Co to jest GameFi - Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 26 lipca 2022
ikona autora biały
gamefi

GameFi czyli game finance to projekt oparty na blockchainie, który pozwala użytkownikom zarabiać poprzez rozgrywkę.

Model ten łączy w sobie mechanikę gier, elementy zdecentralizowanych finansów (DeFi), niewymienialnych tokenów (NFT) oraz metaverse.

Według danych z 2021 r. tokeny z segmentu GameFi były liderami wzrostów. Wśród nich znalazły się takie perełki jak Gala Games (GALA), Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND) i Axie Infinity (AXS).

Kiedy powstało GameFi?

Termin GameFi został po raz pierwszy użyty przez Andre Cronje, założyciela projektu DeFi - yEarn Finance w 2020 roku. Niemniej jednak wsparcie dla kryptowalut było dodawane do projektów gamingowych jeszcze na długo przed tym. Już w 2014 roku niektóre kasyna internetowe przyjmowały depozyty w BTC.

Deweloperzy eksperymentowali, integrując bitcoina z serwerami Minecrafta, sandboksowej gry komputerowej. Na serwerze MinecraftCC gracze byli nagradzani w pierwszej kryptowalucie za każdą akcję: umieszczanie bloków, zabijanie potworów, budowanie i inne. W 2016 roku program stał się niemożliwy do utrzymania i usunięto obsługę bitcoinów, ale serwer jest nadal aktywny.

Aplikacja CryptoKitties, uruchomiona w 2017 roku, była jedną z pierwszych popularnych gier online na Ethereum. W CryptoKitties każdy mógł kupować, hodować i wymieniać cyfrowe kotki w postaci tokenów ERC-721.

Aplikacja wzbudziła duże zainteresowanie wśród użytkowników: w niecały tydzień po premierze, CryptoKitties stanowiły ponad 11% wszystkich transakcji w sieci. GameFi wielokrotnie powodowało przeciążenie na blockchainie Ethereum.

Od początku 2020 roku sektor GameFi przeżywa rozkwit. Pojawiła się duża liczba gier wykorzystujących tokenizowane przedmioty. Sprzyjała temu rosnąca popularność DeFi i NFT.


Co odróżnia GameFi od klasycznych gier wideo?

Klasyczny model "pay to play" wymaga od użytkownika płacenia za abonament lub licencjonowany dostęp, a także za atrybuty optymalizujące rozgrywkę.

Ta kategoria gier wideo działa na scentralizowanych serwerach firm produkujących gry. W związku z tym zakupy w grze i środowiska nie mogą być w całości własnością użytkownika.

Na przykład, użytkownik kupuje nowe zbroje lub bronie, które poprawiają wydajność postaci. Z reguły przedmioty są ograniczone do konkretnej platformy gry lub wirtualnego środowiska. Gracz używa ich tylko tam, gdzie zostały zakupione.

GameFi zmienia tradycyjną branżę gier. Projekty łączą przyjemne z pożytecznym - rozgrywkę i monetyzację - a blockchain daje temu modelowi decentralizację i przejrzystość.

Koncepcja ta zakłada zachowanie własności elementów cyfrowych w postaci NFT. Dane o właścicielu artefaktów z gier są zakotwiczone w blockchainie. Informacji nie można zastąpić ani usunąć.

Dodatkowo użytkownicy są nagradzani za grę w tokenach projektu. Gracz może sprzedawać tokenizowane nagrody, a także wymieniać je na inne kryptowaluty lub pieniądze fiat na na specjalnych rynkach.

GameFi oferuje szeroki wachlarz gatunków, od klasycznej loterii po rozbudowane wieloosobowe uniwersa. Blockchainowy deweloper gier Gala Games dąży do stworzenia w przyszłości holistycznego ekosystemu z jedną gospodarką dla różnych gatunków gier.


Jaki blockchain jest wykorzystywany do tworzenia projektów GameFi?

Pierwsze GameFi powstało na Bitcoinie i Ethereum, ale obecnie dominują tańsze i szybsze rozwiązania.

Na przykład Axie Infinity zostało pierwotnie wydane na Ethereum, ale pełny ekosystem został ostatecznie wdrożony w sidechainie Ronin.

Istnieją też inne dedykowane platformy blockchain przystosowane do GameFi, takie jak np. Flow od twórców CryptoKitties. Wiele gier zostało wydanych również na blockchainach Tron, BNB Chain, Wax i Polygon.


Do jakich kategorii zaliczają się projekty GameFi?

Free2Play (graj za darmo) - projekty, które nie wymagają początkowej inwestycji - możesz od razu zacząć grać.

Przykładem jest Gods Unchained - gra karciana o charakterze kolekcjonerskim oparta na blockchainie. Pod wieloma względami przypomina Hearthstone, ale pozwala graczom na swobodną sprzedaż i handel kartami NFT, a także otrzymywanie nagród za sukcesy w rozgrywce.

Play2Earn - Ta kategoria obejmuje wszystkie projekty blockchain, które umożliwiają użytkownikom monetyzację ich rozgrywki.

Move2Earn - projekty, które nagradzają użytkowników za aktywność fizyczną, a nie rozgrywkę.

Znanym przedstawicielem tego segmentu jest aplikacja fitness na urządzenia mobilne STEPN. Aplikacja śledzi ruchy graczy za pomocą GPS, a użytkownik otrzymuje tokeny projektu za chodzenie lub bieganie. Do uczestnictwa wymagana jest para cyfrowych sneakersów w postaci NFT.

Metaverse to wirtualny świat w postaci trójwymiarowej gry, w którym użytkownicy posiadają nie tylko cyfrowe przedmioty, ale także działki reprezentowane w postaci niewymiennych tokenów.

Na przykład w The Sandbox i Decentraland każdy gracz może kupić cyfrową nieruchomość, rozwijać ją i zarabiać, a w multiplayerowej My Neighbor Alice można kupić całą farmę.

Na szczególną uwagę zasługują firmy, które dostarczają narzędzia do tworzenia i dystrybucji gamifikowanych projektów na blockchainie.

Dla przykładu, Enjin zapewnia narzędzia deweloperskie dla projektów, integruje technologię blockchain i wirtualne gospodarki z istniejącymi grami wideo i pomaga wydawać cross-chainowe NFT.


Co jest istotą modelu P2E?

Na szczególną uwagę zasługuje model Play2Earn (Play to Earn). Główną korzyścią z modelu P2E są nagrody w tokenach gry oraz prawa własności do cyfrowych aktywów i postaci.

Zazwyczaj gracze są nagradzani za wykonywanie zadań, takich jak interakcja z innymi graczami, udział w wyzwaniach i konkursach, przechodzenie kolejnych poziomów i inne czynności. Jednak większość projektów Play2Earn wymaga początkowej inwestycji.

W ekosystemie Axie Infinity, na przykład, przed rozpoczęciem gry należy zakupić lub wypożyczyć 3 tzw. Axies. Gracze używają stworzeń NFT, aby zdobywać tokeny Sweet Love Potion (SLP). Można je następnie wymienić na inne kryptowaluty lub waluty fiat.


Co DeFi ma wspólnego z GameFi?

Projekty integrują mechanikę DeFi z ekosystemem gry. Chodzi tu o yield farming, staking i liquidity mining.

Na przykład w metaverse The Sandbox gracze mogą stakować token SAND. Użytkownik zarabia odpowiedni procent od zablokowanych środków.

Dzięki elementom DeFi, gry stają się jeszcze bardziej zdecentralizowane. Niektóre GameFi dają możliwość społeczności wpływania na przyszłość projektu poprzez zdecentralizowane autonomiczne organizacje (DAO) i smart kontrakty. Liczba posiadanych przez graczy tokenów wpływa na prawa głosu.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Ankr pozyskuje strategiczną inwestycję od Binance Labs

Ankr to znany dostawca infrastruktury Web3. W skrócie, protokół działa w tle, ale umożliwia korzystanie ze zdecentralizowanych aplikacji, portfeli, a także gier opartych na kryptowalutach, łącząc je z blockchainami, z którymi muszą się komunikować. Projekt znany jest z ciągłego wsparcia dla BNB Chain, wprowadzenia BNB Liquid Staking, a także zbudowania niektórych z jego podstawowych infrastruktur, […]

Kurs Ethereum (ETH) przetestował 1900 USD

Druga pod względem kapitalizacji kryptowaluta zyskała 12,8% w ciągu ostatnich 24 godzin, według CoinGecko. Ethereum osiągnęło lokalny szczyt na poziomie 1918 dolarów. W chwili pisania tego tekstu, aktywo jest notowane w okolicach 1895 dolarów. W ciągu ostatnich siedmiu dni cena eteru wzrosła o 17%, a w ciągu 30 dni o 72,8% (według CoinGecko). Wzrost kryptowaluty […]

RPA prezentuje usługę transferu bitcoinów za pomocą SMS

Deweloper Kgotatso Ngako uruchomił w RPA usługę Machankura SMS. Umożliwia on przelewy bitcoinów bez dostępu do internetu. Machankura users can now redeem @Azteco_ (and 1 For You) Bitcoin vouchers using the USSD interface. pic.twitter.com/qkPRwGzkrL — Machankura 8333 (@Machankura8333) August 10, 2022 Ngako wyjaśnił w wywiadzie dla Cointelegraph: Każdy […] może przejść od nieposiadania bitcoina do […]

Wieloryb ETH kupił 12,28 mld SHIB w jednej transakcji

Shiba Inu (SHIB) po raz kolejny przykuła uwagę zamożnych inwestorów ETH, ponieważ cena popularnej kryptowaluty o psiej tematyce zbliżyła się do krytycznego poziomu oporu zlokalizowanego przy $0.00001 USD na wykresie dziennym. Serwis WhaleStats poinformował, że 95. największy wieloryb ETH "BlueWhale0113" dodał do swojego konta 12,28 mld tokenów SHIB o wartości 72 mln dolarów w jednej […]

Mailchimp blokuje krypto firmy

Serwis Mailchimp ponownie usunął ze swojej platformy firmy zajmujące się kryptowalutami bez żadnego ostrzeżenia. Założona w 2018 roku usługa marketingowa i mailingowa zakazała organizacjom zajmującym się aktywami cyfrowymi wykorzystywania swojej platformy do kampanii reklamowych, powołując się na "ponadprzeciętną liczbę skarg na nadużycia". Po Blockworks, nagle usunięto portal Decrypt, mimo że wcześniej spełniał on wszystkie kryteria […]

Jak stworzyć własne NFT na giełdzie Binance?

NFT to nowy trend, który w 2021 roku zaczął rosnąć jak na drożdżach. Ten rodzaj tokenów pozwala bowiem artystom i nie tylko na spieniężanie swojej sztuki. I chociaż mogłoby się wydawać, że stworzenie NFT jest skomplikowanym technicznie zadaniem, wcale tak nie jest. Zwłaszcza kiedy posiłkujesz się funkcjami największej na świecie giełdy kryptowalut - Binance. W […]

Czym są blockchainowe wyrocznie? Wszystko co musisz wiedzieć

Wyrocznie blockchain to algorytmy, które służą jako przewodnik danych między inteligentnym kontraktem a źródłem spoza sieci, w której jest on wdrożony. Technologia wyroczni jest szeroko stosowana przez zdecentralizowane aplikacje, takie jak DeFi, GameFi, ubezpieczenia, NFT i inne. Największym dostawcą wyroczni blockchain jest Chainlink. W tym segmencie działają również projekty Band Protocol, Berry Data, Kylin Protocol, […]

Kim jest Sam Bankman-Fried (SBF)? Wszystko co musisz wiedzieć

Sam Bankman-Fried, znany również jako SBF, jest założycielem giełdy instrumentów pochodnych kryptowalut FTX i Alameda Research. Został uznany za jednego z 100 najlepszych influencerów TIME w 2022 roku. Jest również jednym z najbogatszych ludzi w branży blockchain i kryptowalut według Forbes. Sam Bankman-Fried posiada osobisty majątek o wartości około 24 miliardów dolarów. Jest również jedynym […]

Co to jest wskaźnik MVRV? Wszystko co musisz wiedzieć

Market Cap Versus Realized Cap (MVRV) to popularny wskaźnik on-chain, który pomaga zidentyfikować dołki i szczyty cen bitcoina. Wskaźnik MVRV jest przeznaczony do analizy długoterminowych trendów i cykli. Jest on wykorzystywany jako narzędzie do wykrywania dwóch głównych faz rynku - akumulacji i dystrybucji. MVRV opiera się na idei dwóch rodzajów uczestników rynku - spekulantów i […]

Co to jest wskaźnik Hash Ribbons? Wszystko co musisz wiedzieć

Hash Ribbons to wskaźnik przeznaczony do określania globalnego dna cenowego bitcoina. Metryka ocenia sentyment rynkowy i możliwość kapitulacji górników z powodu spadku ceny pierwotnej kryptowaluty lub wzrostu kosztów operacyjnych wydobycia. Hash Ribbons opiera się na założeniu, że górnicy są najbardziej odporni na zachwiania kursu i wrażliwi na ożywienie rynku. Kto opracował wskaźnik Hash Ribbons? Hash […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram