Co to jest Cardano (ADA) i dlaczego warto mu się przyjrzeć?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 maja 2021
ikona autora biały
grafika z logiem Cardano

Cena kryptowaluty Cardano (ADA), agresywnie rośnie od końca 2020 roku. Ze względu na obecny rajd Bitcoina, który ożywił rynek altcoinów, ADA zdobywa coraz większą renomę.

W tym przewodniku przyjrzymy się bliżej projektowi Cardano. Dowiesz się w nim m.in. dlaczego natywna kryptowaluta projektu – ADA zyskuje tak dużo uwagi oraz jak możesz stakować ADA, aby uzyskać pasywny dochód z inwestycji w kryptowaluty.

Czym jest Cardano (ADA)?

Cardano to publiczny blockchain o otwartym kodzie źródłowym, który pozwala użytkownikom budować zdecentralizowane protokoły i uruchamiać smart kontrakty. Został on opracowany przez zespół programistów pod kierownictwem Charlesa Hoskinsona, byłego współzałożyciela Ethereum.

W przeciwieństwie do wielu blockchainów, Cardano nie zaczęło się od białej księgi. Zamiast tego był to pierwszy blockchain, który był recenzowany i opracowany metodami opartymi na dowodach przez zespół akademickich ekspertów.

Projekt sam siebie opisuje jako “platformę blockchain dla twórców zmian, innowatorów i wizjonerów, z narzędziami i technologiami potrzebnymi do stworzenia możliwości dla wielu, jak również dla niewielu, i doprowadzenia do pozytywnych zmian globalnych”.

Rozwój projektu nadzoruje Fundacja Cardano ze Szwajcarii.

cardano staking

Dlaczego Cardano zyskuje popularność?

Cardano zawiera cechy, które pomagają mu poprawić niedociągnięcia jego rówieśników. Podejście projektu polegało na przyjęciu unikalnych zasad projektowania, najlepszych praktyk inżynieryjnych i tworzeniu kanałów do ciągłej eksploracji, aby zrealizować swoje cele.

Ta filozofia sprawiła, że Cardano awansowało w rankingach i rzuciło wyzwanie Ethereum w walce o globalną pozycję w przestrzeni platform smart kontraktów. Podczas gdy Ethereum jest wciąż najbardziej popularnym łańcuchem dla zdecentralizowanych aplikacji, protokół ten napotyka problemy związane ze skalowaniem – takie jak wysokie opłaty za gaz i niskie prędkości transakcji.

Ethereum próbuje rozwiązać ten problem za pomocą propozycji EIP-1559. Deweloperzy mają ją wdrożyć w lipcu 2021 r. w ramach hard forka London, jednak ADA już teraz bije na głowę ETH pod względem skalowalności.

Cardano zostało w pewnym sensie stworzone, aby rozwiązać problem skalowalności oraz zwiększyć interoperacyjność i trwałość. To one są bowiem problemami nękającymi blockchainy drugiej generacji, takie jak Ethereum.

Algorytm konsensusu Proof-of-Stake

Cardano do generowania nowych bloków i potwierdzania nowych transakcji wykorzystuje algorytm konsensusu proof of stake (PoS). Protokół (Ouroboros) proof-to-stake zużywa mniej energii w porównaniu z protokołami proof-of-work – takimi jak Bitcoin i Ethereum – i zmniejsza opłaty transakcyjne.

Blockchain Cardano jest podzielony na dwie warstwy, Cardano Settlement Layer (CSL) i Cardano Computational Layer (CCL), która oddziela ADA od warstwy smart kontraktów. Ta dwupoziomowa infrastruktura zapewnia wysokie prędkości transakcji i większą elastyczność przechowywania danych.

Warstwa CSL zbudowana na szczycie warstwy proof-of-stake ułatwia transakcje peer-to-peer, np. transfer ADA między użytkownikami. Z kolei warstwa CCL zasila wymagania obliczeniowe blockchaina, umożliwiając realizację smart kontraktów.

Oprócz szybkich prędkości transakcji, model proof-of-stake oferuje zaawansowane funkcje, w tym matematyczne bezpieczeństwo w wyborze walidatorów, bezpieczny proces głosowania dla posiadaczy ADA i skalowalny mechanizm konsensusu.

Cena i kurs Cardano (ADA)

Oprócz lepszych funkcji Cardano, nie można zaprzeczyć, że ostatnie wyniki ADA umieściły ten protokół na celowniku wielu inwestorów. Cena ADA wzrosła bowiem o 2000% w ciągu ostatniego roku i uplasowała monetę w pierwszej piątce największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej.

Podobnie jak inne altcoiny, ADA przebiła granicę 1 USD na początku lutego 2021 r. ATH na poziomie 2,46 USD udało się odnotować zaledwie 2 tygodnie temu, w dniu 16 maja. Co ciekawe, podczas gdy ADA zdobywała nowy rekord wszechczasów, reszta rynku znajdowała się w głębokiej korekcie.

Cardano (ADA) jest obecnie 4. największą siecią kryptowalutową pod względem kapitalizacji rynkowej i jest wyceniana na ponad 53 miliardy dolarów.

kurs i cena cardano

źródło: TradingView

Gdzie kupić Cardano?

ADA cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów w związku z jej rosnącą użytecznością na szybko rozwijającym się rynku smart kontraktów. Jeśli chcesz wprowadzić Cardano do swojego portfela, poniżej znajdziesz kilka giełd, które umożliwiają zakup Cardano (ADA) za pomocą przelewu bankowego, karty kredytowej lub BTC. Są to m.in.

 • Kraken
 • Binance
 • Coinbase

Dostęp do par handlowych z ADA można uzyskać też na giełdach takich jak Bitfinex, Huobi Global, KuCoin i Bittrex.

Staking Cardano: Jak stakować Cardano (ADA)?

Cardano wykorzystuje unikalny model stakowania zaprojektowany w celu osiągnięcia prawdziwej decentralizacji. Coś, czego nie udało się osiągnąć większości sieci kryptowalut.

Stakowanie polega na zakupie tokenów ADA, a następnie “stakowaniu” lub zablokowaniu ich w portfelu kryptowalutowym lub na giełdzie. W zamian za pomoc w zabezpieczeniu sieci otrzymuje się “odsetki”, zwane nagrodami. Przyznawane są one w postaci kolejnych tokenów.

Istnieją dwa sposoby, w jakie posiadacz Cardano może zarobić nagrody:

 • Przekazać tokeny do puli stakingowej prowadzonej przez innego operatora
 • Prowadzić prywatną pulę stakingową

Pule stakingowe mogą być publiczne lub prywatne. Publiczna pula reprezentuje węzeł sieci Cardano z publicznym adresem, który pozwala innym użytkownikom na delegowanie i otrzymywanie nagród. Z kolei prywatne pule udziałów wypłacają nagrody tylko swoim właścicielom.

Posiadacze ADA, którzy chcą uczestniczyć w protokole i otrzymywać nagrody, mogą delegować się do publicznych puli. Mogą one być prowadzone przez osoby fizyczne lub przedsiębiorstwa dysponujące techniczną wiedzą i zasobami umożliwiającymi stałe prowadzenie węzła.

Wysokość udziałów delegowanych do danej puli jest głównym sposobem, w jaki algorytm Ouroboros określa, kto powinien dodać następny blok do sieci i otrzymać nagrodę za ten wysiłek.

Im więcej tokenów jest delegowanych do puli stakingowej, tym większe jest prawdopodobieństwo stworzenia kolejnego bloku. Uzyskane nagrody są rozdzielane pomiędzy użytkowników, którzy delegowali swoje środki do danej puli.

cardano ada co to jest

Jaki portfel Cardano (ADA) wybrać?

W celu delegowania ADA do puli stakingowych, użytkownik musi posiadać portfel Cardano. Blockchain oferuje pełną funkcjonalność Shelley i integruje metadane transakcji. Dlatego posiadacze ADA potrzebują portfela, który jest kompatybilny z protokołem Shelley.

Portfele Cardano obsługujące staking to m.in.:

 • Daedulus
 • ADALite
 • Yoroi

Aby dowiedzieć się, ile można potencjalnie zarobić na stakingu ADA, kliknij tutaj.

Proces ustalania stawki jest podobny we wszystkich portfelach ADA, choć procedura może się różnić w zależności od konfiguracji. Procedura w portfelu Daedulus jest następująca:

 • Otwórz aplikację i przejdź do sekcji “Rewards”, a następnie “Delegate”.
 • Wybierz Centrum Delegacji, aby wyświetlić listę portfeli i ich status delegacji.
 • Następnie wybierz portfel, który chciałbyś delegować i kliknij na polecenie “Deleguj” .
 • Zostaniesz przekierowany do wyboru puli stakingowej. Informacje na temat wydajności puli, opłat, itp. można uzyskać klikając na jej symbol.
 • Wybierz i kliknij na pulę, którą chcesz delegować.
 • Wprowadź hasło, aby zatwierdzić delegację puli oraz wymaganą opłatę nominalną.

Istnieje także możliwość redelegowania swojego udziału do innej puli w dowolnym momencie. W takim wypadku zmiany nie zostaną jednak odzwierciedlone do czasu zakończenia okresu blokady.

Posiadacze ADA mogą również dołączyć do puli stakingowej Cardano z wybranych giełd kryptowalut np. Binance. Staking giełdowy to łatwy sposób na zdobywanie nagród za staking bez konieczności samodzielnego zajmowania się technicznymi aspektami stakowania kryptowalut.

Podsumowanie

Cardano pozycjonuje się jako potencjalnie obiecująca alternatywa dla obecnie przeciążonej sieci Ethereum. Choć nie ma tak dużej społeczności deweloperów i użytkowników jak jej pionierski poprzednik, rozwiązuje wiele problemów, z którymi borykają się blockchainy drugiej generacji.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…

Oszustwa telefoniczne Bitcoin - jak nie wpaść w sidła oszustów?

Otrzymałeś niedawno telefon od osoby twierdzącej, że masz szansę na szybką wypłatę znacznej kwoty z tytułu posiadanych Bitcoinów? Jeśli rozmówca sugeruje użycie programu typu AntyDesk lub prosi o przedpłatę na rzekomy podatek, w Twojej głowie powinien zapalić się alarm! To typowy przykład oszustwa telefonicznego związanego z Bitcoinem. Metoda ta zyskuje na popularności wśród przestępców. W […]

Xai - nowy projekt w Binance Launchpool

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który będzie dostępny na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to Xai. Między 5 stycznia a 8 stycznia o 23:59 użytkownicy będą mogli zarabiać tokeny Xai (XAI) na Binance po prostu stakując BNB, FDUSD lub TUSD. Postawione monety można wypłacić w dowolnym momencie, a nagrody w postaci tokenów XAI […]

Adresy Proof of Reserve największych giełd kryptowalut

Transparentność i bezpieczeństwo są kluczowymi aspektami w świecie krypto. Od upadku FTX jednym z elementów budujących zaufanie do giełd jest tzw. proof of reserve, czyli dowód posiadania rezerw. W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie jest proof of reserve, dlaczego giełdy publikują taki dowód, oraz przedstawimy listę adresów proof of reserve największych giełd kryptowalut. Co […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram