Czy Tesla może wpływać na rynek kryptowalut?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 28 lutego 2022
ikona autora biały
tesla kryptowaluty bitcoin

Tesla jest drugim co do wielkości przedsiębiorstwem na świecie pod względem ilości posiadanych Bitcoinów, zaraz za MicroStrategy.

Wartość Bitcoinów Tesli

Pod koniec 2021 roku Tesla twierdziła, że posiada BTC o wartości prawie 2 miliardów dolarów. W międzyczasie ich wartość jednak znacznie spadła.

Jego obecna cena w okolicach 40 000 USD może odpowiadać cenie jego zakupu, biorąc pod uwagę, że firma kupiła Bitcoin między końcem stycznia a początkiem lutego ubiegłego roku. Według niektórych założeń, średnia cena zakupu wynosiłaby około 35 000 $, a według innych około 40 000 $.

Czy Tesla sprzeda BTC?

W takim scenariuszu należy zadać dwa pytania: czy Tesla sprzeda swoje bitcoiny? A jeśli tak, to jaki to będzie miało wpływ na cenę?

Na pierwsze pytanie nie ma konkretnej odpowiedzi, ponieważ nikt nie zna prawdziwych strategii finansowych firmy.

Jednak biorąc pod uwagę, że zakup został dokonany z myślą o długoterminowych celach i biorąc pod uwagę, że obecna cena jest równa cenie zakupu, można założyć, że trudno będzie im przeprowadzić sprzedaż w krótkim okresie czasu.

Z drugiej strony, gdy w zeszłym roku pod koniec lipca cena spadła poniżej 30.000 dolarów, Tesla nie sprzedała żadnego ze swoich BTC, więc wydaje się mało prawdopodobne, że zrobi to teraz.

Jeśli jednak cena spadłaby jeszcze bardziej, prawdopodobieństwo, że pozbędzie się swojej inwestycji mogłoby wzrosnąć.

Możliwe jest jednak, że firma, jeżeli nie potrzebuje gotówki, rozważy sprzedaż części swoich Bitcoinów tylko w odwrotnym przypadku, tzn. tylko wtedy, gdy cena znacznie wzrośnie.

Jeżeli chodzi o wpływ na rynek, to jeżeli nagle dojdzie do dużej wyprzedaży, to z pewnością mogą być tego konsekwencje.

Wpływ decyzji Tesli na cenę Bitcoin

Należy jednak wziąć pod uwagę co najmniej dwa czynniki, które mogą znacznie zmienić rzeczywisty wpływ na cenę.

Pierwszym czynnikiem jest ilość zlikwidowanych BTC, ponieważ jeżeli nie byłoby ich dużo, to wpływ mógłby być bardzo ograniczony, o ile jakikolwiek. W przeszłości przeprowadzono już próbną sprzedaż na kwotę około dziesięciu milionów dolarów, a wpływ na cenę był bez znaczenia.

Drugim czynnikiem jest szybkość, z jaką sprzedane BTC zostałyby upłynnione. Gdyby wszystko odbyło się za jednym zamachem, wpływ byłby o wiele większy, niż na przykład sprzedaż w małych pakietach rozłożonych w dłuższym okresie czasu.

Ponieważ jednak wydaje się, że w najbliższym czasie Tesla nie zamierza zlikwidować tych pozycji, scenariusz ten należy traktować w tym momencie jako czysto teoretyczny. Faktem jest, że Elon Musk nie wydaje się już szczególnie zainteresowany Bitcoinem. Nie posiada on również absolutnej władzy w Tesli. Prawdopodobnie nie może więc podjąć decyzji o upłynnieniu wszystkich Bitcoinów będących w posiadaniu firmy.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Złoto na rekordowym poziomie. Czy Bitcoin może pójść w jego ślady?

Według różnych źródeł, złoto wybiło nowy rekord wszech czasów. Kilogram złota jest teraz wart 64.000 dolarów. Oznacza to, że inwestorzy szukają bezpiecznej przystani, w której mogliby trzymać wartość, w celu wyjścia z obecnego kryzysu bankowego. Czy Bitcoin może pójść w ślady złota? Złoto za 65 000 dolarów Poniższy wykres to cena złota i pokazuje wartość […]

Czy Microsoft buduje portfel Ethereum dla Edge?

Dobra wiadomość dla użytkowników Microsoft Edge, ponieważ trwają testy portfela Ethereum dla przeglądarki internetowej. Metamask dla Microsoftu Firma Microsoft rozwija coś, co nazywa "Crypto Wallet" dla Edge. Portfel ten pozwala użytkownikom przechowywać i handlować Etherem, a także tokenami na blockchainie Ethereum, podobnie jak popularny Metamask. Albacore odkrył to i podzielił się tym na Twitterze. Albacore […]

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram