Co to jest kryptowaluta ApeCoin (APE)? Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 5 czerwca 2022
ikona autora biały
co to jest ape coin

APE jest jednym z największych ekosystemów NFT, obejmującym dobrze znane kolekcje niewymiennych tokenów, w tym Bored Ape Yacht Club (BAYC) oraz metaverse Otherside.

ApeCoin (APE) to rodzimy token ekosystemu. Został on uruchomiony na blockchainie Ethereum. Głównym twórcą APE jest amerykańska firma Yuga Labs.

Jak powstał ekosystem APE?

Historia projektu rozpoczęła się od kolekcji NFT o nazwie Bored Ape Yacht Club (BAYC), wydanej wiosną 2021 roku. Zespół założycielski BAYC nazwał się Yuga Labs, a jego członkowie od początku pozostawali anonimowi. Ich pseudonimy na stronie internetowej projektu brzmiały tylko: Gargamel, Gorgon Goner Emperor, Tomato Ketchup i No Sass.

Kolekcja została udostępniona w sieci Ethereum i okazała się ogromnym sukcesem: wszystkie 10 000 tokenów "małp" sprzedało się w ciągu zaledwie 12 godzin. Potem popularność BAYC i ceny cyfrowych elementów kolekcji tylko rosły.

Nazwiska niektórych założycieli poznaliśmy dopiero zimą 2022 roku. Jak wykazało dochodzenie przeprowadzone przez serwis Buzzfeed, pseudonim Gargamel nosił mieszkaniec USA Greg Solano, a Imperator Gorgon Goner to jego przyjaciel, Wiley Aronow. W wywiadach z gazetą obaj określili się jako "literaccy maniacy".

Solano i Aronow, jak sami twierdzą, wymyślili koncepcję, a nawet fabułę kolekcji. Jest rok 2031. Wszyscy, którym udało się zainwestować w kryptowaluty w początkowym okresie ich istnienia, stali się bardzo bogaci, a oni po prostu się nudzą. W przyszłości będą oni spędzać czas w czymś w rodzaju nastrojowego klubu jachtowego, gdzie każdy może stworzyć dla siebie tożsamość cyfrową w formacie NFT, aby być tą "znudzoną małpą".

Głównym projektantem BAYC był autor znany w sieci jako All Seeing Seneca. Stworzył główne cechy obrazów: oczy, uśmiech, podbródek. Pozostałe fragmenty zostały sfinalizowane, wczytane do algorytmu, a następnie wygenerowano 10 000 unikalnych, choć podobnych obrazów.

Jak dotąd nie ujawniono jeszcze kim jest Tomato Ketchup i No Sass. Zostali oni zaproszeni do projektu jako ostatni, jako programiści, a później stali się współzałożycielami.

Po początkowym sukcesie wizerunki BAYC stały się symbolem popkultury. Od tego czasu Yuga Labs stworzyła dwie kolejne kolekcje NFT, a w 2022 r. pozyskała poważne inwestycje, wyemitowała token ApeCoin i uruchomiła metaverse Otherside.

Ile są warte NFT Bored Ape?

Pierwsze "małpki" można było kupić za równowartość zaledwie 190 dolarów w monetach ETH, ale niemal natychmiast po rozpoczęciu mintingu ceny tokenów zaczęły rosnąć. Celebryci, a nawet duże marki zwróciły uwagę na BAYC. Miało to duży wpływ na popularność, a co za tym idzie, na wartość NFT.

Na przykład w październiku 2021 r. token z kolekcji został sprzedany za 2,7 mln dolarów, a zaledwie miesiąc później inny obraz z BAYC został kupiony za 1,4 mln dolarów.

We wrześniu 2021 r. jedna "małpa" była warta około 25 ETH (60 000 USD), natomiast w styczniu 2022 r. cena wzrosła do 84 ETH (200 000 USD). Cała kolekcja Bored Ape Yacht Club została wyceniona wówczas na 1 miliard USD.

Pod koniec kwietnia 2022 r. minimalna cena za NFT BAYC przekroczyła już 400 000 USD.

Dlaczego NFT z BAYC są tak drogie?

Istnieją co najmniej trzy powody, które tłumaczą wysoką cenę małp.

Rozpoznawalność wśród zamożnych inwestorów

NFT zaczęły być dość szybko wykupywane przez celebrytów i marki. Tokeny mają wysoką wartość w środowisku biznesowym związanym ze sztuką. Na przykład we wrześniu 2021 r. na aukcji Sotheby's sprzedano ponad 100 NFT BAYC za łączną kwotę ponad 24 mln USD. W BAYC aktywnie inwestują znane osobistości.

Kultowy status

Wizerunek "znudzonej małpy" stał się popularny i wszechobecny w branży kryptowalutowej. Wielu użytkowników nadal używa zdjęć z tej kolekcji jako swoich awatarów w mediach społecznościowych.

Przydatność

Właściciele NFT otrzymują dostęp do swego rodzaju "prywatnego klubu". Yuga Labs organizuje różne wydarzenia dla posiadaczy tokenów, w tym kolacje biznesowe i koncerty muzyczne. Według niektórych właścicieli, otrzymują oni również dostęp do specjalnych czatów, na których bogaci inwestorzy rozmawiają i wymieniają się cennymi informacjami.

Jakie gwiazdy są właścicielami NFT BAYC?

W wielu małpich transakcjach w roli nabywców występowali znani artyści i osobistości ze świata showbiznesu:

  • Madonna - kwota zakupu 180 ETH (432 000 USD);
  • Justin Bieber - kwota zakupu 166 ETH (398 000 USD);
  • Eminem - 123,45 ETH (450 000 USD).

Posiadaczami NFT są (lub byli w przeszłości) także raper Wiz Khalifa, producent Timbaland, piosenkarka i modelka Paris Hilton, Jimmy Fallon i inne sławy.

Czym jest metaverse Otherside?

W marcu 2022 r. firma Yuga Labs ogłosiła powstanie metaverse o nazwie Otherside i wydała natywny token dla jego ekosystemu o nazwie ApeCoin (APE). Jednocześnie twórcy gry ujawnili teaser projektu.

Później wystawiono na sprzedaż wirtualne działki w Otherside - każda za 305 APE. Nie ma jednak jeszcze żadnych szczegółów na temat funkcji i możliwości, jakie będą mieli użytkownicy metaverse;

Yuga Labs planuje w najbliższej przyszłości wprowadzić narzędzia deweloperskie. Będą one zawierały programy do tworzenia mini-gier, a także NFT i ich elementów. Wszystko to powinno wzmocnić Otherside.

Ponadto, partnerem Yuga Labs jest Animoca Brands, która rozwija inny słynny metaverse, The Sandbox. Możliwe, że oba cyfrowe światy i ich NFT będą ze sobą kompatybilne.

Do czego służy token ApeCoin (APE)?

ApeCoin (APE) to token do zarządzania ekosystemem, który może być wykorzystywany do różnych operacji w metavserse Otherside. Podaż APE jest ograniczona do 1 miliarda tokenów.

Część podaży tokenów APE została rozprowadzona za pomocą airdropu. Jego cena zaczęła szybko rosnąć zaraz po wydaniu, ale spadła o 30% zaraz po rozpoczęciu sprzedaży cyfrowej ziemi w Otherside. Jako powód podano masową negatywną postawę użytkowników niezadowolonych z przeciążenia Ethereum, spowodowanego szumem wokół Otherside. Od tego czasu Yuga Labs obiecała przenieść ekosystem APE na swój własny blockchain.

ApeCoin to waluta, która może być używana nie tylko do handlu ziemią, ale także wszelkimi cyfrowymi przedmiotami w metaverse.

Ponadto ApeCoin daje już prawo do udziału w głosowaniach DAO. Posiadacze APE mogą więc uczestniczyć w rozwoju projektu. Co więcej mogą też wpływać na podział środków z funduszu ekosystemowego, a także zmieniać zasady, monitorować partnerstwa itp.

ApeCoin wykorzystuje się też do finansowania Fundacji APE, która jest odpowiedzialna za wdrażanie decyzji zdecentralizowanej organizacji. Jej pracę koordynuje specjalny pięcioosobowy zarząd, którego skład jest zmieniany co pół roku w drodze głosowania za pomocą tokenów projektu.

Pierwotny skład Fundacji APE obejmował:

  • Współzałożyciel Reddit, Alex Ohanian;
  • Amy Wu, szefowa działu venture capital w FTX;
  • Dyrektor Sound Ventures Maaria Bajwa;
  • współzałożyciel i prezes Animoca Brands Yat Siu;
  • Dean Steinbeck, prezes Horizon Labs.

Na początku maja 2022 r. ApeCoin DAO zatwierdziło trzy propozycje jednocześnie.

Współzałożyciel Dogecoin, Billy Marcus, skrytykował twórców ekosystemu APE. Według niego takie tokeny szybko zyskują na popularności, ale równie szybko stają się tańsze, co wywołuje złe wrażenie.

Niestety nie jestem fanem ApeCoin, głównie dlatego, że uważam, iż szkodzi on segmentowi NFT. Społeczności tokenowe mają tendencję do hipertoksyczności i lekkomyślności.

Jakie inne kolekcje NFT wchodzą w skład ekosystemu APE?

Oprócz BAYC, Yuga Labs wypuściła dwie inne kolekcje niewymiennych tokenów:

Mutant Ape Yacht Club, zbiór 20 000 "zmutowanych małp" NFT. Początkowo wszyscy posiadacze tokenów BAYC otrzymali 10 000 "surowic", które posłużyły do stworzenia unikalnych "mutantów".
Bored Ape Kennel Club - tokeny z wizerunkami "psów", które otrzymywali wszyscy właściciele BAYC, uiszczając jedynie opłatę za ich wybicie.

Ponadto w marcu 2022 r. firma Yuga Labs nabyła prawa do innych znanych kolekcji NFT, CryptoPunks i Meebits.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Aplikacja Revolut pozwala inwestować w kryptowaluty, ale nie jest to optymalne rozwiązanie jeżeli chodzi i ich zakup i sprzedaż, o czym wiedzą bardziej zaawansowani użytkownicy kryptowalut. Odpowiemy na pytanie czy opłaca się kupować kryptowaluty na Revolut, […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…

Binance Web3 Wallet - Czy warto korzystać?

8 listopada 2023 roku Binance wydała swój Web3 Wallet. Zapewnia on łatwy i bezpieczny dostęp do zdecentralizowanego świata technologii blockchain, pozwalając jednocześnie na zarządzanie aktywami Web3 bezpośrednio z poziomu Binance. W dzisiejszym artykule sprawdzimy co ma do zaoferowania Binance Web3 Wallet i czy warto z niego skorzystać. Najpierw jednak wyjaśnijmy co to jest portfel kryptowalut […]

Kraken - opinie użytkowników i recenzja giełdy (2024)

Kraken to giełda kryptowalut, która zjadła zęby na tym rynku. Istnieje bowiem od 2011 roku i od tego czasu nigdy nie padła ofiarą hakerów. Co więcej, stale się rozwija i wprowadza nowe usługi. Ale czym Kraken wyróżnia się na tle konkurencji? Jakie funkcje oferuje? Jakie ma opłaty i prowizje i co najważniejsze, jakie opinie o […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram