Brytyjska Agencja ds. Przestępczości chce uregulować miksery kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 15 marca 2022
ikona autora biały
miksery kryptowalut regulacje

Mieszanie kryptowalut, które może ukryć dane łączące użytkownika z określonymi transakcjami, ma na celu ochronę prywatności. Ale stanowi też oczywisty punkt zapalny dla wszelkiego rodzaju nielegalnych działań. Dlatego rządy i organy regulacyjne wyraziły zaniepokojenie takimi protokołami.

Brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA) jest kolejną, która wezwała do uregulowania kwestii protokołów, które umożliwiają użytkownikom mieszanie kryptowalut.

Wezwanie do ściślejszej regulacji

Zgodnie z najnowszym raportem, NCA stwierdziła, że miksery powinny podlegać regulacjom, które upoważniałyby je do przestrzegania pewnych przepisów, w tym know-your-customer (KYC) i rejestrowania ścieżek audytu monet przechodzących przez ich platformy.

Gary Cathcart, szef dochodzeń finansowych w NCA, powiedział:

W przypadku transakcji kryptowalutowych tożsamość właściciela jest już ukryta, a w rzeczywistości wścibskie oczy potrzebowałyby dodatkowych, trudnych do zdobycia informacji, aby ustalić stan portfela i jego właściciela.

Dyrektor dodał również, że argument dotyczący prywatności jest "słaby".

Cathcart uważa, że surowe zasady dałyby "komfort" użytkownikom i pomogłyby organom ścigania w uzyskaniu zatwierdzonych przez sędziego nakazów sądowych dla celów dochodzeniowych. Powiedział również, że przepisy mogłyby zapewnić władzom jasność i pomóc w rozróżnieniu pomiędzy mikserami monet, które są wykorzystywane do ochrony prywatności, a ułatwianiem poważnej działalności przestępczej, takiej jak ataki ransomware i międzynarodowy terroryzm.

Szef NCA zauważył również, że "gwałtowne upowszechnienie się kryptowalut" może prowadzić do powstania podmiotów przestępczych wykorzystujących miksery kryptowalut, nawet jeśli ogólny rozmiar prania pieniędzy związanych z kryptowalutami jest znikomy w porównaniu z szerszą gospodarką.

Czy miksery są nielegalne?

To nie pierwszy raz, kiedy organy regulacyjne wyrażają obawy, że miksery monet mogą sprzyjać działalności przestępczej i unikaniu sankcji. Legalność mikserów Bitcoinów zależy jednak od różnych jurysdykcji. Nawet jeśli projekt uważa się za zdecentralizowany, ale twórcy zachowują wystarczającą kontrolę nad aplikacją, nadal może być wymagane przestrzeganie przepisów.

Jednak wielu popularnych dostawców "oprogramowania anonimizującego", w tym Tornado Cash, zostało wyłączonych z przepisów FinCEN dotyczących przekazów pieniężnych, ale walka z tymi "narzędziami ochrony prywatności" wciąż trwa.

W lutym 2021 roku ówczesny zastępca asystenta prokuratora generalnego USA Brian Benczkowski powiedział, że "dążenie do ukrycia transakcji wirtualną walutą (poprzez mikser) jest przestępstwem." W tym samym czasie władze amerykańskie aresztowały Romana Sterlingova, rosyjsko-szwedzkiego założyciela serwisu "Bitcoin Fog". Larry Deen Harmon, założyciel Helixa, innego miksera Bitcoinów, przyznał się do winy udzielenia pomocy przestępcom w wypraniu 300 milionów dolarów.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram