Co to jest metaverse? Wszystko co musisz wiedzieć o wirtualnym świecie

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 5 czerwca 2022
ikona autora biały
metaverse wirtualna ziemia

Metaverse to platforma cyfrowa nowej generacji. Obejmuje ona szereg technologii, w tym rzeczywistość wirtualną, rzeczywistość rozszerzoną, blockchain i sztuczną inteligencję.

Jest to wirtualna piaskownica, w której użytkownicy tworzą swoje własne przestrzenie. To do nich należy wybór, co chcą robić. Z pomocą kryptowalut i NFT można spieniężyć każdą działalność w metaverse.

Meta, dawniej Facebook, tworzy swój własny metaverse Horizon Worlds. Mark Zuckerberg opisał ten wirtualny świat jako "internet, w którym jesteś, a nie tylko go oglądasz".

Inne ważne projekty cyfrowych światów to Otherside, Decentraland, The Sandbox, Axie Infinity. Każdy z nich ma swoje własne cechy szczególne. Na przykład, w jednym metaverse można kupić ziemię, a w innym hodować niezwykłe stworzenia.

Co oznacza termin "metaverse"?

Słowo "meta-uniwersum" jest tłumaczeniem angielskiego słowa "metaverse". Składa się ono z dwóch części: "meta", greckiego słowa oznaczającego "poza", oraz angielskiego słowa "universe".

Choć jest to pojęcie złożone i wieloznaczne, zwykle odnosi się do kilku podstawowych elementów: trójwymiarowej przestrzeni cyfrowej wykorzystującej technologie, takie jak rzeczywistość wirtualna (VR) lub rzeczywistość rozszerzona (AR), blockchain i NFT, a także sztuczną inteligencję.

Metaverse to nowa generacja platform internetowych: samowystarczalne światy, w których użytkownicy mogą pracować, odpoczywać, uczyć się i robić wszystko, na co mają ochotę. Każdy z tych światów może mieć swoje własne funkcje i cechy.

Jakie są główne atrybuty metaverse?

Główne cechy dzisiejszego cyfrowego świata można znaleźć w eseju Matthew Balla, starszego menedżera w Amazon Studios, zatytułowanym The Metaverse: What It Is, Where to Find it, and Who Will Build It.

W swojej pracy Ball wymienił zasady, na których w najbliższej przyszłości będą budowane metaverse:

  1. Trwałość - Metaverse nie da się zatrzymać ani zrestartować. Istnieje on w czasie rzeczywistym, niezależnie od czynników zewnętrznych.
  2. Synchroniczność - Wszechświat metaversey istnieje sekwencyjnie. Jest to doświadczenie, które obejmuje zarówno świat rzeczywisty, jak i przestrzeń wirtualną.
  3. Dostępność - Rzeczywistość wirtualna nie powinna mieć żadnych ograniczeń dla jej uczestników. Każdy może uczestniczyć w tym, co się dzieje.
  4. Zgodność - Pomiędzy różnymi światami wirtualnymi powinna istnieć bezpośrednia wymiana danych, zasobów cyfrowych i obiektów. Na przykład skórkę do broni w Counter-Strike'u można wykorzystać do ozdobienia broni w Fortnite lub podarować znajomemu na Facebooku.
  5. Gospodarka zamknięta - Uczestnicy metaverse mogą tworzyć, posiadać, inwestować, sprzedawać i otrzymywać nagrody za szeroki zakres usług wirtualnych, które mają wartość dla innych uczestników.

Czy metaverse jest grą?

Krótka odpowiedź brzmi: nie. Główną funkcją gier jest rozrywka, a użytkownicy, poza nielicznymi wyjątkami, raczej wydają na nie pieniądze, niż je zarabiają.

Celem metaverse jest stworzenie nowych sposobów interakcji między ludźmi i przeniesienie prawdziwego życia do formy cyfrowej. Obejmuje to takie aspekty, jak socjalizacja, kultura, gospodarka i sfera publiczna.

W metaverse nie ma jednej narracji ani zestawu mechanik, które przypisuje sobie twórca gry. Jest to raczej "piaskownica", w której przestrzeń jest tworzona przez samych użytkowników. To do nich należy wybór, co chcą robić. Mogą to być gry, ale nie tylko: komunikacja, tworzenie dóbr cyfrowych i sztuki, "budowanie", podróżowanie lub cokolwiek innego.

Co NFT i kryptowaluty mają wspólnego z metaverse?

Koncepcja metaverse zakłada, że użytkownicy będą mieli nieograniczone możliwości zarabiania pieniędzy na swoim wirtualnym życiu.

Głównym elementem, na którym opiera się ekonomia świata wirtualnego, są niewymienialne tokeny (NFT). Służą one jako prawa własności do wszelkich elementów cyfrowych i własności tworzonych przez użytkowników.

Programiści nie mogą odebrać NFT ani usunąć ich z profilu uczestnika, ponieważ znajdują się one na blockchainie. Ponadto tokeny nie są ograniczone do danej aplikacji i umożliwiają transfer cennych aktywów pomiędzy różnymi metaversami.

Same "awatary" użytkowników mogą być również powiązane z NFT, a nie z profilem aplikacji, co uniemożliwia ich kradzież, skopiowanie lub usunięcie.

Z drugiej strony kryptowaluty działają jako wewnętrzna "waluta" metaverse i mają wszystkie właściwości "własności cyfrowej".

Czy Mark Zuckerberg też tworzy metaverse?

W 2021 r. gigant gospodarki cyfrowej, Facebook, zmienił nazwę na Meta. Założyciel firmy Mark Zuckerberg powiedział, że obecnie to metaverse jest głównym projektem korporacji, a nie media społecznościowe.

Cyfrowy świat Meta został nazwany Horizon Worlds. Współpracuje z zestawami słuchawkowymi VR i AR, a docelowo będzie dostępny na różnych urządzeniach, w tym komputerach PC, konsolach do gier, a nawet telefonach.

Sam Zuckerberg określił Horizon Worlds jako "internet tam, gdzie jesteś, a nie tylko na niego patrzysz".

Jak działa metaverse Horizon Worlds?

Meta otworzyła dostęp do swojego cyfrowego świata w wersji beta dla mieszkańców USA i Kanady w grudniu 2021 roku.

Platforma pozwala użytkownikom na interakcję, poruszanie się w przestrzeni wirtualnej, uczestniczenie w wydarzeniach, tworzenie obiektów, a nawet światów. Te ostatnie to zamknięte przestrzenie o różnych funkcjach - na przykład sala do jogi, biuro do pracy, kawiarnia lub piękny naturalny obiekt do medytacji.

Aplikacja zawiera elementy konstrukcyjne VR, w tym bloki kodu, dźwięki i efekty animacji. Do Horizon Worlds można dołączyć za pomocą zestawu słuchawkowego Oculus Quest oraz konta na Facebooku.

Cyfrowe światy są zintegrowane z innymi metaverse, które posiadają określone funkcje: Horizon Workrooms, platforma do pracy grupowej, oraz Horizon Venues, miejsce wydarzeń i koncertów online.

Jak ogłosiła Meta w połowie lutego 2022 r., Horizon Worlds ma już ponad 10 tys. wirtualnych światów i bazę aktywnych użytkowników liczącą 300 tys. osób miesięcznie.

Każdy użytkownik może zarabiać na swojej działalności w Horizon Worlds za pomocą NFT. Meta planuje zarabiać na prowizjach od sprzedaży tokenów. Firma została jednak skrytykowana za zbyt wysokie prowizje.

Jakie są inne kryptowaluty metaverse?

Na rynku kryptowalutowym istnieje obecnie kilka projektów mających na celu stworzenie metaverse.

  1. Otherside - Cyfrowy świat z elementami grywalizacji opracowany przez firmę Yuga Labs, która stworzyła słynne kolekcje NFT - Bored Ape Yacht Club i Mutant Ape Yacht Club. Metaverse zostało uruchomione wiosną 2022 roku, a jego rodzimym tokenem jest ApeCoin (APE).
  2. The Sandox - Wirtualna przestrzeń w gatunku sandbox. W tym metaverse świecie użytkownicy posiadają kawałek "ziemi", który jest niewymiennym tokenem, i mogą na nim budować dowolne obiekty cyfrowe. Rodzimym tokenem projektu jest SAND.
  3. Axie Infinity - Popularna gra blockchain z mechaniką "Pokémon": użytkownicy Axie Infinity "hodują" i ulepszają swoje własne stworki, między którymi toczą bitwy. Gracze mogą również uzyskiwać pasywny dochód poprzez "wynajmowanie" swoich stworzeń. Twórcy gry Axie Infinity pracują nad projektem "wirtualnej ziemi": jej właściciele będą mogli kupować działki i budować na nich domy, zbierać surowce, łączyć się w drużyny i walczyć o terytorium. Rodzimą monetą projektu jest AXS.
  4. Decentraland - Jeden z najstarszych projektów metaverse, w którym można kupować cyfrową ziemię i budować na niej obiekty, a także tworzyć przedmioty. Działki są również oferowane w formie NFT. Obiekty budowlane są interaktywne i można na nich zarabiać. Decentraland ma swoją własną kryptowalutę MANA.

W jaki sposób tworzy się metaverse?

Po pierwsze, aktywnie inwestuje się w świat cyfrowy. Cyfrowe nieruchomości szczególnie się rozwijają: duże banki już inwestują w wirtualne działki w The Sandbox, a Will Smith i The Weeknd kupili ziemię w metaverse Everyrealm. Każdy użytkownik może kupić ziemię w wirtualnym wszechświecie na wewnętrznych rynkach. Natywne projekty kryptowalutowe są aktywnie notowane na rynku kryptowalut i zajmują czołową pozycję.

Duże firmy coraz częściej angażują się w metaverse. Na przykład wiosną 2022 roku w Decentraland odbył się Tydzień Mody, w którym wzięło udział wiele znanych marek, w tym Dolce & Gabbana i Tommy Hilfiger. Z kolei wiodący producent kosmetyków Estee Lauder promował tam nowe produkty.

Firma płatnicza Mastercard złożyła wniosek o rejestrację 15 znaków towarowych związanych z metaverse i kryptowalutami. McDonald's rejestruje patent, na mocy którego sieć planuje otwierać restauracje w metaverse i sprzedawać w nich jedzenie w formie NFT.

Korporacje inwestują duże sumy w tworzenie metaverse. Epic Games na przykład pozyskał 2 miliardy dolarów na tworzenie zabawnych wirtualnych światów "dla całej rodziny". Projekt jest realizowany we współpracy z firmami Sony i LEGO.

Z kolei w Korei Południowej metaverse stał się projektem narodowym, a na jego rozwój przeznaczono 186 mln dolarów z budżetu państwa.

Różne organizacje otwierają swoje biura w wirtualnych światach: na przykład bank JPMorgan i dubajski regulator rynku kryptowalut mają takie biura.

Citibank szacuje, że do 2030 r. wartość rynku metaverse osiągnie 13 bln dolarów, a liczba ich użytkowników - 5 mld osób.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

Binance czy Zonda - Porównanie giełd kryptowalut

Na Polskim rynku królują dwie giełdy kryptowalut - Binance i Zonda. Pierwsza z nich jest największą giełdą kryptowalut na świecie i oferuje ogromny ekosystem produktów. Zonda to mniej skomplikowana platforma, która jest najlepszą bramką wejścia i wyjścia z rynku do polskich złotówek. Ale która jest lepsza? Binance czy Zonda? Nasze porównanie giełd kryptowalut postara się […]

Inwestowanie małych kwot w kryptowaluty. Czy się oplaca?

Inwestowanie w kryptowaluty ma bardzo konkretną zaletę: można w nie inwestować nawet małe kwoty. Oznacza to, że z rynkiem tym może zapoznać się niemal każdy - nie ma przy tym znaczenia zasobność portfela. Ale czy inwestowanie małych kwot w kryptowaluty ma sens? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie! Inwestowanie niewielkich kwot w Bitcoin […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram