kryptowaluty 2 - logo

Co to jest Cardano (ADA) i dlaczego warto mu się przyjrzeć?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 maja 2021
ikona autora biały

Cena kryptowaluty Cardano (ADA), agresywnie rośnie od końca 2020 roku. Ze względu na obecny rajd Bitcoina, który ożywił rynek altcoinów, ADA zdobywa coraz większą renomę.

W tym przewodniku przyjrzymy się bliżej projektowi Cardano. Dowiesz się w nim m.in. dlaczego natywna kryptowaluta projektu – ADA zyskuje tak dużo uwagi oraz jak możesz stakować ADA, aby uzyskać pasywny dochód z inwestycji w kryptowaluty.

Czym jest Cardano (ADA)?

Cardano to publiczny blockchain o otwartym kodzie źródłowym, który pozwala użytkownikom budować zdecentralizowane protokoły i uruchamiać smart kontrakty. Został on opracowany przez zespół programistów pod kierownictwem Charlesa Hoskinsona, byłego współzałożyciela Ethereum.

W przeciwieństwie do wielu blockchainów, Cardano nie zaczęło się od białej księgi. Zamiast tego był to pierwszy blockchain, który był recenzowany i opracowany metodami opartymi na dowodach przez zespół akademickich ekspertów.

Projekt sam siebie opisuje jako “platformę blockchain dla twórców zmian, innowatorów i wizjonerów, z narzędziami i technologiami potrzebnymi do stworzenia możliwości dla wielu, jak również dla niewielu, i doprowadzenia do pozytywnych zmian globalnych”.

Rozwój projektu nadzoruje Fundacja Cardano ze Szwajcarii.

cardano staking

Dlaczego Cardano zyskuje popularność?

Cardano zawiera cechy, które pomagają mu poprawić niedociągnięcia jego rówieśników. Podejście projektu polegało na przyjęciu unikalnych zasad projektowania, najlepszych praktyk inżynieryjnych i tworzeniu kanałów do ciągłej eksploracji, aby zrealizować swoje cele.

Ta filozofia sprawiła, że Cardano awansowało w rankingach i rzuciło wyzwanie Ethereum w walce o globalną pozycję w przestrzeni platform smart kontraktów. Podczas gdy Ethereum jest wciąż najbardziej popularnym łańcuchem dla zdecentralizowanych aplikacji, protokół ten napotyka problemy związane ze skalowaniem – takie jak wysokie opłaty za gaz i niskie prędkości transakcji.

Ethereum próbuje rozwiązać ten problem za pomocą propozycji EIP-1559. Deweloperzy mają ją wdrożyć w lipcu 2021 r. w ramach hard forka London, jednak ADA już teraz bije na głowę ETH pod względem skalowalności.

Cardano zostało w pewnym sensie stworzone, aby rozwiązać problem skalowalności oraz zwiększyć interoperacyjność i trwałość. To one są bowiem problemami nękającymi blockchainy drugiej generacji, takie jak Ethereum.

Algorytm konsensusu Proof-of-Stake

Cardano do generowania nowych bloków i potwierdzania nowych transakcji wykorzystuje algorytm konsensusu proof of stake (PoS). Protokół (Ouroboros) proof-to-stake zużywa mniej energii w porównaniu z protokołami proof-of-work – takimi jak Bitcoin i Ethereum – i zmniejsza opłaty transakcyjne.

Blockchain Cardano jest podzielony na dwie warstwy, Cardano Settlement Layer (CSL) i Cardano Computational Layer (CCL), która oddziela ADA od warstwy smart kontraktów. Ta dwupoziomowa infrastruktura zapewnia wysokie prędkości transakcji i większą elastyczność przechowywania danych.

Warstwa CSL zbudowana na szczycie warstwy proof-of-stake ułatwia transakcje peer-to-peer, np. transfer ADA między użytkownikami. Z kolei warstwa CCL zasila wymagania obliczeniowe blockchaina, umożliwiając realizację smart kontraktów.

Oprócz szybkich prędkości transakcji, model proof-of-stake oferuje zaawansowane funkcje, w tym matematyczne bezpieczeństwo w wyborze walidatorów, bezpieczny proces głosowania dla posiadaczy ADA i skalowalny mechanizm konsensusu.

Cena i kurs Cardano (ADA)

Oprócz lepszych funkcji Cardano, nie można zaprzeczyć, że ostatnie wyniki ADA umieściły ten protokół na celowniku wielu inwestorów. Cena ADA wzrosła bowiem o 2000% w ciągu ostatniego roku i uplasowała monetę w pierwszej piątce największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej.

Podobnie jak inne altcoiny, ADA przebiła granicę 1 USD na początku lutego 2021 r. ATH na poziomie 2,46 USD udało się odnotować zaledwie 2 tygodnie temu, w dniu 16 maja. Co ciekawe, podczas gdy ADA zdobywała nowy rekord wszechczasów, reszta rynku znajdowała się w głębokiej korekcie.

Cardano (ADA) jest obecnie 4. największą siecią kryptowalutową pod względem kapitalizacji rynkowej i jest wyceniana na ponad 53 miliardy dolarów.

kurs i cena cardano

źródło: TradingView

Gdzie kupić Cardano?

ADA cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów w związku z jej rosnącą użytecznością na szybko rozwijającym się rynku smart kontraktów. Jeśli chcesz wprowadzić Cardano do swojego portfela, poniżej znajdziesz kilka giełd, które umożliwiają zakup Cardano (ADA) za pomocą przelewu bankowego, karty kredytowej lub BTC. Są to m.in.

 • Kraken
 • Binance
 • Coinbase

Dostęp do par handlowych z ADA można uzyskać też na giełdach takich jak Bitfinex, Huobi Global, KuCoin i Bittrex.

Staking Cardano: Jak stakować Cardano (ADA)?

Cardano wykorzystuje unikalny model stakowania zaprojektowany w celu osiągnięcia prawdziwej decentralizacji. Coś, czego nie udało się osiągnąć większości sieci kryptowalut.

Stakowanie polega na zakupie tokenów ADA, a następnie “stakowaniu” lub zablokowaniu ich w portfelu kryptowalutowym lub na giełdzie. W zamian za pomoc w zabezpieczeniu sieci otrzymuje się “odsetki”, zwane nagrodami. Przyznawane są one w postaci kolejnych tokenów.

Istnieją dwa sposoby, w jakie posiadacz Cardano może zarobić nagrody:

 • Przekazać tokeny do puli stakingowej prowadzonej przez innego operatora
 • Prowadzić prywatną pulę stakingową

Pule stakingowe mogą być publiczne lub prywatne. Publiczna pula reprezentuje węzeł sieci Cardano z publicznym adresem, który pozwala innym użytkownikom na delegowanie i otrzymywanie nagród. Z kolei prywatne pule udziałów wypłacają nagrody tylko swoim właścicielom.

Posiadacze ADA, którzy chcą uczestniczyć w protokole i otrzymywać nagrody, mogą delegować się do publicznych puli. Mogą one być prowadzone przez osoby fizyczne lub przedsiębiorstwa dysponujące techniczną wiedzą i zasobami umożliwiającymi stałe prowadzenie węzła.

Wysokość udziałów delegowanych do danej puli jest głównym sposobem, w jaki algorytm Ouroboros określa, kto powinien dodać następny blok do sieci i otrzymać nagrodę za ten wysiłek.

Im więcej tokenów jest delegowanych do puli stakingowej, tym większe jest prawdopodobieństwo stworzenia kolejnego bloku. Uzyskane nagrody są rozdzielane pomiędzy użytkowników, którzy delegowali swoje środki do danej puli.

cardano ada co to jest

Jaki portfel Cardano (ADA) wybrać?

W celu delegowania ADA do puli stakingowych, użytkownik musi posiadać portfel Cardano. Blockchain oferuje pełną funkcjonalność Shelley i integruje metadane transakcji. Dlatego posiadacze ADA potrzebują portfela, który jest kompatybilny z protokołem Shelley.

Portfele Cardano obsługujące staking to m.in.:

 • Daedulus
 • ADALite
 • Yoroi

Aby dowiedzieć się, ile można potencjalnie zarobić na stakingu ADA, kliknij tutaj.

Proces ustalania stawki jest podobny we wszystkich portfelach ADA, choć procedura może się różnić w zależności od konfiguracji. Procedura w portfelu Daedulus jest następująca:

 • Otwórz aplikację i przejdź do sekcji “Rewards”, a następnie “Delegate”.
 • Wybierz Centrum Delegacji, aby wyświetlić listę portfeli i ich status delegacji.
 • Następnie wybierz portfel, który chciałbyś delegować i kliknij na polecenie “Deleguj” .
 • Zostaniesz przekierowany do wyboru puli stakingowej. Informacje na temat wydajności puli, opłat, itp. można uzyskać klikając na jej symbol.
 • Wybierz i kliknij na pulę, którą chcesz delegować.
 • Wprowadź hasło, aby zatwierdzić delegację puli oraz wymaganą opłatę nominalną.

Istnieje także możliwość redelegowania swojego udziału do innej puli w dowolnym momencie. W takim wypadku zmiany nie zostaną jednak odzwierciedlone do czasu zakończenia okresu blokady.

Posiadacze ADA mogą również dołączyć do puli stakingowej Cardano z wybranych giełd kryptowalut np. Binance. Staking giełdowy to łatwy sposób na zdobywanie nagród za staking bez konieczności samodzielnego zajmowania się technicznymi aspektami stakowania kryptowalut.

Podsumowanie

Cardano pozycjonuje się jako potencjalnie obiecująca alternatywa dla obecnie przeciążonej sieci Ethereum. Choć nie ma tak dużej społeczności deweloperów i użytkowników jak jej pionierski poprzednik, rozwiązuje wiele problemów, z którymi borykają się blockchainy drugiej generacji.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Najlepsze kryptowalutowe karty płatnicze - Ranking 2021

Kryptowaluty są głównie wykorzystywane do tradingu lub długoterminowych inwestycji (HODL). Jeśli użytkownicy chcą wydać swoje cyfrowe środki, zazwyczaj muszą przekonwertować je na walutę fiat. Później muszą wypłacić je poprzez giełdę i poczekać, aż transakcja dotrze na ich konto bankowe. Sposób ten jest mało efektywny. Właśnie dlatego inwestor potrzebuje czegoś takie jak kryptowalutowa karta. Adopcja kart […]

Bitcoin vs Ethereum - która kryptowaluta jest lepszą inwestycją?

Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH) to dwie największe kryptowaluty na świecie. Chociaż obie są zdecentralizowanymi środkami wymiany opartymi na technologii blockchain, w rzeczywistości są bardzo różne. BTC chce być prawdziwą formą pieniądza i oficjalnie uznaną walutą cyfrową. ETH natomiast, to raczej pieniądz z mikroprocesorem - programowalny pieniądz, który może zautomatyzować kontrakty pomiędzy anonimowymi stronami lub […]

Co to jest Shiba Inu (SHIB): Zabójca czy naśladowca Dogecoina?

Wprowadzony na rynek w 2020 roku, Shiba Inu (SHIB) jest "zdecentralizowanym meme coinem" zaprojektowanym jako oparta na Ethereum alternatywa dla Dogecoina (DOGE). Co to jest Shiba Inu? Shiba Inu to tzw. "meme coin", czyli typowy token, który nie ma żadnej wewnętrznej wartości lub użyteczności, zamiast tego jest skupiony wokół memów internetowych i innych trendów w […]

Co to jest Terra (LUNA) - wszystko co musisz wiedzieć

Terra (LUNA) to protokół blockchain, którego celem jest stworzenie zdecentralizowanego ekosystemu dla algorytmicznie zarządzanych stablecoinów. Protokół Terra ma dwie natywne kryptowaluty odgrywające równie ważną rolę w ekosystemie: TerraSDR i Luna. TerraSDR reprezentuje stablecoin powiązany z międzynarodowymi aktywami rezerwowymi IMF - SDR. Służy on jako jednostka rozliczeniowa, w której denominowane są opłaty transakcyjne, nagrody dla górników […]

Co to jest Polygon (MATIC) – Internet Blockchainów Ethereum

Uruchomiony w 2017 roku Polygon (wcześniej Matic Network) jest rozwiązaniem przeznaczonym do skalowania Ethereum. Aktualnie (na dzień 5 czerwca 2021…
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram