Co to jest Optimism? Wykorzystanie rollupów do skalowania Ethereum

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 29 kwietnia 2022
ikona autora biały
Optimism

Ethereum stało się drugą co do wielkości kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej, głównie dzięki obsłudze inteligentnych kontraktów - co stanowi podstawę rosnącego ekosystemu zdecentralizowanych aplikacji (dapps) i zdecentralizowanych finansów (DeFi).

Blockchain ten ma jednak pewien problem: jest powolny i drogi w użyciu ze względu na utrzymujące się wysokie opłaty transakcyjne. Podczas gdy społeczność Ethereum czeka na wprowadzenie planowanych ulepszeń sieci, które rozwiążą te problemy, pojawiły się rozwiązania skalujące, dzięki którym transakcje Ethereum są szybsze i tańsze.

Optimism jest jednym z takich rozwiązań.

Co to jest Optimism?

Optimism przyspiesza transakcje Ethereum i obniża ich koszty, rozliczając je na innym blockchainie przy użyciu zaawansowanych technik kompresji danych.

Specjalny sposób skalowania projektu kryje się w jego nazwie: wykorzystuje on technikę zwaną optimistic rollups, dzięki której wiele transakcji jest "zwijanych" w jedną transakcję, rozliczaną na innym blockchainie, a potwierdzenia są przekazywane z powrotem do głównego blockchaina Ethereum.

Optimistic rollup to rodzaj rollupu, który "optymistycznie" zakłada, że wszystkie transakcje w rollupie są ważne. Pozwala to zaoszczędzić czas, ponieważ poszczególne transakcje nie muszą być przesyłane z bezpośrednim dowodem ich ważności. Osoby sprawdzające poprawność danych w rollupie mają tydzień na odpytywanie całego rollupu, jeśli uważają, że zawiera on fałszywe dane.

Dashboard na stronie Dune Analytics wskazuje, że Optimism obniża opłaty za transakcje Ethereum (znane również jako opłaty za gaz) aż 129 razy. Jest on obsługiwany przez platformy DeFi, takie jak Synthetix i Uniswap. Według Dune Analytics, w projekcie zablokowano już 740 milionów dolarów wartości on-chain, według stanu na marzec 2022 roku,. Oznacza to spadek z nieco ponad 1 miliarda dolarów w styczniu.

Optimism został wprowadzony w czerwcu 2019 roku, a sieć testowa została udostępniona w październiku 2019 roku. Dopiero w styczniu 2021 r. uruchomiono mainnet alfa, a dopiero w październiku 2021 r. wersję mainnetu alfa, która była kompatybilna z maszyną wirtualną Ethereum. Otwarty mainnet został uruchomiony w grudniu 2021 r.

Jak działa Optimism?

Optimism to w zasadzie duża lista transakcji z możliwością dołączenia. Wszystkie jego zwinięte bloki są przechowywane w inteligentnym kontrakcie Ethereum zwanym Kanonicznym Łańcuchem Transakcyjnym.

Jeśli użytkownik nie przekaże swojej transakcji bezpośrednio do Kanonicznego Łańcucha Transakcyjnego, nowe bloki są tworzone przez coś, co nazywa się sekwencerem. Sekwencer ten natychmiast potwierdza prawidłowe transakcje, a następnie tworzy i wykonuje bloki na warstwie 2 - blockchainie, który znajduje się na szczycie blockchaina warstwy 1, w tym przypadku Ethereum.

Bloki te to "rollupy" - partie transakcji Ethereum. Sekwencer jeszcze bardziej kompresuje te dane, aby zmniejszyć rozmiar transakcji (a tym samym zaoszczędzić pieniądze). Następnie przesyła dane transakcji z powrotem do Ethereum.

Oprogramowanie warstwy 2 Optimism zostało zaprojektowane w taki sposób, aby w jak największym stopniu przypominało kod Ethereum. Korzysta ono na przykład z tej samej maszyny wirtualnej co Ethereum. W ten sam sposób pobiera również opłaty za gaz (choć po niższej stawce dzięki rozwiązaniu rollup).

Ponieważ Ethereum i Optimism są tak podobne, pomiędzy tymi dwiema sieciami można przesyłać dowolne aktywa ERC-20. Czym są tokeny ERC-20? Są to tokeny zgodne z ogólnym standardem tokenów Ethereum.

Co jest takiego wyjątkowego w tym projekcie?

Optimism najlepiej rozumieć jako jedno z kilku rozwiązań próbujących rozwiązać problem "state-bloat" w Ethereum. Sieć Ethereum jest bliska rozerwania. Dopóki aktualizacje głównego blockchainu nie uratują sytuacji, rozwiązania skalujące, pozwalają branży zdecentralizowanych finansów Ethereum rozwijać się i pozostać użyteczną dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na wysokie opłaty transakcyjne.

Protokół ten nie jest jedynym rozwiązaniem skalującym, które wykorzystuje optimistic rollups. Arbitrum i Boba Network również wykorzystują tę technikę, aby pomóc użytkownikom Ethereum zaoszczędzić na opłatach. Inny popularny rodzaj rollupów, rollupy z zerową wiedzą, jest stosowany przez Loopring, Immutable X i ZKSync.

Podobnie jak Arbitrum, Optimism nie posiada rodzimej kryptowaluty, w której można by płacić za opłaty za gaz. Używa ETH - tak jak Arbitrum. Podobnie jak Arbitrum, Optimism również znajduje się w fazie beta i nie jest jeszcze w pełni zdecentralizowany.

Jak korzystać z Optimism?

Aby korzystać z projektu, musisz wpłacić swoje tokeny ETH lub ERC-20 do mostu tokenów. W ten sposób można dokonywać transakcji na Ethereum za pośrednictwem sieci wartwy 2. Po zakończeniu operacji możesz przekonwertować swoje tokeny z powrotem na sieć główną Ethereum.

Aby przesłać swoje tokeny, musisz je zdeponować poprzez Optimism Gateway. Z systemem można połączyć się za pomocą portfela Web3, takiego jak MetaMask. Depozyty trwają około 20 minut, a opłata jest zależna od przeciążenia sieci.

Na dzień dzisiejszy wypłata środków potrwa tydzień i 52,72 USD. Opóźnienie to jest cechą tygodniowego czasu trwania wyzwania wpisanego w optimistic rollup.

Po zdeponowaniu środków na Optimism, możesz ich użyć w ramach wspieranych zdecentralizowanych aplikacji. Za pośrednictwem Optimism pozwala handlować np. Uniswap. Wystarczy tylko wybrać Optimism z menu sieci, a potem można już handlować jak zwykle.

Przyszłość projektu

Firma Optimism dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi, aby kontynuować swoją działalność. W marcu 2022 r. zamknęła rundę finansowania Serii B o wartości 150 mln USD. Byla ona prowadzona przez Andreessen Horowitz i Paradigm. Dzięki niej wartość startupu została wyceniona na 1,65 mld USD. Roadmap obejmuje aktualizacje protokołu, takie jak następna generacja fault proof, sharded rollups i zdecentralizowany sekwencer.

To ostatnie jest bardzo ważne. Podczas gdy projekt jest w fazie beta, zespół zachowuje pewien stopień kontroli nad sekwencerem. Jest to technologia odpowiedzialna za tworzenie bloków w Optimism.

Optimism był historycznie bardziej scentralizowany niż Ethereum, którego deweloperzy nie mają możliwości, na przykład, wstrzymania pracy blockchaina lub wpisania na białą listę określonych walidatorów.

Jednak w kwietniu 2022 r. projekt wykonał duży krok w kierunku decentralizacji. Uruchomił bowiem DAO, zwane Kolektywem Optimism, w celu finansowania dóbr publicznych i zarządzania protokołem. Rozpoczęto również sprzedaż nowo utworzonych tokenów OP.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Karta Binance - wszystko co musisz wiedzieć

Wydawanie kryptowalut takich jak Bitcoin i Ethereum w sklepach i restauracjach staje się z dnia na dzień coraz łatwiejsze. Coraz więcej sprzedawców dostrzega bowiem ich potencjał i stosuje je w taki czy inny sposób. Ostatnio pojawiło się kilka kryptowalutowych kart debetowych, które pomagają firmom przyjmować cyfrowe aktywa jako metodę płatności. Podobnie jak te tradycyjne, kryptowalutowe […]

Czym są rollupy Ethereum? Rozwiązanie pozwalające obniżyć koszty transakcji

Nawet po ostatnim krachu na rynku, Ethereum wciąż może być drogie w użyciu. Dlaczego? Ponieważ blockchain ten jest powolny i osiągnął już maksimum swoich możliwości. Aby kupić kolejne NFT, trzeba teraz płacić krocie za każdy dodatkowy bajt przestrzeni blokowej. Dopóki "Ethereum 2.0", następna generacja blockchaina Ethereum, nie rozwiąże wszystkich tych problemów, społeczność musi polegać na […]

Tryb Multi-Assets na Binance Futures - Czym jest i dlaczego warto używać tej funkcji?

Binance to największa giełda kryptowalut na świecie. Od czasu powstania, stworzyła ona szereg różnych produktów. Jednym z nich jest platforma do handlu kontraktami terminowymi na kryptowaluty Binance Futures. Dotychczas oferowała ona możliwość handlu jedynie w trybie Single-Asset. Od jakiegoś czasu wprowadziła jednak również model Multi-Assets, tym samym dostarczając inwestorom wiele różnych korzyści. W dzisiejszym artykule […]

Kryptowalutowa pożyczka bez zabezpieczenia - czy jest możliwa na Binance?

Pewnie słyszałeś już o kryptowalutowych pożyczkach Binance. W końcu jakiś czas temu pisaliśmy artykuł na ten temat. Być może zastanawiałeś się nad tym czy istnieje możliwość pożyczenia środków bez zabezpieczenia. Niektóre platformy oferują taką możliwość, jednak zazwyczaj okazują się scamem. Jeśli jednak scamem nie są, ich warunki są co najmniej wątpliwe. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy […]

Binance Oszczędności - Czyli jak zarabiać pasywny dochód na Binance

Rosnąca inflacja wpływa nie tylko na gospodarkę. Ma ona także negatywny wpływ na zawartość naszych portfeli. Dlaczego? Ponieważ zmniejsza siłę nabywczą pieniądza. Właśnie dlatego powinniśmy nauczyć się oszczędzać oraz inwestować w odpowiedni sposób. Tylko tak możemy utrzymać wartość swojego majątku. Najprostszym sposobem, aby przezwyciężyć inflację jest zarabianie odsetek. Niemniej jednak procent, który oferują banki jest […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram