Hedera Hashgraph to publiczna sieć oparta na technologii rozproszonej księgi (DLT), przeznaczona dla przedsiębiorstw i firm jako platforma dla zdecentralizowanych usług i aplikacji.
Hedera pozycjonuje się jako sieć publiczna trzeciej generacji - kolejny etap ewolucji Bitcoina i Ethereum. Jej mocne strony to wysoka skalowalność, bezpieczeństwo, obsługa smart kontraktów, efektywność energetyczna i niskie opłaty za użytkowanie.
Hedera Hashgraph jest zarządzana przez radę złożoną z zaufanych firm odpowiedzialnych za rozwój oprogramowania i określenie ścieżki rozwoju całej platformy. Członkami zarządu są między innymi Boeing, Swirlds, IBM, Nomura Holdings i Ubisoft.
Hedera Hashgraph jest oparta na algorytmie konsensusu ABFT Proof-of-Stake (PoS). Według twórców, takie podejście gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa sieci przy jednoczesnym zachowaniu szybkich i tanich transakcji.
Platforma Hedera Hashgraph oparta jest na protokole Hashgraph opatentowanym w 2016 roku przez firmę Swirlds. Rozwiązania zostały opracowane przez CTO organizacji, Lemona Birda.
Pierwsze praktyczne wdrożenie Hedera Hashgraph miało miejsce w 2017 roku jako współdzielona sieć korporacyjna dla National Credit Union Association (CUNA) i Mountain West Credit Union Association (MWCUA).
Publiczną platformę Hedera Hashgraph współtworzyli Mance Harmon współzałożyciel Swirlds oraz Lemon Bird.
W 2018 roku startup Hedera Hashgraph zebrał 100 milionów dolarów finansowania na rozwój. W 2019 roku twórcy uruchomili publiczną wersję beta sieci.
Platforma Hedera Hashgraph zapewniła sobie wsparcie wielu poważnych inwestorów:
Platforma jest prowadzona przez radę Hedera Governing Council, utworzoną w 2019 roku z kilku przedstawicieli Fortune 500.
Według stanu na koniec lipca 2022 roku członkami struktury jest 26 firm i organizacji, w tym Boeing, Swirlds, IBM, Nomura Holdings i Ubisoft. Maksymalna liczba kierowników jest ograniczona do 39 osób. Ich kadencja trwa trzy lata, z możliwością przedłużenia o dwie kadencje.
Zarząd musi zagwarantować integralność bazy kodu i zająć się ryzykiem związanym z hardforkiem. Ustala również politykę członkostwa, zasady działania sieci, zarządza skarbcem platformy i zatwierdza zmiany techniczne.
Ponieważ technologia Hashgraph jest opatentowana, nieautoryzowane użycie kodu Hedera podlega odpowiedzialności karnej. Według zespołu projektowego takie podejście oznacza, że sieć nie może być skopiowana i uruchomiona przez innych uczestników rynku kryptowalut.
Właśnie dlatego projekt znacząco różni się od bitcoina - każdy może wykorzystać kod blockchaina pierwszej kryptowaluty i zmienić go według własnego uznania.
Sieć rozproszona Hedera Hashgraph wykorzystuje inną strukturę danych niż blockchain - skierowany graf acykliczny (DAG). Bloki transakcji i innych informacji w DAG nie następują po sobie w ścisłej liniowej kolejności jak np. w sieci bitcoina, ale są zapisywane w rejestrze bez względu na kolejność.
W blockchainie górnicy konkurują o przetwarzanie tych samych transakcji i zadań, w pewnym sensie marnując energię. W przeciwieństwie do tego, architektura DAG umożliwia wykonywanie wielu współbieżnych obliczeń, które są od siebie niezależne - właśnie to poprawia szybkość przetwarzania transakcji i efektywność energetyczną sieci.
Hedera Hashgraph wykorzystuje również inne mechanizmy klucza.
ABFT jest implementacją algorytmu konsensusu Byzantine Fault Tolerance (BFT) używanego w blockchainach takich jak Cosmos i Solana. Pomaga chronić sieć przed złośliwymi działaniami 1/3 wszystkich węzłów.
Hedera Gossip służy do wymiany wiadomości (transakcja, czas, podpis) pomiędzy węzłami. Węzeł przekazuje wiadomość do swojego sąsiada, który następnie przekazuje ją do innych sąsiednich węzłów - trwa to do momentu, gdy wszyscy uczestnicy sieci otrzymają wiadomość.
Pozwala to na zaoszczędzenie pasma przy przesyłaniu danych. Projekty Theta Network i IOTA wykorzystują ten sam mechanizm "komunikacji".
W Hedera Hashgraph staking różni się od mechanizmu Ethereum 2.0 i innych blockchainówopartych na PoS, gdzie każdy węzeł głosuje na blok.
Zamiast tego węzły w Hederze ustalają na podstawie obliczeń matematycznych, na który blok głosuje następny węzeł. Taki system nazywany jest "wirtualnym głosowaniem". Nawet jeśli złośliwy węzeł działa wbrew regułom, obliczenia uczciwych członków sieci zapobiegają podjęciu "złej" decyzji.
Twórcy pozycjonowali projekt jako platformę dla biznesu, więc sieć ma kilka charakterystycznych cech. Na przykład, w przeciwieństwie do Ethereum i BNB Chain, przeciętny użytkownik nie może uruchomić smart kontraktu lub zdecentralizowanej aplikacji.
Aby uzyskać pełny dostęp do usług Hedery, należy założyć i zweryfikować konto. Po weryfikacji otworzą się następujące opcje:
Takie podejście pomaga chronić platformę przed oszustami i zapewnić zgodność dla poszczególnych uczestników w określonych jurysdykcjach.
Poprzez pośredników, takich jak giełdy i autoryzowane portfele, Hedera Hashgraph umożliwia tworzenie "zwykłych" kont bez weryfikacji. Aktualna lista dostępna jest na stronie internetowej projektu.
Kod źródłowy Hedery jest zamknięty i chroniony patentem Swirlds. Za zarządzanie i rozwój platformy odpowiadają członkowie Hedera Governing Council.
Według twórców Hedera Hashgraph jest platformą klasy korporacyjnej z ograniczonym dostępem użytkowników do sieci i jej możliwości rozwojowych. Jest to jeden z niewielu projektów branży kryptowalutowej początkowo skoncentrowany na zgodności z przepisami.
Pomimo swoich ograniczeń Hedera Hashgraph posiada szereg przewag konkurencyjnych, na które zwrócił uwagę zespół projektowy: