Co to jest The Graph (GRT) - Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 28 lipca 2022
ikona autora biały
the graph grt co to jest

The Graph to zdecentralizowany protokół zaprojektowany do efektywnego indeksowania i odpytywania danych z publicznych blockchainów.

Podstawowym elementem funkcjonowania The Graph są podgrafy tworzone przez zewnętrznych deweloperów w celu odbierania i indeksowania danych z konkretnych blockchainów.

Protokół Graph został po raz pierwszy uruchomiony na Ethereum, ale jego podgrafy działają obecnie w ponad 30 zdecentralizowanych sieciach.

Projekty blockchain, które stworzyły swoje podgrafy i używają ich dzisiaj, to między innymi Aave, Audius, Uniswap, Opyn, ENS, DAOstack, Synthetix, Gnosis, Balancer, Livepeer, Decentraland i inne.


Kto stworzył The Graph?

The Graph Protocol został założony w 2018 roku w San Francisco przez Yaniva Tal, Yannisa Pohlmanna i Brandona Ramireza. Wcześniej współpracowali oni razem przy kilku start-upach programistycznych skupionych na budowaniu narzędzi dla programistów.

W tym samym roku zarejestrowali w USA The Graph Foundation, organizację non-profit, która wzięła na siebie zadania rozpowszechniania technologii, ochrony własności intelektualnej i wspierania rozwoju ekosystemu.

Projekt pozyskał łącznie 69,6 mln dolarów w siedmiu rundach finansowania. Runda zalążkowa, prowadzona przez fundusz kryptowalutowy Multicoin Capital, miała miejsce w styczniu 2019 roku i zebrała dla startupu 2,5 miliona dolarów.

Publiczna sprzedaż tokenów odbyła się w październiku 2020 roku. Wówczas udało się pozyskać 12 milionów dolarów. Największa runda odbyła się w styczniu 2022 roku, dzięki czemu zgromadzono 50 milionów dolarów. Wśród inwestorów Graph Protocol znajdują się takie fundusze jak Coinbase Ventures, Digital Currency Group, AU21 Capital i Tiger Global Management.

17 grudnia 2020 r. na blockchainie Ethereum po kilku miesiącach testów uruchomiono The Graph Network.

Po uruchomieniu protokołu, The Graph Foundation skupiła się na rozwoju ekosystemu i finansowaniu zespołów inżynierskich firm trzecich. Bazowym twórcą protokołu był Edge&Node, który został założony przez zespół The Graph w 2021 roku.


Jak działa The Graph Network?

Graph indeksuje dane blockchaina w taki sam sposób, w jaki roboty wyszukiwarki Google indeksują strony internetowe. W tym procesie pliki, dane i metadane są indeksowane i katalogowane, dzięki czemu wyniki mogą być łatwo znalezione.

Protokół organizuje dane w podgrafy, które są otwartymi interfejsami API. Każdy deweloper może stworzyć swój własny podgraf i zaoferować go społeczności The Graph Network w celu przekazania danych (np. notowań tokenów) do zdecentralizowanych aplikacji.

Graph Network przestrzega zasad maksymalnej decentralizacji: większość etapów protokołu jest rozdzielona pomiędzy tysiące członków społeczności, a ich wkład w funkcjonowanie sieci jest opłacany w tokenach GRT.

Oprócz niezależnych zespołów programistycznych, które tworzą podgrafy, istnieją cztery rodzaje uczestników protokołu:

  • Indekserzy - to operatorzy węzłów, którzy indeksują blockchain i przetwarzają żądania w zamian za wynagrodzenie. Aby rozpocząć pracę, muszą zablokować co najmniej 100 000 GRT jako zobowiązanie. W przypadku podania przez węzeł nieprawidłowych danych, na operatora nakładana jest kara;
  • Kuratorzy - to członkowie społeczności, którzy sygnalizują indeksatorom, które podgrafy zawierają cenne dane i muszą być indeksowane. Sygnał powstaje, gdy kurator umieści swój GRT w danym podgrafie. Ponadto na dany podgraf może głosować więcej niż jeden kurator. W tym drugim przypadku wszyscy otrzymają udział w prowizji za wnioski proporcjonalnie do swojego wkładu;
  • Delegatorzy - ci uczestnicy mogą delegować tokeny do jednego lub więcej indekserów, otrzymując część nagród za przetwarzanie żądań. Jeśli delegujący będzie chciał wycofać GRT, będzie musiał odczekać 28 dni na jego odblokowanie;
  • Konsumenci - to końcowi użytkownicy protokołu, którzy pobierają dane z podgrafów za pomocą GraphQL. Za każde żądanie płacą w tokenach GRT, rozdzielonych między indekserów, kuratorów i delegatów.

Indekser może uruchomić własny The Graph Node dla każdego blockchaina kompatybilnego z EVM. Węzły są również w stanie wchodzić w interakcje z innymi blockchainami dzięki integracji z narzędziem Firehose. Obsługiwane są już sieci NEAR, Arweave, Solana i Cosmos.

Dzięki The Graph deweloperzy tworzą aplikacje Web3, które nie potrzebują scentralizowanych serwerów i działają w całości na publicznie dostępnej zdecentralizowanej infrastrukturze.


Tokenomika The Graph

W ekosystemie The Graph Network wykorzystywany jest token GRT zgodny ze standardem ERC-20.

GRT odegrał kluczową rolę w pozyskaniu środków na realizację projektu. Jeszcze przed uruchomieniem sieci bazowej, w latach 2018-20 w prywatnych i publicznych sprzedażach tokenów udało się sprzedać 17% podaży i zebrać łącznie 7,5 mln USD.

W momencie uruchomienia The Graph Network, początkowa emisja GRT wynosiła 10 miliardów. Tokeny są dystrybuowane w następujący sposób:

  • Do zespołu i doradców - 23%;
  • na rzecz społeczności (The Grph Foundation i na inne cele) - 35%;
  • inwestorzy - 34%;
  • Edge & Node - 8%.

Harmonogram odblokowania tokenów obejmuje okres 10 lat. Do sierpnia 2022 roku odblokowano 74% całej oferty czyli 7,4 mld GRT. Dodatkowa emisja waloru wynosi około 3% w skali roku. Istnieje również szereg regulowanych mechanizmów, które pozwolą na elastyczność w wycofywaniu i spalaniu części tokenów z obiegu.

GRT jest kluczowym elementem systemu motywacyjnego, który umożliwia działanie protokołu The Graph Network. Token ma kilka zastosowań:

  • finansowanie - Graph Foundation przyznaje granty w GRT twórcom podgrafów i innych narzędzi;
  • staking- indekserzy blokują GRT jako zastaw swojej uczciwości w indeksowaniu podgrafów i przetwarzaniu zapytań;
  • sygnalizacja - kuratorzy wnoszą swoje GRT do podgrafu, aby zwrócić na niego uwagę indeksatorów;
  • delegacja - delegatorzy przekazują GRT do istniejących indekserów;
  • płatność - konsumenci danych płacą GRT za zapytania do podgrafów;
  • wynagrodzenie - indekserzy, kuratorzy i delegaci otrzymują część zapłaty za zapytania.

Token jest przedmiotem obrotu na wszystkich głównych giełdach kryptowalutowych, takich jak Binance, Coinbase, Kucoin i OKX . Aktywo należy do pierwszej setki pod względem kapitalizacji rynkowej.


Jak rozwija się The Graph?

W czerwcu 2020 roku ogłoszono integrację protokołu z Chainlink. Dzięki temu indeksowane dane z podgrafów mogły być przekazywane do smart kontraktów poprzez zdecentralizowaną sieć wyroczni.

Na początku 2021 roku The Graph Foundation przyznała 5 milionów dolarów dotacji ponad 50 zespołom z 10 krajów, które przystąpiły do budowy narzędzi dla protokołu, podgrafów i zasobów edukacyjnych.

OpenZeppelin, Chainsafe, Consensys Diligence i inne firmy zajmujące się bezpieczeństwem blockchaina zostały zatrudnione w celu przeprowadzenia audytu produktów ekosystemu projektu.

W lutym 2022 roku Digital Currency Group, Multicoin Capital, Reciprocal Ventures, Cryptos Capital, NGC Ventures i HashKey uruchomiły fundusz o wartości 205 milionów dolarów. Jego celem jest inwestowanie w projekty blockchainowe wykorzystujące The Graph.

W tym samym miesiącu The Graph Foundation uruchomiła Graph Advocates. Ze społeczności wybrano kilkudziesięciu członków, których zadaniem było tworzenie treści edukacyjnych, organizowanie wydarzeń, zapewnienie wsparcia technicznego i udostępnianie zasobów The Graph na całym świecie.

W kwietniu 2022 roku wprowadzono nowy organ zarządzający, Graph AdvocatesDAO, zdecentralizowaną autonomiczną organizację, która przejęła nadzór i finansowanie programu Graph Advocates oraz dystrybucję grantów społecznościowych.

W niespełna 2 lata od uruchomienia, projekt ten stał się już ważnym elementem intensywnie rozwijającej się infrastruktury Web3 i branży DeFi.

Od lipca 2022 roku The Graph obsługuje indeksowanie danych w 31 sieciach, w tym Ethereum, NEAR, Arbitrium, Optimism, Polygon, Avalanche, Celo, Fantom, Moonbeam, IPFS i PoA.

Do tej pory ponad 24 000 deweloperów wdrożyło ponad 31 000 podgrafów dla takich aplikacji jak Uniswap, Synthetix, Zora, Known Origin, Gnosis, Balancer, Livepeer, DAOstack, Audius i Decentraland.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Pozwala ona także inwestować w kryptowaluty. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Dużo taniej jest kupić cyfrowe aktywa na giełdzie, która pozwala w łatwy sposób wpłacić środki przez Revolut. Przykładem takiej platformy jest www.bybit.com lub www.binance.com. […]

Jak wypłacić Ethereum ze stakingu?

Na skutek aktywacji aktualizacji Shapella w sieci głównej Ethereum, użytkownicy otrzymali możliwość wycofania kryptowaluty ze stakingu. Ale jak to konkretnie zrobić? Czym jest staking Ethereum? Staking to sposób generowania pasywnego dochodu z monet w oparciu o algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) i jego warianty. Staking w prostym języku to udział w potwierdzaniu transakcji i produkcji nowych […]

Staking kryptowalut na Binance: Kompletny poradnik

W ciągu ostatnich kilku lat kryptowaluty naprawdę zawładnęły światem mainstreamu. NFT, giełdy kryptowalutowe i cały szereg różnych narzędzi związanych z kryptowalutami powstają jak grzyby po deszczu! W dzisiejszym poradniku skupimy się jednak na jednej z najciekawszych koncepcji, a mianowicie stakingu na giełdzie Binance. Jest to bowiem proces, który pozwala zarabiać kryptowaluty w sposób pasywny! Staking […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram