Czy Tesla może wpływać na rynek kryptowalut?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 28 lutego 2022
ikona autora biały
tesla kryptowaluty bitcoin

Tesla jest drugim co do wielkości przedsiębiorstwem na świecie pod względem ilości posiadanych Bitcoinów, zaraz za MicroStrategy.

Wartość Bitcoinów Tesli

Pod koniec 2021 roku Tesla twierdziła, że posiada BTC o wartości prawie 2 miliardów dolarów. W międzyczasie ich wartość jednak znacznie spadła.

Jego obecna cena w okolicach 40 000 USD może odpowiadać cenie jego zakupu, biorąc pod uwagę, że firma kupiła Bitcoin między końcem stycznia a początkiem lutego ubiegłego roku. Według niektórych założeń, średnia cena zakupu wynosiłaby około 35 000 $, a według innych około 40 000 $.

Czy Tesla sprzeda BTC?

W takim scenariuszu należy zadać dwa pytania: czy Tesla sprzeda swoje bitcoiny? A jeśli tak, to jaki to będzie miało wpływ na cenę?

Na pierwsze pytanie nie ma konkretnej odpowiedzi, ponieważ nikt nie zna prawdziwych strategii finansowych firmy.

Jednak biorąc pod uwagę, że zakup został dokonany z myślą o długoterminowych celach i biorąc pod uwagę, że obecna cena jest równa cenie zakupu, można założyć, że trudno będzie im przeprowadzić sprzedaż w krótkim okresie czasu.

Z drugiej strony, gdy w zeszłym roku pod koniec lipca cena spadła poniżej 30.000 dolarów, Tesla nie sprzedała żadnego ze swoich BTC, więc wydaje się mało prawdopodobne, że zrobi to teraz.

Jeśli jednak cena spadłaby jeszcze bardziej, prawdopodobieństwo, że pozbędzie się swojej inwestycji mogłoby wzrosnąć.

Możliwe jest jednak, że firma, jeżeli nie potrzebuje gotówki, rozważy sprzedaż części swoich Bitcoinów tylko w odwrotnym przypadku, tzn. tylko wtedy, gdy cena znacznie wzrośnie.

Jeżeli chodzi o wpływ na rynek, to jeżeli nagle dojdzie do dużej wyprzedaży, to z pewnością mogą być tego konsekwencje.

Wpływ decyzji Tesli na cenę Bitcoin

Należy jednak wziąć pod uwagę co najmniej dwa czynniki, które mogą znacznie zmienić rzeczywisty wpływ na cenę.

Pierwszym czynnikiem jest ilość zlikwidowanych BTC, ponieważ jeżeli nie byłoby ich dużo, to wpływ mógłby być bardzo ograniczony, o ile jakikolwiek. W przeszłości przeprowadzono już próbną sprzedaż na kwotę około dziesięciu milionów dolarów, a wpływ na cenę był bez znaczenia.

Drugim czynnikiem jest szybkość, z jaką sprzedane BTC zostałyby upłynnione. Gdyby wszystko odbyło się za jednym zamachem, wpływ byłby o wiele większy, niż na przykład sprzedaż w małych pakietach rozłożonych w dłuższym okresie czasu.

Ponieważ jednak wydaje się, że w najbliższym czasie Tesla nie zamierza zlikwidować tych pozycji, scenariusz ten należy traktować w tym momencie jako czysto teoretyczny. Faktem jest, że Elon Musk nie wydaje się już szczególnie zainteresowany Bitcoinem. Nie posiada on również absolutnej władzy w Tesli. Prawdopodobnie nie może więc podjąć decyzji o upłynnieniu wszystkich Bitcoinów będących w posiadaniu firmy.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada). "Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele […]

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]

Tether zapewnia, że nie ma ryzyka ze strony USDT na Solanie

Największy na świecie emitent stablecoinów, Tether, zapewnił, że nie ma żadnych zagrożeń ze strony USDT w sieci Solana. 18 listopada Tether wydał oświadczenie, że USDT emitowany w Alamedzie był bezpieczny względem wszelkich wypadków zarażenia ze strony upadłej giełdy FTX. Według raportu przejrzystości Tethera, Solana jest trzecią co do wielkości siecią dla stablecoina po Tron i […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram