Co to jest The Graph (GRT) - Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 28 lipca 2022
ikona autora biały
the graph grt co to jest

The Graph to zdecentralizowany protokół zaprojektowany do efektywnego indeksowania i odpytywania danych z publicznych blockchainów.

Podstawowym elementem funkcjonowania The Graph są podgrafy tworzone przez zewnętrznych deweloperów w celu odbierania i indeksowania danych z konkretnych blockchainów.

Protokół Graph został po raz pierwszy uruchomiony na Ethereum, ale jego podgrafy działają obecnie w ponad 30 zdecentralizowanych sieciach.

Projekty blockchain, które stworzyły swoje podgrafy i używają ich dzisiaj, to między innymi Aave, Audius, Uniswap, Opyn, ENS, DAOstack, Synthetix, Gnosis, Balancer, Livepeer, Decentraland i inne.


Kto stworzył The Graph?

The Graph Protocol został założony w 2018 roku w San Francisco przez Yaniva Tal, Yannisa Pohlmanna i Brandona Ramireza. Wcześniej współpracowali oni razem przy kilku start-upach programistycznych skupionych na budowaniu narzędzi dla programistów.

W tym samym roku zarejestrowali w USA The Graph Foundation, organizację non-profit, która wzięła na siebie zadania rozpowszechniania technologii, ochrony własności intelektualnej i wspierania rozwoju ekosystemu.

Projekt pozyskał łącznie 69,6 mln dolarów w siedmiu rundach finansowania. Runda zalążkowa, prowadzona przez fundusz kryptowalutowy Multicoin Capital, miała miejsce w styczniu 2019 roku i zebrała dla startupu 2,5 miliona dolarów.

Publiczna sprzedaż tokenów odbyła się w październiku 2020 roku. Wówczas udało się pozyskać 12 milionów dolarów. Największa runda odbyła się w styczniu 2022 roku, dzięki czemu zgromadzono 50 milionów dolarów. Wśród inwestorów Graph Protocol znajdują się takie fundusze jak Coinbase Ventures, Digital Currency Group, AU21 Capital i Tiger Global Management.

17 grudnia 2020 r. na blockchainie Ethereum po kilku miesiącach testów uruchomiono The Graph Network.

Po uruchomieniu protokołu, The Graph Foundation skupiła się na rozwoju ekosystemu i finansowaniu zespołów inżynierskich firm trzecich. Bazowym twórcą protokołu był Edge&Node, który został założony przez zespół The Graph w 2021 roku.


Jak działa The Graph Network?

Graph indeksuje dane blockchaina w taki sam sposób, w jaki roboty wyszukiwarki Google indeksują strony internetowe. W tym procesie pliki, dane i metadane są indeksowane i katalogowane, dzięki czemu wyniki mogą być łatwo znalezione.

Protokół organizuje dane w podgrafy, które są otwartymi interfejsami API. Każdy deweloper może stworzyć swój własny podgraf i zaoferować go społeczności The Graph Network w celu przekazania danych (np. notowań tokenów) do zdecentralizowanych aplikacji.

Graph Network przestrzega zasad maksymalnej decentralizacji: większość etapów protokołu jest rozdzielona pomiędzy tysiące członków społeczności, a ich wkład w funkcjonowanie sieci jest opłacany w tokenach GRT.

Oprócz niezależnych zespołów programistycznych, które tworzą podgrafy, istnieją cztery rodzaje uczestników protokołu:

  • Indekserzy - to operatorzy węzłów, którzy indeksują blockchain i przetwarzają żądania w zamian za wynagrodzenie. Aby rozpocząć pracę, muszą zablokować co najmniej 100 000 GRT jako zobowiązanie. W przypadku podania przez węzeł nieprawidłowych danych, na operatora nakładana jest kara;
  • Kuratorzy - to członkowie społeczności, którzy sygnalizują indeksatorom, które podgrafy zawierają cenne dane i muszą być indeksowane. Sygnał powstaje, gdy kurator umieści swój GRT w danym podgrafie. Ponadto na dany podgraf może głosować więcej niż jeden kurator. W tym drugim przypadku wszyscy otrzymają udział w prowizji za wnioski proporcjonalnie do swojego wkładu;
  • Delegatorzy - ci uczestnicy mogą delegować tokeny do jednego lub więcej indekserów, otrzymując część nagród za przetwarzanie żądań. Jeśli delegujący będzie chciał wycofać GRT, będzie musiał odczekać 28 dni na jego odblokowanie;
  • Konsumenci - to końcowi użytkownicy protokołu, którzy pobierają dane z podgrafów za pomocą GraphQL. Za każde żądanie płacą w tokenach GRT, rozdzielonych między indekserów, kuratorów i delegatów.

Indekser może uruchomić własny The Graph Node dla każdego blockchaina kompatybilnego z EVM. Węzły są również w stanie wchodzić w interakcje z innymi blockchainami dzięki integracji z narzędziem Firehose. Obsługiwane są już sieci NEAR, Arweave, Solana i Cosmos.

Dzięki The Graph deweloperzy tworzą aplikacje Web3, które nie potrzebują scentralizowanych serwerów i działają w całości na publicznie dostępnej zdecentralizowanej infrastrukturze.


Tokenomika The Graph

W ekosystemie The Graph Network wykorzystywany jest token GRT zgodny ze standardem ERC-20.

GRT odegrał kluczową rolę w pozyskaniu środków na realizację projektu. Jeszcze przed uruchomieniem sieci bazowej, w latach 2018-20 w prywatnych i publicznych sprzedażach tokenów udało się sprzedać 17% podaży i zebrać łącznie 7,5 mln USD.

W momencie uruchomienia The Graph Network, początkowa emisja GRT wynosiła 10 miliardów. Tokeny są dystrybuowane w następujący sposób:

  • Do zespołu i doradców - 23%;
  • na rzecz społeczności (The Grph Foundation i na inne cele) - 35%;
  • inwestorzy - 34%;
  • Edge & Node - 8%.

Harmonogram odblokowania tokenów obejmuje okres 10 lat. Do sierpnia 2022 roku odblokowano 74% całej oferty czyli 7,4 mld GRT. Dodatkowa emisja waloru wynosi około 3% w skali roku. Istnieje również szereg regulowanych mechanizmów, które pozwolą na elastyczność w wycofywaniu i spalaniu części tokenów z obiegu.

GRT jest kluczowym elementem systemu motywacyjnego, który umożliwia działanie protokołu The Graph Network. Token ma kilka zastosowań:

  • finansowanie - Graph Foundation przyznaje granty w GRT twórcom podgrafów i innych narzędzi;
  • staking- indekserzy blokują GRT jako zastaw swojej uczciwości w indeksowaniu podgrafów i przetwarzaniu zapytań;
  • sygnalizacja - kuratorzy wnoszą swoje GRT do podgrafu, aby zwrócić na niego uwagę indeksatorów;
  • delegacja - delegatorzy przekazują GRT do istniejących indekserów;
  • płatność - konsumenci danych płacą GRT za zapytania do podgrafów;
  • wynagrodzenie - indekserzy, kuratorzy i delegaci otrzymują część zapłaty za zapytania.

Token jest przedmiotem obrotu na wszystkich głównych giełdach kryptowalutowych, takich jak Binance, Coinbase, Kucoin i OKX . Aktywo należy do pierwszej setki pod względem kapitalizacji rynkowej.


Jak rozwija się The Graph?

W czerwcu 2020 roku ogłoszono integrację protokołu z Chainlink. Dzięki temu indeksowane dane z podgrafów mogły być przekazywane do smart kontraktów poprzez zdecentralizowaną sieć wyroczni.

Na początku 2021 roku The Graph Foundation przyznała 5 milionów dolarów dotacji ponad 50 zespołom z 10 krajów, które przystąpiły do budowy narzędzi dla protokołu, podgrafów i zasobów edukacyjnych.

OpenZeppelin, Chainsafe, Consensys Diligence i inne firmy zajmujące się bezpieczeństwem blockchaina zostały zatrudnione w celu przeprowadzenia audytu produktów ekosystemu projektu.

W lutym 2022 roku Digital Currency Group, Multicoin Capital, Reciprocal Ventures, Cryptos Capital, NGC Ventures i HashKey uruchomiły fundusz o wartości 205 milionów dolarów. Jego celem jest inwestowanie w projekty blockchainowe wykorzystujące The Graph.

W tym samym miesiącu The Graph Foundation uruchomiła Graph Advocates. Ze społeczności wybrano kilkudziesięciu członków, których zadaniem było tworzenie treści edukacyjnych, organizowanie wydarzeń, zapewnienie wsparcia technicznego i udostępnianie zasobów The Graph na całym świecie.

W kwietniu 2022 roku wprowadzono nowy organ zarządzający, Graph AdvocatesDAO, zdecentralizowaną autonomiczną organizację, która przejęła nadzór i finansowanie programu Graph Advocates oraz dystrybucję grantów społecznościowych.

W niespełna 2 lata od uruchomienia, projekt ten stał się już ważnym elementem intensywnie rozwijającej się infrastruktury Web3 i branży DeFi.

Od lipca 2022 roku The Graph obsługuje indeksowanie danych w 31 sieciach, w tym Ethereum, NEAR, Arbitrium, Optimism, Polygon, Avalanche, Celo, Fantom, Moonbeam, IPFS i PoA.

Do tej pory ponad 24 000 deweloperów wdrożyło ponad 31 000 podgrafów dla takich aplikacji jak Uniswap, Synthetix, Zora, Known Origin, Gnosis, Balancer, Livepeer, DAOstack, Audius i Decentraland.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Złoto na rekordowym poziomie. Czy Bitcoin może pójść w jego ślady?

Według różnych źródeł, złoto wybiło nowy rekord wszech czasów. Kilogram złota jest teraz wart 64.000 dolarów. Oznacza to, że inwestorzy szukają bezpiecznej przystani, w której mogliby trzymać wartość, w celu wyjścia z obecnego kryzysu bankowego. Czy Bitcoin może pójść w ślady złota? Złoto za 65 000 dolarów Poniższy wykres to cena złota i pokazuje wartość […]

Czy Microsoft buduje portfel Ethereum dla Edge?

Dobra wiadomość dla użytkowników Microsoft Edge, ponieważ trwają testy portfela Ethereum dla przeglądarki internetowej. Metamask dla Microsoftu Firma Microsoft rozwija coś, co nazywa "Crypto Wallet" dla Edge. Portfel ten pozwala użytkownikom przechowywać i handlować Etherem, a także tokenami na blockchainie Ethereum, podobnie jak popularny Metamask. Albacore odkrył to i podzielił się tym na Twitterze. Albacore […]

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]

Dlaczego warto sprzedawać NFT na Binance NFT? Oto powody

NFT niezwykle szybko zyskują na popularności, rozszerzając możliwości blockchaina. Użytkownicy mogą teraz kupować i sprzedawać prawie wszystko w formie NFT. Dotyczy to głównie cyfrowych dzieł sztuki, pamiątek, aktywów w grze, a nawet niektórych momentów historycznych. Zazwyczaj NFT określa się jako rodzaj kryptograficznego tokena na blockchainie, który reprezentuje unikalne aktywa. Mogą one być albo całkowicie cyfrowymi […]

Jak wysyłać pieniądze za granicę za darmo przy użyciu kryptowalut?

Wysyłanie pieniędzy za granicę może być drogim i czasochłonnym procesem. W tym przewodniku wyjaśnimy jednak, jak wykorzystać kryptowaluty do wysyłania pieniędzy za granicę za darmo - przy pomocy platformy Binance P2P. Tradycyjne metody, takie jak przelewy lub Western Union, często wiążą się z wysokimi opłatami i powolnym czasem przetwarzania, co utrudnia ludziom wysyłanie pieniędzy szybko […]

BNB Greenfield: Czym jest nowy, trzeci blockchain od Binance?

Giełda Binance w lutym zapowiedziała swój nowy produkt, a mianowicie nowy blockchain nazwany BNB Greenfield. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym dokładnie on jest, jak będzie działał, jakie może mieć zastosowania oraz wiele więcej! Tak więc, zaczynajmy! Czym jest BNB Greenfield? BNB Greenfield to zdecentralizowana infrastruktura pamięci masowej w ramach szerszego ekosystemu BNB Chain, w którym […]

Testnet ZetaLabs: Jak przygotować się pod airdrop?

Testnety to zawsze okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Jakich? To zależy od projektu i jego możliwości. W tym poradniku opowiemy o ZetaChain - projekcie, który obecnie prowadzi testnet. Wyjaśnimy co musisz zrobić, aby zdobyć ewentualne dropy i darmowe NFT. Czym jest ZetaChain? ZetaChain to testnet dla nowych omnichain dApps i kluczowy element ekosystemu, który opiera […]

Zarabianie na NFT w 2023 roku: gdzie inwestować i gdzie szukać obiecujących kolekcji?

Pozytywny impet na początku 2023 roku ożywił rynek kryptowalut, co pomogło projektom odzyskać siły po ubiegłorocznych wpadkach i bankructwach. Segment NFT nie był wyjątkiem. Również przyciągnął uwagę wielu nowych graczy. Jednak NFT mają swoją własną specyfikę i nawet doświadczeni inwestorzy nie do końca rozumieją cechy tego rynku. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy ci jak ma się […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram