Co to jest Chia Network? - wszystko co musisz wiedzieć o XCH

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 15 czerwca 2021
ikona autora biały
co to jest chia

Uruchomiona w maju 2021 roku, Chia Network (XCH) jest inteligentną platformą transakcyjną zaprojektowaną jako przyjazne dla środowiska ulepszenie Bitcoina. XCH jest obecnie handlowany po 439 USD (na dzień 11.06.2021 roku).

Co to jest China (XCH) i jakie problemy chce rozwiązać?

Podczas gdy Bitcoin (BTC) okazał się rewolucyjny od czasu swojej premiery w 2009 roku, część jego podstawowej technologii i założeń zaczyna być przestarzała. Chociaż algorytm proof-of-work (PoW) i model UTXO (unspent transaction output) Bitcoina dobrze mu służyły, pewne nieefektywności leżące u jego podstaw były trudne do rozwiązania.

W miarę jak Bitcoin doświadczał rosnącej adopcji, transakcje zwalniały, a opłaty rosły. Ten brak skalowalności nękał projekt przez lata (pomimo rozwiązań takich jak Lightning Network) i doprowadził do kilku hard forków, takich jak Bitcoin Cash (BCH).

Algorytm PoW Bitcoina opierał się na podstawowym założeniu, że na całym świecie będzie istniał nadmiar niewykorzystanych zasobów CPU. Zamiast tego, lepszy niż procesory ogólnego przeznaczenia okazał się sprzęt jednorazowego użytku zasilany tanią energią elektryczną. W rezultacie, górnicy skupili się na tworzeniu dużych centrów danych. Chiny są jednym z takich obszarów, obecnie odpowiadającym za 65% całej aktywności wydobywczej Bitcoina.

Osłabiło to zasadę decentralizacji Bitcoina, ponieważ wydobycie jest teraz w dużej mierze możliwe tylko dla dedykowanych podmiotów z dużymi zasobami. Zwiększona centralizacja osiągnęła swój najbardziej niebezpieczny punkt w lipcu 2014 roku, kiedy Bitcoin mining pool gHash.IO na krótko przekroczył 50% całkowitej mocy obliczeniowej sieci.

Te ogromne farmy wydobywcze przyciągnęły również negatywną uwagę zarówno ze strony opinii publicznej, jak i organów regulacyjnych. Według Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI), Bitcoin emituje więcej dwutlenku węgla niż Szwecja. Wpływ Bitcoina na środowisko pozostaje jednym z najbardziej popularnych argumentów przeciwko adopcji kryptowalut i motywował (oraz aktualnie motywuje) poważne działania rządowe, zwłaszcza w Chinach.

Jak działa Chia (XCH)?

Jedną z kluczowych technologii stojących za Chia blockchain jest dowód przestrzeni i czasu (PoST). W tym algorytmie konsensusu, "farmerzy" (górnicy Chia) muszą udowodnić, że przydzielili pamięć masową dla sieci, podobnie jak w Filecoin (FIL). Ta metoda wydobycia jest o wiele bardziej przyjazna środowisku niż PoW Bitcoina, ponieważ nie marnuje energii elektrycznej ani cennych zasobów na obliczenia, które nie generują realnej wartości. Oprócz dowodu przestrzeni i czasu, Chia deklaruje trzy inne kluczowe innowacje:

  • Farming: Aby być ekonomicznie opłacalnym, wydobycie PoW wymaga specjalistycznego i zasobochłonnego sprzętu (ASIC). Zespół Chia twierdzi, że ponieważ token może być "farmiony" poprzez przydzielanie niewykorzystanej pamięci masowej, proces ten jest bardziej przyjazny dla środowiska i zdecentralizowany. Wszystko, co jest wymagane do farmienia Chia, to początkowy proces "plotowania" wykonywany przez oprogramowanie węzła Chia, w którym zużywa się bardzo niewiele zasobów. Ponieważ nie jest wymagany żaden specjalistyczny sprzęt, przydzielona przestrzeń może być łatwo ponownie wykorzystana w dowolnym momencie.
  • Chialisp: Ten język programowania jest oparty na Lisp i zaprojektowany specjalnie w celu ułatwienia rozwoju inteligentnych transakcji. Celem Chialisp jest zintegrowanie mocy modelu transakcyjnego Ethereum (ETH) z niezawodnością, prostotą i łatwością implementacji UTXO. Przykłady funkcjonalności oferowanych przez Chialisp obejmują portfele, które mogą wysyłać fundusze tylko do autoryzowanych odbiorców, odzyskiwanie funduszy, gdy sprzęt bazowy ulegnie awarii, oraz atomic swapy.
  • Kolorowe monety: Podobnie jak standard ERC-20, kolorowe monety umożliwiają emisję altcoinów, aktywów i stablecoinów w oparciu o sieć Chia. W przeciwieństwie do tokenów ERC-20, kolorowe monety obsługują wewnętrzne funkcje inteligentnych transakcji, takie jak skarbce i kanały płatności. Technologia ta pozwala również posiadaczom tworzyć "oferty", które są możliwymi do publicznego rozpowszechniania, niedokończonymi transakcjami. Każdy, kto ma dostęp do oferty, może ukończyć transakcję, przyjmując rolę kontrahenta.

Kto stworzył kryptowalutę Chia (XCH)?

zdjęcie Brama Cohena

W przeciwieństwie do większości projektów kryptowalutowych, zespół Chia zadeklarował chęć przyjęcia regulacji poprzez publiczne notowanie. Chia została założona przez Brama Cohena. Cohen jest najlepiej znany jako założyciel i dyrektor generalny BitTorrent, protokołu wymiany plików stanowiącego 43-70% całego ruchu internetowego w szczytowym momencie w 2009 roku. Cohen opuścił BitTorrent w 2017 roku, aby założyć firmę Chia, dla której obecnie pełni funkcję dyrektora generalnego. W dniu 24 lipca 2018 r. firma BitTorrent została przejęta przez Fundację TRON.

Chia otrzymała inwestycje od znaczących instytucjonalnych inwestorów, takich jak Andreessen Horowitz i Naval Ravikant. Ostatnio, w 2020 roku, firma pozyskała 5 milionów dolarów w rundzie kapitałowej prowadzonej przez Slow Ventures, aby zbadać rozwój technologii warstwy bazowej przyjaznej dla DeFi.

Cena i kurs Chia (XCH)

Po pierwszym notowaniu 4 maja na poziomie 1600 dolarów, Chia (IOU) na krótko wzrosła do 1800 dolarów, po czym gwałtownie spadła o ponad 50% do około 439 dolarów (obecnie). Należy zauważyć, że token nie jest jeszcze publicznie dostępny. Status IOU w aktualnych notowaniach Chia wskazuje, że aktywa te zostały wniesione jako przedpłata od górników. Zostaną one ostatecznie przekształcone w rzeczywisty token, gdy uruchomiony zostanie mainnet.

W przeciwieństwie do Bitcoina, nie istnieje sztywny limit podaży Chia, które mogą być farmione. Zamiast tego zespół Chia opowiada się za przewidywalną, ciągłą stopą inflacji, która, jak twierdzą, da posiadaczom wspólne przewidywania dotyczące podaży i ochroni przed nieoczekiwanymi emisjami.

Na szczególną uwagę zasługuje wielkość wstępnego wydobycia Chia, które zwiększyło jej "rezerwę strategiczną" o 21 milionów XCH. Jeden z artykułów Coindesk przewidywał, że reszcie świata może zająć 21 lat, aby wydobyć tyle XCH, ile firma będzie posiadać w dniu premiery.

Z drugiej strony należy zauważyć, że Chia nie ma planów przeprowadzenia ICO. Według COO Gene Hoffman, tokeny są własnością firmy, więc mogłyby być używane tylko przy odpowiednim nadzorze akcjonariuszy, jeśli firma kontynuuje swoje plany wejścia na giełdę. Inwestorzy mogliby traktować firmę jako rodzaj funduszu ETF (exchange-traded fund) dla jej pokaźnych aktywów XCH.

wykres prezentujący XCHUSDT Crypto Chart
źródło: TradingView

Jaka jest przyszłość Chia?

Chociaż za Chia stoją obiecujące technologie, token jest nowy i w dużej mierze niesprawdzony. Chia Network Inc. dąży do wspierania rozwoju zdecentralizowanych finansów (DeFi), zdecentralizowanych giełd (DEX) i transgranicznych aplikacji płatniczych w sieci tokena. Jednak, jak wskazuje ostatnia zbiórka funduszy, firma jest wciąż na wstępnym etapie badań. Może minąć trochę czasu, zanim deweloperzy zdecentralizowanych aplikacji (DApp) zaczną brać pod uwagę ten token.

Ponadto, po utworzeniu ekosystemu, Chia zamierza sprzedawać usługi programistyczne i wsparcie blockchaina Chia rządom, instytucjom finansowym, czy przedsiębiorstwom. Firma rozważa również wykorzystanie swojego funduszu strategicznego do zapewnienia innym firmom tanich pożyczek.

Do tej pory Chia nie znalazła zbyt wiele miejsca na rynku poza tym, że służy jako "bardziej zielony Bitcoin". Biorąc pod uwagę, że większość posiadaczy używa Bitcoina jako magazynu wartości, ta propozycja może okazać się wątpliwa, jeśli sieć nie rozszerzy swoich zastosowań. Warto zauważyć, że pojawiły się pytania o to, jak dobrze Chia może rozwiązać problemy Bitcoina w zakresie wykorzystania zasobów i centralizacji. Chińscy górnicy ostatnio spowodowali gwałtowny wzrost cen dysków twardych, aby wykorzystać Chia w taki sam sposób, w jaki zrobili to z GPU i Bitcoinem.

Podsumowanie

Głównym wyzwaniem Chia będzie udowodnienie swojej wartości. Ponieważ wydobycie wielu innych tokenów staje się niedostępne ze względu na wysokie koszty sprzętu (proof-of-work) lub początkowe wymagania inwestycyjne (proof-of-stake), Chia chce doprowadzić nas do miejsca, w którym każdy, kto ma komputer, może wydobywać kryptowaluty.

Podczas gdy społeczność kryptowalutowa ma mieszane uczucia co do tradycyjnych struktur zarządzania, bardziej korporacyjny charakter Chia może zapewnić poziom przejrzystości i bezpieczeństwa, gdy firma wejdzie na giełdę. Potencjalni inwestorzy powinni pamiętać, że wraz uruchomieniem mainnetu w ciągu najbliższych kilku tygodni, na rynek zostanie wprowadzona znaczna liczba tokenów, co może spowodować duże wahania cen.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Robinhood Crypto - bonus powitalny do 20 EUR za rejestrację

Robinhood to aplikacja finansowa do handlu akcjami, ETFami, a także kryptowalutami dotychczas bardzo popularna w USA. Jak się jednak okazuje, firma postanowiła rozszerzyć swój zasięg w Europie. Wraz z wejściem na nowy rynek Robinhood przygotował także bonus powitalny, który można otrzymać za rejestrację. Co to za bonus? Jak go odebrać? O tym w dzisiejszym artykule! […]

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram