Czy kryptowaluty i Bitcoin to bańka?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 10 grudnia 2021
ikona autora biały
kryptowaluty bitcoin bańka

Od samego początku, ludzie nazywali kryptowaluty bańką. Powody, które podawali, były następujące: po pierwsze, kryptowaluty nie mogły być używane do zakupu codziennych rzeczy, po drugie, kryptowaluty były izolowane w społecznościach koderów, a po trzecie, nikt nie mógł w nie inwestować. Dlatego ludzie na początku doszli do wniosku, że nie mają one żadnej wartości.

Jednak gdy Bitcoin i Ethereum stały się bardziej popularne, szczególnie w 2020 r., rynek kryptowalut wzrósł i zaczęła do niego napływać masa nowych inwestorów. Stało się tak, ponieważ realna gospodarka doświadczała słabych fundamentów, rosnących cen i inflacji, które były spowodowane pandemią i późniejszymi reakcjami politycznymi. Ponadto, zarówno inwestorzy detaliczni, jak i instytucjonalni powoli zdali sobie sprawę z technologii i innowacyjnego potencjału kryjącego się za kryptowalutami opartymi na blockchainie i "odpornymi na inflację". W rezultacie ich wyceny gwałtownie wzrosły, a wielu początkujących inwestorów weszło w tę przestrzeń, co spowodowało efekt kuli śnieżnej.

Czy bańka kryptowalutowa pękła?

Szybki wzrost kryptowalut stworzył problem. Te nowe aktywa, których wielu inwestorów nie rozumiało do końca, przewyższały kapitały rynkowe firm z listy Fortune 500 i odnotowywały zyski rzędu tysięcy punktów procentowych. Działo się to w wielu przypadkach. Na przykład, w początkowym okresie, do grudnia 2017 r., Bitcoin osiągnął cenę 19 000 USD i kapitalizację rynkową ponad 300 miliardów USD. Jednak do kwietnia 2021 r., Bitcoin kosztował już 60 000 USD i osiągnął kamień milowy kapitalizacji rynkowej o wartości 1 biliona dolarów. W wyniku tak wysokich wzrostów w tak krótkich okresach czasu, rynki bezwzględnie się odwróciły. To z powrotem spowdowało, ze ludzie zaczęli myśleć o krypto jak o bańce.

Jednak kiedy rynek kryptowalutowy załamał się na początku 2018 r., był on czysto spekulacyjny. Tegoroczne załamanie było spowodowane presją polityki i nadmierną dźwignią finansową.

Co to jest bańka rynkowa?

Bańka rynkowa to cykl inwestycyjny lub gospodarczy, w którym ceny aktywów gwałtownie wzrastają poza zdrowe wartości rynkowe, a z powodu wybujałego zachowania rynku, następnie zmniejszają swoją wartość, często o dwucyfrowe punkty procentowe.

Istnieje wiele historycznych przykładów baniek rynkowych, które inwestorzy i ekonomiści powinni przeanalizować. Na przykład japońska "gospodarka bańkowa" w latach 80-tych, bańka na rynku dot-comów pod koniec lat 90-tych, bańka na rynku mieszkaniowym w USA w 2009 r. i bańka na rynku akcji w Chinach w 2015 r. Jednak obecnie najszerzej dyskutowane potencjalne przyszłe bańki rynkowe obejmują amerykański rynek akcji, chiński rynek mieszkaniowy i rynek kryptowalut.

Ponieważ bańki rynkowe mają tak drastyczne efekty, ważne jest, aby inwestorzy włożyli wysiłek w zrozumienie, czym jest bańka rynkowa i byli w stanie ją przewidzieć.

Bańki kryptowalutowe a bańki giełdowe

Bańka na rynku kryptowalut jest podobna do bańki na rynku akcji, gdzie ceny aktywów i wyceny rynkowe rosną w sposób niebotyczny, a następnie gwałtownie spadają. Ponieważ rynki kryptowalutowe są z założenia niestabilne, wielokrotnie dochodziło na nich do "pęknięć baniek" (patrz tabela poniżej).

Przykłady bańki na kryptowalutach
AktywoCzas wzrostu rynkuData pęknięcia bańkiProcentowy spadek
Bitcoin2016 – Grudzień 2017Luty - Marzec 201852%
BitcoinCzerwiec 2020 – Kwiecień 2021Kwiecień - Maj 202150%
Ethereum2017 – Styczeń 2018Luty - Marzec 201840%
EthereumCzerwiec 2020 – Kwiecień 2021Kwiecień - Maj 202150%
DogecoinKwiecień 2021 – Maj 2021Maj - Czerwiec 202163%

Czy kryptowaluty to bańka?

Zwolennicy i inwestorzy Bitcoina wskazują na użyteczność kryptowaluty jako waluty, korporacyjnego skarbca, zabezpieczenia przed inflacją oraz przechowywania wartości, które jest lepsze niż złoto. Te cztery propozycje wartości są dobrze uzasadnione jako teza inwestycyjna.

Ale co uzasadnia cenę Bitcoina i czy wykazuje ona sygnały krachu? Bańka kryptowalutowa to sytuacja, w której cena kryptowaluty przekracza jej realną wartość rynkową. Jednak w sytuacji, gdy realna gospodarka nadal się kurczy, a inflacja rośnie, wartość Bitcoina pozostaje istotna, a nawet się umocniła.

Ale nadal Bitcoin nie znajduje się w bilansach wielu firm, nie jest używany do kupna i sprzedaży codziennych przedmiotów konsumpcyjnych i nie jest mechanizmem transakcyjnym (ze względu na koszty). Niektórzy twierdzą nawet, że nigdy nie będzie środkiem wymiany, nie jest też realnym zabezpieczeniem przed inflacją.

Taki jest obecny stan debaty wokół kryptowalut i tego, czy będą one kolejną bańką. Jest to debata na temat prawdziwej wartości kryptowalut, na przykład Bitcoina.

Jednak w marcu 2020 r., kiedy giełda załamała się o 35%, Bitcoin spadł o 55%, a od czasu ożywienia na giełdzie cena Bitcoina skokowo przewyższyła wyniki giełdy. Jeśli konsumenci nadal będą wydawać, stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie, a zyski pozostaną silne, wtedy Bitcoin wzrośnie. Ale jeśli stopy procentowe wzrosną, jeśli osiągnięty zostanie szczyt zysków, a gospodarka się ochłodzi, wtedy może nastąpić korekta. Jednak fundamenty nie wskazują na to, aby w najblizszej przyszłości krypto bańka miała pęknąć. Cyfrowe aktywa bezapelacyjnie są tutaj po to, aby pozostać.

Podsumowanie

Bitcoin i inne kryptowaluty nie znikną znienacka. Zwłaszcza, że Bitcoin ugruntował się jako popularny mechanizm inwestycyjny zarówno dla inwestorów detalicznych, jak i instytucjonalnych. Ponadto, wraz z powstaniem DeFi, inne kryptowaluty, takie jak Ethereum i Solana, otworzyły drzwi do zdecentralizowanych finansów. Sektor ten urósł do rangi rynku o wartości 100 miliardów dolarów. Oprócz tego powstały też podsektory takie jak sztuka NFT, gry, metaverse, ubezpieczenia, pożyczki, zarządzanie aktywami i płatności. Bańki rynkowe rzadko są odosobnionymi wydarzeniami. Tak więc jeśli bańka pękłaby na rynku akcji lub kryptowalut, rozlałaby się na inne części gospodarki.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Fundusze Bitcoin i Ethereum notują największe odpływy od czasu krachu FTX

Instytucjonalni krypto inwestorzy stali się dużo bardziej konserwatywni po problemach z FTX. Niestety, nie wygląda na to, żeby to był to już koniec. Nowe badanie pokazuje, że te grube ryby wolą na razie wyjąć swoje pieniądze z rynku kryptowalut. Fundusze kryptowalutowe odnotowują duże odpływy Tak pisze CoinShares w swoim cotygodniowym raporcie badawczym. W zeszłym tygodniu […]

Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada). "Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele […]

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]
5 1 Głos
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram