Cardano uruchomiło hard fork Vasil w sieci testowej

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 lipca 2022
ikona autora biały
cardano

Cardano (ADA) z powodzeniem przeprowadziło hard fork swojej sieci testowej. Wielkimi krokami zbliża się więc aktualizacja mainnetu. Nowe rozwiązanie obiecuje większą skalowalność i poprawę wydajności sieci.

Najnowsze ogłoszenie zostało wydane 3 lipca przez Input-Output Global (IOG), firmę technologiczną stojącą za Cardano. IOHK (przemianowany na IOG) wzywa teraz deweloperów, giełdy i operatorów puli stakingowych do uruchomienia swoich projektów w sieci testowej. Dzięki temu możliwe będzie wcześniejsze zauważenie wszelkich niezbędnych poprawek, zanim Vasil zacznie funkcjonować w mainnecie.

Cardano wdraża Vasil w testnet

Warto zauważyć, że hard fork Vasil jest jedną z podstawowych funkcji epoki Basho. Jest ona czwartą z serii pięciu epok budowy sieci. Poprzednie trzy skupiały się na fundamentach (Byron), decentralizacji (Shelley) i smart kontraktach (Goguen), natomiast celem Basho jest skalowalność.

Po uruchomieniu w mainnecie, Vasil przyniesie wiele funkcji skalowalności. Wśród nich jest zwiększona przepustowość lub szybkość tworzenia bloków i lepsza "wydajność i efektywność skryptów." Dodatkowo, wszyscy użytkownicy będą korzystać z niskich kosztów sieciowych. Co więcej, Vasil umożliwi interoperacyjność między Cardano i innymi blockchainami.

Na razie IOG mówi, że propozycja Vasil dla mainnetu Cardano zostanie wydana dopiero wtedy, gdy społeczność będzie czuła się "komfortowo i gotowa". Firma spodziewa się jednak, że nastąpi to w ciągu najbliższych czterech tygodni.

Wcześniej IOG zaplanował hard fork mainnetu Vasil na 29 czerwca. Zespół inżynierów zgodził się jednak przełożyć to wydarzenie, aby stworzyć czas na naprawę kilku niezbyt poważnych błędów.

Rozwój dzięki smart kontraktom

Poprzednim dużym osiągnięciem Cardano była integracja funkcji smart kontraktów. Wraz z nią pojawił się szereg DAppów, w tym protokoły DeFi. I chociaż ekosystem ten był nękany przez problemy ze współbieżnością, nadal obserwuje się sporą aktywność deweloperów i rosnącą liczbę zdecentralizowanych aplikacji.

Według agregatora DeFi TVL Llama, całkowita wartość zablokowana Cardano (TVL) wynosi obecnie 115,85 mln USD. Największy wkład w tę liczbę ma zdecentralizowana giełda WingRiders, która posiada TVL w wysokości 49,7 miliona dolarów.

Pomimo tego, że Vasil jest dużą rzeczą dla Cardano, wiadomość o jego wdrożeniu w sieci testowej nie miała zbyt dużego wpływu na cenę ADA. W momencie pisania tego tekstu, token był handlowany po 0,44 USD, spadając o około 0,4% w ciągu dnia.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Analityk Bloomberga: "Bitcoin może prześcignąć złoto"

Znany analityk rynku towarowego w Bloomberg, Mike McGlone, przedstawił kolejną prognozę dotyczącą bitcoina (BTC). Tym razem w odniesieniu do króla wszystkich towarów; złota. Według McGlone'a, bitcoin przygotowuje się do ostatecznego rywalizowania z metalem szlachetnym. Bitcoin a złoto McGlone poinformował o tym wczoraj na Twitterze. Tym samym podtrzymuje on swoje pozytywne oczekiwania co do przyszłości bitcoina. […]

Senator Lummis uważa teraz, że eter jest papierem wartościowym

Jeszcze jeden amerykański polityk w centrum regulacji branży kryptowalutowej zmienił stanowisko w sprawie klasyfikacji prawnej Etheru. Senator Cynthia Lummis (R-WY) wyjawiła w środę, że obecnie postrzega drugą największą kryptowalutę jako papier wartościowy - nie towar. Bitcoin jest jedynym towarem kryptowalutowym: Lummis Lummis wyraziła swój zmieniony pogląd na aktywo za pomocą CoinDesk we wtorek podczas omawiania […]

Sprawa Ripple vs SEC dobiega końca

Dwuletnia batalia Ripple z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dobiega końca. Firma kryptowalutowa złożyła odpowiedź i to wydaje się być już ostatnia linia obrony. Dumny z obrony Ripple'a Radca prawny Ripple Stuart Alderoty poinformował, że odpowiedź była już ostatnią. Pisze on, że firma zwróciła się do sądu o wydanie orzeczenia na korzyść Ripple. […]

Jak szeroko rozprzestrzenia się zaraza FTX? Spółki dotknięte kryzysem

Upadek giełdy kryptowalut FTX przejdzie do historii jako jeden z najczarniejszych momentów w historii kryptowalut. Firma doświadczyła poważnych problemów z płynnością w listopadzie i nie mogła honorować wniosków o wypłatę swoich klientów. Binance - największa na świecie platforma kryptowalutowa - była gotowa przejąć giełdę, ale po audycie odstąpiła od umowy. FTX nie mógł znaleźć rozwiązania […]

Rośnie popyt na koparki w Rosji

Popyt na minery ASIC w Rosji wzrósł znacząco w czwartym kwartale z powodu spadku ich cen. Informację o tym podał "Kommersant". Jak podaje dystrybutor Chilkoot, sprzedaż za dwa miesiące czwartego kwartału przekroczyła wolumeny za cały trzeci kwartał, a za dziewięć miesięcy była o 65% wyższa niż przed rokiem. W BitRiver popyt na dziesięć miesięcy 2022 […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram