Co to jest short squeeze? Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 20 sierpnia 2022
ikona autora biały
short squeeze

Wyciskanie shortów (Short squeeze) to sytuacja, w której cena waloru rośnie z powodu nadpodaży krótkich pozycji, których zamknięcie tworzy dodatkowy popyt na zakup waloru i prowadzi do dalszego wzrostu cen.

Short squeeze charakteryzuje się szybkim wzrostem ceny aktywa, zwiększonym wolumenem obrotu i dużą zmiennością - może to prowadzić do znacznych strat dla shortujących traderów.

Aby zmniejszyć ryzyko wejścia w short squeeze, należy stosować zlecenia stop-loss i narzędzia zabezpieczające oraz korzystać z niskiej dźwigni.

Czym jest pozycja krótka (short)?

Zanim zaczniemy mówić o short squeeze, musimy zdefiniować krótką pozycję w tradingu, zwaną również "short". Otwierając krótką pozycję, inwestor pożycza aktywo od brokera lub giełdy, używając swoich środków jako zabezpieczenia. Taką pozycję można zamknąć poprzez odkupienie podobnej ilości aktywów po aktualnej cenie. Zysk jest osiągany, gdy cena aktywa spada.

Przykładowo, uczestnik rynku otworzył na giełdzie krótką pozycję na 1 BTC po cenie 30 000 USD za monetę. Po pewnym czasie cena bitcoina spadła do 25 000 dolarów i trader postanowił odkupić pożyczone aktywo. Różnica między ceną sprzedaży a ceną zakupu, czyli 5 tys. dolarów, to zysk.

Wzrost ceny aktywa po otwarciu shorta prowadzi do straty. Jeśli w bilansie inwestora nie ma wystarczającej ilości kapitału na ich pokrycie, następuje wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, co może prowadzić do przymusowego zamknięcia pozycji (likwidacji).

Jak powstaje short-squeeze?

Jedną z głównych przyczyn short-squeeze jest ciasna akumulacja otwartych pozycji krótkich na określonym poziomie cenowym. Gdy ceny idą w górę, uczestnicy rynku są zmuszeni do ograniczania ryzyka i zamykania nieopłacalnych shortów.

Ponieważ aktywo musi być kupione, aby zamknąć krótką pozycję, zwiększa popyt tylko podczas wzrostu ceny. To z kolei pcha cenę jeszcze wyżej, co zwiększa straty posiadaczy krótkich pozycji i prowadzi do masowych likwiadacji.

Zautomatyzowany charakter współczesnego handlu giełdowego, ewentualna panika i zwiększone wolumeny mogą powodować ogromne skoki cen, sięgające kilkudziesięciu procent. Ponadto, w niektórych przypadkach, short-squeeze może prowadzić do wstrzymania obrotu danym aktywem.

Podobna sytuacja miała miejsce na Nasdaq z akcjami Robinhood Market - handel papierami wartościowymi musiał zostać trzykrotnie wstrzymany ze względu na zmienność.

co to jest short squeeze kryptowaluty
źródło

Przykłady short squeeze

Short squeeze jest dość powszechny na każdym rynku, w tym na kryptowalutach. Poniżej znajdziesz dwa przykłady.

GameStop

W listopadzie 2020 roku członkowie subreddita WallStreetBets odkryli otwarte krótkie pozycje funduszu hedgingowego Melvin Capital na akcjach GameStop (GME), sieci handlowej, która znajdowała się w stanie przed bankructwem.

Sieciowi "aktywiści" postanowili wykorzystać te informacje i zaczęli kupować akcje GME na giełdzie, aby uchronić firmę przed upadkiem. Ruch ten przyjął się masowo, a cena akcji GameStop wzrosła ponad 20-krotnie w ciągu mniej niż miesiąca.

Wall Street Journal wylicza, że efektem tego short squeeze była utrata 30% całego kapitału w Melvin Capital oraz skumulowana strata 19,75 mld USD dla posiadaczy krótkich pozycji GME.

Celsius Network

W czerwcu 2022 roku platforma kryptowalutowa Celsius zawiesiła wypłaty, handel i transfery między kontami ze względu na ekstremalne warunki rynkowe. Wszystko to doprowadziło do poważnego spadku wartości natywnego tokena CEL platformy.

Grupa entuzjastów, korzystając z portalu społecznościowego Twitter, postanowiła powtórzyć operację podobną do short squeeze GameStopu. Ruch został zorganizowany wokół hashtagu #CELShortSqueeze.

Według Decrypt, głównym argumentem za short-squeeze był fakt, że platforma Celsius, w tym tokeny CEL, zawiesiła swoje wypłaty. Dodatkowo problemy finansowe spółki powinny były wzbudzić zainteresowanie shortami ze strony traderów i dużych spółek.

Istotą "operacji" było kupowanie tokenów CEL na giełdzie i wycofywanie ich do zimnych portfeli, aby nikt nie mógł użyć tych tokenów do sprzedaży. W efekcie w dniach 19-21 czerwca 2022 r. cena CEL wzrosła niemal trzykrotnie, z 0,55 USD do 1,5 USD.

Jak chronić się przed short squeeze?

Short squeeze są powszechne na rynku kryptowalut ze względu na niską płynność wielu cyfrowych akrtywów, brak narzędzi zabezpieczających i słabe regulacje prawne. W celu ograniczenia ryzyka związanego z short squeeze można zastosować następujące mechanizmy:

  • Zlecenie stop. Najprostsza i najskuteczniejsza metoda. Dzięki temu Twoja otwarta krótka pozycja nie zostanie całkowicie zlikwidowana i uchroni Cię przed podejmowaniem emocjonalnych decyzji.
  • Hedging. Otwierając krótką pozycję, traderzy zabezpieczają ją za pomocą transakcji odwrotnej. Jeśli otwarty jest short, mogą otworzyć długą pozycję (long) na to samo aktywo. Jeśli notowania pójdą wbrew oczekiwaniom inwestora, pozycja zabezpieczająca pozwoli na zmniejszenie straty.
  • Transakcje spot. Handel na rynku spot wyklucza jakikolwiek stosunek wierzytelności pomiędzy przedsiębiorcą a platformą - usuwa to wszelkie ryzyko likwidacji. Te transakcje nie są przeznaczone do zarabiania pieniędzy na spadkach, ale będą chronić przed ryzykiem, zwłaszcza dla początkujących handlowców.
  • Niska dźwignia finansowa. Bardzo często traderzy handlują z wysoką dźwignią, co zwielokrotnia ryzyko strat. Według giełdy Binance, w 2019 roku średnio 60% transakcji futures było otwieranych z dźwignią 20x, co jest bardzo wysokim wskaźnikiem. Jak powiedział założyciel Morgan Creek Mark Yusco, dźwignia "nigdy nie uczyni złej inwestycji dobrą, ale często czyni dobrą inwestycję złą".

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…

Oszustwa telefoniczne Bitcoin - jak nie wpaść w sidła oszustów?

Otrzymałeś niedawno telefon od osoby twierdzącej, że masz szansę na szybką wypłatę znacznej kwoty z tytułu posiadanych Bitcoinów? Jeśli rozmówca sugeruje użycie programu typu AntyDesk lub prosi o przedpłatę na rzekomy podatek, w Twojej głowie powinien zapalić się alarm! To typowy przykład oszustwa telefonicznego związanego z Bitcoinem. Metoda ta zyskuje na popularności wśród przestępców. W […]

Xai - nowy projekt w Binance Launchpool

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który będzie dostępny na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to Xai. Między 5 stycznia a 8 stycznia o 23:59 użytkownicy będą mogli zarabiać tokeny Xai (XAI) na Binance po prostu stakując BNB, FDUSD lub TUSD. Postawione monety można wypłacić w dowolnym momencie, a nagrody w postaci tokenów XAI […]

Adresy Proof of Reserve największych giełd kryptowalut

Transparentność i bezpieczeństwo są kluczowymi aspektami w świecie krypto. Od upadku FTX jednym z elementów budujących zaufanie do giełd jest tzw. proof of reserve, czyli dowód posiadania rezerw. W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie jest proof of reserve, dlaczego giełdy publikują taki dowód, oraz przedstawimy listę adresów proof of reserve największych giełd kryptowalut. Co […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Aplikacja Revolut pozwala inwestować w kryptowaluty, ale nie jest to optymalne rozwiązanie jeżeli chodzi i ich zakup i sprzedaż, o czym wiedzą bardziej zaawansowani użytkownicy kryptowalut. Odpowiemy na pytanie czy opłaca się kupować kryptowaluty na Revolut, […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…

Binance Web3 Wallet - Czy warto korzystać?

8 listopada 2023 roku Binance wydała swój Web3 Wallet. Zapewnia on łatwy i bezpieczny dostęp do zdecentralizowanego świata technologii blockchain, pozwalając jednocześnie na zarządzanie aktywami Web3 bezpośrednio z poziomu Binance. W dzisiejszym artykule sprawdzimy co ma do zaoferowania Binance Web3 Wallet i czy warto z niego skorzystać. Najpierw jednak wyjaśnijmy co to jest portfel kryptowalut […]

Kraken - opinie użytkowników i recenzja giełdy (2024)

Kraken to giełda kryptowalut, która zjadła zęby na tym rynku. Istnieje bowiem od 2011 roku i od tego czasu nigdy nie padła ofiarą hakerów. Co więcej, stale się rozwija i wprowadza nowe usługi. Ale czym Kraken wyróżnia się na tle konkurencji? Jakie funkcje oferuje? Jakie ma opłaty i prowizje i co najważniejsze, jakie opinie o […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram