kryptowaluty 2 - logo

Chainalysis: Adopcja kryptowalut wzrosła w 2021 roku o 880%

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 19 sierpnia 2021
ikona autora biały
adopcja kryptowalut chainalysis

Według Chainalysis, świat przyjmuje kryptowaluty w bardzo szybkim tempie. Adopcja w 2021 roku wzrosła aż o 880%. Prym w tej dziedzinie wiodą mniejsze kraje.

Wschodzące gospodarki przewodzą armii kryptowalut w jej dążeniu do stania się globalnym fenomenem. Co ciekawe, mniejsze kraje już teraz prześcigają kraje rozwinięte pod względem udziału w korzystaniu z kryptowalut.

Według Chainalysis, globalna adopcja kryptowalut wzrosła o 880% w ciągu ostatniego roku, głównie dzięki aktywności handlowej P2P i naturze Bitcoina jako magazynu wartości wolnego od rządowej kontroli.

Globalna adopcja kryptowalut źródło: Chainalysis

Mniejsze kraje są bardziej przyjazne kryptowalutom

Globalny krajobraz wygląda zupełnie inaczej niż w zeszłym roku. Według tegorocznego Global Crypto Adoption Index, Wietnam, Indie i Pakistan zajmują czołowe miejsca wśród krajów o najwyższym wskaźniku adopcji kryptowalut. W zeszłym roku Indie i Pakistan nie pojawiły się nawet na liście, a Wietnam zajął miejsce numer 10.

Globalny Indeks Adopcji Kryptowalut (2020 vs 2021). Źródło: Chainalysis

Rosja, Ukraina i Wenezuela - liderzy w 2020 roku - spadły w rankingu. Ukraina spadła na pozycję nr 4, Wenezuela przesunęła się na nr 7, a Rosja wypadła z pierwszej dziesiątki, spadając aż na 18 miejsce w globalnym rankingu. Chiny zniknęły z rankingu, co wydaje się logiczne, biorąc pod uwagę ostatnie ciosy wymierzone w branżę oraz postępy, jakie kraj ten czyni w rozwoju CBDC.

Chainlaysis wyjaśnia, że wzrost handlu P2P w mniejszych krajach przeważył proporcjonalnie nad zainteresowaniem Chińczyków i Amerykanów, którzy mieli tendencję do zmniejszania łącznej wartości swoich giełd:

Wolumen transakcji P2P dla Stanów Zjednoczonych i Chin poruszał się mniej więcej zgodnie z ogólnoświatową sumą, dopóki nie zaczęły się one rozchodzić w okolicach czerwca 2020 roku. W tym momencie wolumen transakcji P2P w Stanach Zjednoczonych i Chinach spada, podczas gdy w pozostałych krajach świata rośnie. Od marca 2021 r. wszystkie trzy kraje gwałtownie spadają, jednak USA i Chiny spadają bardziej i pozostają na niższym poziomie niż cały świat.

Adopcja kryptowalut jest trudna do zmierzenia

Handel P2P jest głównym czynnikiem powodującym zmiany w rankingu Chainalysis. Jednak główną przyczyną tego nagłego zainteresowania handlem BTC może być globalny kryzys finansowy i sposób, w jaki wpływa on na najbardziej podupadłe gospodarki.

Raport twierdzi, że znaczna liczba krajów znajdujących się w czołówce rankingu musiała poradzić sobie z gwałtowną dewaluacją i szybko rosnącą inflacją.

Aby temu przeciwdziałać, ludność szuka aktywów, które funkcjonują jako magazyn wartości, a Bitcoin jest idealnym kandydatem.

Wiele rynków wschodzących zmaga się ze znaczną dewaluacją waluty. To skłania mieszkańców do kupowania kryptowaluty na platformach P2P w celu ochrony swoich oszczędności. Inni mieszkańcy tych obszarów używają kryptowaluty do przeprowadzania transakcji międzynarodowych. Zarówno do indywidualnych przekazów pieniężnych, jak i do zastosowań komercyjnych, takich jak zakup towarów w celu importu i sprzedaży.

Chainalysis zawsze szuka sposobów na udoskonalenie swoich statystyk. W tym roku zmieniono metodologię i przestano brać pod uwagę liczbę depozytów w poszczególnych krajach ważoną liczbą użytkowników internetu.

Firma stworzyła również DeFi Adoption Index, aby wziąć pod uwagę wymiany dokonywane za pośrednictwem zdecentralizowanych platform. Raport ten będzie dostępny w najbliższych tygodniach.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Bitcoin przebija 60 000 USD po zatwierdzeniu bitcoinowego ETFu

Bitcoin wzrósł o około 5000 dolarów w ciągu kilku godzin po pozytywnych doniesieniach z USA. Po raz pierwszy od kwietnia osiągnął więc poziom 60 000 dolarów. Niektóre altcoiny również dołączyły do rajdu. ETH przekroczył 3800 USD, a Solana zyskała ponad 8%. BTC ponownie wraca powyżej 60 000 USD Zaledwie dwa dni temu, bitcoin mocno się […]

Coinbase dołącza do świata NFT: planuje uruchomić własny rynek

Wiodąca amerykańska platforma kryptowalutowa - Coinbase - poinformowała, że uruchomi rynek niewymiennych tokenów NFT typu peer-to-peer o nazwie Coinbase NFT. Użytkownicy mogą dołączyć do listy oczekujących. Dzięki temu otrzymają wczesny dostęp i regularne aktualizacje. Coinbase rozszerza się na świat NFT W niedawnym wpisie na blogu, jedna z największych giełd cyfrowych aktywów ujawniła, że umożliwi swoim […]

Visa planuje uruchomienie programu NFT skoncentrowanego na pomocy twórcom

Globalna firma świadcząca usługi finansowe Visa nawiązała współpracę z artystą NFT Micah Johnsonem. Celem jest stworzenie programu, który umożliwiłby twórcom lepsze zrozumienie branży niewymiennych tokenów NFT oraz wykorzystanie różnych publicznych sieci blockchain do tworzenia i sprzedaży swoich cyfrowych dzieł. Visa będzie uczyć twórców o tokenach NFT Visa ogłosiła te wiadomości za pośrednictwem komunikatu prasowego w […]

Bitcoin zbliżył się do 58 000 USD, a wykres altcoinów jest raczej czerwony

Bitcoin dotknął kolejnego wielomiesięcznego maksimum na poziomie prawie 58 000 USD, po czym nieznacznie się cofnął. Jednak większość alternatywnych monet nadal traci na wartości w stosunku do BTC i dolara. Ogromne spadki odnotowały Ripple, Solana, Polkadot, Terra, Uniswap, Avalanche i inne. Altcoiny na czerwono Alternatywne monety nadal cierpiały w ciągu ostatnich 24 godzin. Ethereum nie […]

Bitcoin wzbija się na 5-miesięczny szczyt. Rośnie też dominacja

W ciągu ostatnich 24 godzin cena bitcoina po raz pierwszy od pięciu miesięcy przekroczyła na krótko poziom 57 000 dolarów. Większość alternatywnych monet wydaje się pozostawać w tyle, ponieważ dominacja BTC wciąż rośnie. Bitcoin przebił 57 000 USD Można śmiało powiedzieć, że BTC powrócił na swoją byczą trajektorię po tym, jak dwa tygodnie temu odbił […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram