Chiny rozszerzą testy cyfrowego juana na cztery prowincje

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 21 września 2022
ikona autora biały
cyfrowy juan

Chińskie prowincje Sichuan, Hebei, Jiangsu i Guangdong rozpoczną testy cyfrowego juana (e-CNY). Takie informacje podał dziennik South China Morning Post, powołując się na zastępcę gubernatora banku centralnego Fan Yifei.

Urzędnik określił program jako "ważną infrastrukturę ery cyfrowej". Nie określił jednak terminu rozszerzenia geografii testów.

Chiny testują cyfrowego juana już od trzech lat. Pod koniec 2021 roku transakcje e-CNY wyniosły 87,57 mld juanów (~13,68 mld USD), przy czym zarejestrowano 261 mln unikalnych cyfrowych portfeli.

Testy odbyły się w Shenzhen, Suzhou, Xiong'an, Chengdu, Szanghaju, Hainan, Changsha, Xi'an, Qingdao, Dalian oraz na terenie Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Wspomniane miasta będą nadal korzystać z tego instrumentu.

W kwietniu 2022 roku były gubernator Ludowego Banku Chin Zhou Xiaochuan zauważył, że e-CNY jest przede wszystkim dla społeczeństwa i sprzedawców, a nie po to, by zastąpić SWIFT lub "zamienić walutę w broń".

Były urzędnik dodał następnie, że cyfrowy juan mógłby zostać w przyszłości przystosowany do płatności transgranicznych, ale nawet wtedy CBDC nadal byłby skierowany do użytkowników detalicznych.

Półtora roku temu Bank Centralny Chin i Zjednoczone Emiraty Arabskie dołączyły do projektu "mostu" dla krajowych walut cyfrowych uruchomionego przez regulatorów z Hongkongu i Tajlandii.

Cyfrowy juan zagrożeniem?

Przypomnijmy, że w marcu 2022 roku amerykański senator Pat Toomey stwierdził, że cyfrowy juan stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Analitycy Deutsche Bank zasugerowali również, że wykorzystanie e-CNY w handlu zagranicznym może podważyć dominację dolara.

Później grupa republikańskich senatorów wprowadziła w Kongresie USA projekt ustawy, która wymagałaby od sklepów z aplikacjami wyeliminowania używania cyfrowego renminbi, a także wszelkich aplikacji z taką funkcjonalnością.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Aktualizacja Vasil aktywowana w mainnecie Cardano

Po kilku opóźnieniach w czerwcu i lipcu, w końcu zadebiutowała aktualizacja Cardano Vasil. Natywna kryptowaluta projektu zareagowała na te wieści wzrostem ceny. Aktualizacja jest określana jako najbardziej znacząca dla wspieranego przez IOG blockchaina od czasu wdrożenia smart kontraktów rok temu. Zespół IOG ogłosił na Twitterze, że hard fork Vasil został pomyślnie wdrożony o 21:44:00 UTC […]

Szef JPMorgan nazywa kryptowaluty "zdecentralizowanymi schematami Ponziego"

Kryptowaluty to "zdecentralizowane schematy Ponziego", ale technologia blockchain ma potencjał. Taką opinię wyraził Jamie Dimon, szef konglomeratu finansowego JPMorgan, podczas przesłuchania Komisji Usług Finansowych amerykańskiej Izby - podaje Business Insider. Jestem wielkim sceptykiem co do cyfrowych tokenów, które nazywacie walutą, szczególnie bitcoina. Są to zdecentralizowane schematy Ponziego i pojęcie, że ktokolwiek korzysta z tego jest […]

Chiny rozszerzą testy cyfrowego juana na cztery prowincje

Chińskie prowincje Sichuan, Hebei, Jiangsu i Guangdong rozpoczną testy cyfrowego juana (e-CNY). Takie informacje podał dziennik South China Morning Post, powołując się na zastępcę gubernatora banku centralnego Fan Yifei. Urzędnik określił program jako "ważną infrastrukturę ery cyfrowej". Nie określił jednak terminu rozszerzenia geografii testów. Chiny testują cyfrowego juana już od trzech lat. Pod koniec 2021 […]

Vitalik Buterin dzieli się swoją wizją protokołów "warstwy 3"

Ethereum (ETH) w chwili pisania tego tekstu przetwarza średnio 15 transakcji na sekundę. Aby zwiększyć skalowalność, opracowano kilka rozwiązań warstwy 2, np. Optimism. Są to protokoły zbudowane jako druga warstwa na szczycie Ethereum. Założyciel Ethereum, Vitalik Buterin, oczekuje, że rozwiązania warstwy trzeciej przyjmą zupełnie inną funkcję. Czym są rozwiązania warstwy 3? Buterin podzielił się swoimi […]

Rynek kryptowalut krwawi. Kurs BTC poniżej 19 000 USD

Co za fatalny początek tygodnia! Bitcoin spada o 7%, a Ethereum traci aż 10%. I to nie są wyjątki. Praktycznie cały rynek kryptowalut jest dziś na czerwono. To może być burzliwy tydzień. W ubiegłym tygodniu ogłoszono, że inflacja w USA była wyższa niż oczekiwano. Już w tą środę 21 września Fed zdecyduje o ile punktów […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram