"Częściowe zwycięstwo". Szczegóły i konsekwencje sprawy SEC przeciwko Ripple

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 15 lipca 2023
ikona autora biały
ripple xrp

Sąd w południowym dystrykcie Nowego Jorku orzekł na korzyść kalifornijskiej firmy blockchain Ripple Labs w pozwie przeciwko SEC. Sędzia Analisa Torres stwierdziła, że sprzedaż i inne dystrybucje XRP nie stanowią oferty i sprzedaży kontraktów inwestycyjnych.

Regulator złożył pozew przeciwko firmie w 2020 roku, oskarżając ją o dystrybucję niezarejestrowanych papierów wartościowych w postaci natywnych tokenów platformy.

Zwycięstwo Ripple było jednak niepełne - zgodnie z orzeczeniem sądu zakup monet o wartości ponad 700 milionów dolarów przez głównych graczy nadal naruszał amerykańskie przepisy. Torres przychyliła się do wniosku SEC o wydanie wyroku podsumowującego w tej sprawie.

Teraz szef firmy Brad Garlinghouse i CEO Chris Larsen staną przed ławą przysięgłych. Zdecyduje ona, czy menedżerowie najwyższego szczebla są odpowiedzialni za nielegalną sprzedaż tokenów inwestorom instytucjonalnym.

Dystrybucja XRP za pośrednictwem giełd i algorytmów nie kwalifikowała się jako transakcje na papierach wartościowych, ponieważ SEC nie może jednoznacznie stwierdzić, że inwestorzy "zasadnie oczekiwali zysku z wysiłków biznesowych innych osób".

Sędzia zauważyła, że tak zwana "sprzedaż oprogramowania" stanowiła mniej niż 1% globalnych transakcji z udziałem tokena firmy od 2017 roku.

"Zdecydowana większość osób, które kupiły XRP na giełdach aktywów cyfrowych, w ogóle nie zainwestowała w Ripple."

Jednak sprzedaż dużym graczom oznaczała, że mogli spodziewać się zwrotu z inwestycji w przedsięwzięcie. Dlatego też w takim przypadku XRP podlega definicji papierów wartościowych.

Możliwa apelacja?

Urzędnicy Komisji napisali, że agencja "będzie nadal analizować decyzję", sugerując możliwą apelację. W oświadczeniu SEC czytamy:

"Jesteśmy zadowoleni z orzeczenia sądu, że tokeny XRP były oferowane i sprzedawane przez Ripple jako kontrakty inwestycyjne z naruszeniem przepisów dotyczących papierów wartościowych w pewnych okolicznościach."

Współzałożyciel giełdy Gemini, Tyler Winklevoss, powiedział, że decyzja sądu "niszczy" sprawy SEC przeciwko Coinbase i Binance. Jego brat Cameron nazwał tę sytuację "przełomowym momentem", który utrudni regulatorowi "roszczenie sobie władzy nad kryptowalutami".

Pomimo pozytywnego wyniku dla XRP, kilku prawników ostrzegło przed przedwczesnym świętowaniem zwycięstwa. Stephen Palley, partner w kancelarii Brown Rudnick, powiedział, że korzystne orzeczenie sędziego jest tylko "częściowe" i nie stanowi precedensu prawnego.

W międzyczasie prawnik Joe Carlasar skrytykował Garlinghouse za "osiągnięcie bezprawnego zysku w wysokości 700 milionów dolarów".

W kontekście wyroku kurs XRP podskoczył o 97% - z 0,47 USD do 0,93 USD. W chwili pisania tego tekstu, XRP lekko odreagował i kosztuje 0,77 USD.

Według CoinGecko, token przebił się na 4. miejsce pod względem kapitalizacji z 40,5 mld USD. W ciągu dnia liczba ta wzrosła o 66%.

Wiele aktywów z pierwszej dziesiątki również znalazło się w "zielonej strefie" po wyroku w tej sprawie. W ten sposób bitcoin i Ethereum wzrosły odpowiednio powyżej 31 000 USD i 2000 USD.

Główne giełdy kryptowalut ogłosiły plany wznowienia handlu XRP dla użytkowników z USA. Pary z tokenem pojawią się na Coinbase, Gemini, Binance, Kraken, Crypto.com, Bitstamp i innych.

Przypomnijmy, że w ramach sprawy Ripple przeciwko SEC sąd ujawnił dokumenty związane z przemówieniem byłego pracownika regulatora Williama Hinmana z 2018 roku.

W swoim przemówieniu były dyrektor działu finansów korporacyjnych agencji powiedział, że bitcoin i Ethereum nie są papierami wartościowymi. Kierownictwo Ripple przychylnie odniosło się do jego wypowiedzi, wyrażając determinację do wygrania w sądzie.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Robinhood Crypto - bonus powitalny do 20 EUR za rejestrację

Robinhood to aplikacja finansowa do handlu akcjami, ETFami, a także kryptowalutami dotychczas bardzo popularna w USA. Jak się jednak okazuje, firma postanowiła rozszerzyć swój zasięg w Europie. Wraz z wejściem na nowy rynek Robinhood przygotował także bonus powitalny, który można otrzymać za rejestrację. Co to za bonus? Jak go odebrać? O tym w dzisiejszym artykule! […]

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram