Co to jest kryptowaluta Stacks (STX) i dlaczego zależy od BTC?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 31 maja 2023
ikona autora biały
stacks stx co to jest

Dziś porozmawiamy o projekcie Stacks. Kryptowaluta STX ma na celu ulepszenie Bitcoina poprzez dodanie nowych funkcji do jego ekosystemu. Całkowita decentralizacja sieci Bitcoin i wysoka moc hashowania przyczyniają się do wysokiego poziomu bezpieczeństwa pierwotnej kryptowaluty, czyniąc ją stabilną i bezpieczną platformą dla zdecentralizowanych aplikacji finansowych. Jednak brak zaawansowanych smart kontraktów i szereg innych ograniczeń utrudniają wdrażanie projektów DeFi na blockchainie BTC.

Gotowe rozwiązanie problemu wdrażania smart kontraktów, które otwiera nową erę funkcjonalności dla projektu Satoshiego Nakamoto, oferuje właśnie Stacks. Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo temu projektowi.

Co to jest kryptowaluta Stacks (STX)?

Stacks to ekosystem blockchain poziomu 1.0, wspierający smart kontrakty oparte na Bitcoinie. Pomaga odblokować pełny potencjał pierwotnej kryptowaluty, zapewniając ekosystem dAppów i produktów opartych na bezpiecznej i zdecentralizowanej sieci blockchain. Stacks charakteryzuje się wysoką przepustowością, co pomaga rozwiązać problemy ze skalowalnością ekosystemu BTC.

W celu połączenia łańcuchów Bitcoin i STX opracowano protokół Proof of Transfer (PoX). Smart kontrakty i zdecentralizowane aplikacje są wdrażane na blockchainie Stacks, a bitcoin działa jako warstwa bezpieczeństwa.

kryptowaluta stacks co to jest

Historia powstania Stacks

Stacks pierwotnie nosił nazwę "Blockstack PBC". Testowa wersja blockchaina została uruchomiona w drugim kwartale 2018 r., a główna sieć już kilka miesięcy później. W 2019 r. Stacks wszedł na giełdę, stając się pierwszą w historii sprzedażą tokenów regulowaną przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

W tym samym roku token STX był notowany na kilku głównych giełdach kryptowalut, w tym Coinbase, a jego cena zaczęła rosnąć. Kolejny rok później nastąpił rebranding. Projekt blockchain o otwartym kodzie źródłowym został przemianowany na Stacks i oddzielony od Blockstack PBC, który został przemianowany na Hiro Systems PBC. W styczniu 2021 r. uruchomiono główną sieć Stacks 2.0. Stała się ona największym projektem Bitcoin web3.

Właściwości techniczne, zasada działania

Projekt składa się z czterech głównych warstw - warstwy aplikacji, warstwy protokołu, łańcucha bloków Stacks i systemu Bitcoin. Kryptowaluta Stacks nawiązuje do Bitcoina poprzez mechanizm Proof-of-Transfer (PoX), który działa równolegle do konsensusu Bitcoina Proof-of-Work (PoW).

Sieć Stacks wykorzystuje mikrobloki, aby zapewnić szybkie potwierdzanie transakcji. W ten sposób bitcoin służy jako protokół do obliczania pakietów. Łańcuch bloków bitcoina służy jako szkielet, a skróty historii bloków Stacks są przechowywane w archiwum BTC. Inteligentne kontrakty i dApps są kompilowane w języku komputerowym Clarity, który charakteryzuje się wysokim poziomem przewidywalności i bezpieczeństwa.

Nieskompilowane kontrakty Clarity są przesyłane do sieci dokładnie tak, jak zostały napisane. To umożliwia osadzanie transakcji BTC bezpośrednio w aplikacjach.

Podaż STX

Według Coinmarketcap w dniu 30.05.2023 r. podaż Stacks w obiegu wynosiła 1 382 276 086 STX, a całkowita podaż to 1 352 464 600 STX. Maksymalna podaż jest ograniczona do 1 818 000 000 STX.

Twórcy monety

Stacks został założony przez absolwentów Uniwersytetu Princeton Muniba Ali i Ryana Shea w 2013 roku. Ali rozpoczął pracę nad Stacks natychmiast po ukończeniu studiów z zakresu inżynierii mechanicznej i informatyki i nadal współpracuje z platformą jako dyrektor generalny Hiro PBC. Inny współzałożyciel platformy, Ryan Shea, odszedł w 2018 roku, aby założyć własny startup. Zespół projektowy obejmuje wielu innych wykwalifikowanych specjalistów.

kryptowaluta stacks stx

Kopanie Stacks

Kopanie STX na kartach graficznych lub układach ASIC nie jest możliwe. Górnicy muszą wysyłać bitcoiny na wcześniej zdefiniowane adresy w łańcuchu Stacks, aby uzyskać prawa do podpisywania bloków.

Halving STX jest zsynchronizowany z harmonogramem sieci bitcoin. Obecna nagroda górnika za blok wynosi 1000 STX. Gdy nagroda osiągnie 125 STX, pozostanie na tym poziomie przez nieokreślony czas.

Posiadacze STX mogą zarabiać BTC poprzez blokowanie swoich tokenów. Staking jest kluczowym elementem mechanizmu konsensusu. Monety STX mogą być zablokowane na 30, 60, 90 i 120 dni na Binance Earn.

Jak kupić token Stacks?

Token Stacks można kupić na Binance, Kicoin, Coinbase i 35 innych giełdach kryptowalut.

Zalecamy korzystanie z bezpiecznej i sprawdzonej giełdy Binance. Aby kupić na Binance, zarejestruj się na giełdzie, zasil swój portfel i przejdź do sekcji "Spot". Tam wyszukaj RDNR i kliknij "Handel".

Pełna lista giełd i par walutowych, a także aktualna cena stx jest dostępna na stronie: https://coinmarketcap.com/currencies/stacks/.

Portfele dla STX

Jeśli potrzebujesz stacjonarnego portfela Stacks, zainstaluj aplikację Hiro Wallet. Link do strony pobierania znajduje się pod adresem https://wallet.hiro.so. Jako portfela mobilnego można użyć Xverse. Pełna lista portfeli STX jest dostępna na stronie https://www.stacks.co/explore/find-a-wallet.

Perspektywy i ryzyko

Projekt Stacks jest bardzo obiecujący i ambitny. dAppy są otwartoźródłowe i modułowe, a deweloperzy mogą tworzyć nowe projekty na bazie tych już działających i wdrażać funkcje, które w innym przypadku nie byłyby możliwe. Ponieważ Stacks wykorzystuje Bitcoin jako swoją warstwę bazową, wszystkie transakcje w ekosystemie Stacks są wspierane przez najbezpieczniejszy na świecie blockchain. Ale jeśli cena tokena STX spadnie w stosunku do bitcoina, wydobycie Stacks może zostać zatrzymane. Nikt nie chciałby blokować swoich BTC, aby zarabiać monety Stack.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Aplikacja Revolut pozwala inwestować w kryptowaluty, ale nie jest to optymalne rozwiązanie jeżeli chodzi i ich zakup i sprzedaż, o czym wiedzą bardziej zaawansowani użytkownicy kryptowalut. Odpowiemy na pytanie czy opłaca się kupować kryptowaluty na Revolut, […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…

Binance Web3 Wallet - Czy warto korzystać?

8 listopada 2023 roku Binance wydała swój Web3 Wallet. Zapewnia on łatwy i bezpieczny dostęp do zdecentralizowanego świata technologii blockchain, pozwalając jednocześnie na zarządzanie aktywami Web3 bezpośrednio z poziomu Binance. W dzisiejszym artykule sprawdzimy co ma do zaoferowania Binance Web3 Wallet i czy warto z niego skorzystać. Najpierw jednak wyjaśnijmy co to jest portfel kryptowalut […]

Kraken - opinie użytkowników i recenzja giełdy (2024)

Kraken to giełda kryptowalut, która zjadła zęby na tym rynku. Istnieje bowiem od 2011 roku i od tego czasu nigdy nie padła ofiarą hakerów. Co więcej, stale się rozwija i wprowadza nowe usługi. Ale czym Kraken wyróżnia się na tle konkurencji? Jakie funkcje oferuje? Jakie ma opłaty i prowizje i co najważniejsze, jakie opinie o […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram