Czy Tesla może wpływać na rynek kryptowalut?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 28 lutego 2022
ikona autora biały
tesla kryptowaluty bitcoin

Tesla jest drugim co do wielkości przedsiębiorstwem na świecie pod względem ilości posiadanych Bitcoinów, zaraz za MicroStrategy.

Wartość Bitcoinów Tesli

Pod koniec 2021 roku Tesla twierdziła, że posiada BTC o wartości prawie 2 miliardów dolarów. W międzyczasie ich wartość jednak znacznie spadła.

Jego obecna cena w okolicach 40 000 USD może odpowiadać cenie jego zakupu, biorąc pod uwagę, że firma kupiła Bitcoin między końcem stycznia a początkiem lutego ubiegłego roku. Według niektórych założeń, średnia cena zakupu wynosiłaby około 35 000 $, a według innych około 40 000 $.

Czy Tesla sprzeda BTC?

W takim scenariuszu należy zadać dwa pytania: czy Tesla sprzeda swoje bitcoiny? A jeśli tak, to jaki to będzie miało wpływ na cenę?

Na pierwsze pytanie nie ma konkretnej odpowiedzi, ponieważ nikt nie zna prawdziwych strategii finansowych firmy.

Jednak biorąc pod uwagę, że zakup został dokonany z myślą o długoterminowych celach i biorąc pod uwagę, że obecna cena jest równa cenie zakupu, można założyć, że trudno będzie im przeprowadzić sprzedaż w krótkim okresie czasu.

Z drugiej strony, gdy w zeszłym roku pod koniec lipca cena spadła poniżej 30.000 dolarów, Tesla nie sprzedała żadnego ze swoich BTC, więc wydaje się mało prawdopodobne, że zrobi to teraz.

Jeśli jednak cena spadłaby jeszcze bardziej, prawdopodobieństwo, że pozbędzie się swojej inwestycji mogłoby wzrosnąć.

Możliwe jest jednak, że firma, jeżeli nie potrzebuje gotówki, rozważy sprzedaż części swoich Bitcoinów tylko w odwrotnym przypadku, tzn. tylko wtedy, gdy cena znacznie wzrośnie.

Jeżeli chodzi o wpływ na rynek, to jeżeli nagle dojdzie do dużej wyprzedaży, to z pewnością mogą być tego konsekwencje.

Wpływ decyzji Tesli na cenę Bitcoin

Należy jednak wziąć pod uwagę co najmniej dwa czynniki, które mogą znacznie zmienić rzeczywisty wpływ na cenę.

Pierwszym czynnikiem jest ilość zlikwidowanych BTC, ponieważ jeżeli nie byłoby ich dużo, to wpływ mógłby być bardzo ograniczony, o ile jakikolwiek. W przeszłości przeprowadzono już próbną sprzedaż na kwotę około dziesięciu milionów dolarów, a wpływ na cenę był bez znaczenia.

Drugim czynnikiem jest szybkość, z jaką sprzedane BTC zostałyby upłynnione. Gdyby wszystko odbyło się za jednym zamachem, wpływ byłby o wiele większy, niż na przykład sprzedaż w małych pakietach rozłożonych w dłuższym okresie czasu.

Ponieważ jednak wydaje się, że w najbliższym czasie Tesla nie zamierza zlikwidować tych pozycji, scenariusz ten należy traktować w tym momencie jako czysto teoretyczny. Faktem jest, że Elon Musk nie wydaje się już szczególnie zainteresowany Bitcoinem. Nie posiada on również absolutnej władzy w Tesli. Prawdopodobnie nie może więc podjąć decyzji o upłynnieniu wszystkich Bitcoinów będących w posiadaniu firmy.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram