Co to jest short squeeze? Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 20 sierpnia 2022
ikona autora biały
short squeeze

Wyciskanie shortów (Short squeeze) to sytuacja, w której cena waloru rośnie z powodu nadpodaży krótkich pozycji, których zamknięcie tworzy dodatkowy popyt na zakup waloru i prowadzi do dalszego wzrostu cen.

Short squeeze charakteryzuje się szybkim wzrostem ceny aktywa, zwiększonym wolumenem obrotu i dużą zmiennością - może to prowadzić do znacznych strat dla shortujących traderów.

Aby zmniejszyć ryzyko wejścia w short squeeze, należy stosować zlecenia stop-loss i narzędzia zabezpieczające oraz korzystać z niskiej dźwigni.

Czym jest pozycja krótka (short)?

Zanim zaczniemy mówić o short squeeze, musimy zdefiniować krótką pozycję w tradingu, zwaną również "short". Otwierając krótką pozycję, inwestor pożycza aktywo od brokera lub giełdy, używając swoich środków jako zabezpieczenia. Taką pozycję można zamknąć poprzez odkupienie podobnej ilości aktywów po aktualnej cenie. Zysk jest osiągany, gdy cena aktywa spada.

Przykładowo, uczestnik rynku otworzył na giełdzie krótką pozycję na 1 BTC po cenie 30 000 USD za monetę. Po pewnym czasie cena bitcoina spadła do 25 000 dolarów i trader postanowił odkupić pożyczone aktywo. Różnica między ceną sprzedaży a ceną zakupu, czyli 5 tys. dolarów, to zysk.

Wzrost ceny aktywa po otwarciu shorta prowadzi do straty. Jeśli w bilansie inwestora nie ma wystarczającej ilości kapitału na ich pokrycie, następuje wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, co może prowadzić do przymusowego zamknięcia pozycji (likwidacji).

Jak powstaje short-squeeze?

Jedną z głównych przyczyn short-squeeze jest ciasna akumulacja otwartych pozycji krótkich na określonym poziomie cenowym. Gdy ceny idą w górę, uczestnicy rynku są zmuszeni do ograniczania ryzyka i zamykania nieopłacalnych shortów.

Ponieważ aktywo musi być kupione, aby zamknąć krótką pozycję, zwiększa popyt tylko podczas wzrostu ceny. To z kolei pcha cenę jeszcze wyżej, co zwiększa straty posiadaczy krótkich pozycji i prowadzi do masowych likwiadacji.

Zautomatyzowany charakter współczesnego handlu giełdowego, ewentualna panika i zwiększone wolumeny mogą powodować ogromne skoki cen, sięgające kilkudziesięciu procent. Ponadto, w niektórych przypadkach, short-squeeze może prowadzić do wstrzymania obrotu danym aktywem.

Podobna sytuacja miała miejsce na Nasdaq z akcjami Robinhood Market - handel papierami wartościowymi musiał zostać trzykrotnie wstrzymany ze względu na zmienność.

co to jest short squeeze kryptowaluty
źródło

Przykłady short squeeze

Short squeeze jest dość powszechny na każdym rynku, w tym na kryptowalutach. Poniżej znajdziesz dwa przykłady.

GameStop

W listopadzie 2020 roku członkowie subreddita WallStreetBets odkryli otwarte krótkie pozycje funduszu hedgingowego Melvin Capital na akcjach GameStop (GME), sieci handlowej, która znajdowała się w stanie przed bankructwem.

Sieciowi "aktywiści" postanowili wykorzystać te informacje i zaczęli kupować akcje GME na giełdzie, aby uchronić firmę przed upadkiem. Ruch ten przyjął się masowo, a cena akcji GameStop wzrosła ponad 20-krotnie w ciągu mniej niż miesiąca.

Wall Street Journal wylicza, że efektem tego short squeeze była utrata 30% całego kapitału w Melvin Capital oraz skumulowana strata 19,75 mld USD dla posiadaczy krótkich pozycji GME.

Celsius Network

W czerwcu 2022 roku platforma kryptowalutowa Celsius zawiesiła wypłaty, handel i transfery między kontami ze względu na ekstremalne warunki rynkowe. Wszystko to doprowadziło do poważnego spadku wartości natywnego tokena CEL platformy.

Grupa entuzjastów, korzystając z portalu społecznościowego Twitter, postanowiła powtórzyć operację podobną do short squeeze GameStopu. Ruch został zorganizowany wokół hashtagu #CELShortSqueeze.

Według Decrypt, głównym argumentem za short-squeeze był fakt, że platforma Celsius, w tym tokeny CEL, zawiesiła swoje wypłaty. Dodatkowo problemy finansowe spółki powinny były wzbudzić zainteresowanie shortami ze strony traderów i dużych spółek.

Istotą "operacji" było kupowanie tokenów CEL na giełdzie i wycofywanie ich do zimnych portfeli, aby nikt nie mógł użyć tych tokenów do sprzedaży. W efekcie w dniach 19-21 czerwca 2022 r. cena CEL wzrosła niemal trzykrotnie, z 0,55 USD do 1,5 USD.

Jak chronić się przed short squeeze?

Short squeeze są powszechne na rynku kryptowalut ze względu na niską płynność wielu cyfrowych akrtywów, brak narzędzi zabezpieczających i słabe regulacje prawne. W celu ograniczenia ryzyka związanego z short squeeze można zastosować następujące mechanizmy:

  • Zlecenie stop. Najprostsza i najskuteczniejsza metoda. Dzięki temu Twoja otwarta krótka pozycja nie zostanie całkowicie zlikwidowana i uchroni Cię przed podejmowaniem emocjonalnych decyzji.
  • Hedging. Otwierając krótką pozycję, traderzy zabezpieczają ją za pomocą transakcji odwrotnej. Jeśli otwarty jest short, mogą otworzyć długą pozycję (long) na to samo aktywo. Jeśli notowania pójdą wbrew oczekiwaniom inwestora, pozycja zabezpieczająca pozwoli na zmniejszenie straty.
  • Transakcje spot. Handel na rynku spot wyklucza jakikolwiek stosunek wierzytelności pomiędzy przedsiębiorcą a platformą - usuwa to wszelkie ryzyko likwidacji. Te transakcje nie są przeznaczone do zarabiania pieniędzy na spadkach, ale będą chronić przed ryzykiem, zwłaszcza dla początkujących handlowców.
  • Niska dźwignia finansowa. Bardzo często traderzy handlują z wysoką dźwignią, co zwielokrotnia ryzyko strat. Według giełdy Binance, w 2019 roku średnio 60% transakcji futures było otwieranych z dźwignią 20x, co jest bardzo wysokim wskaźnikiem. Jak powiedział założyciel Morgan Creek Mark Yusco, dźwignia "nigdy nie uczyni złej inwestycji dobrą, ale często czyni dobrą inwestycję złą".

Podobne tematy

Jak kopać Ethereum PoW (ETHPoW)?

Tydzień temu deweloperzy Ethereum zakończyli migrację sieci na algorytm konsensusu PoS. Górnikom nie pozostało więc nic innego jak zacząć szukać alternatywnych "miejsc pracy". Niemniej jednak zwolennicy "starego" ETH stworzyli fork oryginalnej kryptowaluty ETH - ETHPoW, który nadal da się kopać. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy krok po kroku w jaki sposób! Tak więc, zaczynamy! Jak kopać […]

Czym jest VeChain i kryptowaluta VET?

VeChain to platforma blockchain, która dostarcza rozwiązania B2B do zarządzania łańcuchem dostaw, przeciwdziałania fałszerstwom i innej automatyzacji procesów biznesowych. Projekt wykorzystuje dwie kryptowaluty: natywną monetę VeChain (VET) oraz VeThor (VTHO), która jest potrzebna do uiszczania opłat transakcyjnych. Założona w 2015 roku firma VeChain jest jednym z pionierów w opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań blockchain do uwierzytelniania […]

Czym jest Ethereum Classic i kryptowaluta ETC?

Ethereum Classic to platforma blockchain obsługująca smart kontrakty. Natywna kryptowaluta projektu handluje pod symbolem ETC. Projekt powstał w wyniku rozłamu w społeczności Ethereum po hacku The DAO w 2016 roku. To, co wyróżnia Ethereum Classic, to zachowanie oryginalnej architektury Ethereum, w szczególności zachowanie algorytmu konsensusu Proof-of-Work. Kto i kiedy stworzył Ethereum Classic? Sieć Ethereum Classic […]

Co to jest Elrond (EGLD)? Wszystko co musisz wiedzieć

Elrond to platforma blockchain, której architektura implementuje sharding. Wykorzystuje on algorytm konsensusu Secure Proof-of-Stake (SPoS). W zależności od obciążenia , blockchain Elrond może być podzielony na wiele części lub shardów. Każdy shard to osobna sieć, z osobną grupą walidatorów odpowiedzialnych za jej działanie. Każdy blok jest podzielony na trzy części dla interakcji między shardami. Transakcja […]

Co to jest short squeeze? Wszystko co musisz wiedzieć

Wyciskanie shortów (Short squeeze) to sytuacja, w której cena waloru rośnie z powodu nadpodaży krótkich pozycji, których zamknięcie tworzy dodatkowy popyt na zakup waloru i prowadzi do dalszego wzrostu cen. Short squeeze charakteryzuje się szybkim wzrostem ceny aktywa, zwiększonym wolumenem obrotu i dużą zmiennością - może to prowadzić do znacznych strat dla shortujących traderów. Aby […]

Jak kopać Ethereum PoW (ETHPoW)?

Tydzień temu deweloperzy Ethereum zakończyli migrację sieci na algorytm konsensusu PoS. Górnikom nie pozostało więc nic innego jak zacząć szukać alternatywnych "miejsc pracy". Niemniej jednak zwolennicy "starego" ETH stworzyli fork oryginalnej kryptowaluty ETH - ETHPoW, który nadal da się kopać. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy krok po kroku w jaki sposób! Tak więc, zaczynamy! Jak kopać […]

Kryptowalutowe karty podarunkowe od Binance (Poradnik)

Z całą pewnością słyszałeś o wynalazku jakim jest karta podarunkowa. W końcu w dzisiejszych czasach z rozwiązania tego korzystają niemal wszystkie sieci sklepów. Ale czy wiedziałeś, że możliwe jest wysyłanie gift cardów zawierających kryptowaluty? Jest to jak najbardziej możliwe dzięki giełdzie Binance! Co to jest karta podarunkowa Binance? Kryptowalutowa karta podarunkowa od Binance działa podobnie […]

Jak unikać oszustw na platformach handlu P2P?

Binance to najbardziej znana i renomowana giełda kryptowalut do zawierania transakcji peer-to-peer (P2P). Platforma Binance P2P giełdy pozwala użytkownikom handlować aktywami cyfrowymi bezpośrednio ze sobą, w oparciu o uzgodnione warunki. Wielu użytkowników kryptowalut preferuje ten system handlu ze względu na jego liczne zalety, w tym możliwość korzystania z lokalnej waluty i szeroką gamę dostępnych metod […]

Czym są sidechainy i jak działają?

Sidechainy to technologia skalowania blockchaina poprzez stworzenie równoległej sieci z dwukierunkowym powiązaniem z siecią bazową. Głównym problemem, który rozwiązuje sidechain, jest zwiększenie szybkości transakcji i zmniejszenie ich kosztu dla kryptowalut sieci "macierzystej". Główną wadą sidechaina jest zmniejszone bezpieczeństwo ze względu na ograniczoną decentralizację. W tej chwili sidechainy działają przede wszystkim dla dwóch blockchainów: Bitcoina i […]

Czym jest VeChain i kryptowaluta VET?

VeChain to platforma blockchain, która dostarcza rozwiązania B2B do zarządzania łańcuchem dostaw, przeciwdziałania fałszerstwom i innej automatyzacji procesów biznesowych. Projekt wykorzystuje dwie kryptowaluty: natywną monetę VeChain (VET) oraz VeThor (VTHO), która jest potrzebna do uiszczania opłat transakcyjnych. Założona w 2015 roku firma VeChain jest jednym z pionierów w opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań blockchain do uwierzytelniania […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram