Chiny rozszerzą testy cyfrowego juana na cztery prowincje

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 21 września 2022
ikona autora biały
cyfrowy juan

Chińskie prowincje Sichuan, Hebei, Jiangsu i Guangdong rozpoczną testy cyfrowego juana (e-CNY). Takie informacje podał dziennik South China Morning Post, powołując się na zastępcę gubernatora banku centralnego Fan Yifei.

Urzędnik określił program jako "ważną infrastrukturę ery cyfrowej". Nie określił jednak terminu rozszerzenia geografii testów.

Chiny testują cyfrowego juana już od trzech lat. Pod koniec 2021 roku transakcje e-CNY wyniosły 87,57 mld juanów (~13,68 mld USD), przy czym zarejestrowano 261 mln unikalnych cyfrowych portfeli.

Testy odbyły się w Shenzhen, Suzhou, Xiong'an, Chengdu, Szanghaju, Hainan, Changsha, Xi'an, Qingdao, Dalian oraz na terenie Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Wspomniane miasta będą nadal korzystać z tego instrumentu.

W kwietniu 2022 roku były gubernator Ludowego Banku Chin Zhou Xiaochuan zauważył, że e-CNY jest przede wszystkim dla społeczeństwa i sprzedawców, a nie po to, by zastąpić SWIFT lub "zamienić walutę w broń".

Były urzędnik dodał następnie, że cyfrowy juan mógłby zostać w przyszłości przystosowany do płatności transgranicznych, ale nawet wtedy CBDC nadal byłby skierowany do użytkowników detalicznych.

Półtora roku temu Bank Centralny Chin i Zjednoczone Emiraty Arabskie dołączyły do projektu "mostu" dla krajowych walut cyfrowych uruchomionego przez regulatorów z Hongkongu i Tajlandii.

Cyfrowy juan zagrożeniem?

Przypomnijmy, że w marcu 2022 roku amerykański senator Pat Toomey stwierdził, że cyfrowy juan stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Analitycy Deutsche Bank zasugerowali również, że wykorzystanie e-CNY w handlu zagranicznym może podważyć dominację dolara.

Później grupa republikańskich senatorów wprowadziła w Kongresie USA projekt ustawy, która wymagałaby od sklepów z aplikacjami wyeliminowania używania cyfrowego renminbi, a także wszelkich aplikacji z taką funkcjonalnością.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]

Tłusto o Krypto 2 - Poznań otwiera drzwi do świata kryptowalut

Już 8 lutego 2024 roku odbędzie się kolejne krypto wydarzenie w Poznaniu - "Tłusto o krypto 2". Wstęp jest zupełnie darmowy, jednak liczba miejsc mocno ogrniczona. Jeżeli chcesz zdobyć wiedzę dot. cyfrowych aktywów, poznać nowych ludzi czy też po prostu dobrze się bawić, zarejestruj się już teraz! Szczegóły wydarzenia Organizatorem "Tłusto o Krypto 2" jest […]

Binance umożliwiło traderom przechowywanie krypto na kontach innych firm

Giełda kryptowalut Binance poszła na ustępstwa wobec dużych klientów, umożliwiając im przechowywanie aktywów cyfrowych na platformach innych firm. Wcześniej Binance wymagało od traderów przechowywania środków tylko na własnych kontach. Źródła Financial Times podają, że kierownictwo giełdy znalazło się pod zwiększoną presją ze strony dużych traderów. Kluczowi klienci Binance zaczęli wyrażać poważne obawy o bezpieczeństwo swoich […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram