Co to jest aplikacja Move-To-Earn STEPN? - Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 11 czerwca 2022
ikona autora biały
co to jest stepn zarabianie za bieganie

Stepn to ewolucja dwóch koncepcji, które od kilku lat zyskują na popularności: gier wykorzystujących rzeczywistość rozszerzoną (AR) oraz gier typu play-to-earn.

Gry AR zazwyczaj przedstawiają wirtualny świat nałożony na rzeczywisty. Koncepcja ta zyskała popularność w 2015 roku dzięki Pokemon Go, w którym wirtualne Pokemony zostały rozrzucone na rzeczywistej mapie świata, a użytkownicy mogli je śledzić i zbierać za pomocą GPS.

Stepn wykorzystuje ten element - naliczanie punktów na podstawie postępów dokonanych za pomocą GPS - i dodaje do niego nowszy model play-to-earn, który został zapoczątkowany przez gry kryptowalutowe, takie jak Axie Infinity. Rezultat: Gra, która śledzi ćwiczenia użytkowników w świecie rzeczywistym i nalicza im za to punkty w postaci kryptowalut.

W ten sposób "play-to-earn" staje się śledzonym przez GPS "move-to-earn": Właściwie wszystko wygląda jak połączenie Fitbit z Pokemon Go i Axie Infinity.

Czym jest Stepn?

Stepn, zbudowany na konkurencyjnym dla Ethereum systemie Solana i stworzony przez dewelopera aplikacji FindSatoshi Lab, to aplikacja na smartfony, która pozwala użytkownikom zarabiać pieniądze za chodzenie, bieganie lub jogging w ściśle określonym czasie, który odświeża się co 24 godziny.

Nagrody są wypłacane w rodzimej kryptowalucie Stepn, Green Satoshi Token (GST). Zapisuje się je w portfelu utworzonym w grze lub importowanym z zewnątrz. Gracze, aby rozpocząć rozgrywkę muszą zacząć od zakupu butów NFT. Następnie mogą zwiększyć ilość GST zarobionych podczas jednej sesji, ulepszając swoje buty. Sneakersy, które są niewymiennymi tokenami (NFT) i można nimi handlować na rynkach wtórnych, już teraz osiągają bardzo wysokie ceny. Najtańsza para kosztuje 400 dolarów, jednak na najdroższe trzeba wydać aż 100 000 dolarów.

Jak działa Stepn?

Aby zrozumieć, jak działa Stepn, kluczowe są dwie cechy. Pierwszą z nich jest but, który ma ogromny wpływ na to, ile pieniędzy może zarobić gracz.

Podobnie jak w standardowej grze fabularnej, gdzie ulepszasz swoją zbroję, aby wytrzymała określone ataki, w Stepn ulepszasz swoje buty, aby zmaksymalizować jedną lub więcej z pięciu różnych cech:

  • Odporność, która spowalnia zużycie (i malejące zyski);
  • Szczęście, które zwiększa szansę na losowe nagrody podczas sesji;
  • Komfort, który zwiększa wykorzystanie innego rodzaju tokena - GMT; oraz
  • Wydajność, która zwiększa ilość GST uzyskanych na wydaną "energię".

To prowadzi nas do innej kluczowej cechy: Energii. W Stepn, Energia jest jednostką czasu przydzieloną graczowi na sesję "move-to-earn". Jedna jednostka odpowiada pięciu minutom. Każdy gracz rozpoczyna grę z zaledwie dwoma jednostkami energii, które uzupełniają się co 24 godziny. Oznacza to, że nowicjusze mają tylko 10 minut dziennie, podczas których mogą zarobić GST (aplikacja sprawdza również, czy poruszasz się z odpowiednią prędkością w stosunku do typu buta).

Aby zdobyć więcej energii, musisz kupić więcej sneakersów, co jest kosztowne, a gracze muszą umiejętnie wyważyć koszt zakupu nowych slotów na energię z potencjalnymi korzyściami, jakie mogą osiągnąć dzięki dłuższym sesjom zarabiania. (Gracze muszą też brać pod uwagę zmienność cen. W ciągu swojego krótkiego istnienia kurs GST wahał się od 52 centów do 2,30 dolara). Zwycięska kombinacja jest jednak możliwa: Pojawiły się doniesienia o graczach zarabiających 400 dolarów dziennie. Większość zaczyna od około 5 dolarów.

Kto nawiązał współpracę z Stepn?

  • Alchemy Pay - deweloper płatności kryptowalutowych, który ostatnio dodał funkcjonalność dla GMT.
  • ASICS - główna marka sportowa dodała ostatnio do katalogu Stepn własną kolekcję sneakersów NFT.

Co to jest token Stepn?

Do korzystania z Stepn potrzebne są trzy tokeny:

  • SOL, natywny token sieci Solana, który jest używany do zakupu nowych butów (można to alternatywnie zrobić za pomocą Binance Coin, ale buty NFT są wyemitowane na Solanie);
  • GST, token zarobiony podczas chodzenia, joggingu lub biegania, który jest używany do zakupu nowych ulepszeń; oraz
  • GMT, token zarządzania Stepn, który uprawnia posiadaczy do głosowania nad przyszłością platformy.

GST ma nieograniczoną podaż, podczas gdy podaż GMT jest ograniczona do 6 miliardów i jest przyznawana tylko tym użytkownikom, którzy ulepszyli swoje buty do poziomu 30.

Gdzie można kupić tokeny Stepn?

Oba tokeny Stepn, GMT i GST, są dostępne na giełdach kryptowalut, takich jak Binance, OKX, Bybit, CoinTiger i FTX.

Przyszłość Stepn

Choć Stepn odniósł początkowo ogromny sukces, w następstwie zawirowań na rynku kryptowalut w 2022 roku w Chinach popadł w tarapaty.

Spadek w całej branży - wraz z chińskimi przepisami, które zabraniają przechowywania danych GPS obywateli - wzbudził niepokój krajowych organów regulacyjnych, zmuszając Stepn do zablokowania chińskich użytkowników. W zależności od przepisów dotyczących ochrony danych osobowych i ich stosunku do kryptowalut, inne kraje mogą pójść w ich ślady.

Platforma ucierpiała również z powodu serii ataków typu DDoS (distributed denial-of-service) w miesiącach następujących po jej uruchomieniu. Stepn został zmuszony do ostrzeżenia użytkowników, że "treningi mogą nie być prawidłowo rejestrowane" w okresach konserwacji.

Jeśli Stepn zdoła pokonać te początkowe przeszkody, "move-to-earn" może stać się dobrze prosperującym sektorem kryptowalut. A jeśli jego zachęty ekonomiczne sprawią, że kilka osób zamiast siedzieć na kanapie, ruszą z niej przysłowiową dupę, to będą z tego podwójne korzyści.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Czym jest agregator DeFi i jak działa?

Świat DeFi jest pełen niesamowitych możliwości. Istnieją zdecentralizowane giełdy, różne protokoły pożyczkowe i oczywiście platformy oferujące różne formy dodatkowego zarobki z kryptowalut, czy to w formie stakingu, wydobywania płynności czy zaawansowanego yield farmingu. Wiele z nich jest zorientowanych na różne sieci, a ponieważ ich poziom wykorzystania jest dyktowany przede wszystkim przez społeczność. Różnią się one […]

Binance Coin (BNB)

Co to jest Binance Coin Binance Coin, znany również jako BNB, to kryptowaluta wyemitowana przez giełdę Binance. Jest to jedna z najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie. BNB początkowo opierał się na sieci Ethereum, ale z czasem przekształcił się w natywną walutę dedykowanego blockchaina Binance, zwanego Binance Chain. BNB został stworzony jako token umożliwiający korzystanie z […]

Czy warto kupić kartę graficzną po koparce kryptowalut?

Bbranża kryptowalut została dotknięta spadkiem Bitcoina, a następnie spadkiem Ethereum. To wszystko sprawiło, że wydobywanie GPU stało się nieopłacalne. W rezultacie rynek wtórny został zalany tanimi kartami graficznymi. Chociaż mogą one być o 50%, a nawet 70% tańsze niż w sklepach, należy dwa razy zastanowić się, czy warto kupować kartę graficzną po kopaniu kryptowalut. Praca […]

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Pozwala ona także inwestować w kryptowaluty. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Dużo taniej jest kupić cyfrowe aktywa na giełdzie, która pozwala w łatwy sposób wpłacić środki przez Revolut. Przykładem takiej platformy jest www.bybit.com lub www.binance.com. […]

Jak wypłacić Ethereum ze stakingu?

Na skutek aktywacji aktualizacji Shapella w sieci głównej Ethereum, użytkownicy otrzymali możliwość wycofania kryptowaluty ze stakingu. Ale jak to konkretnie zrobić? Czym jest staking Ethereum? Staking to sposób generowania pasywnego dochodu z monet w oparciu o algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) i jego warianty. Staking w prostym języku to udział w potwierdzaniu transakcji i produkcji nowych […]

Staking kryptowalut na Binance: Kompletny poradnik

W ciągu ostatnich kilku lat kryptowaluty naprawdę zawładnęły światem mainstreamu. NFT, giełdy kryptowalutowe i cały szereg różnych narzędzi związanych z kryptowalutami powstają jak grzyby po deszczu! W dzisiejszym poradniku skupimy się jednak na jednej z najciekawszych koncepcji, a mianowicie stakingu na giełdzie Binance. Jest to bowiem proces, który pozwala zarabiać kryptowaluty w sposób pasywny! Staking […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram