Chainalysis: Adopcja kryptowalut wzrosła w 2021 roku o 880%

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 19 sierpnia 2021
ikona autora biały
adopcja kryptowalut chainalysis

Według Chainalysis, świat przyjmuje kryptowaluty w bardzo szybkim tempie. Adopcja w 2021 roku wzrosła aż o 880%. Prym w tej dziedzinie wiodą mniejsze kraje.

Wschodzące gospodarki przewodzą armii kryptowalut w jej dążeniu do stania się globalnym fenomenem. Co ciekawe, mniejsze kraje już teraz prześcigają kraje rozwinięte pod względem udziału w korzystaniu z kryptowalut.

Według Chainalysis, globalna adopcja kryptowalut wzrosła o 880% w ciągu ostatniego roku, głównie dzięki aktywności handlowej P2P i naturze Bitcoina jako magazynu wartości wolnego od rządowej kontroli.

globalna adopcja kryptowalut wykres
Globalna adopcja kryptowalut źródło: Chainalysis

Mniejsze kraje są bardziej przyjazne kryptowalutom

Globalny krajobraz wygląda zupełnie inaczej niż w zeszłym roku. Według tegorocznego Global Crypto Adoption Index, Wietnam, Indie i Pakistan zajmują czołowe miejsca wśród krajów o najwyższym wskaźniku adopcji kryptowalut. W zeszłym roku Indie i Pakistan nie pojawiły się nawet na liście, a Wietnam zajął miejsce numer 10.

Globalny Indeks Adopcji Kryptowalut (2020 vs 2021) tabelka
Globalny Indeks Adopcji Kryptowalut (2020 vs 2021). Źródło: Chainalysis

Rosja, Ukraina i Wenezuela - liderzy w 2020 roku - spadły w rankingu. Ukraina spadła na pozycję nr 4, Wenezuela przesunęła się na nr 7, a Rosja wypadła z pierwszej dziesiątki, spadając aż na 18 miejsce w globalnym rankingu. Chiny zniknęły z rankingu, co wydaje się logiczne, biorąc pod uwagę ostatnie ciosy wymierzone w branżę oraz postępy, jakie kraj ten czyni w rozwoju CBDC.

Chainlaysis wyjaśnia, że wzrost handlu P2P w mniejszych krajach przeważył proporcjonalnie nad zainteresowaniem Chińczyków i Amerykanów, którzy mieli tendencję do zmniejszania łącznej wartości swoich giełd:

Wolumen transakcji P2P dla Stanów Zjednoczonych i Chin poruszał się mniej więcej zgodnie z ogólnoświatową sumą, dopóki nie zaczęły się one rozchodzić w okolicach czerwca 2020 roku. W tym momencie wolumen transakcji P2P w Stanach Zjednoczonych i Chinach spada, podczas gdy w pozostałych krajach świata rośnie. Od marca 2021 r. wszystkie trzy kraje gwałtownie spadają, jednak USA i Chiny spadają bardziej i pozostają na niższym poziomie niż cały świat.

Adopcja kryptowalut jest trudna do zmierzenia

Handel P2P jest głównym czynnikiem powodującym zmiany w rankingu Chainalysis. Jednak główną przyczyną tego nagłego zainteresowania handlem BTC może być globalny kryzys finansowy i sposób, w jaki wpływa on na najbardziej podupadłe gospodarki.

Raport twierdzi, że znaczna liczba krajów znajdujących się w czołówce rankingu musiała poradzić sobie z gwałtowną dewaluacją i szybko rosnącą inflacją.

Aby temu przeciwdziałać, ludność szuka aktywów, które funkcjonują jako magazyn wartości, a Bitcoin jest idealnym kandydatem.

Wiele rynków wschodzących zmaga się ze znaczną dewaluacją waluty. To skłania mieszkańców do kupowania kryptowaluty na platformach P2P w celu ochrony swoich oszczędności. Inni mieszkańcy tych obszarów używają kryptowaluty do przeprowadzania transakcji międzynarodowych. Zarówno do indywidualnych przekazów pieniężnych, jak i do zastosowań komercyjnych, takich jak zakup towarów w celu importu i sprzedaży.

Chainalysis zawsze szuka sposobów na udoskonalenie swoich statystyk. W tym roku zmieniono metodologię i przestano brać pod uwagę liczbę depozytów w poszczególnych krajach ważoną liczbą użytkowników internetu.

Firma stworzyła również DeFi Adoption Index, aby wziąć pod uwagę wymiany dokonywane za pośrednictwem zdecentralizowanych platform. Raport ten będzie dostępny w najbliższych tygodniach.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram