Co to jest Cardano (ADA) i dlaczego warto mu się przyjrzeć?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 maja 2021
ikona autora biały
grafika z logiem Cardano

Cena kryptowaluty Cardano (ADA), agresywnie rośnie od końca 2020 roku. Ze względu na obecny rajd Bitcoina, który ożywił rynek altcoinów, ADA zdobywa coraz większą renomę.

W tym przewodniku przyjrzymy się bliżej projektowi Cardano. Dowiesz się w nim m.in. dlaczego natywna kryptowaluta projektu – ADA zyskuje tak dużo uwagi oraz jak możesz stakować ADA, aby uzyskać pasywny dochód z inwestycji w kryptowaluty.

Czym jest Cardano (ADA)?

Cardano to publiczny blockchain o otwartym kodzie źródłowym, który pozwala użytkownikom budować zdecentralizowane protokoły i uruchamiać smart kontrakty. Został on opracowany przez zespół programistów pod kierownictwem Charlesa Hoskinsona, byłego współzałożyciela Ethereum.

W przeciwieństwie do wielu blockchainów, Cardano nie zaczęło się od białej księgi. Zamiast tego był to pierwszy blockchain, który był recenzowany i opracowany metodami opartymi na dowodach przez zespół akademickich ekspertów.

Projekt sam siebie opisuje jako “platformę blockchain dla twórców zmian, innowatorów i wizjonerów, z narzędziami i technologiami potrzebnymi do stworzenia możliwości dla wielu, jak również dla niewielu, i doprowadzenia do pozytywnych zmian globalnych”.

Rozwój projektu nadzoruje Fundacja Cardano ze Szwajcarii.

cardano staking

Dlaczego Cardano zyskuje popularność?

Cardano zawiera cechy, które pomagają mu poprawić niedociągnięcia jego rówieśników. Podejście projektu polegało na przyjęciu unikalnych zasad projektowania, najlepszych praktyk inżynieryjnych i tworzeniu kanałów do ciągłej eksploracji, aby zrealizować swoje cele.

Ta filozofia sprawiła, że Cardano awansowało w rankingach i rzuciło wyzwanie Ethereum w walce o globalną pozycję w przestrzeni platform smart kontraktów. Podczas gdy Ethereum jest wciąż najbardziej popularnym łańcuchem dla zdecentralizowanych aplikacji, protokół ten napotyka problemy związane ze skalowaniem – takie jak wysokie opłaty za gaz i niskie prędkości transakcji.

Ethereum próbuje rozwiązać ten problem za pomocą propozycji EIP-1559. Deweloperzy mają ją wdrożyć w lipcu 2021 r. w ramach hard forka London, jednak ADA już teraz bije na głowę ETH pod względem skalowalności.

Cardano zostało w pewnym sensie stworzone, aby rozwiązać problem skalowalności oraz zwiększyć interoperacyjność i trwałość. To one są bowiem problemami nękającymi blockchainy drugiej generacji, takie jak Ethereum.

Algorytm konsensusu Proof-of-Stake

Cardano do generowania nowych bloków i potwierdzania nowych transakcji wykorzystuje algorytm konsensusu proof of stake (PoS). Protokół (Ouroboros) proof-to-stake zużywa mniej energii w porównaniu z protokołami proof-of-work – takimi jak Bitcoin i Ethereum – i zmniejsza opłaty transakcyjne.

Blockchain Cardano jest podzielony na dwie warstwy, Cardano Settlement Layer (CSL) i Cardano Computational Layer (CCL), która oddziela ADA od warstwy smart kontraktów. Ta dwupoziomowa infrastruktura zapewnia wysokie prędkości transakcji i większą elastyczność przechowywania danych.

Warstwa CSL zbudowana na szczycie warstwy proof-of-stake ułatwia transakcje peer-to-peer, np. transfer ADA między użytkownikami. Z kolei warstwa CCL zasila wymagania obliczeniowe blockchaina, umożliwiając realizację smart kontraktów.

Oprócz szybkich prędkości transakcji, model proof-of-stake oferuje zaawansowane funkcje, w tym matematyczne bezpieczeństwo w wyborze walidatorów, bezpieczny proces głosowania dla posiadaczy ADA i skalowalny mechanizm konsensusu.

Cena i kurs Cardano (ADA)

Oprócz lepszych funkcji Cardano, nie można zaprzeczyć, że ostatnie wyniki ADA umieściły ten protokół na celowniku wielu inwestorów. Cena ADA wzrosła bowiem o 2000% w ciągu ostatniego roku i uplasowała monetę w pierwszej piątce największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej.

Podobnie jak inne altcoiny, ADA przebiła granicę 1 USD na początku lutego 2021 r. ATH na poziomie 2,46 USD udało się odnotować zaledwie 2 tygodnie temu, w dniu 16 maja. Co ciekawe, podczas gdy ADA zdobywała nowy rekord wszechczasów, reszta rynku znajdowała się w głębokiej korekcie.

Cardano (ADA) jest obecnie 4. największą siecią kryptowalutową pod względem kapitalizacji rynkowej i jest wyceniana na ponad 53 miliardy dolarów.

kurs i cena cardano

źródło: TradingView

Gdzie kupić Cardano?

ADA cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów w związku z jej rosnącą użytecznością na szybko rozwijającym się rynku smart kontraktów. Jeśli chcesz wprowadzić Cardano do swojego portfela, poniżej znajdziesz kilka giełd, które umożliwiają zakup Cardano (ADA) za pomocą przelewu bankowego, karty kredytowej lub BTC. Są to m.in.

 • Kraken
 • Binance
 • Coinbase

Dostęp do par handlowych z ADA można uzyskać też na giełdach takich jak Bitfinex, Huobi Global, KuCoin i Bittrex.

Staking Cardano: Jak stakować Cardano (ADA)?

Cardano wykorzystuje unikalny model stakowania zaprojektowany w celu osiągnięcia prawdziwej decentralizacji. Coś, czego nie udało się osiągnąć większości sieci kryptowalut.

Stakowanie polega na zakupie tokenów ADA, a następnie “stakowaniu” lub zablokowaniu ich w portfelu kryptowalutowym lub na giełdzie. W zamian za pomoc w zabezpieczeniu sieci otrzymuje się “odsetki”, zwane nagrodami. Przyznawane są one w postaci kolejnych tokenów.

Istnieją dwa sposoby, w jakie posiadacz Cardano może zarobić nagrody:

 • Przekazać tokeny do puli stakingowej prowadzonej przez innego operatora
 • Prowadzić prywatną pulę stakingową

Pule stakingowe mogą być publiczne lub prywatne. Publiczna pula reprezentuje węzeł sieci Cardano z publicznym adresem, który pozwala innym użytkownikom na delegowanie i otrzymywanie nagród. Z kolei prywatne pule udziałów wypłacają nagrody tylko swoim właścicielom.

Posiadacze ADA, którzy chcą uczestniczyć w protokole i otrzymywać nagrody, mogą delegować się do publicznych puli. Mogą one być prowadzone przez osoby fizyczne lub przedsiębiorstwa dysponujące techniczną wiedzą i zasobami umożliwiającymi stałe prowadzenie węzła.

Wysokość udziałów delegowanych do danej puli jest głównym sposobem, w jaki algorytm Ouroboros określa, kto powinien dodać następny blok do sieci i otrzymać nagrodę za ten wysiłek.

Im więcej tokenów jest delegowanych do puli stakingowej, tym większe jest prawdopodobieństwo stworzenia kolejnego bloku. Uzyskane nagrody są rozdzielane pomiędzy użytkowników, którzy delegowali swoje środki do danej puli.

cardano ada co to jest

Jaki portfel Cardano (ADA) wybrać?

W celu delegowania ADA do puli stakingowych, użytkownik musi posiadać portfel Cardano. Blockchain oferuje pełną funkcjonalność Shelley i integruje metadane transakcji. Dlatego posiadacze ADA potrzebują portfela, który jest kompatybilny z protokołem Shelley.

Portfele Cardano obsługujące staking to m.in.:

 • Daedulus
 • ADALite
 • Yoroi

Aby dowiedzieć się, ile można potencjalnie zarobić na stakingu ADA, kliknij tutaj.

Proces ustalania stawki jest podobny we wszystkich portfelach ADA, choć procedura może się różnić w zależności od konfiguracji. Procedura w portfelu Daedulus jest następująca:

 • Otwórz aplikację i przejdź do sekcji “Rewards”, a następnie “Delegate”.
 • Wybierz Centrum Delegacji, aby wyświetlić listę portfeli i ich status delegacji.
 • Następnie wybierz portfel, który chciałbyś delegować i kliknij na polecenie “Deleguj” .
 • Zostaniesz przekierowany do wyboru puli stakingowej. Informacje na temat wydajności puli, opłat, itp. można uzyskać klikając na jej symbol.
 • Wybierz i kliknij na pulę, którą chcesz delegować.
 • Wprowadź hasło, aby zatwierdzić delegację puli oraz wymaganą opłatę nominalną.

Istnieje także możliwość redelegowania swojego udziału do innej puli w dowolnym momencie. W takim wypadku zmiany nie zostaną jednak odzwierciedlone do czasu zakończenia okresu blokady.

Posiadacze ADA mogą również dołączyć do puli stakingowej Cardano z wybranych giełd kryptowalut np. Binance. Staking giełdowy to łatwy sposób na zdobywanie nagród za staking bez konieczności samodzielnego zajmowania się technicznymi aspektami stakowania kryptowalut.

Podsumowanie

Cardano pozycjonuje się jako potencjalnie obiecująca alternatywa dla obecnie przeciążonej sieci Ethereum. Choć nie ma tak dużej społeczności deweloperów i użytkowników jak jej pionierski poprzednik, rozwiązuje wiele problemów, z którymi borykają się blockchainy drugiej generacji.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Czym jest agregator DeFi i jak działa?

Świat DeFi jest pełen niesamowitych możliwości. Istnieją zdecentralizowane giełdy, różne protokoły pożyczkowe i oczywiście platformy oferujące różne formy dodatkowego zarobki z kryptowalut, czy to w formie stakingu, wydobywania płynności czy zaawansowanego yield farmingu. Wiele z nich jest zorientowanych na różne sieci, a ponieważ ich poziom wykorzystania jest dyktowany przede wszystkim przez społeczność. Różnią się one […]

Binance Coin (BNB)

Co to jest Binance Coin Binance Coin, znany również jako BNB, to kryptowaluta wyemitowana przez giełdę Binance. Jest to jedna z najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie. BNB początkowo opierał się na sieci Ethereum, ale z czasem przekształcił się w natywną walutę dedykowanego blockchaina Binance, zwanego Binance Chain. BNB został stworzony jako token umożliwiający korzystanie z […]

Czy warto kupić kartę graficzną po koparce kryptowalut?

Bbranża kryptowalut została dotknięta spadkiem Bitcoina, a następnie spadkiem Ethereum. To wszystko sprawiło, że wydobywanie GPU stało się nieopłacalne. W rezultacie rynek wtórny został zalany tanimi kartami graficznymi. Chociaż mogą one być o 50%, a nawet 70% tańsze niż w sklepach, należy dwa razy zastanowić się, czy warto kupować kartę graficzną po kopaniu kryptowalut. Praca […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram