Chainalysis: Adopcja kryptowalut wzrosła w 2021 roku o 880%

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 19 sierpnia 2021
ikona autora biały
adopcja kryptowalut chainalysis

Według Chainalysis, świat przyjmuje kryptowaluty w bardzo szybkim tempie. Adopcja w 2021 roku wzrosła aż o 880%. Prym w tej dziedzinie wiodą mniejsze kraje.

Wschodzące gospodarki przewodzą armii kryptowalut w jej dążeniu do stania się globalnym fenomenem. Co ciekawe, mniejsze kraje już teraz prześcigają kraje rozwinięte pod względem udziału w korzystaniu z kryptowalut.

Według Chainalysis, globalna adopcja kryptowalut wzrosła o 880% w ciągu ostatniego roku, głównie dzięki aktywności handlowej P2P i naturze Bitcoina jako magazynu wartości wolnego od rządowej kontroli.

globalna adopcja kryptowalut wykres
Globalna adopcja kryptowalut źródło: Chainalysis

Mniejsze kraje są bardziej przyjazne kryptowalutom

Globalny krajobraz wygląda zupełnie inaczej niż w zeszłym roku. Według tegorocznego Global Crypto Adoption Index, Wietnam, Indie i Pakistan zajmują czołowe miejsca wśród krajów o najwyższym wskaźniku adopcji kryptowalut. W zeszłym roku Indie i Pakistan nie pojawiły się nawet na liście, a Wietnam zajął miejsce numer 10.

Globalny Indeks Adopcji Kryptowalut (2020 vs 2021) tabelka
Globalny Indeks Adopcji Kryptowalut (2020 vs 2021). Źródło: Chainalysis

Rosja, Ukraina i Wenezuela - liderzy w 2020 roku - spadły w rankingu. Ukraina spadła na pozycję nr 4, Wenezuela przesunęła się na nr 7, a Rosja wypadła z pierwszej dziesiątki, spadając aż na 18 miejsce w globalnym rankingu. Chiny zniknęły z rankingu, co wydaje się logiczne, biorąc pod uwagę ostatnie ciosy wymierzone w branżę oraz postępy, jakie kraj ten czyni w rozwoju CBDC.

Chainlaysis wyjaśnia, że wzrost handlu P2P w mniejszych krajach przeważył proporcjonalnie nad zainteresowaniem Chińczyków i Amerykanów, którzy mieli tendencję do zmniejszania łącznej wartości swoich giełd:

Wolumen transakcji P2P dla Stanów Zjednoczonych i Chin poruszał się mniej więcej zgodnie z ogólnoświatową sumą, dopóki nie zaczęły się one rozchodzić w okolicach czerwca 2020 roku. W tym momencie wolumen transakcji P2P w Stanach Zjednoczonych i Chinach spada, podczas gdy w pozostałych krajach świata rośnie. Od marca 2021 r. wszystkie trzy kraje gwałtownie spadają, jednak USA i Chiny spadają bardziej i pozostają na niższym poziomie niż cały świat.

Adopcja kryptowalut jest trudna do zmierzenia

Handel P2P jest głównym czynnikiem powodującym zmiany w rankingu Chainalysis. Jednak główną przyczyną tego nagłego zainteresowania handlem BTC może być globalny kryzys finansowy i sposób, w jaki wpływa on na najbardziej podupadłe gospodarki.

Raport twierdzi, że znaczna liczba krajów znajdujących się w czołówce rankingu musiała poradzić sobie z gwałtowną dewaluacją i szybko rosnącą inflacją.

Aby temu przeciwdziałać, ludność szuka aktywów, które funkcjonują jako magazyn wartości, a Bitcoin jest idealnym kandydatem.

Wiele rynków wschodzących zmaga się ze znaczną dewaluacją waluty. To skłania mieszkańców do kupowania kryptowaluty na platformach P2P w celu ochrony swoich oszczędności. Inni mieszkańcy tych obszarów używają kryptowaluty do przeprowadzania transakcji międzynarodowych. Zarówno do indywidualnych przekazów pieniężnych, jak i do zastosowań komercyjnych, takich jak zakup towarów w celu importu i sprzedaży.

Chainalysis zawsze szuka sposobów na udoskonalenie swoich statystyk. W tym roku zmieniono metodologię i przestano brać pod uwagę liczbę depozytów w poszczególnych krajach ważoną liczbą użytkowników internetu.

Firma stworzyła również DeFi Adoption Index, aby wziąć pod uwagę wymiany dokonywane za pośrednictwem zdecentralizowanych platform. Raport ten będzie dostępny w najbliższych tygodniach.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest staking kryptowalut? Jak zacząć stakowanie?

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Darmowe pieniądze za rejestrację w aplikacji w 2024

Kiedyś trendem były aplikacje, które dawały pieniądze za klikanie, czy też wypełnienie ankiet. A co gdybym powiedział Ci, że istnieją aplikacje, które płacą za rejestrację? Wystarczy, że założysz konto, przejdziesz weryfikację i wykonasz jakąś dodatkową czynność. Proste, prawda? Przejdźmy więc do szczegółów! Sprawdźmy jak otrzymać darmowe pieniądze za rejestrację w 2024 roku! Jaka aplikacja płaci […]

Handluj kontraktami futures i zgarniaj ENA

Binance Futures wprowadza kolejną ciekawą promocję. To doskonała okazja zarówno dla traderów futures, jak i nowicjuszy w copy tradingu. Przez ograniczony czas, uczestnicy mogą zgarnąć część z puli 300 000 ENA. Aby wziąć udział, wystarczy zarejestrować się i spełnić proste warunki. Promocja trwa od 3 do 12 kwietnia 2024 i dzieli się na trzy części. […]

Boty do kryptowalut - automatyczne zarabianie na krypto

Jeżeli tutaj trafiłeś to prawdopodobnie szukasz bota, który pozwoli Ci automatycznie zarabiać pieniądze na kryptowalutach. Niestety, mamy dla Ciebie smutną wiadomość - takie boty nie istnieją, a jeśli ktoś oferuje Ci czysty, łatwy i szybki zarobek na botach handlowych to możesz mieć pewność, że to po prostu scam. Wciąż istnieje jednak pewna opcja, a mianowicie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram