Ethereum Name Service (ENS) to rozproszony system nazw domen zbudowany na blockchainie Ethereum. Nazwa domeny zarejestrowana w ENS jest powiązana z adresem właściciela w blockchainie i ma postać niewymiennego tokena (NFT). W ten sposób można zarządzać własnością domeny. Projekt posiada DAO i token zarządzający ENS. Aby zarejestrować domenę i zapłacić za jej dzierżawę, należy posiadać ETH.
Jednym z istotnych problemów Internetu po jego uruchomieniu była złożoność adresów stron WWW. W 1983 r. amerykański informatyk Paul Mockapetris opracował System Nazw Domen (DNS), który działa do dziś. Mapuje on adres IP na wygodny adres strony internetowej. Na przykład, zamiast wpisywać 46.101.169.75, można po prostu wpisać kryptowaluty2.pl w pasku wyszukiwania i zostać przeniesionym na stronę internetową naszego serwisu.
Komputer rozpoznaje adres IP, a DNS kojarzy nazwę domeny z adresem IP. Dzięki temu, gdy użytkownik chce wejść na stronę WWW, może wpisać nazwę domeny, a DNS zajmie się przetłumaczeniem tej nazwy na właściwy adres IP i przekazaniem go do serwera.
Cel systemu ENS jest podobny, ale jego podstawowa architektura jest inna. Usługa Ethereum Name Service jest zbudowana na blockchainie i jest analogiczna do DNS dla Web3. Ponadto właściciel domeny jest weryfikowany przede wszystkim na podstawie adresu w sieci blockchain.
ENS zastępuje ręcznie zarządzany system smart kontraktami Ethereum, dzięki czemu jest bezpieczny i odporny na cenzurę. ENS ma dwa główne kontrakty:
ENS ma system hierarchiczny. Każdy posiadacz domeny może dowolnie skonfigurować subdomenę. Na przykład, jeśli użytkownik jest właścicielem domeny alice.eth, może utworzyć subdomenę pay.alice.eth.
Właściciele domen drugiego poziomu w DNS mogą je również importować do sieci Ethereum i używać jako nazwy użytkownika w różnych zdecentralizowanych aplikacjach.
Pod koniec 2021 roku programiści z organizacji non-profit True Names w pełni zintegrowali przestrzeń nazw DNS z usługą ENS. Na razie obsługuje import nazw witryn z końcówkami ".com", ".org", ".io", ".app" i innymi.
Według oficjalnych danych, w ENS zarejestrowanych jest obecnie ponad 1,1 mln nazw.
Aby zarejestrować domenę w ENS, należy przejść na oficjalną stronę internetową i podłączyć portfel kryptowalutowy. Można tam również sprawdzić dostępność adresu.
Załóżmy, że chcemy zarejestrować domenę "kryptowaluty2". Wpisujemy go w odpowiednim wierszu i widzimy, że dostępna jest nazwa "kryptowaluty2.eth".
Następnie kliknij wiersz z nazwą domeny. W wyskakującym okienku zostanie wyświetlona prośba o rejestrację, podanie okresu najmu oraz przybliżonego kosztu w Ethereum i dolarach amerykańskich. Aby zapłacić za dzierżawę domeny i transakcję jej rejestracji, należy dokonać płatności w monetach ether (ETH).
Następnie należy potwierdzić żądanie zatwierdzenia transakcji z połączonego portfela. Po wykonaniu tej procedury użytkownik staje się oficjalnie właścicielem domeny w Web3.
Domeny udostępniane w ramach usługi ENS są niewymiennymi tokenami standardu ERC-721 sieci Ethereum. Własność NFT jest rejestrowana w blockchainie, więc raz wydzierżawione nazwy domen można przenieść lub np. wystawić na sprzedaż.
Czy ENS przechowuje strony internetowe?
Adres ENS odnosi się przede wszystkim do adresu na blockchainie. Jeśli taki adres zostanie zarejestrowany, nie oznacza to, że wpisanie go do przeglądarki spowoduje otwarcie strony internetowej z jakąś treścią.
Usługa Ethereum Name Service nie jest przechowywana w chmurze; zajmują się tym specjalne serwery. Zazwyczaj są one oparte na protokole HTTP, ale istnieje również zdecentralizowana alternatywa - IPFS.
Początkowo firma ENS wystawiała na aukcjach Vickri popularne nazwy witryn internetowych o długości od trzech do sześciu liter. Na przykład, domena o nazwie "exchange.eth" została sprzedana za 6660 ETH, a "weather.eth" za 300 ETH.
Obecnie adresy można kupić bez licytacji i wydzierżawić na kilka lat. Cena zależy od liczby znaków w adresie, czasu trwania rejestracji i dostępności. Minimalny koszt to 5 USD rocznie.
Istnieje kilka możliwości przejścia do witryny z domeną zarejestrowaną w systemie ENS, tzn. z końcówką ".eth":
Ethereum Name Service to zdecentralizowany protokół o otwartym kodzie źródłowym. Nie podlega on scentralizowanej firmie, lecz jest zarządzany przez DAO.
W związku z tym projekt posiada token zarządzania o tej samej nazwie. Daje on prawo do udziału w rozwoju poprzez głosowanie na propozycje społeczności. Posiadacz może również zainicjować głosowanie w danej sprawie - w tym celu należy wpłacić co najmniej 100 000 ENS.
W przyszłości kluczowy zespół ds. rozwoju zamierza oddać pod kontrolę DAO fundusze projektu, a także mechanizm wyceny i rejestracji nazw domen .eth.
Całkowita podaż tokenów ENS wynosi 100 milionów, z czego w momencie pisania tego tekstu w obiegu znajduje się nieco ponad 20 milionów.
Usługa ENS jest wbudowana w niektóre portfele kryptowalutowe niebędące portfelami kustodialnymi. Umożliwia to wysyłanie monet etheru poprzez podanie nazwy powiązanej domeny, a nie samego adresu blockchain odbiorcy.