Co to jest short squeeze? Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 20 sierpnia 2022
ikona autora biały
short squeeze

Wyciskanie shortów (Short squeeze) to sytuacja, w której cena waloru rośnie z powodu nadpodaży krótkich pozycji, których zamknięcie tworzy dodatkowy popyt na zakup waloru i prowadzi do dalszego wzrostu cen.

Short squeeze charakteryzuje się szybkim wzrostem ceny aktywa, zwiększonym wolumenem obrotu i dużą zmiennością - może to prowadzić do znacznych strat dla shortujących traderów.

Aby zmniejszyć ryzyko wejścia w short squeeze, należy stosować zlecenia stop-loss i narzędzia zabezpieczające oraz korzystać z niskiej dźwigni.

Czym jest pozycja krótka (short)?

Zanim zaczniemy mówić o short squeeze, musimy zdefiniować krótką pozycję w tradingu, zwaną również "short". Otwierając krótką pozycję, inwestor pożycza aktywo od brokera lub giełdy, używając swoich środków jako zabezpieczenia. Taką pozycję można zamknąć poprzez odkupienie podobnej ilości aktywów po aktualnej cenie. Zysk jest osiągany, gdy cena aktywa spada.

Przykładowo, uczestnik rynku otworzył na giełdzie krótką pozycję na 1 BTC po cenie 30 000 USD za monetę. Po pewnym czasie cena bitcoina spadła do 25 000 dolarów i trader postanowił odkupić pożyczone aktywo. Różnica między ceną sprzedaży a ceną zakupu, czyli 5 tys. dolarów, to zysk.

Wzrost ceny aktywa po otwarciu shorta prowadzi do straty. Jeśli w bilansie inwestora nie ma wystarczającej ilości kapitału na ich pokrycie, następuje wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, co może prowadzić do przymusowego zamknięcia pozycji (likwidacji).

Jak powstaje short-squeeze?

Jedną z głównych przyczyn short-squeeze jest ciasna akumulacja otwartych pozycji krótkich na określonym poziomie cenowym. Gdy ceny idą w górę, uczestnicy rynku są zmuszeni do ograniczania ryzyka i zamykania nieopłacalnych shortów.

Ponieważ aktywo musi być kupione, aby zamknąć krótką pozycję, zwiększa popyt tylko podczas wzrostu ceny. To z kolei pcha cenę jeszcze wyżej, co zwiększa straty posiadaczy krótkich pozycji i prowadzi do masowych likwiadacji.

Zautomatyzowany charakter współczesnego handlu giełdowego, ewentualna panika i zwiększone wolumeny mogą powodować ogromne skoki cen, sięgające kilkudziesięciu procent. Ponadto, w niektórych przypadkach, short-squeeze może prowadzić do wstrzymania obrotu danym aktywem.

Podobna sytuacja miała miejsce na Nasdaq z akcjami Robinhood Market - handel papierami wartościowymi musiał zostać trzykrotnie wstrzymany ze względu na zmienność.

co to jest short squeeze kryptowaluty
źródło

Przykłady short squeeze

Short squeeze jest dość powszechny na każdym rynku, w tym na kryptowalutach. Poniżej znajdziesz dwa przykłady.

GameStop

W listopadzie 2020 roku członkowie subreddita WallStreetBets odkryli otwarte krótkie pozycje funduszu hedgingowego Melvin Capital na akcjach GameStop (GME), sieci handlowej, która znajdowała się w stanie przed bankructwem.

Sieciowi "aktywiści" postanowili wykorzystać te informacje i zaczęli kupować akcje GME na giełdzie, aby uchronić firmę przed upadkiem. Ruch ten przyjął się masowo, a cena akcji GameStop wzrosła ponad 20-krotnie w ciągu mniej niż miesiąca.

Wall Street Journal wylicza, że efektem tego short squeeze była utrata 30% całego kapitału w Melvin Capital oraz skumulowana strata 19,75 mld USD dla posiadaczy krótkich pozycji GME.

Celsius Network

W czerwcu 2022 roku platforma kryptowalutowa Celsius zawiesiła wypłaty, handel i transfery między kontami ze względu na ekstremalne warunki rynkowe. Wszystko to doprowadziło do poważnego spadku wartości natywnego tokena CEL platformy.

Grupa entuzjastów, korzystając z portalu społecznościowego Twitter, postanowiła powtórzyć operację podobną do short squeeze GameStopu. Ruch został zorganizowany wokół hashtagu #CELShortSqueeze.

Według Decrypt, głównym argumentem za short-squeeze był fakt, że platforma Celsius, w tym tokeny CEL, zawiesiła swoje wypłaty. Dodatkowo problemy finansowe spółki powinny były wzbudzić zainteresowanie shortami ze strony traderów i dużych spółek.

Istotą "operacji" było kupowanie tokenów CEL na giełdzie i wycofywanie ich do zimnych portfeli, aby nikt nie mógł użyć tych tokenów do sprzedaży. W efekcie w dniach 19-21 czerwca 2022 r. cena CEL wzrosła niemal trzykrotnie, z 0,55 USD do 1,5 USD.

Jak chronić się przed short squeeze?

Short squeeze są powszechne na rynku kryptowalut ze względu na niską płynność wielu cyfrowych akrtywów, brak narzędzi zabezpieczających i słabe regulacje prawne. W celu ograniczenia ryzyka związanego z short squeeze można zastosować następujące mechanizmy:

  • Zlecenie stop. Najprostsza i najskuteczniejsza metoda. Dzięki temu Twoja otwarta krótka pozycja nie zostanie całkowicie zlikwidowana i uchroni Cię przed podejmowaniem emocjonalnych decyzji.
  • Hedging. Otwierając krótką pozycję, traderzy zabezpieczają ją za pomocą transakcji odwrotnej. Jeśli otwarty jest short, mogą otworzyć długą pozycję (long) na to samo aktywo. Jeśli notowania pójdą wbrew oczekiwaniom inwestora, pozycja zabezpieczająca pozwoli na zmniejszenie straty.
  • Transakcje spot. Handel na rynku spot wyklucza jakikolwiek stosunek wierzytelności pomiędzy przedsiębiorcą a platformą - usuwa to wszelkie ryzyko likwidacji. Te transakcje nie są przeznaczone do zarabiania pieniędzy na spadkach, ale będą chronić przed ryzykiem, zwłaszcza dla początkujących handlowców.
  • Niska dźwignia finansowa. Bardzo często traderzy handlują z wysoką dźwignią, co zwielokrotnia ryzyko strat. Według giełdy Binance, w 2019 roku średnio 60% transakcji futures było otwieranych z dźwignią 20x, co jest bardzo wysokim wskaźnikiem. Jak powiedział założyciel Morgan Creek Mark Yusco, dźwignia "nigdy nie uczyni złej inwestycji dobrą, ale często czyni dobrą inwestycję złą".

Podobne tematy

WalletConnect - Co to jest i jak używać?

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi. Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i […]

W jakie kryptowaluty inwestować? Nowe kryptowaluty 2023

Tematem naszego dzisiejszego przeglądu będą nowe kryptowaluty 2023. Jeśli myślisz, że krypto zima hamuje powstawanie nowych projektów to jesteś w błędzie. Na przykład Grin i Beam zostały uruchomione na początku 2019 roku. Wówczas to nie tylko sceptycy, ale wielu entuzjastów kryptowalut myślało, że to już koniec. Inwestor powinien zawsze przeprowadzić własny research. Ci, którzy zainwestują […]

Co to jest automatyczny animator rynku (AMM)?

Automated Market Maker (AMM) to algorytm oprogramowania do kontrolowania płynności i wyceny kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach. Systemy AMM są szeroko stosowane w DeFi, szczególnie w zdecentralizowanych giełdach (DEX), takich jak w tym Uniswap, Balancer, Bancor i Curve. Aby stworzyć zdecentralizowane rynki, AMM wykorzystuje płynność w kryptowalutowych publicznych pulach wielu tokenów zablokowanych w specjalnych inteligentnych kontraktach. […]

Co to są BTokeny i jak je pożyczać na Binance?

Binance to nie tylko giełda kryptowalut. To cały ekosystem, na który składa się wiele różnych produktów. Jednym z nich jest BNB Chain, czyli blockchain Binance. Na jego potrzeby giełda ta zaczęła "opakowywać" swoje tokeny. Tak jak np. na Ethereum możemy przechowywać Bitcoina w formie WBTC, tak w przypadku BNB Chain również możemy posiadać tzw. BTokeny. […]

Co to jest Binance Swap Farming i jak z niego korzystać?

Jeżeli korzystasz z giełdy Binance z całą pewnością wiesz, że nie jest to jedynie klasyczna giełda. Jest to cały ekosystem złożony z wielu różnych ciekawych produktów. Jednym z nich jest Binance Swap Farming i to na nim skupimy się w tym poradniku. Wyjaśnimy czym on dokładnie jest, jak działa, jakie ma zalety oraz ryzyko oraz […]

Co to jest appchain? Wszystko co musisz wiedzieć

Application-specific blockchain lub appchain (blockchain specyficzny dla aplikacji) to blockchain zaprojektowany wyłącznie do uruchamiania jednej konkretnej aplikacji. Zastosowanie takich rozwiązań daje deweloperom większą swobodę w kształtowaniu ekosystemów, struktur zarządzania i algorytmów konsensusu dla tworzonych przez nich zdecentralizowanych aplikacji. Jak działa appchain? Appchainy działają w dużej mierze w taki sam sposób jak bazowy blockchain, ale na […]

Giełda kryptowalut bez weryfikacji

W poniższej instrukcji znajdziesz informacje o tym jak przyśpieszyć transakcje handlu bitcoina lub innej kryptowaluty z wykorzystaniem giełd kryptowalut i…

Jak prawidłowo zabezpieczyć konto Binance? 9 wskazówek

Kryptowaluty z natury rzeczy kojarzą się z wysokim bezpieczeństwem. Istnieje uzasadnione przekonanie, że dopóki ktoś nie uzyska dostępu do twojego seedu, czyli klucza prywatnego, twoje kryptowaluty są bezpieczne. Możemy śmiało powiedzieć, że rzeczywiście tak jest. Ale co jeśli nie posiadasz frazy seed do prywatnego portfela? Dane dostępu do kryptowalut przechowywane na scentralizowanych platformach, takich jak […]

WalletConnect - Co to jest i jak używać?

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi. Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i […]

Jak kopać w chmurze na Binance?

Sprzęt do wydobywania kryptowalut jest dość drogi i wiele osób nie może sobie na niego pozwolić. Kopanie w chmurze na Binance pozwala jednak uczestniczyć w wydobyciu BTC bez obarczania się zbędnymi uciążliwościami. Wystarczy kupić kontrakt i już można zarabiać. Ale jak to dokładnie zrobić? Już wyjaśniamy! Cloud mining na giełdzie Binance W sieci jest wiele […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram