Co to jest GameFi - Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 26 lipca 2022
ikona autora biały
gamefi

GameFi czyli game finance to projekt oparty na blockchainie, który pozwala użytkownikom zarabiać poprzez rozgrywkę.

Model ten łączy w sobie mechanikę gier, elementy zdecentralizowanych finansów (DeFi), niewymienialnych tokenów (NFT) oraz metaverse.

Według danych z 2021 r. tokeny z segmentu GameFi były liderami wzrostów. Wśród nich znalazły się takie perełki jak Gala Games (GALA), Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND) i Axie Infinity (AXS).

Kiedy powstało GameFi?

Termin GameFi został po raz pierwszy użyty przez Andre Cronje, założyciela projektu DeFi - yEarn Finance w 2020 roku. Niemniej jednak wsparcie dla kryptowalut było dodawane do projektów gamingowych jeszcze na długo przed tym. Już w 2014 roku niektóre kasyna internetowe przyjmowały depozyty w BTC.

Deweloperzy eksperymentowali, integrując bitcoina z serwerami Minecrafta, sandboksowej gry komputerowej. Na serwerze MinecraftCC gracze byli nagradzani w pierwszej kryptowalucie za każdą akcję: umieszczanie bloków, zabijanie potworów, budowanie i inne. W 2016 roku program stał się niemożliwy do utrzymania i usunięto obsługę bitcoinów, ale serwer jest nadal aktywny.

Aplikacja CryptoKitties, uruchomiona w 2017 roku, była jedną z pierwszych popularnych gier online na Ethereum. W CryptoKitties każdy mógł kupować, hodować i wymieniać cyfrowe kotki w postaci tokenów ERC-721.

Aplikacja wzbudziła duże zainteresowanie wśród użytkowników: w niecały tydzień po premierze, CryptoKitties stanowiły ponad 11% wszystkich transakcji w sieci. GameFi wielokrotnie powodowało przeciążenie na blockchainie Ethereum.

Od początku 2020 roku sektor GameFi przeżywa rozkwit. Pojawiła się duża liczba gier wykorzystujących tokenizowane przedmioty. Sprzyjała temu rosnąca popularność DeFi i NFT.


Co odróżnia GameFi od klasycznych gier wideo?

Klasyczny model "pay to play" wymaga od użytkownika płacenia za abonament lub licencjonowany dostęp, a także za atrybuty optymalizujące rozgrywkę.

Ta kategoria gier wideo działa na scentralizowanych serwerach firm produkujących gry. W związku z tym zakupy w grze i środowiska nie mogą być w całości własnością użytkownika.

Na przykład, użytkownik kupuje nowe zbroje lub bronie, które poprawiają wydajność postaci. Z reguły przedmioty są ograniczone do konkretnej platformy gry lub wirtualnego środowiska. Gracz używa ich tylko tam, gdzie zostały zakupione.

GameFi zmienia tradycyjną branżę gier. Projekty łączą przyjemne z pożytecznym - rozgrywkę i monetyzację - a blockchain daje temu modelowi decentralizację i przejrzystość.

Koncepcja ta zakłada zachowanie własności elementów cyfrowych w postaci NFT. Dane o właścicielu artefaktów z gier są zakotwiczone w blockchainie. Informacji nie można zastąpić ani usunąć.

Dodatkowo użytkownicy są nagradzani za grę w tokenach projektu. Gracz może sprzedawać tokenizowane nagrody, a także wymieniać je na inne kryptowaluty lub pieniądze fiat na na specjalnych rynkach.

GameFi oferuje szeroki wachlarz gatunków, od klasycznej loterii po rozbudowane wieloosobowe uniwersa. Blockchainowy deweloper gier Gala Games dąży do stworzenia w przyszłości holistycznego ekosystemu z jedną gospodarką dla różnych gatunków gier.


Jaki blockchain jest wykorzystywany do tworzenia projektów GameFi?

Pierwsze GameFi powstało na Bitcoinie i Ethereum, ale obecnie dominują tańsze i szybsze rozwiązania.

Na przykład Axie Infinity zostało pierwotnie wydane na Ethereum, ale pełny ekosystem został ostatecznie wdrożony w sidechainie Ronin.

Istnieją też inne dedykowane platformy blockchain przystosowane do GameFi, takie jak np. Flow od twórców CryptoKitties. Wiele gier zostało wydanych również na blockchainach Tron, BNB Chain, Wax i Polygon.


Do jakich kategorii zaliczają się projekty GameFi?

Free2Play (graj za darmo) - projekty, które nie wymagają początkowej inwestycji - możesz od razu zacząć grać.

Przykładem jest Gods Unchained - gra karciana o charakterze kolekcjonerskim oparta na blockchainie. Pod wieloma względami przypomina Hearthstone, ale pozwala graczom na swobodną sprzedaż i handel kartami NFT, a także otrzymywanie nagród za sukcesy w rozgrywce.

Play2Earn - Ta kategoria obejmuje wszystkie projekty blockchain, które umożliwiają użytkownikom monetyzację ich rozgrywki.

Move2Earn - projekty, które nagradzają użytkowników za aktywność fizyczną, a nie rozgrywkę.

Znanym przedstawicielem tego segmentu jest aplikacja fitness na urządzenia mobilne STEPN. Aplikacja śledzi ruchy graczy za pomocą GPS, a użytkownik otrzymuje tokeny projektu za chodzenie lub bieganie. Do uczestnictwa wymagana jest para cyfrowych sneakersów w postaci NFT.

Metaverse to wirtualny świat w postaci trójwymiarowej gry, w którym użytkownicy posiadają nie tylko cyfrowe przedmioty, ale także działki reprezentowane w postaci niewymiennych tokenów.

Na przykład w The Sandbox i Decentraland każdy gracz może kupić cyfrową nieruchomość, rozwijać ją i zarabiać, a w multiplayerowej My Neighbor Alice można kupić całą farmę.

Na szczególną uwagę zasługują firmy, które dostarczają narzędzia do tworzenia i dystrybucji gamifikowanych projektów na blockchainie.

Dla przykładu, Enjin zapewnia narzędzia deweloperskie dla projektów, integruje technologię blockchain i wirtualne gospodarki z istniejącymi grami wideo i pomaga wydawać cross-chainowe NFT.


Co jest istotą modelu P2E?

Na szczególną uwagę zasługuje model Play2Earn (Play to Earn). Główną korzyścią z modelu P2E są nagrody w tokenach gry oraz prawa własności do cyfrowych aktywów i postaci.

Zazwyczaj gracze są nagradzani za wykonywanie zadań, takich jak interakcja z innymi graczami, udział w wyzwaniach i konkursach, przechodzenie kolejnych poziomów i inne czynności. Jednak większość projektów Play2Earn wymaga początkowej inwestycji.

W ekosystemie Axie Infinity, na przykład, przed rozpoczęciem gry należy zakupić lub wypożyczyć 3 tzw. Axies. Gracze używają stworzeń NFT, aby zdobywać tokeny Sweet Love Potion (SLP). Można je następnie wymienić na inne kryptowaluty lub waluty fiat.


Co DeFi ma wspólnego z GameFi?

Projekty integrują mechanikę DeFi z ekosystemem gry. Chodzi tu o yield farming, staking i liquidity mining.

Na przykład w metaverse The Sandbox gracze mogą stakować token SAND. Użytkownik zarabia odpowiedni procent od zablokowanych środków.

Dzięki elementom DeFi, gry stają się jeszcze bardziej zdecentralizowane. Niektóre GameFi dają możliwość społeczności wpływania na przyszłość projektu poprzez zdecentralizowane autonomiczne organizacje (DAO) i smart kontrakty. Liczba posiadanych przez graczy tokenów wpływa na prawa głosu.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]

Tether zapewnia, że nie ma ryzyka ze strony USDT na Solanie

Największy na świecie emitent stablecoinów, Tether, zapewnił, że nie ma żadnych zagrożeń ze strony USDT w sieci Solana. 18 listopada Tether wydał oświadczenie, że USDT emitowany w Alamedzie był bezpieczny względem wszelkich wypadków zarażenia ze strony upadłej giełdy FTX. Według raportu przejrzystości Tethera, Solana jest trzecią co do wielkości siecią dla stablecoina po Tron i […]

Sam Bankman-Fried komentuje upadek FTX

Założyciel FTX i były CEO Sam Beckman-Fried skomentował upadek swojej firmy podczas wywiadu dla The New York Times. Jak twierdzi przedsiębiorca, ciężko pracował nad rozwojem biznesu i nie zwracał uwagi na pierwsze sygnały o fundamentalnych problemach na giełdzie. Kierownik podkreślił, że powinien był bardziej wszechstronnie i wnikliwie ocenić sytuację. W piątek platforma złożyła formalny wniosek […]

Giełda kryptowalut bez weryfikacji

W poniższej instrukcji znajdziesz informacje o tym jak przyśpieszyć transakcje handlu bitcoina lub innej kryptowaluty z wykorzystaniem giełd kryptowalut i…

Co to jest automatyczny animator rynku (AMM)?

Automated Market Maker (AMM) to algorytm oprogramowania do kontrolowania płynności i wyceny kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach. Systemy AMM są szeroko stosowane w DeFi, szczególnie w zdecentralizowanych giełdach (DEX), takich jak w tym Uniswap, Balancer, Bancor i Curve. Aby stworzyć zdecentralizowane rynki, AMM wykorzystuje płynność w kryptowalutowych publicznych pulach wielu tokenów zablokowanych w specjalnych inteligentnych kontraktach. […]

Co to są BTokeny i jak je pożyczać na Binance?

Binance to nie tylko giełda kryptowalut. To cały ekosystem, na który składa się wiele różnych produktów. Jednym z nich jest BNB Chain, czyli blockchain Binance. Na jego potrzeby giełda ta zaczęła "opakowywać" swoje tokeny. Tak jak np. na Ethereum możemy przechowywać Bitcoina w formie WBTC, tak w przypadku BNB Chain również możemy posiadać tzw. BTokeny. […]

Binance Simple Earn - czyli połączenie Binance Savings i Staking!

Giełda Binance od niemal początku swojego istnienia oferowała inwestorom funkcje Stakingu oraz Oszczędności. Niemniej jednak teraz postanowiła połączyć oba te produkty w jeden, nazwany Binance Simple Earn. Jak sama nazwa wskazuje pozwala on w łatwy sposób zarabiać na posiadanych już kryptowalutach. W tym artykule wyjaśnimy dokładniej czym jest ta funkcja i jak jej używać. Tak […]

Co to jest Binance Swap Farming i jak z niego korzystać?

Jeżeli korzystasz z giełdy Binance z całą pewnością wiesz, że nie jest to jedynie klasyczna giełda. Jest to cały ekosystem złożony z wielu różnych ciekawych produktów. Jednym z nich jest Binance Swap Farming i to na nim skupimy się w tym poradniku. Wyjaśnimy czym on dokładnie jest, jak działa, jakie ma zalety oraz ryzyko oraz […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram