Co to jest Curve (CRV)? - Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 28 lipca 2022
ikona autora biały
curve crv co to jest

Curve Finance to zdecentralizowana giełda z technologią automatycznego animatora rynku (AMM-DEX), pierwotnie uruchomiona w sieci Ethereum. Została zaprojektowana do efektywnego handlu między stablecoinami i innymi tokenami o równej wartości z minimalnym poślizgiem i opłatami.

Curve jest kontrolowany przez zdecentralizowany, autonomiczny Curve DAO, złożony z posiadaczy governance tokenów CRV.

Curve jest jednym z wiodących protokołów DeFi pod względem zablokowanej wartości (TVL) oraz liczby aktywnych użytkowników.

Od lipca 2022 roku protokół Curve umożliwia wymianę ponad 40 aktywów i jest wdrożony w 10 sieciach: Ethereum, Arbitrum, Aurora, Avalanche, Fantom, Harmony, Optimism, Polygon, xDai i Moonbeam.


Kto stworzył Curve?

Zdecentralizowana giełda kryptowalut Curve Finance została stworzona przez Michaiła Egorova. Wcześniej ukończył on Moskiewski Instytut Fizyki i Technologii, uzyskał doktorat z fizyki na Swinburne University of Technology, pracował nad badaniami związanymi z obliczeniami kwantowymi i kryptografią oraz współtworzył firmę fintechową NuCypher i projekt LoanCoin.

W listopadzie 2019 roku Egorov opublikował białą księgę opisującą wydajny mechanizm tworzenia płynności StableSwap dla handlu stablecoinami.

Giełda Curve Finance, która realizuje powyższe podejście, wystartowała w styczniu 2020 roku. Zespół projektowy ma siedzibę w Szwajcarii. Według założyciela, w połowie 2020 roku oprócz niego było tylko pięciu członków, w tym dwóch deweloperów.


Jak działa Curve?

Podobnie jak w przypadku innych AMM-DEXów, handel aktywami w Curve Finance opiera się na pulach płynności. Są to inteligentne kontrakty zawierające dwa lub więcej aktywów w równych porcjach, które użytkownicy mogą automatycznie handlować za pośrednictwem prostego interfejsu, łącząc się za pomocą dowolnego portfela Web3.

Ceny względne aktywów są obliczane za pomocą formuły matematycznej, a wielkość poślizgu (zmiany cen) w wymianie ma odwrotną relację do wielkości puli.

Jednym z pierwszych uruchomionych pooli był 3Pool, zawierający równe udziały DAI/USDC/USDT. Później pojawiły się pule do wymiany innych stakowanych tokenów (BUSD, TUSD, HUSD, USDN) oraz skorelowanych tokenów opakowanych jak wBTC/renBTC.

Platforma pobiera opłatę (0,04% od wolumenu transakcji) za każdą wymianę, której część jest dzielona między dostawców płynności. Każdy użytkownik może dodać swoje aktywa do puli i otrzymać udział w opłatach. Od 13 sierpnia 2020 r. dostawcy płynności otrzymują również dodatkowe wynagrodzenie w postaci tokenów CRV.

W czerwcu 2021 roku pojawiła się druga wersja protokołu, Curve V2. Dodaje możliwość wymiany pomiędzy nierejestrowanymi aktywami. Przede wszystkim wprowadziła ona na rynek pulę WETH/WBTC/USDT.

W nowej wersji wprowadzono również funkcję automatycznej koncentracji płynności wokół ceny bieżącej. Dzięki temu użytkownicy mogą wymieniać duże ilości z minimalnym poślizgiem.


Tokenomika CRV

Curve Finance posiada governance token CRV zbudowany w standardzie ERC-20 i emitowany w sieci Ethereum. Podstawowym celem CRV jest motywowanie dostawców płynności poprzez yield farming, jak również zaangażowanie użytkowników w podejmowanie decyzji związanych z protokołem.

CRV wystartował 13 sierpnia 2020 roku, ale nie tak jak planował zespół Curve. Kod programistyczny został wcześniej umieszczony na GitHubie, co wykorzystał anonimowy deweloper, aby samodzielnie wdrożyć kontrakt smart tokena.

Ponieważ start przebiegł bez żadnych błędów, zespół projektowy został zmuszony do nadania mu oficjalnego charakteru.

Maksymalna podaż CRV to 3,03 mld tokenów, które zostaną rozdysponowane do sierpnia 2026 roku w następujący sposób:

  • 62% do dostawców płynności;
  • 33% dla zespołu i inwestorów;
  • 5% do rezerwy Curve DAO.

Tempo emisji tokenów zmniejsza się co roku o około 30%. Po pierwszej obniżce w sierpniu 2021 roku wynosi ono około 633 126 CRV dziennie.

Posiadacze tokenów mogą je wykorzystać na trzy sposoby:

  • Aby zagłosować na propozycje w Curve DAO;
  • uczestniczyć w stakingu i otrzymywać 50% opłat;
  • zwiększenie do 2,5-krotności stopy zwrotu przy zapewnieniu płynności.

Wszystkie trzy funkcje wymagają zablokowania CRV na okres od 1 tygodnia do 4 lat. W zamian wydawane są tokeny escrow veCRV. A przy 1-letnim lock-upie właściciel otrzymuje tylko 0,25 veCRV za 1 CRV. Tylko blokując CRV na okres maksymalnie 4 lat można otrzymać veCRV w stosunku 1:1.

Od połowy 2022 roku zablokowano około 47,6% tokenów CRV znajdujących się w obiegu. Token znajduje się w pierwszej setce pod względem kapitalizacji rynkowej i jest przedmiotem handlu na większości głównych giełd kryptowalutowych.


Jak zarządzany jest Curve?

Cały rozwój protokołu Curve Finance odbywa się za pośrednictwem autonomicznego Curve DAO, który został uruchomiony tuż po rozpoczęciu emisji tokena CRV w sierpniu 2020 roku.

Aby wziąć udział w Curve DAO, użytkownicy muszą zablokować swoje CRV na okres od 1 tygodnia do 4 lat i uzyskać veCRV.

Mając 1 lub więcej veCRV, można głosować na istniejące propozycje lub tworzyć "głosy sygnałowe", aby określić zainteresowanie społeczności daną kwestią.

Posiadanie co najmniej 2500 veCRV umożliwia składanie nowych propozycji, takich jak otwieranie nowych puli i zamykanie zbędnych, czy też redystrybucję nagród pomiędzy nimi.

Każde głosowanie trwa przez tydzień. Aby propozycja została przyjęta, musi zagłosować co najmniej 30% istniejących veCRV, z czego co najmniej 51% musi ją poprzeć. Zgodnie z decyzjami Curve DAO, zespół Curve Finance dokonuje zmian w parametrach działania DEXa.

Większość głosów w Curve DAO należy do trzech protokołów DeFi (Convex, StakeDAO i yEarn), które zbudowały swoje strategie yield farmingu poprzez dostarczanie płynności i zarabianie na prowizjach handlowych, a także CRV.


Jak rozwija się projekt?

Od momentu uruchomienia revenue farming, Curve Finance stał się jednym z najbardziej udanych protokołów DeFi, zarówno pod względem zablokowanej płynności, jak i wolumenu obrotów.

W szczytowym momencie popularności w styczniu 2022 r. jego TVL przekroczył 24 mld USD, a miesięczny wolumen obrotu wyniósł ponad 6 mld USD. Jednak nawet po załamaniu się rynku kryptowalut w połowie 2022 r., Curve nadal znajduje się w pierwszej piątce protokołów DeFi z ponad 5,7 mld USD zablokowanych środków.

Sama wielkość płynności dostarczana przez Curve pozwala wielu innym usługom DeFi na wykorzystanie jej puli w swoich ekosystemach. Curve Finance jest np. zintegrowany z agregatorem płynności 1inch, a także największymi protokołami pożyczkowymi Aave i Compound.

W ciągu 2021-22 roku protokół Curve został wdrożony w 9 sieciach zgodnych z EVM oprócz Ethereum: Arbitrum, Aurora, Avalanche, Fantom, Harmony, Optimism, Polygon, xDai i Moonbeam.

Popularność Curve i otwartoźródłowy charakter protokołu dały początek kilku forkom (skopiowanym protokołom). Największe z nich to Ellipsis Finance w sieci BNB oraz Kokonut Swap w sieci Klaytn.

Dzięki silnemu naciskowi na bezpieczeństwo inteligentnych kontraktów i przyjazność dla użytkownika, Curve pozostaje jednym z najbardziej przydatnych narzędzi do zdecentralizowanego, niskiego poślizgu i handlu steblecoinami.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 4 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Zwolennik idei decentralizacji, który wierzy, że technologia blockchain zrewolucjonizuje przyszłość. Aktywny trader na kontraktach futures i kolekcjoner NFT. PW jego portfelu widnieje nawet coś z kolekcji CryptoPunk. oszukiwacz krypto gemów. Pasja do pisania zrodziła się w nim jeszcze za młodu, kiedy pisał scenariusze do animowanych sitcomów. Swój talent pisarki i edytorski w świecie cyfrowych aktywów szlifuje aktywnie od 4 lat i nie zamierza przestać. Prywatnie instruktor narciarstwa, amator gry w squasha oraz filatelista. Posiada NFT Poczty Polskiej.

Powiązane tematy:

Darmowe bitcoiny za rejestrację bez depozytu (2024)

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowy bonus za rejestrację? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację w formie bonusu. Część z nich rozdaje darmowe krypto […]

Co to jest staking kryptowalut? Jak zacząć stakowanie?

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Darmowe pieniądze za rejestrację w aplikacji w 2024

Kiedyś trendem były aplikacje, które dawały pieniądze za klikanie, czy też wypełnienie ankiet. A co gdybym powiedział Ci, że istnieją aplikacje, które płacą za rejestrację? Wystarczy, że założysz konto, przejdziesz weryfikację i wykonasz jakąś dodatkową czynność. Proste, prawda? Przejdźmy więc do szczegółów! Sprawdźmy jak otrzymać darmowe pieniądze za rejestrację w 2024 roku! Jaka aplikacja płaci […]

Handluj kontraktami futures i zgarniaj ENA

Binance Futures wprowadza kolejną ciekawą promocję. To doskonała okazja zarówno dla traderów futures, jak i nowicjuszy w copy tradingu. Przez ograniczony czas, uczestnicy mogą zgarnąć część z puli 300 000 ENA. Aby wziąć udział, wystarczy zarejestrować się i spełnić proste warunki. Promocja trwa od 3 do 12 kwietnia 2024 i dzieli się na trzy części. […]

Portfel Binance Web3 Wallet - Co to? Czy warto korzystać?

Zastanawiasz się jaki portfel do Binance wybrać? Nie musisz szukać daleko. 8 listopada 2023 roku Binance wydała bowiem swój portfel nazwany Binance Web3 Wallet. Zapewnia on łatwy i bezpieczny dostęp do świata technologii blockchain, pozwalając jednocześnie na zarządzanie aktywami Web3 bezpośrednio z poziomu giełdy. W dzisiejszym artykule sprawdzimy co ma do zaoferowania Binance Web3 Wallet […]

Darmowe bitcoiny za rejestrację bez depozytu (2024)

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowy bonus za rejestrację? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację w formie bonusu. Część z nich rozdaje darmowe krypto […]

Jak kupić bitcoin? Gdzie kupować kryptowaluty? (2024)

Jak kupić bitcoina (BTC) - to podstawowe pytanie które zadają osoby początkujące na rynku kryptowalut. Od czego zacząć i na co wrócić uwagę? Wybrać kantor czy kupić bitcoina na giełdzie? Jak bezpiecznie kupić bitcoin przy pomocy karty kredytowej, czy gdzie przeprowadzić pierwszą transakcję? Gdzie później przechowywać zakupione kryptowaluty? Te tematy poruszymy w artykule. Z naszego […]

Jak i gdzie sprzedać Bitcoin? Wymiana krypto na PLN i gotówkę

Zarobiłeś na kryptowalutach i teraz chcesz zrealizować zyski? Nie wiesz jak to zrobić? Już spieszymy z odpowiedzią. W dzisiejszym poradniku wyjaśnimy krok po kroku jak i gdzie sprzedać Bitcoin. Już teraz możemy Cię jednak zapewnić, że wymiana krypto na pieniądze (np. PLN lub gotówkę) nie jest wcale taka trudna. Proces ten sprowadza się w zasadzie […]

Co to jest staking kryptowalut? Jak zacząć stakowanie?

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram