Pod koniec ubiegłego roku OpenAI wprowadziło model AI ChatGPT, który w krótkim czasie zyskał szaloną popularność. Narzędzie sztucznej inteligencji wydaje się znajdować odpowiedź na wszystko. Nie wiedziało jednak jeszcze jak odpowiadać na pytania dotyczące danych w czasie rzeczywistym pochodzących z blockchainów. Solana Labs wymyśliła jednak na to rozwiązanie w postaci wtyczki.
OpenAI pozwala deweloperom dodawać wtyczki do modelu AI. To z kolei umożliwia korzystanie z usługi w inny sposób, niż pierwotnie przewidziało to OpenAI. Na przykład OpenTable pozwala łatwo wybrać najlepsze restauracje i zarezerwować stolik za pośrednictwem ChatGPT. Wtyczka FiscalNote służy do wyszukiwania informacji prawnych i politycznych, a Speak to trener języków obcych.
Solana Labs opracowała również wtyczkę, dzięki której ChatGPT może korzystać ze wszystkich danych z blockchaina Solana (SOL). W chwili pisania tego tekstu najnowsze dane, na których szkoli się ChatGPT, pochodzą z września 2021 roku. Oznacza to, że nie może on korzystać z najnowszych informacji. Wtyczki takie jak ta to zmieniają.
Po zainstalowaniu wtyczki możesz zapytać model AI o to, ile dokładnie tokenów posiada adres portfela. Możesz również zapytać o identyfikatory i nazwy niewymiennych tokenów (NFT) oraz o inne udziały danego adresu.
(1/2) Solana Labs has created an open-source reference implementation for a ChatGPT plugin that lets users interact with the @solana network directly from ChatGPT.
— Solana Labs (@solanalabs) April 25, 2023
Users will be able to check wallet balances, transfer tokens, and purchase NFTs once ChatGPT plugins are available. pic.twitter.com/08z1IX76zJ
Wiadomość pojawia się tuż po tym, jak Fundacja Solana ogłosiła, że chce dać łącznie 1 milion dolarów deweloperom, aby opracowali wtyczki do narzędzi AI, które mogą obsługiwać blockchain Solana. Z wtyczką dla ChatGPT można zapoznać się na stronie Solana Labs w serwisie Github.
1/ 🦾 The @SolanaFndn is now allocating grants to ecosystem teams building AI tools that use Solana. Learn more 👉 https://t.co/ntXoQgwJxC https://t.co/PEQZyqIawv
— Solana (@solana) April 25, 2023
Tymczasem sztuczna inteligencja już teraz znajduje duży opór ze strony osób, które uważają, że jej rozwój przebiega zbyt szybko. Wiele osób obawia się, że AI odbierze społeczeństwu zbyt wiele pracy. Niektórzy proponują więc, by firmy tworzące tego typu modele musiały płacić za treści, którymi je "karmią".