Co to jest PancakeSwap i token CAKE?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 26 maja 2021
ikona autora biały
pancakeswap

Kryptowaluty o tematyce spożywczej zyskują popularność od lata 2020 roku. Szał na yield farming zaowocował powstaniem wielu protokołów i tokenów opartych na żywności. PancakeSwap to zdecentralizowana giełda kryptowalut (DEX) zbudowana na Binance Smart Chain (BSC), zasilana przez token BEP-20 Pancake (CAKE).

Token CAKE jest jednym z kilku tokenów używanych w ramach protokołu PancakeSwap. Podobnie jak Uniswap, PancakeSwap jest zautomatyzowanym animatorem rynku (AMM) i zdecentralizowaną aplikacją (dApp). Oferuje on pule płynności, w których użytkownicy mogą zarabiać na opłatach za staking, pożyczanie i yield farming.

W tym artykule przeanalizujemy platformę PancakeSwap i doświadczenie jakie zapewnia swoim użytkownikom. Przyjrzymy się również tokenowi CAKE i innym tokenom dostępnym na platformie. Ponadto dowiemy się w jaki sposób wykorzystuje się Binance Smart Chain (BSC), aby tworzyć bezpieczne i przyjazne dla użytkownika środowisko DeFi.

Co to jest DeFi?

Zdecentralizowane finanse, lub “DeFi” to termin używany do opisania zdecentralizowanej sieci aplikacji finansowych opartych na blockchainie. Protokoły DeFi są często otwartoźródłowe. Oznacza to, że każdy może budować na ich podstawie nowe projekty. DeFi zakłóca dotychczasowy system finansowy, usuwając niepotrzebnych pośredników i zapewniając atrakcyjną alternatywę.

Do niedawna DeFi było uważane przez większość za stosunkowo ryzykowne przedsięwzięcie, i bez wątpienia nadal istnieje spore ryzyko. Mimo to zyskało ogromną akceptację w 2020 i 2021 roku. Sama techniczna bariera wejścia stała się sporo mniejsza, a sama branża jest już uważana za ważną część przyszłości globalnych finansów. DeFi jest jednak wciąż stosunkowo nowym podsektorem. Dlatego do tematu należy wciąż podchodzić z ostrożnością. Technologia ta jest w powijakach, a wiele projektów jest testowanych w trakcie produkcji, całkowicie bez audytu.

Jednakże, w większości przypadków, DeFi zmienia sposób dystrybucji bogactwa i myślenia o pieniądzach. Może on również odegrać ważną rolę w zwalczaniu ubóstwa na świecie i zapewnieniu równości finansowej osobom nieposiadającym konta w banku. DeFi nie działa w granicach żadnego państwa, nie wymaga zezwoleń i pozwala ludziom na uzyskanie wolności finansowej.

Istnieje wiele podkategorii DeFi, w tym zdecentralizowane giełdy (DEX), instrumenty pochodne, zarządzanie aktywami, protokoły pożyczkowe i optymalizacja zysków. Zdecentralizowane giełdy (DEX), takie jak Uniswap, to giełdy kryptowalut peer-to-peer, które wykorzystują smart kontrakty, a nie pośredników i księgi zleceń. Ponadto DeFi może być wykorzystywany do agregacji i automatyzacji zysków za pomocą platform takich jak Yearn Finance i Reef.

yield farming co to jest

Co to jest Yield Farming?

Yield farming, lub liquidity mining, jest terminem używanym w DeFi do opisania procesu strategicznego przepływu funduszy pomiędzy wieloma inteligentnymi protokołami pożyczkowymi DeFi. W celu maksymalizacji zysków są one oparte na kontraktach. Zwroty pochodzą z rocznego zysku procentowego (APY) z opłat pożyczkowych i handlowych. DeFi implementuje również element teorii gier, poprzez nagradzanie tokenami zarządzania. W ten sposób zachęca użytkowników do korzystania z protokołu.

Te tokeny zarządzania w połączeniu z wysokimi poziomami APY i skuteczną maksymalizacją wydajności są istotą yield farmingu. Użytkownicy blokują kryptowalutę jako zabezpieczenie w ramach protokołu DeFi, co następnie umożliwia im zaciągnięcie pożyczki w krypto. Ta pożyczka może być następnie wykorzystana na wielu platformach DeFi, aby “zebrać” najlepsze dostępne “plony”.

Użytkownicy, aby pozostać w grze, muszą utrzymywać zabezpieczone pozycje dłużne (CDP). Jeśli ceny tokenów ulegają wahaniom, stopy procentowe ulegają zmianie lub pula napotyka problem, użytkownicy są narażeni na ryzyko likwidacji. Oznacza to w zasadzie, że Twoje fundusze przepadną. Aby pokryć straty spowodowane taką zmiennością, CDP są automatycznie likwidowane, jeśli zabezpieczenie, które je wspiera, spadnie poniżej określonego progu.

Co to jest PancakeSwap i jak z niego korzystać?

PancakeSwap sprawia, że yield farming jest prosty i przyjemny. Aby korzystać z PancakeSwap, należy najpierw podłączyć portfel MetaMask lub WalletConnect. Chociaż MetaMask jest portfelem Ethereum, projekt Binance Smart Chain (BSC) jest zbudowany w taki sposób, że zdecentralizowane aplikacje (dApps) współdziałają z portfelami Ethereum.

Jeśli korzystałes kiedyś z Uniswap (DEX), to PancakeSwap powinien być dla ciebie intuicyjny. Sekcja “exchange” jest używana do wymiany tokenów. Z kolei zakładki “pools” i “farming” służą do stakowania tokenów, dostarczania płynności i yield farmingu.

menu pancake swap

Aby farmić token Pancake (CAKE), należy dodać płynność do puli giełdy PancakeSwap. Po wybraniu pary tokenów, które chcesz zdeponować, możesz rozpocząć farmienie. Podobnie jak w przypadku tokenów ERC-20 w portfelu Metamask, wypłaty dla tokenów BEP-20 również muszą być zatwierdzone. Giełda wyświetli okienko pokazujące kwotę transakcji i wszelkie opłaty. Aby stakować CAKE, musisz przelać Binance Coin (BNB) na swój adres Binance Smart Chain (BSC). BNB jest bowiem używane do płacenia opłat transakcyjnych.

pancakeswap staking

Po potwierdzeniu transakcji wybierz, ile monet chcesz stakować, i potwierdź koleją transakcję. Nagrody w CAKE możesz sprawdzić i odebrać w każdym momencie. Możesz też je reinwestować i zarabiać jeszcze więcej CAKE. Co ciekawe, PancakeSwap wprowadził niedawno nową funkcję dla puli CAKE. Teraz możesz stakować monety w puli, która automatycznie reinwestuje sfarmione tokeny.

pule syrup pancakeswap

Sprawdź również stronę ‘Farms’, aby dowiedzieć się, która pula oferuje największe nagrody w oparciu o Twoją tolerancję ryzyka. Dostawcy płynności (LP) zarabiają 0,17% wszystkich opłat transakcyjnych PancakeSwap.

Token Pancake

Token Pancake (CAKE) został uruchomiony we wrześniu 2020 roku na Binance Smart Chain (BSC). CAKE jest natywnym tokenem BSC zbudowanym w standardzie BEP-20. Token CAKE radził sobie wyjątkowo dobrze w 2021 roku. Moneta przez cały luty wykazywała niesamowity rajd cenowy. Główną funkcją CAKE jest zachęcanie do dostarczania płynności na platformę PancakeSwap.

W momencie pisania tego tekstu (w dniu 26 maja 2021 roku), token Pancake (CAKE) ma kapitalizację rynkową w wysokości 3 016 967 406 USD. Za jedną monetę trzeba zapłacić 18,3 USD, a w obiegu znajduje się 164 900 129 CAKE. Token PancakeSwap nie ma maksymalnej podaży, co oznacza, że jest to token deflacyjny. Projekt co jakiś czas spala tokeny, aby zmniejszyć ich liczbę w obiegu.

token cake

Yield Farming z PancakeSwap

Efekt sieciowy blockchaina Ethereum dał początek setkom zdecentralizowanych aplikacji (dApps) i protokołów yield farming. Jednak wiele z tych protokołów nie jest audytowanych, a niektóre to jawne scamy.

Od tego czasu, postęp w branży blockchain i DeFi umożliwił wprowadzenie lepszych środków bezpieczeństwa, pozwalając na połączenie scentralizowanych (CeFi) i zdecentralizowanych finansów (DeFi). Doskonałym tego przykładem jest Binance Smart Chain. Binance Smart Chain to ekosystem zdecentralizowanych aplikacji, które wykorzystują moc i bezpieczeństwo Binance, oferują jednocześnie wiele usług, które przemawiają do użytkowników DeFi, takich jak yield farming.

Yield farming pozwala użytkownikom na stakowanie funduszy w zamian za nagrody. Nagrody mogą być łączone i wykorzystywane w wielu protokołach, co pozwala użytkownikom na zwiększenie wydajności poprzez szukanie najwyższych stóp procentowych w różnych częściach ekosystemu DeFi.

pancake yield farming

Usługi optymalizacji stóp zwrotu są obecnie powszechną cechą wielu scentralizowanych platform. Jednak to właśnie DeFi spopularyzowało ideę maksymalizacji zysku w kryptowalutach. Zdecentralizowane aplikacje (dApps) przyczyniły się do dalszego rozwoju i adopcji technologii blockchain i kryptowalut. DeFi Pulse to strona internetowa, która wyświetla aktualne rankingi i analizy protokołów DeFi. Według DeFi Pulse, całkowita wartość zablokowana (TVL) w DeFi wzrosła z około 1 miliarda dolarów do ponad 62 miliardów dolarów w mniej niż rok.

Technologia stojąca za wieloma protokołami uprawy plonów jest nieaudytowana i może być ryzykowna. Chociaż projekty te często oferują wysokie zyski, stopy tych zysków są niezwykle zmienne. Przy uczestnictwie w nowych technologiach, zawsze powinieneś brać pod uwagę ryzyko!

Dostarczanie płynności do PancakeSwap

Tokeny dostawcy płynności PancakeSwap (LP) noszą odpowiednią nazwę tokenów “FLIP”. Tokeny FLIP występują w różnych odmianach, w zależności od pary tokenów dostarczanych do puli. Farmerzy PancakeSwap mogą zablokować swoje tokeny LP i zarobić w tym procesie kolejne nagrody.

Po zdeponowaniu środków w puli płynności PancakeSwap, zdobyciu nagród LP i wykorzystaniu ich do farmienia tokena Pancake (CAKE), użytkownicy mogą stakować swoje tokeny CAKE w pulach SYRUP. Kiedyś otrzymywali w nagrode tokeny SYRUP, jednak w wyniku problemu z smart kontraktem stały się one bezużyteczne. Teraz zamiast tego użytkownicy mogą stakować CAKE, aby zarobić więcej CAKE!

Opłaty PancakeSwap

Opłaty PancakeSwap działają tak samo jak na pozostałych zdecentralizowanych giełdach (DEX) i automatycznych animatorach rynku (AMM), takich jak Uniswap, 1inch Exchange i SushiSwap. Każdy, kto dostarczy płynność do puli PancakeSwap, otrzyma tokeny dostawcy płynności (LP) “FLIP” wraz z wszelkimi naliczonymi opłatami handlowymi. Podczas korzystania z PancakeSwap, traderzy płacą opłatę w wysokości 0,2%. Z tej opłaty, 0,17% jest przydzielane dostawcom płynności (LP), podczas gdy pozostałe 0,03% jest spalane przez Skarbiec PancakeSwap.

W oparciu o 30 000 bloków dziennie, emisja opłat na PancakeSwap wynosi około 750 000 CAKE dziennie. 60% z tego trafia do farmerów. Posiadacze tokena CAKE otrzymują 40% nagród za każdy blok. Wraz z przyszłymi propozycjami, nad którymi decyduje społeczność, proporcje te mogą ulec zmianie.

binance smart chain

Dlaczego warto budować na Binance Smart Chain (BSC)?

Ethereum jest od kilku lat ulubionym blockchainem dla zdecentralizowanych aplikacji opartych na smart kontraktach (dApps). Wynika to z jego wczesnej adopcji, która dała mu przewagę nad konkurencją. Ponieważ technologia ta dopiero się rozwijała, efekt sieciowy zdecentralizowanych protokołów finansowych (DeFi) opartych na Ethereum spowodował ogromne wzrosty.

Jednakże, niektórzy deweloperzy budujący na Ethereum mają obawy dotyczące wysokich opłat za gaz, prędkości i przeciążenia sieci. Wielu uważa, że może to utrudnić masową adopcję kryptowalut. Fundacja Ethereum planuje jednak rozwiązać ten problem poprzez Ethereum 2.0. Kolejna wersja projektu ma zapewnić skalowalność i interoperacyjność.

Niezależnie od tego, wiele projektów kryptowalutowych decyduje się na budowanie na innych blockchainach ze względu na niższe opłaty transakcyjne i mniejsze obciążenie. Jednym z takich blockchainów jest Binance Smart Chain (BSC). Tokeny BEP są natywnym standardem tokenów w Binance Smart Chain i głównymi aktywami protokołu PancakeSwap. BSC ma znacznie niższe opłaty niż Ethereum, dzięki czemu obniża barierę wejścia i adopcji, tworząc jednocześnie opłacalną i bezpieczną platformę do budowania dAppów!

Dodatkowe funkcje

Jeśli farming i pasywne zarabianie Ci nie wystarcza, projekt może pochwalić się również kilkoma innymi funkcjami. Należą do nich platforma dla Initial Farm Offerings (IFO) i rynek dla niewymiennych tokenów (NFT). Możesz też handlować tokenizowanymi aktywami, w tym akcjami Tesli, Google i Netflixa!

Ponadto PancakeSwap zachęca społeczność do uczestnictwa, na przykład w loterii, w której posiadacze tokena Pancake (CAKE) mogą kupować bilety, aby uzyskać szansę na wygranie nagród. Co więcej, posiadacze tokenów CAKE nadzorują proces propozycji dodawania nowych puli tokenów do protokołu PancakeSwap.

Podsumowanie PancakeSwap

Jak każdy inny protokół DeFi, PancakeSwap wiąże się z nieodłącznym ryzykiem. Jednak bezpieczeństwo zapewniane przez Binance Smart Chain (BSC) zdobywa sympatię zarówno użytkowników CeFi jak i DeFi. PancakeSwap oferuje wszystkie funkcje Uniswap na Binance Smart Chainie (BSC), niemal bez opłat. Opłaty transakcyjne są uiszczane za pomocą tokena BNB, ale są one niezwykle niskie w porównaniu z protokołami DeFi opartymi na Ethereum.

Protokoły DeFi generują niesamowitą ilość przychodów. Co więcej, prawie wszystkie te platformy mają mniej niż dwa lata. Binance Smart Chain (BSC) jest nową, ekscytującą platformą dla DeFi. PancakeSwap jest jednym z wielu udanych projektów, które wyłoniły się z BSC. Wraz z rozwojem branży, możemy spodziewać się dalszego przenikania się DeFi i CeFi oraz większej ilości wysokiej jakości projektów integrujących to, co najlepsze z obu światów!

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut?

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Najlepsze […]

Czy Ethereum przebije Bitcoina pod kątem wolumenu?

Czy Ethereum może kiedyś prześcignąć Bitcoina pod względem wolumenu? Bitcoin oraz Ethereum to dwa giganty, różniące się od siebie, lecz nieustannie konkurujące. Porównanie tych dwóch technologii wymaga zrozumienia ich podstawowych różnic. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie są Bitcoin i Ethereum. Przeanalizujemy też, na czym polegają ich różnice. Zastanowimy się, czy Ethereum ma szansę prześcignąć […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…
4.7 3 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram