Co to jest Curve (CRV)? - Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 28 lipca 2022
ikona autora biały
curve crv co to jest

Curve Finance to zdecentralizowana giełda z technologią automatycznego animatora rynku (AMM-DEX), pierwotnie uruchomiona w sieci Ethereum. Została zaprojektowana do efektywnego handlu między stablecoinami i innymi tokenami o równej wartości z minimalnym poślizgiem i opłatami.

Curve jest kontrolowany przez zdecentralizowany, autonomiczny Curve DAO, złożony z posiadaczy governance tokenów CRV.

Curve jest jednym z wiodących protokołów DeFi pod względem zablokowanej wartości (TVL) oraz liczby aktywnych użytkowników.

Od lipca 2022 roku protokół Curve umożliwia wymianę ponad 40 aktywów i jest wdrożony w 10 sieciach: Ethereum, Arbitrum, Aurora, Avalanche, Fantom, Harmony, Optimism, Polygon, xDai i Moonbeam.


Kto stworzył Curve?

Zdecentralizowana giełda kryptowalut Curve Finance została stworzona przez Michaiła Egorova. Wcześniej ukończył on Moskiewski Instytut Fizyki i Technologii, uzyskał doktorat z fizyki na Swinburne University of Technology, pracował nad badaniami związanymi z obliczeniami kwantowymi i kryptografią oraz współtworzył firmę fintechową NuCypher i projekt LoanCoin.

W listopadzie 2019 roku Egorov opublikował białą księgę opisującą wydajny mechanizm tworzenia płynności StableSwap dla handlu stablecoinami.

Giełda Curve Finance, która realizuje powyższe podejście, wystartowała w styczniu 2020 roku. Zespół projektowy ma siedzibę w Szwajcarii. Według założyciela, w połowie 2020 roku oprócz niego było tylko pięciu członków, w tym dwóch deweloperów.


Jak działa Curve?

Podobnie jak w przypadku innych AMM-DEXów, handel aktywami w Curve Finance opiera się na pulach płynności. Są to inteligentne kontrakty zawierające dwa lub więcej aktywów w równych porcjach, które użytkownicy mogą automatycznie handlować za pośrednictwem prostego interfejsu, łącząc się za pomocą dowolnego portfela Web3.

Ceny względne aktywów są obliczane za pomocą formuły matematycznej, a wielkość poślizgu (zmiany cen) w wymianie ma odwrotną relację do wielkości puli.

Jednym z pierwszych uruchomionych pooli był 3Pool, zawierający równe udziały DAI/USDC/USDT. Później pojawiły się pule do wymiany innych stakowanych tokenów (BUSD, TUSD, HUSD, USDN) oraz skorelowanych tokenów opakowanych jak wBTC/renBTC.

Platforma pobiera opłatę (0,04% od wolumenu transakcji) za każdą wymianę, której część jest dzielona między dostawców płynności. Każdy użytkownik może dodać swoje aktywa do puli i otrzymać udział w opłatach. Od 13 sierpnia 2020 r. dostawcy płynności otrzymują również dodatkowe wynagrodzenie w postaci tokenów CRV.

W czerwcu 2021 roku pojawiła się druga wersja protokołu, Curve V2. Dodaje możliwość wymiany pomiędzy nierejestrowanymi aktywami. Przede wszystkim wprowadziła ona na rynek pulę WETH/WBTC/USDT.

W nowej wersji wprowadzono również funkcję automatycznej koncentracji płynności wokół ceny bieżącej. Dzięki temu użytkownicy mogą wymieniać duże ilości z minimalnym poślizgiem.


Tokenomika CRV

Curve Finance posiada governance token CRV zbudowany w standardzie ERC-20 i emitowany w sieci Ethereum. Podstawowym celem CRV jest motywowanie dostawców płynności poprzez yield farming, jak również zaangażowanie użytkowników w podejmowanie decyzji związanych z protokołem.

CRV wystartował 13 sierpnia 2020 roku, ale nie tak jak planował zespół Curve. Kod programistyczny został wcześniej umieszczony na GitHubie, co wykorzystał anonimowy deweloper, aby samodzielnie wdrożyć kontrakt smart tokena.

Ponieważ start przebiegł bez żadnych błędów, zespół projektowy został zmuszony do nadania mu oficjalnego charakteru.

Maksymalna podaż CRV to 3,03 mld tokenów, które zostaną rozdysponowane do sierpnia 2026 roku w następujący sposób:

  • 62% do dostawców płynności;
  • 33% dla zespołu i inwestorów;
  • 5% do rezerwy Curve DAO.

Tempo emisji tokenów zmniejsza się co roku o około 30%. Po pierwszej obniżce w sierpniu 2021 roku wynosi ono około 633 126 CRV dziennie.

Posiadacze tokenów mogą je wykorzystać na trzy sposoby:

  • Aby zagłosować na propozycje w Curve DAO;
  • uczestniczyć w stakingu i otrzymywać 50% opłat;
  • zwiększenie do 2,5-krotności stopy zwrotu przy zapewnieniu płynności.

Wszystkie trzy funkcje wymagają zablokowania CRV na okres od 1 tygodnia do 4 lat. W zamian wydawane są tokeny escrow veCRV. A przy 1-letnim lock-upie właściciel otrzymuje tylko 0,25 veCRV za 1 CRV. Tylko blokując CRV na okres maksymalnie 4 lat można otrzymać veCRV w stosunku 1:1.

Od połowy 2022 roku zablokowano około 47,6% tokenów CRV znajdujących się w obiegu. Token znajduje się w pierwszej setce pod względem kapitalizacji rynkowej i jest przedmiotem handlu na większości głównych giełd kryptowalutowych.


Jak zarządzany jest Curve?

Cały rozwój protokołu Curve Finance odbywa się za pośrednictwem autonomicznego Curve DAO, który został uruchomiony tuż po rozpoczęciu emisji tokena CRV w sierpniu 2020 roku.

Aby wziąć udział w Curve DAO, użytkownicy muszą zablokować swoje CRV na okres od 1 tygodnia do 4 lat i uzyskać veCRV.

Mając 1 lub więcej veCRV, można głosować na istniejące propozycje lub tworzyć "głosy sygnałowe", aby określić zainteresowanie społeczności daną kwestią.

Posiadanie co najmniej 2500 veCRV umożliwia składanie nowych propozycji, takich jak otwieranie nowych puli i zamykanie zbędnych, czy też redystrybucję nagród pomiędzy nimi.

Każde głosowanie trwa przez tydzień. Aby propozycja została przyjęta, musi zagłosować co najmniej 30% istniejących veCRV, z czego co najmniej 51% musi ją poprzeć. Zgodnie z decyzjami Curve DAO, zespół Curve Finance dokonuje zmian w parametrach działania DEXa.

Większość głosów w Curve DAO należy do trzech protokołów DeFi (Convex, StakeDAO i yEarn), które zbudowały swoje strategie yield farmingu poprzez dostarczanie płynności i zarabianie na prowizjach handlowych, a także CRV.


Jak rozwija się projekt?

Od momentu uruchomienia revenue farming, Curve Finance stał się jednym z najbardziej udanych protokołów DeFi, zarówno pod względem zablokowanej płynności, jak i wolumenu obrotów.

W szczytowym momencie popularności w styczniu 2022 r. jego TVL przekroczył 24 mld USD, a miesięczny wolumen obrotu wyniósł ponad 6 mld USD. Jednak nawet po załamaniu się rynku kryptowalut w połowie 2022 r., Curve nadal znajduje się w pierwszej piątce protokołów DeFi z ponad 5,7 mld USD zablokowanych środków.

Sama wielkość płynności dostarczana przez Curve pozwala wielu innym usługom DeFi na wykorzystanie jej puli w swoich ekosystemach. Curve Finance jest np. zintegrowany z agregatorem płynności 1inch, a także największymi protokołami pożyczkowymi Aave i Compound.

W ciągu 2021-22 roku protokół Curve został wdrożony w 9 sieciach zgodnych z EVM oprócz Ethereum: Arbitrum, Aurora, Avalanche, Fantom, Harmony, Optimism, Polygon, xDai i Moonbeam.

Popularność Curve i otwartoźródłowy charakter protokołu dały początek kilku forkom (skopiowanym protokołom). Największe z nich to Ellipsis Finance w sieci BNB oraz Kokonut Swap w sieci Klaytn.

Dzięki silnemu naciskowi na bezpieczeństwo inteligentnych kontraktów i przyjazność dla użytkownika, Curve pozostaje jednym z najbardziej przydatnych narzędzi do zdecentralizowanego, niskiego poślizgu i handlu steblecoinami.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]

Ripple uruchamia platformę do emisji CBDC i stablecoinów

Fintechowy startup Ripple ogłosił uruchomienie Ripple CBDC Platform, kompleksowego rozwiązania dla banków centralnych, rządów i instytucji finansowych do emisji krajowej waluty cyfrowej i "stablecoinów". Scenariusze użycia obejmują: hurtowe i detaliczne CBDC oparte na prywatnym blockchainie lub emisję stabelcoinów. Rozwiązanie opiera się na XRP Ledger (XRPL). W przypadku emitentów platforma umożliwi korzystanie z wielu podpisów w […]

Binance umożliwia handel za pośrednictwem TradingView

Giełda kryptowalut Binance dodała możliwość bezpośredniego handlu spot za pośrednictwem platformy wykresów i analiz TradingView. Aby aktywować zestaw narzędzi, należy połączyć swoje konto Binance w ustawieniach usługi. Następnie historia transakcji zostanie automatycznie zsynchronizowana, a inwestor będzie mógł zarządzać zleceniami w TradingView. Szczegółowe instrukcje dotyczące podłączenia i korzystania z nowej opcji zostały opisane na stronie internetowej […]

Changpeng Zhao: Elon Musk przedłużył życie Dogecoina

Elon Musk "przedłużył życie" Dogecoina, kryptowaluty, która mogła zniknąć "dawno temu". Takiego zdania jest CEO Binance, Changpeng Zhao. Dyrektor naczelny spodziewał się, że Dogecoin "zniknie", biorąc pod uwagę jego "bezużyteczność", ale Elon Musk zainteresował się tym aktywem. Zdaniem Zhao założyciel Tesli wsparł zainteresowanie tokenem memowym, które w przeciwnym razie mogłoby osłabnąć. Dyrektor generalny Binance przyznał, […]

Czym są kryptowaluty inflacyjne i deflacyjne?

Czy Bitcoin i altcoiny są aktywami deflacyjnymi, czy też, podobnie jak zwykłe papierowe pieniądze podlegają zjawisku inflacji? Jak odróżnić monety deflacyjne od inflacyjnych? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Co to jest inflacyjna kryptowaluta? Niektóre kryptowaluty są inflacyjne, ponieważ ich podaż rośnie w czasie. Takie kryptowaluty wykorzystują kombinację z góry określonych stóp […]

Pepe Coin (PEPE) - Co to? Jak i gdzie kupić?

W ostatnim czasie napewno słyszałeś o kryptowalucie Pepe Coin (PEPE) lub rzuciła Ci się w oczy memowa żaba Pepe the Frog. Nic dziwnego. Projekt ten zyskał dziesiątki tysięcy procent wartości i stworzył kolejnych krypto milionerów. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci co to jest Pepe Coin (PEPE), jak i gdzie kupić ten token oraz wiele więcej. […]

Co to jest EIP-4844? Proto Danksharing Ethereum

Ostatnim ważnym wydarzeniem w sieci Ethereum było wdrożenie aktualizacji Shapella, które odbyło się w połowie kwietnia. Jest to jednak dopiero początek transformacji do Ethereum 2.0. Deweloperzy wciąż muszą rozwiązać największe problemy blockchaina: wysokie opłaty i niską przepustowość. Kolejnym krokiem w tym kierunku będzie wprowadzenie shardingu. Funkcja ta również zostanie wdrożona w kilku etapach - pierwszym […]

Blockchain ETF: Jak inwestować i zarabiać?

Nie jesteś jeszcze gotowy na ogromną zmienność panującą na rynku kryptowalut? Wówczas możesz zainteresować się instrumentem finansowym, który jest bezpośrednio powiązany z branżą krypto: blockchain ETF. Jak w inwestować w taki produkt? Jak na nim zarabiać? Już wyjaśniamy! Co to jest blockchain ETF? ETF sam w sobie jest funduszem, którego akcje są przedmiotem obrotu na […]

Copy trading na Bybit: Co to jest i jak działa?

Aby handlować kryptowalutami, musisz zastosować analizę i wiedzę fundamentalną z handlu akcjami. Początkujący uczą się strategii bardziej doświadczonych rówieśników i wprowadzają je w życie. Jednak ta metoda sprawdza się tylko z perspektywy czasu i czasami jest już za późno, aby na niej bazować. Giełdy oferują nowe narzędzie do zawierania transakcji - replikowanie w czasie rzeczywistym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram