CFTC składa pozew przeciwko Samowi Bankmanowi-Friedowi

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 14 grudnia 2022
ikona autora biały
cftc sbf

Amerykańska Commodity Futures Trading Commission (CFTC) pozwała FTX i założyciela Alameda Research Sama Bankmana-Frieda za naruszenie Commodity Exchange Act.

Obie firmy są również wymienione w pozwie jako strony pozwane.

Według CFTC, Bankman-Fried (SBF) "posiadał, obsługiwał i kontrolował" scentralizowaną giełdę FTX i spółki zależne, w tym Alameda.

Regulator zarzuca, że oskarżeni nielegalnie wykorzystali fundusze klientów do osobistej konsumpcji i zysku. SBF i inni dyrektorzy FTX wzięli setki milionów dolarów w "nieudokumentowanych pożyczkach" od Alamedy na zakup luksusowych nieruchomości, donacje polityczne i inne nadużycia. W pozwie czytamy:

"Na polecenie Bankman-Frieda, kierownictwo FTX stworzyło funkcje w kodzie bazowym giełdy, które pozwoliły Alamedzie na posiadanie zasadniczo nieograniczonego kredytu na platformie"

CFTC zauważyła, że podmiot powiązany był wiodącym animatorem rynku na giełdzie. Według regulatora, kierownictwo FTX stworzyło wyłączenia handlowe, które dały Alamedzie "nieuczciwą przewagę" w realizacji transakcji.

Komisja wniosła o nałożenie kar pieniężnych, wykluczenie z rynku, pokrycie kosztów prawnych i innych kosztów, które sąd uzna za stosowne dla oskarżonych.

Upadek FTX

11 listopada Grupa FTX, do której należy również Alameda, złożyła wniosek o upadłość. SBF ustąpił wówczas ze stanowiska prezesa zarządu.

Urzędujący John Ray oskarżył byłych dyrektorów giełdy o ukrywanie nielegalnych transakcji z udziałem środków klientów oraz "potajemne zwolnienie Alamedy z niektórych aspektów protokołu autolikwidacji" na platformie.

13 grudnia amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd postawiła SBF zarzut wyłudzania pieniędzy od inwestorów FTX i wykorzystywania środków użytkowników platformy handlowej.

Władze na Bahamach aresztowały Bankmana-Frieda na wniosek władz USA.

Dla przypomnienia, prokuratura postawiła SBF zarzuty popełnienia ośmiu przestępstw, które łącznie mogą skutkować nawet wyrokiem 115 lat więzienia.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram