Co to jest GameFi - Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 26 lipca 2022
ikona autora biały
gamefi

GameFi czyli game finance to projekt oparty na blockchainie, który pozwala użytkownikom zarabiać poprzez rozgrywkę.

Model ten łączy w sobie mechanikę gier, elementy zdecentralizowanych finansów (DeFi), niewymienialnych tokenów (NFT) oraz metaverse.

Według danych z 2021 r. tokeny z segmentu GameFi były liderami wzrostów. Wśród nich znalazły się takie perełki jak Gala Games (GALA), Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND) i Axie Infinity (AXS).

Kiedy powstało GameFi?

Termin GameFi został po raz pierwszy użyty przez Andre Cronje, założyciela projektu DeFi - yEarn Finance w 2020 roku. Niemniej jednak wsparcie dla kryptowalut było dodawane do projektów gamingowych jeszcze na długo przed tym. Już w 2014 roku niektóre kasyna internetowe przyjmowały depozyty w BTC.

Deweloperzy eksperymentowali, integrując bitcoina z serwerami Minecrafta, sandboksowej gry komputerowej. Na serwerze MinecraftCC gracze byli nagradzani w pierwszej kryptowalucie za każdą akcję: umieszczanie bloków, zabijanie potworów, budowanie i inne. W 2016 roku program stał się niemożliwy do utrzymania i usunięto obsługę bitcoinów, ale serwer jest nadal aktywny.

Aplikacja CryptoKitties, uruchomiona w 2017 roku, była jedną z pierwszych popularnych gier online na Ethereum. W CryptoKitties każdy mógł kupować, hodować i wymieniać cyfrowe kotki w postaci tokenów ERC-721.

Aplikacja wzbudziła duże zainteresowanie wśród użytkowników: w niecały tydzień po premierze, CryptoKitties stanowiły ponad 11% wszystkich transakcji w sieci. GameFi wielokrotnie powodowało przeciążenie na blockchainie Ethereum.

Od początku 2020 roku sektor GameFi przeżywa rozkwit. Pojawiła się duża liczba gier wykorzystujących tokenizowane przedmioty. Sprzyjała temu rosnąca popularność DeFi i NFT.


Co odróżnia GameFi od klasycznych gier wideo?

Klasyczny model "pay to play" wymaga od użytkownika płacenia za abonament lub licencjonowany dostęp, a także za atrybuty optymalizujące rozgrywkę.

Ta kategoria gier wideo działa na scentralizowanych serwerach firm produkujących gry. W związku z tym zakupy w grze i środowiska nie mogą być w całości własnością użytkownika.

Na przykład, użytkownik kupuje nowe zbroje lub bronie, które poprawiają wydajność postaci. Z reguły przedmioty są ograniczone do konkretnej platformy gry lub wirtualnego środowiska. Gracz używa ich tylko tam, gdzie zostały zakupione.

GameFi zmienia tradycyjną branżę gier. Projekty łączą przyjemne z pożytecznym - rozgrywkę i monetyzację - a blockchain daje temu modelowi decentralizację i przejrzystość.

Koncepcja ta zakłada zachowanie własności elementów cyfrowych w postaci NFT. Dane o właścicielu artefaktów z gier są zakotwiczone w blockchainie. Informacji nie można zastąpić ani usunąć.

Dodatkowo użytkownicy są nagradzani za grę w tokenach projektu. Gracz może sprzedawać tokenizowane nagrody, a także wymieniać je na inne kryptowaluty lub pieniądze fiat na na specjalnych rynkach.

GameFi oferuje szeroki wachlarz gatunków, od klasycznej loterii po rozbudowane wieloosobowe uniwersa. Blockchainowy deweloper gier Gala Games dąży do stworzenia w przyszłości holistycznego ekosystemu z jedną gospodarką dla różnych gatunków gier.


Jaki blockchain jest wykorzystywany do tworzenia projektów GameFi?

Pierwsze GameFi powstało na Bitcoinie i Ethereum, ale obecnie dominują tańsze i szybsze rozwiązania.

Na przykład Axie Infinity zostało pierwotnie wydane na Ethereum, ale pełny ekosystem został ostatecznie wdrożony w sidechainie Ronin.

Istnieją też inne dedykowane platformy blockchain przystosowane do GameFi, takie jak np. Flow od twórców CryptoKitties. Wiele gier zostało wydanych również na blockchainach Tron, BNB Chain, Wax i Polygon.


Do jakich kategorii zaliczają się projekty GameFi?

Free2Play (graj za darmo) - projekty, które nie wymagają początkowej inwestycji - możesz od razu zacząć grać.

Przykładem jest Gods Unchained - gra karciana o charakterze kolekcjonerskim oparta na blockchainie. Pod wieloma względami przypomina Hearthstone, ale pozwala graczom na swobodną sprzedaż i handel kartami NFT, a także otrzymywanie nagród za sukcesy w rozgrywce.

Play2Earn - Ta kategoria obejmuje wszystkie projekty blockchain, które umożliwiają użytkownikom monetyzację ich rozgrywki.

Move2Earn - projekty, które nagradzają użytkowników za aktywność fizyczną, a nie rozgrywkę.

Znanym przedstawicielem tego segmentu jest aplikacja fitness na urządzenia mobilne STEPN. Aplikacja śledzi ruchy graczy za pomocą GPS, a użytkownik otrzymuje tokeny projektu za chodzenie lub bieganie. Do uczestnictwa wymagana jest para cyfrowych sneakersów w postaci NFT.

Metaverse to wirtualny świat w postaci trójwymiarowej gry, w którym użytkownicy posiadają nie tylko cyfrowe przedmioty, ale także działki reprezentowane w postaci niewymiennych tokenów.

Na przykład w The Sandbox i Decentraland każdy gracz może kupić cyfrową nieruchomość, rozwijać ją i zarabiać, a w multiplayerowej My Neighbor Alice można kupić całą farmę.

Na szczególną uwagę zasługują firmy, które dostarczają narzędzia do tworzenia i dystrybucji gamifikowanych projektów na blockchainie.

Dla przykładu, Enjin zapewnia narzędzia deweloperskie dla projektów, integruje technologię blockchain i wirtualne gospodarki z istniejącymi grami wideo i pomaga wydawać cross-chainowe NFT.


Co jest istotą modelu P2E?

Na szczególną uwagę zasługuje model Play2Earn (Play to Earn). Główną korzyścią z modelu P2E są nagrody w tokenach gry oraz prawa własności do cyfrowych aktywów i postaci.

Zazwyczaj gracze są nagradzani za wykonywanie zadań, takich jak interakcja z innymi graczami, udział w wyzwaniach i konkursach, przechodzenie kolejnych poziomów i inne czynności. Jednak większość projektów Play2Earn wymaga początkowej inwestycji.

W ekosystemie Axie Infinity, na przykład, przed rozpoczęciem gry należy zakupić lub wypożyczyć 3 tzw. Axies. Gracze używają stworzeń NFT, aby zdobywać tokeny Sweet Love Potion (SLP). Można je następnie wymienić na inne kryptowaluty lub waluty fiat.


Co DeFi ma wspólnego z GameFi?

Projekty integrują mechanikę DeFi z ekosystemem gry. Chodzi tu o yield farming, staking i liquidity mining.

Na przykład w metaverse The Sandbox gracze mogą stakować token SAND. Użytkownik zarabia odpowiedni procent od zablokowanych środków.

Dzięki elementom DeFi, gry stają się jeszcze bardziej zdecentralizowane. Niektóre GameFi dają możliwość społeczności wpływania na przyszłość projektu poprzez zdecentralizowane autonomiczne organizacje (DAO) i smart kontrakty. Liczba posiadanych przez graczy tokenów wpływa na prawa głosu.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Pozwala ona także inwestować w kryptowaluty. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Dużo taniej jest kupić cyfrowe aktywa na giełdzie, która pozwala w łatwy sposób wpłacić środki przez Revolut. Przykładem takiej platformy jest www.bybit.com lub www.binance.com. […]

Jak wypłacić Ethereum ze stakingu?

Na skutek aktywacji aktualizacji Shapella w sieci głównej Ethereum, użytkownicy otrzymali możliwość wycofania kryptowaluty ze stakingu. Ale jak to konkretnie zrobić? Czym jest staking Ethereum? Staking to sposób generowania pasywnego dochodu z monet w oparciu o algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) i jego warianty. Staking w prostym języku to udział w potwierdzaniu transakcji i produkcji nowych […]

Staking kryptowalut na Binance: Kompletny poradnik

W ciągu ostatnich kilku lat kryptowaluty naprawdę zawładnęły światem mainstreamu. NFT, giełdy kryptowalutowe i cały szereg różnych narzędzi związanych z kryptowalutami powstają jak grzyby po deszczu! W dzisiejszym poradniku skupimy się jednak na jednej z najciekawszych koncepcji, a mianowicie stakingu na giełdzie Binance. Jest to bowiem proces, który pozwala zarabiać kryptowaluty w sposób pasywny! Staking […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram