Co to jest Shiba Inu (SHIB): Zabójca czy naśladowca Dogecoina?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 13 lipca 2021
ikona autora biały
shiba inu token shib co to jest

Wprowadzony na rynek w 2020 roku, Shiba Inu (SHIB) jest "zdecentralizowanym meme coinem" zaprojektowanym jako oparta na Ethereum alternatywa dla Dogecoina (DOGE).

Co to jest Shiba Inu?

Shiba Inu to tzw. "meme coin", czyli typowy token, który nie ma żadnej wewnętrznej wartości lub użyteczności, zamiast tego jest skupiony wokół memów internetowych i innych trendów w mediach społecznościowych. Monety meme, takie jak DOGE i SafeMoon (SAFEMOON), są znane z dużej zmienności, a ich ceny są w dużej mierze określane przez hype, a nie konkretną technologię lub usługę.

Jednak pomimo początkowej koncepcji będącej żartem, Dogecoin urósł do rangi jednej z największych kryptowalut na świecie. Podczas gdy 6 stycznia 2021 r. DOGE kosztował zaledwie 0,009 USD, w ciągu następnych sześciu miesięcy moneta odnotowała ogromny wzrost, osiągając szczyt 0,71 USD w dniu 8 maja. Od tego czasu, moneta spadła do 0,23 USD na dzień 6 lipca, co nadal stanowi 2444% zysku w ciągu zaledwie sześciu miesięcy.

Podobnie jak w przypadku Bitcoina (BTC), historie o fortunach zbijanych na Dogecoinie zrodziły wiele różnych imitacji o psiej tematyce, takich jak Sanshu Inu (SANSHU), Baby DogeCoin (BabyDoge) i Dogelon Mars (ELON). Shiba Inu szybko stała się jedną z największych monet meme. Zainteresowanie nią było napędzane przez wsparcie wysoko postawionych postaci w świecie krypto, takich jak Vitalik Buterin i Elon Musk.

Jedną z głównych różnic między Shiba Inu a Dogecoin jest to, że podczas gdy DOGE wykorzystuje algorytm wydobywczy Scrypt, SHIB jest zbudowany w oparciu o standard Ethereum ERC-20. Twórca Shiba Inu, który posługuje się pseudonimem "Ryoshi", stwierdził, że zdecydował się zbudować token na Ethereum, ponieważ platforma "była już bezpieczna i dobrze ugruntowana".

Shiba Inu jest wspierany przez dużą społeczność w mediach społecznościowych. Jej twitter posiada ponad 130 000 obserwujących. Znaczną część tak zwanej ShibArmy można znaleźć w wątkach Twittera ważnych postaci kryptowalutowych (zwłaszcza Vitalika Buterina). Shiba Inu sama siebie opisuje jako "eksperyment w zdecentralizowanym spontanicznym budowaniu społeczności".

logo kryptowaluty Shiba Inu

Jak działa Shiba Inu?

Częstym zarzutem wobec wszystkich meme coinów jest ich brak użyteczności. Shiba Inu różni się od wielu "moonshotowych" projektów kryptowalutowych tym, że nie zawiera żadnej formy automatycznego protokołu generowania płynności. Zamiast tego, Shibu Inu uruchomił niedawno ShibaSwap, DEX kierowany przez społeczność, który obraca się wokół ekosystemu SHIB i dwóch innych tokenów.

Doge Killer(LEASH) funkcjonuje jako przeciwieństwo SHIB pod względem tokenomiki. Pierwotnie LEASH był stworzony jako token rebase (lub elastycznej podaży) powiązany z ceną Dogecoina, ale od tego czasu został przekształcony w wysoce deficytowy token odwrotny do SHIB.

Drugim tokenem jest BONE. Jest on nadal w fazie rozwoju, ale ma pełnić funkcję tokena zarządzającego ekosystemem Shiba Inu. Projekt twierdzi, że BONE "przeniesie moc zdecentralizowanych finansów (DeFi) na następny poziom." Zgodnie z białą księgą Shiba Inu, token będzie miał ograniczoną podaż do 250 milionów i będzie dostępny tylko na DEXie ShibaSwap.

Warto zauważyć, że projekt ShibaSwap DEX nie wydaje się oferować żadnych wartości poza służeniem jako rynek do wymiany tokenów ekosystemu ERC-20 i SHIB.

Historia ceny SHIB

Cena Shiba Inu pozostawała dość stabilna do czasu ogromnego wzrostu na początku maja, po którym w dalszej części miesiąca nastąpiła duża korekta. Token wzrósł z $0.00000006 w dniu 6 kwietnia do $0.00000846 w dniu 6 lipca, co oznacza meteoryczny wzrost o około 14000% w ciągu trzech miesięcy. Shiba Inu osiągnęła swój rekord wszech czasów w wysokości $0.000032 w dniu 11 maja, tylko po to, aby rozbić się do około 20% swojej wartości do 22 maja. Cena tokena pozostała dość stabilna od czasu korekty, spadając tylko o 4% w ciągu ostatniego miesiąca.

Shiba Inu zajmuje obecnie #29 miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej z około 394 miliardami SHIB w obiegu. W przeciwieństwie do Dogecoina, token ma maksymalną podaż, aczkolwiek na niewiarygodnie wysokim poziomie 1 kwadryliona. Projekt zablokował 50% całkowitej podaży tokenów na zdecentralizowanej giełdzie Uniswap (UNI), podczas gdy pozostałe 50% zostało "spalone" (wysłane) do Vitalika Buterina.

Sukces Shiba Inu w porównaniu z wieloma konkurentami naśladującymi Dogecoina wynika w dużej mierze z jego obecności w mediach społecznościowych i inicjatyw budujących społeczność. Podobnie jak Dogecoin, projekt ten skorzystał z tweetów Elona Muska w mediach społecznościowych. Krótko po tym, jak Musk napisał na Twitterze, że "Moja następna Shiba Inu będzie miała na imię Floki" w dniu 25 czerwca, SHIB wzrósł o ponad 17%.

wykres historii cen Shiba Inu
źródło: TradingView

Shiba Inu i Vitalik Buterin

Jak zauważono w białej księdze Shiba Inu, 50% całkowitej podaży tokenów zostało "spalone", tzn. wysłane na adres Vitalika Biterina. Podczas gdy wielu w społeczności Shiba Inu uważało, że tokeny przepadły, inni twierdzili, że może dojść do rug pulla, ponieważ nie zostały one tak naprawdę usunięte z obiegu. W miarę jak cena SHIB wciąż rosła, oczy kierowały się w stronę 505 bilionów SHIB znajdujących się w portfelu Buterina, które do 9 maja 2021 roku były warte ponad 8 miliardów dolarów.

Shiba Inu nie jest bynajmniej jedynym projektem, który "wypalił" tokeny na publiczny portfel Buterina. Wiele innych meme coinów, takich jak Akita Inu (AKITA) i ELON, dokonało podobnych ruchów. Działania te zostały skrytykowane przez członków społeczności kryptowalutowej jako zagrywki marketingowe. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Buterin nigdy nie uczestniczył w ich projektach (ani nawet nie wyraził zgody na otrzymanie tokenów).

13 maja Buterin wyładował ogromną ilość meme coinów ze swojego portfela. Zaczął od sprzedaży 660 miliardów SHIB, 140 miliardów AKITA i 43 miliardów ELON za około 12000 (63 miliony dolarów) ETH. Gdy jego transakcje zaczęły się nie udawać (prawdopodobnie z powodu braku płynności), Buterin zaczął wysyłać tokeny do organizacji charytatywnych. Darowizny Buterina obejmowały ponad 50 bilionów SHIB (1,2 miliarda dolarów) dla Polygon (MATIC) założyciela Sandeep Nalwal's India Covid Relief Fund, oraz około 431 milionów dolarów AKITA dla Gitcoin, platformy fundraisingowej zbudowanej na Ethereum.

Wkrótce po tym, jak Buterin wrzucił SHIB na rynek cena gwałtownie spadła o około 38%. Według niektórych celem takiego zagrania było przekazanie informacji projektom meme coinów, aby przestały wysyłać mu tokeny bez jego zgody. Inni zauważyli, że Buterin mógł być sfrustrowany faktem, że mania zapychała sieć Ethereum, powodując gwałtowny wzrost cen gazu. Podczas gdy ruch Buterina okazał się pozytywnie odebrany przez osoby sfrustrowane natłokiem meme coinów, przyciągnął on również krytykę osób, które nagle straciły swoje inwestycje.

Zaledwie kilka dni później, 17 maja, Buterin poszedł o krok dalej i przeprowadził prawdziwe spalenie 90% SHIB pozostałych w jego portfelu. W sumie spalonych zostało 410 bilionów SHIB. W hashu transakcji, Buterin napisał, że pozostałe 10% zostanie przekazane organizacjom charytatywnym.

Wiadomość Buterina nakreśliła również jego uzasadnienie dla spalenia tokenów. Twórca Ethereum stwierdził, że tak czy siak musiałyby one zostać ostatecznie przeniesione "tylko ze względów bezpieczeństwa". W takim przypadku każda transakcja miałaby wpływ na rynek. Buterin powiedział, że jest pod wrażeniem ogólnej reakcji społeczności meme coin na jego darowizny, ale również błagał, aby projekty przestały wysyłać mu tokeny bez jego zgody. Wiadomość Buterina zakończyła się potwierdzeniem jego zasad: "Nie chcę być ośrodkiem władzy tego rodzaju".

Podsumowanie

Ze wszystkich tokenów próbujących powtórzyć sukces Dogecoina, Shiba Inu okazał się najbardziej udany. I chociaż paraboliczny wzrost tokena pobudził wielu inwestorów, którzy chcą wejść na dołku w kolejne DOGE, trudno jest znaleźć jakąkolwiek użyteczność leżącą u podstaw jego wartości.

Projekt nie wspomina o zespole deweloperskim, a jego jedyny publiczny przedstawicie, "Ryoshi", pozostaje całkowicie anonimowa. Podobnie jak SafeMoon, strona internetowa i biała księga Shiba Inu są bogate i mają elegancki wygląd, ale równie mało w nich treści merytorycznych i technicznych. Koncentracja projektu na rozwoju DEX jest również typowa dla projektu meme coin, ale nie wydaje się, aby dostarczał on wiele wartości poza tworzeniem kolejnych aktywów do spekulacji.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut?

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Najlepsze […]

Czy Ethereum przebije Bitcoina pod kątem wolumenu?

Czy Ethereum może kiedyś prześcignąć Bitcoina pod względem wolumenu? Bitcoin oraz Ethereum to dwa giganty, różniące się od siebie, lecz nieustannie konkurujące. Porównanie tych dwóch technologii wymaga zrozumienia ich podstawowych różnic. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie są Bitcoin i Ethereum. Przeanalizujemy też, na czym polegają ich różnice. Zastanowimy się, czy Ethereum ma szansę prześcignąć […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram