Co to jest Cronos (CRO)? Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 maja 2022
ikona autora biały
cronos cro co to jest

Cronos jest łańcuchem kompatybilnym z Ethereum Virtual Machine (EVM) z dodatkową obsługą sieci IBC (Inter-Blockchain Communications) opartych na Cosmos SDK. Innymi słowy, jest on kompatybilny z ekosystemami opartymi na Ethereum i Cosmos, co pozwala na łatwe portowanie inteligentnych kontraktów Ethereum i zdecentralizowanych aplikacji (dApps).

Sieć, która została uruchomiona 8 listopada 2021 r., działa równolegle do blockchaina Crypto.org - sieci, która obsługuje funkcję Pay firmy Crypto.com. Crypto.com jest firmą stojącą za obydwoma blockchainami i działa w przestrzeni kryptowalutowej od kilku lat. Powstała już czerwcu 2016 roku, a jej siedziba znajduje się w Szwajcarii.

Firma zajmująca się płatnościami kryptowalutowymi,. Jej współzałożycielami są Kris Marszalek, Rafael Melo, Gary Or i Bobby Bao. Początkowo działała ona pod nazwą Monaco Technology GmbH. Później została przemianowana na Crypto.com, a jej token platformy, zwany Monaco Coin (MCO), został również zmieniony na CRO (Crypto.com Coin). Wraz z uruchomieniem blockchainu Crypto.org firma zmieniła nazwę tokena na Cronos, ale zachowała symbol CRO.

CRO odgrywa zasadniczą rolę w zasilaniu całego ekosystemu Crypto.com i działa jako token natywny zarówno na blockchainie Crypto.org, jak i Cronos.

Dlaczego użytkownicy wybierają Cronos

Cronos przemawia zarówno do użytkowników, jak i deweloperów z różnych powodów. Niektóre z nich to:

 • Kompatybilność EVM - deweloperzy z łatwością przeniosą swoje oparte na Solidity dApps Ethereum na platformę Cronos bez wprowadzania znaczących zmian;
 • Fundusz CRO EVM - Cronos Labs, spółka zależna Crypto.org uruchomiła w maju 2021 roku fundusz o wartości 100 milionów dolarów, którego celem jest wspieranie deweloperów tworzących dApps na Crypto.org Chain i Cronos Chain. Projekty, które złożą wniosek i pomyślnie zakwalifikują się do otrzymania dotacji, mogą otrzymać do 1 mln USD każdy;
 • Baza użytkowników - będąc częścią szerszego ekosystemu Crypto.com, Cronos daje projektom dostęp do co najmniej 10 milionów potencjalnych odbiorców ich rozwiązań i aplikacji;
 • Wysoka skalowalność - Cronos jest oparty na silniku konsensusu PoS Tendermint Core, który jest wielokrotnie szybszy niż obecna implementacja górnicza stosowana w sieci Ethereum;
 • Open-source - kod źródłowy Cronosa jest publicznie dostępny dla zainteresowanych użytkowników, którzy mogą go kontrolować i przyczyniać się do jego ulepszania.

Jak działa Cronos?

Łańcuch Cronos jest oparty na Ethermint, skalowalnym, wysokowydajnym systemie blockchain, który jest w pełni kompatybilny i interoperacyjny z Ethereum. Jest to główna różnica między Cronos a blockchainem Crypto.org. Ten ostatni nie jest oparty na Ethermint i dlatego nie obsługuje aplikacji, które są tworzone dla platformy EVM i innych pochodnych frameworków.

Architektura

Szkielet łańcucha bloków Ethermint, na którym opiera się łańcuch Cronos, został zaprojektowany tak, aby działał na vanilla Ethereum jako specyficzny dla aplikacji Cosmos blockchain. Taka implementacja umożliwia programistom Cronos dostęp do wszystkich pożądanych funkcji Ethereum przy jednoczesnym wykorzystaniu skalowalności i niższych kosztów związanych z Cosmos SDK bazującym na Terndermint, na którym opiera się framework Ethermint.

Ethermint posiada wiele funkcji, takich jak:

Kompatybilność z Web3;
Interoperacyjność w ramach ekosystemu IBC;
Obsługa EVM umożliwia uruchamianie dApps opartych na Solidity;
Szybkość przetwarzania transakcji dzięki zastosowaniu staking'u opartego na silniku konsensusu Tendermint Core;
Łatwość utrzymania kodu dzięki wykorzystaniu bazy kodowej geth opartej na Ethereum.

Silnik konsensusu

Sieć Cronos opiera się na silniku Proof of Stake (PoS) Tendermint Core w celu osiągnięcia konsensusu. PoS polega na tym, że walidatorzy umieszczają część swoich aktywów w inteligentnym kontrakcie, aby zachęcić do dobrego zachowania podczas walidacji transakcji.

Zaletą PoS jest to, że jest on znacznie bardziej skalowalny niż Proof of Work (PoW), wykorzystywany przez kilka uznanych sieci, takich jak między innymi Bitcoin, Litecoin, Ethereum i Bitcoin Cash.

Przyjmując framework Ethermint, Cronos przyjmuje to, co najlepsze z obu ekosystemów Ethereum i Cosmos. Oznacza to pełne funkcji dAppy kompatybilne z EVM oraz kompatybilność międzyłańcuchową z sieciami opartymi na Cosmos SDK. Skalowalność jest również dużą zachętą dla twórców dApp z sieci Ethereum do przenoszenia swoich aplikacji do Cronos.

Zarządzanie

Cronos jest blockchainem otwartym, co pozwala wszystkim posiadaczom tokenów CRO uczestniczyć w zarządzaniu nim. Każdy może zgłosić propozycję, sfinansować ją i zagłosować na nią oraz na inne, aby zapewnić jej przyjęcie. Poniżej przedstawiamy ośmioetapowy proces przekazywania propozycji w ramach sieci:

 • Krok 1 - Koncepcja pomysłu;
 • Krok 2 - Opracowanie propozycji;
 • Krok 3 - zbieranie informacji zwrotnych od społeczności;
 • Krok 4 - weryfikacja propozycji;
 • Krok 5 - Zgłoszenie do sieci głównej;
 • Krok 6 - Zdeponowanie 20 000 tokenów CRO w celu aktywacji procesu głosowania;
 • Krok 7 - Głosowanie na aktywne propozycje w sieci głównej;
 • Krok 8 - Przyjęcie lub odrzucenie propozycji w zależności od wyników głosowania.

Funkcje Cronos

W blockchainie Cronos wprowadzono innowacyjne funkcje, które obejmują:

Most Cronos

Jak sama nazwa wskazuje, most to konstrukcja, która łączy dwie rzeczy. W przypadku Cronos, jego most umożliwia użytkownikom bezproblemowe przenoszenie aktywów między różnymi blockchainami, wspierając tym samym interoperacyjność.

screen prezentujący funkcję Most Cronos

Na ten moment most Cronos obsługuje następujące sieci, z których wszystkie są oparte na kanale IBC:

 • Crypto.org;
 • Cronos;
 • Cosmos;
 • Akash.

W rezultacie obsługuje on również te tokeny, które są natywne dla wyżej wymienionych sieci:

 • CRO;
 • ATOM;
 • AKT.

Aby skorzystać z mostu Cronos, możesz użyć dowolnego z tych obsługiwanych portfeli internetowych:

 • Metamask;
 • Keplr;
 • Crypto.com Defi Wallet.

Portfele Cronos

Portfele kryptowalutowe to narzędzia służące do przechowywania kluczy prywatnych, które kontrolują aktywa użytkownika w blockchainie. Ułatwiają one również transfer aktywów pomiędzy różnymi użytkownikami. W Cronos Chain wysyłać, odbierać i przechowywać tokeny CRO, a także służyć do interakcji w ramach ekosystemu Cronos kogą następujące portfele.

 • Crypto.com Defi Wallet;
 • Portfel Crypto.org Chain Desktop Wallet;
 • MetaMask;
 • MathWallet;
 • Nabox;
 • Portfel zaufania;
 • ImToken;
 • CoolWallet;
 • Krystal Defi;
 • BC Vault.

Token CRO

Token Cronos (CRO) był początkowo nazywany "Crypto.org Coin", ale nazwa została zmieniona, aby odzwierciedlić zdecentralizowaną naturę monety i cel uczynienia z Cronos zróżnicowanej i rozległej sieci. Całkowita podaż tokena wynosi 30 miliardów po decyzji Crypto.com o spaleniu 70 miliardów w lutym 2021 roku.

Pozostałe tokeny, które zostały stworzone na platformie Ethereum na popularnych standardach ERC-20, zostały przeniesione do łańcucha Crypto.org, ale ich użyteczność pozostaje taka sama. Oto w jaki sposób token CRO może być wykorzystywany w całym ekosystemie Crypto.com, w tym w ramach blockchainu Cronos:

 • Staking - operatorzy węzłów, delegaci i osoby proponujące zarządzanie muszą posiadać tokeny CRO, aby móc wykonywać swoje działania. Stakowanie można przeprowadzać bezpośrednio na platformie Cronos za pomocą obsługiwanych portfeli lub za pośrednictwem usługi stakowania, takiej jak oferowana przez giełdę Crypto.com;
 • Transfer wartości - CRO można wykorzystać do płacenia za transakcje na dwóch równoległych blockchainach, uiszczania opłat za gaz w łańcuchu Cronos oraz płacenia za handel na platformie Crypto.com. Ponadto CRO można wykorzystać do dokonywania płatności za pomocą wielu produktów Crypto.com, takich jak karty Visa i aplikacja Crypto Pay;
 • Spekulacja - traderzy mogą spekulować na wartości CRO na różnych platformach transakcyjnych, w tym na Crypto.com;

Uwaga: CRO można również używać w ramach platform Defi do udzielania i zaciągania pożyczek, zarabiania na odsetkach i premiach, a także na zwrocie gotówki przy korzystaniu z karty Crypto.com.

Cronos Play

Cronos udostępnia twórcom gier zestaw do tworzenia oprogramowania (SDK), za pomocą którego mogą oni podłączyć swoje gry do ekosystemu Cronos w celu uzyskania dodatkowych funkcji. Dodatkowe funkcje, które można uzyskać poprzez podłączenie do Cronos, obejmują:

 • Uwierzytelnianie graczy;
 • NFT w grze, takie jak budowle, towary itp;
 • Transfer wartości za pomocą niestandardowych tokenów, które ułatwiają funkcjonowanie rynku w grze, a także na wiele innych sposobów.

Obecnie Cronos obsługuje wieloplatformowy silnik gier Unity opracowany przez Unity Technologies.

grafika z logiem Cronos

Propozycja wartości łańcucha Cronos

Firma Cronos istnieje dopiero od kilku miesięcy, ale ma szansę stać się poważnym konkurentem w przestrzeni blockchain. Oto dlaczego:

Kompatybilność EVM

Ethereum jest obecnie wiodącą platformą inteligentnych kontraktów, ale stoi przed kilkoma wyzwaniami, które okazały się problematyczne na drodze do jej powszechnego przyjęcia. Do tych niedociągnięć należą wysokie opłaty sieciowe i powolny czas przetwarzania transakcji.

Firma Cronos powieliła funkcje oferowane przez Ethereum za pomocą struktury Ethermint, ale przyjęła silnik konsensusu Tendermint Core, który wykorzystuje bardziej skalowalny konsensus PoS. W rezultacie blockchain jest znacznie szybszy, tańszy i bardziej przyjazny dla środowiska.

Interoperacyjność IBC

Dzięki wykorzystaniu ekosystemu Cosmos poprzez użycie Cosmos SDK, Cronos jest w stanie komunikować się z innymi bardziej uznanymi sieciami, takimi jak Terra, Akash i BNB Chain. Interoperacyjność zapewnia większą użyteczność sieci, dzięki czemu transfer wartości i wymiana usług między wieloma blockchainami jest bardziej płynna.

Skalowalność blockchaina

Mechanizm konsensusu proof of stake okazał się bardziej skalowalny niż jego bardziej uznany rywal - proof of work. Mechanizm PoW jest wykorzystywany m.in. przez Ethereum i Bitcoin i powoduje niską prędkość przetwarzania transakcji. Cronos jest nie tylko szybki, ale i tani - to dwie główne zalety korzystania z PoS zamiast PoW.

Ekosystem Crypto.com

Cronos został uruchomiony jako część szerszego ekosystemu Crypto.com, obejmującego popularną platformę giełdową i równoległy blockchain Crypto.org. Do tej pory giełda obsługuje ponad 10 milionów użytkowników na całym świecie, co wskazuje na już dostępną bazę użytkowników, którą można aktywować do korzystania z nowej sieci. Ponadto Cronos uzupełnia usługi giełdy, umożliwiając jej oferowanie klientom szerszej gamy produktów.


Przypadki użycia Cronos

Teraz, gdy już znasz niektóre z unikalnych cech Cronos, zastanówmy się, gdzie można go używać i jakie są jego zastosowania.

 • NFT - są to unikalne dane lub fragmenty informacji istniejące na blockchainie, które reprezentują aktywa świata rzeczywistego, w tym obrazy, nieruchomości, aktywa materialne i niematerialne itp;
 • Defi - przestrzeń zdecentralizowanych finansów umożliwiła wykorzystanie blockchaina do zakłócenia tradycyjnej branży finansowej, która w dużym stopniu opiera się na pośrednikach w świadczeniu usług;
 • Metaverse - jest to środowisko wirtualnej rzeczywistości, które jest w pełni wciągające i wszechstronne, a użytkownicy wchodzą w interakcje w środowisku wygenerowanym komputerowo;
 • Gamefi - finanse w grach to połączenie gier i finansów, w którym blockchain jest wykorzystywany do ułatwiania i zachęcania do interakcji w środowiskach graczy poprzez niestandardowe tokeny użytkowe;
 • Web3 - zapowiada się na kolejną iterację światowej sieci internetowej zbudowanej na infrastrukturze blockchain, która obejmuje m.in. ekonomię tokenów, zdecentralizowane organizacje, NFT i Defi.

Plusy i minusy Cronos

Plusy

 • Cronos jest kompatybilny z Ethereum, co ułatwia przenoszenie dApps stworzonych przy użyciu języka programowania Solidity;
 • Sieć jest częścią rodziny Crypto.com, która obecnie obsługuje ponad 10 milionów klientów, będących potencjalnymi użytkownikami Cronos;
 • Jest wysoce skalowalna, tania i bardziej przyjazna dla środowiska niż Bitcoin i Ethereum, które wykorzystują wydobycie jako mechanizm konsensusu;
 • Jest interoperacyjny z kilkoma innymi blockchainami, które są oparte na Cosmos SDK.

Wady

 • Jest stosunkowo młody i dlatego nie ma jeszcze wyrobionej reputacji;
 • Istnieją blockchainy, które są szybsze i tańsze niż Cronos;
 • Ethereum wkrótce przejdzie na system PoS staking. To powinno zmniejszyć atrakcyjność EVM dApps w zakresie przechodzenia na Cronos i inne platformy kompatybilne z EVM.

Podsumowanie

Jako innowacyjna sieć blockchain, Cronos obecnie przesuwa granicę w kierunku urzeczywistnienia interoperacyjności między łańcuchami. Jest to jej największa siła. Więcej projektów kryptowalutowych uruchamia się z podobną wizją, ale Cronos ma przewagę, ponieważ jest częścią rodziny innych, już uznanych produktów.

Jego spółka macierzysta Crypto.com prowadzi również inny równoległy blockchain o nazwie Crypto.org Chain z ograniczonymi funkcjami. Połączone razem, oba blockchainy uzupełniają się wzajemnie.Umożliwiają też Crypto.com oferowanie bardziej zaawansowanych produktów, takich jak rynki Defi i NFT, oferując większą użyteczność dla swojej bazy użytkowników.

Podsumowując, Cronos ma za sobą bardzo obiecujący start, ale dopiero czas pokaże, czy uda mu się zrealizować wizję wyparcia Ethereum, które obecnie boryka się z problemami skalowalności.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram