Czy Bitcoin (BTC) to "cyfrowe złoto"?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 20 lipca 2022
ikona autora biały
czy bitcoin to cyfrowe złoto

Bitcoin jest często określany jako "cyfrowe złoto". Jest to nawiązanie do jego właściwości jako magazynu wartości podobnego do fizycznego złota.

Nie ma jeszcze zgody co do tego, czy bitcoin jest aktywem zabezpieczającym czy spekulacyjnym. Niewielu inwestorów i instytucji lokuje kapitał w pierwotnej kryptowalucie, aby chronić się przed inflacją.

Badania korelacji pomiędzy bitcoinem a różnymi klasami aktywów pokazują, że zachowuje się on różnie w różnych sytuacjach rynkowych.

Co mają wspólnego bitcoin i złoto?

Satoshi Nakamoto traktował bitcoina jako pełnoprawny środek płatniczy, pozbawiony wad pieniądza fiat. Główną z nich jest inflacja, czyli stopniowa utrata realnej wartości wyrażonej w sile nabywczej.

Aby temu przeciwdziałać, w architekturę bitcoina wbudowane są następujące cechy:

  • Emisja jest ograniczona do 21 milionów BTC - Górnicy uzyskają ostatnią monetę jesienią 2140 roku.
  • Produkcja nowych monet maleje - W wyniku zaprogramowanego zdarzenia znanego jako halving, nagrody za wydobycie bitcoinów są zmniejszane o połowę mniej więcej co cztery lata.
  • Złoto ma podobne właściwości - Ponieważ jest to metal naturalny, jego rezerwy są ograniczone. I choć produkcja surowca rośnie, to nie nadąża za popytem. Coraz rzadziej znajdowane są też nowe złoża.

Wreszcie, podobnie jak w przypadku bitcoina, ludzkość dobrowolnie uznała złoto za cenne dobro, które niesie ze sobą wartość.

Czy złoto zawsze było aktywem ochronnym?

Istotne podobieństwo między bitcoinem a złotem polega na sposobie ich wykorzystania. Przez wiele lat złoto było nie tylko magazynem wartości, ale także środkiem płatniczym. To właśnie po jego zawartości w monetach oceniano ich wartość i nominał.

Pod koniec XIX wieku gospodarki krajów rozwiniętych ustanowiły tzw. standard złota. W ramach tego standardu rolę uniwersalnego ekwiwalentu pieniądza pełniło złoto, a państwo gwarantowało wartość pieniądza fiat poprzez własne zapasy tego metalu. Kraj, który emitował walutę gwarantował, że banknoty mogą być wymienione na określoną ilość złota.

W 1944 roku państwa zachodnie zawarły porozumienie Bretton Woods, zgodnie z którym waluty narodowe miały stały kurs w stosunku do dolara, który był powiązany z ceną złota. Uncja trojańska cennego metalu była wyceniana na 35 dolarów. Nowy system monetarny, choć zastąpił standard złota, nadal opierał się na cenie kruszcu.

W 1971 roku Stany Zjednoczone zrezygnowały ze stałego kursu dolara wobec złota, co sprawiło, że porozumienie Bretton Woods straciło sens. Od tego czasu stopy pieniądza fiat opierają się na podaży i popycie na wolnym rynku. Jednocześnie stała inflacja dolara, choć niska, stała się zjawiskiem regularnym.

Jednak od lat 80. do 2022 roku jej roczna wartość nie przekraczała 2%. Dolar, będąc pieniądzem, pozostaje również światową walutą rezerwową, czyli chętnie wykorzystywanym aktywem zabezpieczającym.

Złoto natomiast nie jest już używane do płatności, ale zachowało swoją wartość. Powodem tego jest jego zdolność do zachowania wartości: bodziec ekonomiczny działa przeciwko sprzedaży.

Dlaczego bitcoin nie jest uznawany za cyfrowe złoto?

Główną funkcją złota jako aktywa inwestycyjnego jest jego zdolność do utrzymania i wzrostu wartości w czasie kryzysów. Gdy w gospodarce trwa dłuższy okres recesji, inwestorzy sprzedają aktywa o wysokim stopniu ryzyka - do których należą na przykład akcje - i kupują środki służące zachowaniu wartości, w szczególności złoto.

Cena złota zaczęła rosnąć w 1972 roku, a szczyt osiągnęła w 1979 roku. Jednak przez następne 30 lat, metal szlachetny był notowany na mniej więcej tym samym poziomie.

Szczytową wartość z 1979 roku (około 680 dolarów za uncję trojańską) osiągnięto dopiero w 2007 roku. Następnie uderzył globalny kryzys finansowy, a do 2011 roku cena metalu wzrosła prawie trzykrotnie, przekraczając 1800 dolarów. Przez kolejne 8 lat aktywo traciło na wartości. Zaczęło z powrotem rosnąć dopiero w połowie 2019 roku. Pandemia koronawirusa pobudziła kurs złota i w sierpniu 2020 roku prawie osiągnął on 2000 dolarów.

bitcoin cyfrowe złoto
Kurs złota na przestrzeni lat

Według dowodów pozostawionych przez samego Satoshi Nakamoto, bitcoin powstał w odpowiedzi na kryzys z 2007 roku, który USA "ugasiły" masową dodatkową emisją dolarów. Od momentu uruchomienia głównej sieci kryptowalut, jej cena z roku na rok konsekwentnie wzrasta. Jednak w krótszych okresach czasu bitcoin jest aktywem zmiennym. To czyni go podobnym do aktywów wysokiego ryzyka.

Różni badacze wielokrotnie znajdowali korelację między bitcoinem a giełdą. W kwietniu 2022 roku firma Arcane Research stwierdziła, że ruch pierwotnej kryptowaluty był najbliższy akcjom spółek technologicznych, które są uważane za bardziej ryzykowny segment rynku akcji.

Kilka miesięcy wcześniej analitycy Goldman Sachs ostrzegali, że cena bitcoina jest zależna od czynników makroekonomicznych i że jego wartość może spaść w związku z zacieśnieniem polityki Fed. Dokładnie tak stało się później.

Według Bank of America, cena pierwotnej kryptowaluty jest skorelowana z rynkiem akcji od 2021 roku. Jako przykład badacze banku podali korelację z kluczowymi indeksami giełdowymi, S&P 500 i Nasdaq 100. Dlatego bitcoin nie jest aktywem o charakterze ochronnym - uważa bank.

Jakie są argumenty przemawiające za tezą o cyfrowym złocie?

Są też argumenty, które przemawiają za bitcoinem jako magazynem wartości.

Po pierwsze, o właściwościach ochronnych bitcoina mówili wybitni inwestorzy. Tezę "cyfrowego złota" poparł w 2021 roku amerykański finansista Ray Dalio, choć później zauważył, że BTC przegrywa ze złotem.

W kwietniu 2022 roku były szef BitMEX Arthur Hayes opiniował, że bitcoin stanie się w końcu aktywem ochronnym ze względu na politykę Fed i deprecjację dolara.

Po drugie, podczas kryzysu w 2020 roku pierwsza kryptowaluta korelowała głównie z metalem szlachetnym.

Po trzecie, bitcoin może zmieniać swoją korelację z różnymi klasami aktywów w zależności od warunków rynkowych. Pogląd, że wartość pierwszej kryptowaluty zaczyna odpowiadać zachowaniu ryzykownych aktywów podczas spadków rynkowych, wyraził w 2020 roku badacz The Block, Larry Cermak.

Kolejnym argumentem jest faktyczne wykorzystanie bitcoina jako cyfrowego złota. Mimo dużej zmienności, wiele dużych firm posiada już oszczędności w BTC. Jak podaje strona Bitcoin Treasuries, wśród nich są Tesla, Core Scientific i Square.

Jednym z głównych zwolenników bitcoina jako aktywa ochronnego jest CEO MicroStrategy - Michael Saylor. Jego firma posiada prawie 130 000 BTC.

Ponadto bitcoin jest już wykorzystywany w rezerwach rządowych. Od 2021 roku rząd Salwadoru kupuje bitcoina dla swojego skarbu państwa.

JPMorgan uważa, że bitcoin ma potencjał, aby stać się cyfrowym złotem ze względu na jego akceptację wśród inwestorów instytucjonalnych, ale zależność pierwszej kryptowaluty od inflacji powstrzymuje ją przed osiągnięciem tego celu.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

WalletConnect - Co to jest i jak używać?

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi. Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i […]

W jakie kryptowaluty inwestować? Nowe kryptowaluty 2023

Tematem naszego dzisiejszego przeglądu będą nowe kryptowaluty 2023. Jeśli myślisz, że krypto zima hamuje powstawanie nowych projektów to jesteś w błędzie. Na przykład Grin i Beam zostały uruchomione na początku 2019 roku. Wówczas to nie tylko sceptycy, ale wielu entuzjastów kryptowalut myślało, że to już koniec. Inwestor powinien zawsze przeprowadzić własny research. Ci, którzy zainwestują […]

Co to jest automatyczny animator rynku (AMM)?

Automated Market Maker (AMM) to algorytm oprogramowania do kontrolowania płynności i wyceny kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach. Systemy AMM są szeroko stosowane w DeFi, szczególnie w zdecentralizowanych giełdach (DEX), takich jak w tym Uniswap, Balancer, Bancor i Curve. Aby stworzyć zdecentralizowane rynki, AMM wykorzystuje płynność w kryptowalutowych publicznych pulach wielu tokenów zablokowanych w specjalnych inteligentnych kontraktach. […]

Co to są BTokeny i jak je pożyczać na Binance?

Binance to nie tylko giełda kryptowalut. To cały ekosystem, na który składa się wiele różnych produktów. Jednym z nich jest BNB Chain, czyli blockchain Binance. Na jego potrzeby giełda ta zaczęła "opakowywać" swoje tokeny. Tak jak np. na Ethereum możemy przechowywać Bitcoina w formie WBTC, tak w przypadku BNB Chain również możemy posiadać tzw. BTokeny. […]

Co to jest Binance Swap Farming i jak z niego korzystać?

Jeżeli korzystasz z giełdy Binance z całą pewnością wiesz, że nie jest to jedynie klasyczna giełda. Jest to cały ekosystem złożony z wielu różnych ciekawych produktów. Jednym z nich jest Binance Swap Farming i to na nim skupimy się w tym poradniku. Wyjaśnimy czym on dokładnie jest, jak działa, jakie ma zalety oraz ryzyko oraz […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram