Co to jest Bitcoin Improvement Proposal (BIP)?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 18 sierpnia 2022
ikona autora biały
bitcoin improvement proposal bip

Bitcoin Improvement Proposal (BIP) to propozycja poprawy kodu bitcoina, sformalizowana zgodnie z oficjalnymi zasadami.

Celem ram BIP jest standaryzacja procedury wprowadzania większych zmian w kodzie bitcoina. Ponieważ propozycje są przechowywane jako pliki tekstowe w repozytorium, ich zawartość i historia są dostępne dla każdego użytkownika.

Pomysł BIP może być zgłoszony przez każdego użytkownika, ale musi zostać zatwierdzony przez deweloperów i górników, zanim zostanie dodany do kodu kryptowaluty i ostatecznie aktywowany.

Zazwyczaj BIP zawiera tylko jedną dużą aktualizację, aby uprościć proces dyskusji. Drobne zmiany i poprawki błędów nie są uwzględnione w tych propozycjach. Niektóre BIP mają charakter proceduralny lub informacyjny.

Dlaczego potrzebujemy BIP-ów?

Bitcoin to oprogramowanie oparte na cyfrowym protokole. Jest stale aktualizowany: naprawia błędy, zwiększa wydajność algorytmów, upraszcza kod, utrzymuje kompatybilność z innym oprogramowaniem i dodaje nowe funkcje.

Pierwsza kryptowaluta nie ma jednego organu zarządzającego ani organizacji, która by ją rozwijała - jest to zdecentralizowany system open source. Dlatego decyzje o aktualizacjach podejmowane są przez społeczność niezależnych deweloperów, a BIP-y służą jako sposób na sformalizowanie procesu aktualizacji kodu bitcoina i uczynienie go open source.

Każdy wniosek, który jest ujęty w ramy BIP, otrzymuje numer porządkowy. Ramy są wykorzystywane przede wszystkim do aktualizacji protokołu lub dużych zmian. Nie każda zmiana kodu bitcoin musi przejść przez tę procedurę, jak w przypadku zmian w projekcie interfejsu użytkownika lub poprawek błędów.

Kiedy kod bitcoina zaczął być aktualizowany za pomocą BIP?

Pierwsza propozycja ulepszenia bitcoina, BIP1, pojawiła się w 2011 roku, a jej autorem był brytyjsko-irański programista Amir Taaki. Zainspirowała go propozycja rozwoju PEP, który służy do ulepszania języka programowania Python. Proces BIP jest również podobny do RFC, który służy do ulepszania Internetu.

W jaki sposób dochodzi do nominacji i akceptacji BIP?

Proces przyjęcia propozycji ulepszenia bitcoina jest podzielony na kilka etapów i uruchamiany dopiero po osiągnięciu konsensusu w społeczności.

Zazwyczaj BIP zaczyna się od nieformalnej propozycji, która jest przedstawiana przez członka społeczności za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji. Na przykład poprzez protokół IRC lub komunikator Slack. Następnie pomysł jest publicznie dyskutowany. Pomysł na BIP może zgłosić każdy, bez względu na referencje czy reputację.

Gdy sugestia uzyska znaczące poparcie społeczności, autor może przejść do kolejnego kroku: przekształcenia pomysłu w BIP. Aby to zrobić, propozycja musi zawierać krótką specyfikację techniczną i uzasadnienie dla nowej funkcji.

Audytor BIP to specjalny redaktor, który jest również odpowiedzialny za administrowanie aktualizacją. Pomaga ukształtować wniosek w stylu i formacie BIP, dba o to, aby wniosek nie powielał istniejących już pomysłów.

Gdy redaktor uzna propozycję za gotową, projekt otrzymuje numer, np. BIP-0119. BIP może dotyczyć tylko jednej konkretnej cechy, żeby nie komplikować dyskusji.

Po wysłaniu projektu BIP do specjalnego repozytorium, propozycja jest "transparentnie" przetwarzana, a każdy może śledzić proces i wyniki testów. Każdy projekt ma status: przyjęty, odroczony, odrzucony lub wycofany przez społeczność.

Jak długo trwa implementacja BIP w kodzie bitcoina?

Przyjęcie BIP to długi proces, który trwa kilka lat.

Propozycja musi zostać zatwierdzona przez ~95% górników, a operatorzy węzłów muszą przejść na nową wersję oprogramowania.

Po zaakceptowaniu BIP jest on włączany do kodu Bitcoin Core (oprogramowanie rdzenia bitcoina), a następnie aktywowany. Między tymi działaniami może być dość długa przerwa. Tak stało się w przypadku Taproot: propozycja została zaakceptowana i dodana do Bitcoin Core w październiku 2020 roku, ale aktywowana dopiero w listopadzie 2021 roku.

Ogólnie rzecz biorąc, BIP może zostać odrzucony, jeśli w ciągu trzech lat od złożenia wniosku nie poczyniono żadnych postępów.

Jakie są formaty BIP?

  • Standards Track BIP - Propozycja określająca standardy wykorzystywane przez oprogramowanie i zajmująca się zmianami w protokole bitcoina.
  • Informational BIP - propozycja o charakterze informacyjnym. Zawiera projekt ogólnych zaleceń dla społeczności, nie wprowadza nowej funkcji i nie wymaga konsensusu w społeczności.
  • Process BIP - Propozycja mająca na celu usprawnienie podstawowych procesów związanych z ekosystemem bitcoina.

Które BIP-y są najbardziej znane?

  • BIP-8 i BIP-9 to dwie propozycje procesów, które reprezentują standardową strukturę sposobu aktywacji aktualizacji softfork dla blockchaina.
  • BIP-141 (SegWit) - propozycja, która zreorganizowała sposób przechowywania danych w blockchainie, wyeliminowała problem "transaction malleability" oraz ustanowiła standardowy format adresów Segregated Witness (SegWit).
  • Taproot to jedna z największych modernizacji, łącząca kilka propozycji jednocześnie: BIP-340, BIP-341 i BIP-342. Ta aktualizacja zwiększyła skalowalność i możliwości prywatności bitcoina. Więcej na temat Taproot przeczytasz w naszym innym artykule.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Czym jest agregator DeFi i jak działa?

Świat DeFi jest pełen niesamowitych możliwości. Istnieją zdecentralizowane giełdy, różne protokoły pożyczkowe i oczywiście platformy oferujące różne formy dodatkowego zarobki z kryptowalut, czy to w formie stakingu, wydobywania płynności czy zaawansowanego yield farmingu. Wiele z nich jest zorientowanych na różne sieci, a ponieważ ich poziom wykorzystania jest dyktowany przede wszystkim przez społeczność. Różnią się one […]

Binance Coin (BNB)

Co to jest Binance Coin Binance Coin, znany również jako BNB, to kryptowaluta wyemitowana przez giełdę Binance. Jest to jedna z najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie. BNB początkowo opierał się na sieci Ethereum, ale z czasem przekształcił się w natywną walutę dedykowanego blockchaina Binance, zwanego Binance Chain. BNB został stworzony jako token umożliwiający korzystanie z […]

Czy warto kupić kartę graficzną po koparce kryptowalut?

Bbranża kryptowalut została dotknięta spadkiem Bitcoina, a następnie spadkiem Ethereum. To wszystko sprawiło, że wydobywanie GPU stało się nieopłacalne. W rezultacie rynek wtórny został zalany tanimi kartami graficznymi. Chociaż mogą one być o 50%, a nawet 70% tańsze niż w sklepach, należy dwa razy zastanowić się, czy warto kupować kartę graficzną po kopaniu kryptowalut. Praca […]

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Pozwala ona także inwestować w kryptowaluty. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Dużo taniej jest kupić cyfrowe aktywa na giełdzie, która pozwala w łatwy sposób wpłacić środki przez Revolut. Przykładem takiej platformy jest www.bybit.com lub www.binance.com. […]

Jak wypłacić Ethereum ze stakingu?

Na skutek aktywacji aktualizacji Shapella w sieci głównej Ethereum, użytkownicy otrzymali możliwość wycofania kryptowaluty ze stakingu. Ale jak to konkretnie zrobić? Czym jest staking Ethereum? Staking to sposób generowania pasywnego dochodu z monet w oparciu o algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) i jego warianty. Staking w prostym języku to udział w potwierdzaniu transakcji i produkcji nowych […]

Staking kryptowalut na Binance: Kompletny poradnik

W ciągu ostatnich kilku lat kryptowaluty naprawdę zawładnęły światem mainstreamu. NFT, giełdy kryptowalutowe i cały szereg różnych narzędzi związanych z kryptowalutami powstają jak grzyby po deszczu! W dzisiejszym poradniku skupimy się jednak na jednej z najciekawszych koncepcji, a mianowicie stakingu na giełdzie Binance. Jest to bowiem proces, który pozwala zarabiać kryptowaluty w sposób pasywny! Staking […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram