Chiny rozszerzą testy cyfrowego juana na cztery prowincje

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 21 września 2022
ikona autora biały
cyfrowy juan

Chińskie prowincje Sichuan, Hebei, Jiangsu i Guangdong rozpoczną testy cyfrowego juana (e-CNY). Takie informacje podał dziennik South China Morning Post, powołując się na zastępcę gubernatora banku centralnego Fan Yifei.

Urzędnik określił program jako "ważną infrastrukturę ery cyfrowej". Nie określił jednak terminu rozszerzenia geografii testów.

Chiny testują cyfrowego juana już od trzech lat. Pod koniec 2021 roku transakcje e-CNY wyniosły 87,57 mld juanów (~13,68 mld USD), przy czym zarejestrowano 261 mln unikalnych cyfrowych portfeli.

Testy odbyły się w Shenzhen, Suzhou, Xiong'an, Chengdu, Szanghaju, Hainan, Changsha, Xi'an, Qingdao, Dalian oraz na terenie Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Wspomniane miasta będą nadal korzystać z tego instrumentu.

W kwietniu 2022 roku były gubernator Ludowego Banku Chin Zhou Xiaochuan zauważył, że e-CNY jest przede wszystkim dla społeczeństwa i sprzedawców, a nie po to, by zastąpić SWIFT lub "zamienić walutę w broń".

Były urzędnik dodał następnie, że cyfrowy juan mógłby zostać w przyszłości przystosowany do płatności transgranicznych, ale nawet wtedy CBDC nadal byłby skierowany do użytkowników detalicznych.

Półtora roku temu Bank Centralny Chin i Zjednoczone Emiraty Arabskie dołączyły do projektu "mostu" dla krajowych walut cyfrowych uruchomionego przez regulatorów z Hongkongu i Tajlandii.

Cyfrowy juan zagrożeniem?

Przypomnijmy, że w marcu 2022 roku amerykański senator Pat Toomey stwierdził, że cyfrowy juan stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Analitycy Deutsche Bank zasugerowali również, że wykorzystanie e-CNY w handlu zagranicznym może podważyć dominację dolara.

Później grupa republikańskich senatorów wprowadziła w Kongresie USA projekt ustawy, która wymagałaby od sklepów z aplikacjami wyeliminowania używania cyfrowego renminbi, a także wszelkich aplikacji z taką funkcjonalnością.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram