Co to jest Bitcoin Improvement Proposal (BIP)?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 18 sierpnia 2022
ikona autora biały
bitcoin improvement proposal bip

Bitcoin Improvement Proposal (BIP) to propozycja poprawy kodu bitcoina, sformalizowana zgodnie z oficjalnymi zasadami.

Celem ram BIP jest standaryzacja procedury wprowadzania większych zmian w kodzie bitcoina. Ponieważ propozycje są przechowywane jako pliki tekstowe w repozytorium, ich zawartość i historia są dostępne dla każdego użytkownika.

Pomysł BIP może być zgłoszony przez każdego użytkownika, ale musi zostać zatwierdzony przez deweloperów i górników, zanim zostanie dodany do kodu kryptowaluty i ostatecznie aktywowany.

Zazwyczaj BIP zawiera tylko jedną dużą aktualizację, aby uprościć proces dyskusji. Drobne zmiany i poprawki błędów nie są uwzględnione w tych propozycjach. Niektóre BIP mają charakter proceduralny lub informacyjny.

Dlaczego potrzebujemy BIP-ów?

Bitcoin to oprogramowanie oparte na cyfrowym protokole. Jest stale aktualizowany: naprawia błędy, zwiększa wydajność algorytmów, upraszcza kod, utrzymuje kompatybilność z innym oprogramowaniem i dodaje nowe funkcje.

Pierwsza kryptowaluta nie ma jednego organu zarządzającego ani organizacji, która by ją rozwijała - jest to zdecentralizowany system open source. Dlatego decyzje o aktualizacjach podejmowane są przez społeczność niezależnych deweloperów, a BIP-y służą jako sposób na sformalizowanie procesu aktualizacji kodu bitcoina i uczynienie go open source.

Każdy wniosek, który jest ujęty w ramy BIP, otrzymuje numer porządkowy. Ramy są wykorzystywane przede wszystkim do aktualizacji protokołu lub dużych zmian. Nie każda zmiana kodu bitcoin musi przejść przez tę procedurę, jak w przypadku zmian w projekcie interfejsu użytkownika lub poprawek błędów.

Kiedy kod bitcoina zaczął być aktualizowany za pomocą BIP?

Pierwsza propozycja ulepszenia bitcoina, BIP1, pojawiła się w 2011 roku, a jej autorem był brytyjsko-irański programista Amir Taaki. Zainspirowała go propozycja rozwoju PEP, który służy do ulepszania języka programowania Python. Proces BIP jest również podobny do RFC, który służy do ulepszania Internetu.

W jaki sposób dochodzi do nominacji i akceptacji BIP?

Proces przyjęcia propozycji ulepszenia bitcoina jest podzielony na kilka etapów i uruchamiany dopiero po osiągnięciu konsensusu w społeczności.

Zazwyczaj BIP zaczyna się od nieformalnej propozycji, która jest przedstawiana przez członka społeczności za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji. Na przykład poprzez protokół IRC lub komunikator Slack. Następnie pomysł jest publicznie dyskutowany. Pomysł na BIP może zgłosić każdy, bez względu na referencje czy reputację.

Gdy sugestia uzyska znaczące poparcie społeczności, autor może przejść do kolejnego kroku: przekształcenia pomysłu w BIP. Aby to zrobić, propozycja musi zawierać krótką specyfikację techniczną i uzasadnienie dla nowej funkcji.

Audytor BIP to specjalny redaktor, który jest również odpowiedzialny za administrowanie aktualizacją. Pomaga ukształtować wniosek w stylu i formacie BIP, dba o to, aby wniosek nie powielał istniejących już pomysłów.

Gdy redaktor uzna propozycję za gotową, projekt otrzymuje numer, np. BIP-0119. BIP może dotyczyć tylko jednej konkretnej cechy, żeby nie komplikować dyskusji.

Po wysłaniu projektu BIP do specjalnego repozytorium, propozycja jest "transparentnie" przetwarzana, a każdy może śledzić proces i wyniki testów. Każdy projekt ma status: przyjęty, odroczony, odrzucony lub wycofany przez społeczność.

Jak długo trwa implementacja BIP w kodzie bitcoina?

Przyjęcie BIP to długi proces, który trwa kilka lat.

Propozycja musi zostać zatwierdzona przez ~95% górników, a operatorzy węzłów muszą przejść na nową wersję oprogramowania.

Po zaakceptowaniu BIP jest on włączany do kodu Bitcoin Core (oprogramowanie rdzenia bitcoina), a następnie aktywowany. Między tymi działaniami może być dość długa przerwa. Tak stało się w przypadku Taproot: propozycja została zaakceptowana i dodana do Bitcoin Core w październiku 2020 roku, ale aktywowana dopiero w listopadzie 2021 roku.

Ogólnie rzecz biorąc, BIP może zostać odrzucony, jeśli w ciągu trzech lat od złożenia wniosku nie poczyniono żadnych postępów.

Jakie są formaty BIP?

  • Standards Track BIP - Propozycja określająca standardy wykorzystywane przez oprogramowanie i zajmująca się zmianami w protokole bitcoina.
  • Informational BIP - propozycja o charakterze informacyjnym. Zawiera projekt ogólnych zaleceń dla społeczności, nie wprowadza nowej funkcji i nie wymaga konsensusu w społeczności.
  • Process BIP - Propozycja mająca na celu usprawnienie podstawowych procesów związanych z ekosystemem bitcoina.

Które BIP-y są najbardziej znane?

  • BIP-8 i BIP-9 to dwie propozycje procesów, które reprezentują standardową strukturę sposobu aktywacji aktualizacji softfork dla blockchaina.
  • BIP-141 (SegWit) - propozycja, która zreorganizowała sposób przechowywania danych w blockchainie, wyeliminowała problem "transaction malleability" oraz ustanowiła standardowy format adresów Segregated Witness (SegWit).
  • Taproot to jedna z największych modernizacji, łącząca kilka propozycji jednocześnie: BIP-340, BIP-341 i BIP-342. Ta aktualizacja zwiększyła skalowalność i możliwości prywatności bitcoina. Więcej na temat Taproot przeczytasz w naszym innym artykule.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut?

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Najlepsze […]

Czy Ethereum przebije Bitcoina pod kątem wolumenu?

Czy Ethereum może kiedyś prześcignąć Bitcoina pod względem wolumenu? Bitcoin oraz Ethereum to dwa giganty, różniące się od siebie, lecz nieustannie konkurujące. Porównanie tych dwóch technologii wymaga zrozumienia ich podstawowych różnic. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie są Bitcoin i Ethereum. Przeanalizujemy też, na czym polegają ich różnice. Zastanowimy się, czy Ethereum ma szansę prześcignąć […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…

Jak kupić bitcoin? Gdzie kupować kryptowaluty? (2024)

Jak kupić bitcoina (BTC) - to podstawowe pytanie które zadają osoby początkujące na rynku kryptowalut. Od czego zacząć i na co wrócić uwagę? Wybrać kantor czy kupić bitcoina na giełdzie? Jak bezpiecznie kupić bitcoin przy pomocy karty kredytowej, czy gdzie przeprowadzić pierwszą transakcję? Gdzie później przechowywać zakupione kryptowaluty? Te tematy poruszymy w artykule. Z naszego […]

Jak i gdzie sprzedać Bitcoin? Wymiana krypto na PLN i gotówkę

Zarobiłeś na kryptowalutach i teraz chcesz zrealizować zyski? Nie wiesz jak to zrobić? Już spieszymy z odpowiedzią. W dzisiejszym poradniku wyjaśnimy krok po kroku jak i gdzie sprzedać Bitcoin. Już teraz możemy Cię jednak zapewnić, że wymiana krypto na pieniądze (np. PLN lub gotówkę) nie jest wcale taka trudna. Proces ten sprowadza się w zasadzie […]

Co to jest staking kryptowalut? Jak zacząć stakowanie?

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Jak wpłacić pieniądze na Binance - wpłata w PLN, EURO

Binance.com to jedna z najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie. Mimo to, pewne kwestie dotyczące giełdy nie są do końca jasne,…

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram