Charlie Munger życzyłby sobie, aby kryptowaluty nigdy nie zostały wynalezione

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 grudnia 2021
ikona autora biały
munger kryptowaluty krytyka

Branża aktywów cyfrowych odnotowała jak dotąd imponujący rok, w którym wiele kryptowalut osiągnęło rekordowo wysokie ceny. Liczni eksperci i osoby publiczne okazały swoje wsparcie, podkreślając zalety tej klasy aktywów, a globalne instytucje zaczęły dywersyfikować swoje portfele za pomocą bitcoina lub innych alternatywnych monet.

Jednak Charlie Munger - prawa ręka Warrena Buffetta - niedawno po raz kolejny potwierdził swój sceptycyzm, wskazując, że szum wokół nich jest "bardziej szalony niż bańka dot-comów dwie dekady temu". Co więcej, ślubował, że nigdy nie zainwestuje w rynek kryptowalut.

Dlaczego Munger myli się co do kryptowalut?

W ostatnim wywiadzie dla Sydney Herald, 97-letni Charlie Munger po raz kolejny ujawnił, że nie ma planów wejścia na rynek kryptowalut. Według niego, cały szał generowany wokół bitcoina, etheru i reszty jest podobny do bańki internetowej w latach 1995-2000. Wtedy inwestorzy rzucili się do pompowania pieniędzy w startupy internetowe, mając nadzieję, że te młode firmy wkrótce przyniosą zyski:

Myślę, że boom dot-comów był bardziej szalony, jeśli chodzi o wyceny, niż to, co mamy teraz. Ale ogólnie rzecz biorąc, uważam tę erę za jeszcze bardziej szaloną niż era dot-comów.

Firmy zaangażowane w bańkę internetową rzeczywiście były obiektem masowej uwagi, a wiele osób zainwestowało więcej, niż mogło sobie wtedy pozwolić.

Jednak niektóre organizacje, takie jak Amazon i eBay, zdołały przezwyciężyć późniejsze pęknięcie bańki. Obecnie są one gigantami w swoich dziedzinach z milionami klientów na całym świecie i stabilną strukturą. Co ciekawe, Anthony Scaramucci ze SkyBridge Capital porównał niedawno bitcoina do Amazona, przewidując podobną historię sukcesu dla podstawowej kryptowaluty.

Warto również zauważyć, że firma, którą Munger kieruje wraz z Buffettem, nie zdążyła zainwestować w Amazon i Google - jedne z największych korporacji na świecie, które były częścią czasów bańki internetowej.

Munger - wiceprzewodniczący Berkshire Hathaway Warrena Buffetta - posunął się nawet dalej w swoim najnowszym oszczerstwie. Powiedział on, że chciałby, aby ta klasa aktywów "nigdy nie została wynaleziona".

Kryptowaluty są jednak postrzegane przez wielu jako instrumenty finansowe chroniące przed rosnącą inflacją. Chociażby taką jak ta, którą wywołała pandemia COVID-19 i następujący po niej masowy dodruk walut fiat. Obecnie stopa inflacji w USA wynosi około 6%. Oznacza to, że inwestorzy trzymający się swoich dolarów stracą w najbliższej przyszłości część swoich możliwości nabywczych.

Z drugiej strony, bitcoin ma z góry ustaloną liczbę monet, które kiedykolwiek będą istnieć, wynoszącą 21 milionów. Dlatego też wielu starszych inwestorów ulokowało w nim środki, aby walczyć z rosnącą inflacją. Przykładem są między innimi Paul Tudor Jones i Stan Druckenmiller.

Chiński zakaz kryptowalutowy wzmocnił BTC

Kolejnym tematem, który amerykański inwestor-miliarder zarysował podczas swojego wystąpienia był całkowity zakaz kryptowalutowy, który Chiny wprowadziły na początku tego roku. Co nie jest zaskoczeniem, Munger poparł ten ruch, jednocześnie żałując, że USA nadal pozwala lokalnym inwestorom handlować bitcoinem i altcoinami.

Myślę, że Chińczycy podjęli właściwą decyzję, czyli po prostu ich zakazali. Mój kraj - anglojęzyczna cywilizacja - podjął złą decyzję.

Krótko po ogłoszeniu restrykcji przez Ludowy Bank Chin, cena bitcoina znacznie się pogrążyła. Była to jednak stosunkowo krótkotrwała korekta. W kolejnych miesiącach wiodąca kryptowaluta osiągnęła rekord wszech czasów na poziomie prawie 70 tysięcy dolarów. Oznacza to, że negatywne stanowisko Chin miało stosunkowo niewielki wpływ na BTC w skali makro. Wielu ekspertów uważa nawet, że polityka ta zadziałała na korzyść aktywa.

Katie Huan - partner w a16 - powiedziała, że Stany Zjednoczone powinny postrzegać chińską rozprawę z krypto jako szansę. Jej zdaniem, amerykańscy regulatorzy finansowi muszą zrobić coś dokładnie odwrotnego do tego, co zrobił najbardziej zaludniony kraj, aby wzmocnić narodową gospodarkę.

Edward Snowden - popularny informator - również dołączył do listy osób wierzących, że chiński zakaz na BTC faktycznie przyniesie korzyści kryptowalucie.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Ankr pozyskuje strategiczną inwestycję od Binance Labs

Ankr to znany dostawca infrastruktury Web3. W skrócie, protokół działa w tle, ale umożliwia korzystanie ze zdecentralizowanych aplikacji, portfeli, a także gier opartych na kryptowalutach, łącząc je z blockchainami, z którymi muszą się komunikować. Projekt znany jest z ciągłego wsparcia dla BNB Chain, wprowadzenia BNB Liquid Staking, a także zbudowania niektórych z jego podstawowych infrastruktur, […]

Kurs Ethereum (ETH) przetestował 1900 USD

Druga pod względem kapitalizacji kryptowaluta zyskała 12,8% w ciągu ostatnich 24 godzin, według CoinGecko. Ethereum osiągnęło lokalny szczyt na poziomie 1918 dolarów. W chwili pisania tego tekstu, aktywo jest notowane w okolicach 1895 dolarów. W ciągu ostatnich siedmiu dni cena eteru wzrosła o 17%, a w ciągu 30 dni o 72,8% (według CoinGecko). Wzrost kryptowaluty […]

RPA prezentuje usługę transferu bitcoinów za pomocą SMS

Deweloper Kgotatso Ngako uruchomił w RPA usługę Machankura SMS. Umożliwia on przelewy bitcoinów bez dostępu do internetu. Machankura users can now redeem @Azteco_ (and 1 For You) Bitcoin vouchers using the USSD interface. pic.twitter.com/qkPRwGzkrL — Machankura 8333 (@Machankura8333) August 10, 2022 Ngako wyjaśnił w wywiadzie dla Cointelegraph: Każdy […] może przejść od nieposiadania bitcoina do […]

Wieloryb ETH kupił 12,28 mld SHIB w jednej transakcji

Shiba Inu (SHIB) po raz kolejny przykuła uwagę zamożnych inwestorów ETH, ponieważ cena popularnej kryptowaluty o psiej tematyce zbliżyła się do krytycznego poziomu oporu zlokalizowanego przy $0.00001 USD na wykresie dziennym. Serwis WhaleStats poinformował, że 95. największy wieloryb ETH "BlueWhale0113" dodał do swojego konta 12,28 mld tokenów SHIB o wartości 72 mln dolarów w jednej […]

Mailchimp blokuje krypto firmy

Serwis Mailchimp ponownie usunął ze swojej platformy firmy zajmujące się kryptowalutami bez żadnego ostrzeżenia. Założona w 2018 roku usługa marketingowa i mailingowa zakazała organizacjom zajmującym się aktywami cyfrowymi wykorzystywania swojej platformy do kampanii reklamowych, powołując się na "ponadprzeciętną liczbę skarg na nadużycia". Po Blockworks, nagle usunięto portal Decrypt, mimo że wcześniej spełniał on wszystkie kryteria […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram