Co to jest The Graph (GRT) - Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 28 lipca 2022
ikona autora biały
the graph grt co to jest

The Graph to zdecentralizowany protokół zaprojektowany do efektywnego indeksowania i odpytywania danych z publicznych blockchainów.

Podstawowym elementem funkcjonowania The Graph są podgrafy tworzone przez zewnętrznych deweloperów w celu odbierania i indeksowania danych z konkretnych blockchainów.

Protokół Graph został po raz pierwszy uruchomiony na Ethereum, ale jego podgrafy działają obecnie w ponad 30 zdecentralizowanych sieciach.

Projekty blockchain, które stworzyły swoje podgrafy i używają ich dzisiaj, to między innymi Aave, Audius, Uniswap, Opyn, ENS, DAOstack, Synthetix, Gnosis, Balancer, Livepeer, Decentraland i inne.


Kto stworzył The Graph?

The Graph Protocol został założony w 2018 roku w San Francisco przez Yaniva Tal, Yannisa Pohlmanna i Brandona Ramireza. Wcześniej współpracowali oni razem przy kilku start-upach programistycznych skupionych na budowaniu narzędzi dla programistów.

W tym samym roku zarejestrowali w USA The Graph Foundation, organizację non-profit, która wzięła na siebie zadania rozpowszechniania technologii, ochrony własności intelektualnej i wspierania rozwoju ekosystemu.

Projekt pozyskał łącznie 69,6 mln dolarów w siedmiu rundach finansowania. Runda zalążkowa, prowadzona przez fundusz kryptowalutowy Multicoin Capital, miała miejsce w styczniu 2019 roku i zebrała dla startupu 2,5 miliona dolarów.

Publiczna sprzedaż tokenów odbyła się w październiku 2020 roku. Wówczas udało się pozyskać 12 milionów dolarów. Największa runda odbyła się w styczniu 2022 roku, dzięki czemu zgromadzono 50 milionów dolarów. Wśród inwestorów Graph Protocol znajdują się takie fundusze jak Coinbase Ventures, Digital Currency Group, AU21 Capital i Tiger Global Management.

17 grudnia 2020 r. na blockchainie Ethereum po kilku miesiącach testów uruchomiono The Graph Network.

Po uruchomieniu protokołu, The Graph Foundation skupiła się na rozwoju ekosystemu i finansowaniu zespołów inżynierskich firm trzecich. Bazowym twórcą protokołu był Edge&Node, który został założony przez zespół The Graph w 2021 roku.


Jak działa The Graph Network?

Graph indeksuje dane blockchaina w taki sam sposób, w jaki roboty wyszukiwarki Google indeksują strony internetowe. W tym procesie pliki, dane i metadane są indeksowane i katalogowane, dzięki czemu wyniki mogą być łatwo znalezione.

Protokół organizuje dane w podgrafy, które są otwartymi interfejsami API. Każdy deweloper może stworzyć swój własny podgraf i zaoferować go społeczności The Graph Network w celu przekazania danych (np. notowań tokenów) do zdecentralizowanych aplikacji.

Graph Network przestrzega zasad maksymalnej decentralizacji: większość etapów protokołu jest rozdzielona pomiędzy tysiące członków społeczności, a ich wkład w funkcjonowanie sieci jest opłacany w tokenach GRT.

Oprócz niezależnych zespołów programistycznych, które tworzą podgrafy, istnieją cztery rodzaje uczestników protokołu:

 • Indekserzy - to operatorzy węzłów, którzy indeksują blockchain i przetwarzają żądania w zamian za wynagrodzenie. Aby rozpocząć pracę, muszą zablokować co najmniej 100 000 GRT jako zobowiązanie. W przypadku podania przez węzeł nieprawidłowych danych, na operatora nakładana jest kara;
 • Kuratorzy - to członkowie społeczności, którzy sygnalizują indeksatorom, które podgrafy zawierają cenne dane i muszą być indeksowane. Sygnał powstaje, gdy kurator umieści swój GRT w danym podgrafie. Ponadto na dany podgraf może głosować więcej niż jeden kurator. W tym drugim przypadku wszyscy otrzymają udział w prowizji za wnioski proporcjonalnie do swojego wkładu;
 • Delegatorzy - ci uczestnicy mogą delegować tokeny do jednego lub więcej indekserów, otrzymując część nagród za przetwarzanie żądań. Jeśli delegujący będzie chciał wycofać GRT, będzie musiał odczekać 28 dni na jego odblokowanie;
 • Konsumenci - to końcowi użytkownicy protokołu, którzy pobierają dane z podgrafów za pomocą GraphQL. Za każde żądanie płacą w tokenach GRT, rozdzielonych między indekserów, kuratorów i delegatów.

Indekser może uruchomić własny The Graph Node dla każdego blockchaina kompatybilnego z EVM. Węzły są również w stanie wchodzić w interakcje z innymi blockchainami dzięki integracji z narzędziem Firehose. Obsługiwane są już sieci NEAR, Arweave, Solana i Cosmos.

Dzięki The Graph deweloperzy tworzą aplikacje Web3, które nie potrzebują scentralizowanych serwerów i działają w całości na publicznie dostępnej zdecentralizowanej infrastrukturze.


Tokenomika The Graph

W ekosystemie The Graph Network wykorzystywany jest token GRT zgodny ze standardem ERC-20.

GRT odegrał kluczową rolę w pozyskaniu środków na realizację projektu. Jeszcze przed uruchomieniem sieci bazowej, w latach 2018-20 w prywatnych i publicznych sprzedażach tokenów udało się sprzedać 17% podaży i zebrać łącznie 7,5 mln USD.

W momencie uruchomienia The Graph Network, początkowa emisja GRT wynosiła 10 miliardów. Tokeny są dystrybuowane w następujący sposób:

 • Do zespołu i doradców - 23%;
 • na rzecz społeczności (The Grph Foundation i na inne cele) - 35%;
 • inwestorzy - 34%;
 • Edge & Node - 8%.

Harmonogram odblokowania tokenów obejmuje okres 10 lat. Do sierpnia 2022 roku odblokowano 74% całej oferty czyli 7,4 mld GRT. Dodatkowa emisja waloru wynosi około 3% w skali roku. Istnieje również szereg regulowanych mechanizmów, które pozwolą na elastyczność w wycofywaniu i spalaniu części tokenów z obiegu.

GRT jest kluczowym elementem systemu motywacyjnego, który umożliwia działanie protokołu The Graph Network. Token ma kilka zastosowań:

 • finansowanie - Graph Foundation przyznaje granty w GRT twórcom podgrafów i innych narzędzi;
 • staking- indekserzy blokują GRT jako zastaw swojej uczciwości w indeksowaniu podgrafów i przetwarzaniu zapytań;
 • sygnalizacja - kuratorzy wnoszą swoje GRT do podgrafu, aby zwrócić na niego uwagę indeksatorów;
 • delegacja - delegatorzy przekazują GRT do istniejących indekserów;
 • płatność - konsumenci danych płacą GRT za zapytania do podgrafów;
 • wynagrodzenie - indekserzy, kuratorzy i delegaci otrzymują część zapłaty za zapytania.

Token jest przedmiotem obrotu na wszystkich głównych giełdach kryptowalutowych, takich jak Binance, Coinbase, Kucoin i OKX . Aktywo należy do pierwszej setki pod względem kapitalizacji rynkowej.


Jak rozwija się The Graph?

W czerwcu 2020 roku ogłoszono integrację protokołu z Chainlink. Dzięki temu indeksowane dane z podgrafów mogły być przekazywane do smart kontraktów poprzez zdecentralizowaną sieć wyroczni.

Na początku 2021 roku The Graph Foundation przyznała 5 milionów dolarów dotacji ponad 50 zespołom z 10 krajów, które przystąpiły do budowy narzędzi dla protokołu, podgrafów i zasobów edukacyjnych.

OpenZeppelin, Chainsafe, Consensys Diligence i inne firmy zajmujące się bezpieczeństwem blockchaina zostały zatrudnione w celu przeprowadzenia audytu produktów ekosystemu projektu.

W lutym 2022 roku Digital Currency Group, Multicoin Capital, Reciprocal Ventures, Cryptos Capital, NGC Ventures i HashKey uruchomiły fundusz o wartości 205 milionów dolarów. Jego celem jest inwestowanie w projekty blockchainowe wykorzystujące The Graph.

W tym samym miesiącu The Graph Foundation uruchomiła Graph Advocates. Ze społeczności wybrano kilkudziesięciu członków, których zadaniem było tworzenie treści edukacyjnych, organizowanie wydarzeń, zapewnienie wsparcia technicznego i udostępnianie zasobów The Graph na całym świecie.

W kwietniu 2022 roku wprowadzono nowy organ zarządzający, Graph AdvocatesDAO, zdecentralizowaną autonomiczną organizację, która przejęła nadzór i finansowanie programu Graph Advocates oraz dystrybucję grantów społecznościowych.

W niespełna 2 lata od uruchomienia, projekt ten stał się już ważnym elementem intensywnie rozwijającej się infrastruktury Web3 i branży DeFi.

Od lipca 2022 roku The Graph obsługuje indeksowanie danych w 31 sieciach, w tym Ethereum, NEAR, Arbitrium, Optimism, Polygon, Avalanche, Celo, Fantom, Moonbeam, IPFS i PoA.

Do tej pory ponad 24 000 deweloperów wdrożyło ponad 31 000 podgrafów dla takich aplikacji jak Uniswap, Synthetix, Zora, Known Origin, Gnosis, Balancer, Livepeer, DAOstack, Audius i Decentraland.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Analityk Bloomberga: "Bitcoin może prześcignąć złoto"

Znany analityk rynku towarowego w Bloomberg, Mike McGlone, przedstawił kolejną prognozę dotyczącą bitcoina (BTC). Tym razem w odniesieniu do króla wszystkich towarów; złota. Według McGlone'a, bitcoin przygotowuje się do ostatecznego rywalizowania z metalem szlachetnym. Bitcoin a złoto McGlone poinformował o tym wczoraj na Twitterze. Tym samym podtrzymuje on swoje pozytywne oczekiwania co do przyszłości bitcoina. […]

Senator Lummis uważa teraz, że eter jest papierem wartościowym

Jeszcze jeden amerykański polityk w centrum regulacji branży kryptowalutowej zmienił stanowisko w sprawie klasyfikacji prawnej Etheru. Senator Cynthia Lummis (R-WY) wyjawiła w środę, że obecnie postrzega drugą największą kryptowalutę jako papier wartościowy - nie towar. Bitcoin jest jedynym towarem kryptowalutowym: Lummis Lummis wyraziła swój zmieniony pogląd na aktywo za pomocą CoinDesk we wtorek podczas omawiania […]

Sprawa Ripple vs SEC dobiega końca

Dwuletnia batalia Ripple z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dobiega końca. Firma kryptowalutowa złożyła odpowiedź i to wydaje się być już ostatnia linia obrony. Dumny z obrony Ripple'a Radca prawny Ripple Stuart Alderoty poinformował, że odpowiedź była już ostatnią. Pisze on, że firma zwróciła się do sądu o wydanie orzeczenia na korzyść Ripple. […]

Jak szeroko rozprzestrzenia się zaraza FTX? Spółki dotknięte kryzysem

Upadek giełdy kryptowalut FTX przejdzie do historii jako jeden z najczarniejszych momentów w historii kryptowalut. Firma doświadczyła poważnych problemów z płynnością w listopadzie i nie mogła honorować wniosków o wypłatę swoich klientów. Binance - największa na świecie platforma kryptowalutowa - była gotowa przejąć giełdę, ale po audycie odstąpiła od umowy. FTX nie mógł znaleźć rozwiązania […]

Rośnie popyt na koparki w Rosji

Popyt na minery ASIC w Rosji wzrósł znacząco w czwartym kwartale z powodu spadku ich cen. Informację o tym podał "Kommersant". Jak podaje dystrybutor Chilkoot, sprzedaż za dwa miesiące czwartego kwartału przekroczyła wolumeny za cały trzeci kwartał, a za dziewięć miesięcy była o 65% wyższa niż przed rokiem. W BitRiver popyt na dziesięć miesięcy 2022 […]

Giełda kryptowalut bez weryfikacji

W poniższej instrukcji znajdziesz informacje o tym jak przyśpieszyć transakcje handlu bitcoina lub innej kryptowaluty z wykorzystaniem giełd kryptowalut i…

Co to jest automatyczny animator rynku (AMM)?

Automated Market Maker (AMM) to algorytm oprogramowania do kontrolowania płynności i wyceny kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach. Systemy AMM są szeroko stosowane w DeFi, szczególnie w zdecentralizowanych giełdach (DEX), takich jak w tym Uniswap, Balancer, Bancor i Curve. Aby stworzyć zdecentralizowane rynki, AMM wykorzystuje płynność w kryptowalutowych publicznych pulach wielu tokenów zablokowanych w specjalnych inteligentnych kontraktach. […]

Co to są BTokeny i jak je pożyczać na Binance?

Binance to nie tylko giełda kryptowalut. To cały ekosystem, na który składa się wiele różnych produktów. Jednym z nich jest BNB Chain, czyli blockchain Binance. Na jego potrzeby giełda ta zaczęła "opakowywać" swoje tokeny. Tak jak np. na Ethereum możemy przechowywać Bitcoina w formie WBTC, tak w przypadku BNB Chain również możemy posiadać tzw. BTokeny. […]

Binance Simple Earn - czyli połączenie Binance Savings i Staking!

Giełda Binance od niemal początku swojego istnienia oferowała inwestorom funkcje Stakingu oraz Oszczędności. Niemniej jednak teraz postanowiła połączyć oba te produkty w jeden, nazwany Binance Simple Earn. Jak sama nazwa wskazuje pozwala on w łatwy sposób zarabiać na posiadanych już kryptowalutach. W tym artykule wyjaśnimy dokładniej czym jest ta funkcja i jak jej używać. Tak […]

Co to jest Binance Swap Farming i jak z niego korzystać?

Jeżeli korzystasz z giełdy Binance z całą pewnością wiesz, że nie jest to jedynie klasyczna giełda. Jest to cały ekosystem złożony z wielu różnych ciekawych produktów. Jednym z nich jest Binance Swap Farming i to na nim skupimy się w tym poradniku. Wyjaśnimy czym on dokładnie jest, jak działa, jakie ma zalety oraz ryzyko oraz […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram