Co to jest The Graph (GRT) - Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 28 lipca 2022
ikona autora biały
the graph grt co to jest

The Graph to zdecentralizowany protokół zaprojektowany do efektywnego indeksowania i odpytywania danych z publicznych blockchainów.

Podstawowym elementem funkcjonowania The Graph są podgrafy tworzone przez zewnętrznych deweloperów w celu odbierania i indeksowania danych z konkretnych blockchainów.

Protokół Graph został po raz pierwszy uruchomiony na Ethereum, ale jego podgrafy działają obecnie w ponad 30 zdecentralizowanych sieciach.

Projekty blockchain, które stworzyły swoje podgrafy i używają ich dzisiaj, to między innymi Aave, Audius, Uniswap, Opyn, ENS, DAOstack, Synthetix, Gnosis, Balancer, Livepeer, Decentraland i inne.


Kto stworzył The Graph?

The Graph Protocol został założony w 2018 roku w San Francisco przez Yaniva Tal, Yannisa Pohlmanna i Brandona Ramireza. Wcześniej współpracowali oni razem przy kilku start-upach programistycznych skupionych na budowaniu narzędzi dla programistów.

W tym samym roku zarejestrowali w USA The Graph Foundation, organizację non-profit, która wzięła na siebie zadania rozpowszechniania technologii, ochrony własności intelektualnej i wspierania rozwoju ekosystemu.

Projekt pozyskał łącznie 69,6 mln dolarów w siedmiu rundach finansowania. Runda zalążkowa, prowadzona przez fundusz kryptowalutowy Multicoin Capital, miała miejsce w styczniu 2019 roku i zebrała dla startupu 2,5 miliona dolarów.

Publiczna sprzedaż tokenów odbyła się w październiku 2020 roku. Wówczas udało się pozyskać 12 milionów dolarów. Największa runda odbyła się w styczniu 2022 roku, dzięki czemu zgromadzono 50 milionów dolarów. Wśród inwestorów Graph Protocol znajdują się takie fundusze jak Coinbase Ventures, Digital Currency Group, AU21 Capital i Tiger Global Management.

17 grudnia 2020 r. na blockchainie Ethereum po kilku miesiącach testów uruchomiono The Graph Network.

Po uruchomieniu protokołu, The Graph Foundation skupiła się na rozwoju ekosystemu i finansowaniu zespołów inżynierskich firm trzecich. Bazowym twórcą protokołu był Edge&Node, który został założony przez zespół The Graph w 2021 roku.


Jak działa The Graph Network?

Graph indeksuje dane blockchaina w taki sam sposób, w jaki roboty wyszukiwarki Google indeksują strony internetowe. W tym procesie pliki, dane i metadane są indeksowane i katalogowane, dzięki czemu wyniki mogą być łatwo znalezione.

Protokół organizuje dane w podgrafy, które są otwartymi interfejsami API. Każdy deweloper może stworzyć swój własny podgraf i zaoferować go społeczności The Graph Network w celu przekazania danych (np. notowań tokenów) do zdecentralizowanych aplikacji.

Graph Network przestrzega zasad maksymalnej decentralizacji: większość etapów protokołu jest rozdzielona pomiędzy tysiące członków społeczności, a ich wkład w funkcjonowanie sieci jest opłacany w tokenach GRT.

Oprócz niezależnych zespołów programistycznych, które tworzą podgrafy, istnieją cztery rodzaje uczestników protokołu:

 • Indekserzy - to operatorzy węzłów, którzy indeksują blockchain i przetwarzają żądania w zamian za wynagrodzenie. Aby rozpocząć pracę, muszą zablokować co najmniej 100 000 GRT jako zobowiązanie. W przypadku podania przez węzeł nieprawidłowych danych, na operatora nakładana jest kara;
 • Kuratorzy - to członkowie społeczności, którzy sygnalizują indeksatorom, które podgrafy zawierają cenne dane i muszą być indeksowane. Sygnał powstaje, gdy kurator umieści swój GRT w danym podgrafie. Ponadto na dany podgraf może głosować więcej niż jeden kurator. W tym drugim przypadku wszyscy otrzymają udział w prowizji za wnioski proporcjonalnie do swojego wkładu;
 • Delegatorzy - ci uczestnicy mogą delegować tokeny do jednego lub więcej indekserów, otrzymując część nagród za przetwarzanie żądań. Jeśli delegujący będzie chciał wycofać GRT, będzie musiał odczekać 28 dni na jego odblokowanie;
 • Konsumenci - to końcowi użytkownicy protokołu, którzy pobierają dane z podgrafów za pomocą GraphQL. Za każde żądanie płacą w tokenach GRT, rozdzielonych między indekserów, kuratorów i delegatów.

Indekser może uruchomić własny The Graph Node dla każdego blockchaina kompatybilnego z EVM. Węzły są również w stanie wchodzić w interakcje z innymi blockchainami dzięki integracji z narzędziem Firehose. Obsługiwane są już sieci NEAR, Arweave, Solana i Cosmos.

Dzięki The Graph deweloperzy tworzą aplikacje Web3, które nie potrzebują scentralizowanych serwerów i działają w całości na publicznie dostępnej zdecentralizowanej infrastrukturze.


Tokenomika The Graph

W ekosystemie The Graph Network wykorzystywany jest token GRT zgodny ze standardem ERC-20.

GRT odegrał kluczową rolę w pozyskaniu środków na realizację projektu. Jeszcze przed uruchomieniem sieci bazowej, w latach 2018-20 w prywatnych i publicznych sprzedażach tokenów udało się sprzedać 17% podaży i zebrać łącznie 7,5 mln USD.

W momencie uruchomienia The Graph Network, początkowa emisja GRT wynosiła 10 miliardów. Tokeny są dystrybuowane w następujący sposób:

 • Do zespołu i doradców - 23%;
 • na rzecz społeczności (The Grph Foundation i na inne cele) - 35%;
 • inwestorzy - 34%;
 • Edge & Node - 8%.

Harmonogram odblokowania tokenów obejmuje okres 10 lat. Do sierpnia 2022 roku odblokowano 74% całej oferty czyli 7,4 mld GRT. Dodatkowa emisja waloru wynosi około 3% w skali roku. Istnieje również szereg regulowanych mechanizmów, które pozwolą na elastyczność w wycofywaniu i spalaniu części tokenów z obiegu.

GRT jest kluczowym elementem systemu motywacyjnego, który umożliwia działanie protokołu The Graph Network. Token ma kilka zastosowań:

 • finansowanie - Graph Foundation przyznaje granty w GRT twórcom podgrafów i innych narzędzi;
 • staking- indekserzy blokują GRT jako zastaw swojej uczciwości w indeksowaniu podgrafów i przetwarzaniu zapytań;
 • sygnalizacja - kuratorzy wnoszą swoje GRT do podgrafu, aby zwrócić na niego uwagę indeksatorów;
 • delegacja - delegatorzy przekazują GRT do istniejących indekserów;
 • płatność - konsumenci danych płacą GRT za zapytania do podgrafów;
 • wynagrodzenie - indekserzy, kuratorzy i delegaci otrzymują część zapłaty za zapytania.

Token jest przedmiotem obrotu na wszystkich głównych giełdach kryptowalutowych, takich jak Binance, Coinbase, Kucoin i OKX . Aktywo należy do pierwszej setki pod względem kapitalizacji rynkowej.


Jak rozwija się The Graph?

W czerwcu 2020 roku ogłoszono integrację protokołu z Chainlink. Dzięki temu indeksowane dane z podgrafów mogły być przekazywane do smart kontraktów poprzez zdecentralizowaną sieć wyroczni.

Na początku 2021 roku The Graph Foundation przyznała 5 milionów dolarów dotacji ponad 50 zespołom z 10 krajów, które przystąpiły do budowy narzędzi dla protokołu, podgrafów i zasobów edukacyjnych.

OpenZeppelin, Chainsafe, Consensys Diligence i inne firmy zajmujące się bezpieczeństwem blockchaina zostały zatrudnione w celu przeprowadzenia audytu produktów ekosystemu projektu.

W lutym 2022 roku Digital Currency Group, Multicoin Capital, Reciprocal Ventures, Cryptos Capital, NGC Ventures i HashKey uruchomiły fundusz o wartości 205 milionów dolarów. Jego celem jest inwestowanie w projekty blockchainowe wykorzystujące The Graph.

W tym samym miesiącu The Graph Foundation uruchomiła Graph Advocates. Ze społeczności wybrano kilkudziesięciu członków, których zadaniem było tworzenie treści edukacyjnych, organizowanie wydarzeń, zapewnienie wsparcia technicznego i udostępnianie zasobów The Graph na całym świecie.

W kwietniu 2022 roku wprowadzono nowy organ zarządzający, Graph AdvocatesDAO, zdecentralizowaną autonomiczną organizację, która przejęła nadzór i finansowanie programu Graph Advocates oraz dystrybucję grantów społecznościowych.

W niespełna 2 lata od uruchomienia, projekt ten stał się już ważnym elementem intensywnie rozwijającej się infrastruktury Web3 i branży DeFi.

Od lipca 2022 roku The Graph obsługuje indeksowanie danych w 31 sieciach, w tym Ethereum, NEAR, Arbitrium, Optimism, Polygon, Avalanche, Celo, Fantom, Moonbeam, IPFS i PoA.

Do tej pory ponad 24 000 deweloperów wdrożyło ponad 31 000 podgrafów dla takich aplikacji jak Uniswap, Synthetix, Zora, Known Origin, Gnosis, Balancer, Livepeer, DAOstack, Audius i Decentraland.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Aplikacja Revolut pozwala inwestować w kryptowaluty, ale nie jest to optymalne rozwiązanie jeżeli chodzi i ich zakup i sprzedaż, o czym wiedzą bardziej zaawansowani użytkownicy kryptowalut. Odpowiemy na pytanie czy opłaca się kupować kryptowaluty na Revolut, […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…

Binance Web3 Wallet - Czy warto korzystać?

8 listopada 2023 roku Binance wydała swój Web3 Wallet. Zapewnia on łatwy i bezpieczny dostęp do zdecentralizowanego świata technologii blockchain, pozwalając jednocześnie na zarządzanie aktywami Web3 bezpośrednio z poziomu Binance. W dzisiejszym artykule sprawdzimy co ma do zaoferowania Binance Web3 Wallet i czy warto z niego skorzystać. Najpierw jednak wyjaśnijmy co to jest portfel kryptowalut […]

Kraken - opinie użytkowników i recenzja giełdy (2024)

Kraken to giełda kryptowalut, która zjadła zęby na tym rynku. Istnieje bowiem od 2011 roku i od tego czasu nigdy nie padła ofiarą hakerów. Co więcej, stale się rozwija i wprowadza nowe usługi. Ale czym Kraken wyróżnia się na tle konkurencji? Jakie funkcje oferuje? Jakie ma opłaty i prowizje i co najważniejsze, jakie opinie o […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram