Cardano uruchomiło hard fork Vasil w sieci testowej

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 lipca 2022
ikona autora biały
cardano

Cardano (ADA) z powodzeniem przeprowadziło hard fork swojej sieci testowej. Wielkimi krokami zbliża się więc aktualizacja mainnetu. Nowe rozwiązanie obiecuje większą skalowalność i poprawę wydajności sieci.

Najnowsze ogłoszenie zostało wydane 3 lipca przez Input-Output Global (IOG), firmę technologiczną stojącą za Cardano. IOHK (przemianowany na IOG) wzywa teraz deweloperów, giełdy i operatorów puli stakingowych do uruchomienia swoich projektów w sieci testowej. Dzięki temu możliwe będzie wcześniejsze zauważenie wszelkich niezbędnych poprawek, zanim Vasil zacznie funkcjonować w mainnecie.

Cardano wdraża Vasil w testnet

Warto zauważyć, że hard fork Vasil jest jedną z podstawowych funkcji epoki Basho. Jest ona czwartą z serii pięciu epok budowy sieci. Poprzednie trzy skupiały się na fundamentach (Byron), decentralizacji (Shelley) i smart kontraktach (Goguen), natomiast celem Basho jest skalowalność.

Po uruchomieniu w mainnecie, Vasil przyniesie wiele funkcji skalowalności. Wśród nich jest zwiększona przepustowość lub szybkość tworzenia bloków i lepsza "wydajność i efektywność skryptów." Dodatkowo, wszyscy użytkownicy będą korzystać z niskich kosztów sieciowych. Co więcej, Vasil umożliwi interoperacyjność między Cardano i innymi blockchainami.

Na razie IOG mówi, że propozycja Vasil dla mainnetu Cardano zostanie wydana dopiero wtedy, gdy społeczność będzie czuła się "komfortowo i gotowa". Firma spodziewa się jednak, że nastąpi to w ciągu najbliższych czterech tygodni.

Wcześniej IOG zaplanował hard fork mainnetu Vasil na 29 czerwca. Zespół inżynierów zgodził się jednak przełożyć to wydarzenie, aby stworzyć czas na naprawę kilku niezbyt poważnych błędów.

Rozwój dzięki smart kontraktom

Poprzednim dużym osiągnięciem Cardano była integracja funkcji smart kontraktów. Wraz z nią pojawił się szereg DAppów, w tym protokoły DeFi. I chociaż ekosystem ten był nękany przez problemy ze współbieżnością, nadal obserwuje się sporą aktywność deweloperów i rosnącą liczbę zdecentralizowanych aplikacji.

Według agregatora DeFi TVL Llama, całkowita wartość zablokowana Cardano (TVL) wynosi obecnie 115,85 mln USD. Największy wkład w tę liczbę ma zdecentralizowana giełda WingRiders, która posiada TVL w wysokości 49,7 miliona dolarów.

Pomimo tego, że Vasil jest dużą rzeczą dla Cardano, wiadomość o jego wdrożeniu w sieci testowej nie miała zbyt dużego wpływu na cenę ADA. W momencie pisania tego tekstu, token był handlowany po 0,44 USD, spadając o około 0,4% w ciągu dnia.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram