CFTC składa pozew przeciwko Samowi Bankmanowi-Friedowi

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 14 grudnia 2022
ikona autora biały
cftc sbf

Amerykańska Commodity Futures Trading Commission (CFTC) pozwała FTX i założyciela Alameda Research Sama Bankmana-Frieda za naruszenie Commodity Exchange Act.

Obie firmy są również wymienione w pozwie jako strony pozwane.

Według CFTC, Bankman-Fried (SBF) "posiadał, obsługiwał i kontrolował" scentralizowaną giełdę FTX i spółki zależne, w tym Alameda.

Regulator zarzuca, że oskarżeni nielegalnie wykorzystali fundusze klientów do osobistej konsumpcji i zysku. SBF i inni dyrektorzy FTX wzięli setki milionów dolarów w "nieudokumentowanych pożyczkach" od Alamedy na zakup luksusowych nieruchomości, donacje polityczne i inne nadużycia. W pozwie czytamy:

"Na polecenie Bankman-Frieda, kierownictwo FTX stworzyło funkcje w kodzie bazowym giełdy, które pozwoliły Alamedzie na posiadanie zasadniczo nieograniczonego kredytu na platformie"

CFTC zauważyła, że podmiot powiązany był wiodącym animatorem rynku na giełdzie. Według regulatora, kierownictwo FTX stworzyło wyłączenia handlowe, które dały Alamedzie "nieuczciwą przewagę" w realizacji transakcji.

Komisja wniosła o nałożenie kar pieniężnych, wykluczenie z rynku, pokrycie kosztów prawnych i innych kosztów, które sąd uzna za stosowne dla oskarżonych.

Upadek FTX

11 listopada Grupa FTX, do której należy również Alameda, złożyła wniosek o upadłość. SBF ustąpił wówczas ze stanowiska prezesa zarządu.

Urzędujący John Ray oskarżył byłych dyrektorów giełdy o ukrywanie nielegalnych transakcji z udziałem środków klientów oraz "potajemne zwolnienie Alamedy z niektórych aspektów protokołu autolikwidacji" na platformie.

13 grudnia amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd postawiła SBF zarzut wyłudzania pieniędzy od inwestorów FTX i wykorzystywania środków użytkowników platformy handlowej.

Władze na Bahamach aresztowały Bankmana-Frieda na wniosek władz USA.

Dla przypomnienia, prokuratura postawiła SBF zarzuty popełnienia ośmiu przestępstw, które łącznie mogą skutkować nawet wyrokiem 115 lat więzienia.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]

Ripple uruchamia platformę do emisji CBDC i stablecoinów

Fintechowy startup Ripple ogłosił uruchomienie Ripple CBDC Platform, kompleksowego rozwiązania dla banków centralnych, rządów i instytucji finansowych do emisji krajowej waluty cyfrowej i "stablecoinów". Scenariusze użycia obejmują: hurtowe i detaliczne CBDC oparte na prywatnym blockchainie lub emisję stabelcoinów. Rozwiązanie opiera się na XRP Ledger (XRPL). W przypadku emitentów platforma umożliwi korzystanie z wielu podpisów w […]

Binance umożliwia handel za pośrednictwem TradingView

Giełda kryptowalut Binance dodała możliwość bezpośredniego handlu spot za pośrednictwem platformy wykresów i analiz TradingView. Aby aktywować zestaw narzędzi, należy połączyć swoje konto Binance w ustawieniach usługi. Następnie historia transakcji zostanie automatycznie zsynchronizowana, a inwestor będzie mógł zarządzać zleceniami w TradingView. Szczegółowe instrukcje dotyczące podłączenia i korzystania z nowej opcji zostały opisane na stronie internetowej […]

Changpeng Zhao: Elon Musk przedłużył życie Dogecoina

Elon Musk "przedłużył życie" Dogecoina, kryptowaluty, która mogła zniknąć "dawno temu". Takiego zdania jest CEO Binance, Changpeng Zhao. Dyrektor naczelny spodziewał się, że Dogecoin "zniknie", biorąc pod uwagę jego "bezużyteczność", ale Elon Musk zainteresował się tym aktywem. Zdaniem Zhao założyciel Tesli wsparł zainteresowanie tokenem memowym, które w przeciwnym razie mogłoby osłabnąć. Dyrektor generalny Binance przyznał, […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram