Co to jest kryptowaluta Helium (HNT)? Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 5 czerwca 2022
ikona autora biały
helium

Helium (HNT) to zdecentralizowana sieć bezprzewodowa zbudowana z wykorzystaniem technologii blockchain. Umożliwia ona dostęp do Internetu różnym inteligentnym urządzeniom. Projekt stanowi tańszą i bardziej stabilną alternatywę dla tradycyjnych sieci bezprzewodowych, sprzętu satelitarnego i mobilnego Internetu.

Sieć Helium składa się z kilkuset tysięcy urządzeń na całym świecie, które są bezprzewodowymi punktami dostępowymi i łączą się w sieć zwaną "The People's Network".

Sieć internetowa jest zintegrowana z blockchainem Helium i jej rodzimą kryptowalutą HNT, niezbędną do opłacania pracy związanej z transmisją danych oraz do wynagradzania właścicieli punktów dostępowych. Niektóre z urządzeń sieci The People's Network są także walidatorami węzłów.

Kto stworzył Helium?

Za projekt odpowiedzialna jest firma Helium Systems, założona w 2013 roku w San Francisco (USA) przez Seana Fanninga, Amira Haleema i Seana Careya. Jej początkowym celem było stworzenie globalnej, zdecentralizowanej sieci dla różnych urządzeń, które mogłyby wymieniać niewielkie pliki danych ze zdalnym centrum. W ten sposób założyciele spółki w wielu aspektach wyprzedzili rozwój koncepcji Internetu rzeczy (IoT).

Firmą kieruje obecnie Amir Haleem; pozostali założyciele ją opuścili. Kolejnym kluczowym pracownikiem jest CTO Mark Nijdam, który ma ponad 25-letnie doświadczenie w największych firmach informatycznych.

Od momentu powstania firma Helium Systems przeszła kilka rund inwestycyjnych i pozyskała około 365 milionów dolarów. Najnowsza runda inwestycyjna miała miejsce na początku 2022 roku, a jej uczestnikami byli między innymi Pantera Capital, FTX Ventures i Munich Re Ventures.

Jak działa Helium?

Sieć bezprzewodowa jest zasilana przez specjalne modemy wykorzystujące technologię LongFi. Łączy on specjalny protokół komunikacji bezprzewodowej LoRaWAN (Long Range wide-area network) z blockchainem.

W maju 2022 r. sieć The People's Network obejmuje ponad 820 tys. punktów dostępu (jeden punkt, jeden modem) w ponad 62 tys. miast i 173 krajach. Każdego miesiąca sieć dodaje około 60 000 nowych punktów. Helium ma najlepszy zasięg w metropoliach amerykańskich, a także w krajach europejskich i wschodnich Chinach.

Helium nie ma wystarczającej przepustowości, aby oglądać filmy lub grać w gry. Zapewnia ona jednak niezawodny kanał internetowy dla urządzeń, które regularnie przesyłają małe pakiety danych.

Wśród klientów Helium jest ponad 60 firm, które opracowują lub aktywnie wykorzystują urządzenia podłączone do Internetu. Oto niektóre z aplikacji działających w ekosystemie Helium:

  • Awair - urządzenia do monitorowania składu i jakości powietrza.
  • Barnacle - trackery paczek.
  • CareBand - inteligentne bransoletki umożliwiające śledzenie miejsca pobytu osób starszych cierpiących na demencję.
  • Kooler Smart - systemy monitorowania pomieszczeń chłodniczych.
  • Enica - czujniki do instalacji wodno-kanalizacyjnych.
  • Bolero Wireless - przyrządy do załadunku i logistyki dla pojazdów użytkowych.

Zastosowania sieci mogą być bardzo różnorodne. Na przykład w kwietniu 2022 r. poinformowano, że wykorzystanie trackerów podłączonych do sieci The People's Network pomogło przedsiębiorcy z Kalifornii zaoszczędzić pieniądze na połowach krabów.

Od 2021 r. firma Helium rozwija standard komunikacji bezprzewodowej 5G, a wiele firm realizuje projekty w tym kierunku. Na przykład firma Dish planuje uruchomić w USA sieć komórkową 5G opartą na sieci The People's Network.

Helium LongFi zapewnia roaming (przesyłanie danych z urządzenia do urządzenia z jednego punktu dostępowego do drugiego) i obsługuje mikrotransakcje umożliwiające szybkie płatności. Klienci płacą tylko za bezpośrednie korzystanie z sieci do przesyłania danych, bez opłat abonamentowych i bez konieczności wdrażania bram lub serwerów sieciowych.

Jak działa blockchain Helium?

Blockchain Helium został uruchomiony latem 2019 r. i od momentu startu wykorzystuje unikalny algorytm konsensusu Proof-of-Coverage (PoC), czyli "Dowód pokrycia". Punktom dostępowym w sieci The People's Network losowo przydzielane są "wezwania" wymagające odpowiedzi z pobliskich punktów dostępowych. Ma to na celu sprawdzenie, czy urządzenia fizycznie znajdują się w miejscu, w którym deklarują swoją obecność, i czy rzeczywiście zapewniają dostęp do Internetu.

W 2021 r., aby zmniejszyć obciążenie punktów dostępowych, blockchain Helium został przeniesiony do modelu hybrydowego z dodaniem mechanizmu Proof-of-Stake wykorzystującego algorytm konsensusu HoneyBadgerBFT. Dedykowane węzły walidacyjne przejęły najbardziej kosztowne zadania związane z przechowywaniem kopii blockchaina i generowaniem jego nowych bloków.

Tworzenie każdego bloku w sieci Helium trwa 60 sekund. Co 30 bloków następuje nowa epoka i nagrody są przyznawane właścicielom punktów dostępu i osobom zatwierdzającym. Z całej puli walidatorów wybiera się losowo grupę kilku uczestników w celu osiągnięcia konsensusu. Skład grupy jest aktualizowany co epokę o 25%.

Do czego służy token HNT?

Helium (HNT) jest kryptowalutą natywną dla blockchaina o tej samej nazwie. Zasób ten został udostępniony w związku z uruchomieniem głównej sieci Porect w lipcu 2019 r.

Podaż HNT jest ograniczona do 223 milionów monet. Początkowo tempo emisji wynosiło 5 mln HNT miesięcznie, ale od 1 sierpnia 2021 r. zostało zmniejszone o połowę do 2,5 mln HNT miesięcznie. Następnie co dwa lata tempo emisji będzie zmniejszane o połowę, a wszystkie HNT zostaną wydobyte w 2070 roku.

Tokeny HNT mają kilka zastosowań:

  • staking;
  • wypłaty nagród dla właścicieli punktów dostępu i osób zatwierdzających;
  • wydawanie tzw. Kredytów Danych.

Te ostatnie są potrzebne do wypłacania prowizji za korzystanie z The People's Network. Są one wyceniane według stałej stawki 0,00001 USD za "kredyt". Kredyty danych można nabyć za pieniądze wirtualne lub poprzez spalanie HNT.

Jak wydobyć HNT?

Aby zostać członkiem sieci The People's Network, należy kupić modem obsługujący protokół Helium LongFi, podłączyć go do Internetu i połączyć z innymi punktami dostępowymi oraz klienckimi urządzeniami IoT. W zależności od modelu, urządzenia mogą być umieszczane wewnątrz lub na zewnątrz budynków.

Ze względu na rosnące obciążenie blockchaina punkty dostępowe Helium zaczęły się przeciążać i odłączać od sieci. W odpowiedzi na to twórcy wprowadzili wiosną 2022 roku technologię Light Hotspot. Jest to zasadniczo odpowiednik lekkiego klienta, który może przesyłać dane przez sieć The People's Network, ale nie bierze udziału w synchronizacji blockchaina, którą zajmują się walidatory. Na razie Light Hotspot jest testowany i nie został jeszcze wprowadzony do protokołu sieci bazowej.

Na oficjalnej stronie internetowej firmy Helium znajduje się lista 26 producentów i dystrybutorów, od których można nabyć urządzenia LoRaWAN. Średni koszt modemu "domowego" wynosi kilkaset dolarów.

Aby zapewnić stały zasięg, Helium oferuje zestaw zachęt do tworzenia regionów o dużej gęstości punktów dostępowych. Nagrody dla właścicieli punktów dostępowych mogą rosnąć lub maleć w zależności od różnych czynników - takich jak liczba sąsiednich punktów, liczba urządzeń podłączonych do modemu czy ilość przesłanych danych.

Istnieją kalkulatory internetowe, które pomagają w obliczeniu przychodów z wydobycia HNT dla planowanego AP. Rentowność poszczególnych hotspotów można również sprawdzić w przeglądarce bloków helium.

W jaki inny sposób można zdobywać HNT?

Posiadacze dużej liczby HNT mogą uruchomić węzeł walidatora i otrzymywać nagrody za swoją pracę. Minimalna wielkość stakowanych monet dla walidatorów wynosi 10 000 HNT (ok. 80 000 USD na koniec maja 2022 r.). Monety można odebrać ze stakingu po około 5 miesiącach.

Możliwość szybkiego uruchamiania węzłów walidacyjnych w sieci Helium zapewnia Coinbase Cloud oraz szereg innych usług w chmurze. W maju 2022 r. w sieci Helium działało ponad 3600 węzłów walidacyjnych, które łącznie wykorzystały do stakingu ponad 36% monet HNT znajdujących się w obiegu. Efektywna stopa zwrotu z inwestycji wynosi 5,25% w skali roku. Wypłaty nagród dla walidatorów odbywają się co epokę, tj. raz na 30 minut.

Jak rozwija się Helium?

Twórcy projektu planują skupić się na rozwoju kierunku 5G z wykorzystaniem blockchain we współpracy z FreedomFi. Opracowuje ona stacje 5G z możliwością wydobywania kryptowalut. Minimalny koszt jednego urządzenia wynosi 1000 USD.

Właściciele tych hybrydowych punktów dostępowych będą mogli zarabiać na HNT, zapewniając użytkownikom dostęp do telefonii komórkowej i Internetu. Celem projektu jest stworzenie globalnej sieci 5G, która nie będzie należała do jednego operatora, ale do samych użytkowników. Na początku sieć Helium 5G będzie dostępna tylko w niektórych miastach USA.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

Jak przelewać kryptowaluty i Bitcoina?

Kupiłeś krypto, ich cena wzrosła, a ty zarobiłeś pieniądze. Aktywa znajdują się jednak w Twoim prywatnym portfelu. Aby zrealizować zyski będziesz musiał wysłać te kryptowaluty na giełdę. Jak to zrobić? Jak przelewać kryptowaluty i Bitcoina? W dzisiejszym artykule przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku! Tak więc, zaczynajmy! Przelewanie kryptowalut na giełdę Jak już […]

Najlepsze tanie kryptowaluty z potencjałem na 2023 rok

Obecnie na rynku istnieją już dziesiątki tysięcy kryptowalut, a każdego dnia kolejne wyrastają jak grzyby po deszczu. Bitcoin nie kosztuje już paru centów, lecz dziesiątki tysięcy dolarów. Dla wielu osób jest więc za drogi, aby zaoferować duży potencjał zysku. W jakie kryptowaluty warto więc zainwestować? Jakie są najlepsze tanie kryptowaluty z potencjałem na 2023 rok? […]

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty i Bitcoina? (2023)

Jeżeli tutaj trafiłeś, to zakładam, że jesteś początkującym jeśli chodzi o świat kryptowalut. Zapewne zastanawiasz się więc: jak inwestować w kryptowaluty i Bitcoina? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie jak najbardziej kompleksowo. Poruszymy takie kwestie jak: gdzie inwestować w Bitcoina, jak zacząć krok po kroku, jak analizować rynek, na co uważać. Oprócz […]

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

Binance czy Zonda - Porównanie giełd kryptowalut

Na Polskim rynku królują dwie giełdy kryptowalut - Binance i Zonda. Pierwsza z nich jest największą giełdą kryptowalut na świecie i oferuje ogromny ekosystem produktów. Zonda to mniej skomplikowana platforma, która jest najlepszą bramką wejścia i wyjścia z rynku do polskich złotówek. Ale która jest lepsza? Binance czy Zonda? Nasze porównanie giełd kryptowalut postara się […]

Inwestowanie małych kwot w kryptowaluty. Czy się oplaca?

Inwestowanie w kryptowaluty ma bardzo konkretną zaletę: można w nie inwestować nawet małe kwoty. Oznacza to, że z rynkiem tym może zapoznać się niemal każdy - nie ma przy tym znaczenia zasobność portfela. Ale czy inwestowanie małych kwot w kryptowaluty ma sens? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie! Inwestowanie niewielkich kwot w Bitcoin […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram