USD Coin (USDC) to scentralizowany stablecoin powiązany z dolarem. Jest to druga najbardziej skapitalizowana kryptowaluta o stabilnej cenie po Tether (USDT).
Cena 1 USDC jest równa 1 USD i od wiosny 2020 roku wykazuje wyjątkowo niskie odchylenie od poziomu docelowego (poniżej 1%).
USDC jest wspierany przez rezerwy dłużnych papierów wartościowych i środków pieniężnych, które są przechowywane w bilansie regulowanych instytucji finansowych w USA i są regularnie kontrolowane.
Stablecoin jest emitowany przez CENTRE, konsorcjum amerykańskich firm Circle i Coinbase.
Token USDC został uruchomiony we wrześniu 2018 roku. Został on wyemitowany przez CENTRE, konsorcjum założone przez Coinbase i Circle.
Według stanu na lato 2022 roku, USDC jest drugim najbardziej skapitalizowanym stablecoinem po USDT (Tether). W ciągu 2021 roku wartość rynkowa aktywów, według CoinGecko, wzrosła ponad 10-krotnie, z 4 miliardów dolarów do 42,4 miliardów dolarów i osiągnęła prawie 55 miliardów dolarów do końca czerwca 2022 roku.
USDC jest scentralizowanym stablecoinem i jest popularny z kilku powodów. Uczestnicy rynku ufają emitentom aktywów: Circle i Coinbase to duże i regulowane instytucje finansowe, które utrzymują wysokie standardy operacyjne i przestrzegają przepisów prawa.
Ponadto udało im się stworzyć przejrzysty system raportowania rezerw USDC, który jest podstawą wiarygodności i zaufania do scentralizowanego stablecoina. Środki potrzebne do zabezpieczenia ceny USDC znajdują się w bilansach największych banków amerykańskich i są regularnie kontrolowane przez niezależnego audytora.
Analitycy z Arcane Research przewidują, że USDC prześcignie swojego głównego konkurenta, Tether (USDT), pod względem kapitalizacji rynkowej do jesieni 2022 roku.
Stablecoiny zostały zaprojektowane w celu zmniejszenia ryzyka związanego ze zmiennością rynku kryptowalut. Są więc odpowiednim nośnikiem dla transakcji onchain i przechowywania kapitału.
Te kryptowaluty są przydatne dla inwestorów i traderów: używają stablecoinów do rozliczeń na platformach handlowych, przechowują swoje zyski z handlu aktywami cyfrowymi, a także część swojego portfela inwestycyjnego.
Dodatkowe zalety stablecoinów, takich jak USDC, ujawniają się w zdecentralizowanych finansach. Token jest używany w różnych protokołach handlowych, takich jak Aave, Celsius Network, Compound i innych.
USDC został pierwotnie uruchomiony na blockchainie Ethereum w postaci tokena ERC-20, ale od tego czasu obsługuje inne sieci:
Scentralizowany emitent USDC kontroluje rezerwy. W lipcu 2022 r. składały się one w trzech czwartych z amerykańskich krótkoterminowych papierów skarbowych i w jednej czwartej z gotówki w dolarach. Wszystkie te środki są przechowywane na rachunkach w wiodących amerykańskich instytucjach finansowych: BlackRock, BNY Mellon, Bank of New York i innych.
Informacje o rezerwach USDC są częścią publicznych sprawozdań finansowych emitenta USDC. Rachunki są kontrolowane przez amerykańską firmę księgową Grant Thornton LLP, która publikuje ogólnodostępne certyfikaty rezerw, które wspierają powiązanie USDC z dolarem. W ramach audytu sprawdzana jest dokładność, kompletność i skład rezerw, a także informacje dotyczące kontroli wewnętrznych, które mają zapewnić dokładność sprawozdania finansowego.
Miesięczne raporty dotyczące rezerw są przekazywane do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), ponieważ Circle zamierza stać się spółką publiczną pod koniec 2022 roku.
Po upadku Terra, CEO Circle Jeremy Allaire wydał serię komunikatów mających na celu zbudowanie zaufania do USDC. W jednym z nich obiecał, że w przyszłości raporty dotyczące bezpieczeństwa będą wydawane codziennie.
Pod koniec czerwca 2022 roku firma Circle zaprezentowała nowy stablecoin o nazwie Euro Coin (EUROC), którego wartość jest powiązana z euro.
Token jest emitowany w sieci Ethereum i jest dostępny na platformach BitMart, Bitpanda, CEX.io, FTX i HitBTC. Aktywa te są również przedmiotem obrotu na zdecentralizowanych giełdach Curve i Uniswap. Według CoinGecko, na dzień 15 sierpnia kapitalizacja stablecoina wynosi ponad 5,3 mln dolarów.
Rezerwy EUROC są utrzymywane na rachunkach denominowanych w euro. Powiernikami środków są Fireblocks, Anchorage Digital i CYBAVO.
Na początku sierpnia władze USA umieściły na liście sankcji Tornado Cash, a także powiązane z tym mikserem adresy kryptowalut.
W ślad za tym Circle zablokował adresy USDC portfeli Tornado Cash, które posiadały ponad 75 tysięcy tokenów.
Społeczność kryptowalutowa skrytykowała tę decyzję, a współzałożyciel DeFi-protocol MakerDAO, Run Christensen, zasugerował, że USDC o wartości 3,5 mld USD, który służy jako zabezpieczenie zdecentralizowanego stackablecoin DAI, zostanie wymieniony na Ethereum. Pomysłowi temu sprzeciwił się Vitalik Buterin.
Na początku 2022 roku co najmniej dwa projekty blockchainowe, Nomad i Slope, w które zainwestował Circle, zostały zhakowane. Spółka wykluczyła wpływ incydentów na rezerwy USDC.