Co to jest EIP-4844? Proto Danksharing Ethereum

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 6 maja 2023
ikona autora biały
ethereum hash rate

Ostatnim ważnym wydarzeniem w sieci Ethereum było wdrożenie aktualizacji Shapella, które odbyło się w połowie kwietnia. Jest to jednak dopiero początek transformacji do Ethereum 2.0. Deweloperzy wciąż muszą rozwiązać największe problemy blockchaina: wysokie opłaty i niską przepustowość. Kolejnym krokiem w tym kierunku będzie wprowadzenie shardingu. Funkcja ta również zostanie wdrożona w kilku etapach - pierwszym z nich jest EIP-4844. W dzisiejszym artykule przeanalizujemy co przyniesie ta aktualizacja i jakie zmiany wprowadzi w Ethereum. Tak więc, zaczynajmy!

Czym jest sharding w Ethereum?

Sieć Ethereum planuje wdrożyć tzw. danksharding, czyli model, który wykorzystuje:

  • Komitety losowo wybranych walidatorów w celu ochrony shardów przed atakami Sybil.
  • Próbkowanie dostępności danych (DAS) w celu potwierdzenia dostępności informacji bez pobierania całego pakietu danych.

Samo Ethereum będzie podzielone na 64 shardy, które łączą się z łańcuchem koordynacyjnym - Beacon Chain. W tym łańcuchu będą działać tzw. węzły oferujące, które wybierają transakcje i przekazują je do konkretnego sharda w celu przetworzenia i uformowania bloku.

Mówiąc prościej, zamiast jednego łańcucha, gdzie każdy węzeł musi załadować każdą transakcję, będzie koordynujący Beacon Chain i powiązane z nim shardy przetwarzające transakcje równolegle. Węzły w każdym shardzie przechowują tylko swoją część danych związanych z ich transakcjami, zamiast pełnej historii transakcji w sieci:

Koncepcja shardingu Ethereum nosi nazwę "dank sharding" od nazwiska badacza Ethereum Dankrada Feista, który zaproponował opisaną powyżej architekturę. Szczegółowy opis techniczny dankshardingu autorstwa Vitalika Buterina jest dostępny tutaj.

architektura sieci Ethereum po shardingu
Architektura sieci Ethereum po shardingu źródło: Ethereum Foundation

Danksharding i EIP-4844

EIP-4844 proponuje wdrożenie proto dankshardingu w sieci Ethereum. To wstępny etap, który powinien wprowadzić podstawowe zmiany niezbędne do pełnego uruchomienia dankshardingu w przyszłości. EIP-4844 ma 2 cele:

  • Przygotowanie do wdrożenia shardingu: obejmuje to wdrożenie nowej logiki transakcyjnej niezbędnej do wdrożenia shardingu, wprowadzenie zmian w łańcuchu beacon i węzłach beacon, rozdzielenie sprawdzania transakcji na bloki beacon i wprowadzenie dużych obiektów binarnych (więcej poniżej).
  • Redukcja kosztów gazu dla warstwy 2: do osiągnięcia tego celu przyczyni się zarówno nowa struktura danych transakcji, jak i uruchomienie dynamicznego mechanizmu kontroli kosztów gazu dla dużych obiektów binarnych.

Pełna lista zmian wprowadzanych w EIP-4844 oraz prac, które należy jeszcze wykonać, aby w pełni wdrożyć sharding, dostępna jest w opisie technicznym propozycji.

Deweloperzy motywują potrzebę wdrożenia proto danksharingu wysokimi opłatami w ekosystemie Ethereum. Te nawet w sieciach warstwy 2 pozostają poza zasięgiem wielu użytkowników. I choć dopiero pełne wdrożenie shardingu rozwiąże ten problem w sieci głównej, to w przypadku warstwy 2 sytuacja może ulec zmianie już teraz poprzez zapewnienie tańszej przestrzeni dyskowej dla tego typu rozwiązań.

Ponadto, gdy sharding zostanie wdrożony, sieci warstwy 2 będą musiały w ten czy inny sposób zmodernizować się, aby wykorzystać nową strukturę transakcji. EIP-4844 pozwoli zrobić to już teraz, nie czekając na wdrożenie shardingu. Warstwa wykonawcza Ethereum (EVM) nie zostanie naruszona, a sieć będzie kompatybilna ze wszystkimi rozwiązaniami.

kolejna architektura sieci Ethereum po shardingu

Podobnie jak w przypadku dankshardingu, nazwa "proto-danksharding" pochodzi od badacza Ethereum Proto-Lambda. To on zaproponował realizację etapu wstępnego, który powinien ułatwić przejście na sharding.

Główne innowacje w EIP-4844

Główną zmianą w EIP-4844 jest wprowadzenie nowego typu transakcji wykorzystujących duże obiekty binarne lub bloby (BLOB). Bloby są ważną częścią architektury dunksharingu, ale mogą pomóc sieci warstwy 2 przed ich wdrożeniem.

Obecnie rozwiązania typu rollup, podczas przetwarzania transakcji, wysyłają do warstwy 1 tylko krótkie informacje z nowym stanem sieci. Dane wsadowe transakcji są zapisywane w calldata. Chociaż zapisywanie danych calldata jest tańsze, węzły przechowują te informacje w nieskończoność. To prowadzi do akumulacji danych i zwiększenia wymagań węzłów. EIP-4844 sugeruje zapisywanie danych wsadowych transakcji nie na calldata. Teraz trochę więcej szczegółów na temat głównych elementów tego mechanizmu:

Bloby

Bloby to pakiety danych, w których zapisywana jest pełna informacja o bloku transakcji warstwy 2. Blok jest przechowywany poza warstwą wykonawczą, tzn. EVM nie ma bezpośredniego dostępu do danych w bloku. Deweloperzy używają do opisu pojęcia "sidecar", ponieważ blok jest "przyczepiony" do bloku jak sidecar do motocykla.

Sam blob, w przeciwieństwie do calldata, będzie przechowywany przez ograniczony czas, wystarczający dla rollup-walidatorów do odzyskania pełnej historii transakcji w razie potrzeby (~1-3 miesiące). Po tym czasie dane są usuwane. Cykl życia bloba wygląda następująco:

schemat Bloby

Ponieważ blob może zawierać dużą ilość danych, początkowo będzie obowiązywał limit 2-4 blobów (0,25-0,5 MB) na blok. Te początkowe limity powinny zminimalizować obciążenie sieci i oczekuje się, że zostaną zwiększone w przyszłych aktualizacjach.

KZG

KZG to dowód zobowiązania, który będzie wykorzystywany w Ethereum danksharing. Aby maksymalnie uprościć, KZG pokazuje, że dana wartość w danym punkcie jest równa zadeklarowanej przez niego Dlaczego jest to potrzebne? Jak wspomnieliśmy powyżej, EVM nie ma bezpośredniego dostępu do danych blob. Warstwa wykonawcza wykorzystuje więc dowody KZG do weryfikacji ważności danych.

  • Optimistic rollups: podczas generowania dowodu oszustwa mogą zweryfikować wiarygodność poprzez "ładowanie wielu wartości blob poprzez calldata w tym samym czasie". Dla każdej wartości dostarczają dowód KZG.
  • ZK rollupy: muszą dostarczyć zarówno KZG w blobie, jak i własny dowód ZK. Następnie muszą udowodnić, że KZG (do którego protokół odnosi się dla dostępnych danych) i własne zobowiązanie ZK rollupu odnoszą się do tych samych danych.

Więcej o tym, jak powstają KZG i dlaczego są potrzebne, dowiesz się tutaj.

Dodajmy, że KZG wymaga danych surowych, które są generowane podczas publicznej ceremonii. Publiczna ceremonia z dużą liczbą użytkowników zapewnia, że atakujący nie może uzyskać dostępu do surowych danych i manipulować KZG.

Oprócz tego EIP-4844 integruje formułę dynamicznej zmiany kosztów korzystania z przestrzeni blockchain. Działa ona w taki sam sposób jak mechanizm zaimplementowany w EIP-1559. Jej celem jest zapewnienie, że koszt gazu dostosowuje się tak szybko, jak to możliwe, w miarę wykorzystywania przestrzeni w blokach.

Jak EIP-4844 wpłynie na użytkowników?

Techniczne zmiany, które przyniesie EIP-4844 są mniej lub bardziej jasne, ale jak wpłynie to na doświadczenie użytkownika? Istnieją dwie ważne rzeczy:

  • Prowizje w głównej sieci Ethereum nie ulegną zmianie lub zmienią się nieznacznie: sam sharding danych nie zostanie wdrożony w EIP-4844. Oznacza to, że wszystkie węzły będą musiały pobrać wszystkie transakcje tak jak dotychczas. Przepustowość sieci i prowizje pozostaną więc takie same. Jednak obniżenie kosztów gazu może być spowodowane przejściem użytkowników do sieci warstwy 2, które będą mogły zaoferować jeszcze korzystniejsze warunki.
  • Prowizje w sieciach L2 znacznie spadną: wprowadzenie bloków czasowych zamiast funkcji calldata, która jest obecnie wykorzystywana do przechowywania danych z pakietów transakcyjnych warstwy 2, obniży koszty rejestrowania transakcji. W połączeniu z dynamicznym mechanizmem regulacji kosztów zapisów w blockchainie doprowadzi to do obniżenia prowizji w sieciach warstwy 2 opartych na rollupach optimistic lub zk. W przeciwnym razie, dopóki sharding nie zostanie w pełni wdrożony na poziomie użytkownika, interakcja z Ethereum i zbudowanymi na nim aplikacjami nie ulegnie zmianie.

Co dalej?

Wdrożenie proto-dunksharingu planowane jest na drugą połowę 2023 roku, czyli w najbliższych miesiącach. Nie ulega wątpliwości, że to wydarzenie da impuls do rozwoju ekosystemu warstwy 2. Już teraz analitycy nazywają obecny trend L2-summer.

Według DeFi Llama, zagregowany TVL 11 sieci rollupów wykazuje wzrost od jesieni 2022 roku. Trend wzrostowy TVL skutecznie zatrzymał się po spadku Arbitrum. Jednak EIP-4844 może być motorem, który ponownie napędzi projekty warstwy 2.

Podsumowanie

EIP-4844 to propozycja wdrożenia proto dankshardingu w sieci głównej Ethereum: etap pośredni przed wdrożeniem pełnoprawnego shardingu.

Proto-dunksharding ma 2 główne cele:

  • Wprowadzić niektóre z podstawowych zmian sieciowych potrzebnych do wdrożenia shardingu.
  • Zapewnić tańsze przechowywanie pakietów transakcyjnychwarstwy 2 i zmniejszenie opłat na sieci rollup już teraz.

Cele te planuje się osiągnąć poprzez wdrożenie nowej logiki transakcyjnej wykorzystującej duże obiekty binarne (bloby) do tymczasowego przechowywania danych. Pełny potencjał blobów zostanie odblokowany dopiero po pełnym shardingu. Jednak po wdrożeniu EIP-4844 sieci warstwy 2 będą mogły używać blobów do zapisu danych transakcyjnych zamiast calldata.

Główną konsekwencją EIP-4844 dla użytkowników będzie znaczne obniżenie kosztów transakcji w sieciach warstwy 2. Być może także nieznaczne obniżenie kosztów gazu w sieci głównej Ethereum. To z kolei może dać impuls do szybkiego rozwoju rozwiązań rollupów i ich ekosystemów.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 4 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Zwolennik idei decentralizacji, który wierzy, że technologia blockchain zrewolucjonizuje przyszłość. Aktywny trader na kontraktach futures i kolekcjoner NFT. PW jego portfelu widnieje nawet coś z kolekcji CryptoPunk. oszukiwacz krypto gemów. Pasja do pisania zrodziła się w nim jeszcze za młodu, kiedy pisał scenariusze do animowanych sitcomów. Swój talent pisarki i edytorski w świecie cyfrowych aktywów szlifuje aktywnie od 4 lat i nie zamierza przestać. Prywatnie instruktor narciarstwa, amator gry w squasha oraz filatelista. Posiada NFT Poczty Polskiej.

Powiązane tematy:

Darmowe bitcoiny za rejestrację bez depozytu (2024)

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowy bonus za rejestrację? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację w formie bonusu. Część z nich rozdaje darmowe krypto […]

Co to jest staking kryptowalut? Jak zacząć stakowanie?

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Darmowe pieniądze za rejestrację w aplikacji w 2024

Kiedyś trendem były aplikacje, które dawały pieniądze za klikanie, czy też wypełnienie ankiet. A co gdybym powiedział Ci, że istnieją aplikacje, które płacą za rejestrację? Wystarczy, że założysz konto, przejdziesz weryfikację i wykonasz jakąś dodatkową czynność. Proste, prawda? Przejdźmy więc do szczegółów! Sprawdźmy jak otrzymać darmowe pieniądze za rejestrację w 2024 roku! Jaka aplikacja płaci […]

Handluj kontraktami futures i zgarniaj ENA

Binance Futures wprowadza kolejną ciekawą promocję. To doskonała okazja zarówno dla traderów futures, jak i nowicjuszy w copy tradingu. Przez ograniczony czas, uczestnicy mogą zgarnąć część z puli 300 000 ENA. Aby wziąć udział, wystarczy zarejestrować się i spełnić proste warunki. Promocja trwa od 3 do 12 kwietnia 2024 i dzieli się na trzy części. […]

Darmowe bitcoiny za rejestrację bez depozytu (2024)

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowy bonus za rejestrację? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację w formie bonusu. Część z nich rozdaje darmowe krypto […]

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut?

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Najlepsze […]

Czy Ethereum przebije Bitcoina pod kątem wolumenu?

Czy Ethereum może kiedyś prześcignąć Bitcoina pod względem wolumenu? Bitcoin oraz Ethereum to dwa giganty, różniące się od siebie, lecz nieustannie konkurujące. Porównanie tych dwóch technologii wymaga zrozumienia ich podstawowych różnic. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie są Bitcoin i Ethereum. Przeanalizujemy też, na czym polegają ich różnice. Zastanowimy się, czy Ethereum ma szansę prześcignąć […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Darmowe bitcoiny za rejestrację bez depozytu (2024)

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowy bonus za rejestrację? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację w formie bonusu. Część z nich rozdaje darmowe krypto […]

Jak kupić bitcoin? Gdzie kupować kryptowaluty? (2024)

Jak kupić bitcoina (BTC) - to podstawowe pytanie które zadają osoby początkujące na rynku kryptowalut. Od czego zacząć i na co wrócić uwagę? Wybrać kantor czy kupić bitcoina na giełdzie? Jak bezpiecznie kupić bitcoin przy pomocy karty kredytowej, czy gdzie przeprowadzić pierwszą transakcję? Gdzie później przechowywać zakupione kryptowaluty? Te tematy poruszymy w artykule. Z naszego […]

Jak i gdzie sprzedać Bitcoin? Wymiana krypto na PLN i gotówkę

Zarobiłeś na kryptowalutach i teraz chcesz zrealizować zyski? Nie wiesz jak to zrobić? Już spieszymy z odpowiedzią. W dzisiejszym poradniku wyjaśnimy krok po kroku jak i gdzie sprzedać Bitcoin. Już teraz możemy Cię jednak zapewnić, że wymiana krypto na pieniądze (np. PLN lub gotówkę) nie jest wcale taka trudna. Proces ten sprowadza się w zasadzie […]

Co to jest staking kryptowalut? Jak zacząć stakowanie?

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Jak wpłacić pieniądze na Binance - wpłata w PLN, EURO

Binance.com to jedna z najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie. Mimo to, pewne kwestie dotyczące giełdy nie są do końca jasne,…
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram