Brytyjska Agencja ds. Przestępczości chce uregulować miksery kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 15 marca 2022
ikona autora biały
miksery kryptowalut regulacje

Mieszanie kryptowalut, które może ukryć dane łączące użytkownika z określonymi transakcjami, ma na celu ochronę prywatności. Ale stanowi też oczywisty punkt zapalny dla wszelkiego rodzaju nielegalnych działań. Dlatego rządy i organy regulacyjne wyraziły zaniepokojenie takimi protokołami.

Brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA) jest kolejną, która wezwała do uregulowania kwestii protokołów, które umożliwiają użytkownikom mieszanie kryptowalut.

Wezwanie do ściślejszej regulacji

Zgodnie z najnowszym raportem, NCA stwierdziła, że miksery powinny podlegać regulacjom, które upoważniałyby je do przestrzegania pewnych przepisów, w tym know-your-customer (KYC) i rejestrowania ścieżek audytu monet przechodzących przez ich platformy.

Gary Cathcart, szef dochodzeń finansowych w NCA, powiedział:

W przypadku transakcji kryptowalutowych tożsamość właściciela jest już ukryta, a w rzeczywistości wścibskie oczy potrzebowałyby dodatkowych, trudnych do zdobycia informacji, aby ustalić stan portfela i jego właściciela.

Dyrektor dodał również, że argument dotyczący prywatności jest "słaby".

Cathcart uważa, że surowe zasady dałyby "komfort" użytkownikom i pomogłyby organom ścigania w uzyskaniu zatwierdzonych przez sędziego nakazów sądowych dla celów dochodzeniowych. Powiedział również, że przepisy mogłyby zapewnić władzom jasność i pomóc w rozróżnieniu pomiędzy mikserami monet, które są wykorzystywane do ochrony prywatności, a ułatwianiem poważnej działalności przestępczej, takiej jak ataki ransomware i międzynarodowy terroryzm.

Szef NCA zauważył również, że "gwałtowne upowszechnienie się kryptowalut" może prowadzić do powstania podmiotów przestępczych wykorzystujących miksery kryptowalut, nawet jeśli ogólny rozmiar prania pieniędzy związanych z kryptowalutami jest znikomy w porównaniu z szerszą gospodarką.

Czy miksery są nielegalne?

To nie pierwszy raz, kiedy organy regulacyjne wyrażają obawy, że miksery monet mogą sprzyjać działalności przestępczej i unikaniu sankcji. Legalność mikserów Bitcoinów zależy jednak od różnych jurysdykcji. Nawet jeśli projekt uważa się za zdecentralizowany, ale twórcy zachowują wystarczającą kontrolę nad aplikacją, nadal może być wymagane przestrzeganie przepisów.

Jednak wielu popularnych dostawców "oprogramowania anonimizującego", w tym Tornado Cash, zostało wyłączonych z przepisów FinCEN dotyczących przekazów pieniężnych, ale walka z tymi "narzędziami ochrony prywatności" wciąż trwa.

W lutym 2021 roku ówczesny zastępca asystenta prokuratora generalnego USA Brian Benczkowski powiedział, że "dążenie do ukrycia transakcji wirtualną walutą (poprzez mikser) jest przestępstwem." W tym samym czasie władze amerykańskie aresztowały Romana Sterlingova, rosyjsko-szwedzkiego założyciela serwisu "Bitcoin Fog". Larry Deen Harmon, założyciel Helixa, innego miksera Bitcoinów, przyznał się do winy udzielenia pomocy przestępcom w wypraniu 300 milionów dolarów.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram