Co to jest GameFi - Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 26 lipca 2022
ikona autora biały
gamefi

GameFi czyli game finance to projekt oparty na blockchainie, który pozwala użytkownikom zarabiać poprzez rozgrywkę.

Model ten łączy w sobie mechanikę gier, elementy zdecentralizowanych finansów (DeFi), niewymienialnych tokenów (NFT) oraz metaverse.

Według danych z 2021 r. tokeny z segmentu GameFi były liderami wzrostów. Wśród nich znalazły się takie perełki jak Gala Games (GALA), Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND) i Axie Infinity (AXS).

Kiedy powstało GameFi?

Termin GameFi został po raz pierwszy użyty przez Andre Cronje, założyciela projektu DeFi - yEarn Finance w 2020 roku. Niemniej jednak wsparcie dla kryptowalut było dodawane do projektów gamingowych jeszcze na długo przed tym. Już w 2014 roku niektóre kasyna internetowe przyjmowały depozyty w BTC.

Deweloperzy eksperymentowali, integrując bitcoina z serwerami Minecrafta, sandboksowej gry komputerowej. Na serwerze MinecraftCC gracze byli nagradzani w pierwszej kryptowalucie za każdą akcję: umieszczanie bloków, zabijanie potworów, budowanie i inne. W 2016 roku program stał się niemożliwy do utrzymania i usunięto obsługę bitcoinów, ale serwer jest nadal aktywny.

Aplikacja CryptoKitties, uruchomiona w 2017 roku, była jedną z pierwszych popularnych gier online na Ethereum. W CryptoKitties każdy mógł kupować, hodować i wymieniać cyfrowe kotki w postaci tokenów ERC-721.

Aplikacja wzbudziła duże zainteresowanie wśród użytkowników: w niecały tydzień po premierze, CryptoKitties stanowiły ponad 11% wszystkich transakcji w sieci. GameFi wielokrotnie powodowało przeciążenie na blockchainie Ethereum.

Od początku 2020 roku sektor GameFi przeżywa rozkwit. Pojawiła się duża liczba gier wykorzystujących tokenizowane przedmioty. Sprzyjała temu rosnąca popularność DeFi i NFT.


Co odróżnia GameFi od klasycznych gier wideo?

Klasyczny model "pay to play" wymaga od użytkownika płacenia za abonament lub licencjonowany dostęp, a także za atrybuty optymalizujące rozgrywkę.

Ta kategoria gier wideo działa na scentralizowanych serwerach firm produkujących gry. W związku z tym zakupy w grze i środowiska nie mogą być w całości własnością użytkownika.

Na przykład, użytkownik kupuje nowe zbroje lub bronie, które poprawiają wydajność postaci. Z reguły przedmioty są ograniczone do konkretnej platformy gry lub wirtualnego środowiska. Gracz używa ich tylko tam, gdzie zostały zakupione.

GameFi zmienia tradycyjną branżę gier. Projekty łączą przyjemne z pożytecznym - rozgrywkę i monetyzację - a blockchain daje temu modelowi decentralizację i przejrzystość.

Koncepcja ta zakłada zachowanie własności elementów cyfrowych w postaci NFT. Dane o właścicielu artefaktów z gier są zakotwiczone w blockchainie. Informacji nie można zastąpić ani usunąć.

Dodatkowo użytkownicy są nagradzani za grę w tokenach projektu. Gracz może sprzedawać tokenizowane nagrody, a także wymieniać je na inne kryptowaluty lub pieniądze fiat na na specjalnych rynkach.

GameFi oferuje szeroki wachlarz gatunków, od klasycznej loterii po rozbudowane wieloosobowe uniwersa. Blockchainowy deweloper gier Gala Games dąży do stworzenia w przyszłości holistycznego ekosystemu z jedną gospodarką dla różnych gatunków gier.


Jaki blockchain jest wykorzystywany do tworzenia projektów GameFi?

Pierwsze GameFi powstało na Bitcoinie i Ethereum, ale obecnie dominują tańsze i szybsze rozwiązania.

Na przykład Axie Infinity zostało pierwotnie wydane na Ethereum, ale pełny ekosystem został ostatecznie wdrożony w sidechainie Ronin.

Istnieją też inne dedykowane platformy blockchain przystosowane do GameFi, takie jak np. Flow od twórców CryptoKitties. Wiele gier zostało wydanych również na blockchainach Tron, BNB Chain, Wax i Polygon.


Do jakich kategorii zaliczają się projekty GameFi?

Free2Play (graj za darmo) - projekty, które nie wymagają początkowej inwestycji - możesz od razu zacząć grać.

Przykładem jest Gods Unchained - gra karciana o charakterze kolekcjonerskim oparta na blockchainie. Pod wieloma względami przypomina Hearthstone, ale pozwala graczom na swobodną sprzedaż i handel kartami NFT, a także otrzymywanie nagród za sukcesy w rozgrywce.

Play2Earn - Ta kategoria obejmuje wszystkie projekty blockchain, które umożliwiają użytkownikom monetyzację ich rozgrywki.

Move2Earn - projekty, które nagradzają użytkowników za aktywność fizyczną, a nie rozgrywkę.

Znanym przedstawicielem tego segmentu jest aplikacja fitness na urządzenia mobilne STEPN. Aplikacja śledzi ruchy graczy za pomocą GPS, a użytkownik otrzymuje tokeny projektu za chodzenie lub bieganie. Do uczestnictwa wymagana jest para cyfrowych sneakersów w postaci NFT.

Metaverse to wirtualny świat w postaci trójwymiarowej gry, w którym użytkownicy posiadają nie tylko cyfrowe przedmioty, ale także działki reprezentowane w postaci niewymiennych tokenów.

Na przykład w The Sandbox i Decentraland każdy gracz może kupić cyfrową nieruchomość, rozwijać ją i zarabiać, a w multiplayerowej My Neighbor Alice można kupić całą farmę.

Na szczególną uwagę zasługują firmy, które dostarczają narzędzia do tworzenia i dystrybucji gamifikowanych projektów na blockchainie.

Dla przykładu, Enjin zapewnia narzędzia deweloperskie dla projektów, integruje technologię blockchain i wirtualne gospodarki z istniejącymi grami wideo i pomaga wydawać cross-chainowe NFT.


Co jest istotą modelu P2E?

Na szczególną uwagę zasługuje model Play2Earn (Play to Earn). Główną korzyścią z modelu P2E są nagrody w tokenach gry oraz prawa własności do cyfrowych aktywów i postaci.

Zazwyczaj gracze są nagradzani za wykonywanie zadań, takich jak interakcja z innymi graczami, udział w wyzwaniach i konkursach, przechodzenie kolejnych poziomów i inne czynności. Jednak większość projektów Play2Earn wymaga początkowej inwestycji.

W ekosystemie Axie Infinity, na przykład, przed rozpoczęciem gry należy zakupić lub wypożyczyć 3 tzw. Axies. Gracze używają stworzeń NFT, aby zdobywać tokeny Sweet Love Potion (SLP). Można je następnie wymienić na inne kryptowaluty lub waluty fiat.


Co DeFi ma wspólnego z GameFi?

Projekty integrują mechanikę DeFi z ekosystemem gry. Chodzi tu o yield farming, staking i liquidity mining.

Na przykład w metaverse The Sandbox gracze mogą stakować token SAND. Użytkownik zarabia odpowiedni procent od zablokowanych środków.

Dzięki elementom DeFi, gry stają się jeszcze bardziej zdecentralizowane. Niektóre GameFi dają możliwość społeczności wpływania na przyszłość projektu poprzez zdecentralizowane autonomiczne organizacje (DAO) i smart kontrakty. Liczba posiadanych przez graczy tokenów wpływa na prawa głosu.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Aplikacja Revolut pozwala inwestować w kryptowaluty, ale nie jest to optymalne rozwiązanie jeżeli chodzi i ich zakup i sprzedaż, o czym wiedzą bardziej zaawansowani użytkownicy kryptowalut. Odpowiemy na pytanie czy opłaca się kupować kryptowaluty na Revolut, […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…

Binance Web3 Wallet - Czy warto korzystać?

8 listopada 2023 roku Binance wydała swój Web3 Wallet. Zapewnia on łatwy i bezpieczny dostęp do zdecentralizowanego świata technologii blockchain, pozwalając jednocześnie na zarządzanie aktywami Web3 bezpośrednio z poziomu Binance. W dzisiejszym artykule sprawdzimy co ma do zaoferowania Binance Web3 Wallet i czy warto z niego skorzystać. Najpierw jednak wyjaśnijmy co to jest portfel kryptowalut […]

Kraken - opinie użytkowników i recenzja giełdy (2024)

Kraken to giełda kryptowalut, która zjadła zęby na tym rynku. Istnieje bowiem od 2011 roku i od tego czasu nigdy nie padła ofiarą hakerów. Co więcej, stale się rozwija i wprowadza nowe usługi. Ale czym Kraken wyróżnia się na tle konkurencji? Jakie funkcje oferuje? Jakie ma opłaty i prowizje i co najważniejsze, jakie opinie o […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram