BNB Greenfield: Czym jest nowy, trzeci blockchain od Binance?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 marca 2023
ikona autora biały
bnb greenfield

Giełda Binance w lutym zapowiedziała swój nowy produkt, a mianowicie nowy blockchain nazwany BNB Greenfield. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym dokładnie on jest, jak będzie działał, jakie może mieć zastosowania oraz wiele więcej! Tak więc, zaczynajmy!

Czym jest BNB Greenfield?

BNB Greenfield to zdecentralizowana infrastruktura pamięci masowej w ramach szerszego ekosystemu BNB Chain, w którym użytkownicy i dApps mogą tworzyć, przechowywać i wymieniać dane z zachowaniem pełnej własności. W ten sposób tworzą oni nową gospodarkę danych.

Celem BNB Greenfield jest odblokowanie mocy zdecentralizowanego blockchaina i technologii przechowywania danych.

BNB Greenfield to nie tylko nowy blockchain w BNB, ale także infrastruktura i ekosystem ukierunkowany na ułatwienie zdecentralizowanej gospodarki danych. Stara się to osiągnąć poprzez ułatwienie procesu przechowywania i zarządzania dostępem do danych oraz powiązanie ich własności z światem DeFi na BSC.

BNB Greenfield skupia się na trzech różnych rzeczach, które odróżniają go od istniejących scentralizowanych i zdecentralizowanych systemów przechowywania:

 • Pozwala na użycie adresów kompatybilnych z Ethereum do tworzenia i zarządzania zarówno danymi, jak i tokenami.
 • Natywnie łączy uprawnienia do danych i logikę zarządzania na BSC jako aktywa wymienne i smart kontrakty ze wszystkimi innymi aktywami.
 • Zapewnia deweloperom podobne API i wydajność, jak popularne istniejące usługi chmury Web2.

Greenfield chce stworzyć pole testowe dla nowych modeli gospodarki danymi i dAppów, które ostatecznie staną się częścią fundamentów sektora Web3.

Jakie korzyści niesie blockchain dla użytkowników?

Co w takim razie będą mogli robić użytkownicy BNB Greenfield. Generalnie będą mieli całkiem sporo różnych możliwości:

 • Logować się za pomocą anonimowych kluczy (ID) opartych na kryptografii
 • Tworzyć, odczytywać i wykonywać dane za pomocą UX podobnego do tego, jaki oferują usługi przechowywania danych w chmurze
 • W pełni posiadać swoje zasoby danych, kontrolować kto i jak może z nich korzystać, zarówno ręcznie jak i programowo
 • Wykorzystywać swoje dane dla własnych i czyichś korzyści finansowych.

BNB Greenfield otworzy również bramy do nowych, innowacyjnych i przejrzystych modeli biznesowych Web3 dla dAppów.

Architektura BNB Greenfield

Ekosystem BNB Greenfield to zbiór trzech podmiotów, które współpracują ze sobą. Wszystko po to, aby zapewnić awangardowy, zdecentralizowany system przechowywania danych. Świetnie obrazuje to poniższy diagram:

źródło: BNB Greenfield
 • BNB Greenfield Core - BNB Greenfield Core składa się z blockchaina zorientowanego na przechowywanie danych (BNB Greenfield) oraz zdecentralizowanej sieci dostawców pamięci masowej (SP). Użytkownicy przesyłają swoje prośby o przechowywanie danych do BNB Greenfield. SP z kolei przechowują dane poza łańcuchem. Użytkownicy mogą potwierdzić, że ich dane są przechowywane prawidłowo za pomocą tzw. Proof-of-Challenge.
 • BNB Greenfield dApps - Zdecentralizowane aplikacje BNB Greenfield (dApps) mogą pomagać użytkownikom w interakcji ze zdecentralizowanym systemem pamięci masowej Greenfield lub być produktami Web3 o rzeczywistej wartości i użyteczności. Wykorzystują one dane przechowywane na BNB Greenfield w nowy i interesujący sposób.
 • BNB Smart Chain - Dzięki natywnemu mostowi cross chain wszystkie aspekty danych przechowywanych na BNB Greenfield (dane, metadane i uprawnienia do danych) można łatwo przenieść do BNB Smart Chain. W ten sposób można je wykorzystać w istniejącym ekosystemie dAppów zbudowanych na BNB Chain.

Co wyróżnia BNB Greenfield na tle konkurencji?

BNB Greenfield posiada kilka unikalnych cech, które sprawiają, że wyróżnia się on na tle istniejących zdecentralizowanych sieci pamięci masowych.

 • Elastyczność - Dostawcy pamięci mają możliwość przechowywania danych w dowolnym miejscu: od zdecentralizowanych pojedynczych terminali aż po ustalone, scentralizowane usługi przechowywania.
 • Konfiguracja danych - Dane, tzw. "wiadra" danych i uprawnienia do danych mogą być konfigurowane przez użytkownika w sposób dowolny
 • Natywny ekosystem smart kontraktów - Dane na BNB Greenfield można w łatwy i prosty sposób wykorzystać w BNB Chain.

Potencjalne przypadki użycia

Oto tylko niektóre z możliwości, jakie może odblokować BNB Greenfield, aby stworzyć nową falę zdecentralizowanych aplikacji.

 • Hosting stron internetowych - BNB Greengield pozwoli hostować strony internetowe. Co więcej, nie będzie w tym przypadku żadnego pośrednika. Oznacza to, że strony takie będą wolne od cenzury i nie będą mogły zostać zablokowane.
 • Przechowywanie w chmurze - Użytkownicy będą mogli stworzyć własny dysk BNB Greenfield. Pozwolą one na przesyłanie i pobieranie swoich plików, zdjęć i filmów przy użyciu kluczy prywatnych.
 • Przechowywanie danych na blockchainie - BNB Greenfield pozwoli na przechowywanie danych na blockchainie w sposób trwały i niezmienny.
 • Przechowywanie publikacji - Autorzy mogą umieścić BNB Greenfield. Co więcej, w razie potrzeby mogą przenieść je na BNB Smart Chain, gdzie mogą je sprzedać. W jaki sposób? Poprzez nadanie uprawnień do odczytu na adres kupującego po otrzymaniu zapłaty.
 • Media społecznościowe - BNB Greenfield świetnie nadaje się dla influencerów oraz twórców treści w social media. Dlaczego? Ponieważ mogą oni posiadać swój content i dane zupełnie na własność. Następnie mogą np. za opłatą udostępniać je do szerszej społeczności.
 • Listy tokenów - BNB nadaje się do tworzenia list przy użyciu tokenów. Inteligentny kontrakt na BNB Smart Chain może udźwignąć pełną logikę zarządzania i zachętę do rejestracji. Jednocześnie może dawać prawa do tworzenia obiektów każdej listy. To może pomóc w głosowaniu i zarządzaniu projektami.
 • Rynek danych osobowych - Wiele platform posiadających monopol (jak np. Facebook) zbiera dane i potem je odsprzedaje lub ich nadużywa. BNB Greenfield rozwiązuje ten problem. W jaki sposób? Poprzez szyfrowanie danych. Aplikacje, które będą chciałby z nich skorzystać musza poprosić cię o uprawnienia. A ty możesz za to zażądać np. opłaty.

Podsumowanie

BNB Greenfield to kolejny, trzeci już blockchain (po BNB Beacon Chain i BNB Smart Chain) w ekosystemie Binance. W ciekawy sposób rozszerza on zastosowania kryptowaluty BNB. Czy to wpłynie na kurs monety Binance? Tego nie wiemy na pewno. Wiemy jednak, że jest to kolejny krok milowy w rozwoju całego ekosystemu BNB Chain, który umacnia pozycje Binance jako światowego lidera.

Doszliśmy do końca tego artykułu. Mamy nadzieję, że wiesz już czym jest BNB Greenfield. Aby dowiedzieć się więcej możesz przeczytać białą księgę projektu lub odwiedzić stronę internetową BNB Greenfield.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Dlaczego warto sprzedawać NFT na Binance NFT? Oto powody

NFT niezwykle szybko zyskują na popularności, rozszerzając możliwości blockchaina. Użytkownicy mogą teraz kupować i sprzedawać prawie wszystko w formie NFT. Dotyczy to głównie cyfrowych dzieł sztuki, pamiątek, aktywów w grze, a nawet niektórych momentów historycznych. Zazwyczaj NFT określa się jako rodzaj kryptograficznego tokena na blockchainie, który reprezentuje unikalne aktywa. Mogą one być albo całkowicie cyfrowymi […]

Jak wysyłać pieniądze za granicę za darmo przy użyciu kryptowalut?

Wysyłanie pieniędzy za granicę może być drogim i czasochłonnym procesem. W tym przewodniku wyjaśnimy jednak, jak wykorzystać kryptowaluty do wysyłania pieniędzy za granicę za darmo - przy pomocy platformy Binance P2P. Tradycyjne metody, takie jak przelewy lub Western Union, często wiążą się z wysokimi opłatami i powolnym czasem przetwarzania, co utrudnia ludziom wysyłanie pieniędzy szybko […]

BNB Greenfield: Czym jest nowy, trzeci blockchain od Binance?

Giełda Binance w lutym zapowiedziała swój nowy produkt, a mianowicie nowy blockchain nazwany BNB Greenfield. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym dokładnie on jest, jak będzie działał, jakie może mieć zastosowania oraz wiele więcej! Tak więc, zaczynajmy! Czym jest BNB Greenfield? BNB Greenfield to zdecentralizowana infrastruktura pamięci masowej w ramach szerszego ekosystemu BNB Chain, w którym […]

Testnet ZetaLabs: Jak przygotować się pod airdrop?

Testnety to zawsze okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Jakich? To zależy od projektu i jego możliwości. W tym poradniku opowiemy o ZetaChain - projekcie, który obecnie prowadzi testnet. Wyjaśnimy co musisz zrobić, aby zdobyć ewentualne dropy i darmowe NFT. Czym jest ZetaChain? ZetaChain to testnet dla nowych omnichain dApps i kluczowy element ekosystemu, który opiera […]

Zarabianie na NFT w 2023 roku: gdzie inwestować i gdzie szukać obiecujących kolekcji?

Pozytywny impet na początku 2023 roku ożywił rynek kryptowalut, co pomogło projektom odzyskać siły po ubiegłorocznych wpadkach i bankructwach. Segment NFT nie był wyjątkiem. Również przyciągnął uwagę wielu nowych graczy. Jednak NFT mają swoją własną specyfikę i nawet doświadczeni inwestorzy nie do końca rozumieją cechy tego rynku. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy ci jak ma się […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram