Czy Bitcoin musi ewoluować? Wygląda na to, że tak

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 25 maja 2021
ikona autora biały
bitcoin ath krapilizacja

Rynek kryptowalut spadł ostatnio o prawie 23%. Spadki miały miejsce po tym, jak Tesla wycofała się z akceptacji BTC za zakup pojazdów elektrycznych. CEO Elon Musk opublikował też tweeta o problemie centralizacji kryptowalut.

Biorąc pod uwagę krwawą korektę, z którą mamy obecnie do czynienia, jasne jest, że rynek kryptowalutowy traktuje Elona Muska i Teslę bardzo poważnie. Pytanie brzmi, czy wrócimy do poprzednich szczytów i będziemy kontynuować passę byków, czy to już koniec tego cyklu?

Oddzielnie kryptowalut od Bitcoina

Biorąc pod uwagę opinię Elona, wydaje się, że szanse byłyby większe, gdyby ruchy całego rynku kryptowalut przestały korelować z BTC. Do tego jednak potrzebny jest nowy motor rynku. Istnieje wielu kandydatów, którzy mogliby spełnić się na tym stanowisku, ale o nich będzie mowa w dalszej części artykułu.

Bitcoin i inne łańcuchy proof-of-work (PoW) stwarzają mnóstwo problemów. Po pierwsze, większość z nich jest podatna na centralizację. Mimo to wielu zwolenników Bitcoina zawsze argumentuje, że jest to lepsza technologia.

Co ważne, Bitcoin jest pierwszą kryptowalutą, stąd też jest bardziej powszechnie akceptowany. To z kolei przekłada się na większą liczbę firm, organizacji i indywidualnych wielorybów mających interes w jego dominacji. Działa to w ten sam sposób, w jaki monopoliści naftowi mają zbyt wiele do stracenia, jeśli świat natychmiast przestawi się na bardziej zrównoważoną formę energii.

Dlaczego wydobycie BTC jest scentralizowane?

Po pierwsze, wymagania sprzętowe do wydobywania BTC stale rosną. Już teraz wzrosły do tego stopnia, że tylko kilka firm posiadających wystarczające zasoby, czyli duże kopalnie, mogą efektywnie tworzyć nowe bloki i uczestniczyć w gospodarce PoW. To czyni cały proces scentralizowanym.

Po drugie, sytuację pogarszają pule wydobywcze. Duzi górnicy łączą swoje zasoby, co pozwala im zjednoczyć się przy produkcji większości hash rate’u. Ma to ogromny wpływ na sieć i potęguje problem z centralizacją.

Na domiar złego, wydobycie BTC jest również scentralizowane geograficznie. Większość farm wydobywczych znajduje się bowiem w Chinach, na co Elon zwrócił uwagę w swoim tweecie. Artykuł opublikowany przez Fortune w dniu 20 kwietnia, który społeczność określiła jako FUD (fear, uncertainty, doubt), w rzeczywistości podkreślił naturalną słabość skupienia wydobycia BTC w Chinach.

Okazuje się, że powódź, która wystąpiła w jednej kopalni węgla w Xinjiang, spowodowała blackout w regionie, zmuszając jedną trzecią światowych węzłów Bitcoina do odłączenia się od sieci. Dalsze analizy potwierdziły również, że farmy wydobywcze zlokalizowane w Chinach ogółem są znacznie większe niż te w Xinjiang. To również budzi obawy o niebezpieczeństwa związane z wysokim stopniem centralizacji.

Ograniczenia PoW

Łańcuchy PoW takie jak Bitcoin oprócz problemów centralizacji mają też inne wady:

Ograniczona funkcjonalność

Bitcoin został zbudowany jedynie jako forma cyfrowej gotówki. Biorąc pod uwagę jego cechy i zawartość jego białej księgi możemy z pewną dozą pewności stwierdzić, że Satoshi budując BTC nie brał pod uwagę DeFi, i innych zastosowań wykraczających poza zakres płatności. Można powiedzieć, że łańcuchy PoW zaliczają się do blockchainów 1.0 – pierwszej generacji.

PoW jest w stanie utrzymać się, jeśli chodzi o płatności, ale jest wysoce nieefektywny, gdy jest używany w złożonych transakcjach, takich jak agregacja zysków DeFi, emisja NFT i wiele innych zastosowań.

Energochłonność

Sieci PoW są z natury zaprojektowane tak, aby zużywać duże ilości energii elektrycznej. Im większa sieć, tym większe zużycie. Jak powiedziałaby większość maksymalistów Bitcoina, “to jest cecha, a nie problem”. Niestety, ta “cecha” jest fatalna dla środowiska i czyni sieć podatną na centralizację.

Trudność skalowania

Przez kilka lat społeczność kryptowalutowa czekała, aż Bitcoin będzie w stanie obsłużyć ogromne zapotrzebowanie na globalne płatności peer-to-peer. Te wymagają jednak, aby sieć skalowała się co najmniej powyżej 4000 tps (obecna szczytowa prędkość Visy). Niestety, sieć jest w stanie przetworzyć jedynie około 7 tps.

Doprowadziło to do tego, że ludzie zaczęli gromadzić kryptowalutę zamiast używać jej jako środka płatności. To z kolei stało się główną przeszkodą w masowej adopcji. Co gorsza, media głównego nurtu również forsują narrację o “przechowywaniu wartości”, aby zachęcić do dalszego gromadzenia zasobów.

Alternatywne mechanizmy konsensusu

Przyjrzyjmy się innym możliwym mechanizmom konsensusu, które mogłyby zastąpić PoW, a także altcoinom, które potencjalnie mogłyby zastąpić BTC.

Proof-of-Stake (PoS)

Blockchainy PoS, takie jak Ethereum i Cardano, są o wiele razy bardziej wydajne niż sieci PoW, co czyni je lepszą alternatywą. Niestety, gdy urosną wystarczająco duże, nadal będą wymagać szerokiego pasma sieciowego, aby zsynchronizować się z całym blockchainem. Ponadto osoby prowadzące pełne węzły otrzymują niewielkie zyski, co zniechęca użytkowników do udziału w zabezpieczaniu sieci. To czyni ją podatną na ataki, ponieważ stakowana jest tylko niewielka część monet.

Delegated Proof-of-Stake (DPoS)

DPoS był uważany za rozwiązanie powyższego problemu poprzez umożliwienie stakerom delegowania swoich uprawnień do stakowania na innych. Jednakże, koncentruje on również władzę nad stakingiem w kilku pełnych węzłach, co również prowadzi do centralizacji. Widzieliśmy to już w przypadku Tron i Eos, i potencjalnie może się to zdarzyć też w przypadku Solana

Proof-of-Authority (PoA)

PoA jest nowym rodzajem algorytmu konsensusu, w którym walidatorzy sieci, którzy są zatwierdzonymi kontami, weryfikują transakcje i bloki w sieci blockchain. Każdy może zostać walidatorem pod warunkiem, że zdobędzie do tego prawo poprzez system reputacji.

Motywuje to walidatorów do podtrzymywania procesów transakcyjnych w celu zachowania reputacji, która jest związana z ich tożsamością. PoA jest generalnie bardziej wytrzymały niż PoS, co jest przede wszystkim powodem, dla którego Polkadot stał się jednym z najszybciej rozwijających się ekosystemów kryptowalutowych do tej pory.

Hybrydowe blockchainy

Hybrydowe blockchainy łączą w sobie wiele mechanizmów konsensusu, aby wykorzystać mocne strony każdego z nich i zniwelować ich słabości. Jednym z fenomenalnych przykładów hybrydowego blockchaina jest BTC Ultimatum (BTCU).

BTCU wykorzystuje nowatorski mechanizm konsensusu o nazwie Ultimatum PoS (UPoS), który opiera się na algorytmie Leased Proof of Stake (LPoS) połączonym z PoA. W tym systemie, LPoS będzie wykorzystywany do aspektu wydobywczego, podczas gdy PoA będzie wykorzystywany do zatwierdzania transakcji.

LPoS umożliwi demokrację on-chain i niskie koszty energii do obsługi sieci. PoA pozwoli sieci na skalowanie do 10 000 tps, co raz na zawsze rozwiąże dzisiejsze problemy ze skalowalnością.

Podsumowanie

Bitcoin i inne łańcuchy PoW okazały się nieoptymalne dla operacji na globalną skalę, podczas gdy standardowe łańcuchy PoS wydają się być pozbawione bezpieczeństwa. Hybrydowe blockchainy wydają się być najlepszą szansą na wyniesienie kryptowalut na scenę głównego i zasilenie przyszłych zdecentralizowanych ekosystemów. BTCU wydaje się być jednym z głównych kandydatów do urzeczywistnienia tego celu dzięki swojemu algorytmowi konsensusu UPoS.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Czym jest agregator DeFi i jak działa?

Świat DeFi jest pełen niesamowitych możliwości. Istnieją zdecentralizowane giełdy, różne protokoły pożyczkowe i oczywiście platformy oferujące różne formy dodatkowego zarobki z kryptowalut, czy to w formie stakingu, wydobywania płynności czy zaawansowanego yield farmingu. Wiele z nich jest zorientowanych na różne sieci, a ponieważ ich poziom wykorzystania jest dyktowany przede wszystkim przez społeczność. Różnią się one […]

Binance Coin (BNB)

Co to jest Binance Coin Binance Coin, znany również jako BNB, to kryptowaluta wyemitowana przez giełdę Binance. Jest to jedna z najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie. BNB początkowo opierał się na sieci Ethereum, ale z czasem przekształcił się w natywną walutę dedykowanego blockchaina Binance, zwanego Binance Chain. BNB został stworzony jako token umożliwiający korzystanie z […]

Czy warto kupić kartę graficzną po koparce kryptowalut?

Bbranża kryptowalut została dotknięta spadkiem Bitcoina, a następnie spadkiem Ethereum. To wszystko sprawiło, że wydobywanie GPU stało się nieopłacalne. W rezultacie rynek wtórny został zalany tanimi kartami graficznymi. Chociaż mogą one być o 50%, a nawet 70% tańsze niż w sklepach, należy dwa razy zastanowić się, czy warto kupować kartę graficzną po kopaniu kryptowalut. Praca […]

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Pozwala ona także inwestować w kryptowaluty. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Dużo taniej jest kupić cyfrowe aktywa na giełdzie, która pozwala w łatwy sposób wpłacić środki przez Revolut. Przykładem takiej platformy jest www.bybit.com lub www.binance.com. […]

Jak wypłacić Ethereum ze stakingu?

Na skutek aktywacji aktualizacji Shapella w sieci głównej Ethereum, użytkownicy otrzymali możliwość wycofania kryptowaluty ze stakingu. Ale jak to konkretnie zrobić? Czym jest staking Ethereum? Staking to sposób generowania pasywnego dochodu z monet w oparciu o algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) i jego warianty. Staking w prostym języku to udział w potwierdzaniu transakcji i produkcji nowych […]

Staking kryptowalut na Binance: Kompletny poradnik

W ciągu ostatnich kilku lat kryptowaluty naprawdę zawładnęły światem mainstreamu. NFT, giełdy kryptowalutowe i cały szereg różnych narzędzi związanych z kryptowalutami powstają jak grzyby po deszczu! W dzisiejszym poradniku skupimy się jednak na jednej z najciekawszych koncepcji, a mianowicie stakingu na giełdzie Binance. Jest to bowiem proces, który pozwala zarabiać kryptowaluty w sposób pasywny! Staking […]
5 1 Głos
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram