Chainalysis: Adopcja kryptowalut wzrosła w 2021 roku o 880%

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 19 sierpnia 2021
ikona autora biały
adopcja kryptowalut chainalysis

Według Chainalysis, świat przyjmuje kryptowaluty w bardzo szybkim tempie. Adopcja w 2021 roku wzrosła aż o 880%. Prym w tej dziedzinie wiodą mniejsze kraje.

Wschodzące gospodarki przewodzą armii kryptowalut w jej dążeniu do stania się globalnym fenomenem. Co ciekawe, mniejsze kraje już teraz prześcigają kraje rozwinięte pod względem udziału w korzystaniu z kryptowalut.

Według Chainalysis, globalna adopcja kryptowalut wzrosła o 880% w ciągu ostatniego roku, głównie dzięki aktywności handlowej P2P i naturze Bitcoina jako magazynu wartości wolnego od rządowej kontroli.

Globalna adopcja kryptowalut źródło: Chainalysis

Mniejsze kraje są bardziej przyjazne kryptowalutom

Globalny krajobraz wygląda zupełnie inaczej niż w zeszłym roku. Według tegorocznego Global Crypto Adoption Index, Wietnam, Indie i Pakistan zajmują czołowe miejsca wśród krajów o najwyższym wskaźniku adopcji kryptowalut. W zeszłym roku Indie i Pakistan nie pojawiły się nawet na liście, a Wietnam zajął miejsce numer 10.

Globalny Indeks Adopcji Kryptowalut (2020 vs 2021). Źródło: Chainalysis

Rosja, Ukraina i Wenezuela - liderzy w 2020 roku - spadły w rankingu. Ukraina spadła na pozycję nr 4, Wenezuela przesunęła się na nr 7, a Rosja wypadła z pierwszej dziesiątki, spadając aż na 18 miejsce w globalnym rankingu. Chiny zniknęły z rankingu, co wydaje się logiczne, biorąc pod uwagę ostatnie ciosy wymierzone w branżę oraz postępy, jakie kraj ten czyni w rozwoju CBDC.

Chainlaysis wyjaśnia, że wzrost handlu P2P w mniejszych krajach przeważył proporcjonalnie nad zainteresowaniem Chińczyków i Amerykanów, którzy mieli tendencję do zmniejszania łącznej wartości swoich giełd:

Wolumen transakcji P2P dla Stanów Zjednoczonych i Chin poruszał się mniej więcej zgodnie z ogólnoświatową sumą, dopóki nie zaczęły się one rozchodzić w okolicach czerwca 2020 roku. W tym momencie wolumen transakcji P2P w Stanach Zjednoczonych i Chinach spada, podczas gdy w pozostałych krajach świata rośnie. Od marca 2021 r. wszystkie trzy kraje gwałtownie spadają, jednak USA i Chiny spadają bardziej i pozostają na niższym poziomie niż cały świat.

Adopcja kryptowalut jest trudna do zmierzenia

Handel P2P jest głównym czynnikiem powodującym zmiany w rankingu Chainalysis. Jednak główną przyczyną tego nagłego zainteresowania handlem BTC może być globalny kryzys finansowy i sposób, w jaki wpływa on na najbardziej podupadłe gospodarki.

Raport twierdzi, że znaczna liczba krajów znajdujących się w czołówce rankingu musiała poradzić sobie z gwałtowną dewaluacją i szybko rosnącą inflacją.

Aby temu przeciwdziałać, ludność szuka aktywów, które funkcjonują jako magazyn wartości, a Bitcoin jest idealnym kandydatem.

Wiele rynków wschodzących zmaga się ze znaczną dewaluacją waluty. To skłania mieszkańców do kupowania kryptowaluty na platformach P2P w celu ochrony swoich oszczędności. Inni mieszkańcy tych obszarów używają kryptowaluty do przeprowadzania transakcji międzynarodowych. Zarówno do indywidualnych przekazów pieniężnych, jak i do zastosowań komercyjnych, takich jak zakup towarów w celu importu i sprzedaży.

Chainalysis zawsze szuka sposobów na udoskonalenie swoich statystyk. W tym roku zmieniono metodologię i przestano brać pod uwagę liczbę depozytów w poszczególnych krajach ważoną liczbą użytkowników internetu.

Firma stworzyła również DeFi Adoption Index, aby wziąć pod uwagę wymiany dokonywane za pośrednictwem zdecentralizowanych platform. Raport ten będzie dostępny w najbliższych tygodniach.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]

Kryptowaluty AI: Po co nam one i jakie niosą ryzyko?

Chatbot ChatGPT pojawił się pod koniec 2022 roku i stał się najszybciej rozwijającą się usługą w historii. Zaledwie dwa miesiące po jego uruchomieniu liczba użytkowników narzędzia osiągnęła 100 milionów. Podniecenie wokół aplikacji internetowych opartych na sieciach neuronowych nie mogło nie wpłynąć na branżę kryptowalutową - pojawiło się wiele tokenów związanych ze sztuczną inteligencją (przynajmniej według […]

Aktualizacja Shanghai wdrożona w sieci testowej

Walidatorzy Ethereum są teraz o krok od możliwości odłączenia swojego Ethereum od Beacon Chain. Hard fork Shapella został wykonany w sieci testowej Goerli - ostatnim testowym uruchomieniu przed tym, jak walidatorzy Ethereum będą mogli wypłacić swoje Ethereum z Beacon Chain. Pojawiły się jednak problemy z hard forkiem. Programista Ethereum Tim Beiko zauważył, że podczas gdy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram