CFTC składa pozew przeciwko Samowi Bankmanowi-Friedowi

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 14 grudnia 2022
ikona autora biały
cftc sbf

Amerykańska Commodity Futures Trading Commission (CFTC) pozwała FTX i założyciela Alameda Research Sama Bankmana-Frieda za naruszenie Commodity Exchange Act.

Obie firmy są również wymienione w pozwie jako strony pozwane.

Według CFTC, Bankman-Fried (SBF) "posiadał, obsługiwał i kontrolował" scentralizowaną giełdę FTX i spółki zależne, w tym Alameda.

Regulator zarzuca, że oskarżeni nielegalnie wykorzystali fundusze klientów do osobistej konsumpcji i zysku. SBF i inni dyrektorzy FTX wzięli setki milionów dolarów w "nieudokumentowanych pożyczkach" od Alamedy na zakup luksusowych nieruchomości, donacje polityczne i inne nadużycia. W pozwie czytamy:

"Na polecenie Bankman-Frieda, kierownictwo FTX stworzyło funkcje w kodzie bazowym giełdy, które pozwoliły Alamedzie na posiadanie zasadniczo nieograniczonego kredytu na platformie"

CFTC zauważyła, że podmiot powiązany był wiodącym animatorem rynku na giełdzie. Według regulatora, kierownictwo FTX stworzyło wyłączenia handlowe, które dały Alamedzie "nieuczciwą przewagę" w realizacji transakcji.

Komisja wniosła o nałożenie kar pieniężnych, wykluczenie z rynku, pokrycie kosztów prawnych i innych kosztów, które sąd uzna za stosowne dla oskarżonych.

Upadek FTX

11 listopada Grupa FTX, do której należy również Alameda, złożyła wniosek o upadłość. SBF ustąpił wówczas ze stanowiska prezesa zarządu.

Urzędujący John Ray oskarżył byłych dyrektorów giełdy o ukrywanie nielegalnych transakcji z udziałem środków klientów oraz "potajemne zwolnienie Alamedy z niektórych aspektów protokołu autolikwidacji" na platformie.

13 grudnia amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd postawiła SBF zarzut wyłudzania pieniędzy od inwestorów FTX i wykorzystywania środków użytkowników platformy handlowej.

Władze na Bahamach aresztowały Bankmana-Frieda na wniosek władz USA.

Dla przypomnienia, prokuratura postawiła SBF zarzuty popełnienia ośmiu przestępstw, które łącznie mogą skutkować nawet wyrokiem 115 lat więzienia.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Cztery osoby miały niemal całkowitą kontrolę nad Tether Holdings w 2018 r.

Jeśli wierzyć źródłom The Wall Street Journal, tylko cztery osoby miały pełną kontrolę nad firmą Tether Holdings w 2018 roku. Śledztwo prowadzone przez nowojorskiego prokuratora generalnego i Commodity Futures Trading Commission (CFTC) w sprawie Tether Holdings w 2021 roku, ujawniło nieznaną wcześniej strukturę własnościową emitenta stablecoinów. Udziały w Tether Według dokumentów, Tether został zbudowany przez […]

Charlie Munger powtarza, że USA powinny zakazać Bitcoina

Charlie Munger, wiceprezes Berkshire Hathaway i prawa ręka Warrena Buffetta, powtórzył swoje stanowisko przeciwko Bitcoinowi i całej branży kryptowalut. Tym razem amerykański inwestor miliarder wezwał rząd Stanów Zjednoczonych do zakazania wszystkich kryptowalut, ponieważ z pewnością spowodują one więcej szkód niż pożytku. Munger atakuje ponownie W opinii opublikowanej w mediach głównego nurtu, Wall Street Journal (WSJ), […]

FTX miał jeszcze 1,4 mld USD w gotówce na koniec 2022 roku

Bankrutujący obecnie FTX miał jeszcze w bilansie na koniec 2022 roku 1,4 mld dolarów w gotówce. Tak wynika z nowej aktualizacji dotyczącej kondycji finansowej platformy giełdowej. Ta kwota jest o około 19 procent wyższa od 1,2 miliarda dolarów, o których wcześniej mówiono w listopadzie 2022 roku, w momencie złożenia przez FTX wniosku o upadłość. 260 […]

Te osoby ze świata krypto (nie)kupują własne akcje

W branży kryptowalutowej można kupić nie tylko kryptowaluty, ale także akcje spółek działających w tym sektorze. Niestety, te firmy również cierpią z powodu rynku niedźwiedzia. Topowi ludzie w niektórych firmach już zrezygnowali z mentalności HODL. Inni rzeczywiście kupują. Na razie są to mało zróżnicowane akcje. Przecież, żeby je łatwo i publicznie sprzedać, musi to być […]

Trudność kopania bitcoina osiąga ATH

Górnicy włączają coraz więcej maszyn. To popchnętło wskaźnik trudności wydobycia nowych Bitcoinów do najwyższego punktu w historii. W niedzielę po kolejnym przeliczeniu trudność kopania wzrosła o 4,68 proc. Trudność kopania ATH Poniższy wykres pokazuje jak zmieniał się poziom trudności Bitcoina na przestrzeni lat. Jest on dostosowywany co dwa tygodnie: jeśli w tym okresie górnicy dostarczyli […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram