dla krajów członkowskich. Według Maximiliana Forstera z powodem, dla którego nie powstał euro stablecoin jest właśnie niepewność.

Ze względu na niepewność regulacyjną i publikację MiCA w UE, kilka firm i startupów w Europie waha się, aby zbudować stablecoin lub w szczególności taki powiązany z euro.

Unijni regulatorzy osiągnęli jednak niedawno porozumienie w sprawie MiCA. Zgodnie z ustawą, duże stablecoiny będą podlegały rygorom i limitowi 200 mln euro transakcji dziennie.

Europoseł Ernest Urtasun zauważył na Twitterze, że rezerwy stablecoinów muszą być "prawnie i operacyjnie oddzielone i odizolowane" oraz "w pełni chronione w przypadku niewypłacalności".

Wracając do USDC i rynku stablecoinów. Wraz z upadkiem Terry oraz problemami firm Celsius, 3AC i BlockFi pojawiły się pytania o to, czy Circle posiada odpowiednie rezerwy.

Czy Circle posiada odpowiednie rezerwy?

Jeremy Allaire, CEO Circle, udzielił wyjaśnień na Twitterze. Powiedział, że to "zrozumiałe, dlaczego niektórzy użytkownicy mają paranoje". Dodał, że Circle posiada odpowiednie rezerwy, aby przetrwać obecny kryzyk i zapobiec próbom destabilizacji USDC.

Circle jest w najsilniejszej pozycji w historii pod względem finansowym i będziemy nadal zwiększać naszą przejrzystość.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram