Co to jest Elrond (EGLD)? Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 21 sierpnia 2022
ikona autora biały
elrond

Elrond to platforma blockchain, której architektura implementuje sharding. Wykorzystuje on algorytm konsensusu Secure Proof-of-Stake (SPoS).

W zależności od obciążenia , blockchain Elrond może być podzielony na wiele części lub shardów. Każdy shard to osobna sieć, z osobną grupą walidatorów odpowiedzialnych za jej działanie.

Każdy blok jest podzielony na trzy części dla interakcji między shardami. Transakcja może być również podzielona na części pomiędzy różne shardy, z których każda jest potwierdzana równolegle. Synchronizacja segmentów sieci odbywa się w kilku etapach, po czym elementy wszystkich łańcuchów zostają włączone w tzw. metablockchain.

Sieć bazowa Elrond zaczęła działać w lipcu 2020 roku. Jej deklarowana maksymalna prędkość to 263 000 transakcji na sekundę.

Kto i kiedy założył Elrond?

Twórcami projektu blockchain są bracia Beniamin i Lucian Minchu wraz z Lucianem Todea. Rozwój platformy blockchain rozpoczął się w 2017 roku. Tokenizacja Elrond została przeprowadzona na Binance Launchpad w 2019 roku. Sieć bazowa ruszyła w lipcu 2020 r.

Elrond jest kierowany przez Benjamina Minchu, który pracował w zespole innej platformy blockchain, NEM. W latach 2014-2015 prowadził jej dział marketingu i rozwijał społeczność.

Bracia Minchu stworzyli również własny fundusz inwestycyjny MetaChain Capital. Todea wcześniej kierował projektem Soft32.

Jaki problem rozwiązuje Elrond?

Projekt ma na celu rozwiązanie trylematu blockchaina. Aby to zrobić, architektura blockchain musi jednocześnie zapewnić znaczną przepustowość, decentralizację i bezpieczeństwo. Wysoka wydajność w warunkach dużego obciążenia jest osiągana dzięki specjalnej strukturze sieci.

W białej księdze Elrond zauważono, że sieć projektu powinna osiągnąć przepustowość porównywalną do scentralizowanych systemów płatności. Jednocześnie twórcy planują zagwarantować wysoki poziom decentralizacji, a także bezpieczeństwo przed różnymi atakami.

Rozwiązania, które stosuje Elrond mają na celu zmniejszenie kosztów obliczeniowych i zminimalizowanie ilości danych. Rozwój jest kompatybilny z nowoczesnymi platformami smart kontraktów. Według strony internetowej Elrond zwiększa on wydajność tysiąckrotnie w stosunku do swoich odpowiedników.

Twórcy Elrond twierdzą, że ich platforma blockchain jest wysoce skalowalna. Po przeprowadzeniu testów, deweloperzy uruchomili mainnet z deklarowaną maksymalną prędkością 263 000 transakcji na sekundę.

Jak zbudowany jest blockchain Elrond?

Aby przetwarzać transakcje, sieć jest dzielona na fragmenty - shardy. Za każdy fragment odpowiada zestaw walidatorów. Specyfika Elrond polega na trzech rodzajach fragmentacji: sieci, grup transakcyjnych i "stanów".

Sharding polega na tworzeniu grup walidatorów w celu osiągnięcia konsensusu. Fragmentacja grup transakcyjnych polega na rozdzieleniu ich pomiędzy komitety walidatorów. State sharding to przetwarzanie i przechowywanie części wyników transakcji przez fragmenty sieci. Zakończenie transakcji wymaga synchronizacji między segmentami, która jest wykonywana w określonych odstępach czasu.

Blockchain Elrond wykorzystuje adaptacyjny sharding. Sieć jest podzielona na fragmenty, których liczba może się zmieniać w zależności od aktualnego obciążenia. Taka elastyczność zapewnia optymalną przepustowość i bezpieczeństwo.

Sharding polega również na umieszczaniu segmentów sieci w węzłach drzewa binarnego, które nie mają potomków. Początkowo wszystkie węzły są podzielone na dwie grupy. W razie potrzeby sieć jest dzielona na cztery, sześć lub więcej shardów.

Schemat podziału bloku na shardy. Źródło: Biała Księga Elrond

W każdym segmencie sieci transakcje są wykonywane równolegle. Shardy tworzą bloki niezależnie, co eliminuje zewnętrzne opóźnienia. Fragmentacja znacznie zwiększa przepustowość blockchaina.

Jak shardy Elrond łączą się w sieć?

Algorytm sieciowy dzieli cykl konsensusu na rundy i epoki. Te ostatnie trwają przez 24 godziny. Runda trwa kilka sekund, a po jej zakończeniu grupa walidatorów sharda zmienia się losowo.

W trakcie epoki liczba węzłów i fragmentów pozostaje stabilna. Po zakończeniu epoki liczba shardów może się zmienić, aby zapewnić optymalną wydajność. Nowa epoka jest również wykorzystywana do dodawania nowych węzłów. Nowy walidator rozpoczyna przetwarzanie transakcji po 24 godzinach.

Każdy shard zawiera określoną liczbę adresów użytkowników, ale transakcje mogą zachodzić także między różnymi fragmentami sieci. Elrond rozwiązuje ten problem grupując transakcje w "minibloki" trzech typów:

  • Pierwszy obejmuje transfery pomiędzy adresami należącymi do tego samego fragmentu;
  • druga obejmuje transakcje kierowane do użytkownika z innego shardu;
  • trzeci obejmuje przelewy od odbiorców z innego fragmentu sieci.

Interakcje między shardami przebiegają w kilku etapach. Algorytm synchronizuje fragmenty, tworząc "metablockchain" - łańcuch główny, którego bloki finalizują transakcje ze wszystkich shardów. Do elementów metablockchaina należą nagłówki bloków otrzymane z segmentów, co eliminuje możliwość zmiany potwierdzonych przelewów. Struktura sieci i jej główne elementy są dostępne w przeglądarce Elrond blockchain.

elrond blockchain co to i jak działa
Przetwarzanie transakcji w shardach i dodawanie danych do metablockchaina Elrond. Źródło: Biała księga Elrond

Czy Elrond obsługuje smart kontrakty?

Platforma Elrond umożliwia korzystanie z smart kontraktów i tworzenie zdecentralizowanych aplikacji. Do tego celu służy kompatybilna z EVM maszyna wirtualna Elrond, zbudowana na bazie WebAssembly (WASM).

Smart kontrakty są programowane w Solidity, C, C++ i Rust, a następnie kompilowane do WASM. Maszyna wirtualna używa specjalnego adaptera do przetwarzania transakcji przez różne shardy.

Jak działa mechanizm konsensusu Secure Proof-of-Stake?

Algorytm tworzenia nowych bloków jest realizowany w oparciu o Proof-of-Stake. Transakcje są przetwarzane przez węzły walidacyjne, które wniosły środki do stakingu.

Dla każdego shardu istnieje osobna grupa walidatorów, która osiąga "lokalny" konsensus. Skład shardów jest ustalany losowo, co pozwala uniknąć złośliwych ataków. Sygnatura agregatu z ostatniego bloku jest używana jako argument funkcji definiującej członków grupy.

Z grupy walidatorów losowo wybierany jest jeden, który tworzy blok, a pozostali go walidują. Prawdopodobieństwo wyboru walidatora zależy od ilości stakowanych monet i oceny. Ocena walidatora zależy również od czasu jego aktywności i wyników jego dotychczasowej działalności. Jeśli ta ocena spadnie poniżej pewnego limitu, węzeł jest karany i może zostać usunięty z listy kandydatów. Jeśli walidator zakłóca pracę sieci, może podlegać slashingowi.

Węzeł Elrond może być wdrożony na komputerze, smartfonie lub serwerze, w zależności od tego, jaką rolę będzie pełnił:

  • Obserwator to węzeł, który zapewnia pamięć masową dla sieci i nie stakuje EGLD. Węzeł obserwatora jest kompletny, jeśli przechowuje cały blockchain lub lekki, jeśli przechowuje informacje o dwóch ostatnich epokach. Węzły mogą retransmitować wiadomości, ale nie otrzymują za to wynagrodzenia.
  • Walidator to węzeł, który wniósł środki do stakingu. Uczestniczy w osiąganiu konsensusu sieci, a także potwierdza transfery i jest odpowiedzialny za generowanie bloków. Otrzymuje za swoją pracę prowizje sieciowe.
  • Rybak jest węzłem, który weryfikuje poprawność bloków przekazanych przez walidatorów. Węzły te odrzucają nieważne bloki, za co otrzymują nagrody. Rybacy nie mogą być częścią grup konsensusu.

Jak zmieniła się tokenomika Elronda?

Rodzima kryptowaluta Elrond była pierwotnie tokenem ERD emitowanym na BNB Chain. Jego podaż wynosiła 20 miliardów tokenów. Wcześni inwestorzy kupili 19% wszystko ERD, a inwestorzy kupili kolejne 5 miliardów tokenów w ramach sprzedaży tokenów na Binance Launchpad.

We wrześniu 2020 roku ERD został przekształcony w kryptowalutę EGLD, która była już emitowana w sieci Elrond i stała się natywną monetą projektu. Deweloperzy przeprowadzili "denominację", wymieniając 1000 ERD na 1 EGLD.

Podstawowym przeznaczeniem EGLD są rozliczenia i opłaty transakcyjne. Moneta jest również używana do stakingu. W chwili pisania tego tekstu, podaż Elrond wynosi ponad 22 miliony monet.

Jak rozwija się ekosystem Elrond?

Twórcy twierdzą, że przepustowość blockchaina przekracza przepustowość systemów scentralizowanych. Przepustowość Elronda jest liniowo zależna od liczby shardów. Pozwala to na szybsze działanie poprzez podział sieci na większą liczbę shardów, ale funkcjonowanie mainnetu wymaga synchronizacji pomiędzy segmentami, co zwiększa czas potwierdzania transakcji.

Główną aplikacją na platformie jest portfel Maiar, który umożliwia przelewy i przesyłanie kryptowalut do stakingu. W grudniu 2021 r. w sieci Elrond uruchomiono zdecentralizowaną giełdę - Maiar DEX. Później ogłoszono dla niej ogromny program motywacyjny o wartości 1,29 mld dolarów, mający na celu przyciągnięcie użytkowników i funduszy do ekosystemu. Nagrody były wypłacane w tokenach Maiar DEX (MEX).

W czerwcu 2022 roku hakerzy ukradli kryptowaluty o wartości 113 milionów dolarów z Maiar DEX, wykorzystując błąd w kodzie giełdy. Po tym wydarzeniu Maiar DEX został tymczasowo wyłączony, a luka naprawiona.

Zespół Elrond planuje emisję regulowanych stablecoinów w Unii Europejskiej. Dlatego na początku 2022 roku przejął dostawcę usług płatniczych Twispay, który posiada licencję na wydawanie wirtualnych aktywów.

W kwietniu 2022 roku Elrond stworzył fundusz kryptowalutowy Skynet EGLD Capital, który zdołał zebrać ponad 40 milionów dolarów na swoją działalność.

Latem 2022 roku rumuński instytut badawczy ICI ogłosił stworzenie rynku NFT i zdecentralizowanego systemu nazw domen opartego na Elrond.

Podobne tematy

Jak kopać Ethereum PoW (ETHPoW)?

Tydzień temu deweloperzy Ethereum zakończyli migrację sieci na algorytm konsensusu PoS. Górnikom nie pozostało więc nic innego jak zacząć szukać alternatywnych "miejsc pracy". Niemniej jednak zwolennicy "starego" ETH stworzyli fork oryginalnej kryptowaluty ETH - ETHPoW, który nadal da się kopać. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy krok po kroku w jaki sposób! Tak więc, zaczynamy! Jak kopać […]

Czym jest VeChain i kryptowaluta VET?

VeChain to platforma blockchain, która dostarcza rozwiązania B2B do zarządzania łańcuchem dostaw, przeciwdziałania fałszerstwom i innej automatyzacji procesów biznesowych. Projekt wykorzystuje dwie kryptowaluty: natywną monetę VeChain (VET) oraz VeThor (VTHO), która jest potrzebna do uiszczania opłat transakcyjnych. Założona w 2015 roku firma VeChain jest jednym z pionierów w opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań blockchain do uwierzytelniania […]

Czym jest Ethereum Classic i kryptowaluta ETC?

Ethereum Classic to platforma blockchain obsługująca smart kontrakty. Natywna kryptowaluta projektu handluje pod symbolem ETC. Projekt powstał w wyniku rozłamu w społeczności Ethereum po hacku The DAO w 2016 roku. To, co wyróżnia Ethereum Classic, to zachowanie oryginalnej architektury Ethereum, w szczególności zachowanie algorytmu konsensusu Proof-of-Work. Kto i kiedy stworzył Ethereum Classic? Sieć Ethereum Classic […]

Co to jest Elrond (EGLD)? Wszystko co musisz wiedzieć

Elrond to platforma blockchain, której architektura implementuje sharding. Wykorzystuje on algorytm konsensusu Secure Proof-of-Stake (SPoS). W zależności od obciążenia , blockchain Elrond może być podzielony na wiele części lub shardów. Każdy shard to osobna sieć, z osobną grupą walidatorów odpowiedzialnych za jej działanie. Każdy blok jest podzielony na trzy części dla interakcji między shardami. Transakcja […]

Co to jest short squeeze? Wszystko co musisz wiedzieć

Wyciskanie shortów (Short squeeze) to sytuacja, w której cena waloru rośnie z powodu nadpodaży krótkich pozycji, których zamknięcie tworzy dodatkowy popyt na zakup waloru i prowadzi do dalszego wzrostu cen. Short squeeze charakteryzuje się szybkim wzrostem ceny aktywa, zwiększonym wolumenem obrotu i dużą zmiennością - może to prowadzić do znacznych strat dla shortujących traderów. Aby […]

Jak kopać Ethereum PoW (ETHPoW)?

Tydzień temu deweloperzy Ethereum zakończyli migrację sieci na algorytm konsensusu PoS. Górnikom nie pozostało więc nic innego jak zacząć szukać alternatywnych "miejsc pracy". Niemniej jednak zwolennicy "starego" ETH stworzyli fork oryginalnej kryptowaluty ETH - ETHPoW, który nadal da się kopać. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy krok po kroku w jaki sposób! Tak więc, zaczynamy! Jak kopać […]

Kryptowalutowe karty podarunkowe od Binance (Poradnik)

Z całą pewnością słyszałeś o wynalazku jakim jest karta podarunkowa. W końcu w dzisiejszych czasach z rozwiązania tego korzystają niemal wszystkie sieci sklepów. Ale czy wiedziałeś, że możliwe jest wysyłanie gift cardów zawierających kryptowaluty? Jest to jak najbardziej możliwe dzięki giełdzie Binance! Co to jest karta podarunkowa Binance? Kryptowalutowa karta podarunkowa od Binance działa podobnie […]

Jak unikać oszustw na platformach handlu P2P?

Binance to najbardziej znana i renomowana giełda kryptowalut do zawierania transakcji peer-to-peer (P2P). Platforma Binance P2P giełdy pozwala użytkownikom handlować aktywami cyfrowymi bezpośrednio ze sobą, w oparciu o uzgodnione warunki. Wielu użytkowników kryptowalut preferuje ten system handlu ze względu na jego liczne zalety, w tym możliwość korzystania z lokalnej waluty i szeroką gamę dostępnych metod […]

Czym są sidechainy i jak działają?

Sidechainy to technologia skalowania blockchaina poprzez stworzenie równoległej sieci z dwukierunkowym powiązaniem z siecią bazową. Głównym problemem, który rozwiązuje sidechain, jest zwiększenie szybkości transakcji i zmniejszenie ich kosztu dla kryptowalut sieci "macierzystej". Główną wadą sidechaina jest zmniejszone bezpieczeństwo ze względu na ograniczoną decentralizację. W tej chwili sidechainy działają przede wszystkim dla dwóch blockchainów: Bitcoina i […]

Czym jest VeChain i kryptowaluta VET?

VeChain to platforma blockchain, która dostarcza rozwiązania B2B do zarządzania łańcuchem dostaw, przeciwdziałania fałszerstwom i innej automatyzacji procesów biznesowych. Projekt wykorzystuje dwie kryptowaluty: natywną monetę VeChain (VET) oraz VeThor (VTHO), która jest potrzebna do uiszczania opłat transakcyjnych. Założona w 2015 roku firma VeChain jest jednym z pionierów w opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań blockchain do uwierzytelniania […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram