Co to jest Crypto Fear and Greed Index?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 8 marca 2022
ikona autora biały
fear and greed index

Chociaż trudno jest przewidzieć przyszłe ruchy aktywów kryptowalutowych ze stuprocentową dokładnością, wskaźniki takie jak Fear and Greed Index mogą nam w tym pomóc.

Crypto Fear and Greed Index generuje pojedynczą wartość w przedziale od 1 do 100. Jeżeli wartość = 1, oznacza to, że rynek kryptowalut będzie spadał, ponieważ ludzie odczuwają silny strach i sprzedają swoje aktywa.

Z drugiej strony, liczba 100 oznacza, że rynek czeka korekta, a ludzie wykazują nadmierną chciwość (tzn. kupują więcej aktywów). Jak zatem działa Crypto Fear and Greed Index?

Skrajny strach pojawia się, gdy wartość indeksu mieści się w przedziale od 0 do 24. Wszystko powyżej 24 i poniżej 50 oznacza strach, a wartość 50 oznacza neutralność na rynku. Chciwość natomiast pojawia się, gdy wartość indeksu znajduje się w przedziale 51-74. Jeżeli jednak wartość ta wzrasta powyżej 74, np. 75 lub więcej, oznacza to skrajną chciwość.

Emocje napędzają rynek kryptowalut. Gdy rynek wzrasta, ludzie stają się chciwi, co powoduje strach przed przegapieniem (FOMO). Ponadto, gdy ludzie widzą czerwone liczby, często sprzedają swoje monety pod wpływem impulsu.

Jak obliczany jest Crypto Fear and Greed Index?

Do sygnałów Crypto Fear and Greed Index, które wpływają na zachowanie traderów i inwestorów, należą trendy Google, ankiety, momentum rynkowe, dominacja rynku, media społecznościowe i zmienność rynku.

Aby określić, jak duża chciwość panuje na rynku, należy zbadać trendy wyszukiwanych fraz. Na przykład, duża ilość wyszukiwań związanych z Bitcoinem oznacza wysoki stopień chciwości wśród inwestorów. Czynnik ten odpowiada za 10% wartości indeksu. Historycznie, wzrost wyszukiwań w Google dotyczących Bitcoina był skorelowany z ekstremalną zmiennością cen kryptowalut.

Aby obliczyć liczbę każdego dnia, Bitcoin Fear and Greed Index bierze pod uwagę kilka innych czynników, takich jak np. ankiety, które stanowią 15% wartości indeksu. Ankiety, w których bierze udział ponad 2000 osób, podnoszą wartość indeksu, wskazując na obecność chciwych inwestorów.

Momentum rynkowe odnosi się do zdolności rynku do utrzymania długoterminowego trendu cenowego i stanowi 25% wartości indeksu. W ten sposób bada się zdrowie i kierunek rynku. Momentum jest brane pod uwagę przez stronę chciwości indeksu.

Dominacja analizuje dominację rynkową kryptowaluty w całej branży kryptowalut. Na przykład, im większa dominacja Bitcoina, tym mniejsze jest znaczenie kryptowalut alternatywnych. Jednak spadek dominacji Bitcoina sugeruje rosnącą chciwość i stanowi 10% indeksu.

Nic dziwnego, że media społecznościowe mają 15% wpływ na indeks, ponieważ są obecnie jednym z najważniejszych aspektów naszego życia. Na najbardziej chciwym końcu spektrum brane są pod uwagę takie aspekty, hashtagi, zaangażowanie, tematy i wzmianki w kilku sieciach społecznościowych.

Jedną czwartą (tj. 25%) indeksu stanowi zmienność rynku. W tym celu bada się aktualną cenę kryptowaluty (np. cenę Bitcoina) i porównuje się ją z ostatnimi ruchami cen w ciągu ostatnich 30-90 dni, aby określić, jak niestabilny jest rynek. W indeksie zmienność jest wykorzystywana jako wskaźnik strachu.

Jak handlować za pomocą Indeksu Strachu i Chciwości?

Crypto Fear and Greed Index jest używany bardziej jako wskaźnik codzienny niż jako narzędzie do handlu długoterminowego.

Wykorzystanie tego indeksu jako wskaźnika trendu pomaga mądrze inwestować w kryptowaluty. Na przykład, gdy wartość Fear and Greed Index jest niska, może to oznaczać, że cena kryptowaluty wzrośnie, a Ty możesz zdecydować czy chcesz kupić, hodlować czy sprzedać. Rosnące ceny zazwyczaj oznaczają, że jest to dobry moment na sprzedaż.

Jednak, gdy wartość indeksu jest wysoka, może to oznaczać, że cena kryptowaluty wkrótce spadnie i jest to dobry moment na zakup. Dlatego nastroje związane z kryptowalutami decydują o tym, kiedy na rynku pojawi się rajd cenowy lub lokalny dołek.

Gdy indeks wchodzi w strefę ostrego niepokoju, zaczyna mieć tendencję do odwracania się. Jest to punkt, w którym strach przekształca się w pierwsze oznaki chciwości, zanim dojdzie do jej pełnej eksplozji.

Fear and Greed Index pomaga w śledzeniu zmian nastrojów na rynku. Na przykład, duże wahania na rynku mogą dać Ci szansę na wejście lub wyjście z rynku zanim zrobi to reszta.

Indeks ten nie działa jednak dobrze w przypadku długoterminowej analizy rynku kryptowalut. Przeciwnie, w ramach długoterminowego rynku byka lub niedźwiedzia występują powtarzające się rundy strachu i chciwości. Skorzystać z tego mogą jednak swing traderzy. Swing trading to strategia spekulacyjna, w której inwestorzy kupują i trzymają aktywa, aby zyskać na przewidywanych ruchach rynku.

Czy Fear and Greed Index dostarcza wiarygodnych informacji na temat przyszłej ceny kryptowalut?

Fear and Greed Index zajmuje się jedynie analizą nastrojów; analiza techniczna i fundamentalna nie jest zależna od emocji uczestników rynku i dlatego jest ona częściej wybieraną metodą przewidywania ruchów na rynku.

Jeżeli jesteś inwestorem długoterminowym i polegasz na tym Indeksie, możesz przegapić wzrosty cen. Z drugiej strony, Fear and Greed Index jest cennym narzędziem dla day traderów, którzy w krótkim czasie rozgrywają wiele pozycji kupna i sprzedaży.

Jak zrównoważyć chciwość i strach, aby być skutecznym traderem?

Przed wpływem strachu lub chciwości uchroni Cię obniżenie wielkości obrotów, posiadanie planu inwestycyjnego, prowadzenie dziennika i uczenie się od innych.

Wahania cen są mniej odczuwalne przy znaczących (lub dużych) transakcjach, a to sprawia, że duże transakcje są bardziej stresujące. Dlatego ważne jest, aby zmniejszać ich wielkość. W ten sposób można zrównoważyć swoje emocje i decyzje.

Drogą do bycia skutecznym inwestorem jest posiadanie konkretnego planu. Bez niego zawsze istnieje ryzyko utraty pieniędzy z powodu nadmiernego lewarowania portfela.

Zapisywanie działań handlowych w celu zrozumienia, co działa na Twoją korzyść lub odwrotnie, pomaga w podejmowaniu racjonalnych decyzji. Dziennik tradingowy pomaga uczyć się na własnych błędach!

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Złoto na rekordowym poziomie. Czy Bitcoin może pójść w jego ślady?

Według różnych źródeł, złoto wybiło nowy rekord wszech czasów. Kilogram złota jest teraz wart 64.000 dolarów. Oznacza to, że inwestorzy szukają bezpiecznej przystani, w której mogliby trzymać wartość, w celu wyjścia z obecnego kryzysu bankowego. Czy Bitcoin może pójść w ślady złota? Złoto za 65 000 dolarów Poniższy wykres to cena złota i pokazuje wartość […]

Czy Microsoft buduje portfel Ethereum dla Edge?

Dobra wiadomość dla użytkowników Microsoft Edge, ponieważ trwają testy portfela Ethereum dla przeglądarki internetowej. Metamask dla Microsoftu Firma Microsoft rozwija coś, co nazywa "Crypto Wallet" dla Edge. Portfel ten pozwala użytkownikom przechowywać i handlować Etherem, a także tokenami na blockchainie Ethereum, podobnie jak popularny Metamask. Albacore odkrył to i podzielił się tym na Twitterze. Albacore […]

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram