Co to jest Bitcoin Improvement Proposal (BIP)?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 18 sierpnia 2022
ikona autora biały
bitcoin improvement proposal bip

Bitcoin Improvement Proposal (BIP) to propozycja poprawy kodu bitcoina, sformalizowana zgodnie z oficjalnymi zasadami.

Celem ram BIP jest standaryzacja procedury wprowadzania większych zmian w kodzie bitcoina. Ponieważ propozycje są przechowywane jako pliki tekstowe w repozytorium, ich zawartość i historia są dostępne dla każdego użytkownika.

Pomysł BIP może być zgłoszony przez każdego użytkownika, ale musi zostać zatwierdzony przez deweloperów i górników, zanim zostanie dodany do kodu kryptowaluty i ostatecznie aktywowany.

Zazwyczaj BIP zawiera tylko jedną dużą aktualizację, aby uprościć proces dyskusji. Drobne zmiany i poprawki błędów nie są uwzględnione w tych propozycjach. Niektóre BIP mają charakter proceduralny lub informacyjny.

Dlaczego potrzebujemy BIP-ów?

Bitcoin to oprogramowanie oparte na cyfrowym protokole. Jest stale aktualizowany: naprawia błędy, zwiększa wydajność algorytmów, upraszcza kod, utrzymuje kompatybilność z innym oprogramowaniem i dodaje nowe funkcje.

Pierwsza kryptowaluta nie ma jednego organu zarządzającego ani organizacji, która by ją rozwijała - jest to zdecentralizowany system open source. Dlatego decyzje o aktualizacjach podejmowane są przez społeczność niezależnych deweloperów, a BIP-y służą jako sposób na sformalizowanie procesu aktualizacji kodu bitcoina i uczynienie go open source.

Każdy wniosek, który jest ujęty w ramy BIP, otrzymuje numer porządkowy. Ramy są wykorzystywane przede wszystkim do aktualizacji protokołu lub dużych zmian. Nie każda zmiana kodu bitcoin musi przejść przez tę procedurę, jak w przypadku zmian w projekcie interfejsu użytkownika lub poprawek błędów.

Kiedy kod bitcoina zaczął być aktualizowany za pomocą BIP?

Pierwsza propozycja ulepszenia bitcoina, BIP1, pojawiła się w 2011 roku, a jej autorem był brytyjsko-irański programista Amir Taaki. Zainspirowała go propozycja rozwoju PEP, który służy do ulepszania języka programowania Python. Proces BIP jest również podobny do RFC, który służy do ulepszania Internetu.

W jaki sposób dochodzi do nominacji i akceptacji BIP?

Proces przyjęcia propozycji ulepszenia bitcoina jest podzielony na kilka etapów i uruchamiany dopiero po osiągnięciu konsensusu w społeczności.

Zazwyczaj BIP zaczyna się od nieformalnej propozycji, która jest przedstawiana przez członka społeczności za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji. Na przykład poprzez protokół IRC lub komunikator Slack. Następnie pomysł jest publicznie dyskutowany. Pomysł na BIP może zgłosić każdy, bez względu na referencje czy reputację.

Gdy sugestia uzyska znaczące poparcie społeczności, autor może przejść do kolejnego kroku: przekształcenia pomysłu w BIP. Aby to zrobić, propozycja musi zawierać krótką specyfikację techniczną i uzasadnienie dla nowej funkcji.

Audytor BIP to specjalny redaktor, który jest również odpowiedzialny za administrowanie aktualizacją. Pomaga ukształtować wniosek w stylu i formacie BIP, dba o to, aby wniosek nie powielał istniejących już pomysłów.

Gdy redaktor uzna propozycję za gotową, projekt otrzymuje numer, np. BIP-0119. BIP może dotyczyć tylko jednej konkretnej cechy, żeby nie komplikować dyskusji.

Po wysłaniu projektu BIP do specjalnego repozytorium, propozycja jest "transparentnie" przetwarzana, a każdy może śledzić proces i wyniki testów. Każdy projekt ma status: przyjęty, odroczony, odrzucony lub wycofany przez społeczność.

Jak długo trwa implementacja BIP w kodzie bitcoina?

Przyjęcie BIP to długi proces, który trwa kilka lat.

Propozycja musi zostać zatwierdzona przez ~95% górników, a operatorzy węzłów muszą przejść na nową wersję oprogramowania.

Po zaakceptowaniu BIP jest on włączany do kodu Bitcoin Core (oprogramowanie rdzenia bitcoina), a następnie aktywowany. Między tymi działaniami może być dość długa przerwa. Tak stało się w przypadku Taproot: propozycja została zaakceptowana i dodana do Bitcoin Core w październiku 2020 roku, ale aktywowana dopiero w listopadzie 2021 roku.

Ogólnie rzecz biorąc, BIP może zostać odrzucony, jeśli w ciągu trzech lat od złożenia wniosku nie poczyniono żadnych postępów.

Jakie są formaty BIP?

  • Standards Track BIP - Propozycja określająca standardy wykorzystywane przez oprogramowanie i zajmująca się zmianami w protokole bitcoina.
  • Informational BIP - propozycja o charakterze informacyjnym. Zawiera projekt ogólnych zaleceń dla społeczności, nie wprowadza nowej funkcji i nie wymaga konsensusu w społeczności.
  • Process BIP - Propozycja mająca na celu usprawnienie podstawowych procesów związanych z ekosystemem bitcoina.

Które BIP-y są najbardziej znane?

  • BIP-8 i BIP-9 to dwie propozycje procesów, które reprezentują standardową strukturę sposobu aktywacji aktualizacji softfork dla blockchaina.
  • BIP-141 (SegWit) - propozycja, która zreorganizowała sposób przechowywania danych w blockchainie, wyeliminowała problem "transaction malleability" oraz ustanowiła standardowy format adresów Segregated Witness (SegWit).
  • Taproot to jedna z największych modernizacji, łącząca kilka propozycji jednocześnie: BIP-340, BIP-341 i BIP-342. Ta aktualizacja zwiększyła skalowalność i możliwości prywatności bitcoina. Więcej na temat Taproot przeczytasz w naszym innym artykule.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

WalletConnect - Co to jest i jak używać?

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi. Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i […]

W jakie kryptowaluty inwestować? Nowe kryptowaluty 2023

Tematem naszego dzisiejszego przeglądu będą nowe kryptowaluty 2023. Jeśli myślisz, że krypto zima hamuje powstawanie nowych projektów to jesteś w błędzie. Na przykład Grin i Beam zostały uruchomione na początku 2019 roku. Wówczas to nie tylko sceptycy, ale wielu entuzjastów kryptowalut myślało, że to już koniec. Inwestor powinien zawsze przeprowadzić własny research. Ci, którzy zainwestują […]

Co to jest automatyczny animator rynku (AMM)?

Automated Market Maker (AMM) to algorytm oprogramowania do kontrolowania płynności i wyceny kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach. Systemy AMM są szeroko stosowane w DeFi, szczególnie w zdecentralizowanych giełdach (DEX), takich jak w tym Uniswap, Balancer, Bancor i Curve. Aby stworzyć zdecentralizowane rynki, AMM wykorzystuje płynność w kryptowalutowych publicznych pulach wielu tokenów zablokowanych w specjalnych inteligentnych kontraktach. […]

Co to są BTokeny i jak je pożyczać na Binance?

Binance to nie tylko giełda kryptowalut. To cały ekosystem, na który składa się wiele różnych produktów. Jednym z nich jest BNB Chain, czyli blockchain Binance. Na jego potrzeby giełda ta zaczęła "opakowywać" swoje tokeny. Tak jak np. na Ethereum możemy przechowywać Bitcoina w formie WBTC, tak w przypadku BNB Chain również możemy posiadać tzw. BTokeny. […]

Co to jest Binance Swap Farming i jak z niego korzystać?

Jeżeli korzystasz z giełdy Binance z całą pewnością wiesz, że nie jest to jedynie klasyczna giełda. Jest to cały ekosystem złożony z wielu różnych ciekawych produktów. Jednym z nich jest Binance Swap Farming i to na nim skupimy się w tym poradniku. Wyjaśnimy czym on dokładnie jest, jak działa, jakie ma zalety oraz ryzyko oraz […]

Dlaczego warto sprzedawać NFT na Binance NFT? Oto powody

NFT niezwykle szybko zyskują na popularności, rozszerzając możliwości blockchaina. Użytkownicy mogą teraz kupować i sprzedawać prawie wszystko w formie NFT. Dotyczy to głównie cyfrowych dzieł sztuki, pamiątek, aktywów w grze, a nawet niektórych momentów historycznych. Zazwyczaj NFT określa się jako rodzaj kryptograficznego tokena na blockchainie, który reprezentuje unikalne aktywa. Mogą one być albo całkowicie cyfrowymi […]

Jak wysyłać pieniądze za granicę za darmo przy użyciu kryptowalut?

Wysyłanie pieniędzy za granicę może być drogim i czasochłonnym procesem. W tym przewodniku wyjaśnimy jednak, jak wykorzystać kryptowaluty do wysyłania pieniędzy za granicę za darmo - przy pomocy platformy Binance P2P. Tradycyjne metody, takie jak przelewy lub Western Union, często wiążą się z wysokimi opłatami i powolnym czasem przetwarzania, co utrudnia ludziom wysyłanie pieniędzy szybko […]

BNB Greenfield: Czym jest nowy, trzeci blockchain od Binance?

Giełda Binance w lutym zapowiedziała swój nowy produkt, a mianowicie nowy blockchain nazwany BNB Greenfield. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym dokładnie on jest, jak będzie działał, jakie może mieć zastosowania oraz wiele więcej! Tak więc, zaczynajmy! Czym jest BNB Greenfield? BNB Greenfield to zdecentralizowana infrastruktura pamięci masowej w ramach szerszego ekosystemu BNB Chain, w którym […]

Testnet ZetaLabs: Jak przygotować się pod airdrop?

Testnety to zawsze okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Jakich? To zależy od projektu i jego możliwości. W tym poradniku opowiemy o ZetaChain - projekcie, który obecnie prowadzi testnet. Wyjaśnimy co musisz zrobić, aby zdobyć ewentualne dropy i darmowe NFT. Czym jest ZetaChain? ZetaChain to testnet dla nowych omnichain dApps i kluczowy element ekosystemu, który opiera […]

Zarabianie na NFT w 2023 roku: gdzie inwestować i gdzie szukać obiecujących kolekcji?

Pozytywny impet na początku 2023 roku ożywił rynek kryptowalut, co pomogło projektom odzyskać siły po ubiegłorocznych wpadkach i bankructwach. Segment NFT nie był wyjątkiem. Również przyciągnął uwagę wielu nowych graczy. Jednak NFT mają swoją własną specyfikę i nawet doświadczeni inwestorzy nie do końca rozumieją cechy tego rynku. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy ci jak ma się […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram