Co to są opłaty transakcyjne w kryptowalutach i jak działają?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 25 sierpnia 2021
ikona autora biały
czym są opłaty czym są opłaty transakcyjnetransakcyjne

Opłaty transakcyjne to opłaty, które są uiszczane podczas kupna lub sprzedaży kryptowalut lub podczas transferu określonej ilości kryptowaluty z jednego portfela na drugi.

Traderzy kryptowalut zawsze narzekali na wysokie opłaty za gaz i opłaty transakcyjne. Jeśli planujesz inwestować w kryptowaluty, powinieneś wiedzieć, że istnieją zasadniczo trzy rodzaje opłat transakcyjnych: opłaty giełdowe, opłaty sieciowe i opłaty portfela.

Jakie są rodzaje opłat transakcyjnych w kryptowalutach?

Jak wspomnieliśmy powyżej, rodzaje opłat występujących w DeFi to: opłaty giełdowe, opłaty sieciowe i opłaty portfela.

Opłaty giełdowe odnoszą się do kwoty pobieranej przez giełdę kryptowalut w celu realizacji zlecenia kupna lub sprzedaży. Te rodzaje opłat są również jednym z głównych źródeł dochodów dla giełd i często stanowią integralną część ich działalności i strategii.

Opłaty sieciowe to opłaty wnoszone na rzecz sieci, co oznacza opłaty dla górników kryptowalut za świadczone przez nich usługi. Niestety, opłaty sieciowe są uzależnione od popytu, co oznacza, że kiedy sieć jest obciążona, opłaty gwałtownie rosną i odwrotnie.

Opłaty portfela pojawiają się, gdy użytkownicy wypłacają lub wysyłają kryptowalutę z jednego portfela do drugiego. Jednak obecnie wiele giełd i aplikacji ma wbudowane portfele platformowe. W tych przypadkach opłaty są zazwyczaj minimalne, jeśli nie zerowe.

Podsumowując, opłaty za transakcje kryptowalutowe są opłatami, które użytkownik musi zapłacić podczas przekazywania pieniędzy na giełdę w celu zakupu kryptowaluty lub podczas wykonywania transakcji kryptowalutowych. Jednakże ich wysokość zależy od sieci bazowej i giełdy.

Opłaty transakcyjne w kryptowalutach a tradycyjne opłaty za przelewy bankowe

Przelew bankowy to usługa płatności elektronicznej służąca do przekazywania środków pieniężnych za pomocą przekazu bankowego, np. poprzez SWIFT. Kiedy dokonujesz przelewu międzynarodowego, pośrednik odpowiedzialny za przelew pobiera pewną opłatę.

Pośrednicy tacy jak banki lub serwisy płatnicze takie jak PayPal pobierają od swoich klientów konkretne opłaty. Na przykład, PayPal pobiera 4,4% od transakcji za przelewy międzynarodowe.

W przypadku kryptowalut proces jest inny. Zasadniczo użytkownicy zamieniają swoje pieniądze na kryptowalutę na zdecentralizowanej giełdzie, dodają adres odbiorcy, uiszczają opłatę transakcyjną i wysyłają. W tym przypadku opłata transakcyjna jest uiszczana na rzecz górników/walidatorów. Opłata ta różni się jednak w zależności od sieci blockchain używanej do transakcji.

Jednak na dodatek, niektóre scentralizowane giełdy będą pobierać własne opłaty transakcyjne. Te opłaty transakcyjne obejmują nie tylko transfer, ale również zakup kryptowalut za pomocą kart bankowych.

Jak obliczać opłaty transakcyjne?

Opłaty transakcyjne w kryptowalutach zależą od sieci. Przykładowo, Bitcoin, Ethereum, Litecoin i Dash mają inne opłaty transakcyjne.

Opłaty za gaz w Ethereum

Sieć Ethereum mierzy opłaty w gazie, a gaz mierzy, jak kosztowna obliczeniowo jest transakcja. Użytkownicy muszą zapłacić opłatę za gaz, aby dokonać transakcji lub wykonać smart kontrakt. Co ciekawe, w pewnym sensie opłata, którą użytkownicy płacą za każdą transakcję kryptowalutową, jest określana przez kwotę, którą są skłonni wydać. W takich przypadkach mamy do czynienia ze zjawiskiem licytacji. Im więcej osób jest gotowych zapłacić za przetworzenie swoich transakcji, tym szybciej zostaną one przetworzone. Dzieje się tak dlatego, że górnicy, którzy są odpowiedzialni za zatwierdzanie transakcji, przedkładają transakcje z wyższymi opłatami nad transakcje z niższymi opłatami.

gasnow opłaty transakcyjne
Serwis Gasnow.org szacuje, jak droga będzie transakcja kryptowalutowa w zależności od tego, jak szybko użytkownik chce, aby transakcja została zatwierdzona i przetworzona. (Źródło: gasnow.org)

Ze względu na tę rozłożoną w czasie funkcję, przebijanie transakcji innych osób ma sens, gdy w grę wchodzą tysiące lub miliony transakcji. Osoby, które przesyłają tak duże sumy pieniędzy, nie będą miały nic przeciwko płaceniu minimalnej w porównaniu z nimi opłaty. Z drugiej strony, jeśli użytkownicy dokonują małych transakcji, nie ma potrzeby przebijać innych transakcji. Należy jednak pamiętać, że małe transakcje również są przetwarzane, tylko nieco wolniej.

Co jest lepsze? Płacenie Opłat za transakcje kryptowalutowe czy opłaty za pośrednictwo?

Ta kwestia jest przedmiotem ciągłej debaty. Podczas gdy banki i pośrednicy finansowi mają tę zaletę, że są regulowani, kryptowaluty są ogólnie znane z niższych opłat transakcyjnych. Co więcej, kryptowaluty nie są regulowane w większości krajów, a banki pobierają opłaty za przelewanie pieniędzy z jednego kraju do drugiego. Dlatego, jeśli chodzi o opłaty, kryptowaluty są zawsze lepsze niż wspomniani pośrednicy finansowi.

Dla przykładu, tradycyjny przelew bankowy w wysokości 5000 PLN może kosztować około 100zł. Przesłanie tej samej kwoty w kryptowalucie może kosztować zaledwie 20 PLN lub mniej. Różnica jest ogromna. Trzeba jednak wziąć pod uwagę odpowiednią sieć.

Które kryptowaluty mają najniższe opłaty transakcyjne?

Przekazanie 5000 USD w sieci Bitcoin będzie kosztować w obecnym momencie około 5 dolarów; i 3 dolary w sieci Ethereum. Jednakże, w sieci TRON podobna transakcja będzie kosztować mniej niż 1 dolara. Inne kryptowaluty, które mają niskie opłaty transakcyjne to Ethereum Classic, Nano, IOTA, Bitcoin SV, Bitcoin Gold, Dash, Litecoin i DOGE.

Aby zrozumieć, dlaczego niektóre sieci pobierają niższe opłaty niż inne, trzeba zrozumieć mechanizmy konsensusu.

Podsumowanie

Opłaty transakcyjne zawsze stanowiły ważną część sektora usług finansowych i inwestycyjnych, włączając w to kryptowaluty. Dzieje się tak dlatego, że środki zebrane z tych opłat są wykorzystywane przez giełdy do prowadzenia działalności. Dzięki temu mogą one z kolei zapewnić inwestorom kanał do inwestowania w kryptowaluty. Opłaty transakcyjne w sieci kryptowalut są również potrzebne. Płatności te motywują bowiem górników do utrzymania ich roli w utrzymywaniu sieci blockchain.

Jednak z powodu rosnących opłat za tradycyjne przelewy bankowe, wiele osób na całym świecie uciekło się do kryptowalut. Powodem tego jest fakt, że wiele osób zaczyna zdawać sobie sprawę, że transakcje kryptowalutowe są w rzeczywistości szybkie i ekonomiczne.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Giełda kryptowalut bez weryfikacji

W poniższej instrukcji znajdziesz informacje o tym jak przyśpieszyć transakcje handlu bitcoina lub innej kryptowaluty z wykorzystaniem giełd kryptowalut i…

Co to jest automatyczny animator rynku (AMM)?

Automated Market Maker (AMM) to algorytm oprogramowania do kontrolowania płynności i wyceny kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach. Systemy AMM są szeroko stosowane w DeFi, szczególnie w zdecentralizowanych giełdach (DEX), takich jak w tym Uniswap, Balancer, Bancor i Curve. Aby stworzyć zdecentralizowane rynki, AMM wykorzystuje płynność w kryptowalutowych publicznych pulach wielu tokenów zablokowanych w specjalnych inteligentnych kontraktach. […]

Co to są BTokeny i jak je pożyczać na Binance?

Binance to nie tylko giełda kryptowalut. To cały ekosystem, na który składa się wiele różnych produktów. Jednym z nich jest BNB Chain, czyli blockchain Binance. Na jego potrzeby giełda ta zaczęła "opakowywać" swoje tokeny. Tak jak np. na Ethereum możemy przechowywać Bitcoina w formie WBTC, tak w przypadku BNB Chain również możemy posiadać tzw. BTokeny. […]

Binance Simple Earn - czyli połączenie Binance Savings i Staking!

Giełda Binance od niemal początku swojego istnienia oferowała inwestorom funkcje Stakingu oraz Oszczędności. Niemniej jednak teraz postanowiła połączyć oba te produkty w jeden, nazwany Binance Simple Earn. Jak sama nazwa wskazuje pozwala on w łatwy sposób zarabiać na posiadanych już kryptowalutach. W tym artykule wyjaśnimy dokładniej czym jest ta funkcja i jak jej używać. Tak […]

Co to jest Binance Swap Farming i jak z niego korzystać?

Jeżeli korzystasz z giełdy Binance z całą pewnością wiesz, że nie jest to jedynie klasyczna giełda. Jest to cały ekosystem złożony z wielu różnych ciekawych produktów. Jednym z nich jest Binance Swap Farming i to na nim skupimy się w tym poradniku. Wyjaśnimy czym on dokładnie jest, jak działa, jakie ma zalety oraz ryzyko oraz […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram