Hash Ribbons to wskaźnik przeznaczony do określania globalnego dna cenowego bitcoina.
Metryka ocenia sentyment rynkowy i możliwość kapitulacji górników z powodu spadku ceny pierwotnej kryptowaluty lub wzrostu kosztów operacyjnych wydobycia.
Hash Ribbons opiera się na założeniu, że górnicy są najbardziej odporni na zachwiania kursu i wrażliwi na ożywienie rynku.
Hash Ribbons został opracowany przez Charlesa Edwardsa, założyciela Capriole Investments, w 2019 roku. Stworzenie metryki poprzedziły jego wcześniejsze prace nad sposobem określania dna cenowego bitcoina na podstawie danych o hash rate sieci (Hash Rate Capitulation).
Edwards skorzystał z pracy analityka Williego Wu, który zaproponował wskaźnik Difficulty Ribbon Compression oparty na wstędze trudności. Następnie połączył oba podejścia w jedną koncepcję.
W kontekście wskaźnika Hash Ribbons, kapitulacja górnika odnosi się do punktu, w którym koszty utrzymania sprzętu i koszty energii przekraczają cenę wydobytej kryptowaluty w okresie 1-2 miesięcy.
W oparciu o hash rate Bitcoina, Hash Ribbons sygnalizuje kapitulację górników. Innymi słowy, wskaźnik informuje o odłączeniu od sieci sporej ilości koparek.
Edwards zasugerował, że cena bitcoina i koszty wydobycia są nierozerwalnie związane z hash rate. Im niższa cena i wyższe koszty, tym mniej górników pozostaje w sieci. I odwrotnie, im wyższa cena i niższe koszty, tym większe zainteresowanie uczestników wybodycia.
Ponieważ Hash Ribbon opiera się na średnich danych dot. hash rate bitcoina wskaźnik nadaje się do analizowania długoterminowych trendów i znajdowania punktów wejścia na rynek.
Opóźniony charakter formacji metryki nie pozwala na jej skuteczne wykorzystanie do identyfikacji pomyślnych punktów sprzedaży dla bitcoina.
Wykres Hash Ribbon oparty jest na dwóch prostych średnich kroczących (SMA) dla dziennego wskaźnika hash rate'u bitcoinów w okresach 30 i 60 dni. Gdy 30-SMA przecina 60-SMA od góry do dołu, oznacza to początek kapitulacji górników. Przejście od dołu do góry jest sygnałem kupna.
Według Edwardsa, w 2015 roku wskaźnik Hash Ribbon pokazał "zły" punkt wejścia - cena bitcoina spadła o 42%. Podobny scenariusz powtórzono w latach 2019, 2021 i 2022.
Takich "złych transakcji" można uniknąć, dodając proste średnie ruchome (50-SMA, 200-SMA) dla ceny bitcoina. Jednoczesne stosowanie tych dwóch instrumentów pozwoliłoby na ograniczenie ryzyka.
Popularność i historycznie dodatni zwrot z inwestycji opartych na Hash Ribbons nie gwarantuje "wypracowania" sygnałów w przyszłości. Rozważmy kilka zagrożeń związanych ze stosowaniem wskaźnika.
Hashrate - Hashrate jest jedyną jednostką obliczeniową do tworzenia metryki. W przeciwieństwie do trudności górniczej, wartość mocy obliczeniowej sieci jest metryką przybliżoną i bardzo zmienną. Niedokładne dane mogą prowadzić do niedokładnych wniosków.
Zmienność rynku - Według statystyk Edwardsa, cena bitcoina może stracić od 3% do 42% od momentu wygenerowania sygnału kupna. Możliwe jest, że w przyszłości wartość ta będzie wyższa, dlatego należy brać pod uwagę ryzyko zmienności.
Regulacje - Prawny zakaz wydobycia w Chinach pokazał, że regulacja branży wpływa na hash rate sieci bitcoin. Lokalne lub globalne ograniczenia rządowe mogą mieć wpływ na uczestników branży w danym kraju. Spowoduje to zmniejszenie hash rate w sieci, zniekształcając wbudowaną logikę Hash Ribbons
Ryzyko technologiczne - Rozpoczęcie sprzedaży wydajniejszych urządzeń górniczych, wzrost wydajności starszych urządzeń, pojawienie się nowych tanich źródeł energii to zagrożenia dla analizy.
Nowe technologie mogą wypierać stare bez zmniejszania zagregowanej mocy obliczeniowej sieci. Nieefektywni gracze opuszczą rynek, a koszt wydobycia bitcoinów spadnie. Może to spowodować kapitulację górników, ale wskaźnik Hash Ribbon tego nie zauważy.