craig wright bitcoin.org

Craig Wright, australijski informatyk, który twierdzi, że jest twórcą Bitcoina – Satoshim Nakamoto, zagroził podjęciem kroków prawnych przeciwko właścicielom dwóch stron internetowych, których oskarżył o kradzież jego białej księgi i innej własności intelektualnej.

Jak ogłoszono w dniu 21 stycznia, Bitcoin.org wraz z innym serwisem, Bitcoincore.org, otrzymał od prawników Craiga Wrighta oskarżenia o naruszenie praw autorskich. Mecenas twierdzi, że Wright, jako wynalazca Bitcoina jest prawnym właścicielem praw autorskich białej księgi bitcoina, nazwy i znaku towarowego Bitcoin, jak również dwóch wymienionych powyżej stron internetowych. W ogłoszeniu stwierdzono:

“Wczoraj zarówno Bitcoin.org jak i Bitcoincore.org otrzymały zarzuty o naruszenie praw autorskich przez prawników reprezentujących Craiga Stevena Wrighta. W tym liście, prawnicy twierdzą, że Craig jest właścicielem praw autorskich do białej księgi, nazwy bitcoin i domeny bitcoin.org. Twierdzą również, że jest on Satoshim Nakamoto, twórcą Bitcoina, i pierwotnym właścicielem bitcoin.org. Bitcoin.org i Bitcoincore.org zostały poproszone o usunięcie białej księgi. Wierzymy, że te twierdzenia są bezzasadne i odmawiamy tego.”

Bitcoincore.org usuwa białą księgę BTC

Podczas gdy właściciel Bitcoin.org (pseudonimowy deweloper znany pod pseudonimem Cobra) ogłosił, że nie wykona żądania, właściciel Bitcoincore.org usunął whitepaper kilka godzin po otrzymaniu listu od prawników.

“Niestety, bez konsultacji z nami, programiści Bitcoin Core usunęli whitepaper Bitcoina z bitcoincore.org, w odpowiedzi na te zarzuty o naruszenie praw autorskich, udzielając wiary tym fałszywym roszczeniom.

Cobra twierdzi, że kopia whitepapera znajdująca się na Bitcoincore.org została usunięta w ciągu mniej niż dwóch godzin od otrzymania listu. Jako dowód, podzielił się linkiem do Githuba:

“Strona Bitcoin Core została zmodyfikowana, aby usunąć odniesienia do whitepaper, ich lokalna kopia whitepaper PDF została usunięta, a po mniej niż 2 godzinach publicznego przeglądu, zmiana ta została włączona”.

Wszystkie odniesienia do białej księgi BTC zostały usunięte ze strony internetowej Bitcoincore.org. Cobra oświadczył, że ten akt autocenzury tylko uwiarygodni przekonanie, że roszczenia Craiga Wrighta są uzasadnione:

“Poddając się w ten sposób, projekt Bitcoin Core pożyczył amunicję wrogom Bitcoina, zaangażował się w autocenzurę i naruszył jego integralność. Ta kapitulacja bez wątpienia zostanie wykorzystana do wysuwania nowych fałszywych twierdzeń, jak to, że twórcy Bitcoin Core “wiedzą”, że CSW to Satoshi Nakamoto i dlatego właśnie usunęli białą księgę”.

Właściciel Bitcoincore.org – Wladimir J. van der Laan (@orionwl na Twitterze) szybko odpowiedział, informując, że ten problem nie jest warty rozstrzygania.

“Więc niech to będzie jasne: Jestem szczęśliwy, że mogę utrzymać kod Bitcoin core, ale nie będę osobiście męczennikiem Bitcoina, aby go chronić.”

Craig Wright nie jest Satoshim Nakamoto

Craig Wright wytoczył kilka procesów przeciwko różnym postaciom w przestrzeni kryptowalut. W ten sposób chciał udowodnić, że jest Satoshim Nakamoto i prawdziwym właścicielem BTC. Żadna z tych spraw nie została do tej pory rozstrzygnięta na jego korzyść.

Cobra zakończył swoje ogłoszenie na Bitcoin.org podkreślając status open-source’owej licencji MIT, w ramach której zostały opublikowane sam Bitcoin i jego whitepaper, stwierdzając:

“Bitcoin whitepaper został włączony do oryginalnych plików projektu Bitcoin, z projektem wyraźnie opublikowanym na licencji MIT przez Satoshi Nakamoto. Uważamy, że nie ma wątpliwości co do tego, że mamy prawo udostępnić białą księgę Bitcoina”.

Cobra zapowiedział, że whitepaper będzie nadal hostowany na Bitcoin.org, i że ma nadzieję, że inne strony internetowe pójdą w ich ślady, opierając się próbom zastraszania przez Craiga Wrighta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *