Co to jest Bitcoin Improvement Proposal (BIP)?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 18 sierpnia 2022
ikona autora biały
bitcoin improvement proposal bip

Bitcoin Improvement Proposal (BIP) to propozycja poprawy kodu bitcoina, sformalizowana zgodnie z oficjalnymi zasadami.

Celem ram BIP jest standaryzacja procedury wprowadzania większych zmian w kodzie bitcoina. Ponieważ propozycje są przechowywane jako pliki tekstowe w repozytorium, ich zawartość i historia są dostępne dla każdego użytkownika.

Pomysł BIP może być zgłoszony przez każdego użytkownika, ale musi zostać zatwierdzony przez deweloperów i górników, zanim zostanie dodany do kodu kryptowaluty i ostatecznie aktywowany.

Zazwyczaj BIP zawiera tylko jedną dużą aktualizację, aby uprościć proces dyskusji. Drobne zmiany i poprawki błędów nie są uwzględnione w tych propozycjach. Niektóre BIP mają charakter proceduralny lub informacyjny.

Dlaczego potrzebujemy BIP-ów?

Bitcoin to oprogramowanie oparte na cyfrowym protokole. Jest stale aktualizowany: naprawia błędy, zwiększa wydajność algorytmów, upraszcza kod, utrzymuje kompatybilność z innym oprogramowaniem i dodaje nowe funkcje.

Pierwsza kryptowaluta nie ma jednego organu zarządzającego ani organizacji, która by ją rozwijała - jest to zdecentralizowany system open source. Dlatego decyzje o aktualizacjach podejmowane są przez społeczność niezależnych deweloperów, a BIP-y służą jako sposób na sformalizowanie procesu aktualizacji kodu bitcoina i uczynienie go open source.

Każdy wniosek, który jest ujęty w ramy BIP, otrzymuje numer porządkowy. Ramy są wykorzystywane przede wszystkim do aktualizacji protokołu lub dużych zmian. Nie każda zmiana kodu bitcoin musi przejść przez tę procedurę, jak w przypadku zmian w projekcie interfejsu użytkownika lub poprawek błędów.

Kiedy kod bitcoina zaczął być aktualizowany za pomocą BIP?

Pierwsza propozycja ulepszenia bitcoina, BIP1, pojawiła się w 2011 roku, a jej autorem był brytyjsko-irański programista Amir Taaki. Zainspirowała go propozycja rozwoju PEP, który służy do ulepszania języka programowania Python. Proces BIP jest również podobny do RFC, który służy do ulepszania Internetu.

W jaki sposób dochodzi do nominacji i akceptacji BIP?

Proces przyjęcia propozycji ulepszenia bitcoina jest podzielony na kilka etapów i uruchamiany dopiero po osiągnięciu konsensusu w społeczności.

Zazwyczaj BIP zaczyna się od nieformalnej propozycji, która jest przedstawiana przez członka społeczności za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji. Na przykład poprzez protokół IRC lub komunikator Slack. Następnie pomysł jest publicznie dyskutowany. Pomysł na BIP może zgłosić każdy, bez względu na referencje czy reputację.

Gdy sugestia uzyska znaczące poparcie społeczności, autor może przejść do kolejnego kroku: przekształcenia pomysłu w BIP. Aby to zrobić, propozycja musi zawierać krótką specyfikację techniczną i uzasadnienie dla nowej funkcji.

Audytor BIP to specjalny redaktor, który jest również odpowiedzialny za administrowanie aktualizacją. Pomaga ukształtować wniosek w stylu i formacie BIP, dba o to, aby wniosek nie powielał istniejących już pomysłów.

Gdy redaktor uzna propozycję za gotową, projekt otrzymuje numer, np. BIP-0119. BIP może dotyczyć tylko jednej konkretnej cechy, żeby nie komplikować dyskusji.

Po wysłaniu projektu BIP do specjalnego repozytorium, propozycja jest "transparentnie" przetwarzana, a każdy może śledzić proces i wyniki testów. Każdy projekt ma status: przyjęty, odroczony, odrzucony lub wycofany przez społeczność.

Jak długo trwa implementacja BIP w kodzie bitcoina?

Przyjęcie BIP to długi proces, który trwa kilka lat.

Propozycja musi zostać zatwierdzona przez ~95% górników, a operatorzy węzłów muszą przejść na nową wersję oprogramowania.

Po zaakceptowaniu BIP jest on włączany do kodu Bitcoin Core (oprogramowanie rdzenia bitcoina), a następnie aktywowany. Między tymi działaniami może być dość długa przerwa. Tak stało się w przypadku Taproot: propozycja została zaakceptowana i dodana do Bitcoin Core w październiku 2020 roku, ale aktywowana dopiero w listopadzie 2021 roku.

Ogólnie rzecz biorąc, BIP może zostać odrzucony, jeśli w ciągu trzech lat od złożenia wniosku nie poczyniono żadnych postępów.

Jakie są formaty BIP?

  • Standards Track BIP - Propozycja określająca standardy wykorzystywane przez oprogramowanie i zajmująca się zmianami w protokole bitcoina.
  • Informational BIP - propozycja o charakterze informacyjnym. Zawiera projekt ogólnych zaleceń dla społeczności, nie wprowadza nowej funkcji i nie wymaga konsensusu w społeczności.
  • Process BIP - Propozycja mająca na celu usprawnienie podstawowych procesów związanych z ekosystemem bitcoina.

Które BIP-y są najbardziej znane?

  • BIP-8 i BIP-9 to dwie propozycje procesów, które reprezentują standardową strukturę sposobu aktywacji aktualizacji softfork dla blockchaina.
  • BIP-141 (SegWit) - propozycja, która zreorganizowała sposób przechowywania danych w blockchainie, wyeliminowała problem "transaction malleability" oraz ustanowiła standardowy format adresów Segregated Witness (SegWit).
  • Taproot to jedna z największych modernizacji, łącząca kilka propozycji jednocześnie: BIP-340, BIP-341 i BIP-342. Ta aktualizacja zwiększyła skalowalność i możliwości prywatności bitcoina. Więcej na temat Taproot przeczytasz w naszym innym artykule.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

Jak przelewać kryptowaluty i Bitcoina?

Kupiłeś krypto, ich cena wzrosła, a ty zarobiłeś pieniądze. Aktywa znajdują się jednak w Twoim prywatnym portfelu. Aby zrealizować zyski będziesz musiał wysłać te kryptowaluty na giełdę. Jak to zrobić? Jak przelewać kryptowaluty i Bitcoina? W dzisiejszym artykule przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku! Tak więc, zaczynajmy! Przelewanie kryptowalut na giełdę Jak już […]

Najlepsze tanie kryptowaluty z potencjałem na 2023 rok

Obecnie na rynku istnieją już dziesiątki tysięcy kryptowalut, a każdego dnia kolejne wyrastają jak grzyby po deszczu. Bitcoin nie kosztuje już paru centów, lecz dziesiątki tysięcy dolarów. Dla wielu osób jest więc za drogi, aby zaoferować duży potencjał zysku. W jakie kryptowaluty warto więc zainwestować? Jakie są najlepsze tanie kryptowaluty z potencjałem na 2023 rok? […]

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty i Bitcoina? (2023)

Jeżeli tutaj trafiłeś, to zakładam, że jesteś początkującym jeśli chodzi o świat kryptowalut. Zapewne zastanawiasz się więc: jak inwestować w kryptowaluty i Bitcoina? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie jak najbardziej kompleksowo. Poruszymy takie kwestie jak: gdzie inwestować w Bitcoina, jak zacząć krok po kroku, jak analizować rynek, na co uważać. Oprócz […]

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

Binance czy Zonda - Porównanie giełd kryptowalut

Na Polskim rynku królują dwie giełdy kryptowalut - Binance i Zonda. Pierwsza z nich jest największą giełdą kryptowalut na świecie i oferuje ogromny ekosystem produktów. Zonda to mniej skomplikowana platforma, która jest najlepszą bramką wejścia i wyjścia z rynku do polskich złotówek. Ale która jest lepsza? Binance czy Zonda? Nasze porównanie giełd kryptowalut postara się […]

Inwestowanie małych kwot w kryptowaluty. Czy się oplaca?

Inwestowanie w kryptowaluty ma bardzo konkretną zaletę: można w nie inwestować nawet małe kwoty. Oznacza to, że z rynkiem tym może zapoznać się niemal każdy - nie ma przy tym znaczenia zasobność portfela. Ale czy inwestowanie małych kwot w kryptowaluty ma sens? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie! Inwestowanie niewielkich kwot w Bitcoin […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram