Cardano uruchomiło hard fork Vasil w sieci testowej

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 lipca 2022
ikona autora biały
cardano

Cardano (ADA) z powodzeniem przeprowadziło hard fork swojej sieci testowej. Wielkimi krokami zbliża się więc aktualizacja mainnetu. Nowe rozwiązanie obiecuje większą skalowalność i poprawę wydajności sieci.

Najnowsze ogłoszenie zostało wydane 3 lipca przez Input-Output Global (IOG), firmę technologiczną stojącą za Cardano. IOHK (przemianowany na IOG) wzywa teraz deweloperów, giełdy i operatorów puli stakingowych do uruchomienia swoich projektów w sieci testowej. Dzięki temu możliwe będzie wcześniejsze zauważenie wszelkich niezbędnych poprawek, zanim Vasil zacznie funkcjonować w mainnecie.

Cardano wdraża Vasil w testnet

Warto zauważyć, że hard fork Vasil jest jedną z podstawowych funkcji epoki Basho. Jest ona czwartą z serii pięciu epok budowy sieci. Poprzednie trzy skupiały się na fundamentach (Byron), decentralizacji (Shelley) i smart kontraktach (Goguen), natomiast celem Basho jest skalowalność.

Po uruchomieniu w mainnecie, Vasil przyniesie wiele funkcji skalowalności. Wśród nich jest zwiększona przepustowość lub szybkość tworzenia bloków i lepsza "wydajność i efektywność skryptów." Dodatkowo, wszyscy użytkownicy będą korzystać z niskich kosztów sieciowych. Co więcej, Vasil umożliwi interoperacyjność między Cardano i innymi blockchainami.

Na razie IOG mówi, że propozycja Vasil dla mainnetu Cardano zostanie wydana dopiero wtedy, gdy społeczność będzie czuła się "komfortowo i gotowa". Firma spodziewa się jednak, że nastąpi to w ciągu najbliższych czterech tygodni.

Wcześniej IOG zaplanował hard fork mainnetu Vasil na 29 czerwca. Zespół inżynierów zgodził się jednak przełożyć to wydarzenie, aby stworzyć czas na naprawę kilku niezbyt poważnych błędów.

Rozwój dzięki smart kontraktom

Poprzednim dużym osiągnięciem Cardano była integracja funkcji smart kontraktów. Wraz z nią pojawił się szereg DAppów, w tym protokoły DeFi. I chociaż ekosystem ten był nękany przez problemy ze współbieżnością, nadal obserwuje się sporą aktywność deweloperów i rosnącą liczbę zdecentralizowanych aplikacji.

Według agregatora DeFi TVL Llama, całkowita wartość zablokowana Cardano (TVL) wynosi obecnie 115,85 mln USD. Największy wkład w tę liczbę ma zdecentralizowana giełda WingRiders, która posiada TVL w wysokości 49,7 miliona dolarów.

Pomimo tego, że Vasil jest dużą rzeczą dla Cardano, wiadomość o jego wdrożeniu w sieci testowej nie miała zbyt dużego wpływu na cenę ADA. W momencie pisania tego tekstu, token był handlowany po 0,44 USD, spadając o około 0,4% w ciągu dnia.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Złoto na rekordowym poziomie. Czy Bitcoin może pójść w jego ślady?

Według różnych źródeł, złoto wybiło nowy rekord wszech czasów. Kilogram złota jest teraz wart 64.000 dolarów. Oznacza to, że inwestorzy szukają bezpiecznej przystani, w której mogliby trzymać wartość, w celu wyjścia z obecnego kryzysu bankowego. Czy Bitcoin może pójść w ślady złota? Złoto za 65 000 dolarów Poniższy wykres to cena złota i pokazuje wartość […]

Czy Microsoft buduje portfel Ethereum dla Edge?

Dobra wiadomość dla użytkowników Microsoft Edge, ponieważ trwają testy portfela Ethereum dla przeglądarki internetowej. Metamask dla Microsoftu Firma Microsoft rozwija coś, co nazywa "Crypto Wallet" dla Edge. Portfel ten pozwala użytkownikom przechowywać i handlować Etherem, a także tokenami na blockchainie Ethereum, podobnie jak popularny Metamask. Albacore odkrył to i podzielił się tym na Twitterze. Albacore […]

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram