Charlie Munger życzyłby sobie, aby kryptowaluty nigdy nie zostały wynalezione

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 grudnia 2021
ikona autora biały
munger kryptowaluty krytyka

Branża aktywów cyfrowych odnotowała jak dotąd imponujący rok, w którym wiele kryptowalut osiągnęło rekordowo wysokie ceny. Liczni eksperci i osoby publiczne okazały swoje wsparcie, podkreślając zalety tej klasy aktywów, a globalne instytucje zaczęły dywersyfikować swoje portfele za pomocą bitcoina lub innych alternatywnych monet.

Jednak Charlie Munger - prawa ręka Warrena Buffetta - niedawno po raz kolejny potwierdził swój sceptycyzm, wskazując, że szum wokół nich jest "bardziej szalony niż bańka dot-comów dwie dekady temu". Co więcej, ślubował, że nigdy nie zainwestuje w rynek kryptowalut.

Dlaczego Munger myli się co do kryptowalut?

W ostatnim wywiadzie dla Sydney Herald, 97-letni Charlie Munger po raz kolejny ujawnił, że nie ma planów wejścia na rynek kryptowalut. Według niego, cały szał generowany wokół bitcoina, etheru i reszty jest podobny do bańki internetowej w latach 1995-2000. Wtedy inwestorzy rzucili się do pompowania pieniędzy w startupy internetowe, mając nadzieję, że te młode firmy wkrótce przyniosą zyski:

Myślę, że boom dot-comów był bardziej szalony, jeśli chodzi o wyceny, niż to, co mamy teraz. Ale ogólnie rzecz biorąc, uważam tę erę za jeszcze bardziej szaloną niż era dot-comów.

Firmy zaangażowane w bańkę internetową rzeczywiście były obiektem masowej uwagi, a wiele osób zainwestowało więcej, niż mogło sobie wtedy pozwolić.

Jednak niektóre organizacje, takie jak Amazon i eBay, zdołały przezwyciężyć późniejsze pęknięcie bańki. Obecnie są one gigantami w swoich dziedzinach z milionami klientów na całym świecie i stabilną strukturą. Co ciekawe, Anthony Scaramucci ze SkyBridge Capital porównał niedawno bitcoina do Amazona, przewidując podobną historię sukcesu dla podstawowej kryptowaluty.

Warto również zauważyć, że firma, którą Munger kieruje wraz z Buffettem, nie zdążyła zainwestować w Amazon i Google - jedne z największych korporacji na świecie, które były częścią czasów bańki internetowej.

Munger - wiceprzewodniczący Berkshire Hathaway Warrena Buffetta - posunął się nawet dalej w swoim najnowszym oszczerstwie. Powiedział on, że chciałby, aby ta klasa aktywów "nigdy nie została wynaleziona".

Kryptowaluty są jednak postrzegane przez wielu jako instrumenty finansowe chroniące przed rosnącą inflacją. Chociażby taką jak ta, którą wywołała pandemia COVID-19 i następujący po niej masowy dodruk walut fiat. Obecnie stopa inflacji w USA wynosi około 6%. Oznacza to, że inwestorzy trzymający się swoich dolarów stracą w najbliższej przyszłości część swoich możliwości nabywczych.

Z drugiej strony, bitcoin ma z góry ustaloną liczbę monet, które kiedykolwiek będą istnieć, wynoszącą 21 milionów. Dlatego też wielu starszych inwestorów ulokowało w nim środki, aby walczyć z rosnącą inflacją. Przykładem są między innimi Paul Tudor Jones i Stan Druckenmiller.

Chiński zakaz kryptowalutowy wzmocnił BTC

Kolejnym tematem, który amerykański inwestor-miliarder zarysował podczas swojego wystąpienia był całkowity zakaz kryptowalutowy, który Chiny wprowadziły na początku tego roku. Co nie jest zaskoczeniem, Munger poparł ten ruch, jednocześnie żałując, że USA nadal pozwala lokalnym inwestorom handlować bitcoinem i altcoinami.

Myślę, że Chińczycy podjęli właściwą decyzję, czyli po prostu ich zakazali. Mój kraj - anglojęzyczna cywilizacja - podjął złą decyzję.

Krótko po ogłoszeniu restrykcji przez Ludowy Bank Chin, cena bitcoina znacznie się pogrążyła. Była to jednak stosunkowo krótkotrwała korekta. W kolejnych miesiącach wiodąca kryptowaluta osiągnęła rekord wszech czasów na poziomie prawie 70 tysięcy dolarów. Oznacza to, że negatywne stanowisko Chin miało stosunkowo niewielki wpływ na BTC w skali makro. Wielu ekspertów uważa nawet, że polityka ta zadziałała na korzyść aktywa.

Katie Huan - partner w a16 - powiedziała, że Stany Zjednoczone powinny postrzegać chińską rozprawę z krypto jako szansę. Jej zdaniem, amerykańscy regulatorzy finansowi muszą zrobić coś dokładnie odwrotnego do tego, co zrobił najbardziej zaludniony kraj, aby wzmocnić narodową gospodarkę.

Edward Snowden - popularny informator - również dołączył do listy osób wierzących, że chiński zakaz na BTC faktycznie przyniesie korzyści kryptowalucie.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]

Tether zapewnia, że nie ma ryzyka ze strony USDT na Solanie

Największy na świecie emitent stablecoinów, Tether, zapewnił, że nie ma żadnych zagrożeń ze strony USDT w sieci Solana. 18 listopada Tether wydał oświadczenie, że USDT emitowany w Alamedzie był bezpieczny względem wszelkich wypadków zarażenia ze strony upadłej giełdy FTX. Według raportu przejrzystości Tethera, Solana jest trzecią co do wielkości siecią dla stablecoina po Tron i […]

Sam Bankman-Fried komentuje upadek FTX

Założyciel FTX i były CEO Sam Beckman-Fried skomentował upadek swojej firmy podczas wywiadu dla The New York Times. Jak twierdzi przedsiębiorca, ciężko pracował nad rozwojem biznesu i nie zwracał uwagi na pierwsze sygnały o fundamentalnych problemach na giełdzie. Kierownik podkreślił, że powinien był bardziej wszechstronnie i wnikliwie ocenić sytuację. W piątek platforma złożyła formalny wniosek […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram