Cronos jest łańcuchem kompatybilnym z Ethereum Virtual Machine (EVM) z dodatkową obsługą sieci IBC (Inter-Blockchain Communications) opartych na Cosmos SDK. Innymi słowy, jest on kompatybilny z ekosystemami opartymi na Ethereum i Cosmos, co pozwala na łatwe portowanie inteligentnych kontraktów Ethereum i zdecentralizowanych aplikacji (dApps).
Sieć, która została uruchomiona 8 listopada 2021 r., działa równolegle do blockchaina Crypto.org - sieci, która obsługuje funkcję Pay firmy Crypto.com. Crypto.com jest firmą stojącą za obydwoma blockchainami i działa w przestrzeni kryptowalutowej od kilku lat. Powstała już czerwcu 2016 roku, a jej siedziba znajduje się w Szwajcarii.
Firma zajmująca się płatnościami kryptowalutowymi,. Jej współzałożycielami są Kris Marszalek, Rafael Melo, Gary Or i Bobby Bao. Początkowo działała ona pod nazwą Monaco Technology GmbH. Później została przemianowana na Crypto.com, a jej token platformy, zwany Monaco Coin (MCO), został również zmieniony na CRO (Crypto.com Coin). Wraz z uruchomieniem blockchainu Crypto.org firma zmieniła nazwę tokena na Cronos, ale zachowała symbol CRO.
CRO odgrywa zasadniczą rolę w zasilaniu całego ekosystemu Crypto.com i działa jako token natywny zarówno na blockchainie Crypto.org, jak i Cronos.
Cronos przemawia zarówno do użytkowników, jak i deweloperów z różnych powodów. Niektóre z nich to:
Łańcuch Cronos jest oparty na Ethermint, skalowalnym, wysokowydajnym systemie blockchain, który jest w pełni kompatybilny i interoperacyjny z Ethereum. Jest to główna różnica między Cronos a blockchainem Crypto.org. Ten ostatni nie jest oparty na Ethermint i dlatego nie obsługuje aplikacji, które są tworzone dla platformy EVM i innych pochodnych frameworków.
Szkielet łańcucha bloków Ethermint, na którym opiera się łańcuch Cronos, został zaprojektowany tak, aby działał na vanilla Ethereum jako specyficzny dla aplikacji Cosmos blockchain. Taka implementacja umożliwia programistom Cronos dostęp do wszystkich pożądanych funkcji Ethereum przy jednoczesnym wykorzystaniu skalowalności i niższych kosztów związanych z Cosmos SDK bazującym na Terndermint, na którym opiera się framework Ethermint.
Ethermint posiada wiele funkcji, takich jak:
Kompatybilność z Web3;
Interoperacyjność w ramach ekosystemu IBC;
Obsługa EVM umożliwia uruchamianie dApps opartych na Solidity;
Szybkość przetwarzania transakcji dzięki zastosowaniu staking'u opartego na silniku konsensusu Tendermint Core;
Łatwość utrzymania kodu dzięki wykorzystaniu bazy kodowej geth opartej na Ethereum.
Sieć Cronos opiera się na silniku Proof of Stake (PoS) Tendermint Core w celu osiągnięcia konsensusu. PoS polega na tym, że walidatorzy umieszczają część swoich aktywów w inteligentnym kontrakcie, aby zachęcić do dobrego zachowania podczas walidacji transakcji.
Zaletą PoS jest to, że jest on znacznie bardziej skalowalny niż Proof of Work (PoW), wykorzystywany przez kilka uznanych sieci, takich jak między innymi Bitcoin, Litecoin, Ethereum i Bitcoin Cash.
Przyjmując framework Ethermint, Cronos przyjmuje to, co najlepsze z obu ekosystemów Ethereum i Cosmos. Oznacza to pełne funkcji dAppy kompatybilne z EVM oraz kompatybilność międzyłańcuchową z sieciami opartymi na Cosmos SDK. Skalowalność jest również dużą zachętą dla twórców dApp z sieci Ethereum do przenoszenia swoich aplikacji do Cronos.
Cronos jest blockchainem otwartym, co pozwala wszystkim posiadaczom tokenów CRO uczestniczyć w zarządzaniu nim. Każdy może zgłosić propozycję, sfinansować ją i zagłosować na nią oraz na inne, aby zapewnić jej przyjęcie. Poniżej przedstawiamy ośmioetapowy proces przekazywania propozycji w ramach sieci:
W blockchainie Cronos wprowadzono innowacyjne funkcje, które obejmują:
Most Cronos
Jak sama nazwa wskazuje, most to konstrukcja, która łączy dwie rzeczy. W przypadku Cronos, jego most umożliwia użytkownikom bezproblemowe przenoszenie aktywów między różnymi blockchainami, wspierając tym samym interoperacyjność.
Na ten moment most Cronos obsługuje następujące sieci, z których wszystkie są oparte na kanale IBC:
W rezultacie obsługuje on również te tokeny, które są natywne dla wyżej wymienionych sieci:
Aby skorzystać z mostu Cronos, możesz użyć dowolnego z tych obsługiwanych portfeli internetowych:
Portfele kryptowalutowe to narzędzia służące do przechowywania kluczy prywatnych, które kontrolują aktywa użytkownika w blockchainie. Ułatwiają one również transfer aktywów pomiędzy różnymi użytkownikami. W Cronos Chain wysyłać, odbierać i przechowywać tokeny CRO, a także służyć do interakcji w ramach ekosystemu Cronos kogą następujące portfele.
Token Cronos (CRO) był początkowo nazywany "Crypto.org Coin", ale nazwa została zmieniona, aby odzwierciedlić zdecentralizowaną naturę monety i cel uczynienia z Cronos zróżnicowanej i rozległej sieci. Całkowita podaż tokena wynosi 30 miliardów po decyzji Crypto.com o spaleniu 70 miliardów w lutym 2021 roku.
Pozostałe tokeny, które zostały stworzone na platformie Ethereum na popularnych standardach ERC-20, zostały przeniesione do łańcucha Crypto.org, ale ich użyteczność pozostaje taka sama. Oto w jaki sposób token CRO może być wykorzystywany w całym ekosystemie Crypto.com, w tym w ramach blockchainu Cronos:
Uwaga: CRO można również używać w ramach platform Defi do udzielania i zaciągania pożyczek, zarabiania na odsetkach i premiach, a także na zwrocie gotówki przy korzystaniu z karty Crypto.com.
Cronos udostępnia twórcom gier zestaw do tworzenia oprogramowania (SDK), za pomocą którego mogą oni podłączyć swoje gry do ekosystemu Cronos w celu uzyskania dodatkowych funkcji. Dodatkowe funkcje, które można uzyskać poprzez podłączenie do Cronos, obejmują:
Obecnie Cronos obsługuje wieloplatformowy silnik gier Unity opracowany przez Unity Technologies.
Firma Cronos istnieje dopiero od kilku miesięcy, ale ma szansę stać się poważnym konkurentem w przestrzeni blockchain. Oto dlaczego:
Ethereum jest obecnie wiodącą platformą inteligentnych kontraktów, ale stoi przed kilkoma wyzwaniami, które okazały się problematyczne na drodze do jej powszechnego przyjęcia. Do tych niedociągnięć należą wysokie opłaty sieciowe i powolny czas przetwarzania transakcji.
Firma Cronos powieliła funkcje oferowane przez Ethereum za pomocą struktury Ethermint, ale przyjęła silnik konsensusu Tendermint Core, który wykorzystuje bardziej skalowalny konsensus PoS. W rezultacie blockchain jest znacznie szybszy, tańszy i bardziej przyjazny dla środowiska.
Dzięki wykorzystaniu ekosystemu Cosmos poprzez użycie Cosmos SDK, Cronos jest w stanie komunikować się z innymi bardziej uznanymi sieciami, takimi jak Terra, Akash i BNB Chain. Interoperacyjność zapewnia większą użyteczność sieci, dzięki czemu transfer wartości i wymiana usług między wieloma blockchainami jest bardziej płynna.
Mechanizm konsensusu proof of stake okazał się bardziej skalowalny niż jego bardziej uznany rywal - proof of work. Mechanizm PoW jest wykorzystywany m.in. przez Ethereum i Bitcoin i powoduje niską prędkość przetwarzania transakcji. Cronos jest nie tylko szybki, ale i tani - to dwie główne zalety korzystania z PoS zamiast PoW.
Cronos został uruchomiony jako część szerszego ekosystemu Crypto.com, obejmującego popularną platformę giełdową i równoległy blockchain Crypto.org. Do tej pory giełda obsługuje ponad 10 milionów użytkowników na całym świecie, co wskazuje na już dostępną bazę użytkowników, którą można aktywować do korzystania z nowej sieci. Ponadto Cronos uzupełnia usługi giełdy, umożliwiając jej oferowanie klientom szerszej gamy produktów.
Teraz, gdy już znasz niektóre z unikalnych cech Cronos, zastanówmy się, gdzie można go używać i jakie są jego zastosowania.
Plusy
Wady
Jako innowacyjna sieć blockchain, Cronos obecnie przesuwa granicę w kierunku urzeczywistnienia interoperacyjności między łańcuchami. Jest to jej największa siła. Więcej projektów kryptowalutowych uruchamia się z podobną wizją, ale Cronos ma przewagę, ponieważ jest częścią rodziny innych, już uznanych produktów.
Jego spółka macierzysta Crypto.com prowadzi również inny równoległy blockchain o nazwie Crypto.org Chain z ograniczonymi funkcjami. Połączone razem, oba blockchainy uzupełniają się wzajemnie.Umożliwiają też Crypto.com oferowanie bardziej zaawansowanych produktów, takich jak rynki Defi i NFT, oferując większą użyteczność dla swojej bazy użytkowników.
Podsumowując, Cronos ma za sobą bardzo obiecujący start, ale dopiero czas pokaże, czy uda mu się zrealizować wizję wyparcia Ethereum, które obecnie boryka się z problemami skalowalności.