Co to jest Curve (CRV)? - Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 28 lipca 2022
ikona autora biały
curve crv co to jest

Curve Finance to zdecentralizowana giełda z technologią automatycznego animatora rynku (AMM-DEX), pierwotnie uruchomiona w sieci Ethereum. Została zaprojektowana do efektywnego handlu między stablecoinami i innymi tokenami o równej wartości z minimalnym poślizgiem i opłatami.

Curve jest kontrolowany przez zdecentralizowany, autonomiczny Curve DAO, złożony z posiadaczy governance tokenów CRV.

Curve jest jednym z wiodących protokołów DeFi pod względem zablokowanej wartości (TVL) oraz liczby aktywnych użytkowników.

Od lipca 2022 roku protokół Curve umożliwia wymianę ponad 40 aktywów i jest wdrożony w 10 sieciach: Ethereum, Arbitrum, Aurora, Avalanche, Fantom, Harmony, Optimism, Polygon, xDai i Moonbeam.


Kto stworzył Curve?

Zdecentralizowana giełda kryptowalut Curve Finance została stworzona przez Michaiła Egorova. Wcześniej ukończył on Moskiewski Instytut Fizyki i Technologii, uzyskał doktorat z fizyki na Swinburne University of Technology, pracował nad badaniami związanymi z obliczeniami kwantowymi i kryptografią oraz współtworzył firmę fintechową NuCypher i projekt LoanCoin.

W listopadzie 2019 roku Egorov opublikował białą księgę opisującą wydajny mechanizm tworzenia płynności StableSwap dla handlu stablecoinami.

Giełda Curve Finance, która realizuje powyższe podejście, wystartowała w styczniu 2020 roku. Zespół projektowy ma siedzibę w Szwajcarii. Według założyciela, w połowie 2020 roku oprócz niego było tylko pięciu członków, w tym dwóch deweloperów.


Jak działa Curve?

Podobnie jak w przypadku innych AMM-DEXów, handel aktywami w Curve Finance opiera się na pulach płynności. Są to inteligentne kontrakty zawierające dwa lub więcej aktywów w równych porcjach, które użytkownicy mogą automatycznie handlować za pośrednictwem prostego interfejsu, łącząc się za pomocą dowolnego portfela Web3.

Ceny względne aktywów są obliczane za pomocą formuły matematycznej, a wielkość poślizgu (zmiany cen) w wymianie ma odwrotną relację do wielkości puli.

Jednym z pierwszych uruchomionych pooli był 3Pool, zawierający równe udziały DAI/USDC/USDT. Później pojawiły się pule do wymiany innych stakowanych tokenów (BUSD, TUSD, HUSD, USDN) oraz skorelowanych tokenów opakowanych jak wBTC/renBTC.

Platforma pobiera opłatę (0,04% od wolumenu transakcji) za każdą wymianę, której część jest dzielona między dostawców płynności. Każdy użytkownik może dodać swoje aktywa do puli i otrzymać udział w opłatach. Od 13 sierpnia 2020 r. dostawcy płynności otrzymują również dodatkowe wynagrodzenie w postaci tokenów CRV.

W czerwcu 2021 roku pojawiła się druga wersja protokołu, Curve V2. Dodaje możliwość wymiany pomiędzy nierejestrowanymi aktywami. Przede wszystkim wprowadziła ona na rynek pulę WETH/WBTC/USDT.

W nowej wersji wprowadzono również funkcję automatycznej koncentracji płynności wokół ceny bieżącej. Dzięki temu użytkownicy mogą wymieniać duże ilości z minimalnym poślizgiem.


Tokenomika CRV

Curve Finance posiada governance token CRV zbudowany w standardzie ERC-20 i emitowany w sieci Ethereum. Podstawowym celem CRV jest motywowanie dostawców płynności poprzez yield farming, jak również zaangażowanie użytkowników w podejmowanie decyzji związanych z protokołem.

CRV wystartował 13 sierpnia 2020 roku, ale nie tak jak planował zespół Curve. Kod programistyczny został wcześniej umieszczony na GitHubie, co wykorzystał anonimowy deweloper, aby samodzielnie wdrożyć kontrakt smart tokena.

Ponieważ start przebiegł bez żadnych błędów, zespół projektowy został zmuszony do nadania mu oficjalnego charakteru.

Maksymalna podaż CRV to 3,03 mld tokenów, które zostaną rozdysponowane do sierpnia 2026 roku w następujący sposób:

  • 62% do dostawców płynności;
  • 33% dla zespołu i inwestorów;
  • 5% do rezerwy Curve DAO.

Tempo emisji tokenów zmniejsza się co roku o około 30%. Po pierwszej obniżce w sierpniu 2021 roku wynosi ono około 633 126 CRV dziennie.

Posiadacze tokenów mogą je wykorzystać na trzy sposoby:

  • Aby zagłosować na propozycje w Curve DAO;
  • uczestniczyć w stakingu i otrzymywać 50% opłat;
  • zwiększenie do 2,5-krotności stopy zwrotu przy zapewnieniu płynności.

Wszystkie trzy funkcje wymagają zablokowania CRV na okres od 1 tygodnia do 4 lat. W zamian wydawane są tokeny escrow veCRV. A przy 1-letnim lock-upie właściciel otrzymuje tylko 0,25 veCRV za 1 CRV. Tylko blokując CRV na okres maksymalnie 4 lat można otrzymać veCRV w stosunku 1:1.

Od połowy 2022 roku zablokowano około 47,6% tokenów CRV znajdujących się w obiegu. Token znajduje się w pierwszej setce pod względem kapitalizacji rynkowej i jest przedmiotem handlu na większości głównych giełd kryptowalutowych.


Jak zarządzany jest Curve?

Cały rozwój protokołu Curve Finance odbywa się za pośrednictwem autonomicznego Curve DAO, który został uruchomiony tuż po rozpoczęciu emisji tokena CRV w sierpniu 2020 roku.

Aby wziąć udział w Curve DAO, użytkownicy muszą zablokować swoje CRV na okres od 1 tygodnia do 4 lat i uzyskać veCRV.

Mając 1 lub więcej veCRV, można głosować na istniejące propozycje lub tworzyć "głosy sygnałowe", aby określić zainteresowanie społeczności daną kwestią.

Posiadanie co najmniej 2500 veCRV umożliwia składanie nowych propozycji, takich jak otwieranie nowych puli i zamykanie zbędnych, czy też redystrybucję nagród pomiędzy nimi.

Każde głosowanie trwa przez tydzień. Aby propozycja została przyjęta, musi zagłosować co najmniej 30% istniejących veCRV, z czego co najmniej 51% musi ją poprzeć. Zgodnie z decyzjami Curve DAO, zespół Curve Finance dokonuje zmian w parametrach działania DEXa.

Większość głosów w Curve DAO należy do trzech protokołów DeFi (Convex, StakeDAO i yEarn), które zbudowały swoje strategie yield farmingu poprzez dostarczanie płynności i zarabianie na prowizjach handlowych, a także CRV.


Jak rozwija się projekt?

Od momentu uruchomienia revenue farming, Curve Finance stał się jednym z najbardziej udanych protokołów DeFi, zarówno pod względem zablokowanej płynności, jak i wolumenu obrotów.

W szczytowym momencie popularności w styczniu 2022 r. jego TVL przekroczył 24 mld USD, a miesięczny wolumen obrotu wyniósł ponad 6 mld USD. Jednak nawet po załamaniu się rynku kryptowalut w połowie 2022 r., Curve nadal znajduje się w pierwszej piątce protokołów DeFi z ponad 5,7 mld USD zablokowanych środków.

Sama wielkość płynności dostarczana przez Curve pozwala wielu innym usługom DeFi na wykorzystanie jej puli w swoich ekosystemach. Curve Finance jest np. zintegrowany z agregatorem płynności 1inch, a także największymi protokołami pożyczkowymi Aave i Compound.

W ciągu 2021-22 roku protokół Curve został wdrożony w 9 sieciach zgodnych z EVM oprócz Ethereum: Arbitrum, Aurora, Avalanche, Fantom, Harmony, Optimism, Polygon, xDai i Moonbeam.

Popularność Curve i otwartoźródłowy charakter protokołu dały początek kilku forkom (skopiowanym protokołom). Największe z nich to Ellipsis Finance w sieci BNB oraz Kokonut Swap w sieci Klaytn.

Dzięki silnemu naciskowi na bezpieczeństwo inteligentnych kontraktów i przyjazność dla użytkownika, Curve pozostaje jednym z najbardziej przydatnych narzędzi do zdecentralizowanego, niskiego poślizgu i handlu steblecoinami.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Ankr pozyskuje strategiczną inwestycję od Binance Labs

Ankr to znany dostawca infrastruktury Web3. W skrócie, protokół działa w tle, ale umożliwia korzystanie ze zdecentralizowanych aplikacji, portfeli, a także gier opartych na kryptowalutach, łącząc je z blockchainami, z którymi muszą się komunikować. Projekt znany jest z ciągłego wsparcia dla BNB Chain, wprowadzenia BNB Liquid Staking, a także zbudowania niektórych z jego podstawowych infrastruktur, […]

Kurs Ethereum (ETH) przetestował 1900 USD

Druga pod względem kapitalizacji kryptowaluta zyskała 12,8% w ciągu ostatnich 24 godzin, według CoinGecko. Ethereum osiągnęło lokalny szczyt na poziomie 1918 dolarów. W chwili pisania tego tekstu, aktywo jest notowane w okolicach 1895 dolarów. W ciągu ostatnich siedmiu dni cena eteru wzrosła o 17%, a w ciągu 30 dni o 72,8% (według CoinGecko). Wzrost kryptowaluty […]

RPA prezentuje usługę transferu bitcoinów za pomocą SMS

Deweloper Kgotatso Ngako uruchomił w RPA usługę Machankura SMS. Umożliwia on przelewy bitcoinów bez dostępu do internetu. Machankura users can now redeem @Azteco_ (and 1 For You) Bitcoin vouchers using the USSD interface. pic.twitter.com/qkPRwGzkrL — Machankura 8333 (@Machankura8333) August 10, 2022 Ngako wyjaśnił w wywiadzie dla Cointelegraph: Każdy […] może przejść od nieposiadania bitcoina do […]

Wieloryb ETH kupił 12,28 mld SHIB w jednej transakcji

Shiba Inu (SHIB) po raz kolejny przykuła uwagę zamożnych inwestorów ETH, ponieważ cena popularnej kryptowaluty o psiej tematyce zbliżyła się do krytycznego poziomu oporu zlokalizowanego przy $0.00001 USD na wykresie dziennym. Serwis WhaleStats poinformował, że 95. największy wieloryb ETH "BlueWhale0113" dodał do swojego konta 12,28 mld tokenów SHIB o wartości 72 mln dolarów w jednej […]

Mailchimp blokuje krypto firmy

Serwis Mailchimp ponownie usunął ze swojej platformy firmy zajmujące się kryptowalutami bez żadnego ostrzeżenia. Założona w 2018 roku usługa marketingowa i mailingowa zakazała organizacjom zajmującym się aktywami cyfrowymi wykorzystywania swojej platformy do kampanii reklamowych, powołując się na "ponadprzeciętną liczbę skarg na nadużycia". Po Blockworks, nagle usunięto portal Decrypt, mimo że wcześniej spełniał on wszystkie kryteria […]

Jak stworzyć własne NFT na giełdzie Binance?

NFT to nowy trend, który w 2021 roku zaczął rosnąć jak na drożdżach. Ten rodzaj tokenów pozwala bowiem artystom i nie tylko na spieniężanie swojej sztuki. I chociaż mogłoby się wydawać, że stworzenie NFT jest skomplikowanym technicznie zadaniem, wcale tak nie jest. Zwłaszcza kiedy posiłkujesz się funkcjami największej na świecie giełdy kryptowalut - Binance. W […]

Czym są blockchainowe wyrocznie? Wszystko co musisz wiedzieć

Wyrocznie blockchain to algorytmy, które służą jako przewodnik danych między inteligentnym kontraktem a źródłem spoza sieci, w której jest on wdrożony. Technologia wyroczni jest szeroko stosowana przez zdecentralizowane aplikacje, takie jak DeFi, GameFi, ubezpieczenia, NFT i inne. Największym dostawcą wyroczni blockchain jest Chainlink. W tym segmencie działają również projekty Band Protocol, Berry Data, Kylin Protocol, […]

Kim jest Sam Bankman-Fried (SBF)? Wszystko co musisz wiedzieć

Sam Bankman-Fried, znany również jako SBF, jest założycielem giełdy instrumentów pochodnych kryptowalut FTX i Alameda Research. Został uznany za jednego z 100 najlepszych influencerów TIME w 2022 roku. Jest również jednym z najbogatszych ludzi w branży blockchain i kryptowalut według Forbes. Sam Bankman-Fried posiada osobisty majątek o wartości około 24 miliardów dolarów. Jest również jedynym […]

Co to jest wskaźnik MVRV? Wszystko co musisz wiedzieć

Market Cap Versus Realized Cap (MVRV) to popularny wskaźnik on-chain, który pomaga zidentyfikować dołki i szczyty cen bitcoina. Wskaźnik MVRV jest przeznaczony do analizy długoterminowych trendów i cykli. Jest on wykorzystywany jako narzędzie do wykrywania dwóch głównych faz rynku - akumulacji i dystrybucji. MVRV opiera się na idei dwóch rodzajów uczestników rynku - spekulantów i […]

Co to jest wskaźnik Hash Ribbons? Wszystko co musisz wiedzieć

Hash Ribbons to wskaźnik przeznaczony do określania globalnego dna cenowego bitcoina. Metryka ocenia sentyment rynkowy i możliwość kapitulacji górników z powodu spadku ceny pierwotnej kryptowaluty lub wzrostu kosztów operacyjnych wydobycia. Hash Ribbons opiera się na założeniu, że górnicy są najbardziej odporni na zachwiania kursu i wrażliwi na ożywienie rynku. Kto opracował wskaźnik Hash Ribbons? Hash […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram