The Graph to zdecentralizowany protokół zaprojektowany do efektywnego indeksowania i odpytywania danych z publicznych blockchainów.
Podstawowym elementem funkcjonowania The Graph są podgrafy tworzone przez zewnętrznych deweloperów w celu odbierania i indeksowania danych z konkretnych blockchainów.
Protokół Graph został po raz pierwszy uruchomiony na Ethereum, ale jego podgrafy działają obecnie w ponad 30 zdecentralizowanych sieciach.
Projekty blockchain, które stworzyły swoje podgrafy i używają ich dzisiaj, to między innymi Aave, Audius, Uniswap, Opyn, ENS, DAOstack, Synthetix, Gnosis, Balancer, Livepeer, Decentraland i inne.
The Graph Protocol został założony w 2018 roku w San Francisco przez Yaniva Tal, Yannisa Pohlmanna i Brandona Ramireza. Wcześniej współpracowali oni razem przy kilku start-upach programistycznych skupionych na budowaniu narzędzi dla programistów.
W tym samym roku zarejestrowali w USA The Graph Foundation, organizację non-profit, która wzięła na siebie zadania rozpowszechniania technologii, ochrony własności intelektualnej i wspierania rozwoju ekosystemu.
Projekt pozyskał łącznie 69,6 mln dolarów w siedmiu rundach finansowania. Runda zalążkowa, prowadzona przez fundusz kryptowalutowy Multicoin Capital, miała miejsce w styczniu 2019 roku i zebrała dla startupu 2,5 miliona dolarów.
Publiczna sprzedaż tokenów odbyła się w październiku 2020 roku. Wówczas udało się pozyskać 12 milionów dolarów. Największa runda odbyła się w styczniu 2022 roku, dzięki czemu zgromadzono 50 milionów dolarów. Wśród inwestorów Graph Protocol znajdują się takie fundusze jak Coinbase Ventures, Digital Currency Group, AU21 Capital i Tiger Global Management.
17 grudnia 2020 r. na blockchainie Ethereum po kilku miesiącach testów uruchomiono The Graph Network.
Po uruchomieniu protokołu, The Graph Foundation skupiła się na rozwoju ekosystemu i finansowaniu zespołów inżynierskich firm trzecich. Bazowym twórcą protokołu był Edge&Node, który został założony przez zespół The Graph w 2021 roku.
Graph indeksuje dane blockchaina w taki sam sposób, w jaki roboty wyszukiwarki Google indeksują strony internetowe. W tym procesie pliki, dane i metadane są indeksowane i katalogowane, dzięki czemu wyniki mogą być łatwo znalezione.
Protokół organizuje dane w podgrafy, które są otwartymi interfejsami API. Każdy deweloper może stworzyć swój własny podgraf i zaoferować go społeczności The Graph Network w celu przekazania danych (np. notowań tokenów) do zdecentralizowanych aplikacji.
Graph Network przestrzega zasad maksymalnej decentralizacji: większość etapów protokołu jest rozdzielona pomiędzy tysiące członków społeczności, a ich wkład w funkcjonowanie sieci jest opłacany w tokenach GRT.
Oprócz niezależnych zespołów programistycznych, które tworzą podgrafy, istnieją cztery rodzaje uczestników protokołu:
Indekser może uruchomić własny The Graph Node dla każdego blockchaina kompatybilnego z EVM. Węzły są również w stanie wchodzić w interakcje z innymi blockchainami dzięki integracji z narzędziem Firehose. Obsługiwane są już sieci NEAR, Arweave, Solana i Cosmos.
Dzięki The Graph deweloperzy tworzą aplikacje Web3, które nie potrzebują scentralizowanych serwerów i działają w całości na publicznie dostępnej zdecentralizowanej infrastrukturze.
W ekosystemie The Graph Network wykorzystywany jest token GRT zgodny ze standardem ERC-20.
GRT odegrał kluczową rolę w pozyskaniu środków na realizację projektu. Jeszcze przed uruchomieniem sieci bazowej, w latach 2018-20 w prywatnych i publicznych sprzedażach tokenów udało się sprzedać 17% podaży i zebrać łącznie 7,5 mln USD.
W momencie uruchomienia The Graph Network, początkowa emisja GRT wynosiła 10 miliardów. Tokeny są dystrybuowane w następujący sposób:
Harmonogram odblokowania tokenów obejmuje okres 10 lat. Do sierpnia 2022 roku odblokowano 74% całej oferty czyli 7,4 mld GRT. Dodatkowa emisja waloru wynosi około 3% w skali roku. Istnieje również szereg regulowanych mechanizmów, które pozwolą na elastyczność w wycofywaniu i spalaniu części tokenów z obiegu.
GRT jest kluczowym elementem systemu motywacyjnego, który umożliwia działanie protokołu The Graph Network. Token ma kilka zastosowań:
Token jest przedmiotem obrotu na wszystkich głównych giełdach kryptowalutowych, takich jak Binance, Coinbase, Kucoin i OKX . Aktywo należy do pierwszej setki pod względem kapitalizacji rynkowej.
W czerwcu 2020 roku ogłoszono integrację protokołu z Chainlink. Dzięki temu indeksowane dane z podgrafów mogły być przekazywane do smart kontraktów poprzez zdecentralizowaną sieć wyroczni.
Na początku 2021 roku The Graph Foundation przyznała 5 milionów dolarów dotacji ponad 50 zespołom z 10 krajów, które przystąpiły do budowy narzędzi dla protokołu, podgrafów i zasobów edukacyjnych.
OpenZeppelin, Chainsafe, Consensys Diligence i inne firmy zajmujące się bezpieczeństwem blockchaina zostały zatrudnione w celu przeprowadzenia audytu produktów ekosystemu projektu.
W lutym 2022 roku Digital Currency Group, Multicoin Capital, Reciprocal Ventures, Cryptos Capital, NGC Ventures i HashKey uruchomiły fundusz o wartości 205 milionów dolarów. Jego celem jest inwestowanie w projekty blockchainowe wykorzystujące The Graph.
W tym samym miesiącu The Graph Foundation uruchomiła Graph Advocates. Ze społeczności wybrano kilkudziesięciu członków, których zadaniem było tworzenie treści edukacyjnych, organizowanie wydarzeń, zapewnienie wsparcia technicznego i udostępnianie zasobów The Graph na całym świecie.
W kwietniu 2022 roku wprowadzono nowy organ zarządzający, Graph AdvocatesDAO, zdecentralizowaną autonomiczną organizację, która przejęła nadzór i finansowanie programu Graph Advocates oraz dystrybucję grantów społecznościowych.
W niespełna 2 lata od uruchomienia, projekt ten stał się już ważnym elementem intensywnie rozwijającej się infrastruktury Web3 i branży DeFi.
Od lipca 2022 roku The Graph obsługuje indeksowanie danych w 31 sieciach, w tym Ethereum, NEAR, Arbitrium, Optimism, Polygon, Avalanche, Celo, Fantom, Moonbeam, IPFS i PoA.
Do tej pory ponad 24 000 deweloperów wdrożyło ponad 31 000 podgrafów dla takich aplikacji jak Uniswap, Synthetix, Zora, Known Origin, Gnosis, Balancer, Livepeer, DAOstack, Audius i Decentraland.