Co to jest NFT i dlaczego warto w nie inwestować?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 1 listopada 2021
ikona autora biały
binance nft

Niewymienne tokeny (NFT) to kolejny ogromny trend w branży kryptowalut zaraz po DeFi. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy więc co to jest NFT, dlaczego warto inwestować na tym wschodzącym rynku oraz w jaki sposób to zrobić. Tak więc, zaczynamy!

Co to jest NFT?

Niewymienny token (NFT) to skrót od non-fungible token. Zacznijmy od samego początku - co to znaczy "niewymienny"? "Wymienny" to termin ekonomiczny, który odnosi się do dobra lub aktywów, które mogą być wymienione na inne dobro lub aktywa o tej samej wartości. Na przykład, banknot 100 PLN jest wymienny, ponieważ może być zamieniony na inny banknot i nadal posiada taką samą wartość.

Jeśli coś jest "niewymienne", oznacza to, że nie może być wymienione na coś o dokładnie takiej samej wartości. Przykładem może być kawałek ziemi. Ponieważ ziemia jest unikalna, znalezienie innego kawałka ziemi o dokładnie tej samej wartości byłoby trudne lub wręcz niemożliwe. Kolejnym przykładem niewymiennego majątku jest szuka, ponieważ jej wartość jest wysoce subiektywna - i tu właśnie wkraczają NFT.

NFT świadczy o wyłącznym posiadaniu określonego zasobu cyfrowego (np. dzieła sztuki, przedmiotu w grze lub tweeta). NFT możesz nabyć po określonej cenie, ale ponieważ tego typu tokeny nie są wymienne, ich wartość rynkowa może ulegać wahaniom.

Chociaż NFT są często kupowane i sprzedawane za pomocą kryptowalut takich jak Bitcoin i Ethereum, same w sobie nie są kryptowalutami. Podobnie jak polska złotówka i inne waluty, kryptowaluty są wymienialne. Jeśli wymienisz jeden Bitcoin na inny Bitcoin, oba mają tę samą wartość. Nadal będziesz miał jednego Bitcoina. Ponieważ NFT są unikalne, nie mają one innej równoważnej wartości niż ta, którą jest skłonny zapłacić za nie rynek.

grafika rysunkowa Nft

Dlaczego warto inwestować w niewymienne tokeny (NFT)? 3 powody

Niewymienne tokeny (NFT) okazały się być niezwykle opłacalną inwestycją z kilku ważnych powodów. Oto one:

  • NFT tworzą wartość tokenizowanego aktywa: NFT tworzą medium, dzięki któremu obiekty fizyczne, takie jak dzieła sztuki, mogą być ztokenizowane. W ten sposób eliminuje się możliwość ich powielania i przekazuje prawo własności artyście. To z kolei tworzy niedobór dzieł sztuki, a co za tym idzie, nadaje im wartość.
  • NFT zapewniają inwestorom większą płynność: Tokenizacja aktywów daje inwestorom większą płynność ich aktywów, gdy jej potrzebują. Przykładem może być sytuacja, w której właściciel wirtualnej ziemi decyduje się na jej wynajęcie reklamodawcom lub influencerom, jednocześnie zachowując prawo własności. Wirtualna ziemia w tym przypadku nadal należy do właściciela, ale jej część jest upłynniana w formie czynszu.
  • NFT mają ogromny potencjał wzrostu: NFT to bardzo świeży wynalazek, który ma bardzo wiele zastosowań w różnych branżach. Oznacza to, że wciąż ma ogromny potencjał wzrostu, a co za tym idzie daje możliwość zarobienia naprawdę dużych pieniędzy.

Jak określić wartość NFT?

Przyszłą wartość każdego niewymiennego tokena (NFT) można określić zwracając uwagę na kilka ważnych czynników. Są to:

Przypadki użycia

W kontekście NFT, użyteczność jest jedną z najbardziej zażarcie dyskutowanych kwestii w szerszym świecie kryptowalut. Czy kryptowaluta ta robi coś, co wykracza poza jej przewidywaną przyszłą wartość? W ciągu ostatnich sześciu miesięcy, zaczęło się pojawiać kilka bardzo intrygujących zastosowań NFT. Użyteczność NFT (lub jej przewidywana przyszła użyteczność) odgrywa rolę w jej wartości, niezależnie od tego, czy chodzi o ulepszenie gier wideo poprzez zapewnienie rzadkości i własności łupów lub power-upów w grze, czy też o stworzenie opakowania dla kilku różnych typów tokenów wewnątrz jednego NFT.

Niektóre NFT przynoszą zyski, co oznacza, że ich wartość wykracza poza odsprzedaż. Posiadanie aktywów generujących zyski zwiększa popyt na te aktywa. Gamifikacja zysku zwiększa wartość aktywa jeszcze bardziej poprzez zaangażowanie i uwagę użytkownika. Synesis One, na przykład, czyni zbieranie danych zabawą dla AI. Za każdym razem, gdy ich termin jest wykorzystywany w grze słownej "data farming", ich NFT określonych słów zapewniają zysk dla posiadacza.

Historia sprzedaży

Wartość NFT jest określana na podstawie tożsamości pierwotnego emitenta lub poprzednich właścicieli. Te, które miały wysoką wartość w historii są często produkowane przez znanych artystów, celebrytów lub korporacje. Artysta cyfrowy Beeple, który ma na koncie trzy z dziesięciu najlepiej sprzedających się NFT wszechczasów, oraz Sir Tim Berners-Lee, który sprzedał NFT kodu World Wide Web za ponad 5 milionów dolarów, to tylko dwa przykłady.

Określenie wartości może być wyzwaniem, jeśli spojrzymy tylko na historię własności. Czy rozsądnie jest oczekiwać 10-krotnego wzrostu wartości, dopóki artysta lub celebryta nie stanie się jeszcze bardziej znany w ciągu najbliższych miesięcy i lat? Wartość NFT wzrasta, jeśli w przeszłości znajdował się on w posiadaniu sławnych lub znanych osób. Na przykład, NFT karty kolekcjonerskiej, która została użyta przez czołowego gracza do wygrania ważnego turnieju, będzie miała wartość emocjonalną w porównaniu z porównywalną kartą bez historii.

Rzadkość

NFT są z natury rzeczy rzadkie, ponieważ są jedyne w swoim rodzaju. Staje się jednak jasne, że niektóre z nich są bardziej charakterystyczne niż inne. I właśnie o tym mówimy, kiedy określamy je mianem "rzadkich". Załóżmy, że w kolekcji, takiej jak CryptoPunks, znajduje się 10 000 zupełnie różnych postaci. Niektóre z nich będą miały unikalne cechy, właściwości lub cechy, które odróżniają je od innych w tej samej kolekcji. Ta rzadkość jest tym, co powoduje ogromne wzrosty cen. Wartość pierwszego tweeta Jacka Dorsey'a, "Top Shots" słynnego materiału filmowego NBA, czy NFT Beeple'a wynika z ich rzadkości, unikalności i widoczności.

Lucky Maneki jest intrygującym przykładem kolekcji, która zyskuje na popularności, a jednocześnie posiada skomplikowane i prawdopodobnie ważne cechy rzadkości. Jest to japońska kolekcja NFT o tematyce szczęśliwych kotów, składająca się z 14,159 dzieł. Każdy z nich jest całkowicie unikalny, ponieważ są one tworzone programowo z mieszanki 410 zmiennych cech. Niektóre Manekis rodzą się z "szczęśliwymi" mutacjami, które czynią je bardziej niezwykłymi niż inne, pozwalając im być sklasyfikowanymi jako rzadkie lub Epickie Manekis. Jeśli uda Ci się dostać w swoje ręce jeden z prawdziwych rarytasów, możesz być pewien, że Twoja inwestycja znacznie zyska na wartości.

Opcje płynne

NFT o wysokiej płynności mają większą wartość. Premia za płynność jest głównym powodem, dla którego tokeny stworzone na blockchainie Ethereum mają większą wartość niż tokeny stworzone poza łańcuchem. Każdy, kto posiada ETH, może z łatwością handlować NFT w standardzie ERC na rynkach wtórnych. Jednakże, jeśli rynek dla Twojej konkretnej NFT lub kolekcji NFT nie jest zbyt popularny, możesz mieć problemy z płynnością. Innymi słowy, jeśli nikt nie chce kupić Twoich aktywów, nie będziesz w stanie ich sprzedać. Przynajmniej nie za cenę, której oczekujesz.

Inwestowanie w aktywa NFT o dużym wolumenie obrotów jest preferowane przez inwestorów, ponieważ płynność zmniejsza ryzyko posiadania aktywów NFT, których już nie chcesz posiadać.


grafika schemat NFT zarobki

Jak zacząć inwestować w NFT?

NFT są nowatorskim zjawiskiem, które dopiero rozkwita na scenie technologii i blockchain.

Każda osoba musi kiedyś zacząć. Jeśli chcesz więc zacząć, oto kilka kroków, które pozwolą Ci stać się prawdziwym ekspertem od niewymiennych tokenów (NFT).

  • Zdobądź wiedzę: gromadzenie wiedzy na temat danej klasy aktywów jest najlepszym sposobem na zrozumienie, co, jak, dlaczego, gdzie i kiedy inwestować w zależności od Twoich celów inwestycyjnych. Nie inaczej jest w przypadku NFT, a biorąc pod uwagę ich nowatorski charakter, niezwykle istotne jest poświęcenie czasu na naukę i zrozumienie, jak stworzyć NFT, kupić je i sprzedać z zyskiem, a nawet wykorzystać w jakikolwiek inny sposób.
  • Wybierz swój rynek NFT: rynki to fizyczne lub wirtualne miejsca, w których odbywa się handel towarami i usługami. Rynki NFT są wirtualnymi platformami, które oferują handel niewymiennymi tokenami, a niektóre z nich oferują możliwość stworzenia NFT. Popularne rynki NFT obejmują między innymi Binance, OpenSea, Nifty Gateway, Rarible. Rynki oferują różne funkcje, a wybór tego, który jest najlepszy dla Ciebie, zależy od indywidualnych potrzeb, takich jak to, czy chcesz tworzyć NFT, czy tylko nimi handlować. Blockchain, na którym chcesz utworzyć swoje NFT, może również decydować o tym, z którego rynku zdecydujesz się skorzystać. Na przykład, rynek Binance NFT jest idealny do wybijania i handlu NFT w ramach ekosystemu Binance.
  • Wybierz swój portfel kryptowalutowy: portfele kryptowalutowe są niezbędnymi narzędziami podczas interakcji na blockchainie i potrzebujesz ich, jeśli chcesz inwestować w NFT. Istnieje kilka portfeli do wyboru, z których każdy oferuje różne funkcje. Zachęcamy Cię do poznania i wypróbowania różnych portfeli, ale najpopularniejszym wyborem dla NFT na Ethereum i BSC jest odpowiednio Metamask i Trust Wallet.
  • Zdobądź kryptowalutę: ostatnim krokiem jest zdobycie kryptowaluty, która będzie obowiązkowa podczas tworzenia lub kupowania niektórych NFT. Aby utworzyć niewymienny token na blockchainie Ethereum, będziesz potrzebował monet Ether (ETH). To samo dotyczy BSC NFT, gdzie będziesz potrzebował Binance Coina (BNB). Większość platform obsługujących emisję NFT będzie wymagać od twórcy użycia natywnych kryptowalut danego blockchaina, aby pokryć niezbędne opłaty.

Jak kupić i sprzedać NFT na Rynku NFT Binance?

Proces związany z kupnem i sprzedażą NFT jest często prosty i nieskomplikowany, ale może to w dużej mierze zależeć od platformy, na której zdecydujesz się dokonywać transakcji.

W dzisiejszym artykule będziemy korzystać z rynku Binance NFT. Platforma Binance jest intuicyjna w użyciu i łatwo wpina się w istniejący ekosystem Binance. Oszczędza więc użytkownikom kłopotów z otwieraniem i utrzymywaniem wielu kont.

Jak kupić NFT na Binance NFT?

Krok 1: Wejdź na stronę główną Binance i kliknij na NFT w górnym menu nawigacyjnym. Ta czynność przeniesie Cię do rynku Binance NFT. Alternatywnie, możesz odwiedzić rynek bezpośrednio, wpisując adres URL Binance NFT Marketplace w przeglądarce (https://www.binance.com/pl/nft/market).

Krok 2: Zaloguj się na swoje konto Binance, a następnie odwiedź rynek, aby zakupić NFT lub odwiedź sekcję Mystery Boxes, gdzie możesz kupić tajemnicze pudełko z nieokreślonym NFT.

Na stronie głównej rynku przewiń w dół, aby znaleźć NFT, których szukasz, używając nazw użytkowników twórców lub tytułów przedmiotów. Po lewej stronie, możesz zawęzić swoje wyszukiwanie używając filtrów.

Krok 3: Wybierz swój ulubiony NFT do kupienia i kliknij na niego, aby zapoznać się z większą ilością szczegółów.

screen przykładowego NFT do kupienia

Możesz zdecydować się na zakup teraz lub złożyć ofertę na NFT, w zależności od opcji oferowanych przez sprzedawcę.

Jeśli zdecydujesz się wziąć udział w licytacji poprzez system aukcyjny, kliknij na przycisk [Wystaw Bid].

Na Rynku NFT Binance, możesz użyć swojego salda z portfela Fiat & Spot. Obsługiwane są trzy waluty, którymi są BNB, BUSD oraz ETH. BUSD jest stabilną walutą Binance powiązaną z dolarem amerykańskim.

Po złożeniu oferty kliknij przycisk [Złóż ofertę]. Jeśli pod koniec okresu aukcji Twoja oferta będzie najwyższa, zostaniesz uznany za nabywcę NFT, a Binance automatycznie odliczy cenę oferty z Twojego konta.

NFT zostaną zdeponowane w Twoim portfelu, skąd możesz je przenieść do dowolnego portfela zewnętrznego, przechowywać je w swoich kolekcjach NFT lub nawet sprzedać.


Jak sprzedać NFT na Binance NFT?

Teraz, gdy posiadasz już NFT, albo po ich wybiciu, albo po zakupie na rynku, możesz je wystawić na sprzedaż na Rynku NFT Binance. Oto jak to zrobić:

Krok 1: Przejdź do centrum użytkownika Binance NFT, klikając przycisk [Centrum użytkownika] na górnym pasku menu nawigacyjnego.

Krok 2: Wybierz aktywa, które chcesz sprzedać spośród trzech opcji - Aktywa NFT, Mystery Box lub Krypto Aktywa. Wybierz pierwszą opcję dla aktywów NFT.

W zakładce aktywów NFT, są dwie zakładki do wyboru - "Kolekcje" i "Na sprzedaż". Pierwsza z nich pokaże Ci wszystkie aktywa NFT, które posiadasz w swoim portfelu, a które nie zostały jeszcze wystawione na giełdzie. Druga natomiast pokaże Ci wszystkie wystawione na sprzedaż aktywa NFT.

Krok 3: Aby wystawić na sprzedaż nowe NFT, kliknij na [Kolekcje], a następnie wybierz z listy aktywów ten, który chcesz sprzedać, najeżdżając kursorem myszy i klikając na przycisk [Wystaw NFT], który pojawi się w dolnej części miniaturki.

Krok 4: Wybierz pomiędzy opcją sprzedaży aktywów poprzez aukcję lub sprzedaż po z góry ustalonej cenie. Wybierz [Najwyższa oferta] dla pierwszej opcji i [Ustal cenę] dla drugiej.

Jeśli sprzedajesz NFT poprzez aukcję, będziesz musiał podać cenę wywoławczą oferty oraz datę i godzinę zakończenia procesu aukcyjnego. Podobnie, jeśli oferujesz bezpośrednią sprzedaż, możesz określić cenę sprzedaży oraz czas, przez jaki NFT będzie dostępne na rynku.

Krok 5: Zgłoszenie NFT do wystawienia na aukcji. Po podaniu wszystkich szczegółów dotyczących oferty, musisz zapoznać się z zasadami umieszczania NFT na giełdzie. Po zapoznaniu się z warunkami korzystania z usługi, kliknij przycisk [Wyślij], a Twoje aktywa będą widoczne dla potencjalnych kupców na rynku.


Posumowanie

NFT to ciekawy nowy przypadek użycia blockchaina, który obecnie przyciąga wiele uwagi ze względu na niebotyczne ceny aktywów. Proces kupna i sprzedaży NFT może wydawać się skomplikowany, ale jak pokazaliśmy, może być prosty w zależności od platformy, z której korzystasz.

Rynek NFT Binance jest wysoce rekomendowaną platformą NFT. Ma ona bowiem wiele zalet. Pozwala użytkownikom m.in. na tworzenie NFT w ramach ich konta i obsługuje NFT Ethereum. Dodatkowo, Binance jest dużym ekosystemem, a NFT utworzone na platformie mogą mieć większą użyteczność w porównaniu do tych wybitych na zewnętrznych usługach, a następnie przeniesionych na Binance.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Aplikacja Revolut pozwala inwestować w kryptowaluty, ale nie jest to optymalne rozwiązanie jeżeli chodzi i ich zakup i sprzedaż, o czym wiedzą bardziej zaawansowani użytkownicy kryptowalut. Odpowiemy na pytanie czy opłaca się kupować kryptowaluty na Revolut, […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…

Binance Web3 Wallet - Czy warto korzystać?

8 listopada 2023 roku Binance wydała swój Web3 Wallet. Zapewnia on łatwy i bezpieczny dostęp do zdecentralizowanego świata technologii blockchain, pozwalając jednocześnie na zarządzanie aktywami Web3 bezpośrednio z poziomu Binance. W dzisiejszym artykule sprawdzimy co ma do zaoferowania Binance Web3 Wallet i czy warto z niego skorzystać. Najpierw jednak wyjaśnijmy co to jest portfel kryptowalut […]

Kraken - opinie użytkowników i recenzja giełdy (2024)

Kraken to giełda kryptowalut, która zjadła zęby na tym rynku. Istnieje bowiem od 2011 roku i od tego czasu nigdy nie padła ofiarą hakerów. Co więcej, stale się rozwija i wprowadza nowe usługi. Ale czym Kraken wyróżnia się na tle konkurencji? Jakie funkcje oferuje? Jakie ma opłaty i prowizje i co najważniejsze, jakie opinie o […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram