Charlie Munger życzyłby sobie, aby kryptowaluty nigdy nie zostały wynalezione

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 grudnia 2021
ikona autora biały
munger kryptowaluty krytyka

Branża aktywów cyfrowych odnotowała jak dotąd imponujący rok, w którym wiele kryptowalut osiągnęło rekordowo wysokie ceny. Liczni eksperci i osoby publiczne okazały swoje wsparcie, podkreślając zalety tej klasy aktywów, a globalne instytucje zaczęły dywersyfikować swoje portfele za pomocą bitcoina lub innych alternatywnych monet.

Jednak Charlie Munger - prawa ręka Warrena Buffetta - niedawno po raz kolejny potwierdził swój sceptycyzm, wskazując, że szum wokół nich jest "bardziej szalony niż bańka dot-comów dwie dekady temu". Co więcej, ślubował, że nigdy nie zainwestuje w rynek kryptowalut.

Dlaczego Munger myli się co do kryptowalut?

W ostatnim wywiadzie dla Sydney Herald, 97-letni Charlie Munger po raz kolejny ujawnił, że nie ma planów wejścia na rynek kryptowalut. Według niego, cały szał generowany wokół bitcoina, etheru i reszty jest podobny do bańki internetowej w latach 1995-2000. Wtedy inwestorzy rzucili się do pompowania pieniędzy w startupy internetowe, mając nadzieję, że te młode firmy wkrótce przyniosą zyski:

Myślę, że boom dot-comów był bardziej szalony, jeśli chodzi o wyceny, niż to, co mamy teraz. Ale ogólnie rzecz biorąc, uważam tę erę za jeszcze bardziej szaloną niż era dot-comów.

Firmy zaangażowane w bańkę internetową rzeczywiście były obiektem masowej uwagi, a wiele osób zainwestowało więcej, niż mogło sobie wtedy pozwolić.

Jednak niektóre organizacje, takie jak Amazon i eBay, zdołały przezwyciężyć późniejsze pęknięcie bańki. Obecnie są one gigantami w swoich dziedzinach z milionami klientów na całym świecie i stabilną strukturą. Co ciekawe, Anthony Scaramucci ze SkyBridge Capital porównał niedawno bitcoina do Amazona, przewidując podobną historię sukcesu dla podstawowej kryptowaluty.

Warto również zauważyć, że firma, którą Munger kieruje wraz z Buffettem, nie zdążyła zainwestować w Amazon i Google - jedne z największych korporacji na świecie, które były częścią czasów bańki internetowej.

Munger - wiceprzewodniczący Berkshire Hathaway Warrena Buffetta - posunął się nawet dalej w swoim najnowszym oszczerstwie. Powiedział on, że chciałby, aby ta klasa aktywów "nigdy nie została wynaleziona".

Kryptowaluty są jednak postrzegane przez wielu jako instrumenty finansowe chroniące przed rosnącą inflacją. Chociażby taką jak ta, którą wywołała pandemia COVID-19 i następujący po niej masowy dodruk walut fiat. Obecnie stopa inflacji w USA wynosi około 6%. Oznacza to, że inwestorzy trzymający się swoich dolarów stracą w najbliższej przyszłości część swoich możliwości nabywczych.

Z drugiej strony, bitcoin ma z góry ustaloną liczbę monet, które kiedykolwiek będą istnieć, wynoszącą 21 milionów. Dlatego też wielu starszych inwestorów ulokowało w nim środki, aby walczyć z rosnącą inflacją. Przykładem są między innimi Paul Tudor Jones i Stan Druckenmiller.

Chiński zakaz kryptowalutowy wzmocnił BTC

Kolejnym tematem, który amerykański inwestor-miliarder zarysował podczas swojego wystąpienia był całkowity zakaz kryptowalutowy, który Chiny wprowadziły na początku tego roku. Co nie jest zaskoczeniem, Munger poparł ten ruch, jednocześnie żałując, że USA nadal pozwala lokalnym inwestorom handlować bitcoinem i altcoinami.

Myślę, że Chińczycy podjęli właściwą decyzję, czyli po prostu ich zakazali. Mój kraj - anglojęzyczna cywilizacja - podjął złą decyzję.

Krótko po ogłoszeniu restrykcji przez Ludowy Bank Chin, cena bitcoina znacznie się pogrążyła. Była to jednak stosunkowo krótkotrwała korekta. W kolejnych miesiącach wiodąca kryptowaluta osiągnęła rekord wszech czasów na poziomie prawie 70 tysięcy dolarów. Oznacza to, że negatywne stanowisko Chin miało stosunkowo niewielki wpływ na BTC w skali makro. Wielu ekspertów uważa nawet, że polityka ta zadziałała na korzyść aktywa.

Katie Huan - partner w a16 - powiedziała, że Stany Zjednoczone powinny postrzegać chińską rozprawę z krypto jako szansę. Jej zdaniem, amerykańscy regulatorzy finansowi muszą zrobić coś dokładnie odwrotnego do tego, co zrobił najbardziej zaludniony kraj, aby wzmocnić narodową gospodarkę.

Edward Snowden - popularny informator - również dołączył do listy osób wierzących, że chiński zakaz na BTC faktycznie przyniesie korzyści kryptowalucie.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]

Robert Kiyosaki: "Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, nie dolary"

W obliczu hossy na rynku bitcoina, Robert Kiyosaki, autor bestsellerowej książki finansowej "Bogaty ojciec, biedny ojciec", ponownie wezwał do inwestowania w złoto, srebro i pierwszą kryptowalutę. "Prawdziwi kapitaliści obniżają ceny, powodując deflację. Marksiści podnoszą ceny, powodując inflację. Nasi przywódcy są marksistami, dlatego mamy inflację. Chroń się przed naszymi marksistowskimi przywódcami. Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, […]

Raiffeisen Bank pozwoli handlować kryptowalutami

Austriacki bank Raiffeisen aktywnie rozszerza swoją obecność na rynku kryptowalut - od stycznia 2024 r. klienci będą mogli handlować tego typu aktywami cyfrowymi. Początkowo usługa będzie oferowana tylko klientom w Wiedniu, gdzie znajduje się siedziba banku. Projekt będzie realizowany wspólnie z giełdą kryptowalut Bitpanda. Szef innowacji banku, Curt Chadha wyjaśnił: "Zaczynamy od Wiednia, ponieważ mieszka […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram