Chainalysis: Adopcja kryptowalut wzrosła w 2021 roku o 880%

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 19 sierpnia 2021
ikona autora biały
adopcja kryptowalut chainalysis

Według Chainalysis, świat przyjmuje kryptowaluty w bardzo szybkim tempie. Adopcja w 2021 roku wzrosła aż o 880%. Prym w tej dziedzinie wiodą mniejsze kraje.

Wschodzące gospodarki przewodzą armii kryptowalut w jej dążeniu do stania się globalnym fenomenem. Co ciekawe, mniejsze kraje już teraz prześcigają kraje rozwinięte pod względem udziału w korzystaniu z kryptowalut.

Według Chainalysis, globalna adopcja kryptowalut wzrosła o 880% w ciągu ostatniego roku, głównie dzięki aktywności handlowej P2P i naturze Bitcoina jako magazynu wartości wolnego od rządowej kontroli.

Globalna adopcja kryptowalut źródło: Chainalysis

Mniejsze kraje są bardziej przyjazne kryptowalutom

Globalny krajobraz wygląda zupełnie inaczej niż w zeszłym roku. Według tegorocznego Global Crypto Adoption Index, Wietnam, Indie i Pakistan zajmują czołowe miejsca wśród krajów o najwyższym wskaźniku adopcji kryptowalut. W zeszłym roku Indie i Pakistan nie pojawiły się nawet na liście, a Wietnam zajął miejsce numer 10.

Globalny Indeks Adopcji Kryptowalut (2020 vs 2021). Źródło: Chainalysis

Rosja, Ukraina i Wenezuela - liderzy w 2020 roku - spadły w rankingu. Ukraina spadła na pozycję nr 4, Wenezuela przesunęła się na nr 7, a Rosja wypadła z pierwszej dziesiątki, spadając aż na 18 miejsce w globalnym rankingu. Chiny zniknęły z rankingu, co wydaje się logiczne, biorąc pod uwagę ostatnie ciosy wymierzone w branżę oraz postępy, jakie kraj ten czyni w rozwoju CBDC.

Chainlaysis wyjaśnia, że wzrost handlu P2P w mniejszych krajach przeważył proporcjonalnie nad zainteresowaniem Chińczyków i Amerykanów, którzy mieli tendencję do zmniejszania łącznej wartości swoich giełd:

Wolumen transakcji P2P dla Stanów Zjednoczonych i Chin poruszał się mniej więcej zgodnie z ogólnoświatową sumą, dopóki nie zaczęły się one rozchodzić w okolicach czerwca 2020 roku. W tym momencie wolumen transakcji P2P w Stanach Zjednoczonych i Chinach spada, podczas gdy w pozostałych krajach świata rośnie. Od marca 2021 r. wszystkie trzy kraje gwałtownie spadają, jednak USA i Chiny spadają bardziej i pozostają na niższym poziomie niż cały świat.

Adopcja kryptowalut jest trudna do zmierzenia

Handel P2P jest głównym czynnikiem powodującym zmiany w rankingu Chainalysis. Jednak główną przyczyną tego nagłego zainteresowania handlem BTC może być globalny kryzys finansowy i sposób, w jaki wpływa on na najbardziej podupadłe gospodarki.

Raport twierdzi, że znaczna liczba krajów znajdujących się w czołówce rankingu musiała poradzić sobie z gwałtowną dewaluacją i szybko rosnącą inflacją.

Aby temu przeciwdziałać, ludność szuka aktywów, które funkcjonują jako magazyn wartości, a Bitcoin jest idealnym kandydatem.

Wiele rynków wschodzących zmaga się ze znaczną dewaluacją waluty. To skłania mieszkańców do kupowania kryptowaluty na platformach P2P w celu ochrony swoich oszczędności. Inni mieszkańcy tych obszarów używają kryptowaluty do przeprowadzania transakcji międzynarodowych. Zarówno do indywidualnych przekazów pieniężnych, jak i do zastosowań komercyjnych, takich jak zakup towarów w celu importu i sprzedaży.

Chainalysis zawsze szuka sposobów na udoskonalenie swoich statystyk. W tym roku zmieniono metodologię i przestano brać pod uwagę liczbę depozytów w poszczególnych krajach ważoną liczbą użytkowników internetu.

Firma stworzyła również DeFi Adoption Index, aby wziąć pod uwagę wymiany dokonywane za pośrednictwem zdecentralizowanych platform. Raport ten będzie dostępny w najbliższych tygodniach.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]

Tether zapewnia, że nie ma ryzyka ze strony USDT na Solanie

Największy na świecie emitent stablecoinów, Tether, zapewnił, że nie ma żadnych zagrożeń ze strony USDT w sieci Solana. 18 listopada Tether wydał oświadczenie, że USDT emitowany w Alamedzie był bezpieczny względem wszelkich wypadków zarażenia ze strony upadłej giełdy FTX. Według raportu przejrzystości Tethera, Solana jest trzecią co do wielkości siecią dla stablecoina po Tron i […]

Sam Bankman-Fried komentuje upadek FTX

Założyciel FTX i były CEO Sam Beckman-Fried skomentował upadek swojej firmy podczas wywiadu dla The New York Times. Jak twierdzi przedsiębiorca, ciężko pracował nad rozwojem biznesu i nie zwracał uwagi na pierwsze sygnały o fundamentalnych problemach na giełdzie. Kierownik podkreślił, że powinien był bardziej wszechstronnie i wnikliwie ocenić sytuację. W piątek platforma złożyła formalny wniosek […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram