CFTC składa pozew przeciwko Samowi Bankmanowi-Friedowi

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 14 grudnia 2022
ikona autora biały
cftc sbf

Amerykańska Commodity Futures Trading Commission (CFTC) pozwała FTX i założyciela Alameda Research Sama Bankmana-Frieda za naruszenie Commodity Exchange Act.

Obie firmy są również wymienione w pozwie jako strony pozwane.

Według CFTC, Bankman-Fried (SBF) "posiadał, obsługiwał i kontrolował" scentralizowaną giełdę FTX i spółki zależne, w tym Alameda.

Regulator zarzuca, że oskarżeni nielegalnie wykorzystali fundusze klientów do osobistej konsumpcji i zysku. SBF i inni dyrektorzy FTX wzięli setki milionów dolarów w "nieudokumentowanych pożyczkach" od Alamedy na zakup luksusowych nieruchomości, donacje polityczne i inne nadużycia. W pozwie czytamy:

"Na polecenie Bankman-Frieda, kierownictwo FTX stworzyło funkcje w kodzie bazowym giełdy, które pozwoliły Alamedzie na posiadanie zasadniczo nieograniczonego kredytu na platformie"

CFTC zauważyła, że podmiot powiązany był wiodącym animatorem rynku na giełdzie. Według regulatora, kierownictwo FTX stworzyło wyłączenia handlowe, które dały Alamedzie "nieuczciwą przewagę" w realizacji transakcji.

Komisja wniosła o nałożenie kar pieniężnych, wykluczenie z rynku, pokrycie kosztów prawnych i innych kosztów, które sąd uzna za stosowne dla oskarżonych.

Upadek FTX

11 listopada Grupa FTX, do której należy również Alameda, złożyła wniosek o upadłość. SBF ustąpił wówczas ze stanowiska prezesa zarządu.

Urzędujący John Ray oskarżył byłych dyrektorów giełdy o ukrywanie nielegalnych transakcji z udziałem środków klientów oraz "potajemne zwolnienie Alamedy z niektórych aspektów protokołu autolikwidacji" na platformie.

13 grudnia amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd postawiła SBF zarzut wyłudzania pieniędzy od inwestorów FTX i wykorzystywania środków użytkowników platformy handlowej.

Władze na Bahamach aresztowały Bankmana-Frieda na wniosek władz USA.

Dla przypomnienia, prokuratura postawiła SBF zarzuty popełnienia ośmiu przestępstw, które łącznie mogą skutkować nawet wyrokiem 115 lat więzienia.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram