Co to jest Curve (CRV)? - Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 28 lipca 2022
ikona autora biały
curve crv co to jest

Curve Finance to zdecentralizowana giełda z technologią automatycznego animatora rynku (AMM-DEX), pierwotnie uruchomiona w sieci Ethereum. Została zaprojektowana do efektywnego handlu między stablecoinami i innymi tokenami o równej wartości z minimalnym poślizgiem i opłatami.

Curve jest kontrolowany przez zdecentralizowany, autonomiczny Curve DAO, złożony z posiadaczy governance tokenów CRV.

Curve jest jednym z wiodących protokołów DeFi pod względem zablokowanej wartości (TVL) oraz liczby aktywnych użytkowników.

Od lipca 2022 roku protokół Curve umożliwia wymianę ponad 40 aktywów i jest wdrożony w 10 sieciach: Ethereum, Arbitrum, Aurora, Avalanche, Fantom, Harmony, Optimism, Polygon, xDai i Moonbeam.


Kto stworzył Curve?

Zdecentralizowana giełda kryptowalut Curve Finance została stworzona przez Michaiła Egorova. Wcześniej ukończył on Moskiewski Instytut Fizyki i Technologii, uzyskał doktorat z fizyki na Swinburne University of Technology, pracował nad badaniami związanymi z obliczeniami kwantowymi i kryptografią oraz współtworzył firmę fintechową NuCypher i projekt LoanCoin.

W listopadzie 2019 roku Egorov opublikował białą księgę opisującą wydajny mechanizm tworzenia płynności StableSwap dla handlu stablecoinami.

Giełda Curve Finance, która realizuje powyższe podejście, wystartowała w styczniu 2020 roku. Zespół projektowy ma siedzibę w Szwajcarii. Według założyciela, w połowie 2020 roku oprócz niego było tylko pięciu członków, w tym dwóch deweloperów.


Jak działa Curve?

Podobnie jak w przypadku innych AMM-DEXów, handel aktywami w Curve Finance opiera się na pulach płynności. Są to inteligentne kontrakty zawierające dwa lub więcej aktywów w równych porcjach, które użytkownicy mogą automatycznie handlować za pośrednictwem prostego interfejsu, łącząc się za pomocą dowolnego portfela Web3.

Ceny względne aktywów są obliczane za pomocą formuły matematycznej, a wielkość poślizgu (zmiany cen) w wymianie ma odwrotną relację do wielkości puli.

Jednym z pierwszych uruchomionych pooli był 3Pool, zawierający równe udziały DAI/USDC/USDT. Później pojawiły się pule do wymiany innych stakowanych tokenów (BUSD, TUSD, HUSD, USDN) oraz skorelowanych tokenów opakowanych jak wBTC/renBTC.

Platforma pobiera opłatę (0,04% od wolumenu transakcji) za każdą wymianę, której część jest dzielona między dostawców płynności. Każdy użytkownik może dodać swoje aktywa do puli i otrzymać udział w opłatach. Od 13 sierpnia 2020 r. dostawcy płynności otrzymują również dodatkowe wynagrodzenie w postaci tokenów CRV.

W czerwcu 2021 roku pojawiła się druga wersja protokołu, Curve V2. Dodaje możliwość wymiany pomiędzy nierejestrowanymi aktywami. Przede wszystkim wprowadziła ona na rynek pulę WETH/WBTC/USDT.

W nowej wersji wprowadzono również funkcję automatycznej koncentracji płynności wokół ceny bieżącej. Dzięki temu użytkownicy mogą wymieniać duże ilości z minimalnym poślizgiem.


Tokenomika CRV

Curve Finance posiada governance token CRV zbudowany w standardzie ERC-20 i emitowany w sieci Ethereum. Podstawowym celem CRV jest motywowanie dostawców płynności poprzez yield farming, jak również zaangażowanie użytkowników w podejmowanie decyzji związanych z protokołem.

CRV wystartował 13 sierpnia 2020 roku, ale nie tak jak planował zespół Curve. Kod programistyczny został wcześniej umieszczony na GitHubie, co wykorzystał anonimowy deweloper, aby samodzielnie wdrożyć kontrakt smart tokena.

Ponieważ start przebiegł bez żadnych błędów, zespół projektowy został zmuszony do nadania mu oficjalnego charakteru.

Maksymalna podaż CRV to 3,03 mld tokenów, które zostaną rozdysponowane do sierpnia 2026 roku w następujący sposób:

  • 62% do dostawców płynności;
  • 33% dla zespołu i inwestorów;
  • 5% do rezerwy Curve DAO.

Tempo emisji tokenów zmniejsza się co roku o około 30%. Po pierwszej obniżce w sierpniu 2021 roku wynosi ono około 633 126 CRV dziennie.

Posiadacze tokenów mogą je wykorzystać na trzy sposoby:

  • Aby zagłosować na propozycje w Curve DAO;
  • uczestniczyć w stakingu i otrzymywać 50% opłat;
  • zwiększenie do 2,5-krotności stopy zwrotu przy zapewnieniu płynności.

Wszystkie trzy funkcje wymagają zablokowania CRV na okres od 1 tygodnia do 4 lat. W zamian wydawane są tokeny escrow veCRV. A przy 1-letnim lock-upie właściciel otrzymuje tylko 0,25 veCRV za 1 CRV. Tylko blokując CRV na okres maksymalnie 4 lat można otrzymać veCRV w stosunku 1:1.

Od połowy 2022 roku zablokowano około 47,6% tokenów CRV znajdujących się w obiegu. Token znajduje się w pierwszej setce pod względem kapitalizacji rynkowej i jest przedmiotem handlu na większości głównych giełd kryptowalutowych.


Jak zarządzany jest Curve?

Cały rozwój protokołu Curve Finance odbywa się za pośrednictwem autonomicznego Curve DAO, który został uruchomiony tuż po rozpoczęciu emisji tokena CRV w sierpniu 2020 roku.

Aby wziąć udział w Curve DAO, użytkownicy muszą zablokować swoje CRV na okres od 1 tygodnia do 4 lat i uzyskać veCRV.

Mając 1 lub więcej veCRV, można głosować na istniejące propozycje lub tworzyć "głosy sygnałowe", aby określić zainteresowanie społeczności daną kwestią.

Posiadanie co najmniej 2500 veCRV umożliwia składanie nowych propozycji, takich jak otwieranie nowych puli i zamykanie zbędnych, czy też redystrybucję nagród pomiędzy nimi.

Każde głosowanie trwa przez tydzień. Aby propozycja została przyjęta, musi zagłosować co najmniej 30% istniejących veCRV, z czego co najmniej 51% musi ją poprzeć. Zgodnie z decyzjami Curve DAO, zespół Curve Finance dokonuje zmian w parametrach działania DEXa.

Większość głosów w Curve DAO należy do trzech protokołów DeFi (Convex, StakeDAO i yEarn), które zbudowały swoje strategie yield farmingu poprzez dostarczanie płynności i zarabianie na prowizjach handlowych, a także CRV.


Jak rozwija się projekt?

Od momentu uruchomienia revenue farming, Curve Finance stał się jednym z najbardziej udanych protokołów DeFi, zarówno pod względem zablokowanej płynności, jak i wolumenu obrotów.

W szczytowym momencie popularności w styczniu 2022 r. jego TVL przekroczył 24 mld USD, a miesięczny wolumen obrotu wyniósł ponad 6 mld USD. Jednak nawet po załamaniu się rynku kryptowalut w połowie 2022 r., Curve nadal znajduje się w pierwszej piątce protokołów DeFi z ponad 5,7 mld USD zablokowanych środków.

Sama wielkość płynności dostarczana przez Curve pozwala wielu innym usługom DeFi na wykorzystanie jej puli w swoich ekosystemach. Curve Finance jest np. zintegrowany z agregatorem płynności 1inch, a także największymi protokołami pożyczkowymi Aave i Compound.

W ciągu 2021-22 roku protokół Curve został wdrożony w 9 sieciach zgodnych z EVM oprócz Ethereum: Arbitrum, Aurora, Avalanche, Fantom, Harmony, Optimism, Polygon, xDai i Moonbeam.

Popularność Curve i otwartoźródłowy charakter protokołu dały początek kilku forkom (skopiowanym protokołom). Największe z nich to Ellipsis Finance w sieci BNB oraz Kokonut Swap w sieci Klaytn.

Dzięki silnemu naciskowi na bezpieczeństwo inteligentnych kontraktów i przyjazność dla użytkownika, Curve pozostaje jednym z najbardziej przydatnych narzędzi do zdecentralizowanego, niskiego poślizgu i handlu steblecoinami.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Aplikacja Revolut pozwala inwestować w kryptowaluty, ale nie jest to optymalne rozwiązanie jeżeli chodzi i ich zakup i sprzedaż, o czym wiedzą bardziej zaawansowani użytkownicy kryptowalut. Odpowiemy na pytanie czy opłaca się kupować kryptowaluty na Revolut, […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…

Binance Web3 Wallet - Czy warto korzystać?

8 listopada 2023 roku Binance wydała swój Web3 Wallet. Zapewnia on łatwy i bezpieczny dostęp do zdecentralizowanego świata technologii blockchain, pozwalając jednocześnie na zarządzanie aktywami Web3 bezpośrednio z poziomu Binance. W dzisiejszym artykule sprawdzimy co ma do zaoferowania Binance Web3 Wallet i czy warto z niego skorzystać. Najpierw jednak wyjaśnijmy co to jest portfel kryptowalut […]

Kraken - opinie użytkowników i recenzja giełdy (2024)

Kraken to giełda kryptowalut, która zjadła zęby na tym rynku. Istnieje bowiem od 2011 roku i od tego czasu nigdy nie padła ofiarą hakerów. Co więcej, stale się rozwija i wprowadza nowe usługi. Ale czym Kraken wyróżnia się na tle konkurencji? Jakie funkcje oferuje? Jakie ma opłaty i prowizje i co najważniejsze, jakie opinie o […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram