Cardano uruchomiło hard fork Vasil w sieci testowej

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 lipca 2022
ikona autora biały
cardano

Cardano (ADA) z powodzeniem przeprowadziło hard fork swojej sieci testowej. Wielkimi krokami zbliża się więc aktualizacja mainnetu. Nowe rozwiązanie obiecuje większą skalowalność i poprawę wydajności sieci.

Najnowsze ogłoszenie zostało wydane 3 lipca przez Input-Output Global (IOG), firmę technologiczną stojącą za Cardano. IOHK (przemianowany na IOG) wzywa teraz deweloperów, giełdy i operatorów puli stakingowych do uruchomienia swoich projektów w sieci testowej. Dzięki temu możliwe będzie wcześniejsze zauważenie wszelkich niezbędnych poprawek, zanim Vasil zacznie funkcjonować w mainnecie.

Cardano wdraża Vasil w testnet

Warto zauważyć, że hard fork Vasil jest jedną z podstawowych funkcji epoki Basho. Jest ona czwartą z serii pięciu epok budowy sieci. Poprzednie trzy skupiały się na fundamentach (Byron), decentralizacji (Shelley) i smart kontraktach (Goguen), natomiast celem Basho jest skalowalność.

Po uruchomieniu w mainnecie, Vasil przyniesie wiele funkcji skalowalności. Wśród nich jest zwiększona przepustowość lub szybkość tworzenia bloków i lepsza "wydajność i efektywność skryptów." Dodatkowo, wszyscy użytkownicy będą korzystać z niskich kosztów sieciowych. Co więcej, Vasil umożliwi interoperacyjność między Cardano i innymi blockchainami.

Na razie IOG mówi, że propozycja Vasil dla mainnetu Cardano zostanie wydana dopiero wtedy, gdy społeczność będzie czuła się "komfortowo i gotowa". Firma spodziewa się jednak, że nastąpi to w ciągu najbliższych czterech tygodni.

Wcześniej IOG zaplanował hard fork mainnetu Vasil na 29 czerwca. Zespół inżynierów zgodził się jednak przełożyć to wydarzenie, aby stworzyć czas na naprawę kilku niezbyt poważnych błędów.

Rozwój dzięki smart kontraktom

Poprzednim dużym osiągnięciem Cardano była integracja funkcji smart kontraktów. Wraz z nią pojawił się szereg DAppów, w tym protokoły DeFi. I chociaż ekosystem ten był nękany przez problemy ze współbieżnością, nadal obserwuje się sporą aktywność deweloperów i rosnącą liczbę zdecentralizowanych aplikacji.

Według agregatora DeFi TVL Llama, całkowita wartość zablokowana Cardano (TVL) wynosi obecnie 115,85 mln USD. Największy wkład w tę liczbę ma zdecentralizowana giełda WingRiders, która posiada TVL w wysokości 49,7 miliona dolarów.

Pomimo tego, że Vasil jest dużą rzeczą dla Cardano, wiadomość o jego wdrożeniu w sieci testowej nie miała zbyt dużego wpływu na cenę ADA. W momencie pisania tego tekstu, token był handlowany po 0,44 USD, spadając o około 0,4% w ciągu dnia.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]

Tłusto o Krypto 2 - Poznań otwiera drzwi do świata kryptowalut

Już 8 lutego 2024 roku odbędzie się kolejne krypto wydarzenie w Poznaniu - "Tłusto o krypto 2". Wstęp jest zupełnie darmowy, jednak liczba miejsc mocno ogrniczona. Jeżeli chcesz zdobyć wiedzę dot. cyfrowych aktywów, poznać nowych ludzi czy też po prostu dobrze się bawić, zarejestruj się już teraz! Szczegóły wydarzenia Organizatorem "Tłusto o Krypto 2" jest […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram