Co to jest Ethereum Name Service (ENS)? Kryptowalutowe domeny

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 5 czerwca 2022
ikona autora biały
ethereum name service

Ethereum Name Service (ENS) to rozproszony system nazw domen zbudowany na blockchainie Ethereum. Nazwa domeny zarejestrowana w ENS jest powiązana z adresem właściciela w blockchainie i ma postać niewymiennego tokena (NFT). W ten sposób można zarządzać własnością domeny. Projekt posiada DAO i token zarządzający ENS. Aby zarejestrować domenę i zapłacić za jej dzierżawę, należy posiadać ETH.

Czym ENS różni się od DNS?

Jednym z istotnych problemów Internetu po jego uruchomieniu była złożoność adresów stron WWW. W 1983 r. amerykański informatyk Paul Mockapetris opracował System Nazw Domen (DNS), który działa do dziś. Mapuje on adres IP na wygodny adres strony internetowej. Na przykład, zamiast wpisywać 46.101.169.75, można po prostu wpisać kryptowaluty2.pl w pasku wyszukiwania i zostać przeniesionym na stronę internetową naszego serwisu.

Komputer rozpoznaje adres IP, a DNS kojarzy nazwę domeny z adresem IP. Dzięki temu, gdy użytkownik chce wejść na stronę WWW, może wpisać nazwę domeny, a DNS zajmie się przetłumaczeniem tej nazwy na właściwy adres IP i przekazaniem go do serwera.

Cel systemu ENS jest podobny, ale jego podstawowa architektura jest inna. Usługa Ethereum Name Service jest zbudowana na blockchainie i jest analogiczna do DNS dla Web3. Ponadto właściciel domeny jest weryfikowany przede wszystkim na podstawie adresu w sieci blockchain.

Jak działa usługa Ethereum Name Service?

ENS zastępuje ręcznie zarządzany system smart kontraktami Ethereum, dzięki czemu jest bezpieczny i odporny na cenzurę. ENS ma dwa główne kontrakty:

  • Rejestrator (Registrar) - prowadzi rejestr zarejestrowanych nazw domen i przechowuje informacje o właścicielach oraz ich adresach w blockchainie.
  • Resolver - za pomocą algorytmu haszującego tłumaczy adres blockchaina na nazwę czytelną dla maszyny i odwrotnie, a także przyporządkowuje domeny do ich właścicieli.

ENS ma system hierarchiczny. Każdy posiadacz domeny może dowolnie skonfigurować subdomenę. Na przykład, jeśli użytkownik jest właścicielem domeny alice.eth, może utworzyć subdomenę pay.alice.eth.

Właściciele domen drugiego poziomu w DNS mogą je również importować do sieci Ethereum i używać jako nazwy użytkownika w różnych zdecentralizowanych aplikacjach.

Pod koniec 2021 roku programiści z organizacji non-profit True Names w pełni zintegrowali przestrzeń nazw DNS z usługą ENS. Na razie obsługuje import nazw witryn z końcówkami ".com", ".org", ".io", ".app" i innymi.

Według oficjalnych danych, w ENS zarejestrowanych jest obecnie ponad 1,1 mln nazw.

Jak zarejestrować domenę w ENS?

Aby zarejestrować domenę w ENS, należy przejść na oficjalną stronę internetową i podłączyć portfel kryptowalutowy. Można tam również sprawdzić dostępność adresu.

Załóżmy, że chcemy zarejestrować domenę "kryptowaluty2". Wpisujemy go w odpowiednim wierszu i widzimy, że dostępna jest nazwa "kryptowaluty2.eth".

Następnie kliknij wiersz z nazwą domeny. W wyskakującym okienku zostanie wyświetlona prośba o rejestrację, podanie okresu najmu oraz przybliżonego kosztu w Ethereum i dolarach amerykańskich. Aby zapłacić za dzierżawę domeny i transakcję jej rejestracji, należy dokonać płatności w monetach ether (ETH).

Następnie należy potwierdzić żądanie zatwierdzenia transakcji z połączonego portfela. Po wykonaniu tej procedury użytkownik staje się oficjalnie właścicielem domeny w Web3.

Domeny udostępniane w ramach usługi ENS są niewymiennymi tokenami standardu ERC-721 sieci Ethereum. Własność NFT jest rejestrowana w blockchainie, więc raz wydzierżawione nazwy domen można przenieść lub np. wystawić na sprzedaż.

Czy ENS przechowuje strony internetowe?

Adres ENS odnosi się przede wszystkim do adresu na blockchainie. Jeśli taki adres zostanie zarejestrowany, nie oznacza to, że wpisanie go do przeglądarki spowoduje otwarcie strony internetowej z jakąś treścią.

Usługa Ethereum Name Service nie jest przechowywana w chmurze; zajmują się tym specjalne serwery. Zazwyczaj są one oparte na protokole HTTP, ale istnieje również zdecentralizowana alternatywa - IPFS.

Ile kosztuje domena w ENS?

Początkowo firma ENS wystawiała na aukcjach Vickri popularne nazwy witryn internetowych o długości od trzech do sześciu liter. Na przykład, domena o nazwie "exchange.eth" została sprzedana za 6660 ETH, a "weather.eth" za 300 ETH.

Obecnie adresy można kupić bez licytacji i wydzierżawić na kilka lat. Cena zależy od liczby znaków w adresie, czasu trwania rejestracji i dostępności. Minimalny koszt to 5 USD rocznie.

Jak przejść do witryny z adresem .eth?

Istnieje kilka możliwości przejścia do witryny z domeną zarejestrowaną w systemie ENS, tzn. z końcówką ".eth":

  1. Za pośrednictwem przeglądarek internetowych z obsługą natywną: Brave (wersja desktopowa), mobilna wersja Opery, aplikacja mobilna MetaMask oraz przeglądarki Status i Puma.
  2. W przeglądarce Google Chrome (wersja desktopowa) - przy użyciu rozszerzenia MetaMask. Wystarczy wpisać w pasku adresu znak "/" na końcu, na przykład vitalik.eth/.
  3. Przez dowolną przeglądarkę internetową, która nie obsługuje ENS. Wystarczy dodać ".link" lub ".limo" na końcu adresu, a strona zostanie załadowana. Na przykład vitalik.eth.limo.

Co to jest token ENS?

Ethereum Name Service to zdecentralizowany protokół o otwartym kodzie źródłowym. Nie podlega on scentralizowanej firmie, lecz jest zarządzany przez DAO.

W związku z tym projekt posiada token zarządzania o tej samej nazwie. Daje on prawo do udziału w rozwoju poprzez głosowanie na propozycje społeczności. Posiadacz może również zainicjować głosowanie w danej sprawie - w tym celu należy wpłacić co najmniej 100 000 ENS.

W przyszłości kluczowy zespół ds. rozwoju zamierza oddać pod kontrolę DAO fundusze projektu, a także mechanizm wyceny i rejestracji nazw domen .eth.

Całkowita podaż tokenów ENS wynosi 100 milionów, z czego w momencie pisania tego tekstu w obiegu znajduje się nieco ponad 20 milionów.

Czy można przesyłać ETH przy użyciu adresów ENS?

Usługa ENS jest wbudowana w niektóre portfele kryptowalutowe niebędące portfelami kustodialnymi. Umożliwia to wysyłanie monet etheru poprzez podanie nazwy powiązanej domeny, a nie samego adresu blockchain odbiorcy.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Dlaczego warto sprzedawać NFT na Binance NFT? Oto powody

NFT niezwykle szybko zyskują na popularności, rozszerzając możliwości blockchaina. Użytkownicy mogą teraz kupować i sprzedawać prawie wszystko w formie NFT. Dotyczy to głównie cyfrowych dzieł sztuki, pamiątek, aktywów w grze, a nawet niektórych momentów historycznych. Zazwyczaj NFT określa się jako rodzaj kryptograficznego tokena na blockchainie, który reprezentuje unikalne aktywa. Mogą one być albo całkowicie cyfrowymi […]

Jak wysyłać pieniądze za granicę za darmo przy użyciu kryptowalut?

Wysyłanie pieniędzy za granicę może być drogim i czasochłonnym procesem. W tym przewodniku wyjaśnimy jednak, jak wykorzystać kryptowaluty do wysyłania pieniędzy za granicę za darmo - przy pomocy platformy Binance P2P. Tradycyjne metody, takie jak przelewy lub Western Union, często wiążą się z wysokimi opłatami i powolnym czasem przetwarzania, co utrudnia ludziom wysyłanie pieniędzy szybko […]

BNB Greenfield: Czym jest nowy, trzeci blockchain od Binance?

Giełda Binance w lutym zapowiedziała swój nowy produkt, a mianowicie nowy blockchain nazwany BNB Greenfield. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym dokładnie on jest, jak będzie działał, jakie może mieć zastosowania oraz wiele więcej! Tak więc, zaczynajmy! Czym jest BNB Greenfield? BNB Greenfield to zdecentralizowana infrastruktura pamięci masowej w ramach szerszego ekosystemu BNB Chain, w którym […]

Testnet ZetaLabs: Jak przygotować się pod airdrop?

Testnety to zawsze okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Jakich? To zależy od projektu i jego możliwości. W tym poradniku opowiemy o ZetaChain - projekcie, który obecnie prowadzi testnet. Wyjaśnimy co musisz zrobić, aby zdobyć ewentualne dropy i darmowe NFT. Czym jest ZetaChain? ZetaChain to testnet dla nowych omnichain dApps i kluczowy element ekosystemu, który opiera […]

Zarabianie na NFT w 2023 roku: gdzie inwestować i gdzie szukać obiecujących kolekcji?

Pozytywny impet na początku 2023 roku ożywił rynek kryptowalut, co pomogło projektom odzyskać siły po ubiegłorocznych wpadkach i bankructwach. Segment NFT nie był wyjątkiem. Również przyciągnął uwagę wielu nowych graczy. Jednak NFT mają swoją własną specyfikę i nawet doświadczeni inwestorzy nie do końca rozumieją cechy tego rynku. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy ci jak ma się […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram