Co to jest Bitcoin ETF - wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 stycznia 2022
ikona autora biały
kryptowalutowy ETF

W tym obszernym przewodniku przedstawimy Ci koncepcję Bitcoin ETF, dlaczego są to ważne instrumenty finansowe i jak w nie inwestować. Dodatkowo zastanowimy się, dlaczego amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) waha się przed zatwierdzeniem bitcoinowego ETFu.

Przez lata społeczność kryptowalutowa czekała na bitcoinowy ETF lub jakikolwiek kryptowalutowy ETF. W tym roku inwestorzy w Kanadzie uzyskali dostęp do pierwszych ETF-ów na Bitcoina i Ether. Podobnie inwestorzy w Brazylii i Dubaju. W Europie podobny produkt pojawił się jeszcze w grudniu 2019 roku.

Ale wciąż jest jeden kraj, w którym uruchomienie takiego instrumentu byłoby niezwykle ważne dla branżty. Są to Stany Zjednoczone. Po raz pierwszy wniosek o Bitcoin złożono tam jeszcze w 2013 r. Póki co jednak nikt nie otrzymał zielonego światła od SECu. Tak więc, zaczynamy!

Czym jest ETF?

ETF (lub exchange-traded fund) jest regulowanym instrumentem finansowym, którego cena śledzi wartość aktywów bazowych. Na przykład, cena ETF-u na złoto będzie podążać za wartością rezerw złota, które są reprezentowane w ETF-ie. Podobnie, cena ETF na ropę naftową, ETF na indeks giełdowy czy ETF na kryptowaluty będzie śledzić odpowiednio wartość ropy naftowej, indeksu giełdowego czy krypto aktywa. Podobnie jak akcje, ETF może być i jest przedmiotem obrotu na regulowanych giełdach na całym świecie. Dzięki temu inwestorzy mogą handlować ETF-ami za pośrednictwem swoich rachunków maklerskich.

Podstawową ideą ETF jest posiadanie instrumentu, którego wartość jest powiązana z wartością aktywów bazowych. W ten sposób inwestor nie musi mieć do czynienia bezpośrednio z danym aktywem. Na przykład, jeśli inwestor chce inwestować w złoto, ale nie chce mieć do czynienia z tym aktywem fizycznie, ETF śledzący je będzie świetnym sposobem na uzyskanie ekspozycji na złoto w inny sposób.

W tej definicji mogłeś poznać jeden z podstawowych elementów składających się na ETF. W dalszej części tego przewodnika zanurzymy się głębiej w korzyści płynące z ETF-ów, szczególnie w odniesieniu do Bitcoina i innych kryptowalut.


Czym jest Bitcoin ETF i jak to działa?

Bitcoin ETF jest zbywalnym instrumentem, który śledzi wartość Bitcoina. Bitcoin ETF może być i często jest notowany na tradycyjnych giełdach, na których ETF może być kupowany i sprzedawany, podobnie jak akcje.

Aby stworzyć Bitcoin ETF lub jakikolwiek inny kryptowalutowy ETF, firma zarządzająca nabywa rzeczywiste monety z rynku. Są one wykorzystywane jako rezerwy, podobnie jak firma zarządzająca kupuje akcje, aby włączyć je do tradycyjnego ETF-u akcji. Firma ta następnie tworzy fundusz, który reprezentuje wartość Bitcoinów przechowywanych w depozycie i wystawia go na giełdzie, gdzie jest dostępny dla inwestorów.

Inwestowanie w bitcoinowy ETF jest niezwykle wygodne dla przeciętnego inwestora. Nie musi on bowiem przejmować się bezpieczeństwem i ryzykiem logistycznym związanym z obsługą cyfrowej waluty. Cały proces kupowania Bitcoina poprzez giełdę kryptowalut i znalezienie sposobu na przechowywanie monet jest wprawdzie skomplikowany. I jest to szczególnie ryzykowne dla przeciętnego inwestora, który może nie mieć odpowiedniej wiedzy technicznej.

Inwestowanie w Bitcoin ETF nie eliminuje jednak całego ryzyka inwestycyjnego. Ważne jest, aby pamiętać, że kryptowaluty są nadal bardzo zmiennymi aktywami, niezależnie od tego, czy inwestujesz bezpośrednio, czy poprzez ETF.

Jeśli chodzi o to, jak działa Bitcoin ETF, nie ma żadnych niespodzianek. Kryptowalutowe ETF-y działają dokładnie tak, jak każdy inny tradycyjny ETF zabezpieczony aktywami. Jest to część uroku kryptowalutowych ETF-ów. Nie musisz rozumieć technologii blockchain i kryptowalut, aby skorzystać ze zmienności rynku kryptowalut. Chociaż oczywiście pomocne jest poznanie rynków, na których chcesz inwestować.

Tak długo, jak ktoś ma lub może utworzyć konto maklerskie, może handlować dowolnym kryptowalutowym ETF obsługiwanym za jego pośrednictwem. Inwestorzy w Stanach Zjednoczonych, gdzie Bitcoin ETF nie został jeszcze uruchomiony, póki co nie mają jeszcze takiej możliwości. Jednak już teraz jest to rzeczywistość dla inwestorów w Brazylii, Kanadzie, Szwajcarii, Dubaju i kilku innych lokalizacjach.

Handel kryptowalutowym ETF jest bardzo prosty. Wystarczy zalogować się na swoje konto maklerskie, wybrać sybol, który reprezentuje Bitcoin ETF i przystąpić do kupna lub sprzedaży aktywów.


Historia Bitcoin ETF w Stanach Zjednoczonych

W dniu tej publikacji amerykański regulator rynku papierów wartościowych - Securities and Exchange Commission (SEC) - nie zatwierdził jeszcze ani jednego wniosku o uruchomienie Bitcoin ETF.

Historia wniosków w USA sięga 2013 r., kiedy to pierwszy z nich został złożony przez założycieli giełdy Gemini - Camerona i Tylera Winklevossów. Po braciach Winklevoss, kilku innych inwestorów wykazało zainteresowanie wzięciem udziału w wyścigu o dostarczenie amerykańskim inwestorom pierwszego kryptowalutowego ETF-u. Oto krótkie zestawienie niektórych z instytucji ścigających się o zielone światło SECu.

  • Lipiec 2013 r. - wniosek Winklevoss Bitcoin Trust złożony przez współzałożycieli Gemini, Camerona i Tylera Winklevossów, sponsorowany przez Math-Based Asset Services LLC. SEC odrzucił wniosek 10 marca 2017 roku.
  • Grudzień 2017 roku - wnioski ProShares Bitcoin ETF i ProShares Short Bitcoin ETF złożone przez ProShares Trust wspólnie z New York Stock Exchange (NYSE). Oba fundusze miały być notowane na giełdzie NYSE Arca, śledząc wyniki kontraktów terminowych na Bitcoina notowanych na giełdach CME i CBOE. SEC odrzucił oba wnioski 22 sierpnia 2018 roku.
  • 4 stycznia 2018 roku - NYSE Arca składa wniosek o notowanie pięciu funduszy związanych z Bitcoinem. Były to fundusze Direxion Daily Bitcoin Bear 1X Shares, Direxion Daily Bitcoin 1.25X Bull Shares, Direxion Daily Bitcoin 1.5X Bull Shares, Direxion Daily Bitcoin 2X Bull Shares oraz Direxion Daily Bitcoin 2X Bear Shares. SEC odrzucił wniosek w dniu 22 sierpnia 2018 roku.
  • 5 stycznia 2018 roku - Cboe BZX Exchange złożył wniosek o notowanie tytułów uczestnictwa funduszu GraniteShares Bitcoin ETF oraz funduszu GraniteShares Short Bitcoin ETF. SEC dezaprobowała wniosek 22 sierpnia 2018 roku.
  • Styczeń 2019 - NYSE Arca złożyła wniosek o notowanie tytułów uczestnictwa Bitwise Bitcoin ETF Trust. Wniosek ten również został odrzucony 9 października 2019 roku.
  • Styczeń 2019 - giełda Cboe BZX składa wniosek o notowanie akcji SolidX Bitcoin Shares Issued by the VanEck SolidX Bitcoin Trust. Giełda nie czeka jednak na rozstrzygnięcie ze strony komisji po kilkukrotnym odroczeniu. Wycofuje wniosek 17 września 2019 roku.
  • Czerwiec 2019 - giełda NYSE Arca składa kolejny wniosek o Bitcoin ETF wspólnie z nowojorską firmą zarządzającą inwestycjami Wilshire Phoenix w celu notowania udziałów United States Bitcoin and Treasury Investment Trust. 26 lutego 2020 roku SEC ponownie odrzucił ten wniosek.
  • W 2021 r. odnotowano rosnący wzrost liczby wniosków do SEC, prawdopodobnie z powodu zmiany warty u steru komisji.

W kwietniu 2021 r. były szef CFTC Gary Gensler objął stanowisko nowego szefa SEC, zastępując na tym stanowisku Jaya Claytona. Gensler ma bogate doświadczenie w regulowaniu branży towarowej. Ale co ważniejsze, zanim dołączył do SEC, był profesorem ekonomii w MIT Sloan, prowadząc kurs na temat blockchaina, walut cyfrowych, FinTech i polityki publicznej oraz szeroko komentując te zagadnienia.

W nadziei na uzyskanie bardziej przychylnego orzeczenia komisji, następujący gracze zdecydowali się spróbować szczęścia w 2021 roku:

  • VanEck złożył wniosek VanEck Bitcoin Trust w dniu 15 marca.
  • Valkyrie Bitcoin Fund założony przez Valkyrie Investments składa wniosek o notowanie akcji na NYSE Arca. Wniosek ten został złożony 23 kwietnia.
  • Stone Ridge & NYDIG ubiegają się o wprowadzenie do obrotu na giełdzie NYSE Arca tytułów uczestnictwa funduszu NYDIG Bitcoin ETF. Wniosek w tej sprawie został złożony 16 lutego.
  • WisdomTree Bitcoin Trust firmy WisdomTree ubiega się o notowanie udziałów na giełdzie Cboe BZX. Wniosek złożono 11 marca.
  • Wise Origin Bitcoin Trust wniosek FD Funds Management LLC o notowanie tytułów uczestnictwa funduszu ETF na giełdzie Cboe BZX. Prospekt emisyjny wniosku został złożony w SEC 24 marca.
  • Udziały w Galaxy Bitcoin ETF mają być emitowane przez Galaxy Digital Funds LLC i notowane na giełdzie NYSE Arca. Fundusz ten miałby śledzić wyniki indeksu Bloomberg Galaxy Bitcoin Index prowadzonego przez Bloomberg Index Services Limited. Jego wstępny prospekt emisyjny został złożony w SEC 12 kwietnia.

To tylko niektóre z prób podjętych w celu dostarczenia amerykańskim inwestorom kryptowalutowego ETF-u.


Dlaczego SEC wciąż odrzuca wnioski o Bitcoin ETF?

Od 2013 roku złożono kilka wniosków do SEC z prośbą o zmianę zasad, która pozwoliłaby na uruchomienie Bitcoin ETF w USA. Wiele z nich zostało złożonych przez renomowane firmy z Wall Street. SEC jednak sprzeciwia się nie firmom składającym wnioski, ale raczej ogólnie rynkowi.

Rynek Bitcoin rośnie ledwie od dekady. Do tej pory jest on wyceniany na zaledwie 1 bilion USD w porównaniu z innymi, bardziej ugruntowanymi rynkami, takimi jak złoto, ropa naftowa, obligacje skarbowe czy akcje spółek. Te tradycyjne instrumenty finansowe mają również swoją historię, z której SEC wyciągnął bardzo skuteczną politykę ochrony inwestorów.

Bitcoin, z drugiej strony, jest nowym rodzajem aktywów wykorzystujących niesprawdzoną technologię. Większość inwestorów w przestrzeni blockchain ma trudności z jej zrozumieniem, podobnie jak regulatorzy.

Największym wyzwaniem dla wnioskodawców Bitcoin ETF w uzyskaniu zielonego światła od SEC jest dostarczenie wystarczających dowodów, aby wykazać, że rynek Bitcoin dojrzał na tyle, aby można go było uznać za odporny na manipulacje rynkowe.

Biorąc pod uwagę, że większość wolumenu obrotów jest raportowana z giełd znajdujących się poza jurysdykcją SEC, stało się to najbardziej znaczącą przeszkodą. Jeśli nie można nadzorować instytucji raportujących aktywność handlową, nie można skutecznie monitorować cen aktywów.

Dodatkowo, w branży kryptowalutowej odnotowano wiele przypadków oszustw i wyłudzeń, co potwierdza obawy, na które zwróciła uwagę SEC.

Inne obawy, na które zwróciła uwagę SEC, obejmują brak płynności i przejrzystości rynku kryptowalutowego.

W zależności od tego, jak na to patrzysz, możesz uznać za zachęcające to, że obawy SEC nie dotyczą konkretnych firm składających wnioski, ale zamiast tego rynku kryptowalut. Gdy rynek osiągnie dojrzałość, zgodnie ze standardami SEC, komisja z pewnością da zielone światło nie jednemu, ale najprawdopodobniej kilku z tych ETFów


Bitcoin ETF poza USA

Podczas gdy amerykańscy inwestorzy kryptowalutowi z niecierpliwością czekają, aż SEC przestanie się ociągać, inwestorzy w innych krajach cieszą się owocami bardziej otwartych organów regulacyjnych. Tylko w tym roku uruchomiono kilka Bitcoin ETF-ów w Kanadzie, Brazylii, na Bliskim Wschodzie i w Europie. Oczekuje się też, że wielu regulatorów weźmie przykład z kanadyjskiej Ontario Securities Commission (OSC) i innych pionierów.

Kryptowalutowe fundusze ETF w Kanadzie

OSC zatwierdziła uruchomienie pierwszego Bitcoin ETF w Kanadzie 12 lutego 2021 roku. Tydzień później, 18 lutego, wystartował Purpose Bitcoin ETF (BTCC), zarządzany przez Purpose Investments. Technicznie rzecz biorąc był to pierwszy na świecie Bitcoin ETF, biorąc pod uwagę, że kilka podobnych produktów oferowanych w Europie jest określanych jako ETP i ETN, co oznacza odpowiednio exchange-traded products i notes.

Od czasu uruchomienia Purpose Bitcoin ETF w Kanadzie, uruchomiono kilka innych ETF-ów związanych z kryptowalutami, w tym jeden przez Purpose Investments, który śledzi wyniki Ethereum - drugiego co do wielkości cyfrowego aktywa pod względem wartości rynkowej.

Kryptowalutowe ETF-y, w które możesz zainwestować, jeśli jesteś w Kanadzie to:

  • Purpose Bitcoin ETF został uruchomiony przez Purpose Investments w lutym 2021 roku. Udziały tego ETF-u są notowane na giełdzie w Toronto (TSX). Fundusz zarządza obecnie ponad 1,4B CAD$ (równowartość około 22062,5 BTC). Fundusz ten jest notowany na TSX pod trzema symbolami reprezentującymi trzy warianty tego samego funduszu. Są to BTCC (FX HEDGED i notowany w lokalnej walucie), BTCC.B (NON-FX HEDGED, również notowany w CAD) oraz BTCC.U (notowany w USD). Możesz również zainwestować w Purpose Ether ETF - kolejny pierwszy ETF śledzący wyniki Etheru. Fundusz ten został uruchomiony 20 kwietnia i posiada pod zarządzaniem ponad 312M CAD lub 65636 ETH.
  • Evolve Bitcoin ETF (EBIT) zarządzany przez Evolve Funds Group Inc. został zatwierdzony do uruchomienia przez OSC w dniu 16 lutego. Fundusz został wprowadzony na giełdę 19 lutego, zaledwie dzień po tym jak Purpose Bitcoin ETF rozpoczął notowania na giełdzie TSX. Do tej pory fundusz przyciągnął inwestycje na kwotę 115 mln CAD przy wskaźniku kosztów na poziomie 0,75%. Evolve Funds Group od 20 kwietnia notuje również udziały w funduszu ETF opartym na Ether. Fundusz Ether jest notowany w dwóch wariantach: ETHR ( iezabezpieczony) oraz ETHR.U (zabezpieczony względem dolara amerykańskiego).
  • Z kolei tytuły uczestnictwa 3iQ CoinShares Bitcoin ETF (BTCQ) notowane są na giełdzie TSX pod symbolami BTCQ (niezabezpieczony) i BTCQ.U (zabezpieczony względem dolara amerykańskiego). Fundusz został wprowadzony na giełdę 19 kwietnia przez 3iQ Corp we współpracy z londyńską firmą CoinShares. Do tej pory ma on ponad 1 miliard dolarów AUM, a oba jego warianty pobierają opłatę w wysokości 1%. Obie firmy uruchomiły również Ether ETF wkrótce po Bitcoin ETF o nazwie 3iQ CoinShares Ether ETF. Jest on również notowany pod dwoma wariantami na TSX: ETHQ i ETHQ.U

Inne kryptowalutowe fundusze ETF już uruchomione i notowane w Kanadzie to Ninepoint Bitcoin ETF (BITC) i CI Galaxy Bitcoin ETF (BTCX). Oba te ETF-y są notowane na giełdzie TSX.

Bitcoin ETF w Brazylii i Dubaju

Brazylia otrzymała swój pierwszy Bitcoin ETF w czerwcu 2021 r., uruchomiony przez zarządzającego aktywami z Rio - QR Asset Management. Udziały tego funduszu są notowane na giełdzie B3 w Sao Paulo pod symbolem QBTC11. Fundusz śledzi wyniki indeksu CME Group kontraktów terminowych na Bitcoin.

QR Capital otrzymał zgodę na uruchomienie funduszu w marcu od Brazylijskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (CVM).

W lipcu QR Capital otrzymał kolejną zgodę od CVM na uruchomienie Ether ETF, który śledzi wyniki kryptowaluty Ether. Fundusz ten miałby wystartować podobnie jak Bitcoin ETF, notując udziały na giełdzie B3 pod symbolem QETH11.

Innym Bitcoin ETF dostępnym dla brazylijskich inwestorów jest Hashdex Nasdaq Bitcoin Reference Price Index Fund notowany na giełdzie B3 pod symbolem BITH11. Fundusz ten został uruchomiony w lipcu przez brazylijskiego menedżera aktywów Hashdex.

Dla inwestorów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (MENA), 3iQ Corp wprowadził swój fundusz Bitcoin na międzynarodową giełdę Nasdaq Dubai. Udziały tego funduszu są notowane pod symbolem QBTC i funkcjonują tak samo jak jego kanadyjski odpowiednik.


Plusy i minusy kryptowalutowych funduszy ETF

Korzyści z inwestowania w Bitcoin lub Ether ETF w porównaniu z bezpośrednią inwestycją w aktywa bazowe są liczne. Z drugiej strony, istnieją jednak pewne wady.

Zalety Bitcoin ETF

  • Wygoda - Być może największą zaletą ETF kryptowalutowego w porównaniu do inwestycji bezpośrednich jest to, że przeciętni inwestorzy nie muszą zajmować się aktywami bazowymi. Kryptowaluta jest dość trudna do zrozumienia, a większość platform, które pozwalają na zakup i przechowywanie aktywów nie ma zbyt dobrych opinii. Dodatkowo, większość giełd kryptowalutowych ma również wątpliwą politykę regulacyjną, co zwiększa ryzyko dla inwestorów. Dzięki ETF-om kryptowalutowym inwestorzy mogą zyskać ekspozycję na nowy rynek, korzystając ze swoich istniejących rachunków maklerskich. W ten sposób nie muszą się martwić o bezpieczeństwo i ochronę posiadanych aktywów.
  • Elastyczność - spekulanci muszą być w stanie wykorzystać zarówno rajdy rynkowe, jak i korekty. W wyniku inwestowania poprzez rynek spot, nie będziesz w stanie skorzystać z spadającej wartości aktywów. W tym przypadku jest to znane jako krótka sprzedaż lub pozycja. Jednak z Bitcoin ETF, masz możliwość wejścia w długą lub krótką pozycję.
  • Regulacje - ETFy są wysoce regulowanymi aktywami finansowymi, a ETFy kryptowalutowe nie są wyjątkiem. Regulatorzy nie tylko mogą monitorować i analizować wyniki Bitcoin ETF na platformach publicznych, ale mogą również zapewnić ochronę przed manipulacją cenami na rynkach ETF. Jednak cena aktywów bazowych, w tym przypadku Bitcoin lub Ether, nadal może być manipulowana przez nieuregulowane giełdy kryptowalutowe.

Wady bitcoinowego ETFu

Kryptowalutowe ETFy nie są pozbawione wad. Oto kilka z nich:

  • Opłaty za zarządzanie - emitenci funduszy ETF pobierają opłatę za zarządzanie, która zwykle wynosi od 0,4% do 1,5% rocznie. Za przechowywanie Bitcoinów na giełdzie kryptowalutowej lub w prywatnym portfelu nie są pobierane żadne opłaty.
  • Ograniczenie wymiany - łatwo jest wymienić swoje "fizyczne" aktywa cyfrowe, które bezpośrednio posiadasz. Jeśli masz trochę Bitcoinów w portfelu, możesz łatwo wymienić je na trochę Etheru lub Litecoinów lub innych aktywów obsługiwanych przez wybraną przez Ciebie platformę. Nie jest tak w przypadku ETF kryptowalutowego. Spekulanci arbitrażowi mogą zatem skorzystać z różnic cenowych pomiędzy parami handlowymi na różnych platformach. Nie jest to możliwe, gdy mamy do czynienia z kryptowalutowymi ETF-ami.
  • Błędy w wycenie - ETFy śledzą wyniki aktywów bazowych. Mogą to być indeksy lub rzeczywiste aktywa przechowywane w rezerwach. Czasami wartość aktywów netto (NAV) funduszu pozostaje w tyle za rzeczywistą wartością aktywów, które śledzą. Innym razem, różnica w cenie może być spowodowana zmiennością rynku.

Podsumowanie

Istnieje kilka sposobów inwestowania w Bitcoin i inne kryptowaluty. Ale niewiele z nich jest dobrych dla zwykłego inwestora. Bitcoin ETF zapewnia więc prostotę. Jeśli lub kiedy SEC kiedykolwiek zatwierdzi pierwszy Bitcoin ETF w Stanach Zjednoczonych, oznaczałoby to przejście rynku kryptowalut do następnego etapu dojrzałości.

Jest to bardzo oczekiwany produkt i nie bez powodu. Przynosi on wygodę i elastyczność, a także pozwala inwestorom dostać się na rynek bez podejmowania zbyt dużego ryzyka.

Póki co nie jest to rzeczywistość w USA. Jednak jak już podkreśliliśmy, produkty są już dostępne na innych rynkach, w tym w Kanadzie, Brazylii, Dubaju i innych miejscach. Interesujące będzie obserwowanie, jak te produkty radzą sobie na rynku. Ich sukces może być podstawą dla SEC do zatwierdzenia takiego produktu w Stanach.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Jaki portfel do kryptowalut i Bitcoina jest najlepszy? Jak założyć i który wybrać?

Zainteresowałeś się bitcoinem (lub innymi kryptowalutami) i chciałbyś założyć konto, które pozwoli Ci je przechowywać? W świecie cyfrowych aktywów miejsce, w którym trzymamy bitcoina to nie konto, a portfel bitcoin. Z tego artykułu dowiesz się jaki portfel do kryptowalut jest najlepszy. Wyjaśnimy też jak założyć portfel bitcoin krok po kroku. Czym jest portfel kryptowalut? Portfel […]

Co zrobić z tokenami jeżeli jestem HODLerem?

Zastanawiasz się, co zrobić z tokenami, kiedy jesteś HODLerem? Klucz do sukcesu leży w znalezieniu sposobów na maksymalizację zysków, nawet gdy trzymasz swoje aktywa na dłużej. W tym artykule odkryjemy sposoby pasywnego zarabiania na kryptowalutach. Dowiesz się, jak platformy takie jak Binance Simple Earn mogą pomóc pomnożyć twoje środki. Zatem, gotowy na zgłębienie tematu? Pasywne […]

Czy Ethereum przebije Bitcoina pod kątem wolumenu?

Czy Ethereum może kiedyś prześcignąć Bitcoina pod względem wolumenu? Bitcoin oraz Ethereum to dwa giganty, różniące się od siebie, lecz nieustannie konkurujące. Porównanie tych dwóch technologii wymaga zrozumienia ich podstawowych różnic. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie są Bitcoin i Ethereum. Przeanalizujemy też, na czym polegają ich różnice. Zastanowimy się, czy Ethereum ma szansę prześcignąć […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Aplikacja Revolut pozwala inwestować w kryptowaluty, ale nie jest to optymalne rozwiązanie jeżeli chodzi i ich zakup i sprzedaż, o czym wiedzą bardziej zaawansowani użytkownicy kryptowalut. Odpowiemy na pytanie czy opłaca się kupować kryptowaluty na Revolut, […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram