Co to jest USD Coin (USDC)?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 29 sierpnia 2022
ikona autora biały
usdc

USD Coin (USDC) to scentralizowany stablecoin powiązany z dolarem. Jest to druga najbardziej skapitalizowana kryptowaluta o stabilnej cenie po Tether (USDT).

Cena 1 USDC jest równa 1 USD i od wiosny 2020 roku wykazuje wyjątkowo niskie odchylenie od poziomu docelowego (poniżej 1%).

USDC jest wspierany przez rezerwy dłużnych papierów wartościowych i środków pieniężnych, które są przechowywane w bilansie regulowanych instytucji finansowych w USA i są regularnie kontrolowane.

Stablecoin jest emitowany przez CENTRE, konsorcjum amerykańskich firm Circle i Coinbase.

Dlaczego USDC jest popularnym stablecoinem?

Token USDC został uruchomiony we wrześniu 2018 roku. Został on wyemitowany przez CENTRE, konsorcjum założone przez Coinbase i Circle.

Według stanu na lato 2022 roku, USDC jest drugim najbardziej skapitalizowanym stablecoinem po USDT (Tether). W ciągu 2021 roku wartość rynkowa aktywów, według CoinGecko, wzrosła ponad 10-krotnie, z 4 miliardów dolarów do 42,4 miliardów dolarów i osiągnęła prawie 55 miliardów dolarów do końca czerwca 2022 roku.

USDC jest scentralizowanym stablecoinem i jest popularny z kilku powodów. Uczestnicy rynku ufają emitentom aktywów: Circle i Coinbase to duże i regulowane instytucje finansowe, które utrzymują wysokie standardy operacyjne i przestrzegają przepisów prawa.

Ponadto udało im się stworzyć przejrzysty system raportowania rezerw USDC, który jest podstawą wiarygodności i zaufania do scentralizowanego stablecoina. Środki potrzebne do zabezpieczenia ceny USDC znajdują się w bilansach największych banków amerykańskich i są regularnie kontrolowane przez niezależnego audytora.

Analitycy z Arcane Research przewidują, że USDC prześcignie swojego głównego konkurenta, Tether (USDT), pod względem kapitalizacji rynkowej do jesieni 2022 roku.

Dlaczego USDC?

Stablecoiny zostały zaprojektowane w celu zmniejszenia ryzyka związanego ze zmiennością rynku kryptowalut. Są więc odpowiednim nośnikiem dla transakcji onchain i przechowywania kapitału.

Te kryptowaluty są przydatne dla inwestorów i traderów: używają stablecoinów do rozliczeń na platformach handlowych, przechowują swoje zyski z handlu aktywami cyfrowymi, a także część swojego portfela inwestycyjnego.

Dodatkowe zalety stablecoinów, takich jak USDC, ujawniają się w zdecentralizowanych finansach. Token jest używany w różnych protokołach handlowych, takich jak Aave, Celsius Network, Compound i innych.

W jakich blockchainach dostępne jest USDC?

USDC został pierwotnie uruchomiony na blockchainie Ethereum w postaci tokena ERC-20, ale od tego czasu obsługuje inne sieci:

  • Algorand;
  • Avalanche;
  • Flow;
  • Hedera;
  • Solana;
  • Stellar;
  • TRON;
  • Polygon (poprzez mostek krzyżowy).

Czym jest wspierany USDC?

Scentralizowany emitent USDC kontroluje rezerwy. W lipcu 2022 r. składały się one w trzech czwartych z amerykańskich krótkoterminowych papierów skarbowych i w jednej czwartej z gotówki w dolarach. Wszystkie te środki są przechowywane na rachunkach w wiodących amerykańskich instytucjach finansowych: BlackRock, BNY Mellon, Bank of New York i innych.

Informacje o rezerwach USDC są częścią publicznych sprawozdań finansowych emitenta USDC. Rachunki są kontrolowane przez amerykańską firmę księgową Grant Thornton LLP, która publikuje ogólnodostępne certyfikaty rezerw, które wspierają powiązanie USDC z dolarem. W ramach audytu sprawdzana jest dokładność, kompletność i skład rezerw, a także informacje dotyczące kontroli wewnętrznych, które mają zapewnić dokładność sprawozdania finansowego.

Miesięczne raporty dotyczące rezerw są przekazywane do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), ponieważ Circle zamierza stać się spółką publiczną pod koniec 2022 roku.

Po upadku Terra, CEO Circle Jeremy Allaire wydał serię komunikatów mających na celu zbudowanie zaufania do USDC. W jednym z nich obiecał, że w przyszłości raporty dotyczące bezpieczeństwa będą wydawane codziennie.

Czym jest Euro Coin (EUROC)?

Pod koniec czerwca 2022 roku firma Circle zaprezentowała nowy stablecoin o nazwie Euro Coin (EUROC), którego wartość jest powiązana z euro.

Token jest emitowany w sieci Ethereum i jest dostępny na platformach BitMart, Bitpanda, CEX.io, FTX i HitBTC. Aktywa te są również przedmiotem obrotu na zdecentralizowanych giełdach Curve i Uniswap. Według CoinGecko, na dzień 15 sierpnia kapitalizacja stablecoina wynosi ponad 5,3 mln dolarów.

Rezerwy EUROC są utrzymywane na rachunkach denominowanych w euro. Powiernikami środków są Fireblocks, Anchorage Digital i CYBAVO.

Za co krytykowany jest projekt?

Na początku sierpnia władze USA umieściły na liście sankcji Tornado Cash, a także powiązane z tym mikserem adresy kryptowalut.

W ślad za tym Circle zablokował adresy USDC portfeli Tornado Cash, które posiadały ponad 75 tysięcy tokenów.

Społeczność kryptowalutowa skrytykowała tę decyzję, a współzałożyciel DeFi-protocol MakerDAO, Run Christensen, zasugerował, że USDC o wartości 3,5 mld USD, który służy jako zabezpieczenie zdecentralizowanego stackablecoin DAI, zostanie wymieniony na Ethereum. Pomysłowi temu sprzeciwił się Vitalik Buterin.

Na początku 2022 roku co najmniej dwa projekty blockchainowe, Nomad i Slope, w które zainwestował Circle, zostały zhakowane. Spółka wykluczyła wpływ incydentów na rezerwy USDC.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Giełda kryptowalut bez weryfikacji

W poniższej instrukcji znajdziesz informacje o tym jak przyśpieszyć transakcje handlu bitcoina lub innej kryptowaluty z wykorzystaniem giełd kryptowalut i…

Co to jest automatyczny animator rynku (AMM)?

Automated Market Maker (AMM) to algorytm oprogramowania do kontrolowania płynności i wyceny kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach. Systemy AMM są szeroko stosowane w DeFi, szczególnie w zdecentralizowanych giełdach (DEX), takich jak w tym Uniswap, Balancer, Bancor i Curve. Aby stworzyć zdecentralizowane rynki, AMM wykorzystuje płynność w kryptowalutowych publicznych pulach wielu tokenów zablokowanych w specjalnych inteligentnych kontraktach. […]

Co to są BTokeny i jak je pożyczać na Binance?

Binance to nie tylko giełda kryptowalut. To cały ekosystem, na który składa się wiele różnych produktów. Jednym z nich jest BNB Chain, czyli blockchain Binance. Na jego potrzeby giełda ta zaczęła "opakowywać" swoje tokeny. Tak jak np. na Ethereum możemy przechowywać Bitcoina w formie WBTC, tak w przypadku BNB Chain również możemy posiadać tzw. BTokeny. […]

Binance Simple Earn - czyli połączenie Binance Savings i Staking!

Giełda Binance od niemal początku swojego istnienia oferowała inwestorom funkcje Stakingu oraz Oszczędności. Niemniej jednak teraz postanowiła połączyć oba te produkty w jeden, nazwany Binance Simple Earn. Jak sama nazwa wskazuje pozwala on w łatwy sposób zarabiać na posiadanych już kryptowalutach. W tym artykule wyjaśnimy dokładniej czym jest ta funkcja i jak jej używać. Tak […]

Co to jest Binance Swap Farming i jak z niego korzystać?

Jeżeli korzystasz z giełdy Binance z całą pewnością wiesz, że nie jest to jedynie klasyczna giełda. Jest to cały ekosystem złożony z wielu różnych ciekawych produktów. Jednym z nich jest Binance Swap Farming i to na nim skupimy się w tym poradniku. Wyjaśnimy czym on dokładnie jest, jak działa, jakie ma zalety oraz ryzyko oraz […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram